sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Son dakika: Başkan Erdoğan A Haber ve ATV ortak yayınında gündeme ilişkin önemli mesajlar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki konuları A Haber ve ATV ortak yayınında değerlendirdi. Türkiye'de çıkan orman yangınlarında ilişkin terör örgütü izinin bulunduğunu belirten Başkan Erdoğan, tutuklanan kişilerin ailesinde PKK ile iltisaklıların da olduğunu tespit ettiklerini ifade etti. Başkan Erdoğan, yangınlara müdahale konusunda muhalefet kanadından gelen asılsız eleştirilere sert tepki gösterdi, "Bölgede 50 helikopter ve 21 uçak yangınlara müdahale ediyor" ifadelerini kullandı. THK uçakları ile ilgili iddialara da değinen Erdoğan, "Uçaklar pert olmuş halde. Uçakların durumu iş görür olmaktan çıkmış vaziyette." dedi.

Son dakika: Başkan Erdoğan A Haber ve ATV ortak yayınında gündeme ilişkin önemli mesajlar
Son dakika: Başkan Erdoğan A Haber ve ATV ortak yayınında gündeme ilişkin önemli mesajlar Admin
Bu içerik 42 kez okundu.
Advert

Son dakika: Başkan Erdoğan A Haber ve ATV ortak yayınında gündeme ilişkin önemli mesajlar

Giriş Tarihi: 4.8.2021  21:15 Son Güncelleme: 5.8.2021  00:34

Son dakika haberleri... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, A Haber - Atv - A Para - ANews ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Muhalefet ayrı bir mücadelenin içinde. Burada niye uçak ve helikopter yok gibi yalan terörü estiriyorlar. 16 uçak var. Bugün gelenlerle 20'ye çıktı. 56 helikopter var." ifadelerini kullandı. Bir yandan alevlerle bir yandan da muhalefetin yalanlarıyla mücadele edildiğini ifade eden Erdoğan, "19 yıl içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktik. Hala da dikmeye devam ediyoruz. Bu yanan yerler; böyle kalmayacak. Hemen anında dikeceğiz." dedi. Erdoğan ekonomiye ve koronavirüs salgınına ilişkin de önemli açıklamalar yaptı.

Başkan Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Başkan Recep Tayyip ErdoğanA Haber - Atv - A Para - ANews ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Erdoğan son günlerde çıkan orman yangınları ile yapılan mücadeleden sosyal medyadaki algı operasyonlarına, terörle mücadeleden AfganistanSuriyeLibya ve Doğu Akdeniz'deki son gelişmelere kadar birçok konuda merak edilenlere dair soruları yanıtllıyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

ORMAN YANGINLARI
Öncelikle son günlerde yaşadığımız bu orman yangınlarında ve sellerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Selin ardından hemen Rize'ye gittik. Vatandaşlarla bir araya geldik. Günü birlikte olsa Rize'den Arhavi'ye geçtik. Oradaki vatandaşlarımızla bir adeta miting türü buluşmamız oldu.

Gerek esnaf gerek oradaki selin oradaki istila ettiği evlerin durumu üzücüydü. Valilerimize zarar tespitlerinin yapılması yönünde talimat verdik. Hem ayni hem nakdi yönde hızlı hareket etmek için. Valilerimizden gerek Artvin gerek Rize'de hızlı hareket etmelerini istedik.

Ödemelerin hemen başlanması talimatını verdik. Anında konut yapım işine de başlayalım istedik. 1 yıl içerisinde de TOKİ olarak bu konutları bitirip, Arhavi'de buradaki konutların sahiplerine konutlarını teslim edeceğiz.

"187 YANGINDAN 15'İ DEVAM EDİYOR"
Yangında sekizinci gün. Tüm şiddetiyle devam ediyor. Yangında otellerde kalanlar var. Tahliye çalışmalarını gerçekleştirdik. Denizden ve karadan tahliye çalışmalarını yaptık. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında büyük artış yaşandı. Burada siyasete yer olmamalı. Düşünün ki, 8 gün içinde 187 yangın çıktı. 187 yangından 15'i devam ediyor. Bunların çoğu kontrol altında.

TERMİK SANTRAL TEHDİTLE KARŞI KARŞIYA
Bölgedeki Termik Santral yanma tehdidiyle karşı karşıya. Helikopterler ve uçaklar söndürme çalışması yaptı. Şu anda 3 bakanımız oradalar. Aşırı rüzgar olmasa söndürmek kolay olacak. Söndürürken bir taraftan da rüzgar tehdidiyle karşı karşıyasınız. Ama biz sadece bunlarla mücadele etmiyoruz.

MUHALEFET YALAN TERÖRÜ ESTİRİYOR
Muhalefet sizinle beraber ayrı bir mücadelenin içinde. Burada niye uçak ve helikopter yok gibi yalan terörü estiriyorlar. 16 uçak var. Bugün gelenlerle 20'ye çıktı. 56 helikopter var.

BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYELERİNİN SORUMLULUĞU VAR
Devlet olarak bizim görevimiz nedir? Devlet olarak görevimiz, tarım, orman ve hayvancılık, bütün bu ormanların bakımı, ıslahı; yangınların söndürülmesi birinci sorumluluğumuz. Yerleşim yerlerindeki yangınların sorumluluğu ise büyükşehir belediyelerine aittir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi birinci derecede sorumludur. Muğla, İzmir ve Aydın'da belediyelerin birinci sorumluluğudur. Bunlar 'Hayır bizim sorumluluğumuz yok' diyemezler. Açsınlar yerel yönetimlerle ilgili yasayı iyice incelesinler. Şu an napıyorlar? Biz orman yangınlarıyla mücadelemizi sürdürüyoruz. 8 şehidimiz var.

DÜNYA YANGIN TEHDİDİ ALTINDA
2002'de su ikmal aracı hiç yoktu. 2021'de 2081 adet su ikmal aracı var. İlk müdahale aracı 2002'de yok. 2021'de 2170 adet var. 2002'de 14 adet 21 ton kapasiteli uçak var. 2021'de 682 adet bu noktada iş makinesi var.

Bütün bunlarla beraber yangınla mücadeleyi sürdürüyoruz.

Bugün dünya adeta yangın tehdidi altında. ABD, Rusya yanıyor. Kanada yanıyor. Kimse kalkıpta Rusya niye yanıyor? demiyor. Diyemez. Rusya'da yangın varken, Putin bize o halde 3 tane uçak, 4 helikopter gönderdi.

AFETZEDELERE NASIL DESTEK OLUNACAK?
Öncelikle az önce Elazığ'ı gördünüz. Onun öncesinde Van var. Birçok depremle karşı karşıya kaldık. Bütün yıkılan yerleri sıfırladık. TOKİ ile yepyeni konutlar yaptık, vatandaşlarımıza verdik. Son 19 yılda afetlerle mücadelede profesyonel yaklaşım sergiledik. Yangın ortamında bile 'Başkanımıza güveniyoruz' diyorlar.

Bu depremden sele birçok hadisede tecrübe ettik. Bu tecrübe neticesinde afet bölgesindeki birçok çalışmayı hızlı şekilde yürütebiliyoruz. Bir yandan da hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz. Zaman kaybımız yok.

Biz şunu da yapıyoruz; hemen evini bul, eve yerleş. Kiranı da biz ödeyeceğiz. 50 bin liralık da evin içini donatmak için destek vereceğiz. Muhalefetin bundan haberi var mı? Ben gerekli talimatları verdim. Evin içini hemen donatacaksınız. Ayni de olur nakdi de. Vatandaş bunu gördüğünde bile 'Evim yandı gitti ama devlet benim yanımda yerimi aldı' der.

"BAKANLARIMA 'BÖLGEDE KALIN' TALİMATI VERDİM"
Bizim bir talihsizliğimiz var. Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir. Türkiye'de muhalefetin terörü esiyor. Bunu bir kenara koymak mümkün değil. ABD, Rusya ve Kanada'da bu kadar yer yanar; ama böyle bir şey olmaz. Onlar iktidarın yanında yer alır. Bizde bu yok. Biz şu anda iktidarız. Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bizim YAŞ toplantımız vardı. Dışişleri ve İçişleri Bakanımıza siz gelmeyin dedim. Bu arkadaşlarım 8 gündür tamamen bölgedeler. Orada yattılar, orada kalktılar.

MUHALEFET DÜRÜST VE SAMİMİ OLSUN
Biz dertliyiz, bizim bir derdimiz var. Bu yerler yanıyorsa, bizim ciğerimiz de yanıyor. Elimizden geleni yapacağız. 19 yılda belli bir tecrübe edindik. Bizden öncekilerden edindiğimiz tecrübeler de var. Dolayısıyla dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu konuyla ilgili dünyada neler oluyor bitiyor yakından takip ediyoruz. Siyasetin içinde 40 yıl sadece benim tecrübem var. Arkadaşlarımın arasında nice yetişmiş kişiler var. Hep beraber ortaya bir çalışma koyuyoruz. Orman yangınları, Kovid-19 gibi bir tehdittir. Hatta terördür.

Daha yeni yalan terörü dedim. Kim yapıyor bunu? Muhalefet... Dürüst ve samimi olsunlar.

Hayvanları zarar gören vatandaşlarımızın ödemelerini yapacağız. Küçükbaş ise küçükbaş, büyükbaş ise büyükbaş... Manavgat'ın köylerine gittik. 'Hiç üzülmeyin. Nasıl ki traktörler sahiplerine gelecekse, sizin hayvanlarınız da size gelecek.' dedim.

'YANAN ALANLAR TURİZME AÇILACAK' İDDİASI
Öncelikle Bay Kemal'e vereceğim tek cümlelik bir cevap var; Ben Kültür ve Turizm Bakanımıza böyle bir yetki vermedim. Ne başbakanlık döneminde böyle bir yetki verdim, ne de Cumhurbaşkanlığım döneminde şimdiki Kültür Bakanıma verdim.

"CHP'Lİ BELEDİYELER YAPTIYSA SORUMLUSU SENSİN"
Ben dikey mimariye karşı olduğumu söyleyen bir insanım. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. İspat etsin, söylesin. Buradaki belediyeler CHP'li belediyeler. CHP'li belediyeler olarak; burada imar planlamalarını yaparken, ormandan yerler vermek suretiyle buralarda inşaatlar yapılmışsa sorumlusu sensin. Bu konuyla ilgili olarak da AK Parti olarak her türlü müdahaleye varız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da Marmaris'te Bodrum'da birçok yerleri yıktık. Bay Kemal, senin yıkılan yerlerden haberin yok mu?

19 YIL İÇERİSİNDE 5 MİLYON 400 BİN AĞAÇ DİKTİK
19 yıl içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktik. Hala da dikmeye devam ediyoruz. Bu yanan yerler; böyle kalmayacak. Hemen anında dikeceğiz. Ağaç dikimine teşvik ediyoruz. Bazen okuldaki çocuklarımızla seferberlik ilan ediyoruz, fidan dikiyoruz.

YANGINLARDA 'TERÖR' İZİ
Bu endişeyi en başından beri taşıdık. Bunun altından bir şeyler çıktı. Tutuklananların ailesinde PKK ile iltisaklıların da olduğunu tespit ettik. Bütün polis teşkilatımız, istihbaratımız bunun incelemelerini yapıyor. Bizim ciğerlerimiz yanıyor. Ciğerimizi yakanların ciğerini yakacağız. Burada canlılar yandı.

Ortada bir cinayet var. Bir taraftan telefat var, bir de o ormanlar özellikle arılarımızın en çok üretim yaptığı ormanlar. Marmaris bu konuda meşhurdur. Bunları bir kenara koymamız mümkün değil. Yangınlar ilgili her türlü ihbar, belge ve bilgi jandarma ve istihbaratımız tarafından etraflıca inceleniyor. Devam eden soruşturmaların neticelerini kamuoyu ile paylaşacağız.

"BU İŞ BİR CHP ZİHNİYETİNİN İŞİ DEĞİL"
Sen bölgede helikopter yok derken arkandan geçiyor. Azami 10 saniyede depoyu dolduruyor. Hemen müdahale ediyor. Farklı helikopterlerimiz var. Özellikle bunlar, yangın göletlerinden rahatlıkla su alabiliyor. Uçağın alması mümkün değil. Bu iş bir CHP zihniyetinin işi değil. Şu 19-20 yıllık süreç içerisinde bunları inşa ettik. Bugünlere gelindi.

"BU YILIN YANGINI BİZİM TARİHİMİZDE OLMADI"
Bu yılın yangını bizim tarihimizde olmuş bir yangın değil. Bu en büyüğü. Biz şu anda 8'inci gündeyiz. ABD'de 2 ay sürüyor. Rusya ve Kanada'da da böyle. Daha uzun süren yangınlar var. Şu an Termik Santral yangınıyla karşı karşıyayız. İnşallah oraya sırayet etmeden kontrol altına alırız. Yatağan Termik Santrali sıradan bir yer değil. Bunlar bütün bölgenin enerji ihtiyacını karşılıyor.

Tabloya bakıyorsunuz. Kanada 2 milyon 750 bin hektar, ABD neredeyse 1,5 milyon hektar yanıyor.

THK İDDİALARI
Bunlar Türk Hava Kurumu'na talip olmuşlar. Peki buradaki uçakların şu anki durumu nedir? Uçaklar pert olmuş halde. Uçakların durumu iş görür olmaktan çıkmış vaziyette.

'HELP TURKEY' TUZAĞI
Demek ki bu kadar rahatsız oluyorlar, güçlüyüz. Onun karşısında da güçlü Türkiye diye hesap açtılar. Yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmadı. Güçlü Türkiye çok daha fazlasıyla karşılık buldu. Türkiye artık özellikle de savunma sanayiinde çok farklı bir yere geldi.

Daha Başbakan olmamıştım. Seçim kazanmıştık. Bush o zaman ABD'de iş başındaydı. Kendisine 'Biz ortağız. Ama terörle mücadelede bize İHA bile vermiyorsunuz' dedim. Bizim terör örgütleriyle mücadelede buna ihtiyacımız var. Dışişleri Bakanı ise '48 saat içerisinde İHA'lardan Türkiye'ye vereceksiniz' dedi. Geçici bri sürede olsa İHA'lardan verdiler. Bu, daha sonra bize BAYKAR'ı geliştirmemizi sağladı. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Biz bu sahtekarlarla savaşa savaşa buraya geldik. Biz dimdik buradayız Yalanla yıkılmayız. Türkiye şu anda imkansız Türkiye değil. Artık güçlü bir Türkiye var.

Hakikati görenler elinin tersi ile itiyor. Onlar ne derse desin biz yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz.

HANGİ ÜLKELERDEN DESTEK GELDİ?
Bildiğim kadarıyla sayı 50'nin üzerinde... Uluslararası gerek devlet gerek kuruluş desteklerini bildirdiler. Burada en önemlisi Azerbaycan. 200'e yakın itfaiyecisini bize gönderdi. Bir yangın söndürme helikopteri ve çok sayıda askeri ile burada mücadele ediyorlar. Bir tane bakımdan çıkacak Amfi-B uçağından bahsetti bana Aliyev. Onu da gönderecek. Rusya 3 uçak, 4 helikopter, İran 1 uçak, 2 helikopter, Ukrayna 3, İspanya 2, Hırvatistan 1 uçak gönderdi.

KIBRIS'TA İKİ EGEMEN DEVLET FORMÜLÜ
O bölgeye gittiğimizde hava o gün yağışlıydı. Biz orada sinyali verdik. Malum ülkeler, kuruluşlar hepsi tehditlere başladılar. Bu arada bir Cenevre buluşması oldu. Bu buluşmada sağ olsun Ersin Bey dik durdu. Orada mesajımızı aynen oradaki ilgililere de iletti. İki eşit egemen devlet. Buradan taviz yok. Bir 50 yıl daha bekleyemeyiz. O da bitti. Ne yapılacaksa artık yapılmalıdır.

"AVRUPA BİRLİĞİ, KIBRIS'I HEP OYALADI"
Kuzey'i AB hep yalanla oyalamıştır. Taahhütlerini yerine getirmemiştir. İdari ve mali birçok destek vermesi gerekiyordu, hiçbirini yapmadılar. Kıbrıs'ı hala oyalıyorlar. Kıbrıs'ı sadece biz tanıyoruz. Neden tanımıyorsunuz? Ama biz rahatlıkla huzur içinde gittik. Bundan sonraki süreçte onu da zaman içerisinde göstereceğiz. Şu anda Kapalı Maraş açıldı. Orayla ilgili uluslararası hukuka göre gerekli adımları atacağız. Bu konuda da herhangi bir çekincemiz yoktur. Sonbahar gibi uluslararası toplantı yapacağız. Konu ağırlıklı Kapalı Maraş olacak.

AŞI ÇAĞRISI
Kontrollü normalleşme sürecinde vaka sayılarında bir artış var. Virüsün yeni varyantları dünya için bir tehdit. Ülkemizin sağlık sisteminin gücü ve aşılamada iyi noktadayız. Toplam aşılama sayısı 75 milyonu buldu. Buradan tüm vatandaşlarıma, sevdikleri için aşı olma çağrımı yeniliyorum. Temizlik, maske ve mesafe kuralına tavizsiz bir şekilde uyalım. Şu anda Biontech konusunda da bir sıkıntımız yok.

TURKOVAC'IN FAZ-3 ÇALIŞMALARINA GEÇİLDİ
TURKOVAC'ın Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı. Haziran'da Faz-3 çalışmalarına geçildi. 3 hastanemizde Faz-3 çalışmasının ilk aşaması tamamlandı. Aşımızın seri üretime yönelik çalışmaları eş zamanlı olarak sürüyor. En kısa sürede aşımız için acil kullanım onayı almayı hedefliyoruz.

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?
Ben zorlamadan yana değilim. Bilim Kurulu'nun bununla ilgili bir çalışma yapacaktır. Gönüllülük esasına dayalı olarak bu süreci yürütmek daha isabetli olur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düşük faiz bize düşük enflasyon getirecektir

Erdoğan: Düşük faiz bize düşük enflasyon getirecektirCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV - A Haber ortak canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yüzde 7'nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız. Düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir." dedi.

04.08.2021 - 22:51 | Son Güncellenme: 04.08.2021 - 23:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düşük faiz bize düşük enflasyon getirecektirCumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle: Zamanında aldığımız tedbirlerle Türkiye ekonomisi yüzde 1.8 büyüdü. Böylece G-20 ülkeleri arasında Çin ile birlikte pozitif büyüme kaydeden 2 ülkeden biri oldu. Salgın döneminde imalat sanayimizi ayakta tutmak için verdiğimiz destekler şu anda neticelerini veriyor. Sanayimiz ihracatta rekorlara koşarak daha da büyümeye teşvik ediyor. Beklenenin çok daha üstünde bir büyümeyi yakalayacağımızı görüyoruz. 200'ün üzerine çıktık. Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7'nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız. Enflasyon noktasında da ben özellikle şu anda, ağustos ayını geride bıraktığımızda biz ağustosla birlikte enflasyonda da düşüşü göreceğiz. Bunun oranı şu anda bulunduğumuzun çok daha altında olur. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır.

 

"YIL SONUNDA YÜZDE 7'NİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜME BEKLİYORUZ"
Zamanında aldığımız tedbirlerle Türkiye ekonomisi 2021'de 1,8 büyüdü. Salgın döneminde imalat sanayimizi ayakta tutmak için verdiğimiz destekler şu an neticesini veriyor. Beklenenin çok daha üstünde büyümeyi yakalayacağımızı görüyoruz. Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7'nin üzrinde bir büyümeyi yakalayacağız. Şu an bu kendini gösteriyor. Beklenenin üzerinde büyüme öngörüyoruz.

"FAİZ ORANLARINDA DA DÜŞÜŞE GEÇİYORUZ"
Enflasyona gelince, ben özellikle şu anda ağustos ayını geride bıraktığımızda, enflasyonda düşüşü göreceğiz. Bundan böyle enflasyonunun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos'ta düşük enfasyona geçeceğiz.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ ADIMLARI
Fatih Sondaj Gemimizin 320 milyar metreküplük keşfi dünyada büyük yankı uyandırdı. Toplamda 540 milyar metreküp rezerv keşfedildi.

Son bir yılda Karadeniz'de 6 kuyu açtık. Yeni doğal gaz keşifleri için arama çalışmalarımız devam edecek. Keşfedilen doğal gaz karaya 3 şamada çıkarılacak. Bir deniz tabanı doğal gaz üretim sistemleri kurulacak. İki, karadaki doğal gaz işleme tesisi kurulacak. Üç, iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hattı üretimi yapılacak.

2023 yılında Karadeniz gazının ilk fazını milletimizin hizmetine sunacağız. Yerli sanayi önemli bir parça olacak. Şu an çalışmalar büyük bir heyecanla bölgede devam ediyor.

DİYARBAKIR ANNELERİ
Diyarbakır anneleri, Hacire anne ile başlayan o süreç çok anlamlı bir süre. Ramazan'da beraber iftar yaptık. Beni en çok duygulandıran, gözlerinde umutsuzluk yoktu. O çadırın içinde yaz kış demeden durdular. Rabbim teker teker kapıları açtı, taşlar yerinden oynadı. Evlatlarına kavuşmaya başladılar. Rabbim evlat bekleyen diğer annelerimizin de kavuşmalarını sağlasın inşallah.

TÜRK SPORCULARIN OLİMPİYAT BAŞARILARI
Mete Gazoz'un başarısı şu yönüyle bizi duygulandırdı; biz bir tarihi akışın içerisinden geliyoruz, Osmanlı. 100 yıl geriye gittiğiniz zaman; yay ok çok anlamlı. Mete bununla dünyada bir numara oldu. Bizi ciddi manada duygulandırdı. Bu başarısının devamını özellikle temenni ediyor. Oğlum Bilal'in de okçuluk konusunda çok emeği var. Bu noktada onunla ayrı bir muhabbeti var. Özellikme Mete'yi gözlerinden öpüyor, tebrik ediyorum.

Güreşte beklentilerimiz daha farklıydı. Bu noktada üzüntülerimiz oldu. Jimnastikte beklentimiz dışında bir gelişme oldu. Hepsinden önemlisi boksta iki kızımızın da finale yürümesi çok anlamlı. 6 bronzumuz var. Bronzlar istenilen puanı bize getirmiyor.

"BİREYSEL SPORA ÖNEM VERMEMİZ GEREKECEK"
Biliyorsunuz olimpiyatlarda futbol önemli değil. Olimpiyatlar, kollektif değil, bireysel sporun öne çıktığı bir buluşma. Bizim burada bireysel spora önem vermemiz gerekecek. Yüzmede tüm madalyaları getiriyorlar. Bizim buna eğilmemiz lazım. Buradan çıkaracağımız madalya sayısı artabilir. Daha farklı çalışma yöntemlerini elde etmemiz lazım.

Şahin Akdemir, bizim Eren Bülbül'ümüz oldu. Şahin'in bir de geride bıraktığı yavrusu var.

Z KUŞAĞINA MESAJ
Biliyorsunuz seçme seçilme yaşı 30 idi. AK Parti olarak bunu önce 25'e, sonra da 18'e indirdik. Seçme-seçilme yaşı bizimle 18'e indi. Aslında Z kuşağını tepeden tırnağa ören AK parti olmuştur. Bunu biz yaptık. Biz gençliğimize güvendik, inandık. Bu gençlik bu işi yapar dedik. Benim partimden şu anda milletvekilleri içerisinde bu grubun içinde olanlar var. Rumeysa yaşı itibariyle öyle. Çok üretken bir yapısı var. Onun gibi şu anda parti grubu içerisinde, kızlarda da erkeklerde de böyleleri var. Neden? Çünkü güveniyoruz."

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Dünya genelinde orman yangınlarında sürüyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) kurduğu, Yangın Bilgilendirme ve Kaynak Yönetimi Sistemi (FIRMS) isimli veri tabanı, uyduları kullanarak dünyanın dört bir yanındaki yangınları takip ediyor. İtalya, Yunanistan, Rusya ve ABD başta olmak üzere onlarca ülke, benzer şekilde yangınlarla mücadeleyi sürdürüyor. ABD'de devam eden orman yangınlarında New York, Los Angeles ve Chicago kentlerinin toplamı büyüklüğünde alan kül oldu. Teksas'ın Sugar Land bölgesinde 32 gündür devam eden yangın dikkat çekiyor. 32 günlük süreçte 105,009 dönüm alan küle döndü. A Haber'e konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan A Haber canlı yayınında orman yangınlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan "Bugün dünya adeta yangın tehdidi altında. ABD, Rusya yanıyor. Kanada yanıyor. Kimse kalkıp da Rusya niye yanıyor? demiyor. Diyemez. Rusya'da yangın varken, Putin bize o halde 3 tane uçak, 4 helikopter gönderdi." dedi. Tablo üzerinde 2021 yılında meydana gelen yangınlar hakkında açıklama yapan Başkan Erdoğan, "Tabloya bakıyorsunuz. Kanada 2 milyon 750 bin hektar, ABD neredeyse 1,5 milyon hektar yanıyor." ifadelerine yer verdi.

Giriş Tarihi: 04.08.2021  22:26 Güncelleme Tarihi: 04.08.2021 22:33

BU ALBÜMÜ PAYLAŞ

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Küresel ısınmanın etkisiyle hava sıcaklıkları artmaya devam ediyor. Isınmayla birlikte dünya genelinde orman ve kırsal alanlarda alevler yükselmeye başladı.

GALERİ DEVAM EDİYOR2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

ABD, Rusya, İtalya ve Brezilya gibi ülkelerde yangınlar devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 10 milyon hektardan fazla arazinin kül olduğu, bir milyardan fazla vahşi hayvanın hayatını kaybettiği Avustralya ise bu yıl yangınlar bakımından sakin bir yaz geçiriyor.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

DÜNYA YANGINLARLA BOĞUŞUYOR

A Haber'e konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan A Haber canlı yayınında orman yangınlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan "Bugün dünya adeta yangın tehdidi altında. ABD, Rusya yanıyor. Kanada yanıyor. Kimse kalkıp da Rusya niye yanıyor? demiyor. Diyemez. Rusya'da yangın varken, Putin bize o halde 3 tane uçak, 4 helikopter gönderdi." dedi.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

"BU YILIN YANGINI BİZİM TARİHİMİZDE OLMADI"

Başkan Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

"Bu yılın yangını bizim tarihimizde olmuş bir yangın değil. Bu en büyüğü. Biz şu anda 8'inci gündeyiz. ABD'de 2 ay sürüyor. Rusya ve Kanada'da da böyle. Daha uzun süren yangınlar var. Şu an Termik Santral yangınıyla karşı karşıyayız. İnşallah oraya sırayet etmeden kontrol altına alırız. Yatağan Termik Santrali sıradan bir yer değil. Bunlar bütün bölgenin enerji ihtiyacını karşılıyor.

Tabloya bakıyorsunuz. Kanada 2 milyon 750 bin hektar, ABD neredeyse 1,5 milyon hektar yanıyor."

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

ABD'DE BÜYÜK YANGIN

ABD'de devam eden orman yangınlarında New York, Los Angeles ve Chicago kentlerinin toplamı büyüklüğünde alan kül oldu.

Hafta sonu 7 yerde daha yangın çıkmasının ardından orman yangınları 90'dan fazla alana sıçradı. ABD'nin batı yakasında devam eden orman yangınlarında 1,8 milyon dönümlük alan yandı.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

ABD'deki en büyük orman yangını olduğu belirtilen Oregon Bootleg yangını ile California'daki Dixie yangınlarında şimdiye kadar New York, Los Angeles ve Chicago kentlerinin toplamı büyüklüğünde alan kül oldu.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Geçtiğimiz yıl ABD'nin batı eyaletleri Kaliforniya, Oregon ve Washington'daki yangınlarda 50'ye yakın kişi hayatını kaybetmiş, 500 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Yangınlarda 3 milyon 200 bin hektarlık bir alanın kül olmuştu.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde tarihin en büyük orman yangınıyla mücadele günlerdir devam ediyor. Yangında çok sayıda ev ve diğer yapılar alevlere teslim oldu.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Alevler halkın yaşadığı bölgeleri tehdit ederken, Plumas, Alphine, Butte ve Lassen bölgeleri ile Nevada'nın Douglas bölgesinde acil durum ilan edildi.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

ABD'nin Kaliforniya eyaletinin doğu sınırında kuzey-güney hattı boyunca farklı noktalarda devam eden ve günlerdir söndürülmeye çalışılan yangınlar, evlerin bulunduğu bölgeyi tehdit ediyor.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Eyaletin kuzeyindeki yangın etkisini arttırırken, batıdaki orman yangınlarını söndürme çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Şu ana kadar 67 ev, yangın nedeniyle tamamen kullanılamaz hale gelirken, 2 bin civarında ev tahliye edildi.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Küresel ısınmanın etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava dalgası, yangının yayılma hızını artırıyor.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Kaliforniya'nın Nevada sınırına yakın bir alanda meydana gelen Dixie yangını 12 gündür, Tamarack yangını 22 gündür söndürülmeye çalışılıyor.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Yangın tehdidi ile karşı karşıya kalan Kaliforniya'nın Plumas, Alphine, Butte ve Lassen bölgeleri ile Nevada'nın Douglas bölgesinde acil durum ilan edildi.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Öte yandan, ülkenin en büyük orman yangını olan Oregon eyaletindeki Bootleg yangını da 20 gündür devam ediyor. Bootleg bölgesindeki yangını söndürmek için 2 bin 200 itfaiye görevlisi çalışmalara katılıyor. İtfaiye ekipleri Bootleg yangınının büyük ölçüde kontrol altına alındığını ancak alevlerin binlerce evi tehdit etmeyi sürdürdüğünü bildirdi.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Montana eyaletinde 18 gündür söndürülmeye çalışılan Alder Greek yangınında yaklaşık 3 bin hektarlık alan ve 200'den fazla ev zarar gördü. Montana eyaletinde 17 gündür söndürülmeye çalışılan Alder Greek yangınında yaklaşık 3 bin hektarlık alan ve 200'den fazla ev zarar gördü.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

ABD'de çoğu batı eyaletlerinde olmak üzere 6'sı büyük 88 yangınla mücadele sürüyor.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Çıkan yangınlarda bugüne kadar yaklaşık 553 bin hektar ormanlık alan kül oldu.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

ABD'DE 32 GÜNDÜR SÜREN YANGIN

Teksas'ın Sugar Land bölgesinde 32 gündür devam eden yangın dikkat çekiyor. 32 günlük süreçte 105,009 dönüm alan küle döndü.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Rusya
Rusya Federasyonu Federal Orman Ajansı, 222 noktada toplam 1 milyon 71 bin 845 hektar alanda orman yangınlarının devam ettiğini açıkladı. Son 24 saatte 40 noktadaki yangınların kontrol altına alındığı bilgisine yer verilen açıklamada, "3 Ağustos itibarıyla 222 noktada toplam 1 milyon 71 bin 845 hektar alanda orman yangınları devam ediyor. Yangınların 126'sı Yakutistan'da, 50'si ise İrkutsk bölgelerinde bulunuyor." ifadesi kullanıldı.2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Avustralya
2019 ve 2020'da yaz aylarındaki orman yangınlarında 10 milyon hektardan fazla arazinin kül olduğu, bir milyardan fazla vahşi hayvanın hayatını kaybettiği Avustralya ise bu yıl yangınlar bakımından sakin bir yaz geçiriyor.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

İtalya
Akdeniz ülkesinin güney bölgeleri, çok sayıda orman yangı başladı. İtalyan yetkililere göre ülkede son 24 saatte 800'den fazla noktada orman yangını meydana geldi. Sicilya ve Sardinya adaları ile Kalabriya bölgesinde çıkan yangınlarda binlerce hektar arazi kül oldu. Sicilya'da 250, Puglia ve Calabria'da 130, Lazio'da 90, Campania'da 70 ise yangına müdahale edildi.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Yunanistan
Ülkenin kuzey kısımlarında halen devam eden yangınlarda son 24 saatte 58 noktada yangın meydana geldiği bildirildi. Ahaia bölgesinin yanı sıra Rodos Adası ve Sofulu bölgesinde ormanlık alanda başlayan yangınlar, yerleşim yerlerine de sıçradı.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Brezilya
Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nün (Inpe) verilerine göre, bu yıl Ocak ile Ağustos ayları arasında görülen yangınların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlandı.

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

 

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

 

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

 

2021 yılında dünyada meydana gelen yangınlar! Başkan Erdoğan tablo üzerinde anlattı

Dünya genelinde orman yangınlarında sürüyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nin (NASA) kurduğu, Yangın Bilgilendirme ve Kaynak Yönetimi Sistemi (FIRMS) isimli veri tabanı, uyduları kullanarak dünyanın dört bir yanındaki yangınları takip ediyor. İtalya, Yunanistan, Rusya ve ABD başta olmak üzere onlarca ülke, benzer şekilde yangınlarla mücadeleyi sürdürüyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...