Advert

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 90'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

Son dakika haberine göre Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan "Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" açıklaması yapıldı. Afgan Sağlık yetkilileri en az 60 kişinin öldüğünü, 140 kişinin ise yaralandığını açıklarken Amerikalı General McKenzie, patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğünü duyurdu. Kabil'de ilerleyen saatlerde dört patlama daha meydana geldi. Taliban gerçekleşen bu patlamaların ABD güçlerinin ekipman imha işlemi olduğunu açıkladı. Terör örgütü DEAŞ, Kabil Havalimanı yakınlarındaki saldırıyı üstlendi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 90'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var
Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 90'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var Admin
Bu içerik 252 kez okundu.
Reklam

 Afganistan Kabil'deki terör saldırılarında bilanço ağırlaşıyor! 90 ölü 150 yaralı

Giriş Tarihi: 27.8.2021  09:45 Son Güncelleme: 27.8.2021  10:00

Son dakika: Dünya dehşete düştü! Kabil saldırılarında yeni görüntüler: Panik yayılıyor

Son dakika haberlere göre, 13'ü ABD askeri en az 90 kişinin öldüğü Kabil saldırılarında yeni görüntüler yayınlandı, ABD lideri Biden intikam alınacağını belirtip saldırı emri verdiğini duyurdu. Saldırıyı üstlenen DEAŞ-K, Afganistan'da bugüne kadar ortaya çıkan en kanlı ve radikal terör örgütü olarak biliniyor. Taliban'la yıllardır savaşan DEAŞ'ın Horasan grubunun Taliban içinde de bağlantıları var. İşte dünyadan son dakika gelişmeler...

Afganistan Kabil’deki terör saldırılarında bilanço ağırlaşıyor! 90 ölü 150 yaralı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında ölenlerin sayısı 90'a yükseldi, en az 150 kişi yaralandı. Uluslararası toplum Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanına yönelik terör saldırılarını kınadı.

BBC'nin haberine göre, terör saldırılarında 13'ü ABD askeri olmak üzere en az 90 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi yaralandı. İsmi açıklanmayan Taliban yöneticisi, 28 Taliban üyesinin yaşamını yitirdiğini belirterek "Biz, Amerikalılardan daha fazla insan kaybettik." dedi.

Son dakika: Kabilde havalimanındaki terör saldırılarında ölenlerin sayısı 90a yükseldiSON DAKİKA: Afganistan'ın başkenti Kabil'deki patlamalarda ölenlerin sayısı 90'a yükseldi!

Taliban yöneticisi, ABD'nin tahliyelerini tamamlamak ve geri çekilmek için 31 Ağustos tarihini uzatmasına gerek olmadığını söyledi. Batılı bir güvenlik yetkilisi, saldırıların ardından sivillerin tahliyesinin hızlandırıldığını ve uçuşların düzenli olarak yapıldığını belirtti.

Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na yakın bölgede dün iki ayrı patlama meydana gelmişti. Saldırıları çok sayıda ülke ve Taliban kınamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin, "saldırıyı gerçekleştirenleri avlayacağını" söyleyerek intikam almaya yemin etmişti. Biden, "Saldırı DEAŞ/Horasan olarak bilinen grup tarafından yapılmıştır." ifadesini kullanmıştı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de kanlı gece! Art arda şiddetli patlamalar, can kaybı artıyor

Son haftalarda DEAŞ/Horasan'ın Kabil'deki havalimanına saldıracağına ilişkin istihbarat aldıklarını belirten Biden, bu nedenle de Afganistan'daki misyonlarını 31 Ağustos'a kadar bitirmekte kararlı olduklarını söylemişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, havalimanındaki terör saldırılarında ölen ABD askerlerinin sayısının 13'e, yaralıların ise 18'e yükseldiğini açıklamıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'DAN AFGANİSTAN'DAKİ TERÖR SALDIRISINA KINAMA

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kabil'de gerçekleştirilen terörist saldırılar sonucunda çok sayıda can kaybı ve yaralanmanın yaşandığının büyük üzüntüyle öğrenildiği belirtildi.

Açıklamada, "Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor; hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

KABİL HAVALİMANI'NDA PATLAMA

Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na yakın bölgede bugün iki ayrı patlama meydana gelmişti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı "güçlü bir şeklide" kınadıklarını ve olayın "ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda" meydana geldiğini bildirmişti.

Associated Press, ismini paylaşmayan ABD'li yetkililerin, patlamanın kesinlikle DEAŞ tarafından gerçekleştirildiğine inandıklarını aktarmıştı.

ABD DIŞİLERİ BAKANLIĞI: HAVALİMANI KAPILARINDAN UZAK DURUN

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Seyahat Departmanı, Afganistan'ın başkenti Kabil Havalimanı'nın yakınlarında meydana gelen patlamaya ilişkin uyarı yayınladı. ABD Seyahat Departmanı tarafından yayınlanan uyarıda, "Havalimanında büyük bir patlama oldu ve silah sesleri duyulduğu bildirildi. ABD vatandaşları havalimanına seyahat etmekten kaçınmalı ve havalimanı kapılarından uzak durmalıdır. Havalimanı kapılarında bulunlar ise derhal oradan uzaklaşmalıdır" denildi. Ayrıca birçok ülkenin yetkilileri de vatandaşlarını bölgeden uzaklaşması için uyardı.

ULUSLARARASI TOPLUMDAN KABİL'DEKİ TERÖR SALDIRILARINA KINAMA

Katar, Ürdün, İspanya, Fransa ve Ukrayna, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanına yönelik terör saldırılarını kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, saldırıların şiddetle kınandığı belirtilerek hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada saldırıları kınadı. Es-Safedi, terörün "küresel çabaların sürdürülmesini zorunlu kılan tehlikeli bir tehdit olmaya devam ettiğini" ifade etti.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İspanya, Kabil havaalanında bugün yaşanan saldırıyı şiddetle kınıyor. En derin dayanışmamız kurbanlarla." ifadelerini kullandı. Kabil'den Afgan vatandaşlarının Madrid'e getirilmesine devam edildiğini, bugün de iki uçakta 241 kişinin getirildiğini kaydeden Sanchez, "En fazla kişiyi tahliye edebilmek için çalışıyoruz. Özellikle zor olan bugünde Afganistan'dan tahliyeler için büyük bir çaba gösteren tüm çalışanları kutluyorum. Uluslararası toplum, Afgan halkının haklarını ve onurunu güvence altına alarak, onların yanındadır." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da saldırıyı kınadı.

