sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop
Reklam

Son dakika! Başkan Erdoğan, milli füzenin yanı sıra esnafa, memura ve ihtiyaç sahiplerine müjdeler verdi

Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'na katılarak çok önemli açıklamalar yaptı. Erdoğan, iş sözleşmelerinin fesih yasağının 30 Haziran'a kadar uzatılmasından KOSGEB vasıtalı destek programına, esnaf kredi taksitlerinin ertelenmesinden memur maaşlarının 10 Mayıs’ta hesaplara yatacak olmasına kadar milyonları ilgilendiren müjdeleri peş peşe sıraladı.

Son dakika! Başkan Erdoğan, milli füzenin yanı sıra esnafa, memura ve ihtiyaç sahiplerine müjdeler verdi
Son dakika! Başkan Erdoğan, milli füzenin yanı sıra esnafa, memura ve ihtiyaç sahiplerine müjdeler verdi Admin
Bu içerik 130 kez okundu.
Advert

, milli füzenin yanı sıra esnafa, memura ve ihtiyaç sahiplerine müjdeler verdi

Giriş Tarihi: 29.04.2021  19:04Güncelleme Tarihi: 29.04.2021  20:45

Gelen  haberine göre 'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda konuştu. Milli savunma alanında gelinen millileşme hakkında bilgiler veren Erdoğan, "Artık uçak bombalarımız, mühimmatımız, füzelerimiz ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız" dedi. Erdoğan, memura ve esnafa müjdeler de verdi.

Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

.Son dakika: Başkan Erdoğan: Artık kimseye bağımlı olmayacağız.  

'nda düzenlenen  Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda hitap etti. Öte yandan müjdeli haberleri sıralayan Başkan Erdoğan, "Artık uçak bombalarımız, mühimmatımız, füzelerimiz ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız" dedi. Başkan Erdoğan, "Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz. KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak. Şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi'den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilir. Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021'e kadar erteliyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz." açıklamasını yaptı.

Son dakika: Başkan Erdoğan: Artık kimseye bağımlı olmayacağız

SON DAKİKA HABERİ | 'nda düzenlenen  Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda konuştu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"TSK'MIZA HAYIRLI OLSUN"

Açılışını yaptığımız patlayıcı tesisiyle yeni nesil elektrikli hibrit sistem zırhlı muharebe araçları ve boran 105 taşınabilir OBÜSlerin ülkemize, savunma sanayimize, TSK'mıza hayırlı olmasını diliyorum. Eskilerin hazır ol cenge, eğer ister isen sulhu sela diye ifade ettikleri gibi barışı korumanın yolu her türlü saldırıya hazırlıklı olmaktan geçiyor. Bu alanda dünyanın önünde olduğumuz dönemleri yaşadık ancak daha sonra savunma sanayimiz gerilemiştir. Sultan 2. Abdulhamid döneminde yerli silah sanayi için atılan adımlar Cumhuriyet'in ilk yıllarının ardından yerini atalete bırakmıştır. İstiklalin yolunun asker sayısı kadar hatta ondan daha ziyade silahı, teknolojisi ve eğitimiyle güçlü bir ordudan geçtiği bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır.

Son 19 yıldır savunma sanayimizi her alanda yüksek teknolojiye, araştırma ve geliştirmeye dayalı yerli üretimle ayağa kaldırmak için yoğun çaba harcadık. Verdiğimiz emeklerin, tahsis ettiğimiz kaynakların karşılığını birer birer alıyoruz.

Bu kurumumuz şartlar ne olursa olsun ordumuzun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır. İmalat-ı harbiye Kurtuluş Savaşı yıllarında feedakar ustalarıyla cephaneler üretmiştir. Entegre üretim yapabilen dünyadaki ender kuruluşlardan biridir.

Bugün de kurumumuz 5 56 milimetreden 203 milimetreye kadar tüm kalibrelerdeki silahları tek çatı altında üretebilen tek yapıdır. Mühimmat fabrikasında uçak bombalarıyla tank, OBÜS ve havan mühimmatları fişek fabrikasında her türlü tabanca ve fişek tüfeği üretimi yapılıyor. Ağır silah fabrikasında tank, OBÜS, silah fabrikalarında piyade tüfeğinden yakın hava sistemlerine kadar çeşitli tiplerde silah tipleri üretimi gerçekleştiriliyor.

1 YIL İÇİNDE KURULDU

Bugün de RGX, CMX ve HMX tesisiyle modüler barut üretim hatlarını kurumumuza kazandırıyoruz. EZMA denen elektrikli zırhlı muharebe aracıyla Boran 105 taşınabilir OBÜS'ünü de kamuoyuna tanıtıyoruz. Açılışını yaptığımız bu tesisle Türkiye dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor.

Ülkemiz uçak bombalarında, füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan bu ürünü hep yurt dışından ithal ediliyordu. Son dönemde yaşadığımız hadiseler bu kritik ürünün ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Makine Kimya Endüstrisi kurumumuz verdiğimiz talimatla kollarını hemen sıvadı. 1 yıl içerisinde yerli imkanlarla bu tesis kuruldu.

Başkan Erdoğan’a anlamlı hediyeBAŞKAN ERDOĞAN’A ANLAMLI HEDİYE

"KİMSEYE BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ"

Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağlı olmayacağız. Ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık.

Bu tesiste yurt dışından temin edilen modüler barut sistemi artık tamamen yerli imkanlarla üretilecek. Teknoloji paylaşımı için milyonlarca dolar bedel isteyen bir sistem mühendislerimiz tarafından yüzde yüz yerli teknolojiyle çok kısa sürede üretildi. Yeni nesil otonom ve elektrikli hibrit askeri araçlar harp meydanlarında yer almaya başladı.

DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRECEK HAMLE

Türkiye'nin askeri araçlarda, özellikle de motor konusundaki dışa bağımlılığını bitirecek yeni teknolojilerin ilk örneğini bugün görme imkanına kavuştuk. Uzaktan kumandayla insansız çalışabilen bu elektrikli zırhılı muharebe aracımız artık Silahlı Kuvvetlerimizin emrindedir. Yol yapma menzili 700 saati, savaşma süresi 10 saati bulan, motor konusunda dışa bağımlılığı bitiren EZMA projesinde görev alan tüm arkadaşlarımız tebrik ediyorum.

Yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktıkYENİ NESİL PATLAYICI ÜRETİM KABİLİYETİNDE SÜPER LİGE ÇIKTIK

MAKİNALI TÜFEĞİN İSMİNDEKİ "57 A" İBARESİNİN ANLAMI

Fatih'ten aldıkları ilhamla dünyada ilk defa seri atış yapabilen sahra topunu 1860 yılında icat eden Ahmet Süreyya Emin'in yolundan giden mühendislerimiz kendi sınıfının en iyisi olan BORAN OBÜS'ünü yaptılar. Bugün burada ayrıca yeni geliştirilen platform makinalı tüfeği de inceleme fırsatı bulduk. Makinalı tüfeğin ismindeki 57 A ibaresinin özel bir anlamı vardır.

Bu ifade tüfeğimizin isminde, Çanakkale Savaşı'nda mensuplarının neredeyse tamamı mitralyöz ateşiyle şehit düşen 57. alayın hatırasını yaşatmak üzere yer almaktadır. Çanakkale Savaşı'nın 106. yıl dönümünde bir kez daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.

2017 yılında şehit olan üsteğmenimiz Ozan Olgu Köreke tarafından tasarlanan OZOK el bombası. Makina Kimya Endüstrisi kurumumuz bu projeyi aldı, geliştir ve üretmeye başladı. Hayata geçirilen bu projeler imalat-ı harbiye ruhunun günümüzdeki yansımalarıdır.

Savunma sanayimizin artık yeni bir anlayışla kendini bir üst lige çıkarması şarttır. Özellikle mde sektörün lokomotiflerinden biri durumundaki Makina ve Kimya Endüstrisi kurumumuzun süratle yenilenmesi gerekiyor. Ordumuuz tüm ihtiyaçlarını karşılayarak dışa bağımlılıı bitirecek bir yapıya bir an önce kavuşmasını istiyoruz. Tamamlanan projelere yurt dışından ve yurt içinden gelen yoğun talep atılan her adımın, üretilen her ürünün karşılığı olduğunu gösteriyor. Aynı alanda çalışan özel sektör firmalarının önünü kesne değil, onları destekleyen ve teşvik eden bu yeni yapının bir an önce kurulmasını sağlayacağız. Özellikle bir kez daha açılışını yaptığımız tesisin geliştirilen hibrit sistem, zırhlı muharebe araçlarının, BORAN 105 taşınabilir OBÜS'ünün hayırlı olmasını diliyorum.

BAŞKAN ERDOĞAN MÜJDELERİ AÇIKLADI

Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz müjdeler var diyen Başkan Erdoğan, memur maaşlarının 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırılacağını söyledi.

"KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz." diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Salgın sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş, istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler bu desteğe başvurabilecek.

Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak.

Şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi'den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilir.

TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021'e kadar erteliyoruz.

Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz.

İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz."

Başkan Erdoğan'dan memur ve esnafa müjdeBAŞKAN ERDOĞAN'DAN MEMUR VE ESNAFA MÜJDE

Son dakika haberi... Başkan Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda konuştu.

Başkan Erdoğan'ın konuşması şöyle:

"Açılışını yaptığımız patlayıcı tesisiyle yeni nesil elektrikli hibrit sistem zırhlı muharebe araçları ve boran 105 taşınabilir OBÜSlerin ülkemize, savunma sanayimize, TSK'mıza hayırlı olmasını diliyorum.

Eskilerin hazır ol cenge, eğer ister isen sulhu sela diye ifade ettikleri gibi barışı korumanın yolu her türlü saldırıya hazırlıklı olmaktan geçiyor. Bu alanda dünyanın önünde olduğumuz dönemleri yaşadık ancak daha sonra savunma sanayimiz gerilemiştir.

Sultan 2. Abdulhamid döneminde yerli silah sanayi için atılan adımlar Cumhuriyet'in ilk yıllarının ardından yerini atalete bırakmıştır. İstiklalin yolunun asker sayısı kadar hatta ondan daha ziyade silahı, teknolojisi ve eğitimiyle güçlü bir ordudan geçtiği bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır. Son 19 yıldır savunma sanayimizi her alanda yüksek teknolojiye, araştırma ve geliştirmeye dayalı yerli üretimle ayağa kaldırmak için yoğun çaba harcadık. Verdiğimiz emeklerin, tahsis ettiğimiz kaynakların karşılığını birer birer alıyoruz.

Bu kurumumuz şartlar ne olursa olsun ordumuzun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır. İmalat-ı harbiye Kurtuluş Savaşı yıllarında feedakar ustalarıyla cephaneler üretmiştir. Entegre üretim yapabilen dünyadaki ender kuruluşlardan biridir.

Bugün de kurumumuz 5 56 milimetreden 203 milimetreye kadar tüm kalibrelerdeki silahları tek çatı altında üretebilen tek yapıdır. Mühimmat fabrikasında uçak bombalarıyla tank, OBÜS ve havan mühimmatları fişek fabrikasında her türlü tabanca ve fişek tüfeği üretimi yapılıyor. Ağır silah fabrikasında tank, OBÜS, silah fabrikalarında piyade tüfeğinden yakın hava sistemlerine kadar çeşitli tiplerde silah tipleri üretimi gerçekleştiriliyor.

1 YIL İÇİNDE KURULDU

Bugün de RGX, CMX ve HMX tesisiyle modüler barut üretim hatlarını kurumumuza kazandırıyoruz. EZMA denen elektrikli zırhlı muharebe aracıyla BORan 105 taşınabilir OBÜS'ünü de kamuoyuna tanıtıyoruz. Açılışını yaptığımız bu tesisle Türkiye dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor.

Ülkemiz uçak bombalarında, füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan bu ürünü hep yurt dışından ithal ediliyordu. Son dönemde yaşadığımız hadiseler bu kritik ürünün ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Makine Kimya Endüstrisi kurumumuz verdiğimiz talimatla kollarını hemen sıvadı. 1 yıl içerisinde yerli imkanlarla bu tesis kuruldu.

Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağlı olmayacağız. Ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık.

Bu tesiste yurt dışından temin edilen modüler barut sistemi artık tamamen yerli imkanlarla üretilecek. Teknoloji paylaşımı için milyonlarca dolar bedel isteyen bir sistem mühendislerimiz tarafından yüzde yüz yeerli teknolojiyle çok kısa sürede üretildi. Yeni nesil otonom ve elektrikli hibrit askeri araçlar harp meydanlarında yer almaya başladı.

DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRECEK HAMLE

Türkiye'nin askeri araçlarda, özellikle de motor konusundaki dışa bağımlılığını bitirecek yeni teknolojilerin ilk örneğini bugün görme imkanına kavuştuk. Uzaktan kumandayla insansız çalışabilen bu elektrikli zırhılı muharebe aracımız artık Silahlı Kuvvetlerimizin emrindedir. Yol yapma menzili 700 saati, savaşma süresi 10 saati bulan, motor konusunda dışa bağımlılığı bitiren EZMA projesinde görev alan tüm arkadaşlarımız tebrik ediyorum.

Fatih'ten aldıkları ilhamla dünyada ilk defa seri atış yapabilen sahra topunu 1860 yılında icat eden Ahmet Süreyya Emin'in yolundan giden mühendislerimiz kendi sınıfının en iyisi olan BORAN OBÜS'ünü yaptılar. Bugün burada ayrıca yeni geliştirilen platform makinalı tüfeği de inceleme fırsatı bulduk. Makinalı tüfeğin ismindeki 57 A ibaresinin özel bir anlamı vardır.

Bu ifade tüfeğimizin isminde, Çanakkale Savaşı'nda mensuplarının neredeyse tamamı mitralyöz ateşiyle şehit düşen 57. alayın hatırasını yaşatmak üzere yer almaktadır.

Çanakkale Savaşı'nın 106. yıl dönümünde bir kez daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.

MÜJDELERİ PEŞ PEŞE SIRALADI

Özellikle bir kez daha açılışını yaptığımız tesisin geliştirilen hibrit sistem, zırhlı muharebe araçlarının, BORAN 105 taşınabilir OBÜS'ünün hayırlı olmasını diliyorum. Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz müjdeler var.

Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 liradan 1100 liraya yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz.

KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak. Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021'e kadar erteliyoruz.

İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz."

1 YIL İÇİNDE KURULDU

Bugün de RGX, CMX ve HMX tesisiyle modüler barut üretim hatlarını kurumumuza kazandırıyoruz. EZMA denen elektrikli zırhlı muharebe aracıyla BORAN 105 taşınabilir OBÜS'ünü de kamuoyuna tanıtıyoruz. Açılışını yaptığımız bu tesisle Türkiye dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor. Ülkemiz uçak bombalarında, füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan bu ürünü hep yurt dışından ithal ediliyordu. Son dönemde yaşadığımız hadiseler bu kritik ürünün ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Makine Kimya Endüstrisi kurumumuz verdiğimiz talimatla kollarını hemen sıvadı. 1 yıl içerisinde yerli imkanlarla bu tesis kuruldu.

SÜPER LİGE ÇIKTIK

Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağlı olmayacağız. Ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık. Bu tesiste yurt dışından temin edilen modüler barut sistemi artık tamamen yerli imkanlarla üretilecek. Teknoloji paylaşımı için milyonlarca dolar bedel isteyen bir sistem mühendislerimiz tarafından yüzde yüz yeerli teknolojiyle çok kısa sürede üretildi. Yeni nesil otonom ve elektrikli hibrit askeri araçlar harp meydanlarında yer almaya başladı.

DIŞA BAĞIMLILIĞI BİTİRECEK HAMLE

Türkiye'nin askeri araçlarda, özellikle de motor konusundaki dışa bağımlılığını bitirecek yeni teknolojilerin ilk örneğini bugün görme imkanına kavuştuk. Uzaktan kumandayla insansız çalışabilen bu elektrikli zırhılı muharebe aracımız artık Silahlı Kuvvetlerimizin emrindedir. Yol yapma menzili 700 saati, savaşma süresi 10 saati bulan, motor konusunda dışa bağımlılığı bitiren EZMA projesinde görev alan tüm arkadaşlarımız tebrik ediyorum.

57. ALAYIN HATIRASINA…

Fatih'ten aldıkları ilhamla dünyada ilk defa seri atış yapabilen sahra topunu 1860 yılında icat eden Ahmet Süreyya Emin'in yolundan giden mühendislerimiz kendi sınıfının en iyisi olan BORAN OBÜS'ünü yaptılar. Bugün burada ayrıca yeni geliştirilen platform makinalı tüfeği de inceleme fırsatı bulduk. Makinalı tüfeğin ismindeki 57 A ibaresinin özel bir anlamı vardır. Bu ifade tüfeğimizin isminde, Çanakkale Savaşı'nda mensuplarının neredeyse tamamı mitralyöz ateşiyle şehit düşen 57. alayın hatırasını yaşatmak üzere yer almaktadır. Çanakkale Savaşı'nın 106. yıl dönümünde bir kez daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.

Son dakika: İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Giriş Tarihi: 29.04.2021  08:11Güncelleme Tarihi: 29.04.2021 08:12

Tam kapanma kapsamında seyahat yasağı ve sokağa çıkma yasağıyla son dakika haberleri peş peşe geliyor. Vatandaş İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında tam kapanmanın ne zaman ve saat kaçta başlayacağına ilişkin bilgi kirliliğine karşı uyarılırken ayrıca dolandırılma konusuna karşı da tam kapanma, sokağa çıkma yasağı, seyahat izni ve koronavirüs pandemi destekleri konusunda kritik son dakika uyarıları peş peşe geldi.

