sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Son dakika: Yunanistan'da yangın söndürme uçağı düştü

Yunanistan'da birçok noktada orman yangınları devam ediyor. Zakintos Adası'ndaki Lagopodo bölgesinde devam eden yangına müdahale eden Pezetel tipi yangın söndürme uçağının düştüğü bildirildi. Lagopodo-Macherado bölgesinde çıkan yangına müdahale için havalanan uçağın 35 yaşındaki pilotunun kazadan sağ kurtulduğu aktarılırken, pilota ilk müdahalenin bölgedeki diğer itfaiye ekipleri tarafından yapıldığı bildirildi.

Son dakika: Yunanistan'da yangın söndürme uçağı düştü
Son dakika: Yunanistan'da yangın söndürme uçağı düştü Admin
Bu içerik 105 kez okundu.
Advert

Son dakika: Yunanistan'da yangın söndürme uçağı düştü

Giriş Tarihi: 08.08.2021  19:12 Güncelleme Tarihi: 08.08.2021  20:05

Son dakika haberine göre, Yunanistan'ın Zakinthos Adası'nda yangın söndürme çalışmalarına katılan bir uçak düştü.

Son dakika 3. sayfa haberine göre Yunanistan'da Zakintos Adası'nda devam eden yangına müdahale eden yangın söndürme uçağının düştüğü bildirildi.

Yunanistan'da Zakintos Adası'nda devam eden yangına müdahale eden yangın söndürme uçağının düştüğü bildirildi.

Yunanistan'da birçok noktada orman yangınları devam ediyor. Zakintos Adası'ndaki Lagopodo bölgesinde devam eden yangına müdahale eden Pezetel tipi yangın söndürme uçağının düştüğü bildirildi. Lagopodo-Macherado bölgesinde çıkan yangına müdahale için havalanan uçağın 35 yaşındaki pilotunun kazadan sağ kurtulduğu aktarılırken, pilota ilk müdahalenin bölgedeki diğer itfaiye ekipleri tarafından yapıldığı bildirildi.

Son dakika: Yunanistan'da yangın söndürme uçağı düştü

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyor

Yangına karadan müdahale eden ekiplere destek için havalanan iki Pezetel tipi uçaktan biri olan uçağın, neden düştüğü henüz bilinmezken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Eğriboz Adası'ndaki yangınlar 6 gündür devam ediyor

Eğriboz Adası'nda 6 gündür devam eden yangınların yerleşim yerlerine yaklaşmasıyla İstiea'da Agios Nikolaos plajında toplanarak feribot ve teknelerle tahliye edildi. Sahil güvenlik, bugüne kadar adanın farklı bölgelerinden olmak üzere 2 binden fazla kişinin tahliye edildiğini aktardı.

Bu sabah Gouves, Artemisio ve Vouliki köyleri boşaltılırken, alevler Monokarya ve Vasilika köylerine yaklaşmış durumda. Alevler Psaropouli'de yerleşim yerlerini tehdit ederken, Ellinika köyü de yangınlarla çevrildi. 570'ten fazla itfaiyecinin alevlerle savaştığı Eğriboz'da yangın bölgelerine gönderilen takviye itfaiye ekipleri ise ağaç ve elektrik direklerinin devrilerek yolları kapatması sonucu bölgeye ulaşmakta güçlük çekiyor. - 

Yunanistan’da birçok noktada 10 gündür devam eden orman yangınlarının büyük bölümü tüm çabalara rağmen kontrol altına alınamıyor.

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyorYunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyor

İçerisinde başkent Atina’nın yer aldığı Attika bölgesinin kuzey kesimleri ve Eğriboz Yarımadası ile Mora Yarımadası'ndaki yangınlar yer yer yeniden alevlenirken; ülke genelindeki yangınlarda en az 500 bin dönümlük ormanlık alan ve tarım arazisiyle yüzlerce ev ve iş yeri kül oldu, çok sayıda araç kullanılamaz hale geldi.

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyor

Eğriboz ve Mora’da kontrol altına alınamayan yangılar nedeniyle yüzlerce köy ve yerleşim birimi boşaltıldı, enerji nakil hatlarındaki hasar nedeniyle elektrik verilemeyen birçok bölgede iletişim sorunları yaşandı.

Yüzlerce kişi gece saatlerinde feribot ve teknelerle tahliye edildi

Eğriboz’un kuzeyinde 6 gündür devam eden yangının yoğun yerleşim birimlerinin bulunduğu Mantudi ve İstiea bölgelerine yaklaşması üzerine evlerini terk ederek Ayos Nikolas sahilinde toplanan çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan yüzlerce kişi, gece saatlerinde feribot ve teknelerle tahliye edildi.

 

 

 

 

Yangın bölgelerinden uzaklaştırılanlar, güvenli bölgelerdeki otellere ve belediyelere ait tesislere yerleştirildi, bir bölümü ise yolcu gemileriyle İskados Adası'na (Skiathos) sevk edildi.

"Acil yardım" çağrısı

Yunan basınındaki haberlerde, evlerini terk etmeyen bazı vatandaşların ise alevlerin sardığı köylerinde kalarak kendi imkanlarıyla yangına müdahale etmeye çalıştığı aktarıldı.

İstiea bölgesindeki yerleşim birimlerinden televizyonlardaki canlı yayınlara bağlananlar, evlerinin yandığını belirterek yetkililere "acil yardım" çağrısında bulundu.

Kıyı şeridinde mahsur kalan 2 binden fazla kişi kurtarıldı

Yunan Sahil Güvenlik Sözcüsü Nikos Kokkalas, Eğriboz’da 6 gündür devam eden yangınlarda kıyı şeridinde mahsur kalan 2 binin üzerinde kişinin sahil güvenlik ekiplerince kurtarıldığını aktardı.

Eğriboz Otelciler Birliği Başkanı Miltos Helmis, yangın nedeniyle turistlerin Eğriboz’u terk ettiğini, çok sayıda rezervasyonun da iptal edildiğini belirtti.

Mora’nın İlia ve Messinia bölgelerindeki yangınların ise tüm çabalara rağmen yayılmaya devam ettiği, yangının tehdit ettiği en az 12 köyün boşaltıldığı kaydedildi.

İtfaiye yetkilileri, İlia ilinde birçok noktada yeniden alevlenen yangının Nemuto bölgesinde yoğunlaştığını, alevlerin Antik Olimpia kentine ulaşmasını engellemek için karadan ve havadan müdahale edildiğini söyledi.

En büyük yangınlar Attiki, Mora ve Eğriboz'da

Başkent Atina’ya 20 kilometre uzaklıktaki Varipombi bölgesindeki yangının ise büyük ölçüde kontrol altına alınmasına rağmen yer yer yeniden alevlenmeler yaşandığı, tedbir amaçlı olarak bölgede konuşlandırılan çok sayıda itfaiye ekiplerince soğutma çalışmaları yapıldığı bildirildi.

Yunanistan Sivil Savunma ve Kriz Yönetimi Bakan Yardımcısı Nikos Hardalia, ülke genelinde 55’ten fazla yangınla mücadele edildiği, en büyüklerinin Attiki, Mora ve Eğriboz’da bulunduğu bilgisini verdi.

Ülkedeki tüm itfaiye güçlerinin bütün imkanlarıyla görev başında olduğunu vurgulayan Hardalias, yangınları söndürme çalışmalarında çeşitli Avrupa ülkelerinin yanı sıra Mısır, Kuveyt ve Katar’dan gelen itfaiyecilerin de yer aldığını aktardı.

"İklim krizi karşımızda"

Yunanistan Deprem Planlama ve Korunma Kurumu Başkanı Efthimis Lekkas, Yunan özel Sky televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Ülkede son günlerde birçok noktada çıkan orman yangınların büyük bir doğa felaketine neden olduğunu dile getiren Lekkas, son 10 günde en az 500 bin dönüm ormanlık arazi ve tarım alanının kül olduğunu belirtti.

Lekkas, Akdeniz bölgesinde son yıllarda etkili olan aşırı sıcaklar ve sert rüzgarlar sebebiyle ağustosun bir "kabus" ayı olacağını ifade ederek, "Sonraki gün çok fazla zor olacak. İklim krizi karşımızda." dedi.

Yunanistan'ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri

Yunanistan'ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri

Adayı kaplayan alevler, bir cep telefonu kamerasınca saniye saniye kaydedildi. Atina yönetimi, yangına müdahale edilmediği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi oldu.Yunanistan'ın en büyük ikinci adası Eğriboz'da endişe verici görüntüler kayda geçti.

Orman yangınlarının devam ettiği ülke genelinde Yunan halkı, feribotlarla ve teknelerle bulundukları bölgelerden tahliye edildi.

ALEVLER ADAYI KAPLADI

Adeta cehennemin yaşandığı Eğriboz adasını saran alevler ve gökyüzünü kaplayan duman kameraya yansıdı.

Adanın kuzeyindeki İstiaia'nın Belediye Başkanı Giannis Kotzias'ın Yunan basınına yaptığı açıklama sırasında kullandığı ifadeler, bölgede yaşananların özeti niteliğindeydi.

BELEDİYE BAŞKANI İSYAN ETTİ: KİMSE YOK, SONUMUZ YAKIN

"Sonumuz yakın" diyen Kotzias, "Artık çok geç. Alan yok oldu. Yanmamıza izin verdiler. Tek başımıza kaldık. Uçak, helikopter, itfaiyeci yok." şeklinde konuştu.

Kotzias, sadece kendilerinin ve gönüllülerin mücadele ettiğini belirterek, "Devletin yaptığı ayıp. Tek yaptığı tahliye mesajları göndermek." dedi.

Yunanistan'ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri ViDEO

"ŞARTLAR, UÇAK VE HELİKOPTERLER İÇİN ELVERİŞLİ DEĞİL"

Eğriboz'un kuzeyindeki ana liman olan Aidipsos sakinlerinden, korların evlerine girmesini önlemek için pencereleri, kapıları ve bacaları kapatmaları istendi.

Sivil Koruma Şefi Nikos Hardalias, Eğriboz'daki şartların su atan uçakların ve helikopterlerin uçması için elverişli olmadığını söyledi.

"PİLOTLAR TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYA"

Hardalias; pilotların yoğun dumandan kaynaklanan düşük görüş ve yangından gelen rüzgar akımları nedeniyle "büyük tehlike" ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Yunanistan'ın filosunda yangınlara müdahale için toplam 38 uçak bulunduğu belirtiliyor.

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele FOTO GALERi

Yunanistan ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri #1

MİÇOTAKİS: ÜZGÜNÜZ

Dün başkent Atina'da itfaiye karargahını ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, gönüllü bir itfaiyecinin ölümü nedeniyle "derin üzüntüsünü" dile getirdi.

Miçotakis, daha sonra uçakların alevlere müdahale etmek için kullandığı havalimanını ziyaretinde pilotlara teşekkür etti, orman yangınlarından etkilenenlere yardım sağlanmasının birinci önceliği olacağını kaydetti.

Yunanistan ın Eğriboz adasında yangının korkutucu görüntüleri #2

"ÇEVREMİZİ ESKİ HALİNE GETİRECEĞİZ"

Yunan başbakan ayrıca tüm yanan alanların yeniden ağaçlandırılacağının sözünü verdi. "Bu kabus gibi yaz geride kaldığında, mümkün olan en kısa sürede hasarı onarmaya ve çevremizi tekrar eski haline getirmeye odaklanacağız." diye ekledi.

Yunan ve Avrupalı yetkililer, İtalya, Balkanlar, Yunanistan ve Türkiye'de etkili olan yangınlar nedeniyle iklim değişikliğine işaret ediyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...