sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Son dakika: Taliban'ın Afganistan'da ilerlemesinin ardından Kabil Havalimanı'nda izdiham çıktı

Taliban güçleri 20 yıl sonra Kabil’e girdi. Taliban, iktidarın devir teslimi için Afgan hükûmetiyle masaya oturdu. İlerleyen saatlerde Devlet Başkanlığı Sarayı ve bazı kamu binalarında kontrol de Taliban güçlerine geçti. Kabil’den çıkışlar için güvenli koridor oluşturulacağı belirtilirken, havalimanında ve sınırlarda yoğunluk oluştu. Devlet Başkanı Eşref Gani de ülkeyi terk etti.

Son dakika: Taliban'ın Afganistan'da ilerlemesinin ardından Kabil Havalimanı'nda izdiham çıktı
Son dakika: Taliban'ın Afganistan'da ilerlemesinin ardından Kabil Havalimanı'nda izdiham çıktı Admin
Bu içerik 153 kez okundu.
Advert

Son dakika: Taliban'ın Afganistan'da ilerlemesinin ardından Kabil Havalimanı'nda izdiham çıktı

Giriş Tarihi: 16.08.2021  00:14 Güncelleme Tarihi: 16.08.2021  07:24

Kabil Havaalanı'nda izdiham: Taliban'ın şehri almasının ardından yaşanan tahliyelerde ortalık karıştı

Kabil Havaalanı’nda izdiham: Taliban’ın şehri almasının ardından yaşanan tahliyelerde ortalık karıştıAfganistan'da Taliban'ın Kabil'e girmesinin ardından ülke genelinde yaşanan tahliyelerde izdiham yaşandı. Kabil Havaalanı'nda yürütülen tahliye operasyonunda insanların uçaklara koştuğu görülürken, güvenlik güçlerinin izdihamı engellemek adına havaya ateş açtığı belirtildi.

Taliban: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, "Böyle bir başarıya bu kadar çabuk ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim." dedi.

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından birçok ülke tarafından tahliye operasyonları yürütülürken, tahliyeler sırasında adeta izdiham yaşandı.

Son dakika haberi...Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmesi ve ilerlemesinin ardından Afganistan'dan çıkmak isteyen halk Kabil Havalimanı'nda izdiham oluşturdu. Taliban son olarak Kabil'e girip, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı aldıklarını duyurmuştu.

Kabil Havalimanı’nda izdiham çıktı

Son dakika haberi...Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmesi ve ilerlemesinin ardından Kabil Havalimanı'nda izdiham oluşturdu. Taliban son olarak Kabil'e girip, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı aldıklarını duyurmuştu.

CUMHURBAŞKANI GANİ DE ÜLKEYİ TERK ETTİ
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, akşam saatlerinde Kabil Havalimanı'ndan kalkan bir uçakla ülkesinden ayrıldı.

Eşref Gani'nin uçağa binerken çekilen görüntüleri de ortaya çıktı.

Sabah saatlerinde Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından, 2014 yılından beri ülkenin cumhurbaşkanı olan Gani, Afganistan'ı terk etti.

KABİL HAVALİMANI'NDA İZDİHAM
Afganistan'dan çıkmak isteyen halk Kabil Havalimanı'nda izdiham oluşturdu. Görüntülerde insanların alanda bulunan uçaklara binerek bölgeyi terk etmek istedikleri görülüyor.

Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi sürerken, birçok ülke vatandaşlarını ve büyükelçilik personelini tahliye etmeye devam ediyor. Tahliye operasyonları Kabil Havaalanı'ndan yürütülürken, havaalanında tüm ticari uçuşlar askıya alındı. Askeri uçaklar ile yapılan tahliye anlarından birinde ise adeta izdiham yaşandığı ortaya çıktı.

Havaalanında yaşanan kaos anlarına ait görüntüleri kaydeden görgü tanığı, havaalanına gelen yetkililer ve üst düzey kişiler için gizlice biniş kartlarının basıldığı dedikoduları üzerine gidiş salonundaki kişilerin uçaklara doğru koşmaya başladığını ve adeta izdiham yaşandığını belirtti. İnsanların o anlarda çok çaresiz olduğunu ifade eden görgü tanığı, güvenlik güçlerinin insanların havalimanına girmesini engellemek için havaya ateş açtığını belirtti.

