Advert

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 60'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

Son dakika haberine göre Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan "Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" açıklaması yapıldı. Afgan Sağlık yetkilileri en az 60 kişinin öldüğünü, 140 kişinin ise yaralandığını açıklarken Amerikalı General McKenzie, patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğünü duyurdu. Kabil'de ilerleyen saatlerde dört patlama daha meydana geldi. Taliban gerçekleşen bu patlamaların ABD güçlerinin ekipman imha işlemi olduğunu açıkladı. Terör örgütü DEAŞ, Kabil Havalimanı yakınlarındaki saldırıyı üstlendi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 60'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var
Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 60'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var Admin
Bu içerik 234 kez okundu.
Advert

Son dakika: Kabil'de peş peşe patlamalar! Ajanslar son dakika geçti...

Giriş Tarihi: 26.08.2021  16:54 Güncelleme Tarihi: 26.08.2021  23:42

Bugün Afganistan'ın başkenti Kabil'de havalimanı dışında 2 patlama meydana gelmişti. İngiliz medyasına göre aralarında çocukların da olduğu 60 kişi hayatını kaybetti, 140 kişi de yaralandı. ABD Savunma Bakanlığı ise 12 Amerikalı askerin hayatını kaybettiğini, 15 askerin de yaralandığını duyurdu. Öte yandan bölgedeki kaos artarak sürüyor. Gelen son dakika haberine göre Afganistan'ın başkenti Kabil'de 6. patlama meydana geldi. Reuters'ın aktardığına göre saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlendi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada terör saldırıları kınandı. Açıklamada, "Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor; hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" denildi.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, Kabil Havalimanı dışında patlama meydana geldi. İngiliz medyasından yapılan açıklamada saldırıda 60 kişinin öldüğü ve 140 kişinin yaralandığı belirtildi. MSB saldırıda herhangi bir zayiatın olmadığını bildirdi. ABD'li yetkililer ilk bilgilerin, patlamanın intihar saldırısı sonucu olabileceğini kaydetti. Saldırıya yönelik ABD medyası tarafından yapılan haberde Kabil Havalimanındaki patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. Gelen son dakika haberine göre, saldırıyı DEAŞ üstlendi..

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de varSon dakika haberlere göre, Kabil Havalimanı bölgesinde büyük bir patlama meydana geldi. Beyaz Saray, Biden'ın hemen bilgilendirdiğini duyururken, Milli Savunma Bakanlığı, olayda iki patlamanın yaşandığını bildirdi. Reuters'ın iddiasına göre, DEAŞ saldırıyı sosyal medyadan üstlendi. Yaşanan patlamada can kayıplarının sayısı artıyor. Öte yandan başkent Kabil'de 6. patlamanın meydana geldiği bildirildi. Türkiye'den "Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor; hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz." açıklaması geldi. Pentagon konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi. İşte tüm sıcak gelişmelerin ayrıntıları...

Bir süredir gerginliğin tavan yaptığı Kabil Havalimanı'nın hemen dışında korkulan oldu ve büyük bir patlama meydana geldi. İki intihar bombacısının yol açtığı patlamada ölü ve yaralılar olduğu bildirildi. Öte yandan bir patlama haberi de Kabil şehir merkezinden geldi.PENTAGONDAN AÇIKLAMAPENTAGON'DAN AÇIKLAMA 

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan'da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının yakınlarında düzenlenen terör saldırısında 12 ABD askerinin öldürüldüğünü, 15 askerin ise yaralandığını bildirdi. Kabil'deki terör saldırılarından sonra ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) videokonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen McKenzie, "Şu anda, saldırıda 12 ABD askerinin öldürüldüğünü, 15 askerin ise yaralandığını biliyoruz." dedi.

McKenzie, havaalanının Abbey Kapısındaki saldırıya ilişkin değerlendirmesinde, "DEAŞ saldırganları, bombalı saldırıdan sonra sivillere ve askerlere silahlarla ateş açtı." ifadelerini kullandı.Saldırıların kayıplarına ilişkin kapsamlı incelemenin devam ettiğini belirten ABD'li komutan, saldırılara rağmen Kabil'deki tahliye faaliyetlerine devam edeceklerini vurguladı

SALDIRIYI DEAŞ ÜSTLENDİSALDIRIYI DEAŞ ÜSTLENDİ 

Reuters'in iddiasına göre, terör örgünü DEAŞ Kabil Havalimanı'ndaki saldırıyı sosyal medya üzerinden üstlendi.EN AZ 60 CAN KAYBI VAREN AZ 60 CAN KAYBI VAR! 