Elysee sarayından yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanının saldırının Amerikan ve Afgan kurbanlarının ailelerine başsağlığı dilediği, yaralılara desteğini ilettiği belirtildi. Macron'un tahliye operasyonlarını yürütenlerin kahramanlığını saygıyla selamladığı aktarılan açıklamada, "Fransa tahliyeleri tamamlayacak ve tehdit altındaki Afganlar için uzun vadeli insani eylem ve koruma sağlayacak." ifadesi kullanıldı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırı sonrası ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'e başsağlığı dilediğini, terörden kaçmaya çalışanlara yardım ederken hayatını kaybeden ABD askerlerinin aileleri ve sevdiklerinin acısını paylaştığını belirtti. Parly, "Fransa ABD'nin yanındadır." görüşünü dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı açıklamada, kurbanların ailelerine ve ABD ile Afganistan halkına taziyelerini sundu, yaralılara acil şifalar diledi. Zelenskiy, saldırının korkunç olduğuna ve Afganistan'daki tüm tarafların terörizmi kınaması gerektiğine dikkati çekerek "Yardıma ihtiyacı olanları tahliye etmek için birlikte çalışmalıyız." değerlendirmesini yaptı.

Son dakika: Dünya dehşete düştü! Kabil saldırılarında yeni görüntüler: Panik yayılıyor

Son dakika: Dünya dehşete düştü! Kabil saldırılarında yeni görüntüler: Panik yayılıyor

Son dakika haberlere göre, 13'ü ABD askeri en az 90 kişinin öldüğü Kabil saldırılarında yeni görüntüler yayınlandı, ABD lideri Biden intikam alınacağını belirtip saldırı emri verdiğini duyurdu. Saldırıyı üstlenen DEAŞ-K, Afganistan'da bugüne kadar ortaya çıkan en kanlı ve radikal terör örgütü olarak biliniyor. Taliban'la yıllardır savaşan DEAŞ'ın Horasan grubunun Taliban içinde de bağlantıları var. İşte dünyadan son dakika gelişmeler...

Afganistan'ın başkenti Kabil'den havalanan askeri kargo uçakları on binlerce insanı tahliye ederken, resmi uyarılardan yalnızca saatler sonra terör saldırısı gerçekleşti. Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın karşısında yer alan terör örgütü DEAŞ, günlerdir kaotik görüntülere sahne olan havalimanı kapısındaki kalabalığın arasında canlı bombalar patlattı.İntihar saldırılarında 13'ü ABD askeri en az 90 can kaybı var, 150'yi aşkın yaralı ise Kabil'deki hastanelerde tedavi görüyor. Sosyal medyada paylaşılan videolarda, havalimanı çevresindeki kanalın kan gölüne döndüğü görüldü.

Uluslararası haber ajansları, Kabil'deki hastanelere taşınan yaralılar ve yerdeki cesetlerin başında bekleyen acılı yakınlarını gösteren fotoğrafları dünyaya servis ediyor. ABD askerlerinin Afganistan'dan ayrılmasına beş gün kala meydana gelen çifte patlama, Afganistan işgali boyunca en fazla ABD askerinin hayatını kaybettiği kara saldırısı oldu.İntihar saldırılarının ardından çevreden yeni patlama sesleri de geldi. Taliban, ABD ordusunun geride bıraktığı mühimmatın kontrollü şekilde imha edilmesi nedeniyle patlamaların gerçekleştiğini açıkladı.

Dünyayı sarsan patlamaların ardından ABD lideri Joe Biden kameraların karşısına geçti, "Bu saldırıyı düzenleyenler ve Amerika'ya zarar vermek isteyen herkes şunu bilsin: Affetmeyeceğiz, unutmayacağız. Hepinizi bulup bunun hesabını ödeteceğiz" dedi. Tüm yaşananların sorumluluğunu kabul eden ABD Başkanı, Kabil'de çok zor bir geçirdiklerini kaydedip "Bu, bir süredir endişelendiğimiz ve konuştuğumuz şekilde bir terör saldırısı" ifadesini kullandı.

Katil sürüsü DEAŞ'ın intihar saldırılarının yanı sıra ABD askerlerine roket fırlatma ihtimali üzerinde duruluyor, Washington tahliye operasyonlarının kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı. ABD lideri Biden, "İstediğimiz zaman, seçtiğimiz yerde, seçtiğimiz anda kuvvet ve hassasiyetle karşılık vereceğiz" dedi, Horasan grubu için vur emri verdiğini dünyaya ilan etti.

BBC, Kabil sakinlerinin giderek daha da artan korku ve belirsizlikle ümitsiz bir Cuma sabahına uyandığını, sosyal medyanın kederli paylaşımlarla dolu olduğunu bildiriyor.KATİL SÜRÜSÜ SALDIRIYI ÜSTLENDİKATİL SÜRÜSÜ SALDIRIYI ÜSTLENDİ 

DEAŞ'ın Horasan grubu (DEAŞ-K), Telegram kanalından yaptığı açıklamayla kanlı saldırıyı üstlendi. ABD askerleri ve sivillerin arasında üstündeki bombayı patlatan teröristin fotoğrafı da yayınlandı. DEAŞ-K, Afganistan'da bugüne kadar ortaya çıkan en kanlı ve radikal terör örgütü olarak biliniyor.

DEAŞ-K, 2013'te El Kaide'nin Irak kolunun ayrılarak oluşturduğu yeni terör örgütünün Pakistan-Afganistan bölgesindeki koluna verilen isim. DEAŞ, 2015'in başlarında gücünün doruklarındayken Pakistan ve Afganistan'dan Irak veya Suriye'ye giderek örgüte katılmak isteyenleri bölgede topladı; Pakistan Taliban'ından ayrılan militanları da yanına alarak DEAŞ-Horasan'ın kurulduğunu duyurdu. 10Irak ve Suriye'de katil sürüsünün yenilmesinin ardından Afganistan'a kaçabilen teröristlerin yanı sıra bazı Arap ülkeleri, Tacikistan, Özbekistan, Çeçenistan, Hindistan, Bangladeş ve Çin'den gelen militanlarla grup büyüdü. Ocak 2015'te ortaya çıkan gruba Batı'da Horasan'ın İngilizce yazılışından (Khorasan) dolayı DEAŞ-K deniliyordu. 2019 yılında terör grubu Afganistan'daki saldırıları arttığında ABD, Taliban'la görüşmelere başlamıştı.

TALİBAN-DEAŞ SAVAŞITALİBAN-DEAŞ SAVAŞI 

DEAŞ-K, çoğunlukla Afganistan'ın doğusunda, İran sınırındaki Şii nüfusu hedef alan kanlı saldırılar yürüttü. Bu sebeple uzmanlar, Taliban'ın kendi gücünü tehdit etmediği sürece DEAŞ-K'ya karşı savaşmadığı yorumunda bulunuyor.Ancak ülkenin özellikle kuzeyinde ve doğusunda Taliban ile DEAŞ-K arasında çatışmalar yaşandı. İki örgüt, Ocak 2015'te birbirlerine karşı savaş ilan etti. DEAŞ'ın üstlendiği ilk saldırı, Mayıs 2015'te Nargarhar bölgesinde bulunan Kot'ta Taliban militanlarının öldürüldüğü bir saldırıydı.

Daha sonra Taliban'la işbirliği yaptığını söylediği aşiretlere yönelik katliamlar yaptı. Taliban'ın bölgedeki de-facto yöneticilerini başlarını keserek öldürdü. Taliban, DEAŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi'ye 16 Haziran tarihli açık mektubunda 'kendi başarılarını savunmak zorunda kalacakları' uyarısında bulundu.Ancak ülkenin özellikle kuzeyinde ve doğusunda Taliban ile DEAŞ-K arasında çatışmalar yaşandı. İki örgüt, Ocak 2015'te birbirlerine karşı savaş ilan etti. DEAŞ'ın üstlendiği ilk saldırı, Mayıs 2015'te Nargarhar bölgesinde bulunan Kot'ta Taliban militanlarının öldürüldüğü bir saldırıydı.

Örgütün kurulduğu yılın sonlarında, Ekim 2015'te Taliban, 1.000 kişiden oluşan bir özel kuvvet oluşturdu. Özel kuvvetler, savaş kabiliyetlerine ve deneyimlerine göre itinayla seçilerek DEAŞ-K'nın var olduğu Nangarhar, Farah, Helmand ve Zabul gibi eyaletlere gönderilmişti.DEAŞ-K, Mayıs 2020'de de Başkent Kabil'de, Şiilerin çoğunlukta olduğu bir bölgede bir kadın doğum hastanesini hedef aldı. Katledilen 25 kişi arasında hamile ya da yeni doğum yapmış kadınlar ve bebekler de vardı.Bu dönemde Şii ibadet yerleri, okullar, hastaneler, ABD ordusu ve Afgan hükümet güçlerinin örgüte yönelik operasyonları da artmıştı. Bu saldırılarda yüzlerce Afgan sivil ve asker ile onlarca yabancı asker ve görevli hayatını kaybetti.ABD Dışişleri Bakanlığı, 14 Ocak 2016'da yaptığı yazılı açıklamada, 'Afganistan ve Pakistan Talibanlarının eski üyelerince kurulduğu bilinen DEAŞ-Horasan örgütünü yabancı terör örgütleri listesine aldığını' açıkladı. 2001'den beri Afganistan'da olan ABD'nin sadece Taliban ve El Kaide ile savaşma yetkisi vardı. DEAŞ'la savaşma yetkisi ise Suriye ve Irak'la sınırlıydı.

14 Ocak'taki karardan birkaç gün sonra ABD Savunma Bakanlığı, DEAŞ-K ile de savaşmak için ABD yönetimi tarafından yasal olarak yetkilendirildi. Örgüt bu sırada Şiilere, Birleşmiş Milletler personeline, ABD güçlerine, gazetecilere ve Afganistan'daki büyükelçiliklere karşı birçok saldırı düzenlemişti. 2016'nın sonlarında da bir dizi saldırıyı üstlenerek ve propaganda videoları yayımlayarak gücünü kanıtlamaya çalıştı. 20DEAŞ-K NE KADAR RADİKALDEAŞ-K NE KADAR RADİKAL? 

BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, 'DEAŞ-K ne kadar radikal?' başlıklı analizinde terör örgütünün Ortadoğu'daki etkinliği neredeyse bitse de DEAŞ-K'nın özellikle Afganistan'da son yıllarda kanlı ve büyük saldırılara imza attığını hatırlatıyor: "Kız çocukların gittiği okulları, kadın doğum merkezleri de dahil olmak üzere kadınların tedavi gördüğü hastaneleri hedef alan örgütün sıklıkla hamile kadınları ve onlarla ilgilenen hemşireleri vurduğu biliniyor.

Taliban'ın hedefi tamamen Afganistan'da hakimiyet kurmakla sınırlıyken DEAŞ-K, hem bölgede daha geniş bir alanda saldırılar hedefliyor hem de uluslararası DEAŞ ağının bir parçası olarak buradan Avrupa'ya yönelik saldırılar da planlıyor; hatta ulaşabildiğinde bu saldırıları gerçekleştiriyor.Nerede üsleniyorlarNerede üsleniyorlar? 

DEAŞ-K, Afganistan'ın doğusundaki, Celalabad kentinin de bulunduğu Nangarhar eyaletinde üslenmiş durumda. Bu eyalet, Pakistan sınırından uyuşturucu ve insan kaçakçılığının nispeten kolayca yapılabildiği bir bölgede. Grubun en güçlü döneminde 3 bin militana ulaştığı; sonrasında ise hem ABD ve Afgan ordusuyla hem de Taliban'la savaşı sırasında çok sayıda savaşçısının hayatını kaybettiği biliniyor.

Talibanla bağlantıları var mıTaliban'la bağlantıları var mı? 

Dolambaçlı şekilde bağlantıları olduğunu söyleyebiliriz; üçüncü bir taraf olan Hakkani Ağı üzerinden. Taliban liderinin altındaki, yönetimde çok etkili üç yardımcıdan biri olan Siraceddin Hakkani, El Kaide'yle de çok yakın bağları olan Hakkani Ağı'nın başında. DEAŞ'ın en başta El Kaide'nin Irak kolu lideri Ebu Bekir el Bağdadi tarafından kurulduğunu hatırlatmakta fayda var. Araştırmacılara göre DEAŞ-K ile Hakkani Ağı arasında çok sağlam bağlar var. Bu da örgütün Taliban'la bağları olduğu sonucunu doğuruyor.Taliban'ın ABD'nin çekilme sürecinde 15 Ağustos'ta kontrolü ele geçirdiği Kabil'de şehrin güvenliğinden sorumlu olarak atadığı isim Halil Hakkani. Halil Hakkani'nin başına konmuş 5 milyon dolarlık ödül var. Asya Pasifik Vakfı'ndan Dr. Sajjan Gohel, Afganistan'daki militan ağları yıllardır inceliyor. Gohel'e göre "2019-2021 arasında Afganistan'da düzenlenen birçok büyük ölçekli saldırının arkasında DEAŞ-K, Taliban'ın Hakkani Ağı ve Pakistan'da konuşlu bazı daha küçük terör örgütlerinin işbirliği var."

Taliban 15 Ağustos'ta Kabil'e girdiğinde, Pul-e-Charki cezaevinde yatan çok sayıda hükümlüyü de serbest bıraktı. Bu hükümlülerin çoğu DEAŞ ve El Kaide olmak suçlamasıyla cezalandırılmıştı. Bu militanların tümü şimdi özgür. Ancak DEAŞ-K'nın Taliban'la arasında çok ciddi farklar var. DEAŞ-K, Taliban'ı cihat hedefinden sapmakla, Katar'ın başkenti Doha'daki 'lüks ve gösterişli otellerde' Amerikalılarla masaya oturmak için savaşmaktan vazgeçmekle suçluyor. DEAŞ militanları şimdi Taliban'ın oluşturacağı hükümete karşı ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu da DEAŞ konusunda Taliban ve Batı'yı aynı tarafa çekiyor."DEAŞ, Afganistan'da Taliban'ın Kabil'e girmesinin ardından kendisine ait bir dergide örgütü aşağılamıştı. Afganistan'daki 'zafer'in ABD tarafından gümüş tepside Taliban'a sunulduğu belirtilen yazıda, Taliban aşağılandı. DEAŞ'ın sosyal medya hesapları ise Taliban lideri Molla Baradar'a 'Molla Bradley' lakabı takıldı.Afganistan'da ABD askerlerinin çekilmeye başlamasıyla hızla ilerleyen Taliban örgütü, yalnızca dokuz günde başkent Kabil'e girdi. Bunun üzerine Taliban vahşetinden kaçmak isteyenler Kabil Havalimanı'na akın etti ve kaos yaşandı.ABD ve diğer koalisyon ülkeleri bugüne kadar 100 bini aşkın insanı Kabil'den çıkardı, Washington ve Taliban arasındaki anlaşmaya göre çekilmenin 31 Ağustos saat 24.00'te tamamlanması gerekiyor.

Taliban Çarşamba gününden itibaren havalimanına gitmek isteyen Afganları engellemeye başladı. Perşembe günü ise ABD'nin Taliban'a, havalimanına girmelerine izin vermeleri için ABD vatandaşlığı, yeşil kartı veya ABD'lilerle birlikte çalıştığı için vizesi bulunan Afganların isim listesini verdiği haberlere yansıdı. 30'Taliban'a intikam listesi verildiği' gerekçesiyle yoğun eleştiri alan bu adım, Başkan Biden'a da soruldu. ABD lideri, ülkesinin Taliban'la tahliyeler için işbirliği yapıldığını söyledi ve "Evet, böyle durumlar olmuş olabilir" dedi.

Son dakika: Kabil'de havalimanındaki terör saldırılarında ölenlerin sayısı 90'a yükseldi​​​​​​​

Son dakika: Kabil'de havalimanındaki terör saldırılarında ölenlerin sayısı 90'a yükseldi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında ölenlerin sayısı 90'a yükseldi, en az 150 kişi yaralandı.

  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama

Haberle ilgili daha fazla fotoğraf için galeriyi ziyaret edin.

 

BBC'nin haberine göre, terör saldırılarında 13'ü ABD askeri olmak üzere en az 90 kişi hayatını kaybetti, 150 kişi yaralandı.

İsmi açıklanmayan Taliban yöneticisi, 28 Taliban üyesinin yaşamını yitirdiğini belirterek "Biz, Amerikalılardan daha fazla insan kaybettik." dedi.

Taliban yöneticisi, ABD'nin tahliyelerini tamamlamak ve geri çekilmek için 31 Ağustos tarihini uzatmasına gerek olmadığını söyledi.

Son dakika haberi: Biden, Ben bir asker babasıyım diyerek konuştu:   Affetmeyeceğiz, peşinizi bırakmayacağız

Son dakika haberi: Biden, 'Ben bir asker babasıyım' diyerek konuştu: Affetmeyeceğiz, peşinizi bırakmayacağız

Batılı bir güvenlik yetkilisi, saldırıların ardından sivillerin tahliyesinin hızlandırıldığını ve uçuşların düzenli olarak yapıldığını belirtti.

Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na yakın bölgede dün iki ayrı patlama meydana gelmişti.
Saldırıları çok sayıda ülke ve Taliban kınamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin, "saldırıyı gerçekleştirenleri avlayacağını" söyleyerek intikam almaya yemin etmişti.
Biden, "Saldırı DEAŞ/Horasan olarak bilinen grup tarafından yapılmıştır." ifadesini kullanmıştı.

Son dakika: Amerikalı general son durumu değerlendirdi, asıl büyük tehlikeye dikkat çekti

Son dakika: Amerikalı general son durumu değerlendirdi, asıl büyük tehlikeye dikkat çekti

Son haftalarda DEAŞ/Horasan'ın Kabil'deki havalimanına saldıracağına ilişkin istihbarat aldıklarını belirten Biden, bu nedenle de Afganistan'daki misyonlarını 31 Ağustos'a kadar bitirmekte kararlı olduklarını söylemişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, havalimanındaki terör saldırılarında ölen ABD askerlerinin sayısının 13'e, yaralıların ise 18'e yükseldiğini açıklamıştı.

Son dakika: Kabil'de peş peşe patlamalar! Ajanslar son dakika geçti...

Giriş Tarihi: 26.08.2021  16:54 Güncelleme Tarihi: 26.08.2021  23:42

Bugün Afganistan'ın başkenti Kabil'de havalimanı dışında 2 patlama meydana gelmişti. İngiliz medyasına göre aralarında çocukların da olduğu 60 kişi hayatını kaybetti, 140 kişi de yaralandı. ABD Savunma Bakanlığı ise 12 Amerikalı askerin hayatını kaybettiğini, 15 askerin de yaralandığını duyurdu. Öte yandan bölgedeki kaos artarak sürüyor. Gelen son dakika haberine göre Afganistan'ın başkenti Kabil'de 6. patlama meydana geldi. Reuters'ın aktardığına göre saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlendi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada terör saldırıları kınandı. Açıklamada, "Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor; hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" denildi.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, Kabil Havalimanı dışında patlama meydana geldi. İngiliz medyasından yapılan açıklamada saldırıda 60 kişinin öldüğü ve 140 kişinin yaralandığı belirtildi. MSB saldırıda herhangi bir zayiatın olmadığını bildirdi. ABD'li yetkililer ilk bilgilerin, patlamanın intihar saldırısı sonucu olabileceğini kaydetti. Saldırıya yönelik ABD medyası tarafından yapılan haberde Kabil Havalimanındaki patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. Gelen son dakika haberine göre, saldırıyı DEAŞ üstlendi..

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de varSon dakika haberlere göre, Kabil Havalimanı bölgesinde büyük bir patlama meydana geldi. Beyaz Saray, Biden'ın hemen bilgilendirdiğini duyururken, Milli Savunma Bakanlığı, olayda iki patlamanın yaşandığını bildirdi. Reuters'ın iddiasına göre, DEAŞ saldırıyı sosyal medyadan üstlendi. Yaşanan patlamada can kayıplarının sayısı artıyor. Öte yandan başkent Kabil'de 6. patlamanın meydana geldiği bildirildi. Türkiye'den "Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor; hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz." açıklaması geldi. Pentagon konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi. İşte tüm sıcak gelişmelerin ayrıntıları...

Bir süredir gerginliğin tavan yaptığı Kabil Havalimanı'nın hemen dışında korkulan oldu ve büyük bir patlama meydana geldi. İki intihar bombacısının yol açtığı patlamada ölü ve yaralılar olduğu bildirildi. Öte yandan bir patlama haberi de Kabil şehir merkezinden geldi.PENTAGONDAN AÇIKLAMAPENTAGON'DAN AÇIKLAMA 

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan'da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının yakınlarında düzenlenen terör saldırısında 12 ABD askerinin öldürüldüğünü, 15 askerin ise yaralandığını bildirdi. Kabil'deki terör saldırılarından sonra ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) videokonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen McKenzie, "Şu anda, saldırıda 12 ABD askerinin öldürüldüğünü, 15 askerin ise yaralandığını biliyoruz." dedi.

McKenzie, havaalanının Abbey Kapısındaki saldırıya ilişkin değerlendirmesinde, "DEAŞ saldırganları, bombalı saldırıdan sonra sivillere ve askerlere silahlarla ateş açtı." ifadelerini kullandı.Saldırıların kayıplarına ilişkin kapsamlı incelemenin devam ettiğini belirten ABD'li komutan, saldırılara rağmen Kabil'deki tahliye faaliyetlerine devam edeceklerini vurguladı

SALDIRIYI DEAŞ ÜSTLENDİSALDIRIYI DEAŞ ÜSTLENDİ 

Reuters'in iddiasına göre, terör örgünü DEAŞ Kabil Havalimanı'ndaki saldırıyı sosyal medya üzerinden üstlendi.EN AZ 60 CAN KAYBI VAREN AZ 60 CAN KAYBI VAR! 

BBC, üst düzey bir sağlık yetkilisine dayandırdığı haberinde, en az 60 kişinin öldüğünü ve 140 kişinin yaralandığını duyurdu. Kabil'deki İlk Yardım Hastanesinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, aralarında çocuk ve kadınların olduğu yaralıların gelmeye devam ettiği bildirildi. Afgan yetkililer yaralı sayısının 160 olduğunu açıklarken, Taliban son patlamanın kontrollü yapıldığı açıklandı.Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı "güçlü bir şeklide" kınadıklarını ve olayın "ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda" meydana geldiğini bildirdi.TALİBAN: YARALILARIMIZ VARTALİBAN: YARALILARIMIZ VAR 

Bir Taliban güvenlik kaynağı, patlamada yabancı uyruklu vatandaşlar dahil 11 kişinin öldüğünü ve yaralandığını söyledi. Bir Taliban yetkilisi ise çocuklar ve kadınlar dahil 13 kişinin hayatını kaybettiğini, bazı Taliban militanlarının da yaralandığını açıkladı.

MSBDEN AÇIKLAMAMSB'DEN AÇIKLAMA 

Milli Savunma Bakanlığı'ndan patlamaya ilişkin yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur." denildi. 10VÜCUT PARÇALARI KOPTU'VÜCUT PARÇALARI KOPTU' 

Afgan bir görgü tanığı, Kabil Havaalanı'nın kapılarından birinin dışında bekleyen kalabalıklar arasında meydana gelen patlamada ölen ve yaralanan birkaç kişiyi gördüğünü söylüyor.İsminin Adam Khan olduğu öğrenilen görgü tanığı, bazı insanların patlamanın şiddetiyle vücut parçalarının koptuğunu ve Perşembe günkü patlamadan 30 metre uzakta gerçekleştiğini aktarıyor.BBC muhabiri Nasifeh Kohnavard, havalimanı içinde bulunanların olası bir füze saldırısına karşı uyarıldıklarını aktardı. İçerden bir kaynak, askerlerin sivillere siper almalarını söylediğini aktardı.BATILI ÜLKELER ALARM VERMİŞTİSon dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar! Ölü sayısı 60'a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

Son dakika haberine göre Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar meydana geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan "Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" açıklaması yapıldı. Afgan Sağlık yetkilileri en az 60 kişinin öldüğünü, 140 kişinin ise yaralandığını açıklarken Amerikalı General McKenzie, patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğünü duyurdu. Kabil'de ilerleyen saatlerde şiddetli dört patlama daha meydana geldi. Terör örgütü DEAŞ, Kabil Havalimanı yakınlarındaki saldırıyı üstlendi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın yakınlarında iki patlama, ilerleyen saatlerde ise 4 patlama daha meydana geldi.

Amerikan medyasına yansıyan haberlere göre; ilk patlama DEAŞ'lı bir teröristin tahliye bekleyen Batılıların kaldığı The Baron Hotel'in dışında canlı bomba saldırısı gerçekleştirmesiyle yaşandı.

İkinci saldırı ise ilk terör eyleminden kısa süre sonra bombalı araçla gerçekleştirildi. Bu saldırı, Afganistan'ın dış dünya ile tek bağlantısı olan ve binlerce insanın günlerdir tahliye umuduyla beklediği Kabil Havalimanı'nın Abbey Kapısı yakınlarında yaşandı.

Kabil Havalimanı yakınlarındaki saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon) düzenlenen basın toplantısında olayın nasıl gerçekleştiğini anlatan General McKenzie, sorumluların peşine düşeceklerini ifade etti.

PEŞ PEŞE PATLAMA SESLERİ

Afganistan'ın başkenti Kabil'de 6. patlama meydana geldi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

ÖLÜ SAYISI 60'A YÜKSELDİ

Üst düzey Afgan Sağlık yetkilileri BBC'ye yaptığı açıklamada, en az 60 kişinin öldüğünü, 140 kişinin ise yaralandığını ifade etti. ABD medyası ise patlama nedeniyle 10 Amerikan askerinin öldüğünü bildirdi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de varTaliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, saldırıyı "güçlü bir şeklide" kınadıklarını ve olayın "ABD güçleri tarafından güvenliğin sağlandığı alanda" meydana geldiğini bildirdi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

 

MSB'DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan'daki Kabil Havaalanı dışındaki patlamaya ilişkin "Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" açıklamasında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan Kabil Havaalanı dışındaki patlamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

Son dakika... Kabil Havalimanı bölgesinde patlamalar Ölü sayısı 60a yükseldi... Aralarında Amerikan askerleri de var

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA: BÜYÜK BİR PATLAMA OLDU, BÖLGEDEN UZAKLAŞIN

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Seyahat Departmanı, Afganistan’ın başkenti Kabil Havalimanı’nın yakınlarında meydana gelen patlamaya ilişkin uyarı yayınladı.

ABD Seyahat Departmanı tarafından yayınlanan uyarıda, “Havalimanında büyük bir patlama oldu ve silah sesleri duyulduğu bildirildi. ABD vatandaşları havalimanına seyahat etmekten kaçınmalı ve havalimanı kapılarından uzak durmalıdır. Havalimanı kapılarında bulunlar ise derhal oradan uzaklaşmalıdır” denildi.

BATILI ÜLKELER ALARM VERMİŞTİ 

Afganistan'ın başkenti Kabil'de 31 Ağustos saat 24.00'e geri sayım başlarken, Batılı ülkeler dün gece yarısı havalimanı çevresinde 'terör' alarmı verdi ve bu sabah yine kaotik görüntüler vardı. CNN muhabirinin paylaştığı fotoğraf ise büyük ses getirdi.ABD ve İngiltere, Çarşamba akşamından itibaren vatandaşlarından Kabil Havalimanı'ndan uzak durmalarını isteyen uyarılar yaptı. Uyarılara göre, özellikle karayoluyla havalimanına gidişler aşırı tehlikeli.ABD'nin Kabil Büyükelçiliği ise, havalimanındaki üç kapıda bulunan vatandaşlarının hızla uzaklaşmasını istedi, 'terör saldırısı' tehdidinin sona erip ermediğine yönelik herhangi bir açıklama yok.BÜYÜK BİR KALABALIK TOPLANDIBÜYÜK BİR KALABALIK TOPLANDI 

Buna karşın, Reuters haber ajansı, bir Batılı diplomata dayandırdığı haberinde, terör örgütü DEAŞ'ın saldırı ihtimaline rağmen Kabil Havalimanı çevresinde büyük bir kalabalığın toplandığını bildirdi.Ellerinde ABD pasaportu veya vizesi olan yaklaşık 1500 kişinin havalimanına ulaşmaya çalıştığını kaydeden Reuters, Çarşamba günü yavaşlayan tahliye uçuşlarının bugün ivme kazanacağını aktarmıştı.

Afganistan'daki 'zafer'in ABD tarafından gümüş tepside Taliban'a sunulduğu belirtilen yazıda, Taliban aşağılandı. DEAŞ'ın sosyal medya hesapları ise Taliban lideri Molla Baradar'a 'Molla Bradley' lakabı takıldı.

BUGÜN SAYI 100 BİNİ GEÇEBİLİRBUGÜN SAYI 100 BİNİ GEÇEBİLİR 

15 Ağustos tarihinde Kabil'in düşmesiyle ABD ve müttefikleri neredeyse 100 bin insanı Afganistan'dan askeri kargo uçaklarıyla çıkardı, Taliban'la yapılan anlaşmaya göre 31 Ağustos tarihinde süre doluyor. 20ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Taliban'la yapılan görüşmeler kapsamında örgütün 31 Ağustos sonrasında da ülkeden ayrılmak isteyen yabancılara ve Afganlara izin vereceği yönünde söz verdiğini açıkladı.

Blinken'a göre, Taliban'ın bu sözü tutmasını sağlamak da Washington ve müttefiklerinin görevi. ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, Afganistan'da halen 1500 ABD vatandaşının çeşitli sebeplerle kalmış olabileceğini belirtti.Pentagon sözcüsü John Kirby ise, Afganistan'dan son olarak ABD askerlerinin ayrılacağını kaydedip, "Havalimanı artık bizim sorumluluğumuzda olmayacak. Nasıl işletileceğine Taliban karar verecek" dedi.