BM'DEN ACİL TOPLANTI KARARI
BM Güvenlik Konseyi, Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından yarın acil toplanacak.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan'daki gelişmelerden ''derin endişe'' duyduğunu belirterek, Taliban'a ve diğer taraflara itidal ile sivillerin korunması çağrısı yaptı.

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından birçok ülke tarafından tahliye operasyonları yürütülürken, tahliyeler sırasında adeta izdiham yaşandı.

TAHLİYE DEVAM EDİYOR

Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi sürerken, birçok ülke vatandaşlarını ve büyükelçilik personelini tahliye etmeye devam ediyor. Tahliye operasyonları Kabil Havaalanı'ndan yürütülürken, havaalanında tüm ticari uçuşlar askıya alındı. Askeri uçaklar ile yapılan tahliye anlarından birinde ise adeta izdiham yaşandığı ortaya çıktı.

İZDİHAM YAŞANDI

Havaalanında yaşanan kaos anlarına ait görüntüleri kaydeden görgü tanığı, havaalanına gelen yetkililer ve üst düzey kişiler için gizlice biniş kartlarının basıldığı dedikoduları üzerine gidiş salonundaki kişilerin uçaklara doğru koşmaya başladığını ve adeta izdiham yaşandığını belirtti.

HAVAYA ATEŞ AÇILDI

İnsanların o anlarda çok çaresiz olduğunu ifade eden görgü tanığı, güvenlik güçlerinin insanların havalimanına girmesini engellemek için havaya ateş açtığını belirtti.

20 yıllık dönem kapandı

Taliban güçleri 20 yıl sonra Kabil’e girdi. Taliban, iktidarın devir teslimi için Afgan hükûmetiyle masaya oturdu. İlerleyen saatlerde Devlet Başkanlığı Sarayı ve bazı kamu binalarında kontrol de Taliban güçlerine geçti. Kabil’den çıkışlar için güvenli koridor oluşturulacağı belirtilirken, havalimanında ve sınırlarda yoğunluk oluştu. Devlet Başkanı Eşref Gani de ülkeyi terk etti.

Dış Haberler  16 Ağustos 2021, 00:00  Son Güncelleme: 16 Ağustos 2021, 05:24  Yeni Şafak

20 yıllık dönem kapandı

ABD’nin 11 Eylül saldırılarından sonra Afganistan’ı işgal ederek kurduğu yönetim sistemi çöktü.

Afganistan’da Taliban güçleri son 10 günde, ülkenin tüm vilayet başkentlerini, neredeyse hiç direnişle karşılaşmadan birer domino taşı gibi hızla devirerek, 20 yıl sonra başkent Kabil’in giriş çıkışlarını da kontrol altına aldı. Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Twitter hesabında paylaştığı videoda, Taliban’ın başkente girmesinin ardından Kabil’e saldırılmayacağını ve yönetimin devri konusunda müzakerelere başlanacağını açıkladı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid de başkent Kabil’in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceklerini duyurdu. Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

BM'den Afganistan için acil toplantı kararı

DÜNYA

BM'den Afganistan için acil toplantı kararı

EŞREF GANİ ÜLKEYİ TERK ETTİ

  • Taliban temsilcileri, Afgan hükûmeti ile barışçıl iktidar transferi konusunda müzakerelere başlandığını belirtti. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile Taliban temsilcileri Kabil’de devlet başkanlığı sarayında görüşmeler yürütmeye başladı. Görüşmelerden sızan bilgilere göre, Taliban’ın başında olduğu geçiş hükûmetine eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali’nin başkanlık edeceği iddia edildi. Devlet başkanlığı sarayının ve bazı kamu binalarının kontrolü de Taliban’a geçti. Devlet Başkanı Eşref Gani ülkeyi terk ederek Tacikistan’a gitti. Ülkeden ayrılmaması halinde çok sayıda kişinin hayatını kaybedeceğine dikkat çeken Gani, “Kan dökülmesini önlemek için ayrılmaya karar verdim” dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ülkeyi terk etti

DÜNYA

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ülkeyi terk etti

GÜVENLİ GEÇİŞ KORİDORU KURULACAK

Taliban sözcüleri başkent Kabil’den ayrılmak isteyenler için güvenli geçiş koridorları oluşturulacağını ve bu hatlardan çıkışın serbest olduğunu aktardı. Taliban, koridorun güvenliğinin Afgan ordusu tarafından sağlanması gerektiğini belirtti. Öte yandan Kabil Havalimanı’nda olağanüstü bir yoğunluğun yaşandığı da kaydedildi. Havalimanının Kabil’den çıkmaya çalışan diplomatlar, siviller ve askerlerle dolu olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan'ın istikrara kavuşması için çaba göstermeliyiz