BBC, üst düzey bir sağlık yetkilisine dayandırdığı haberinde, en az 60 kişinin öldüğünü ve 140 kişinin yaralandığını duyurdu. Kabil'deki İlk Yardım Hastanesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, aralarında çocuk ve kadınların olduğu yaralıların gelmeye devam ettiği bildirildi. Afgan yetkililer yaralı sayısının 160 olduğunu açıklarken, Taliban son patlamanın kontrollü yapıldığı açıklandı.Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı "güçlü bir şeklide" kınadıklarını ve olayın "ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda" meydana geldiğini bildirdi.TALİBAN: YARALILARIMIZ VARTALİBAN: YARALILARIMIZ VAR 

Bir Taliban güvenlik kaynağı, patlamada yabancı uyruklu vatandaşlar dahil 11 kişinin öldüğünü ve yaralandığını söyledi. Bir Taliban yetkilisi ise çocuklar ve kadınlar dahil 13 kişinin hayatını kaybettiğini, bazı Taliban militanlarının da yaralandığını açıkladı.

MSBDEN AÇIKLAMAMSB'DEN AÇIKLAMA 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur." denildi. 10VÜCUT PARÇALARI KOPTU'VÜCUT PARÇALARI KOPTU' 

Afgan bir görgü tanığı, Kabil Havaalanı'nın kapılarından birinin dışında bekleyen kalabalıklar arasında meydana gelen patlamada ölen ve yaralanan birkaç kişiyi gördüğünü söylüyor.İsminin Adam Khan olduğu öğrenilen görgü tanığı, bazı insanların patlamanın şiddetiyle vücut parçalarının koptuğunu ve Perşembe günkü patlamadan 30 metre uzakta gerçekleştiğini aktarıyor.BBC muhabiri Nasifeh Kohnavard, havalimanı içinde bulunanların olası bir füze saldırısına karşı uyarıldıklarını aktardı. İçerden bir kaynak, askerlerin sivillere siper almalarını söylediğini aktardı.BATILI ÜLKELER ALARM VERMİŞTİSon dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 60'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

Son dakika haberine göre Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan "Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" açıklaması yapıldı. Afgan Sağlık yetkilileri en az 60 kişinin öldüğünü, 140 kişinin ise yaralandığını açıklarken Amerikalı General McKenzie, patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğünü duyurdu. Kabil'de ilerleyen saatlerde şiddetli dört patlama daha meydana geldi. Terör örgütü DEAŞ, Kabil Havalimanı yakınlarındaki saldırıyı üstlendi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın yakınlarında iki patlama, ilerleyen saatlerde ise 4 patlama daha meydana geldi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre; ilk patlama DEAŞ'lı bir teröristin tahliye bekleyen Batılıların kaldığı The Baron Hotel'in dışında canlı bomba saldırısı gerçekleştirmesiyle yaşandı.

İkinci saldırı ise ilk terör eyleminden kısa süre sonra bombalı araçla gerçekleştirildi. Bu saldırı, Afganistan'ın dış dünya ile tek bağlantısı olan ve binlerce insanın günlerdir tahliye umuduyla beklediği Kabil Havalimanı'nın Abbey Kapısı yakınlarında yaşandı.

Kabil Havalimanı yakınlarındaki saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon) düzenlenen basın toplantısında olayın nasıl gerçekleştiğini anlatan General McKenzie, sorumluların peşine düşeceklerini ifade etti.

