sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Almanya yeni başbakan kim oldu ve seçimleri kim kazandı? Almanya seçim sonuçları belli oldu mu, ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

20. federal hükümeti seçmek için Almanya seçimleri bugün gerçekleşiyor. Milyonlarca kişinin oy kullanacağı seçimlerde kazanan taraf merak konusu haline geldi. Öte yandan Mevcut Başbakan Merkel’in 16 yıllık görevini sonlandıracak seçimlerde Türk kökenli adaylar da mevcut. Bu noktada “2021 Almanya seçimleri ne zaman, seçimi kim kazandı, başbakan kim oldu? Almanya seçim sonuçları belli oldu mu, saat kaçta açıklanacak?” soruları yanıt aramaya başladı. Seçmenler yerel saatle 08.00’da oy verme işlemlerine başladı. Peki, Almanya seçimlerini kim kazandı, yeni başbakan kim oldu? İşte tüm detaylar ve son dakika gelişmeleri...

Almanya yeni başbakan kim oldu ve seçimleri kim kazandı? Almanya seçim sonuçları belli oldu mu, ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?
Almanya yeni başbakan kim oldu ve seçimleri kim kazandı? Almanya seçim sonuçları belli oldu mu, ne zaman ve saat kaçta açıklanacak? Admin
Bu içerik 66 kez okundu.
Advert

Almanya'da seçim günü: Sonucu Türk oyları belirleyecek | Türk seçmen kime oy verecek?

Giriş Tarihi: 26.09.2021  08:53 Güncelleme Tarihi: 26.09.2021  13:38

Angela Merkel'in 16 yıllık görev süresi dolarken, Almanya bugün genel seçim için sandık başına giderek yeni dönemi şekillendirecek isimleri belirleyecek. 47 partinin katıldığı seçimde 100’den fazla Türk kökenli isim de yarışıyor. Seçim sonucunu 900 bin Türk’ün oyları belirleyecek. Peki Almanya'daki Türk seçmen ne düşünüyor? Kime oy verecek? İşte detaylar...

Almanya’da seçim günü: Sonucu Türk oyları belirleyecek | Türk seçmen kime oy verecek?Almanya'da halk, genel seçimlerde 20. Dönem Federal Meclisi ve dolayısıyla yeni hükümeti belirmek için sandık başına gitti. Yerel saatle 08.00'de başlayan oy kullanma işlemi 18.00'de sona erecek.

60.4 milyon seçmenin, Kovid-19 salgını gölgesinde oy kullanacağı seçimlerde halk 16 eyalette kurulan 85 bin sandıkta oy kullanacak.

Meclis'in 598 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde halk ilk oylarını kendi bölgelerindeki milletvekili adayına, ikinci oylarını ise seçtikleri partiye veriyor. Alman seçim sisteminde partinin aldığı oylara göre fazladan milletvekili çıkarmak mümkün olacak. 47 partinin yarıştığı seçime katılan 6 bin 211 aday arasında, çeşitli partilerden 100'den fazla Türk kökenli bulunuyor.

GÖZLER TÜRK OYLARINDA

Seçimlerde yaklaşık 900 bini Türk olmak üzere 7.5 milyon göçmen kökenli, siyasi tercihlerini sandığa yansıtacak. Ülkeyi 16 yıldır yöneten Başbakan Angela Merkel'in yeniden aday olmadığı seçimlerde başbakanlık için, Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin adayı 60 yaşındaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin LaschetSosyal Demokrat Parti'den (SPD) 63 yaşındaki Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşillerden partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock yarışıyor.

Giriş Tarihi: 26.9.2021  16:28Son Güncelleme: 26.9.2021  16:28

Almanya yeni başbakan kim oldu ve seçimleri kim kazandı? Almanya seçim sonuçları belli oldu mu, ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

Almanya yeni başbakan kim oldu ve seçimleri kim kazandı? Almanya seçim sonuçları belli oldu mu, ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

20. federal hükümeti seçmek için Almanya seçimleri bugün gerçekleşiyor. Milyonlarca kişinin oy kullanacağı seçimlerde kazanan taraf merak konusu haline geldi. Öte yandan Mevcut Başbakan Merkel’in 16 yıllık görevini sonlandıracak seçimlerde Türk kökenli adaylar da mevcut. Bu noktada “2021 Almanya seçimleri ne zaman, seçimi kim kazandı, başbakan kim oldu? Almanya seçim sonuçları belli oldu mu, saat kaçta açıklanacak?” soruları yanıt aramaya başladı. Seçmenler yerel saatle 08.00’da oy verme işlemlerine başladı. Peki, Almanya seçimlerini kim kazandı, yeni başbakan kim oldu? İşte tüm detaylar ve son dakika gelişmeleri...

Almanya yeni başbakanı yani 20. federal hükümeti seçmek için sandığa gitti. Bugün yerel saatle 08.00'da seçmenler oy kullanmaya başlarken seçimlere 47 parti katıldı. Türk kökenli adayların da bulunduğu seçimlerde kazanan tarafın kim olacağı merak ediliyor. Hal böyleyken "2021 Almanya seçimleri ne zaman, seçimi kim kazandı, başbakan kim oldu? Soruları yanıt aramaya başladı. Almanya seçim sonuçları merakla bekleniyor. İşte konuya ilişki son dakika gelişmelerinin detayları...

Mevcut Başbakan Angela Merkel'in 16 yıllık başbakanlık görevini sonlandıracak seçimde Türk kökenli adaylar da bulunuyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD), seçimde en çok Türk kökenli milletvekili adayı gösteren parti oldu. Toplam 14 Türk kökenli SPD'li aday, bugün rakiplerine karşı yarışıyor. Türk kökenli adayın en fazla bulunduğu ikinci parti olan Sol Parti'nin ise 12 Türk adayı bulunurken, Yeşiller Partisi'nden Türk kökenli 5 aday, Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği'nde (CDU) ise 3 Türk kökenli aday seçimde mücadele ediyor.
Almanya'daki seçim sistemi bir partinin tek başına iktidar olmasını zorlaştırıyor. Yüzde 5 barajının bulunduğu ülkede favori partiler olarak Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller Partisi öne çıkıyor.

Almanya'nın en eski partilerinden Sosyal Demokratların sendika ve işçilere yakınlığı bugün de devam ediyor. 1890 yılının Ekim ayında kurulan partinin 419 bin 340 kayıtlı üyesi bulunuyor. SPD, 1969-1974 yılları arasında başbakanlık yapan Willy Brandt, 1974-1982 yıllarında başbakanlık yapan Helmut Schmidt, 1998-2005 yılları arasında ülkeyi yöneten Gerhard Schröder gibi isimlerin görev yaptığı bir parti olarak kayıtlarda yer edindi.
Partiler arasında ilk başbakan adayını açıklayan SPD'nin adayı 62 yaşındaki Olaf Scholz oldu. Scholz, Merkel hükümetinin Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev yapıyor. Hamburg'un eski belediye başkanı olan Scholz, korona virüs salgını sırasında iyi bir kriz yöneticisi olarak öne çıktı. 1975'ten beri parti üyesi olan Scholz'un siyasi çizgisi SPD'nin muhafazakar kanadında görülüyor.

"Birlik" olarak anılan partiler CDU ve CSU, Almanya'nın en güçlü siyasi yapısına sahip. 26 Haziran 1945'te kurulan CDU/CSU'nun 544 bin 946 üyesi bulunuyor. Katolik sosyal doktrinine, muhafazakarlığa, kural ve yasalardan oluşan düzenleyici bir çerçevenin devlet tarafından sağlandığı serbest bir piyasa ekonomisinin savunuculuğuna dayanan partinin önemli isimleri arasında 1949-1963 yıllarında başbakanlık yapan Konrad Adenauer, 1963-1966 yılları arasında başbakanlık yapan Ludwig Erhard, 1966-1969 yılları arasında başbakanlık yapan Kurt Georg Kiesinger, 1982-1998 yıllarında başbakanlık yapan Helmut Kohl, 2005-2021 yılları arasında başbakanlık yapan Almanya'nın ilk kadın Şansölyesi Angela Merkel yer alıyor.
Almanya'nın en büyük nüfuslu eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya'nın başbakanı olan Armin Laschet, CDU ve CSU'nun adayı olarak seçimde yarışıyor. CDU, Bavyera dışında tüm eyaletlerde, buna karşılık CSU da sadece Bavyera'da seçime giriyor. 59 yaşındaki Laschet, uzlaştırıcı ve dengeleyici bir politikacı olarak görülüyor. Üç çocuğu olan Laschet, politik çizgi itibarıyla Angela Merkel gibi Avrupa Birliği'ni merkeze alan bir yaklaşımı savunuyor. Laschet, 1999'dan 2005'e kadar Avrupa Parlamentosu üyeliği yaptı.

Federal Meclis'e ilk kez 1983 yılında giren Yeşiller, eski Federal Dışişleri Bakanı Joschka Fischer'in Hessen eyaleti Çevre Bakanı olması ile ilk kez 1985'te bir eyalet hükümetinde yer aldı. Eyalet yönetimi düzeyinde Yeşiller şimdiye kadar AfD dışındaki tüm partilerle hükümet koalisyonları oluşturdu. Yeşiller, sol, orta merkez partisi olarak görülüyor.
Yeşiller'in adayı 41 yaşındaki Annalena Baerbock, 2013'ten beri Federal Meclisi üyesi ve eski Schleswig-Holstein Çevre Bakanı Robert Habeck ile birlikte 2018'den beri Yeşiller'in önemli isimleri arasında yer alıyor. Yeşiller ilk kez başbakan adayı çıkarırken, Baerbock Angela Merkel'den sonra Almanya tarihinde başbakanlığa aday gösterilen ikinci kadın siyasetçi oldu. Baerbock, politik çizgisi itibarıyla Yeşillerin ılımlı kanadında görülüyor.

Laschet oyunu seçim bölgesi Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin Aachen kentinde, Scholz ve Baerbock ise Brandenburg eyaletinin Potsdam kentinde kullanacak. Başbakan Angela Merkel'in ise oyunu daha önce mektupla kullandığı açıklanmıştı.

YouGov'un anketine göre SPD (Sosyal Demokrat Parti) yüzde 25 oy oranı ile birinci parti görünüyor. Başbakan Angela Merkel'in partisi CDU yüzde 21 ile ikinci ve Yeşiller yüzde 14 ile üçüncü sırada yer alıyor.

SAAT 18.00'E KADAR DEVAM EDECEK

Seçmenler, sabah erken saatlerde oy kullanmak için seçim merkezlerine gitmeye başladı.

Yerel saatle 08.00'de (TSİ 09.00) başlayan oy verme işlemi saat 18.00'e (TSİ 19.00) kadar devam edecek.

Yaklaşık 60,4 milyon seçmenin oy kullanma hakkı olduğu seçimlere 47 parti katılıyor. 6 bin 211 adayın yarıştığı seçimlerde 16 eyalette 299 seçim bölgesinde 85 bin sandık kuruldu.

709 milletvekili bulunan Federal Meclis'teki milletvekili sayısının, seçim sistemindeki farklı uygulama nedeniyle daha da artması bekleniyor.

Almanya seçimlerinde 100'ün üzerinde Türkiye kökenli aday da bulunuyor. Bu adaylardan 20'sinin parlamentoya girmesi bekleniyor.
2,8 milyon seçmenin ilk kez oy kullanacağı seçimlerde seçmenlerin 31,2 milyonu kadın, 29,2 milyonu erkeklerden oluşuyor.

Seçmenlerin yüzde 21,3'ü 70 yaşın üzerinde olurken, 30 yaşın altındaki seçmenlerin oranı yüzde 14,4.

Bu yıl seçimlerde mektupla oy kullananların sayısının artacağı ve halkın en az yüzde 40'nın mektupla oy kullanma uygulamasından yararlanacağı tahmin ediliyor.

Ülkeyi 16 yıldır yöneten Başbakan Angela Merkel'in yeniden aday olmadığı seçimlerde başbakanlık için, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin adayı 60 yaşındaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) 63 yaşındaki Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşillerden 40 yaşındaki partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock yarışıyor.

Anketlere göre seçimlerdeki yarışın CDU/CSU ile SPD arasında geçmesi bekleniyor.

2017'de yapılan seçimlerde CDU/CSU yüzde 32,9, SPD yüzde 20,5, AfD yüzde 12,6, FDP yüzde 10,7, Sol Parti yüzde 9,2, Yeşiller yüzde 8,9 oy alarak mecliste temsil edilmişti.

TÜRK SEÇMEN KİME OY VERECEK?

Mannheim'day vatandaşlara seçim sonrası beklentilerini sorduk. İşte Almanya'da yaşayan Türk vatandaşların görüşleri...

Beyza Soyer: Bizi olduğumuz gibi kabul eden, göçmenlere saygılı, özgürlüğümüz için daha fazla çaba sarf eden bir partiye oy vereceğim.

-Ümit ederim ki, tüm yabancıları düşünen, özellikle çifte vatandaşlığı hangi parti savunuyorsa o partiyi desteklememiz gerektiğine inanıyorum.

Mustafa Atçı: Tabii kullanacağız. Ben aynı zamanda Alman vatandaşıyım. Almanya için seçimler inşallah hayırlısı olur. Türkiye'miz ve Türkiye kökenli vatandaşlar için hangi parti uygunsa biz onlara oy vermeyi düşünüyoruz.

Şevki Bilgin: Her seçimler olduğu gibi oy hakkımı bu sene de kullanacağım. Bu sene oyumu Müslüman dostu olan Müslümanlara yakın olan Team Todenhöfer Partisi'nde vereceğim.

BIG Partisi Rheinland Pfalz Eyalet Başkanı Bayram Türkoğlu: İnşallah ayın 26'sında, BIG Partisi olarak oyumuzu Team Todenhöfer'e vereceğiz. Bunun iki ana sebebi var biliyorsunuz biz BIG Partisi olarak bu sene seçimlere katılamıyoruz muhtelif sebepleri var. Ama bununla beraber özellikle Almanya'da bu sene 80 üzerinde parti seçimlere katılıyor. Bu partiler içerisinde özellikle biz yabancıları yakından ilgilendirecek konularda siyaset yapan bizleri kayıran azınlıklara yönelik siyaset üreten en iyi partilerden birisi Tem Todenhöfer. Paralelliklerimiz var ortak yönlerimiz var dolayısıyla biz Almanya genelinde bu partiye özellikle Türk kökenli göçmenlerin oy vermelerini arzu ediyoruz.

Almanya'da ikamet eden ancak alman vatandaşı olmadığı için oy kullanamayacak kişilerin sayısı ise 11,4 milyon.

Hangi aday öne çıkıyor?HANGİ ADAY ÖNE ÇIKIYOR?

 

Almanya’da Türk seçmen kime oy verecek?ALMANYA'DA TÜRK SEÇMEN KİME OY VERECEK?

 

Almanya sandık başındaALMANYA SANDIK BAŞINDA

 

Dünyanın konuştuğu görüntüler! Biden Bennett ile görüşmesinde uyudu mu?

Giriş Tarihi: 29.08.2021  09:29Güncelleme Tarihi: 29.08.2021  09:41

Dünyanın konuştuğu görüntüler! Biden Bennett ile görüşmesinde uyudu mu?12 yıllık Binyamin Netanyahu iktidarından sonra yönetime gelen Naftali BennettABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. Ancak görüşmeye Biden'ın uyukladığı iddiaları damga vurdu.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile ABD Başkanı Joe BidenBeyaz Saray'da bir araya geldi.

12 yıllık Binyamin Netanyahu iktidarından sonra yönetime gelen Bennett'in ABD ziyareti merakla beklenirken görüşmeye Biden'ın hareketleri damga vurdu.

Basın mensuplarının karşısında gerçekleşen görüşmede Biden, Bennett konuştuğu esnada gözlerini bir süre kapadı.

ABD'de Trump'a yakın bazı basın kuruluşlarında ise Biden'ın uyukladığı yazdı. Cumhuriyetçi bazı kongre üyeleri de görüntüleri 'Biden uyuyakaldı' olarak paylaştı.

Ancak paylaşılan videoda Biden'ın uyumadığı, bahsedilen görüntülerde parmaklarını oynattığı görüldü.

78 yaşındaki Biden'ın yaşı ABD'de sürekli tartışma konusu. Hatta bir grup, 4 yıllık dönemin sonunda Biden'ın yerine Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in geleceğini iddia ediyor.

A HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Afganistan Kabil'den kalkan uçaklar nereye gidiyor? Settar Mengli Kabil'deki gelişmeleri A Haber'de aktardı

Giriş Tarihi: 17.08.2021  13:50Güncelleme Tarihi: 17.08.2021  14:03

Afganistan Kabil’den kalkan uçaklar nereye gidiyor? Settar Mengli Kabil’deki gelişmeleri A Haber’de aktardıTaliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesiyle vatandaşlar ülkesini terk etmek için havalimanına koştu. Binlerce kişi kargo uçaklarına tutunarak kaçmayı hayal ederken ortaya çıkan görüntüler dünyayı şoke etti. Kabil'de yaşananları A Haber canlı yayınında aktaran Araştırmacı Akademisyen Settar Mengli, "Uçaklar nereye gidiyor?" sorusunu yanıtladı.

A Haber canlı yayınına bağlanan Araştırmacı Akademisyen Settar MengliKabil'deki son durumu aktardı.

 

Afganistan'da insanların kargo uçaklarıyla ülkeyi terk etmeye çalıştığını belirten Mengli, "Taliban Kabil'e girmeden bir gece önce en büyük hapishaneyi boşalttı ve genel af ilan edildi. Askerler de Taliban'ın affına sığınmış oldu. Ülkeden ayrılmak isteyenler ise Taliban tarafından engellenmiyor. Ülkeyi terk etmek isteyenler şehir içi yolları ve havalimanından gidebilirler. Ancak sivil havalimanı fonksiyonlarını yitirmiş durumda diyebiliriz. Buna rağmen dün gece de kargo uçakları inip kalktı." şeklinde konuştu.

Mengli A Haber'de yaptığı açıklamada, "Vizesi olanlar var, pasaportları olanlar var ya da ABD Koalisyon Güçleri'ne yardım edenlerin aileleri alınan numara ile Kabil'i terk etmeye başladı. Kargo uçaklarına insanların sıkışarak bindiğini de gördük. İnsanlar ülkeden çıkmak için uçakları tercih ediyor." ifadelerine yer verdi.

UÇAKLAR NEREYE GİDİYOR?

Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından vatandaşların ülkeyi terk etmeye çalıştığını belirten Mengli, "Uçaklar nereye gidiyor?" sorusunu cevapladı.

Çarpıcı açıklamalarda bulunan Mengli, "Kabil'den kalkan uçakların nereye gittiğine yönelik net bir bilgi henüz yok. Orta Asya, komşu ülkere gittikleri düşünülüyor. 3. ülkere gittikten sonra çalışmaların yapıldıktan sonra sığınma talebinde bulunmaları dahilinde her hangi bir ülkeye gidebilirler." dedi.

KARGO UÇAKLARIYLA KAÇMAYA ÇALIŞIYORLAR

Taliban vahşetinden kaçıp Kabil Havalimanı'na yığılan Afganlar uçaklara binmek için umutsuzca çırpınırken, askıya alınan tahliye uçuşları güvenliğin sağlanmasıyla salı gecesinden itibaren yeniden başladı.

Pazartesi günü havalimanına ulaşmak isteyenler duvarlara tırmanıp içeri girmeyi denedi, içerideki pistte ise bir ABD askeri kargo uçağının kanadına tutunan onlarca kişinin yer aldığı görüntüler bütün dünyada şok etkisi yarattı.

Havalanan uçaklardan düşüp hayatını kaybedenler oldu, uluslararası haber ajansları havalimanını koruyan ABD askerlerinin ateş açtığını ve 'son dakika' koduyla duyurdu. Eşi benzeri olmayan kaosta onlarca insan öldü ve yaralandı.

GÖRÜNTÜLER DÜNYA BASININDA OLAY OLDU

Pazartesi akşam saatlerinde ise yeni bir fotoğraf yayınlandı. ABD'ye ait C-17 kargo uçağı 150 kişi taşıması için tasarlanmıştı ve büyükelçilik personelini tahliye etmesi planlanıyordu.

Ancak havalimanında canhıraş bir şekilde bekleyen kalabalık da uçağa alındı ve C-17 tam 640 kişiyle havalandı.

Afgan göçmenlerin Teksas veya Wisconsin'e götürüldüğünü Pentagon doğruladı.

Taliban'dan korkunç bir infaz daha: Görüntüleri eski bakan yayınladı! Kadınlara çağrı yaptılar

Giriş Tarihi: 25.08.2021  11:32Güncelleme Tarihi: 25.08.2021  11:45

Taliban’dan korkunç bir infaz daha: Görüntüleri eski bakan yayınladı! Kadınlara çağrı yaptılarTaliban'ın 'genel af' ilan etmesine rağmen ülkeden infaz görüntüleri gelmeye devam ediyor. Taliban militanlarının çocukları da öldürdüğünü belirten Afganistan eski İçişleri Bakanı, Twitter hesabından bu olaya dair fotoğraf paylaştı. Öte yandan Taliban, Afganistan'da çalışan kadınların "geçici bir süre" evden çıkmaması gerektiğini açıkladı.

Dünya 10 gün içinde Taliban'ın kontrolüne geçen Afganistan'dan gelen haberlere kilitlenmiş durumda.

20 yıl sonra ülkenin yönetimini fiilen devralan Taliban ılımlı açıklamalar yapsa da ülkeden Taliban'ın eski dönemini aratmayacak haberler gelmeye devam ediyor.

Afganistan eski İçişleri Bakanı Mesud Andarabi, Taliban'ın ülkedeki infazlara devam ettiğini ve kurbanlar arasında çocukların da olduğunu açıkladı.Mart ayında eski Afganistan cumhurbaşkanı Eşref Ghani tarafından görevden alınan Mesud Andarabi, Twitter hesabı üzerinden öldürülmüş bir çocuğun fotoğrafını da paylaştı.

Andarabi tarafından yayınlanan bir başka görüntüde vücudu kanla kaplı ölü bir yaşlı adam görülüyor.Eski bakan Taliban, Andarab'da haksız yere ev aramaları yapıyor, insanları sebepsiz yere yakalıyor ve masum vatandaşları öldürüyor. Sonuç olarak, insanlar hayatlarını, onurlarını, haysiyetlerini ve mallarını korumak için vahşete karşı çıkmak zorunda kaldılar' diyerek Taliban'a karşı olan direnişin artarak devam edeceğini savundu.KANDINLARA ÇAĞRI: EVDE KALIN
Başkent Kabil'de düzenlenen basın toplantısında konuşlan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit "Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için" dedi.

Mücahit, geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını öne sürdü.

BBC'ye konuşan kadınlar ise çalışma haklarının kalıcı olarak engellendiğinden endişeli.

Bazı kadınlar işe gittiklerinde artık orada çalışmadıklarının kendilerine bildirildiğini aktarırken bazı kadınlar da "Erkek bir akrabanızı getirin, işinizi ona devredin" dendiğini söylüyor.

Taliban ülkedeki Afganların Kabil Havalimanı'na erişmesine artık izin vermeyeceklerini de açıkladı. Mücahit, bölgedeki kaos nedeniyle Afgan vatandaşlarının havalimanına gitmesine izin veremeyeceklerini belirtti.

Havalimanı etrafında bekleyen kalabalıkların evine dönmesi gerektiğini söyleyen Mücahit, bu kişilerin güvende olacağını garanti ettiklerini duyurdu.

ABD'nin insanları havalimanına davet etmeye devam ettiğini söyleyen Mücahit, "Amerikalılardan talebimiz, Afganları ülkeyi terk etmek için cesaretlendirmemeleri" dedi ve ekledi:

"ONLARIN YETENEKLERİNE İHTİYACIMIZ VAR"
Çok sayıda Batılı ülke 15 Ağustos'ta Taliban Kabil'e girdiğinden beri vatandaşlarını, kendileri için çalışmış Afganları ve Afgan insan hakları savunucularını ülkeden çıkarabilmek için zamanla yarışıyor.

Ülkeden ayrılmak için havalimanına gitmeye çalışan çok sayıda kişi Taliban tarafından engelleniyor ve zaman zaman izdiham yaşanıyor. Mücahit, ülkede medya, hastaneler, okullar, yerel yönetimler ve üniversitelerin tekrar işlemeye başladığını da ekledi.

Basın toplantısında BBC'nin sorusuna yanıt veren Mücahit, ABD askerlerinin çekilmesi için belirlenen tarih olan 31 Ağustos'un esnetileceğini düşünmediğini de belirtti. Bu sürenin yabancı ülke vatandaşlarını tahliye etmek için yeterli olduğunu, Afganların tahliyesine ise karşı çıktıklarını ekledi.

Ülkedeki büyükelçiliklerin güvenliği konusunda da garanti verdiklerini söyleyen Mücahit, diğer ülkelere büyükelçiliklerini kapatmama çağrısı yaptı.

TALİBAN'IN AFGANİSTAN'A HAKİM OLMA SÜRECİ
ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Bir ABD’li olarak utanıyorum"BİR ABD'Lİ OLARAK UTANIYORUM"

Taliban ülkedeki yabancıların tahliyesi için 31 Ağustos’u işaret ettiTALİBAN ÜLKEDEKİ YABANCILARIN TAHLİYESİ İÇİN 31 AĞUSTOS'U İŞARET ETTİ

Washington Post’tan çarpıcı iddiaWASHİNGTON POST'TAN ÇARPICI İDDİA

A Haber’de anlattı: Taliban bir tuzaktırA HABER'DE ANLATTI: TALİBAN BİR TUZAKTIR

 

Eski ABD Başkanı George Bush'tan Afganistan açıklaması: Derin üzüntü duyuyorum!

Giriş Tarihi: 17.08.2021  22:08Güncelleme Tarihi: 17.08.2021  22:14

Eski ABD Başkanı George Bush’tan Afganistan açıklaması: Derin üzüntü duyuyorum!ABD'deki 11 Eylül saldırılarının ardından Afganistan'a girme kararı veren dönemin ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan'daki "acı olayları" izlemekten "derin üzüntü" duyduğunu bildirdi.

Eski Başkan Bush ve eşi Laura Bush, yaptıkları ortak açıklamada, Afganistan'daki son durumu değerlendirdi.

Bush çifti, çokça mağdur olan Afgan siviller, birçok fedakarlık yapan Amerikalılar ve NATO müttefikleri için hüzünlü olduklarını ifade etti. Eski Başkan Bush, "Laura ve ben, Afganistan'daki acı olayları derin üzüntüyle izliyoruz." ifadesini kullandı.

Afganistan'daki ilerlemenin başını çekenlerin şu an çok büyük bir riskte olduğuna dikkati çeken Bush, Başkan Joe Biden'ın Amerika ve NATO müttefiklerine yardım eden Afganlara tahliye sözü verdiğini anımsattı. Bush, "ABD'nin acil insani krizlerde mülteciler için bürokratik engelleri kaldırmak için yasal yetkisi var. Bürokratik ertelemeler olmadan güvenli geçişleri şimdi sağlamak için kaynaklarımız ve sorumluluğumuz var. Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra en güçlü müttefiklerimiz onlara yardım etmeye hazır." değerlendirmesinde bulundu.

Bush, tahliye çalışmaları yürütülmesi konusunda ABD ordusuna güvendiğini belirterek Afganistan'da görev yapmış tüm ABD askerleriyle doğrudan konuşmak istediğini kaydetti.

Afgan nüfusunun neredeyse yüzde 65'inin 25 yaş altında olduğuna işaret eden Bush, Afganistan halkının güçlükleri yenebildiğini belirtti.

ABD'NİN AFGANİSTAN İŞGALİ BUSH DÖNEMİNDE BAŞLAMIŞTI

ABD, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından Usame Bin Ladin ve diğer El Kaide elebaşlarını sakladığı gerekçesiyle 7 Ekim 2001'de "Sürekli Özgürlük" adını verdiği, Afganistan'ı işgal harekatını başlattı. Bu dönemde, ABD'de başkanlık koltuğunda George W. Bush oturuyordu.

Bush yönetimi, genel olarak Orta Doğu'da savaş yanlısı politika izlediği gerekçesiyle hem ABD'de hem de diğer ülkelerde sık sık eleştirilerin hedefi olmuştu.

ABD'ye 2001-2014 döneminde 13 yıl süren operasyonda, aralarında NATO üyelerinin de bulunduğu 20'den fazla ülke destek vermişti.

NATO’dan Afganistan açıklamasıNATO'DAN AFGANİSTAN AÇIKLAMASI

Kabil’den kalkan uçaklar nereye gidiyor?KABİL'DEN KALKAN UÇAKLAR NEREYE GİDİYOR?

Afganistan’daki gelişmeler hakkında açıklamaAFGANİSTAN'DAKİ GELİŞMELER HAKKINDA AÇIKLAMA

Afgan lider böyle kaçmış! Servetini unutmadıAFGAN LİDER BÖYLE KAÇMIŞ! SERVETİNİ UNUTMADI

Pakistan ve ABD’den Afganistan görüşmesiPAKİSTAN VE ABD'DEN AFGANİSTAN GÖRÜŞMESİ

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika... Görüşme sonrası Erdoğan ve Putin'den peş peşe açıklamalar
Son dakika... Görüşme sonrası Erdoğan ve Putin'den peş peşe açıklamalar
Başkan Erdoğan'ın röportaj verdiği Amerikan CBS News: Türkiye Cumhurbaşkanı meydan okuyor
Başkan Erdoğan'ın röportaj verdiği Amerikan CBS News: Türkiye Cumhurbaşkanı meydan okuyor