837 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİTTİ837 MİLYAR DOLAR ÇÖPE GİTTİ

AP haber ajansı, ABD'nin çekilmeden önce Afganistan'a 20 yıl boyunca 837 milyar dolar para harcadığını ve tüm çabaların bir hafta içinde çöktüğünü bildirdi.Peştunlar, Tacikler, Hazaralar, Aymaklar (Aimaq), Türkmenler, Özbekler, Kırgızlar ve Beluçilerin de aralarında bulunduğu birçok etnik grubun yaşadığı Afganistan'da, 20 ile 40 arası farklı dil ve lehçe konuşuluyor.On yıllardır çalkantının dinmediği Afganistan'daki kırılmanın başladığı olay, 1979 yılının son günlerinde başlayan Sovyetler Birliği işgali oldu. ABD'nin direnişçilere destek verdiği 10 yıl süren işgal sırasında çok sayıda ülkeden 100 bini aşkın kişi Afganistan'a giderek Sovyetler Birliği'ne karşı savaştı.Sovyetlerin 1989'da Afganistan'dan çekilmesinin ardından bu kez iç savaşa savrulan ülkede, Cumhurbaşkanı Muhammed Necibullah'ın 1992'de devrilmesiyle Afgan nüfusunun yarısını oluşturan Peştun grupların Kabil'deki hakimiyeti de sarsıldı.İç savaş sürerken kurulan Taliban, farklı grupların desteğini aldı ve 27 Eylül 1996'da Kabil'e girerek iktidarı ele geçirdi. Böylece Afganistan'da, ABD liderliğindeki NATO birliklerinin 2001'deki saldırısına kadar devam edecek dönem başlamış oldu. 28ABD, 11 Eylül 2001 saldırılarından Afganistan'da üslenmiş El Kaide ve lideri Usame Bin Ladin'i sorumlu tuttu. Afganistan'ı yöneten Taliban'dan El Kaide üslerini kapatmasını ve liderlerini ABD'ye teslim etmesini istedi. Taliban reddetti.7 Ekim 2001'de Amerikan ve İngiliz uçaklarının Taliban ve El Kaide hedeflerine hava saldırısıyla Afganistan'da yeni bir savaş başladı. Afganistan'ı bu kez işgal eden ABD'ydi. Washington'ın 20 yıllık savaşı, Taliban'la masaya oturulması ve çekilme kararı alınmasıyla bitti.

Son dakika: Kabil Havalimanı'nda üst üste patlamalar | Saldırıyı DEAŞ üstlendi

Son dakika: Kabil Havalimanı’nda üst üste patlamalar | Saldırıyı DEAŞ üstlendiSon dakika haberi... Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, Kabil Havalimanı dışında patlama meydana geldi. İngiliz medyasından yapılan açıklamada saldırıda 60 kişinin öldüğü ve 140 kişinin yaralandığı belirtildi. MSB saldırıda herhangi bir zayiatın olmadığını bildirdi. ABD'li yetkililer ilk bilgilerin, patlamanın intihar saldırısı sonucu olabileceğini kaydetti. Saldırıya yönelik ABD medyası tarafından yapılan haberde Kabil Havalimanındaki patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. Gelen son dakika haberine göre, saldırıyı DEAŞ üstlendi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen bombalı saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlendi. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 60'a, yaralıların sayısı ise 140'a yükseldi. Hayatını kaybedenler arasında 12 ABD askeri olduğu bildirilirken, yaralılar arasında ise 15 ABD askeri olduğu aktarıldı.

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından, başkent Kabil'de düzenlenen bombalı saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetti. Tahliye operasyonlarının devam ettiği Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın Abbey Kapısı'nda ve kapıya yakın bir mesafede bulanan Baron Hotel yakınlarında düzenlenen bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 13'ten 60'a, yaralıların sayısı ise 60'dan 140'a yükseldi.

SALDIRILARI DEAŞ ÜSTLENDİ

Kabil'de düzenlenen bombalı saldırıyı, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan terör örgütü DEAŞ üstlendi.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, saldırılarda 12 ABD askerinin hayatını kaybettiği, 15'inin de yaralandığı aktarıldı. Hayatını kaybedenlerin 11'inin deniz piyadesi olduğu, 1'inin ise donanma doktoru olduğu belirtildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ saldırılarının devam etmesini beklediklerini ifade ederek, tahliyelerin devam edeceğini belirtti. Yaklaşık bin ABD vatandaşının hala Afganistan'da olduğuna inanıldığını belirten McKenzie, tahliye edilenlerin can güvenliğini korumaya odaklandıklarını belirterek, "Yaşanan can kayıplarının üzüntüsünü yaşarken, görevimizi icra etmeye devam ediyoruz" dedi.

ABD'nin Taliban ile koordinasyon içinde olduğunu ve saldırılara hazırlanmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirten McKenzie, "Bu korkakça saldırıyla kimin ilişkili olduğunu belirlemek için şu anda çok sıkı çalışıyoruz ve onlara karşı harekete geçmeye hazırız 7/24 onları arıyoruz" dedi.

İNGİLİZ MEDYASI: 60 KİŞ HAYATINI KAYBETTİ, 140 KİŞİ YARALANDI

İngiliz medyasının geçtiği son dakika haberine göre patlama sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 60'a, yaralananların sayısı ise 140'a yükseldi.

"TALİBAN VE ABD 'ORTAK BİR AMACI' PAYLAŞIYOR"

Taliban ve ABD'nin Afganistan tahliye görevinde "ortak bir amacı" paylaştığını belirten McKenzie, Taliban'a güvenip güvenmediği veya grubun Kabil havaalanı saldırısının gerçekleşmesine izin verip vermediği sorulduğunda ise, "Bunun olmasına izin verip vermediklerini bilmiyorum. Bunun olmasına izin verdiklerine beni ikna edecek hiçbir şey olduğunu sanmıyorum. Onlara güvenip güvenmediğime gelince bu çok dikkatli kullandığım bir kelime. Daha önce, 'Söyledikleri değil, yaptıkları' dediğimi duydunuz" dedi.
"31 Ağustos'a kadar buradan çıkmamızı istemek için pratik bir nedenleri var. Havaalanını geri almak istiyorlar. Mümkünse o gün biz de çıkmak istiyoruz. Yani ortak bir amacı paylaşıyoruz" ifadelerini kullanan McKenzie, "Bu ortak amacı canlı tuttuğumuz sürece, birlikte çalışmak yararlı oldu. Bazı güvenlik endişelerimizi azalttılar ve ileriye dönük çalışmaları için yararlı oldular" dedi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KABİL HAVALİMANI'NA SEYAHAT ETMEYİN UYARISI

Kabil'deki bombalı saldırıların ve hızla değişen güvenlik durumunun ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, devam eden ve yüksek bir terör saldırısı tehdidi olduğu için insanları havalimanına seyahat etmemeleri konusunda uyararak, durumun hala "son derece değişken" olduğunu ve havalimanı bölgesinde bulunanların "hemen güvenli bir yere sığınmalarını ve daha fazla tavsiye beklemelerini" istedi.

