sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Türkiye'ye yardım edin' kampanyasının gerçek yüzü ortaya çıktı! Bot hesaplarla manipülasyon yapıldı

Türkiye'de çıkan orman yangınlarının büyük bir kısmı kontrol altına alınırken, dün başlatılan 'Help Turkey' kampanyasında tam aksi bir algı yaratılmak istendi. Kampanya kısa sürede milyonlarca etkileşim alarak Türkiye'de ve dünyada gündem oldu. Türkiye'yi aciz ve güçsüz göstermek için başlatılan kampanyada paylaşım yapan birçok hesabın bot olduğu kısa sürede ortaya çıkarken, Akademisyen Marc Owen Jones yürüttüğü araştırmada kampanyanın gerçek yüzünü gözler önüne serdi. Jones, bahsi geçen kampanyanın sahte hesaplar tarafından başlatıldığını ve bu hesapların daha sonra tespit edilememek adına paylaşımlarını silip, isimlerini değiştirdiğini aktardı. Jones'un bu araştırması, bunun bilinçli yürütülen bir algı operasyonu olduğunu da kanıtladı.

Türkiye'ye yardım edin' kampanyasının gerçek yüzü ortaya çıktı! Bot hesaplarla manipülasyon yapıldı
Türkiye'ye yardım edin' kampanyasının gerçek yüzü ortaya çıktı! Bot hesaplarla manipülasyon yapıldı Admin
Bu içerik 176 kez okundu.
Advert

Sahte ve bot hesaplarla “Help Turkey" operasyonu! "İşin içinde FETÖ de var"

Giriş Tarihi: 3.8.2021  12:47 Son Güncelleme: 3.8.2021  13:31

'Türkiye'ye yardım edin' kampanyasının gerçek yüzü ortaya çıktı! Bot hesaplarla manipülasyon yapıldı

Türkiye orman yangınları ile canla başla mücadele ederken, sosyal medyada ise siyasi prim peşinde koşanlar tarafından algı operasyonları yapıldı. Özellikle sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden provokatif paylaşımlarla sistemli dezenformasyon yapılırken, “Türkiye’yi aciz gösterme” operasyonu devreye sokuldu. En çok paylaşım yapan hesaplar daha sonra tweetleri sildi. FETÖ’cü isimlerin bu etiketle yaptıkları Türkiye karşıtı paylaşımlar dikkat çekti.

İşin içinde FETÖ de var

Türkiye günlerdir peş peşe çıkan orman yangınları ile mücadele ederken, sosyal medyada da algı operasyonları yapıldı. Özellikle sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden provokatif paylaşımlarla sistemli dezenformasyon yapılırken, "Türkiye'yi aciz gösterme" operasyonu devreye sokuldu.

Sosyal medya ağ analizleri ile tanınan akademisyen Dr. Marc Owen Jones, orman yangınlarıyla mücadele için Türkiye'ye uluslararası yardım çağrısı yapılan "Help Turkey" etiketiyle başlatılan dezenformasyon amaçlı kampanyaya ilişkin önemli bir dijital analiz yayınladı.

"İşin içinde FETÖ de var"

Marc Owen Jones, Twitter'da 1-2 Ağustos arasında sosyal medya gündeminde yer alan "Help Turkey" etiketinin 160 bin etkileşim ve 46 bin hesabı kapsayan analizini içeren bir Tweet serisi paylaştı. Jones, bu kampanyanın amacını "dezenformasyon" olarak tanımladı.

İŞİN İÇİNDE FETÖ DE VAR
Jones, "Help Turkey" kampanyasının Türkiye'yi zayıf, yetersiz ve çaresiz gösteren bir çerçevede tasarlandığını, kampanyanın büyüklüğü de dikkate alındığında bunun bir etki/algı operasyonunu akla getirdiğini söyledi. Jones, FETÖ'cü isimlerin bu etiketle yaptıkları Türkiye karşıtı paylaşımları da örnek olarak gösterdi.

OPERASYONDAN SONRA PAYLAŞIMLARI SİLDİLER
"Help Turkey" kampanyasında çok açık manipülasyon izlerine rastlandığına işaret eden Jones, konu hakkında en çok Tweet atan hesaplarda dikkat çekici anormallikler tespit etti. Jones, bir örnek olarak, bu etiket altında en çok etkileşim gösteren ve sadece 2 takipçisi olan @ege20281770 hesabının 2 Ağustos'ta açıldığını, normalde birçok Tweet bulunması gereken hesapta şu anda hiçbir Tweet bulunmadığını, çünkü algı operasyonu için etikete yazdıktan sonra tespit edilmeyi önlemek için hesap sahibinin tweetleri sildiğini belirtti.

ALDATMACA İÇİN KULLANICI İSİMLERİNİ DEĞİŞTİRDİLER
Jones, araştırmasında etiketle ilgili en aktif kullanıcılardan olan ve yoğun paylaşımlar yapan 15 bin takipçili @Badboy2147 hesabında da sıra dışı bir durum tespit etti. Algı operasyonunun ardından bu hesabın kullanıcı adı @Badboy353435 olarak değiştirilmişti. Dahası, "Help Turkey" ile ilgili tweetleri de silinmişti. Jones bu hareketi "aldatmaca" olarak tanımladı.


Jones, yaklaşık 7.400 hesaptan oluşan şüpheli grubun çoğunun aynı şekilde kullanıcı isimlerini ve uzantılarını değiştirdiğinin veya hesabını tamamen sildiğinin görüldüğünü belirtti.

KÖRFEZ ÜLKELERİNE İŞARET ETTİ
Daha fazla kullanıcının bu yöntemleri kullanarak gönderilerini ve hesaplarını silmiş olabileceğini belirten Jones, benzer yöntemlerin başta Körfez ülkeleri olmak üzere kullanıldığının bilindiğini ifade etti.

"KİM BU İNSANLARA AYNI İÇERİĞİ KOPYALAYIP PAYLAŞMASINI SÖYLEDİ?"
"Help Turkey" etiketi altında paylaşımlarda bu tür algı kampanyalarında görüldüğü gibi "kopyala-yapıştır" taktiğinin de kullanıldığını belirten Jones, binlerce hesabın İngilizce hazırlanmış bir Tweet'i etiket altında herhangi bir değişiklik ya da retweet yapmadan kopya bir şekilde paylaştığına işaret etti.


Jones, "Kim bu insanlara mesajı retweet etmek yerine aynı İngilizce içeriği kopyalayıp paylaşmasını söyledi? Bunun tamamen insanların hep birden bilerek yaptığı bir şey olması mümkün mü?" diye sordu.

ZAMANLAMASI DA MANİDAR
Tweetlerin zamanlamasına da dikkat çeken Jones, etikete yönelik etkileşimlerin Türkiye saatiyle 00.16 gibi oldukça geç bir saatte zirveye ulaştığını kaydederek bu durumun anormalliğine vurgu yaptı.

KAMPANYAYI SAHTE PAYLAŞIMLARLA TAŞIDILAR
Etkileşim yoğunluğu yüksek olan hesapların arasında oldukça fazla Kore pop (K-Pop) müziği fan hesabının bulunduğunu belirten Jones, "Görünüşteki birçok garipliğin yanı sıra, manipüle edilen trendlere benzer şekilde birçok BTS ve K-Pop fanları bu mesajı retweet ediyordu. Bu mesajı gerçekten retweet eden yaklaşık 200 kişi saydım. K-Pop'un popülerliğine rağmen bunların çoğunun orijinal olduğunu sanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu.


"BU KAMPANYA MANİPÜLASYON DOLU"
Jones, "Özetle, "#HelpTurkey kampanyası manipülasyon dolu. Gerçek kişiler ve ünlülerin sayıyı yükseltmesine ek olarak, yapay olarak
da binlerce sahte sosyal medya hesabı tarafından manipüle ediliyor" dedi.

'Türkiye'ye yardım edin' kampanyasının gerçek yüzü ortaya çıktı! Bot hesaplarla manipülasyon yapıldı

'Türkiye'ye yardım edin' kampanyasının gerçek yüzü ortaya çıktı! Bot hesaplarla manipülasyon yapıldı

Türkiye'de çıkan orman yangınlarının büyük bir kısmı kontrol altına alınırken, dün başlatılan 'Help Turkey' kampanyasında tam aksi bir algı yaratılmak istendi. Kampanya kısa sürede milyonlarca etkileşim alarak Türkiye'de ve dünyada gündem oldu. Türkiye'yi aciz ve güçsüz göstermek için başlatılan kampanyada paylaşım yapan birçok hesabın bot olduğu kısa sürede ortaya çıkarken, Akademisyen Marc Owen Jones yürüttüğü araştırmada kampanyanın gerçek yüzünü gözler önüne serdi. Jones, bahsi geçen kampanyanın sahte hesaplar tarafından başlatıldığını ve bu hesapların daha sonra tespit edilememek adına paylaşımlarını silip, isimlerini değiştirdiğini aktardı. Jones'un bu araştırması, bunun bilinçli yürütülen bir algı operasyonu olduğunu da kanıtladı.

Türkiye'de geçen hafta başlayan orman yangınlarının birçoğu kontrol altına alındı ve bölgelerde soğutma çalışmaları yapılıyor. Özellikle Muğla ve Antalya'daki yangınlar ciddi boyutlara ulaşırken, yangınlara karşı mücadele gece gündüz sürüyor.

HELP TURKEY ETİKETİYLE ÇOK KISA SÜREDE MİLYONLARCA PAYLAŞIM YAPILDI

Tüm Türkiye yangın felaketiyle boğuşurken, dün yaşanan bir gelişme dünya gündemine oturdu. Sosyal medyada başlatılan 'Help Turkey' kampanyası kısa sürede milyonlarca etkileşim alarak dünya gündeminin üst sıralarında yer aldı. Türkiye'yi karalama kampanyasına destek veren bu etkiket altında, siyasiler, sanatçılar da paylaşımlarda bulundu.

PAYLAŞIMLARIN BÜYÜK BİR KISMI BOT HESAPLARDAN YAPILDI

Fakat yapılan paylaşımlara bakıldığında, kullanıcıların büyük bir kısmının bot olduğu görüldü. Bu gerçek kısa sürede ortaya çıkarken, kampanyanın Türkiye'yi aciz ve güçsüz göstermek için oluşturulduğu da anlaşıldı.

EN ÇOK PAYLAŞIM ABD VE İNGİLTERE'DEN YAPILMIŞ

Bahsi geçen etiket ile yapılan paylaşımların yoğunluğuna bakıldığında ise öne çıkan ülkeler arasında; ABDİngilterePakistanAzerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı.

ETİKETİN DOLAŞIMA SOKULMASI ORGANİZE BİR İŞ

Konuyla ilgili olarak birçok inceleme yapılırken, akademisyen Marc Owen Jones, Twitter hesabından paylaştığı incelemede hashtag'in dolaşıma nasıl sokulduğuyla ilgili çarpıcı gerçeklere ulaştı. Help Turkey etiketinin, gerçek görünen, çok takipçili hesaplar tarafından dolaşıma sokulduğunu belirleyen Jacobs, bu hesapları tek tek inceleyerek bunun sistematik bir operasyon olduğunu gözler önüne serdi.

Sabah gazetesi Hilal Kaplan da, Twitter hesabından Jones'un yaptığı araştırmayı paylaşarak, "Kampanyanın iki gün önce oluşturulmuş bot hesaplarla ve sonradan başka kimliğe dönüştürülmüş hesaplarla beslendiğini, ardından bu tweetlerin silindiğini gösteriyor. 'Ajans' suçüstü yakalanmış." ifadelerini kullandı.

İşte Marc Owen Jones'un yaptığı paylaşımlar:

Algı operasyonunun nasıl başlatıldığı ve ilerletildiğini, yaptığı paylaşımla adım adım açıklayan Marc Owen Jones, konuya ilişkin videolu aktarımlarda da bulundu.

Devam eden orman yangınlarıyla ilgili oluşturulan Help Turkey etiketiyle yapılan paylaşımların bazılarını öncelikli olarak inceleme altına alan Jones, bu paylaşımda bunulan hesapların son derece gerçek göründüğünü söyledi.

ÇOK SAYIDA 'HELP TURKEY' PAYLAŞIMI YAPAN HESABIN 1 TWEETİ BULUNUYOR

Uzman isim kampanyada birçok gerçek hesabın yer olduğunu belirtse de, etiket altında yapılan paylaşımların çoğunun bot hesaplardan türediğini aktardı.

Jones, gerçek görünümlü ve çok sayıda takipçisi olan hesaplar tarafından başlatılan bu etiketin, kısa süre sonra organik kullanıcılar tarafından da paylaşıldığını, aynı zamanda bu etiketin, kendisine yöneltilen eleştiriler sayesinde de kullanılarak dünya sıralamasına nasıl yükseldiğini grafiklerle açıkladı.

 

AYNI TWEET BELLİ HESAPLARDAN SIKLIKLA PAYLAŞILDI

46 bin hesaptan yapılan 160 bin etkileşimin dağılımıyla ilgili bir grafik yayınlayan Jacobs, HelpTurkey etiketinin aynı hesaplar tarafından sıklıkla kullanıldığını fark etti. Organik kullanıcıların aksine, bazı belli başlı hesapların olağan dışı bir şekilde, sistematik olarak bu etiketi yaydığına dikkat çeken Jacobs, bu hesaplar tarafından etiket ile birlikte atılan postların bir süre sonra silindiğine dikkat çekti.

YÖNTEM DAHA ÖNCE DE KULLANILDI

İsviçre'de bulunan Lozan Teknik Üniversitesi'nin daha önce Türkiye ile ilgili yaptığı bir araştırma sonuçlarına yer veren Jacobs, geçmiş zamanlarda da birçok kullanıcının etiketi dolaşıma soktuktan sonra yaptıkları paylaşımı silme yöntemine gittiğini aktardı.

 

Buna göre Twitter algoritmasının, söz konusu etiketi algılayıp trende yükseltmesini amaçlayan bu hamlede hesaplar, amacına ulaştıktan sonra tweetlerini silerek olası bir takip edilmeden de kaçabiliyor.

Marc Owen Jones

Daha sonra paylaşım yapan bazı hesapları derinlemesine inceleyen Jones, '@ege20281770' kullanıcı adlı hesaba dikkat çekti. Hesabın 2 Ağustos tarihinde kullanıma açıldığını bildiren Jones, bu hesaptan 'Help Turkey' eiketi altında çok sayıda paylaşım yapıldığını aktardı.

"TWEETLER SİLİNDİ"

Fakat burada ilginç bir durum ortaya çıktı. Çünkü bu hesaptan sadece 1 paylaşım yapıldığı görüldü. Twitter'ın hala hesapta tweet bulunduğunu kabul ettiğini ifade eden Jones, "Ancak hiçbiri yok, yani tweetler silindi" dedi. EPFL araştırmasından da bahseden Jones, etiket altında paylaşım yaptıktan sonra tweetleri silme taktiğinin Türkiye'de sıklıkla kullanıldığını bildirdi.

15 BİN TAKİPÇİLİ HESAP ASLINDA YOK!

Daha sonra 15 bin takipçisi bulunan 'Badboy2147' adlı hesabı inceleyen Jones, aslında hesabın olmadığını videolu paylaşım ile gözler önüne serdi. Jones, bu taktiğin de Türkiye'de sıklıkla kullanıldığını aktardı.

“HelpTurkey” kampanyasıyla ne amaçlanıyor? İşte algı operasyonunun perde arkası

Yine videolu bir paylaşım yapan uzman isim, 'toprakofficial5' hesabının 'jokerqueenn_' olarak değiştiğini gözler önüne serdi. Öte yandan hesapların aynı gün açıldığı vurgulanırken, metinler dolaşıma 'kopyala-yapıştır' mantığı ile sokuldu. Tweet sayısını artırmak için retweet özelliği kullanılmadı ve 7 farklı dilde atılan tweetler sayesinde etiket birçok ülkede gündeme girdi.

KULLANICILAR TÜRKİYE SAATİ İLE PAYLAŞIM YAPMIYOR!

Bu hesaplar tarafından dolaşıma sokulan İngilizce tweetin kopyala yapıştır yöntemiyle birçok kullanıcı tarafından paylaşıldığını söyleyen Jacobs, araştırmasında derinleştiğinde daha ilgi çekice bir şeyle karşılaştı: Paylaşımların sıklığının en yüksek olduğu zaman dilimi, Türkiye saati ile gece yarısına denk geliyordu.

Sözde organik kullanıcıların Türkiye'de paylaşım yapması için çok sıra dışı bir saat dilimi olan zamanlama, asıl olarak batı saatinde faaliyet gösteren hesapların gün içi saatine denk geliyordu.

POPÜLER HESAPLAR KULLANILDI

Jones ayrıca, birçok dilde hazırlanan kopyala yapıştır metinlerinin, Kpop ve BTS fan sayfaları gibi geniş bir yelpazeye ulaşabilecek hesaplar tarafında da paylaşıldığına dikkat çekti. İçeriklerin manipüle edilmesinin ve yayılmasınınen kolay yöntemlerinden birinin, kullanılan hashtagler olduğunu belirten Jacobs, bunun dolaşımı artırmada önemli bir etkisinin olduğunu vurguladı.

Kampanyanın gerçek amacını tek tek sıralayan Jones, 'Türkiye'ye yardım et' kampanyasında manipülasyon yapıldığını vurguladı ve paylaşımların büyük bir kısmının bot hesaplardan çıktığını aktardı.

Yaptığı incelemenin sonucunda bunun bilinçli yürütülen bir algı operasyonu olduğunun kesin olduğunu söyleyen Jacobs, Türkiye'ye karşı yürütülen bu operasyonun arkasındaki hesaplara dair araştırmalarının da sürdüğünü sözlerine ekledi.

 

“HelpTurkey” kampanyasıyla ne amaçlanıyor? İşte algı operasyonunun perde arkası

Türkiye orman yangınları ile canla başla mücadele ederken, sosyal medyada ise siyasi prim peşinde koşanlar tarafından algı operasyonları yapıldı. Özellikle sosyal medyada sahte hesaplar üzerinden provokatif paylaşımlarla sistemli dezenformasyon yapılırken, “Türkiye’yi aciz gösterme” operasyonu devreye sokuldu. En çok paylaşım yapan hesaplar daha sonra tweetleri sildi. FETÖ’cü isimlerin bu etiketle yaptıkları Türkiye karşıtı paylaşımlar dikkat çekti

Yangınlardan son dakika haberi: İşte Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

Giriş Tarihi: 3.8.2021  08:47 Son Güncelleme: 3.8.2021  10:31

SON DAKİKA: Türkiye'de orman yangınları! Alevler Manavgat ve Marmaris'i esir aldı! 'Cehennem gibiydi delip geçtik'

Son dakika haberleri... Türkiye orman yangınlarıyla amansız bir mücadelede! Antalya Manavgat ve Muğla Marmaris'te etkili olan alevler etkisini sürdürüyor. Yangın bölgelerinde de yüreğe oturan olaylar yaşanıyor. Sırtköy'de gençler, anne ve babalarını alevlerin yaklaştığı köyden çıkaramadı. "Yangın gelsin, ya öleceğiz ya kurtulacağız" diyerek evlerini terk etmediler. Alevlere karşı yakındaki ağaçları kesip evlerini ıslatarak kurtardılar. Orada bulunan Sabah gazetesi muhabiri Zeynel Yaman da yaşadıklarını "İtfaiye ile gittiğim yangınların sayısını unuttum. Hayatımda ilk kez itfaiye ile birlikte yangından kaçtık. Cehennem sahnesi gibiydi. O gün Allah'a sığınıp sanki 'cehennem denen o illetin bağrını delip geçtik" sözleriyle anlattı.

'Cehennem gibiydi delip geçtik'

Türkiye'nin birçok noktasında devam eden ve adeta ülkeyi yasa boğan yangınlarla ilgili anbean takip ve haber nöbetine devam ederken yangınla mücadele edilen birçok noktada tarihi mücadele ve kurtuluş öykülerine ulaşmayı da sürdürüyor. Antalya Manavgat'ta önceki gün Sırtköy'de adeta kıyamet yaşandı. Sabahın erken saatlerinde yaşanan yangın, köy çevresindeki ormanlık alanda rüzgarla birlikte etkisini artırdı.

LPG DEPOSU VARDI
Sabah muhabiri Zeynel Yaman yaşadıklarını şu şekilde anlattı; sabah saatlerinde foto muhabiri Murat Şengül'le birlikte köye, dağ yollarından gitmek için çıktık. Köyün giriş kısmında itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor, köydeki yaşlıları çıkarmak için aileleri ikna etmeye çalışıyordu. Alevlerin Sırtköy'deki defne yaprağı işleme fabrikasındaki LPG deposuna ulaşmaması için olağanüstü çaba sarf edildi.

ALEVLER BİR ANDA ETRAFIMIZI SARDI
Ancak rüzgarın etkisiyle birlikte alevler bir anda etrafımızı sardı. Alevlerin sıcaklığı ve duman çevremizi sararken bir an önce güvenli bir yere ulaşıncaya kadar koştuk.

FERYATLAR, ALEVLER VE DUMAN
O sırada fotoğraf çeken Murat Şengül'ü almak için geri döndüm. İtfaiye görevlileri ve köylülerin yardımıyla bölgeden çıkarken aracımızı yangın bölgesinden uzaklaştırmak için hareket ettik. Köyün sakinleri, orman görevlileri, itfaiyeciler korku ve feryatla karışık bir halde, alev ve duman karşısında çaresiz kalmıştı.

"YA KURTULACAK YA ÖLECEĞİZ"
Köyün gençlerine, evlerini terk etmeyen yaşlılardan gelen cevap "Yangın gelsin, ya kurtulacağız ya öleceğiz. O geliyorsa biz de buradayız" oldu. Köydekiler evlerinin çevresindeki ağaçları kesip uzaklaştırırken, evlerin çevresine de toprak ve hendekler oluşturdu.

GÜNDOĞMUŞ'TA YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi çevresinde devam eden orman yangını dün öğle saatlerinde şehir merkezine doğru yaklaştı. İlçe merkezinde vatandaşlar tedbir amaçlı tahliye edilirken havadan ve karadan müdahalelerle yangın kontrol altına alındı.

Vatandaşlar söndürme çalışmalarına zaman zaman yardım etti, zaman zaman da evlerine ilerleyen alevleri çaresizce izlemek zorunda kaldılar.

Bölgede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yangın, Gündoğmuş'un içine girmeden püskürtüldü" dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da "Kent merkezine yaklaşmış olan yangın bertaraf edildi, kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullandı.

KORKU FİLMİ GİBİ
Köylülerle yaklaşık 2 kilometre uzakta beklerken, ailesini evden çıkmaya ikna edemeyenler gözyaşları döküyordu. Yangın uçakları, helikopterler rüzgarın yön değiştirmesiyle yangını yaklaşık 1.5 saatte kontrol altına aldı. Köyün üst kısmındaki evlerden 5 tanesi yandı.

Köye girdiğimizde yangın devam ediyordu. Uçaklar ve helikopterler sürekli seferler yapıyordu. Sağlık görevlileri, gönüllüler, itfaiyeciler ve köylüler hep birlikte söndürme çalışmalarına katıldı. Manavgat'ın zirvesindeki köyün üstündeki duman, alevler, uçaklar, savaş filmlerinin sahnesi gibiydi. Akşama doğru köyden ayrılırken öğlen yas tutan köylülerin yüzü gülüyordu: "Ev gitti ama can gitmedi çok şükür." diyorlardı...

KAHRAMAN ŞAHİN AKDEMİR 'VATAN VE BAYRAK SEVGİSİYLE BÜYÜDÜ'
Eşinden ayrı yaşayan Şahin Akdemir (25), Marmaris'teki yangının ilk gününde diğer vatandaşlar gibi söndürme çalışmalarına kahramanca destek vermiş, İçmeler mevkiinde söndürme çalışmalarını sürdüren itfaiye ekiplerine motosikletiyle içme suyu götürürken alevlerin arasında kalarak yaşamını yitirmişti.

Akdemir'in ön otopsi raporunda dumandan zehirlenerek öldüğü ortaya çıktı. Sabah'a konuşan baba Ali Akdemir, oğlunun toprak, vatan ve bayrak sevgisi ile büyüdüğünü söyledi.

Oğlunun askerliğini şoför olarak Hakkâri'de yaptığını anlatan baba Akdemir, "Şahin 2016 yılında askerliğini yaptığı sırada zırhlı araçla mayının üzerinden geçti. Yaralandı, bağırsaklarından ameliyat geçirdi. Oğlum orada, 'Gerekirse vatan için şehit olurum' dedi. Burada da ormanın içinde hayvanlar, orman yanmasın diye devletin memuruna yardım götürürken yoğun dumanda boğularak şehit oldu" diye konuştu.

"CEHENNEM SAHNESİ GİBİYDİ"
Haber için bölgede bulunan Sabah gazetesi muhabiri Zeynel Yaman ise yaşadıklarını "İtfaiye ile gittiğim yangınların sayısını unuttum. Hayatımda ilk kez itfaiye ile birlikte yangından kaçtık. Cehennem sahnesi gibiydi. O gün Allah'a sığınıp sanki 'cehennem denen o illetin bağrını delip geçtik" ifadeleriyle anlattı.

Türkiye günlerdir orman yangınlarına karşı mücadele veriyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Denizli Buldan'daki yangının kontrol altına alındığını bildirdi. Öte yandan devam eden yangınlarla ilgili İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 154 orman yangınından 145'inin kontrol altında olduğu 9 yangının ise devam ettiği bildirildi. İşte yangınlarla mücadele kapsamında gün içerisinde yapılan açıklamalar ve dakika dakika gelişmeler...

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

7 gündür devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürüyor. Yangının ilk anından itibaren devletin tüm kurumları seferber edilirken, bakanlar bölgede incelemelerde bulunuyor. İtfaiye erleri, orman işçileri, vatandaşlar alevlere karşı gece gündüz demeden omuz omuza mücadele veriyor. Orman yangınlarından dolayı Türkiye'nin her yerinden gelen yiyecek ve içecekler de mahalle sakinleri ile ekiplere dağıtılıyor.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek olduTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, devam eden yangınlarda toplam 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası ile 5 bin 200 personelin görev yaptığını söyledi. Orman yangınları ile mücadelede TSK'nın da yoğun görev aldığını aktaran Bakan Akar,  "İHA'larımız, helikopterlerimiz, çıkarma gemilerimiz, itfaiye araçlarımız, arazözlerimiz, su tanklarımız, araç/iş makinalarımız, çekicilerimiz, personelimiz görev alıyor. İhtiyaçlar doğrultusunda tüm imkân ve kabiliyetlerimiz seferber edilmiş bulunuyor, her türlü destek sağlanıyor.” diye konuştu. 

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Son 5 günde ülkemizde meydana gelen 150 adet orman yangınının 137'si devletimizin tüm imkanları seferber edilerek kontrol altına alınmıştır." denildi. (2 Ağustos saat 20.00 itibariyle)

 

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

TEK KAREDE 5 HELİKOPTER

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "OrmanınKahramanları bugün Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde Yeşil Vatanımızı 8 helikopter, 3 uçak, 61 arazözle alevlere karşı savundu. Tek karede 5 helikopter…" dedi.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

MSB: TSK VERİLECEK HER TÜRLÜ İLAVE GÖREVE HAZIRDIR

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Türk Silahlı Kuvvetleri, pek çok bölgede yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına desteği sürdürüyor. 400’den fazla Mehmetçik; 3 İHA, 4 helikopter, 2 çıkarma gemisi, 50’den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla görev yapıyor. TSK verilecek her türlü ilave göreve hazırdır." denildi.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

ORMAN YANGINLARINA TOMA İLE MÜDAHALE

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan toplumsal olaylara müdahale araçları (TOMA) orman yangınlarının söndürülmesi çalışmalarına destek veriyor. Bu kapsamda, çok sayıda TOMA yangın bölgelerine sevk edildi. TOMA'lar ile yol kenarından yangınlara müdahale edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nce, TOMA'ların yangınlara müdahale ederken çekilen görüntü ve fotoğrafları Twitter'dan paylaşılarak, "TOMA'larımız yangınlara müdahale için görev başında. Alevlerle savaşımız devam ediyor. Orman yangınları ile mücadeleye aralıksız destek veriyoruz" denildi.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

ANTALYA VE MUĞLA'YA 13 MİLYON TL EK KAYNAK

Bakan Yanık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yangınların başladığı ilk andan itibaren nakdi desteklerimizi ivedilikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarımıza ilettik. Yangının devam ettiği Antalya SYD Vakfımıza 10 milyon TL, Muğla SYD Vakfımıza da 3 milyon TL ek kaynak daha gönderiyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre desteklerimiz artarak sürüyor. Sürecin başından bu yana yangından etkilenen bölgelere toplamda 34 milyon TL destek gönderdik" dedi.

MHP'DEN HAYVANLARI ÖLEN KÖYLÜLER İÇİN YARDIM KAMPANYASI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, yaptığı yazılı açıklamada, "Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'nin talimatlarıyla; hayvanları yangında telef olan köylülerin acısını hafifletmek ve bütçelerine katkı sağlamak maksadıyla MHP il ilçe teşkilatları ve belediyelerinden hayvanları telef olan ailelere 5 keçi, 5 koyun ve 2 düve yardımı yapılması maksadıyla kampanya başlatılmıştır" dedi.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

KIZILAY EKİPLERİ GÖREV BAŞINDA

Orman yangınlarıyla mücadele eden ekipler ile afetzedelere yardım ulaştıran Kızılay, Muğla’nın farklı ilçelerinde süren ve yerleşim yerlerini tehdit eden yangınlarda da görev başında. Acil ihtiyaçları karşılamaya devam eden ekipler, bir yandan da ihtiyaç tespitleri yapıyor.

Muğla’nın Bodrum, Marmaris, Milas ve Seydikemer ilçelerindeki orman yangınlarından etkilenenlere 13 mobil beslenme aracı ve 1 sahra mutfağıyla günlük 51 farklı dağıtım noktasında beslenme desteğinde bulanan Kızılay, afetin ilk gününden bu yana alanda bulunan toplam 100 insani yardım aracı ile 2 bin 342 afet uzmanı ve gönüllüsüyle birlikte sahada faaliyetlerine devam ediyor.

GÜNLÜK 10 BİN 185 KİŞİLİK SICAK YEMEK HİZMETİ

Gıda kolisi, hijyen malzemesi, kumanya, içecek ve su gibi yardım malzemelerinin gün boyunca ihtiyaç bölgelerine ulaştırılmasını sağlayan Kızılay, günlük 10 bin 185 kişilik sıcak yemek hizmeti sunuyor.

Yangın bölgelerinin durumlarını yakından takip eden Kızılay ekipleri, ihtiyaca göre de ekiplerini yönlendiriyor.

AZERBAYCAN'DAN 220 KİŞİLİK EKİP TÜRKİYE'DE

Türkiye'nin farklı noktalarında çıkan orman yangınlarıyla mücadeleye destek için Azerbaycan'dan gelen 220 kişilik ekip önceki gece saatlerinde ülkeye giriş yaptı. 41'i itfaiye aracı olmak üzere toplam 53 araçlık konvoy, Ordu'da yakıt ikmali yaptı. Ekip daha sonra yola devam etti.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

AHIR ÇATISI ENKAZINDAKİ KEÇİ, 6 GÜN SONRA CANLI ÇIKTI

Antalya'nın Manavgat ilçesi Oymapınar Mahallesi'nde 6 gün önce başlayan orman yangınının ilk gününde, Tahir Yılmaz'a ait ahır ve ev tamamen yandı. Altı gün sonra ekipler çöken ahır çatısının enkazını kaldırdığında, altında canlı bir keçi olduğunu gördü. Hayvana ilk müdahaleyi ekipte gönüllü çalışan veteriner hekim Hasan Gökhan Özhasenekler yaptı. İlk aşamada su verilen ve oldukça susadığı gözlenen hayvan, serum ve yanık tedavisi uygulanarak, gözetim altına alındı.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

YANGINDA KRİTİK GÖREV 'ATEŞ KUŞLARI'NIN

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 6 gün önce başlayan orman yangını, hala devam ediyor. Hem havadan hem de karadan müdahalenin sürdüğü yangın için Türkiye'nin birçok noktasından ekipler, destek için geldi. Rusya, Ukrayna, Moldova, İran ve Gürcistan'dan gelen helikopterler, yangınla mücadelede kolaylık sağlıyor. Helikopterler, yangın söndürme faaliyetlerine sabahın erken saatlerinde başlayıp, hava kararana kadar devam ediyor. Hava kararınca ikmal ve bakım için de 'yuva' denilen Ulualan Yangın Yönetim Merkezi'ne geliyor. Burada pilotlar dinlenirken, helikopterlerin ise bakım ve ikmalleri yapılıyor. Pilotlar, kendi aralarında Ulualan Yangın Yönetim Merkezi'ne 'yuva', helikopterlere ise 'ateş kuşu' diye hitap ediyor. 'Ateş kuşları' devasa görüntüleriyle pistte yer alıyor.

SU TANKI 2,6 TON SU ALIYOR

Helikopterlerin su atışı yaptığı tankın içine çok sayıda kişi rahatlıkla girebiliyor. Büyük boyutlarda üretilen tank, helikopterin alt kısmına mekanizmayla bağlanıyor. Su doldurma havuzlarına giden helikopter, 2 bin 600 kilo suyu hazneye doldurup, yangın bölgesine geldiğinde tankın alt kısmından suyu bırakıyor.

Yangınlarla mücadeleye karşı Türkiye tek yürek oldu

 

MAĞARA MAHSUR KALAN ÇOBAN VE 45 KEÇİSİ KURTARILDI

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan yangında alevlerden kurtulmak için sığındığı mağarada mahsur kalan çoban ve 45 keçisi kurtarıldı. Kahramankazan Belediyesi Arama Kurtarma Birliği tarafından kurtarılan çoban ve keçileri, kamyon yardımıyla bölgeden tahliye edildi.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

Son dakika: Manavgat ile başlayan, MarmarisKöyceğizBodrumIsparta, Denizli, Aydın MersinAdana gibi birçok ilde görülen orman yangınlarının büyük bir bölümü kontrol altına alınırken, devam eden yangınlara müdahaleler son hızıyla devam ediyor. Yangın özellikle Muğla ve Antalya'da etkili olurken, Manavgat Gündoğmuş'taki alevler korkutucu seviyelere ulaşmış ve bölgenin tahliye edilmesine karar verilmişti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye genelinde 137 yangının kontrol altına alındığını duyurdu. İşte yangınlarda son durum...

Devam eden yangınlarla ilgili son durum bilgisini Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli paylaştı. Pakdemirli Manavgat ve birçok nokta için yaptığı son dakika açıklamasında kontrol altına alınan yangınlarla ilgili yeni bilgileri paylaştı. IspartaMuğla ve diğer birçok noktada da devam eden yangınlar vardı. Bunlarla ilgili bilgiler anbean takip ediliyor.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

MANAVGAT: ÇALIŞMALAR SON HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Manavgat'ta şu ana kadar 50 bin hektar alan kül olurken, Marmaris ve Bodrum başta olmak üzere pek çok noktadaki yangınlar nedeniyle de ekipler güçlerini bölerek her yangın ile ayrı ayrı ilgilenmek zorunda kalıyor.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

Yangınlarla mücadelede bugün 7. güne girildi. Birçok cephede savaş verilen yangınlarla ilgili büyük bölümü kontrol altına alındı

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

GÜNDOĞMUŞ: ZAMANLA YARIŞ

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesine bağlı Ortakonuş Mahallesi'ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz'da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılarak yerleşim yerlerini tehdit etti. Tedbir amaçlı mahalle boşaltılırken alevlere havadan ve karadan yoğun müdahale gerçekleştirildi. Edinilen son dakika bilgisine göre Rüzgar nedeniyle alevler sürekli yön değiştirdiği için müdahale güçlükle yürütüldü. Ekipler, cansiperane mücadeleyle yangını söndürmeye çalıştı. Yangın nedeniyle tahliye edilen mahalle sakinleri ise Milli Eğitim Müdürlüğünün yurtlarına yerleştirildi. Gündoğmuş ilçe merkezi tahliye edildi Alevler ilçe merkezini de tehdit ettiği için tedbir amaçlı boşaltılmasına yönelik cami hoplöründen anonslar yapıldı. Bölgede görev yapan jandarma ve polis ekipleri de tahliyelerin hızlı şekilde gerçekleştirilmesi için çaba sarf etti.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

ISPARTA ÇANDIR YANGININDA SON DURUM: SÖNDÜRÜLDÜ MÜ?

Isparta Çandır'daki yangının kontrol altında olduğu, tamamen söndürülmese de ekiplerin yer yer söndürme ve soğutma yer yer de kontrol noktasında çalışmalarına devam ettiği aktarıldı.

DENİZLİ BULDAN GÜNEY YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI. Bakan Pakdemirli'nin açıklamasına göre bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

AYDIN BOZDOĞAN YANGINI Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığı bildirildi. Yangının başladığı Başalan Mahallesi'nde incelemelerde bulunan Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, Aydın sınırları içinde kalan alanda yangının kontrol altına alındığını söyledi.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

"ANTALYA BELEDİYE BAŞKANI YALAN SÖYLEDİ"

Bir gazetecinin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in Gündoğmuş'a helikopter gönderilmediği yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Doğru bilgi değil, dürüst bir bilgi olmadı maalesef. Kendisinin de bildiği halde, kendisi de bana 'ata dostum' der, ata dostum olduğu halde yakıştıramadığımı kendisine de söyledim." dedi.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

Yerküreyi etkisi altına alan orman yangınları, Amerika'dan Avrupa'ya Afrika'dan Asya'ya birçok kıtada etkili olurken bu yıl içinde çıkan yangınların sayısı, pek çok ülkede önceki yılların ortalamasını aştı.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

SON DAKİKA 137 ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı son dakika açıklamasında Türkiye genelinde 137 yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Öte yandan 6 ilde devam eden 13 yangını da söndürme çalışmaları devam ediyor. Bakan Pakdemirli yaptığı son açıklamada ise İzmir Buca'daki yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

"YANGINLARDA SON DURUM: 16 UÇAK 51 HELİKOPTER GÖREV YAPIYOR"

Bakan Pakdemirli konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Ormanın Kahramanları'nın 6 ilde, 13 farklı yangınla olan mücadelesi devam ediyor. An itibarıyla devam eden yangınlarda toplam 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası ile 5200 personelimiz görev yapıyor" dedi.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

SEYDİKEMER: YANGINLAR KONTROL ALTINA ALINDI

Bakan Pakdemirli yaptığı son açıklamada Muğla Seydikemer'deki yangınların kontrol altına alındığını duyurdu. Bölgedeki soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

İZMİR BUCA: YANGIN KONTROL ALTINDA

Pakdemirli sosyal medyadan yaptığı açıklama ile İzmir Buca'daki yangının kontrol altına alındığını aktardı. Soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

Yangınlardan son dakika haberi: Manavgat, Isparta ve Muğla yangınlarında son durum

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDNE AÇIKLAMA

Tüm yangın ekipleri ile son ateş sönene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Pek çok noktada aynı anda başlayan ve henüz kontrol altına alınmayan Antalya Manavgat ve Marmaris yangınlarında maalesef can ve mal kayıpları yaşadık. Diğer yangınlarda da benzer durumların yaşanmaması için canla başla mücadelemiz sürüyor. Antalya'da 2, Muğla'da 5, AdanaIsparta'da ve Denizli'de 1'er adet olmak üzere, devam eden 10 orman yangını için toplam 16 su atan, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri olmak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası ve 5 bin 200 personelimiz görev yapıyor" diye belirtti.

Türkiye'deki orman yangınlarında son durum! Bir yangın daha söndürüldü

Türkiye günlerdir orman yangınlarına karşı mücadele veriyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Denizli Buldan'daki yangının kontrol altına alındığını bildirdi. Öte yandan devam eden yangınlarla ilgili İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 154 orman yangınından 145'inin kontrol altında olduğu 9 yangının ise devam ettiği bildirildi. İşte yangınlarla mücadele kapsamında gün içerisinde yapılan açıklamalar ve dakika dakika gelişmeler...

AJANSLAR

Türkiye'deki orman yangınlarında son durum!

Türkiye günlerdir orman yangınlarına karşı mücadele veriyor. Devam eden yangınlarla ilgili İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 154 orman yangınından 145'inin kontrol altında olduğu 9 yangının ise devam ettiği bildirildi. İşte yangınlarla mücadele kapsamında gün içerisinde yapılan açıklamalar ve dakika dakika gelişmeler...İŞTE SAAT SAAT TÜRKİYE'DEKİ ORMAN YANGINLARINDA SON DAKİKA GELİŞMELERİ
SAAT 10.20 Antalya'nın Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinde orman yangınlarına karadan ve havadan müdahale ediliyor.

Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinde 29 Temmuz'da başlayan ve yüksek sıcaklık, düşük nem, rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan yangınlarda söndürme çalışmaları sürüyor.

Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, ilçede yerleşim alanlarını tehdit eden hiçbir yangının olmadığını söyledi.

Kepez, Hocaköy, Güneykaya mahallelerinde de bir sıkıntı kalmadığını belirten Hülür, "Sadece Gülen Dağ'da devam eden bir yangın var. Alevlerin yerleşim alanına sıçramaması için şerit açtık, havadan da müdahale sürüyor." diye konuştu..

Yangında en fazla Kepezbeleni Mahallesi'nin zarar gördüğünü anımsatan Hülür, burada vatandaşların gerekli ihtiyaçlarının giderildiğini kaydetti.

Evi yananlar için yurtlar tahsis edildiğini ancak kendilerinin akrabalarında kalmayı tercih ettiklerini anlatan Hülür, "Daha önce boşaltılan mahallelerimizde tahliyeleri iptal ettik, evlerine döndüler." dedi.

"GÜNDOĞMUŞ'TA HELİKOPTERLER SIK SIK ATIŞ YAPIYOR"
Gündoğmuş Kaymakamı Hamza Özbilgi de ilçede 6 noktada yangının devam ettiğini söyledi.

Yangınlara havadan ve karadan yoğun şekilde müdahalenin sürdüğünü dile getiren Özbilgi, "İlçedeki mahalleler tahliye edilmişti, alevlere gece boyunca karadan müdahale edildi, sabah saatlerinden itibaren de havadan müdahale başladı. Helikopterler sık sık verilen koordinatlara su boşaltıyor." ifadesini kullandı.

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE
Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

İlçede 28 Temmuz'da çıkan orman yangınını kontrol altına almak için ekipler yoğun mücadele veriyor. Orman yangını, Beydiğin, Çardak mahalleleri ile Kızıldağ çevresinde etkili oluyor.

Ekipler gece boyunca arazöz ve itfaiye araçlarıyla söndürme çalışmalarını sürdürdü, havadan müdahale devam ediyor.

Orman yangınları yaban hayatını da etkiledi.

Beydiğin Mahallesi'nde söndürme çalışmalarını yürüten belediye işçisi Yusuf Aydın, bukalemun, tavşan, kaplumbağa gibi canlıların ormandan kaçtığını söyledi.

Canla başla mücadele ettiklerini anlatan Aydın, "Canlılar için de yangını bir an önce söndürmek istiyoruz, mücadelemiz sürecek." dedi.

SAAT 10.04 Muğla'nın Marmaris ile Köyceğiz ilçelerindeki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

Armutalan Mahallesi Şirinyer mevkisindeki ormanlık alanda 6 gün önce çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak İçmeler, Turunç, Osmaniye, Bayır, Çiftlik, Turgut, Hisarönü ve Orhaniye mahallelerinde de etkili oldu.

SAAT 09.55 Bakan Pakdemirli: Denizli Buldan güney yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor.


SAAT 09.51 DEVLETİMİZ ORMANLARIMIZ İÇİN SEFERBERİletişim Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamda, "Devletimiz Ormanlarımız İçin Seferber

Son 6 günde ülkemizde meydana gelen 154 adet orman yangınının 145'i devletimizin tüm imkanları seferber edilerek kontrol altına alınmıştır.

Siyah küçük kare(03 Ağustos 09.30 itibarıyla)

#StrongTürkiye
#YeşilVatan" ifadelerine yer verildi.

SAAT 07.36 Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığı bildirildi.

Yangının başladığı Başalan Mahallesi'nde incelemelerde bulunan Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat, Aydın sınırları içinde kalan alanda yangının kontrol altına alındığını söyledi.


SAAT 06.55 MUĞLA-MİLAS'TAKİ YANGINDA 3. GÜN: HAVADAN MÜDAHALE YENİDEN BAŞLADI

Menteşe'nin Gazeller Mahallesi'nin Bozbayır mevkiinde kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanlık bölgede yangın başladı. Bölgeden yükselen dumanı fark eden çevredekiler, durumu orman ve itfaiye ekiplerine bildirdi. Yangına 5 arazöz, 2 su tankeri, 2 dozer, 3 itfaiye aracı ve orman işçileri karadan müdahale etmeye başladı. Söndürme çalışmalarına vatandaşlar da destek olduğu öğrenildi.

Muğla'da Kızılçam ormanları yanıyor! Havadan müdahale başladı


SAAT 05.59 Muğla'nın Seydikemer ilçesinde gece yarısı dört ayrı noktada çıkan yangın ekiplerin ve halkın yoğun gayretleri sonucu kontrol altına alındı. Bölgede söndürme çalışmaları devam ediyor.

SAAT 01.39 Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetlerinin pek çok bölgede yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına destek vermeyi sürdürdüğünü bildirdi.

MSB'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 400'den fazla Mehmetçiğin, 3 insansız hava aracı, 4 helikopter, 2 çıkarma gemisi, 50'den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla görev yaptığı belirtildi.

Paylaşımda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin verilecek her türlü ilave göreve de hazır olduğu vurgulandı.

Muğla Çökertme'de yangın! Alevler gece yarısı tüm dağı kapladıSAAT 01.26 Antalya'nın Gündoğmuş ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmalarına gece de devam ediliyor.

Ortakonuş Mahallesi'ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz'da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle yayıldı. Sarp bölgede yer aldığı için alevlere müdahale güçlükle yürütülüyor.

Yüksek sıcaklık, düşük nem ve kuvvetli rüzgar nedeniyle yayılan alevler, Ortakonuş'un yanı sıra Çarızözü, Senir, Narağacı, Balkaya ve Ümütlü mahallerine sıçradı.

Alevler ilçe merkezini de tehdit ettiği için Gündoğmuş ilçe merkezi tedbir amaçlı boşaltıldı.

Ekipler, yangın olan bölgelerde söndürme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Rüzgarın etkisiyle anlık olarak bazı bölgelerde etkili olan yangın, ekiplerin yoğun çabasıyla kısmen kontrol altına alındı.

Bölgeye sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan da etkili müdahalenin başlayacağı bildirildi.

SAAT 00.37 Manisa'nın Salihli ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı.

Cephanelik mevkisindeki yangına 2 arazöz, 15 yer ekibi, bir su tankeri, bir ilk müdahale aracı ile Manisa Büyükşehir Belediyesi Salihli İtfaiye Amirliği ekipleri müdahale etti.

Yaklaşık 10 dönüm alanda etkili olan yangın bir saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı.

Dumandan etkilenen 3 kişiye olay yerinde müdahale edildi.

Soğutma çalışmaları sürüyor.

SAAT 00.35 Tunceli'de orman yangınlarını engellemek amacıyla 30 gün kent merkezi ile 5 ilçede belirlenen ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar geçici olarak yasaklandı.

SAAT 00.32 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Adana Bozcalar mevkiinde çıkan yangına dair Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamada "Adana Karaisalı Bozcalar yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor" dedi.

SAAT 00.17 Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarının ilerlemesi nedeniyle bir mahalle daha tahliye edildi.

İlçede Beydiğin Mahallesi'nde süren yangın, rüzgarın etkisiyle Kızıldağ Mahallesi'ne doğru ilerledi. Yangının yerleşim alanlarına yaklaşması nedeniyle Kızıldağ Mahallesi'nin tedbir amaçlı boşaltılması için vatandaşlar uyarıldı.

Mahalle sakinleri kendi araçları, kamyonlar ve belediyeler tarafından tahsis edilen araçlarla, daha güvenli bölgeye gitmeye başladı.

Mahallede anons yapan AFAD ekipleri, engelli ve yaşlı vatandaşı evlerinden alarak, ilçedeki yurtlara yerleştirdi.

Ayrıca ekipler, sokakta bulunan hayvanları da besleyip, bölgeden uzaklaştırdı.


SAAT 00.09 Denizli'nin Buldan ilçesinde çıkan orman yangını büyük oranda kontrol altına alındı.

Muğla Kavaklıdere'de alevler gece boyu yükseldi

YANGIN BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINA ALINDI
Denizli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Buldan ilçesi Türlübey Mahallesi'nde çıkan yangına Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinden 16 arazöz, 6 ilk müdahale aracı, 25 tanker, 3 dozer ile 2 kepçe, Orman Bölge Müdürlüğü'nden 25 arazöz, İl Sağlık Müdürlüğünden 6 ambulans, 1 UMKE aracı ile 20 sağlık personeli, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve 11. Tugay Komutanlığı personellerinin yanı sıra özel sektörün de desteğiyle 12 iş makinesi, su taşıma amaçlı 12 beton mikseriyle müdahale edildiği belirtildi.

Yangın söndürme uçağının da söndürme çalışmalarına destek verdiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi.

"Yangın bölgesine orman yangınını söndürme amaçlı sevk edilen itfaiye, iş makinesi, personel ile birlikte yöre halkının ve gönüllülerin de desteği ile orman yangını büyük oranda kontrol altına alınmış olup söndürme çalışmaları devam etmekte ve yangın tamamen kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır."SAAT 00.05 Muğla'nın Milas ve Bodrum ilçelerinde ormanlık alanlarda çıkan ve yerleşim yerlerine sıçrayan yangınlara müdahaleler sürüyor. Beyciler Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Alevler Çökertme, Bozolan, Fesleğen, Gökbel ve Türkevleri mahallelerine sıçradı.6 GÜNDE 144 ORMAN YANGININ 134'Ü KONTROL ALTINA ALINDI
Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 6 günde Türkiye'nin farklı illerinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134'ünün kontrol altına alındığını, 5 ilde devam eden 10 yangın için mücadelelerin sürdüğünü bildirdi.

Karacabey, yaptığı yazılı açıklamada, tüm yangın ekipleriyle son ateş sönene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Pek çok noktada aynı anda başlayan ve henüz kontrol altına alınmayan Antalya Manavgat ve Marmaris yangınlarında maalesef can ve mal kayıpları yaşandığını belirten Karacabey, "Antalya'da 2, Muğla'da 5, Adana, Isparta'da ve Denizli'de birer olmak üzere, devam eden 10 orman yangını için toplam 16 su atan, 9 İHA, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri olmak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve 5 bin 200 personelimiz görev yapıyor." bilgisini verdi.

Karacabey, yangınlara karşı verdikleri mücadelede Orman Teşkilatı olarak iki personeli şehit vermenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, yangınlardan etkilenerek yaşamlarını yitiren 5 vatandaşı da kaybetmenin hüznü içerisinde olduklarını kaydetti.

Zorlu şartlara rağmen havadan ve karadan mücadeleyi var güçleriyle sürdürdüklerine dikkati çeken Karacabey, "Özellikle rüzgar mücadelemizi zorlaştırıyor. 6 günde 144 yangın çıktı, 134'ü kontrol altında. 5 ilde devam eden 10 yangını ise kontrol altına alma çalışmaları da hızla sürüyor. Ayrıca 6 gün içerisinde 86 kırsal alan yangınına da müdahale ettik." ifadesini kullandı.

"YANGINLARIN YÜZDE 90'I İNSAN KAYNAKLI"
Karacabey, ayrıca, özellikle sosyal medyada çok fazla spekülatif bilginin dolaştığına işaret ederek, herkesi resmi kaynaklardan bilgi almaya ve mücadeleye destek olmaya davet etti.

Yangından etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için devletin tüm imkanlarının seferber edileceğini vurgulayan Karacabey, şunları kaydetti:

"Biz, her zaman olduğu gibi yangın sonrası alanın temizlenmesi, rehabilitasyonu ve yeniden ağaçlandırılması için çalışmaya devam edeceğiz. Ancak burada vatandaşlarımıza da büyük bir sorumluluk düşüyor. İstatistiklerle bilindiği gibi yangınların yüzde 90'ı insan kaynaklı sebeplerden çıkıyor. Ormanları korumak vatanı korumaktır. Yeşil vatana sahip çıkmak için herkes hassasiyet göstermelidir."

Hayatını kaybeden şehitlere ve vatandaşlara Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabır temennisinde bulunan Karacabey, "Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, desteklerini esirgemeyen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Giriş Tarihi: 3.8.2021  08:48Son Güncelleme: 3.8.2021  08:48

Son dakika haberi | Cehennem aleviyle 2 saat: "Ya ölecek ya kalacağız"

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

Yangınlardan son dakika haberi: SABAH muhabirleri Manavgat ve Marmaris'te alevlerin merkezindeydi. Sırtköy'de gençler, anne babalarını alevlerin yaklaştığı köyden çıkartamadı. "Yangın gelsin, ya öleceğiz ya kurtulacağız" diyerek evlerini terk etmediler. Alevlere karşı yakındaki ağaçları kesip evlerini ıslatarak kurtardılar

SABAH Türkiye'nin birçok noktasında devam eden ve adeta ülkeyi yasa boğan yangınlarla ilgili anbean takip ve haber nöbetine devam ederken yangınla mücadele edilen birçok noktada tarihi mücadele ve kurtuluş öykülerine ulaşmayı da sürdürüyor. Antalya Manavgat'ta önceki gün Sırtköy'de adeta kıyamet yaşandı. Sabahın erken saatlerinde yaşanan yangın, köy çevresindeki ormanlık alanda rüzgarla birlikte etkisini artırdı.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

LPG DEPOSU VARDI

Sabah saatlerinde foto muhabiri Murat Şengül'le birlikte köye, dağ yollarından gitmek için çıktık. Köyün giriş kısmında itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor, köydeki yaşlıları çıkarmak için aileleri ikna etmeye çalışıyordu. Alevlerin Sırtköy'deki defne yaprağı işleme fabrikasındaki LPG deposuna ulaşmaması için olağanüstü çaba sarf edildi.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

ALEVLER BİR ANDA ETRAFIMIZI SARDI

Ancak rüzgarın etkisiyle birlikte alevler bir anda etrafımızı sardı. Alevlerin sıcaklığı ve duman çevremizi sararken bir an önce güvenli bir yere ulaşıncaya kadar koştuk.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

FERYATLAR, ALEVLER VE DUMAN

O sırada fotoğraf çeken Murat Şengül'ü almak için geri döndüm. İtfaiye görevlileri ve köylülerin yardımıyla bölgeden çıkarken aracımızı yangın bölgesinden uzaklaştırmak için hareket ettik. Köyün sakinleri, orman görevlileri, itfaiyeciler korku ve feryatla karışık bir halde, alev ve duman karşısında çaresiz kalmıştı.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

SON DAKİKA
"YA KURTULACAK YA ÖLECEĞİZ"

Köyün gençlerine, evlerini terk etmeyen yaşlılardan gelen cevap "Yangın gelsin, ya kurtulacağız ya öleceğiz. O geliyorsa biz de buradayız" oldu. Köydekiler evlerinin çevresindeki ağaçları kesip uzaklaştırırken, evlerin çevresine de toprak ve hendekler oluşturdu.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

GÜNDOĞMUŞ'TA YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi çevresinde devam eden orman yangını dün öğle saatlerinde şehir merkezine doğru yaklaştı. İlçe merkezinde vatandaşlar tedbir amaçlı tahliye edilirken havadan ve karadan müdahalelerle yangın kontrol altına alındı.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

Vatandaşlar söndürme çalışmalarına zaman zaman yardım etti, zaman zaman da evlerine ilerleyen alevleri çaresizce izlemek zorunda kaldılar

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

Bölgede bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yangın, Gündoğmuş'un içine girmeden püskürtüldü" dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da "Kent merkezine yaklaşmış olan yangın bertaraf edildi, kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

KORKU FİLMİ GİBİ

Köylülerle yaklaşık 2 kilometre uzakta beklerken, ailesini evden çıkmaya ikna edemeyenler gözyaşları döküyordu. Yangın uçakları, helikopterler rüzgarın yön değiştirmesiyle yangını yaklaşık 1.5 saatte kontrol altına aldı. Köyün üst kısmındaki evlerden 5 tanesi yandı.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

Köye girdiğimizde yangın devam ediyordu. Uçaklar ve helikopterler sürekli seferler yapıyordu. Sağlık görevlileri, gönüllüler, itfaiyeciler ve köylüler hep birlikte söndürme çalışmalarına katıldı. Manavgat'ın zirvesindeki köyün üstündeki duman, alevler, uçaklar, savaş filmlerinin sahnesi gibiydi. Akşama doğru köyden ayrılırken öğlen yas tutan köylülerin yüzü gülüyordu:

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

"Ev gitti ama can gitmedi çok şükür." diyorlardı...

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

KAHRAMAN ŞAHİN AKDEMİR
'VATAN VE BAYRAK SEVGİSİYLE BÜYÜDÜ'

Eşinden ayrı yaşayan Şahin Akdemir (25), Marmaris'teki yangının ilk gününde diğer vatandaşlar gibi söndürme çalışmalarına kahramanca destek vermiş, İçmeler mevkiinde söndürme çalışmalarını sürdüren itfaiye ekiplerine motosikletiyle içme suyu götürürken alevlerin arasında kalarak yaşamını yitirmişti.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

Akdemir'in ön otopsi raporunda dumandan zehirlenerek öldüğü ortaya çıktı. SABAH'a konuşan baba Ali Akdemir, oğlunun toprak, vatan ve bayrak sevgisi ile büyüdüğünü söyledi.

Son dakika | Cehennem aleviyle 2 saat: Ya ölecek ya kalacağız

Oğlunun askerliğini şoför olarak Hakkâri'de yaptığını anlatan baba Akdemir, "Şahin 2016 yılında askerliğini yaptığı sırada zırhlı araçla mayının üzerinden geçti. Yaralandı, bağırsaklarından ameliyat geçirdi. Oğlum orada, 'Gerekirse vatan için şehit olurum' dedi. Burada da ormanın içinde hayvanlar, orman yanmasın diye devletin memuruna yardım götürürken yoğun dumanda boğularak şehit oldu" diye konuştu. Mevlüt HASGÜL-Saffet AZAK / SABAH

Orman yangınlarına 400'den fazla Mehmetçik alevlere müdahale ediyor

Orman yangınlarıyla mücadelede askerlerin neden görev almadığına ilişkin sosyal medya paylaşımları üzerine bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, 400'den fazla askerin üç İnsansız Hava Aracı, dört helikopter, iki çıkarma gemisi 50'den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla görev yaptığını belirtti.

03 Ağustos 2021, 07:45 

Milli Savunma Bakanlığı: 400den fazla Mehmetçik alevlere müdahale ediyor

400'den fazla Mehmetçik alevlere müdahale ediyor

MSB, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ülkedeki yangınların söndürme çalışmalarına destek verdiğini belirterek Twitter hesabından açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri, pek çok bölgede yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına desteği sürdürüyor.

400'den fazla Mehmetçik; 3 İHA 4 helikopter 2 çıkarma gemisi 50'den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla görev yapıyor. TSK verilecek her türlü ilave göreve hazırdır" ifadeleri kaydedildi.

Büyükbaş hayvanlarını sahil kenarına getirerek yangından korudular

 FOTOĞRAF 12

Büyükbaş hayvanlarını sahil kenarına getirerek yangından korudular

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Çökertme Mahallesi yangının ilerlemesi sebebiyle alevlere teslim olurken, vatandaşlar büyükbaş hayvanlarını sahil kenarına getirerek yangından korudu.

Marmaris yangınında beşinci gün: Hisarönü tahliye edildi

 FOTOĞRAF 8

Marmaris yangınında beşinci gün: Hisarönü tahliye edildi

Marmaris'te meydana gelen orman yangının 5'inci gün geride kalırken, Hisarönü Mahallesini alevler sardı. Mahallede yaşayan vatandaşlar tahliye edildi.

Mahalleyi teğet geçen alevler ormanlık alanda metrelerce havaya yükseldi

 FOTOĞRAF 10

Mahalleyi teğet geçen alevler ormanlık alanda metrelerce havaya yükseldi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 6 gün önce başlayan orman yangını hızla ilerlemeye devam ediyor. Yangın son olarak Beydiğin Mahallesi'ne kadar ulaşarak mahallenin çevresinde bulunan ormanlık alanı küle çevirdi. Şiddetli rüzgar ile büyüyen yangında alevler metrelerce havaya yükseldi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Toplu sözleşme zammından son dakika haberi: 2022 - 2023 memur ve memur emeklisi zammı belli oldu
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...
Son dakika haberi: PKK’nın kara kutusu Fırat Şişman'dan çarpıcı itiraflar! Örgüte video ile seslendi...