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan'ın istikrara kavuşması için çaba göstermeliyiz

TEDİRGİN BEKLEYİŞ

  • 5 milyon nüfusa sahip Kabil’de, Taliban’ın başkente giriş çıkışları kapattığına dair haberler sonrasında şehre kaos hakim olsa da ilerleyen saatlerde paniğin yerini tedirgin bir bekleyişin aldığı kaydedildi. Şehrin güvenliğini halihazırda Afgan hükûmetine bağlı güvenlik güçlerinin sağladığı belirtildi.

Kadın haklarına saygı mesajı

Taliban’ın sözcülerinden Süheyl Şahin, BBC’ye yaptığı açıklamada, Afganistan’da barışçıl bir iktidar geçişi beklediklerini bildirdi. Sözcü Şahin ayrıca, “Kadın haklarına saygı duyacağız. Politika, kadınların eğitime ve işe erişebilmesidir. Başörtüsüne dikkat edecekler, o kadar. Burka tek başörtüsü değil, başka seçenekler de var” açıklamasında bulundu.

Taliban Afganistan’da 5 bin mahkumu serbest bıraktı

DÜNYA

Taliban Afganistan’da 5 bin mahkumu serbest bıraktı

Kabil Büyükelçiliği açık

  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’daki gelişmeleri değerlendirdi. Başından beri tüm taraflarla temaslarının olduğunu ve bu temasların şu anda da devam ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Diplomatik misyonlarımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla ilgili gerekli tedbirleri başından beri aldık, gerekli önlemler alınmıştır. Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor.” şeklinde konuştu. Gelişmeler nedeniyle ülkede bulunan vatandaşları bilgilendirdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, yaklaşık 1500 vatandaşa bizzat telefonla ulaştıklarını kaydetti.

Türk vatandaşlarına çağrı

Türk Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile temasa geçmesini istedi. Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Afganistan’dan ayrılma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu. Elçiliğin numarası “+93 79 782 82 83” olarak paylaşıldı.

Taliban güçleri Başkanlık sarayını ele geçirdikten sonra Devlet Başkanı Gani’nin makamında poz verdi.

Taliban güçleri Başkanlık sarayını ele geçirdikten sonra Devlet Başkanı Gani’nin makamında poz verdi.

Kendileri de şaşırdı: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

  • Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, Afganistan’da hedeflerine bu kadar çabuk ulaşacaklarını beklemediklerini söyledi. Birader, “Kibirli olmamalıyız. Daha önce hiç sahip olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuruyacağımıza ikna etmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

 

 

Time’ın kapakları gündem oldu

Amerikan Time dergisinin 20 yıl önce 14 Aralık 2001 tarihli “Taliban’ın son günleri” manşetli sayısı ile 2014 tarihli “Taliban’ın geri dönüşü” başlıklı sayıları da sosyal medyada, ABD’nin Afganistan’daki 20 yıllık işgalinin başarısızlığını vurgulamak için birçok uzman, gazeteci ve kullanıcı tarafından binlerce kez paylaşıldı.

Kabil Havaalanı’nda izdihamKABİL HAVAALANI'NDA İZDİHAM

Kabil’de Taliban’dan kaçan halk görüntülendiKABİL’DE TALİBAN’DAN KAÇAN HALK GÖRÜNTÜLENDİ

Vatikan'ın en büyük projelerinden, Taliban: "Bu kadar çabuk beklemiyorduk"

Giriş Tarihi: 16.8.2021  00:29 Son Güncelleme: 16.8.2021  04:19

Taliban güçleri 20 yıl sonra Kabil’e girdi. Taliban, iktidarın devir teslimi için Afgan hükûmetiyle masaya oturdu. İlerleyen saatlerde Devlet Başkanlığı Sarayı ve bazı kamu binalarında kontrol de Taliban güçlerine geçti. Kabil’den çıkışlar için güvenli koridor oluşturulacağı belirtilirken, havalimanında ve sınırlarda yoğunluk oluştu. Devlet Başkanı Eşref Gani de ülkeyi terk etti.

Taliban: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban bile şaştı kaldı! Kimse bunu beklemiyordu

Son dakika...Dünya Taliban'ın 10 günde neredeyse tüm Afganistan'ı ele geçirmesi karşısında büyük şaşkınlık yaşarken, Taliban'dan da bu şaşkınlığı haklı çıkaracak bir itiraf geldi.

Son dakika haberi....Afganistan'da, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, ülkenin yönetimini ele geçirildi. 10 gündür şehir merkezlerine saldıran ve 31 ili ele geçiren Taliban, son olarak başkent Kabil'e girerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kontrolü sağladı. Bu gelişmelerin ardından yönetimi kısa sürede ele geçirmeleriyle ilgili açıklama yapan Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader şaşkınlığını gizleyemedi.

Taliban: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, "Böyle bir başarıya bu kadar çabuk ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim." dedi.

Afganistanı ele geçiren Taliban, ülkenin adını Afganistan İslam Emirliği olarak değiştiriyorTaliban'ın Afganistan'ın büyük bölümü ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı da ele geçirmesinin ardından yönetim resmen el değiştirdi. Bir Taliban yetkilisinin açıklamasına göre; ülkenin ismi Afganistan İslam Cumhuriyeti yerine Afganistan İslam Emirliği olarak değiştirilecek.

Taliban: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, Afganistan'da hedeflerine bu kadar çabuk ulaşacaklarını beklemediklerini söyledi

Birader, Taliban'ın başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan'ın tamamına yakınında hakimiyet kurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Böyle bir başarıya bu kadar çabuk ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim." dedi.

Birader, "Kibirli olmamalıyız. Daha önce hiç sahip olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuruyacağımıza ikna etmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim de Kabil'de büyükelçilikler, diplomatik misyonlar ve yabancı uyruklular için tehlike olmadığını kaydederek, Taliban'ın ülke genelinde güvenliği koruyacağını vurguladı.

TALİBAN'IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

Afganistan'da sınır kontrollerini ele geçiren Taliban güçleri, kısa bir süre sonra başkent Kabil'e girdi.

Taliban Kabil'e girmesinin ardından, Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.

Taliban komutanları Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kontrolü ele aldıklarını ilan etmesi üzerine başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

''BU KADAR ÇABUK BEKLEMİYORDUK''

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader açıklama yaptı.

Birader, başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan'ın tamamına yakınında hakimiyet kurmasına ilişkin ''bu kadar çabuk beklemiyorduk'' ifadelerini kullandı.

''ŞİMDİ İMTİHAN ZAMANI''

Birader, "Kibirli olmamalıyız. Daha önce hiç sahip olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuracağımıza ikna etmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim de Kabil'de büyükelçilikler, diplomatik misyonlar ve yabancı uyruklular için tehlike olmadığını kaydederek, Taliban'ın ülke genelinde güvenliği koruyacağını vurguladı.

Taliban: Bu kadar çabuk beklemiyorduk #1

TALİBAN'IN ÜLKEYE HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine doğru ülkeyi terk etti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Taliban, Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye hakim olduğunu ilan etti.

Taliban: Bu kadar çabuk beklemiyorduk #2

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine doğru ülkeyi terk etti.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Taliban, Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye hakim olduğunu ilan etti.

Son dakika haberi....Afganistan'da, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, ülkenin yönetimini ele geçirildi. 10 gündür şehir merkezlerine saldıran ve 31 ili ele geçiren Taliban, son olarak başkent Kabil'e girerek Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kontrolü sağladı. Bu gelişmelerin ardından yönetimi kısa sürede ele geçirmeleriyle ilgili açıklama yapan Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader şaşkınlığını gizleyemedi.

"BÖYLE BİR BAŞARIYA BU KADAR KOLAY ULAŞMAYI BEKLEMİYORDUM"

Birader, Taliban'ın başkent Kabil başta olmak üzere Afganistan'ın tamamına yakınında hakimiyet kurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Böyle bir başarıya bu kadar çabuk ve bu kadar kolay ulaşacağımızı beklemediğimi söylemeliyim." dedi.

"ÖNEMLİ BİR SINAVDAN GEÇİYORUZ"

Birader sözlerinin devamında, "Kibirli olmamalıyız. Daha önce hiç sahip olmadığımız ağır bir sorumluluğumuz olacak. Şimdi imtihan zamanı. Şu anda ülkemiz insanlarının hizmet sunumu, güvenliği ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından çok önemli bir sınavdan geçiyoruz. İnsanların hayatlarını ve geleceklerini nasıl kuruyacağımıza ikna etmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.

Trump'tan Biden'a flaş istifa çağrısı: ABD tarihinin en büyük yenilgisiTrump'tan Biden'a flaş istifa çağrısı: ABD tarihinin en büyük yenilgisi

"ULUSLARASI TEMSİLCİLİKLER İÇİN TEHLİKE YOK"

Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Muhammed Naim de Kabil'de büyükelçilikler, diplomatik misyonlar ve yabancı uyruklular için tehlike olmadığını kaydederek, Taliban'ın ülke genelinde güvenliği koruyacağını vurguladı.

Son Dakika: Taliban, Cumhurbaşkanlığı sarayında toplantı yaptı! İşte ilk görüntülerTALİBAN ARTIK TÜM ÜLKEYE HAKİM

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı. Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahalleleri almaya başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani akşam saatlerine doğru ülkeyi terk etti.

Taliban Başkente girdi: Kabil Havalimanı'nda kaçış izdihamıTaliban Başkente girdi: Kabil Havalimanı'nda kaçış izdihamı

Eşref Gani: Kan dökülmesini önlemek için ayrılmaya karar verdimEşref Gani: Kan dökülmesini önlemek için ayrılmaya karar verdim

MİLİTANLAR CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NDA

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Taliban, Kabil'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan açıklamada bulunarak başkent ve ülkeye hakim olduğunu ilan etti.

Afganistan'ı kısa sürede ele geçiren Taliban şaşkın: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Taliban liderleri, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda

Afganistan'ı kısa sürede ele geçiren Taliban şaşkın: Bu kadar çabuk beklemiyorduk

Bakan Çavuşoğlu, Afganistan'daki gelişmeleri değerlendirdi Açıklaması

Bakan Çavuşoğlu, Afganistan'daki gelişmeleri değerlendirdi Açıklaması

Ülkesini Taliban'a terk edip kaçan Cumhurbaşkanı Gani'ye tepkiler çığ gibi: Vatanı sattılar

Ülkesini Taliban'a terk edip kaçan Cumhurbaşkanı Gani'ye tepkiler çığ gibi: Vatanı sattılar

Kabil'de bekleyiş sürüyor

Kabil'de bekleyiş sürüyor

Son dakika haberi: Afganistan'da son durum... Kaçışın tek adresi! Binlerce kişi havalimanına akın etti

Son dakika haberi... ABD öncülüğünde NATO gücünün Afganistan'dan çekilmesine paralel olarak günbegün ülkedeki varlığını artıran ve son haftada kontrolü neredeyse tamamen ele geçiren Taliban, pek direnişle karşılaşmadan başkent Kabil'e de girdi. Taliban Sözcüsü, başkent Kabil'de 11 bölgenin kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk ederken, Taliban militanları Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girip kontrolü ele geçirdi. Afganistan'dan ayrılmak isteyen binlerce kişi, Hamid Karzai Havalimanı'na akın etti. Reuters'ın bölgeden geçtiği son haberlere göre; kentte küçük ölçekli çatışmalar yaşanıyor ve en az 40 kişi yaralandı. ABD güvenlik gerekçesiyle Büyükelçilik çalışanlarını Hamid Karzai Havalimanı'na taşıdı. Facebook hesabından bir mesaj yayınlayan Gani, "Taliban kazandı... Ve artık kendi halkının onur, malı ve korunmasından sorumlular" ifadelerine yer verdi

Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi

Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi

Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi

Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi

Haberle ilgili daha fazla fotoğraf için galeriyi ziyaret edin.

Dünyanın bir numaralı gündem maddesi Afganistan... ABD'nin bölgeden çekilmesiyle son bir haftada dehşet verici bir hızla kontrolü eline alan Taliban, başkent Kabil'e girdi.

Uluslararası ajanslar ve dünya medyası Afganistan'daki gelişmeleri anbean takip ediyor. İşte bölgede yaşanan son dakika gelişmeleri...

05.20 - ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya, Katar, Güney Kore, İspanya ve Yemen'in de bulunduğu 64 ülke ile Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilciğinin imzası bulunan ortak açıklamayı kamuoyu ile paylaştı. Açıklamada, Afganistan'daki durumun giderek kötüleştiği, bununla beraber ülkeden ayrılmak isteyen yabancıların ve Afganların güvenli bir şekilde tahliyesine tüm tarafların saygı duyması gerektiği belirtildi.

23:59 - Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader, Afganistan'da hedeflerine bu kadar çabuk ulaşacaklarını beklemediklerini söyledi.

23.30 - HAVALİMANINDA KAOS YAŞANIYOR

Afganistan'dan ayrılmak isteyen binlerce kişi, ülkenin dış dünyayla tek bağlantısı olan Hamid Karzai Havalimanı'na akın etti. Sosyal medyada 'kaos' görüntüleri yayınlanırken, ABD tahliyeler için 1000 asker daha gönderme kararı aldı. Kabil Havalimanı'ndaki son durumu BBC'ye aktaran bir tanık ise şunları söyledi:

"Üç eski milletvekili, birkaç bakan yardımcı ve bazı ünlüleri sırada beklerken gördüm. Bazılarının rezervasyonu bile yok. Neredeyse sekiz saat bekledik. Sonrasında havalimanı personeli masalarını terk etmeye başladı. İlk olarak check-in kontuvarları sonra da göç ve pasaport masalarını terk ettiler. Muhtelif dedikodular kaos yarattı. Bazıları havalimanından kaçtı, bazıları kapılara akın etti. Hemen hemen bir izdiham yaşandı. Havalimanını sivil kıyafetli silahlı erkekler koruyordu. İnsanlar çok umutsuzdu, bazıları havalimanına koşuyor, bazıları kaçıyordu. İnsanların havalimanına girmelerini engellemek için güvenlikler havaya ateş açtı. "

22:52 - BMGK'DAN ACİL TOPLANTI KARARI

BM Güvenlik Konseyi, Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından yarın acil toplanacak.

22.45 - ZAFER İLAN ETTİLER

Kabil'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan Al Jazeera haber kanalına konuşan bir Taliban militanı "Ülkemiz özgürleştirildi ve mücahitler muzafferdir" ifadesini kullandı.

21.50 - EŞREF GANİ'DEN İLK MESAJ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkenin kan gölüne dönmemesi için ülkeden ayrıldığını söyledi. Nereye gittiğini açıklamayan Gani, "kalması halinde sayısız vatanseverin şehit olacağını ve Kabil'in yerle bir olacağını" savundu. Facebook hesabından bir mesaj yayınlayan Gani, "Taliban kazandı... Ve artık kendi halkının onur, malı ve korunmasından sorumlular" ifadelerine yer verdi.

Son dakika haberi: Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi Binlerce kişi havalimanına akın etti

 

20: 59 - İRAN'DAN BÜYÜKELÇİLİK AÇIKLAMASI

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ülkesinin Mezar-ı Şerif, Celalabad, Herat ve Kandahar başkonsolosluklarının faaliyetlerini Kabil Büyükelçiliğinde devam ettirdiklerini belirtti.

20:40 - 11 BÖLGE TALİBAN'IN KONTROLÜNDE

Taliban Sözcüsü, başkent Kabil'de 11 bölgenin kontrolünü ele geçirdiklerini duyurdu. Sözcü, "güvenliği sağlamak" için söz konusu bölgelere girdiklerini aktardı.

20: 25 - TİCARİ UÇUŞLAR ASKIYA ALINDI

BBC'nin bir NATO yetkilisine dayandırdığı habere göre; Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'ndan yapılacak tüm ticari uçuşlar askıya alındı. Havalimanından sadece askeri uçuşların yapılmasına izin verilecek.

20:23 - HOLLANDA ASKERİ UÇAK GÖNDERİYOR

Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, ülkesinin Kabil Büyükelçiliğindeki personel ve ailelerinin tahliyesi için askeri uçak gönderileceğini açıkladı.

20:20 - HAMİD KARZAİ DUYURDU

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kabil'de iktidarın devri sürecini koordine etmek üzere bir koordinasyon komitesi kurulduğunu duyurdu.

Son dakika haberi: Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi Binlerce kişi havalimanına akın etti

 

Karzai, komitede kendisnin yanı sıra, Taliban ile müzakere komisyonuna başkanlık eden Abdullah Abdullah'ın ve politikacı Gulbuddin Hikmetyar'ın yer alacağını söyledi.

Karzai, video mesajında, Taliban'dan ve hükümet güçlerinden Afgan halkını korumasını istedi.

20:05 - Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kendi dönemlerinde Afganistan'da Taliban ile müzakere sürecinde, Trump yönetiminin "Taliban'a asla güvenmediğini" savundu.

19:20 - NATO'DAN KRİTİK AÇIKLAMA

Genel Sekreterı Jens Stoltonberg, tahliyelerin kolaylaştırılmasını ve koordinasyonu sağlamak üzere İttifak'ın Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'nın açık kalmasına destek sağladığını duyurdu.

Son dakika haberi: Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi Binlerce kişi havalimanına akın etti

 

19.15 - ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ UYARI YAYINLADI

ABD Büyükelçiliği, Hamiz Karzai Havalimanı'na doğru giden vatandaşlarına güvenli bir yere sığınma çağrısı yaptı. Kabil'deki güvenlik durumunun havalimanı dahil hızla değiştiğini belirten Büyükelçilik, "havalimanında yangın çıktığına" dair haberler geldiğini aktardı.

19.05 - CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI ELE GEÇİRDİLER

Reuters'a konuşan iki Taliban yetkilisi, ülkede bir barış hükümeti olmayacağını ve iktidarın tamamen kendilerine devredilmesini beklediklerini ifade etti. Taliban militanlarının Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girip kontrolü ele aldığı aktarıldı.

19.00 - BBC MUHABİRİ ÜZERİNDEN MESAJ

BBC muhabiri Yalda Hakim ile iletişim kuran Taliban müzakerecisi Süheyl Şahin, Afganistan halkının canlarının güvende olduğu mesajını verdi. Şahin, "Afganistan'daki halka, bilhassa Kabil şehrindekilere canlarının ve mallarının güvende olduğu güvencisini veriyoruz. Kimseden intikam alınmayacak. Biz bu insanların ve ülkenin hizmetkârlarız" ifadelerini kullandı.

Son dakika haberi: Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi Binlerce kişi havalimanına akın etti

18.55 - EŞREF GANİ'Yİ SUÇLADI

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Afganistan'da yaşanan durumdan Eşref Gani'yi sorumlu tutarak, Gani'den "eski cumhurbaşkanı" olarak bahsetti. Abdullah, Allah'ın Gani'yi sorumlu tutacağınız ve halkın da onu yargılacağını ifade etti.

18: 30 - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Afganistan'daki temel diplomatik varlığını, Hamid Karzai Havalimanı yakınına konuşlandırılacak büyükelçilikte sürdüreceğini söyledi. Blinken, "İnsanları büyükelçilikten şu anda havaalanındaki bir yere taşıyoruz. Bir numaralı önceliğim halkımızın emniyeti ve güvenliğidir." ifadesini kullandı.

Son dakika haberi: Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi Binlerce kişi havalimanına akın etti

 

17.50 - 'YAĞMAYI ÖNLEMEK İÇİN..'

Afgan televizyonu Tolo TV'nin haberine göre, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Taliban savaşçılarına, Kabil'de yağmalamayı önlemek için bazı bölgelerine girmeleri yönünde emir verildiğini duyurdu.

Sözcü, Afgan güvenlik güçlerinin Kabil'de bazı bölgeleri ve kontrol noktalarını terk ettiğini, Taliban güçlerinin de kaos ve yağmayı önlemek amacıyla kente girdiğini söyledi.

Reuters haber ajansının tanıklara ve İçişleri Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre, Kabil'in birçok bölgesinde silah sesleri duyuluyor.

Associated Press ajansı kaynakları da ABD'nin Afganistan maslahatgüzarının ABD askerleri tarafından elçilikten Kabil havaalanına getirildiği bilgisini paylaştı.

Son dakika haberi: Afganistanda son durum... Kaçışın tek adresi Binlerce kişi havalimanına akın etti

17.45 - EŞREF GANİ AFGANİSTAN'I TERK ETTİ

Reuters'ın Afganistan'da yayın yapan Tolo News'a dayandırdığı son dakika gelişmesine göre, Cumhurbaşkanı Gani, ülkeyi terk etti.

Reuters'a konuşan üst düzey bir Afgan yetkili Gani'nin Tacikistan'a gittiğini belirtti. Taliban'dan yapılan açıklamada ise söz konusu iddianın incelendiği vurgulandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...