PEŞ PEŞE PATLAMA SESLERİ

Afganistan'ın başkenti Kabil'de 6. patlama meydana geldi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

ÖLÜ SAYISI 60'A YÜKSELDİ

Üst düzey Afgan Sağlık yetkilileri BBC'ye yaptığı açıklamada, en az 60 kişinin öldüğünü, 140 kişinin ise yaralandığını ifade etti. ABD medyası ise patlama nedeniyle 10 Amerikan askerinin öldüğünü bildirdi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de varTaliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı "güçlü bir şeklide" kınadıklarını ve olayın "ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda" meydana geldiğini bildirdi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

 

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan'daki Kabil Havaalanı dışındaki patlamaya ilişkin "Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan Kabil Havaalanı dışındaki patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA: BÜYÜK BİR PATLAMA OLDU, BÖLGEDEN UZAKLAŞIN

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Seyahat Departmanı, Afganistan’ın başkenti Kabil Havalimanı’nın yakınlarında meydana gelen patlamaya ilişkin uyarı yayınladı.

ABD Seyahat Departmanı tarafından yayınlanan uyarıda, “Havalimanında büyük bir patlama oldu ve silah sesleri duyulduğu bildirildi. ABD vatandaşları havalimanına seyahat etmekten kaçınmalı ve havalimanı kapılarından uzak durmalıdır. Havalimanı kapılarında bulunlar ise derhal oradan uzaklaşmalıdır” denildi.

BATILI ÜLKELER ALARM VERMİŞTİ 

Afganistan'ın başkenti Kabil'de 31 Ağustos saat 24.00'e geri sayım başlarken, Batılı ülkeler dün gece yarısı havalimanı çevresinde 'terör' alarmı verdi ve bu sabah yine kaotik görüntüler vardı. CNN muhabirinin paylaştığı fotoğraf ise büyük ses getirdi.ABD ve İngiltere, Çarşamba akşamından itibaren vatandaşlarından Kabil Havalimanı'ndan uzak durmalarını isteyen uyarılar yaptı. Uyarılara göre, özellikle karayoluyla havalimanına gidişler aşırı tehlikeli.ABD'nin Kabil Büyükelçiliği ise, havalimanındaki üç kapıda bulunan vatandaşlarının hızla uzaklaşmasını istedi, 'terör saldırısı' tehdidinin sona erip ermediğine yönelik herhangi bir açıklama yok.BÜYÜK BİR KALABALIK TOPLANDIBÜYÜK BİR KALABALIK TOPLANDI 

Buna karşın, Reuters haber ajansı, bir Batılı diplomata dayandırdığı haberinde, terör örgütü DEAŞ'ın saldırı ihtimaline rağmen Kabil Havalimanı çevresinde büyük bir kalabalığın toplandığını bildirdi.Ellerinde ABD pasaportu veya vizesi olan yaklaşık 1500 kişinin havalimanına ulaşmaya çalıştığını kaydeden Reuters, Çarşamba günü yavaşlayan tahliye uçuşlarının bugün ivme kazanacağını aktarmıştı.

Afganistan'daki 'zafer'in ABD tarafından gümüş tepside Taliban'a sunulduğu belirtilen yazıda, Taliban aşağılandı. DEAŞ'ın sosyal medya hesapları ise Taliban lideri Molla Baradar'a 'Molla Bradley' lakabı takıldı.

BUGÜN SAYI 100 BİNİ GEÇEBİLİRBUGÜN SAYI 100 BİNİ GEÇEBİLİR 

15 Ağustos tarihinde Kabil'in düşmesiyle ABD ve müttefikleri neredeyse 100 bin insanı Afganistan'dan askeri kargo uçaklarıyla çıkardı, Taliban'la yapılan anlaşmaya göre 31 Ağustos tarihinde süre doluyor. 20ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban'la yapılan görüşmeler kapsamında örgütün 31 Ağustos sonrasında da ülkeden ayrılmak isteyen yabancılara ve Afganlara izin vereceği yönünde söz verdiğini açıkladı.

Blinken'a göre, Taliban'ın bu sözü tutmasını sağlamak da Washington ve müttefiklerinin görevi. ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, Afganistan'da halen 1500 ABD vatandaşının çeşitli sebeplerle kalmış olabileceğini belirtti.Pentagon sözcüsü John Kirby ise, Afganistan'dan son olarak ABD askerlerinin ayrılacağını kaydedip, "Havalimanı artık bizim sorumluluğumuzda olmayacak. Nasıl işletileceğine Taliban karar verecek" dedi.

837 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİTTİ837 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİTTİ

AP haber ajansı, ABD'nin çekilmeden önce Afganistan'a 20 yıl boyunca 837 milyar dolar para harcadığını ve tüm çabaların bir hafta içinde çöktüğünü bildirdi.Peştunlar, Tacikler, Hazaralar, Aymaklar (Aimaq), Türkmenler, Özbekler, Kırgızlar ve Beluçilerin de aralarında bulunduğu birçok etnik grubun yaşadığı Afganistan'da, 20 ile 40 arası farklı dil ve lehçe konuşuluyor.On yıllardır çalkantının dinmediği Afganistan'daki kırılmanın başladığı olay, 1979 yılının son günlerinde başlayan Sovyetler Birliği işgali oldu. ABD'nin direnişçilere destek verdiği 10 yıl süren işgal sırasında çok sayıda ülkeden 100 bini aşkın kişi Afganistan'a giderek Sovyetler Birliği'ne karşı savaştı.Sovyetlerin 1989'da Afganistan'dan çekilmesinin ardından bu kez iç savaşa savrulan ülkede, Cumhurbaşkanı Muhammed Necibullah'ın 1992'de devrilmesiyle Afgan nüfusunun yarısını oluşturan Peştun grupların Kabil'deki hakimiyeti de sarsıldı.İç savaş sürerken kurulan Taliban, farklı grupların desteğini aldı ve 27 Eylül 1996'da Kabil'e girerek iktidarı ele geçirdi. Böylece Afganistan'da, ABD liderliğindeki NATO birliklerinin 2001'deki saldırısına kadar devam edecek dönem başlamış oldu. 28ABD, 11 Eylül 2001 saldırılarından Afganistan'da üslenmiş El Kaide ve lideri Usame Bin Ladin'i sorumlu tuttu. Afganistan'ı yöneten Taliban'dan El Kaide üslerini kapatmasını ve liderlerini ABD'ye teslim etmesini istedi. Taliban reddetti.7 Ekim 2001'de Amerikan ve İngiliz uçaklarının Taliban ve El Kaide hedeflerine hava saldırısıyla Afganistan'da yeni bir savaş başladı. Afganistan'ı bu kez işgal eden ABD'ydi. Washington'ın 20 yıllık savaşı, Taliban'la masaya oturulması ve çekilme kararı alınmasıyla bitti.

Son dakika: Kabil Havalimanı'nda üst üste patlamalar | Saldırıyı DEAŞ üstlendi

Son dakika: Kabil Havalimanı’nda üst üste patlamalar | Saldırıyı DEAŞ üstlendiSon dakika haberi... Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, Kabil Havalimanı dışında patlama meydana geldi. İngiliz medyasından yapılan açıklamada saldırıda 60 kişinin öldüğü ve 140 kişinin yaralandığı belirtildi. MSB saldırıda herhangi bir zayiatın olmadığını bildirdi. ABD'li yetkililer ilk bilgilerin, patlamanın intihar saldırısı sonucu olabileceğini kaydetti. Saldırıya yönelik ABD medyası tarafından yapılan haberde Kabil Havalimanındaki patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. Gelen son dakika haberine göre, saldırıyı DEAŞ üstlendi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen bombalı saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlendi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 60'a, yaralıların sayısı ise 140'a yükseldi. Hayatını kaybedenler arasında 12 ABD askeri olduğu bildirilirken, yaralılar arasında ise 15 ABD askeri olduğu aktarıldı.

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından, başkent Kabil'de düzenlenen bombalı saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetti. Tahliye operasyonlarının devam ettiği Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın Abbey Kapısı'nda ve kapıya yakın bir mesafede bulanan Baron Hotel yakınlarında düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 13'ten 60'a, yaralıların sayısı ise 60'dan 140'a yükseldi.

SALDIRILARI DEAŞ ÜSTLENDİ

Kabil'de düzenlenen bombalı saldırıyı, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan terör örgütü DEAŞ üstlendi.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırılarda 12 ABD askerinin hayatını kaybettiği, 15'inin de yaralandığı aktarıldı. Hayatını kaybedenlerin 11'inin deniz piyadesi olduğu, 1'inin ise donanma doktoru olduğu belirtildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ saldırılarının devam etmesini beklediklerini ifade ederek, tahliyelerin devam edeceğini belirtti. Yaklaşık bin ABD vatandaşının hala Afganistan'da olduğuna inanıldığını belirten McKenzie, tahliye edilenlerin can güvenliğini korumaya odaklandıklarını belirterek, "Yaşanan can kayıplarının üzüntüsünü yaşarken, görevimizi icra etmeye devam ediyoruz" dedi.

ABD'nin Taliban ile koordinasyon içinde olduğunu ve saldırılara hazırlanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten McKenzie, "Bu korkakça saldırıyla kimin ilişkili olduğunu belirlemek için şu anda çok sıkı çalışıyoruz ve onlara karşı harekete geçmeye hazırız 7/24 onları arıyoruz" dedi.

İNGİLİZ MEDYASI: 60 KİŞ HAYATINI KAYBETTİ, 140 KİŞİ YARALANDI

İngiliz medyasının geçtiği son dakika haberine göre patlama sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 60'a, yaralananların sayısı ise 140'a yükseldi.

"TALİBAN VE ABD 'ORTAK BİR AMACI' PAYLAŞIYOR"

Taliban ve ABD'nin Afganistan tahliye görevinde "ortak bir amacı" paylaştığını belirten McKenzie, Taliban'a güvenip güvenmediği veya grubun Kabil havaalanı saldırısının gerçekleşmesine izin verip vermediği sorulduğunda ise, "Bunun olmasına izin verip vermediklerini bilmiyorum. Bunun olmasına izin verdiklerine beni ikna edecek hiçbir şey olduğunu sanmıyorum. Onlara güvenip güvenmediğime gelince bu çok dikkatli kullandığım bir kelime. Daha önce, 'Söyledikleri değil, yaptıkları' dediğimi duydunuz" dedi.
"31 Ağustos'a kadar buradan çıkmamızı istemek için pratik bir nedenleri var. Havaalanını geri almak istiyorlar. Mümkünse o gün biz de çıkmak istiyoruz. Yani ortak bir amacı paylaşıyoruz" ifadelerini kullanan McKenzie, "Bu ortak amacı canlı tuttuğumuz sürece, birlikte çalışmak yararlı oldu. Bazı güvenlik endişelerimizi azalttılar ve ileriye dönük çalışmaları için yararlı oldular" dedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KABİL HAVALİMANI'NA SEYAHAT ETMEYİN UYARISI

Kabil'deki bombalı saldırıların ve hızla değişen güvenlik durumunun ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, devam eden ve yüksek bir terör saldırısı tehdidi olduğu için insanları havalimanına seyahat etmemeleri konusunda uyararak, durumun hala "son derece değişken" olduğunu ve havalimanı bölgesinde bulunanların "hemen güvenli bir yere sığınmalarını ve daha fazla tavsiye beklemelerini" istedi.

"SALDIRILARA RAĞMEN TAHLİYELERE DEVAM EDECEĞİZ"

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı bölgesinde meydana gelen patlamaların ardından acil durum komite toplantısını (COBRA) düzenleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan'daki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Johnson, havalimanı bölgesindeki "barbar" terör saldırısına rağmen İngiltere'nin Afganistan'dan tahliyelere devam edeceğini belirtti. Johnson, Birleşik Krallık güçlerinin bu saldırılara bir cevap olarak, operasyonları yarıda kesmeyeceğini ifade etti.

TALİBAN'DAN KINAMA

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid yaptığı açıklamada, Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen çifte bombalı saldırıyı kınayarak, patlamaların ABD ordusu tarafından kontrol edilen bir bölgede gerçekleştiğini aktardı. Mücahid, "İslam Emirliği, halkının güvenliğine ve korunmasına çok dikkat ediyor ve kötü çevreler kesinlikle durdurulacak" dedi.

DAKİKA DAKİKA AFGANİSTAN'DAKİ SON DURUM

22.50 Afganistan'ın başkenti Kabil'de 6. patlama meydana geldi.

22.45 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan'daki durumu görüşmek üzere 30 Ağustos Pazartesi BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'nın temsilcileri ile bir araya gelecek.

22.25 CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, "Bu korkakça saldırıyla kimin ilişkili olduğunu belirlemek için şu anda çok sıkı çalışıyoruz ve onlara karşı harekete geçmeye hazırız 7/24 onları arıyoruz" dedi.

22.20 Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen bombalı saldırı sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan terör örgütü DEAŞ üstlendi.

22.00 Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Lavrov, Abdullahiyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki bakanın, görüşmelerinde özellikle Afganistan'daki mevcut durumu ele aldığı belirtilen açıklamada, "Moskova ve Tahran'ın benzer yaklaşımlara bağlılığı, Afgan siyasi güçler için barışçıl diyaloğu ve Afganistan'da kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını savundukları" vurgulandı.


21.40 ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Naftali Bennett arasında bugün Beyaz Saray'da düzenlenmesi beklenen ikili görüşme, Kabil'deki terör saldırıları nedeniyle yarına ertelendi.

Kirby, "Kabil Havalimanı'nın dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız" şeklinde twit attı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden'ın patlama ile ilgili bilgi aldığı belirtildi.

TALİBAN: 13 KİŞİ ÖLDÜ

Taliban'dan yapılan açıklamaya göre Kabil Havalimanında meydana gelen patlama sonucu aralarında Taliban mensuplarının da olduğu 13 kişi hayatını kaybetti.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: ZAYİAT YOK

Milli Savunma Bakanlığınca, Kabil Havaalanı dışında iki patlama meydana geldiği, Türk birliğinde herhangi bir hasar, zayiat olmadığı bildirildi.
Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur." bilgisine yer verildi.

ABD'Lİ YETKİLİLER: İNTİHAR SALDIRISI

ABD'li yetkililer Kabil'de meydana gelen patlama sonucu ölü sayısının artabileceğini ve patlamanın intihar saldırısı sonucu meydana gelmiş olabileceğini vurguladı.

ABD, BİRLEŞİK KRALLIK VE AVUSTRALYA UYARMIŞTI
Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık, Perşembe sabahı itibariyle vatandaşlarına olası bir saldırı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Perşembe sabahı Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, Kabil Havalimanı'nda "yakın" ve "şiddetli" bir terör saldırısının "çok güvenilir bir şekilde rapor edildiğini" söylemişti.

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD medyası, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki havalimanındaki patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğünü, 3 askerin de yaralandığını bildirdi.

Amerikan basınına konuşan ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kabil Havalimanındaki iki patlamada 12 ABD Deniz Kuvvetleri askerinin yaşamını yitirdiği, 3 askerin de yaralandığı belirtildi.

Ayrıca görgü tanıkları patlamalarda havalimanına ulaşmaya çalışan birçok Afgan'ın da yaşamını yitirdiğini kaydetti.

İNGİLİZ MEDYASI: 60 KİŞİ ÖLDÜ

İngiliz medyası tarafından yapılan açıklamada saldırılarda 60 kişinin öldüğü 140 kişinin yaralandığı belirtildi.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Amerikan medyasına düşen haberlerin hemen ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Pentagon'un açıklamasında söz konusu patlamada ölen ABD askerlerinin sayısı belirtilmezken "bazı Amerikan askerlerinin" hayatını kaybettiği belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Bugün (26 Ağustos) Kabil'de gerçekleştirilen terörist saldırılar sonucunda çok sayıda can kaybı ve yaralanmanın yaşandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor; hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kabil’deki patlamayla ilgili İngiltere’den flaş açıklamaKABİL'DEKİ PATLAMAYLA İLGİLİ İNGİLTERE'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

NATO Kabil’deki çifte bombalı saldırıyı kınadıNATO KABİL’DEKİ ÇİFTE BOMBALI SALDIRIYI KINADI

Askeri mühimmat deposu patladı | 60 kişi yaralandıASKERİ MÜHİMMAT DEPOSU PATLADI | 60 KİŞİ YARALANDI

  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama

Haberle ilgili daha fazla fotoğraf için galeriyi ziyaret edin.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı