Advert

Son dakika haberleri | YKS yerleştirme sonuçları açıklandı! 2021-YKS tercih sonuçları sorgulama...

Son dakika haberi: Milyonlarca üniversite öğrencisi adayının merakla beklediği YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanı Aygün, 2021-YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara, ÖSYM'nin "http://sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden ulaşılabilecek. ÖSYM Başkanı Aygün, üniversite kayıt tarihlerinin 6-10 Eylül tarihleri arasında olduğunu ifade etti.

Son dakika haberleri | YKS yerleştirme sonuçları açıklandı! 2021-YKS tercih sonuçları sorgulama...
Son dakika haberleri | YKS yerleştirme sonuçları açıklandı! 2021-YKS tercih sonuçları sorgulama... Admin
Bu içerik 249 kez okundu.
Reklam

Son dakika haberleri | YKS yerleştirme sonuçları açıklandı! 2021-YKS tercih sonuçları sorgulama...

Giriş Tarihi: 31.8.2021  08:16 Son Güncelleme: 31.8.2021  09:39

Son dakika: 2021 YKS yerleştirme sonuçları açıklandı

Son dakika haberine göre: YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Üniversite hayali kuran milyonlarca kişinin merakla beklediği haberi ÖSYM Başkanı Halis Aygün verdi. Aygün "5-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız 2021-YKS yerleştirme sonuçları açıklanmıştır." dedi.

Son dakika: 2021 YKS yerleştirme sonuçları açıklandıÜniversiteye yerleşmek için Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na giren ve puanıyla tercihlerini yapan adaylar, yerleştirme sonuçlarına ulaştı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

2021 YKS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Haziran ayında düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın sonuçları açıklandıktan sonra üniversite tercih süreci başlamıştı. İlk tercih sürecinde hedefledikleri bölüm ve okulları yazan adaylar, bir süredir yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını bekliyordu. ÖSYM'den yapılan son dakika açıklaması ile bugün YKS tercih sonuç ekranı erişime açıldı. Adaylar tercih sonuçlarına sonuc.ösym.gov.tr üzerinden ulaşabilecek.

YKS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

Üniversite adayları, hangi okula yerleştiklerini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp giriş yapmalıdır. T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra sonuç ekranına ulaşabilirsiniz.

ÖSYM YKS SONUÇ EKRANI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

ADAYLARIN YÜZDE 85,80'İ YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA YERLEŞTİ

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) tercih yapan adayların yüzde 85,80'inin yükseköğretim programlarına yerleştiğini bildirdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabından 2021-YKS'ye ilişkin sayısal verilerine ilişkin şu paylaşımda bulundu:

"2021-YKS'de tercih yapan adayların yüzde 85,80'i yükseköğretim programlarına yerleşti. Adaylarımızın yüzde 52,02'si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Adayların yüzde 27,52'si 1.tercihine, yüzde 14,41'i 2. tercihine, yüzde 10,09'u 3. tercihine yerleşmiştir."

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçları ile yükseköğretim düzeyinde bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında kayıt işlemlerini gerçekleştirecek. Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur.

Son dakika haberleri | YKS yerleştirme sonuçları açıklandı! 2021-YKS tercih sonuçları sorgulama...

Son dakika haberi: Milyonlarca üniversite öğrencisi adayının merakla beklediği YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanı Aygün, 2021-YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara, ÖSYM'nin "http://sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden ulaşılabilecek. ÖSYM Başkanı Aygün, üniversite kayıt tarihlerinin 6-10 Eylül tarihleri arasında olduğunu ifade etti.

Gelen son dakika haberine göre; 2021-YKS yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün son dakika duyurusu ile; 2021-YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara, ÖSYM'nin "http://sonuc.osym.gov.tr" internet sitesinden ulaşılabilecek.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün Twitter'dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

5-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız 2021-YKS yerleştirme sonuçları açıklanmıştır. Adaylarımız sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr adresimizden ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler Sonuçların adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.

Ülkemizin yarınları olan değerli gençlerimiz, üniversite hayatına attığınız bu ilk adımda sizleri yürekten tebrik ediyor, üniversite hayatınızda başarılar diliyorum. Tercihlerine yerleşemeyen gençlerimiz de eminim ki isteklerine azim ve gayretleriyle mutlaka ulaşacaklardır.

Üniversite kayıt tarihleri: 6-10 Eylül 2021 Elektronik kayıtlar: 4-8 Eylül 2021

Yerleştirme sonuçlarına dair sayısal verileri de paylaşan ÖSYM Başkanı Aygün, "2021-YKS'de tercih yapan adayların yüzde 85,80'i yükseköğretim programlarına yerleşti. Adaylarımızın yüzde 52,02'si ilk üç tercihinden birine yerleşti. Adayların yüzde 27,52'si 1.tercihine, yüzde 14,41'i 2.tercihine, yüzde 10,09'u 3. tercihine yerleşmiştir" dedi.

Öte yandan yerleştirme sonuçlarının açıklanması üzerine paylaşımda bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, şunları kaydetti:

"2021-YKS yerleştirme sonuçları neticesinde bir programa kaydolma hakkı kazanan sevgili gençlerimizi ve kıymetli ailelerini canı gönülden tebrik ederim. Aramıza hoş geldiniz. İlk yerleştirme işlemleri neticesinde herhangi bir programa yerleşemeyen gençlerimizin de üzülmemelerini ve bilhassa ümitsizliğe kapılmamalarını tavsiye ederim. Boş kalan kontenjanlar için 'ek yerleştirme' ve devamında bu seneye has yapılmasını kararlaştırdığımız 'ikinci ek yerleştirme' işlemlerinde şansınızın devam ettiğini özellikle hatırlatmak isterim."

Prof.Dr.Halis AYGÜN

 

@halis_aygun

5-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız 2021-YKS yerleştirme sonuçları açıklanmıştır. Adaylarımız sonuçlarını http://sonuc.osym.gov.tr adresimizden ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler Sonuçların adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.

Resim

ÖÖ 8:00 · 31 Ağu 2021

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN HANGİ BELGELER İSTENECEK?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinden görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.ÜNİVERSİTE E-KAYIT NASIL YAPILIR?

Yükseköğretim Kurumu, e-Devlet üzerinden Üniversite e-Kayıt hizmeti sunuyor. E-Devlet'te giriş yaptıktan sonra YÖK hizmetler listesinden "Üniversite e-Kayıt" butonu tıklanır. "www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit" adresi üzerinden elektronik kayıt işlemi gerçekleştirilir. e-Kayıt" uygulaması, bütün devlet üniversitelerinde geçerlidir. Ayrıca uygulamayı hizmete sunan yaklaşık 50 vakıf üniversitesi de bulunuyor.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversitelerin açılış tarihi hakkında yapılan son açıklamalara göre, 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibariyle başlıyor. Buna göre, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için 13-17 Eylül arası oryantasyon haftası olacak.

ÜNİVERSİTELER YÜZ YÜZE Mİ OLACAK?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerde eğitimin bu yıl yüz yüze sürdürülmesini önermişti. Öğrencilerin, eğitimcilerin ve üniversite çalışanlarının aşılanması ile bu yıl eğitimin yüz yüze sürdürülmesi planlanıyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı