sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

28 yıldır dinmeyen acı Solingen!

Almanya’da “Solingen faciası” olarak anılan, aşırı sağcıların ateşe verdiği Genç ailesine ait evde üçü çocuk beş Türk’ün hayatını kaybetmesinin üzerinden 28 yıl geçti. Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te Neonaziler tarafından kundaklanan evdeki Türk vatandaşları Saime Genç, Hülya Genç, Gülistan Öztürk, Hatice Genç ve Gürsün İnce hayatını kaybetmişti.

28 yıldır dinmeyen acı Solingen!
28 yıldır dinmeyen acı Solingen! Admin
Bu içerik 20 kez okundu.
Reklam

28 yıldır dinmeyen acı !

Giriş Tarihi: 29.5.2021  07:10 Son Güncelleme: 29.5.2021  07:13

Bundan 28 yıl önce ’deki ırkçı saldırıda iki kızı, iki torunu ve yeğenini kaybeden Mevlüde Genç, SABAH’a konuştu: Almanlar da benim gibi gözyaşı döktü, yoksa bu acıya dayanılmazdı. Tek isteğim bu acı hiç unutulmasın

FERHAT LAP Sabah

28 yıldır dinmeyen acı Solingen!

Almanya'nın Solingen kentinde Türklerin yaşadığı bir evin ırkçılar tarafından ateşe verilmesi sonucu aynı aileden 5 kişinin yanarak can verdiği katliamın üzerinden 28 yıl geçti. Ülke tarihinin en acı ırkçı saldırılarından biri olan katliamın acısı aradan geçen yıllara rağmen dinmedi.


Solingen'de yaşayan Durmuş ve Mevlüde Genç'in evi, 29 Mayıs 1993 gecesi, Neonaziler Markus Gartmann (24), Christian Buchholz (20), Christian Reher (17) ve Felix Köhnen (16) tarafından evi benzin dökülerek kundaklandı.


Ahşap merdivenlerin tutuşması sonucu alevler kısa sürede binayı sardı. Çiftin kızları Gülsün İnce (28), Hatice Genç (18), torunları Hülya Genç (9) ve Saime Genç (5) ile tatil için Türkiye'den gelen yeğenleri Gülistan Öztürk (12) yanarak öldü.


Durmuş ve Mevlüde Genç çiftinin ise akraba ziyaretinde oldukları için kurtulduğu vahşetin üzerinden 28 yıl geçti. Olaydan bir süre sonra Türkiye'ye dönen Genç çifti, hayatlarını memleketleri Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı Mercimek köyünde sürdürüyor.


Yaşadığı acıya rağmen şimdiye kadar hep dostluk mesajları veren 80 yaşındaki Mevlüde Genç, SABAH'a konuştu. İşte söyledikleri:
Solingen'den sonra Türkler de Almanlar da, Türk devleti de Alman devleti de yanımızda oldu.


Almanlar da benim gibi gözyaşı döktü. Yoksa bu acıya dayanılmazdı. Herkesten Allah razı olsun. O dört terörist hariç, hiç kimse hakkında kötü düşünmüyorum. Çocuklarımız orada doğdu, orada büyüdü, oralı oldu. 80 yaşıma geldim, oradan kopamadım.


'SEVGİ YAŞATIR'
Herkes güzel konuşmalı. Düşmanlıkla, kırmakla, kötü düşüncelerle, birbirimize nefretle bakmakla hiçbir yere varılmaz. Birbirimize her zaman sevgiyle bakalım. Çünkü nefret öldürür, sevgi yaşatır.Ben Almanlara her zaman kardeş gözüyle baktım. Faillerden yaşı büyük olan 15 yıl, diğer üçü ise 10'ar yıl ceza aldı. Ölenin anası ağlar ama ne yapacaksın. Benim tek isteğim var; bu acı hiç unutulmasın.

Solingen: 28 yıldır dinmeyen acı

28 yıldır dinmeyen acı Solingen!
Almanya’da “Solingen faciası” olarak anılan, aşırı sağcıların ateşe verdiği Genç ailesine ait evde üçü çocuk beş Türk’ün hayatını kaybetmesinin üzerinden 28 yıl geçti.
Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te Neonaziler tarafından kundaklanan evdeki Türk vatandaşları Saime Genç, Hülya Genç, Gülistan Öztürk, Hatice Genç ve Gürsün İnce hayatını kaybetmişti.

25 Yıldır Dinmeyen Acı: Solingen Saldırısı

“Solingen faciası” olarak tarihe geçen olay yarın düzenlenecek törenle anılacak.
Bu yıl 28’inci kez düzenlenecek anma törenine hazırlanan Genç çifti, geçen yılların kendilerine acılarını unutturmadığını belirterek, her şeye rağmen birlik ve beraberlik mesajı verdi. Faciada kızını, iki torununu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Genç, acıların paylaştıkça azaldığını ancak kendi acılarının hiçbir zaman dinmediğini söyledi. Türkiye ve Almanya’nın her zaman acılarını paylaştığını dile getiren Mevlüde Genç, ”Önceden gençtim, acının altından kalkabiliyordum ama şimdi kalkamıyorum” dedi.
“Benim bu ülkede 3-4 milyon evladım, kardeşim çalışıyor” diyerek birlik ve beraberlik mesajı veren Mevlüde Genç, sözlerine şöyle devam etti:
“Biz bu ülkenin bir parçasıyız, buradan kopamayız. Onun için her zaman konuşmamıza dikkat etmemiz lazım, ileriye doğru bakmamız lazım, büyük olarak gençlerimizi burada her zaman için korumamız lazım, her zaman için gençlerimize sahip çıkmamız lazım. İnşallah gençlerimiz, çocuklarımız bu ülkede iyi işlerde çalışırlar, işlerinin ve aşlarının sahibi olurlar. Gençlerimizin her birinin bir iş sahibi, bir meslek sahibi olduğunu görünce çok memnun oluyorum, çok mutlu oluyorum. Avukat, savcı, hakim olmuşlar, kaç firma kurmuşlar. Bizler bir şey sahibi olamadık ama evlatlarımız oldu, bu ülkenin parçası olduk. Bu gençlerimizin, firmalarımızın ismini duyunca çok mutlu oluyorum, onlara çok güveniyorum.”
Mevlüde Genç’in eşi Durmuş Genç ise anma etkinliğine herkesi davet etti. Genç, yıllardır kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.
29 Mayıs’ta düzenlenecek etkinliğe eyalet hükümeti ve kent yönetiminden üst düzey katılım olacak. Anma töreninde ayrıca Kuran-ı Kerim okunup hayatını kaybedenler için dualar edilecek.
Federal Göç ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz da yaptığı yazılı açıklamada, Solingen’in yabancılara karşı şiddet ve nefretin sembolü olarak hafızalarda durduğunu belirtti.
Solingen’in yabancı ya da yabancı görünümlü her şeye karşı şiddet ve nefretin sembolü olarak hafızalarda durduğunu kaydeden Özoğuz, şunları ifade etti:

“İki Almanya’nın birleşmesine kadar Almanya’nın tüm göçmenlere karşı bir savunma tutumu yaygındı. Ancak durum bir hayli değişti. Şu anda çatışma bölgelerinden gelen mültecilere yardım etmek için son zamanlarda ilgi var. Ama yine de ırkçılık, antisemitizm veya aşırı sağcılarla maalesef defalarca karşılaşıyoruz. Bunlara karşı kararlı bir şekilde durmalıyız ki bu sayede ülkemizde farklı kökenden insanlar korkusuzca yaşayabilsinler.”
Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’de Genç ailesi’nin Untere Werner Caddesi’ndeki evleri kundaklanmış, olayda Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülüstan Öztürk (12), Hülya Genç (9) ve Saime Genç (5) yanarak can vermişti.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Erdoğan'ın avukatı 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları anlattı: Onların tankları varsa bizim de imanımız var
Başkan Erdoğan'ın avukatı 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşananları anlattı: Onların tankları varsa bizim de imanımız var
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Joe Biden'dan ayaküstü sohbet
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Joe Biden'dan ayaküstü sohbet