"SALDIRILARA RAĞMEN TAHLİYELERE DEVAM EDECEĞİZ"

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı bölgesinde meydana gelen patlamaların ardından acil durum komite toplantısını (COBRA) düzenleyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Afganistan'daki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Johnson, havalimanı bölgesindeki "barbar" terör saldırısına rağmen İngiltere'nin Afganistan'dan tahliyelere devam edeceğini belirtti. Johnson, Birleşik Krallık güçlerinin bu saldırılara bir cevap olarak, operasyonları yarıda kesmeyeceğini ifade etti.

TALİBAN'DAN KINAMA

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid yaptığı açıklamada, Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen çifte bombalı saldırıyı kınayarak, patlamaların ABD ordusu tarafından kontrol edilen bir bölgede gerçekleştiğini aktardı. Mücahid, "İslam Emirliği, halkının güvenliğine ve korunmasına çok dikkat ediyor ve kötü çevreler kesinlikle durdurulacak" dedi.

DAKİKA DAKİKA AFGANİSTAN'DAKİ SON DURUM

22.50 Afganistan'ın başkenti Kabil'de 6. patlama meydana geldi.

22.45 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan'daki durumu görüşmek üzere 30 Ağustos Pazartesi BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 5 daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'nın temsilcileri ile bir araya gelecek.

22.25 CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, "Bu korkakça saldırıyla kimin ilişkili olduğunu belirlemek için şu anda çok sıkı çalışıyoruz ve onlara karşı harekete geçmeye hazırız 7/24 onları arıyoruz" dedi.

22.20 Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen bombalı saldırı sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan terör örgütü DEAŞ üstlendi.

22.00 Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Lavrov, Abdullahiyan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki bakanın, görüşmelerinde özellikle Afganistan'daki mevcut durumu ele aldığı belirtilen açıklamada, "Moskova ve Tahran'ın benzer yaklaşımlara bağlılığı, Afgan siyasi güçler için barışçıl diyaloğu ve Afganistan'da kapsayıcı bir hükümetin kurulmasını savundukları" vurgulandı.


21.40 ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Naftali Bennett arasında bugün Beyaz Saray'da düzenlenmesi beklenen ikili görüşme, Kabil'deki terör saldırıları nedeniyle yarına ertelendi.

Kirby, "Kabil Havalimanı'nın dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız" şeklinde twit attı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden'ın patlama ile ilgili bilgi aldığı belirtildi.

TALİBAN: 13 KİŞİ ÖLDÜ

Taliban'dan yapılan açıklamaya göre Kabil Havalimanında meydana gelen patlama sonucu aralarında Taliban mensuplarının da olduğu 13 kişi hayatını kaybetti.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: ZAYİAT YOK

Milli Savunma Bakanlığınca, Kabil Havaalanı dışında iki patlama meydana geldiği, Türk birliğinde herhangi bir hasar, zayiat olmadığı bildirildi.
Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur." bilgisine yer verildi.

ABD'Lİ YETKİLİLER: İNTİHAR SALDIRISI

ABD'li yetkililer Kabil'de meydana gelen patlama sonucu ölü sayısının artabileceğini ve patlamanın intihar saldırısı sonucu meydana gelmiş olabileceğini vurguladı.

ABD, BİRLEŞİK KRALLIK VE AVUSTRALYA UYARMIŞTI
Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık, Perşembe sabahı itibariyle vatandaşlarına olası bir saldırı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Perşembe sabahı Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, Kabil Havalimanı'nda "yakın" ve "şiddetli" bir terör saldırısının "çok güvenilir bir şekilde rapor edildiğini" söylemişti.

ABD'DEN AÇIKLAMA

ABD medyası, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki havalimanındaki patlamada 12 Amerikan askerinin öldüğünü, 3 askerin de yaralandığını bildirdi.

Amerikan basınına konuşan ABD'li yetkililere dayandırdığı haberine göre, Kabil Havalimanındaki iki patlamada 12 ABD Deniz Kuvvetleri askerinin yaşamını yitirdiği, 3 askerin de yaralandığı belirtildi.

Ayrıca görgü tanıkları patlamalarda havalimanına ulaşmaya çalışan birçok Afgan'ın da yaşamını yitirdiğini kaydetti.

İNGİLİZ MEDYASI: 60 KİŞİ ÖLDÜ

İngiliz medyası tarafından yapılan açıklamada saldırılarda 60 kişinin öldüğü 140 kişinin yaralandığı belirtildi.

PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Amerikan medyasına düşen haberlerin hemen ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Pentagon'un açıklamasında söz konusu patlamada ölen ABD askerlerinin sayısı belirtilmezken "bazı Amerikan askerlerinin" hayatını kaybettiği belirtildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Bugün (26 Ağustos) Kabil'de gerçekleştirilen terörist saldırılar sonucunda çok sayıda can kaybı ve yaralanmanın yaşandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Bu menfur saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor; hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kabil’deki patlamayla ilgili İngiltere’den flaş açıklamaKABİL'DEKİ PATLAMAYLA İLGİLİ İNGİLTERE'DEN FLAŞ AÇIKLAMA

NATO Kabil’deki çifte bombalı saldırıyı kınadıNATO KABİL’DEKİ ÇİFTE BOMBALI SALDIRIYI KINADI

Askeri mühimmat deposu patladı | 60 kişi yaralandıASKERİ MÜHİMMAT DEPOSU PATLADI | 60 KİŞİ YARALANDI

  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama
  • Son dakika Kabil Havalimanı bölgesinde patlama

Haberle ilgili daha fazla fotoğraf için galeriyi ziyaret edin.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı