Advert

Sefik Dzaferovic: Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Batı Balkanlar'da önemli istikrar unsuru

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güveni Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Bosna Hersek'in kalkınmasında ve gelişmesinde Batı yerine yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güvendiğini söyledi.

Sefik Dzaferovic: Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Batı Balkanlar'da önemli istikrar unsuru
Sefik Dzaferovic: Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Batı Balkanlar'da önemli istikrar unsuru Admin
Bu içerik 164 kez okundu.
Reklam

Sefik Dzaferovic: Türkiye ve Başkan Recep Tayyip ErdoğanBatı Balkanlar'da önemli istikrar unsuru

Giriş Tarihi: 28.08.2021  07:43 Güncelleme Tarihi: 28.08.2021 01:44

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki temasları kapsamında Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle bir araya geldi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, "Türkiye ve Erdoğan, Batı Balkanlar'da önemli istikrar unsurudur ve Batı Balkanlar'da istikrar sağlama politikası izlemektedir" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Erdoğan, önemli istikrar unsuru

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanlığı binasında yapılan görüşmenin ardından, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Başkanı Zeljko Komsic, Konseyin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic ve Sırp üye Milorad Dodik ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan ile yapılan görüşmeden büyük memnuniyet duyduklarına işaret eden Komsic, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Erdoğan'ın Bosna Hersek'in gerçek dostu olduğunu birçok kez kanıtladığını ifade etti.Komsic, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel konulara da değindiklerini belirterek, "Bir sonraki Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü toplantısının Bosna Hersek'te düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardık. Bu toplantılar, bir serinin devamıdır ve ortak kanaatimize göre; bu toplantılar bu bölgedeki istikrarın sağlanması ve ilişkilerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır." diye konuştu.

Söz konusu toplantılarda somut projelerin istişare edildiğini söyleyen Komsic, "Bunların belki de en önemlisi Saraybosna-Belgrad otoyol projesidir." dedi.

Komsic, görüşmede Bosna Hersek'teki Türk yatırımlarının da ele alındığını aktararak, "Türk yatırımcıların ve Bosna Hersek'te faaliyet gösteren şirketlerin yerli şirketlerle eşit duruma getirilmesi noktasında somut adımların atılması gerekiyor." dedi"TÜRKİYE VE ERDOĞAN, BATI BALKANLAR'DA ÖNEMLİ İSTİKRAR UNSURUDUR"
Dzaferovic de Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin dost ve kardeş ilişkiler olduğunun altını çizerek, "Türkiye, Bosna Hersek'ten hiçbir şey istemiyor. Yalnızca yardım teklif ediyor. Biz bu tavrından dolayı Türkiye'ye müteşekkiriz." değerlendirmesinde bulundu.

Devlet Başkanlığı Konseyi'nin üç yıllık görev süresi boyunca Türkiye ile ve çok sayıda üst düzey görüşme gerçekleştirildiğini hatırlatan Dzaferovic, "Türkiye ve Erdoğan, Batı Balkanlar'da önemli istikrar unsurudur ve Batı Balkanlar'da istikrar sağlama politikası izlemektedir. Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan ve Türkiye-Bosna Hersek-Hırvatistan üçlü toplantıları da bu noktada büyük önem arz etmektedir." şeklinde konuştu.

Dzaferovic, Bosna Hersek'in NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyelik yolunda da Türkiye ile iş birliğine ihtiyaç duyduğunu anımsatarak, Türkiye ile ekonomik ilişkilerde imkanların yeterli biçimde kullanılmadığına dikkati çekti.

Saraybosna-Belgrad Otoyol Projesinin de bir istikrar projesi olduğuna işaret eden Dzaferovic, "Bu projenin Bosna Hersek'in birçok noktasından eşzamanlı olarak başlatılması gerektiği kanaatindeyim. Bunun böyle olması tüm tarafların çıkarına olacaktır." dedi.

Dzaferovic, Bosna Hersek'in iyi bir gelecek için barış, istikrar ve işlevsel devlet kurumlarına ihtiyaç duyduğunu sözlerine ekledi."AFGANİSTAN, YABANCILARIN BİR ÜLKEDE DÜZENİ SAĞLAYABİLECEĞİNİN EN İYİ ÖRNEĞİDİR"
Dodik ise büyük bir devletin cumhurbaşkanı olan Erdoğan'ın ziyaretinin kendisini mutlu ettiğini ifade ederek, "Türkiye, devamlı bir şekilde, ekonomi, altyapı ve diğer alanlardaki projelerle yardımcı olmaya çalışıyor." dedi.

Saraybosna-Belgrad Otoyol projesini "tarihi bir altyapı projesi olarak" nitelendiren Dodik, "Yakın zamanda otoyol projesinde sorun teşkil eden detayları çözüme ulaştıracağımızı umuyorum." diye konuştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Bosna Hersek'in iç siyaset meseleleri hakkında bilgilendirdiğini söyleyen Dodik, "Afganistan, yabancıların bir ülkede düzeni sağlayabileceğinin en iyi örneğidir. Erdoğan ile iş birliğimize, Bosna Hersek hakkında çökmüş ideallere sahip taraflarla yapılacak iş birliğinden daha çok güveniyoruz. Türkiye biraz daha aktif rol alsaydı, Yüksek Temsilci ile ilgili sorunlar yaşamazdık." şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın tüm tarafları dinleyerek herkesi anladığını düşündüğünü kaydeden Dodik, "Yüksek Temsilcinin bir yabancı olarak gelip burada bize istediği yasaları dayatmasının medeniyet dışı olduğunu düşünüyorum. Bu kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Büyükelçilikte 3.5 saat! Başkan Erdoğan Kabil'deki son gelişmeleri açıkladı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kabil’le ilgili son gelişmeleri açıkladı. Taliban’ın havaalanı teklifi olduğunu anlattı: Taliban ile ilk görüşmemiz büyükelçiliğimiz nezaretinde 3.5 saat sürdü. Kabil Havaalanı'nın işletilmesi konusunda teklifleri var. Bu konuda heniz kararımız yok. Çünkü orada her an her türlü ölüm mümkün. Önceliğimiz vatandaşlarımızın Afganistan'dan tahliyesidir.

Büyükelçilikte 3.5 saat

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek'e ziyarette bulundu.

Erdoğan, hareketinden önce yaptığı açıklamada, hem Taliban'a, hem de muhalefete mesaj gönderdi:

Kabil'de DEAŞ'ın böyle bir süreç içerisindeki saldırısı, bölgede ve dünyada nasıl tehlikeli bir örgüt olduğunu ortaya koyuyor.

Bizim şu an için Afganistan'da önceliğimiz, vatandaşlarımızın tahliyesidir. Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin tahliyesi devam ediyor.

Taliban'la Büyükelçiliğimiz nezaretindeki 3.5 saatlik ilk görüşmeyi arkadaşlarımız yaptı. Taliban'ın Kabil Havalimanı'nın işletilmesi noktasında teklifleri var.


* Başkan Erdoğan, Bosna Hersek temasları kapsamında, başkent Saraybosna'daki tarihi Başçarşı'yı ziyaret etti. Saraybosnalılar Başkan'a yoğun ilgi gösterdi.

Bu konuda şu anda henüz verilmiş bir kararımız yok. Çünkü orada her an her türlü ölüm vesaire mümkün.

Bakın 72 kişi öldü. Biz buna bulaşırsak, bunu izah edemeyiz. Onun için bizim şu anda böyle bir kararımız söz konu değil.

Orada sükunet hakim olduğu zaman gerekli kararı veririz. Çünkü Afgan halkı, bizim asırlarca kardeşimiz olmuş insanlardır.
ASKERİMİZİN TAHLİYESİ TAMAMLANDI
Başkan Erdoğan, Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Komşiç ile basın toplantısına katıldı. Erdoğan, "Sivillerimizi Afganistan'dan ülkemize taşıdık. Bunun dışında tüm askerimizi çekmiş bulunuyoruz. DEAŞ ile Taliban farklı örgütler. Taliban'la ne gibi bir mücadelenin içine girecekler, şu anda ben kestiremem. Ortada terör örgütlerinin çatışması var" dediBIDEN ÇÖKTÜ
ABD Başkanı, Kabil'deki saldırıyı böyle açıkladı. Görüntü "Biden'ın yıkılışı" şeklinde yorumlandı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güveni

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik, Bosna Hersek'in kalkınmasında ve gelişmesinde Batı yerine yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güvendiğini söyledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı