sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Son dakika: Taliban Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdi! Dışişleri Bakanlığından Türk vatandaşlarına çağrı

Afganistan'da ilerleyişini sürdüren Taliban'ın Kabil’in güneyindeki Host vilayetinin merkezini ele geçirmesiyle Afgan hükümet güçlerinin kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 28'ye yükseldi. Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e her yönden girmeye başladığı belirtildi. Afganistan'da ABD'nin asker çekmeye başlamasının ardından saldırılarını sürdüren Taliban bu sabah itibarıyla ülkedeki 34 vilayet merkezinden 28'ncisini ele geçirdi. Sabaha karşı ülkenin doğusundaki Nangarhar vilayetinin Celalabad ve Daykundi vilayetinin merkezi Nili kentleri Taliban kontrolüne geçti. Yerel yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Celalabad kentinin hiçbir çatışma yaşanmadan Taliban'a bırakıldığı bildirildi.

Son dakika: Taliban Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdi! Dışişleri Bakanlığından Türk vatandaşlarına çağrı
Son dakika: Taliban Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdi! Dışişleri Bakanlığından Türk vatandaşlarına çağrı Admin
Bu içerik 44 kez okundu.
Reklam

Son dakika: Taliban Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdi! Dışişleri Bakanlığından Türk vatandaşlarına çağrı

Giriş Tarihi: 15.08.2021  10:50 Güncelleme Tarihi: 15.08.2021  12:28

Afganistan'da ilerleyişini sürdüren Taliban'ın Kabil’in güneyindeki Host vilayetinin merkezini ele geçirmesiyle Afgan hükümet güçlerinin kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 28'ye yükseldi. Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e her yönden girmeye başladığı belirtildi.

Son Dakika haberi: Afganistan İçişleri Bakanlığı açıkladı: Taliban Kabil'e girmeye başladı

Son dakika haberi: Taliban, her yönden başkent Kabil'e girmeye başladı. Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi.

Afganistan'da, yabancı güçlerin çekilmeye başlamasının ardından, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, son 8 günde 15 vilayet merkezini ele geçirdi.

Son dakika: Taliban Afganistan’ın başkenti Kabil’e girdi! Dışişleri Bakanlığından Türk vatandaşlarına çağrıSon dakika haberine göre Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı. Taliban ise, Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu. ABD ordusu Afganistan'ın başkenti Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye ediyor. Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi. Öte yandan Taliban'ın ABD müttefiki General Raşit Dostum’un bu evini de ele geçirdiği ortaya çıktı. Taliban militanlarının evde çektirdiği fotoğraflar kısa sürede sosyal medyada yer buldu ve viral oldu.

Afganistan İçişleri Bakanlığı: Taliban başkent Kabil'e girdi

Afganistan İçişleri Bakanlığı: Taliban başkent Kabil'e girdi

Taliban, Afganistan'da ilerleyişini sürdürüyor. Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığı duyuruldu.

Taliban, Afganistan'da hakimiyet alanını genişletmeye başladı.

İlk olarak Reuters'ın geçtiği bilgiye göre; Taliban'ın tüm sınır geçişlerinde kontrolü ele geçirdiği duyuruldu.

Bu bilginin üzerinden kısa bir süre geçmesinin ardından, Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı.

TALİBAN, KABİL'İN KENAR MAHALLELERİNE GİRMEYE BAŞLADI

Taliban, Kabil'in kenar mahallelerine girmeye başladığını ve Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.

Taliban, başkent Kabil'e girdi!

Taliban, başkent Kabil'e girdi!

Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e her yönden girmeye başladığı belirtildi. Taliban'dan yapılan açıklamada güç kullanmayacaklarını ve şehirden ayrılmak isteyenlere güvenli geçiş sunulacağı söylendi.

"VATANI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Taliban, Nangarhar eyaletinin başkenti ve Afgan hükümetinin kontrolünde kalan iki büyük kentinden biri olan Celalabad'ı hakimiyet kurduğu bölgelere ekledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise dün ilk kez halka sesleniş konuşması yaparak, istifa söylentilerine nokta koydu. "Vatanı savunmaya devam edeceğim" diyerek, görevi bırakmayacağının sinyalini verdi.

Gani savaş, şiddet ve istikrarsızlığı önlemeye odaklandıklarının altını çizerek, devam eden savaşla ilgili yerel yöneticiler ve uluslararası ortaklarla görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı: Taliban başkent Kabil e girdi #1

AFGAN HÜKÜMETİ 27 VİLAYETİ KAYBETTİ

Taliban'ın Kabil’in güneyindeki Host vilayetinin merkezini ele geçirmesiyle, Afgan hükümet güçlerinin kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 27'ye yükseldi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e her yönden girmeye başladığı belirtildi.

Kabil'de silah seslerinin duyulduğu öğrenildi.

ABD TAHLİYE DERDİNDE
ABD ise Kabil'deki elçilik çalışanlarını tahliye etmeye çalışıyor. Tahliye için gönderilecek ilave asker sayısı 3 binden 5 bine çıkarıldı.

Kararı Başkan Joe Biden yazılı açıklamayla duyurdu. Biden, askerlerin, çalışanları ve ailelerini ülkeden güvenli bir şekilde tahliye edeceğini söyledi.

ABD'NİN KABİL ELÇİLİĞİ: ABD VATANDAŞLARI RİSKE ATILIRSA HIZLA YANIT VERİLECEK
Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'e ilerliyor. Ülkedeki birçok önemli kenti ele geçiren Taliban'ın ilerleyişi, başkentteki dış ülke temsilciliklerini de harekete geçirdi. ABD Başkanı Joe Biden, bölgeye 5 bin asker göndererek ülkede görevli sivil personeli tahliye etme kararı aldıklarını açıkladı. ABD'nin Kabil'deki büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Taliban'a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı'nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik. Bakan Blinken, daha fazla kan dökülmesini önlemek ve Afganistan için siyasi bir çözüm arayışında olan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, diğer Afgan liderler ve bölgesel paydaşlarla temasa geçecek" denildi.

ABD İLE İŞ BİRLİĞİ YAPAN AFGANLAR DA TAHLİYE EDİLECEK
Elçilikten yapılan açıklamada, bölgeye 5 bin ABD askerinin gönderileceği ve ABD'ye yardım eden ve Taliban nedeniyle risk altında olan Afganların da tahliye edileceği ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Diplomatik, askeri ve istihbarat ekiplerimizin tavsiyelerine dayanarak Başkan Joe Biden, ABD Büyükelçiliği ve diğer müttefik personelinin düzenli ve güvenli bir şekilde geri çekilmesini sağlamak için yaklaşık 5 bin ABD askerinin konuşlandırılmasına izin verdi. Biden, görevimiz sırasında bize yardım eden ve Taliban ilerleyişinden dolayı özel risk altında bulunan Afganların da tahliyesine izin verdi."

"GÜÇ KULLANMAYACAĞIZ"
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda başkent Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceklerini duyurdu.

Mücahid, Kabil'in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği ile temasa geçmesini istedi.

Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Afganistan'dan ayrılma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu.

Elçiliğin numarası "+93 79 782 82 83" olarak paylaşıldı.

SON DAKİKA: Taliban Afganistan'ın başkenti Kabil'e girdi

Son dakika haberleri... Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı. Taliban, Afganistan'da 26 şehir merkezini de ele geçirmişti. ABD, Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başlarken Taliban ise Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu. Dışişleri Bakanlığı ise Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının acilen Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi.

AJANSLAR

Kabil düşüyor! Taliban başkenti ele geçirdi

Son dakika haberleri... Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı. Taliban, Afganistan'da 26 şehir merkezini de ele geçirmişti.

İŞTE TALİBAN'IN GİRDİĞİ AFGANİSTAN'IN BAŞKENTİ KABİL'DE ANBEAN YAŞANAN SON DAKİKA GELİŞMELERİ

TÜRK DIŞİŞİŞLERİ'NDEN AFGANİSTAN'DAKİ VATANDAŞLARA ÇAĞRI
Türkiye Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaparak Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi. Elçiliğin numarası "+93 79 782 82 83" olarak paylaşıldı.

Yerel kaynaklar, Taliban'ın ülkedeki tüm sınır kapılarının kontrolünü ele geçirdiğini ve Kabil'deki havaalanının Afganistan'dan tek çıkış yolu olarak kaldığını açıkladı.

SON DAKİKA! TALİBAN'DAN İLK AÇIKLAMA
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda başkent Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceklerini duyurdu.

Mücahid, Kabil'in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

Taliban, Afganistan'ın başkenti Kabil'in kenar mahallerine girmeye başladı.

ABD ordusu Afganistan'ın başkenti Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye ediyor.

Taliban, Afganistan'da başkent Kabil hariç tüm büyük vilayet merkezlerini ve sınır kapılarını ele geçirdi.

AFGANİSTAN'DA NELER OLUYOR?
ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararı alması ve Afgan yönetiminin Taliban ile barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Taliban saldırıları hız kazandı.

Taliban, hazirandan itibaren onlarca ilçeyi ele geçirdikten sonra kuşatmaya aldığı vilayet merkezlerine yöneldi.

Çatışmaların son aylarda yoğunlaşması sivil kayıplarını ve göçleri artırdı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, 2021'in ilk yarısında 1659 sivil hayatını kaybederken son bir ayda 1000'den fazla sivil yaşamını yitirdi.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı.

BM, 18 milyon Afgan'ın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildiriyor.

Taliban son olarak Son olarak ülkenin dördüncü büyük kenti Mezar-ı Şerif ve Meymene kentlerini almıştı. Afgan ordu güçlerinin örgüte teslim olduğu belirtildi.

Örgüt kente girdikten sonra hapishanedeki tüm mahkumları serbest bıraktı. Eski Belh Valisi Ata Muhammed Nur, Mareşal Raşid Dostum ile birlikte güvenli bir yere kaçtıklarını duyurdu.

VİLAYET MERKEZLERİ ELE GEÇİRİLDİ
Taliban, Afganistan'da başkent Kabil hariç tüm büyük vilayet merkezlerini ve sınır kapılarını ele geçirdi.

Taliban'ın bu hızlı ilerleyişi Kabil'de paniğe neden oldu. ABD kentteki elçiliğini boşaltırken, savaştan kaçmak isteyenler kentten tek çıkış yolu olarak kalan Kabil Uluslararası Havalimanı'na akın etmeye başladı.

Bilet bulmak için saatlerce havalimanında bekleyen Afganlar, her şeylerini geride bırakarak ülkeden kaçmaya çalışıyor. Kabil dışından gelenler Taliban kontrolünde olmayan yolları kullanabilmek için de ekstra para ödüyor. Afgan ve Türk askerlerinin konuşlandığı havalimanında güvenlik önlemleri arttırılırken, kalabalığın önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşması bekleniyor.

GENERAL RAŞİT DOSTUM'UN EVİ TALİBAN'IN ELİNE GEÇTİ
Taliban dün kuzeydeki Mezar-ı Şerif'i ele geçirmişti. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, General Raşit Dostum'un bu bölgedeki evi de Taliban'ın eline geçti.

Taliban militanlarının Dostum'un evinde çekilen fotoğrafları Twitter'da yayınlandı. Görüntüler kısa sürede paylaşım rekorları kırdı.

ABD'nin Afganistan'da bulunduğu 20 yıl boyunca Washington'un önemli müttefiki olarak anılan Dostum'dan ise henüz bir açıklama gelmiş değil.

2021'DE 1659 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ
Çatışmaların son aylarda yoğunlaşması sivil kayıplarını ve göçleri artırdı. Birleşmiş Milletlere (BM) göre, 2021'in ilk yarısında 1659 sivil hayatını kaybederken son bir ayda 1000'den fazla sivil yaşamını yitirdi.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, mayıs başından ağustosa kadar yaklaşık 1 milyon sivilin evlerinden olduğunu açıkladı.

BM, 18 milyon Afgan'ın insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildiriyor.

TALİBAN KABİL'İ ALIRSA NE OLUR?
Kabil Taliban'ın eline geçerse ne olur? Bölgede son durum ne? Araştırmacı Settar Mengli, A Haber canlı yayınında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kabil'de uluslararası arenanın da açıklamalarına göre eğer zorla hükümet kurulur yani zorla Kabil'e girilirse askeri güç kullanılırsa Taliban yönetiminin uluslararası arena tarafından tanınmayacağına dair haberler yayınlandı. Bunu halk olarak Taliban'ın Kabil'e askeri bir müdahale ile girmeyeceğine dair söylentiler var. Ama aynı zamanda halkın arasında gerçekten de çok ciddi endişeler bulunmakta. Halk insanlar bir çıkış yolu arıyor bu da bir gerçek.

ABD VE İNGİLTERE'DEN ASKER
Son açıklamalara göre Amerikan yönetiminin Afganistan'a son 24 saatte yaklaşık 3 bin asker göndereceğine dair ve aynı zaman İngiltere'nin de yaklaşık 600 asker kendi sivil kuruluşlarının buradan çıkması için buraya gönderdiğine dair raporlar var. Bunun yanında aynı zamanda açıklamalara göre Afganistan'dan diplomatik temsilciliklerinin hiçbir zaman çekilmeyeceklerine dair de söylentiler bulunmakta.

AFGAN ORDUSUNDAKİ BAZI ASKERLER FİRAR MI ETTİ?
An itibariyle baktığımızda Afgan ordusunun motivasyonunun gerçekten düştüğünü görüyoruz. Son 2 saat içerisinde Logar vilayeti Taliban savaşçılarına teslim oldu ve Logar'daki emniyet güçlerinin tamamen Taliban'a teslim olduğuna dair haberler aldık.

Afganistan’da Taliban 23 vilayet merkezini aldıAFGANİSTAN'DA TALİBAN 23 VİLAYET MERKEZİNİ ALDI

Taliban Kabil’i alırsa ne olur?TALİBAN KABİL'İ ALIRSA NE OLUR?

Taliban güçleri ilerliyor! Kandahar düştüTALİBAN GÜÇLERİ İLERLİYOR! KANDAHAR DÜŞTÜ

Taliban başkent Kabil'e girmeye başladı

 

Taliban başkent Kabil'e girmeye başladı

Taliban Afganistan'da 34 vilayet merkezinden 25'ini ele geçirdi

DÜNYA

Taliban Afganistan'da 34 vilayet merkezinden 25'ini ele geçirdi

​10.51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı.

NY Times: ABD, Afganistan'da başarısız olduNY Times: ABD, Afganistan'da başarısız oldu

ABD Afganistan'a göndereceği asker sayısını 5 bine çıkardıABD Afganistan'a göndereceği asker sayısını 5 bine çıkardı

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...