Sabah

BU ALBÜMÜ PAYLAŞ

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Tam kapanma ile ilgili son dakika haberleri ve kritik uyarılar peş peşe geldi. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? Seyahat yasağı saat kaçta başlıyor sorularına karşı oluşturulan bilgi kirliliğine karşı tam kapanma genelgesini aydınlatan uyarılar ve bilgilendirmeler yaparken uzmanlar da tam kapanma döneminde dolandırıcıların kullanabileceği yöntemlere dikkat çekerek oltaya gelmeyin uyarısında bulundu

GALERİ DEVAM EDİYOR

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

TAM KAPANMA SÜRECİNDE OLTAYA GELMEYİN

Evde kalınan süre boyunca siber hijyenin de çok önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar kimlik ve para hırsızlığı hedefli oltalama saldırılarına karşı dikkatli olun çağrısı yaptı ve şu örnekleri verdi: "Sağlık Bakanlığı size ödeme yapabilir" "Ramazan ayı için yardım alınız", "Para dağıtılıyor, linki tıkla", "Aşı sırası sana geldi, sıranı al", "17 günü evden iş imkânıyla değerlendir" şeklinde kısa mesajla vatandaşları oltalamaya çalışan dolandırıcılara karşı siber güvenlik uzmanları dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Uzmanlar, bilindik ve güvenilir sitelerden alışveriş yapılması, kişisel ve kredi kartı bilgilerinin verilirken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

BİLDİRİMLERİ DİKKATE ALIN

Uzmanlar, "Her gelen linke ve e-mail'e tıklamayın. Mobil uygulamaları kullanın. Aşı veya ramazan yardımlarıyla ilgili resmi kurumlar tarafından yapılan bildirimleri dikkate alın" uyarısında bulundu. Vatandaşların kredi kartı ve kişisel bilgilerini online sitelerde kullanırken çok dikkatli olmaları tavsiye edilidi.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

PİŞMAN OLMAYIN!

Siber güvenlik uzmanı Sparta Bilişim Kurucusu Alper Başaran, sahte alışveriş siteleri, yardım SMS'leri, aşıda öncelik mesajlarıyla ilgili yapılan oltalama faaliyetlerine karşı vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları sıraladı.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

TAM KAPANMA BAŞLARKEN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ÖNCESİ ADETA KAÇIŞ KAOSU OLUŞTU!

Tam kapanmanın adresi, yazlık bölgeler oldu. Vatandaşlar üç haftalık kirası 8 ila 50 bin lira arasında değişen yazlıklara akın etti. Kaş-Kalkan ise en gözde bölge oldu

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde uygulanacak tam kapanma, vatandaşları alternatif arayışına yönlendirince, yazlık kiralamalarına talep patlaması yaşandı. Bayramı da içine alan 18 günlük kapanma için yazlık bölgelere yönelen vatandaşlar, bu süreci de doğa içinde geçirecek alternatif arayışına yöneldi.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Söz konusu dönem için ortalama sekiz kişilik, 4+1 villaların fiyatları 8 bin liradan başlayarak 50 bin liraya kadar çıktı. Villa fiyatları, konumu, denize uzaklığı, havuzu gibi kriterlere göre değişirken, 2+1, 4 kişilik apartların fiyatları ise 4 ila 6 bin TL arasında değişiyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Üyesi ve Villaapart'ın Genel Müdürü Yeliz Patıroğlu, bayram dönemini de kapsayan tam kapanma sürecinde yüksek bir ilgi olduğunu söyledi.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Patıroğlu, "Bu dönemde çalışan ve seyahat izni olanlar ebeveynleri ile çocuklarını tatile gönderiyor. Böylece hem çocuklarına hem de anne-babaya karantina sürecini eğlenceli bir hale getirmiş oluyorlar" dedi. Villaları iki ailenin kiraladığını aktaran Patıroğlu, "Bahçesi, balkonu, havuzu olan bu evlerde insanlar nefes alıyorlar" diye konuştu.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

KAŞ-KALKAN BÖLGESİ LİDER

Yazlık ve villalara tüm Türkiye'den ilgi olduğunu anlatan Patıroğlu, "En yüksek ilgi ise İstanbul'dan. Bunu Ankara, Bursa ve İzmir takip ediyor" ifadelerini kullandı.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Pandeminin başında olduğu gibi yine Kaş-Kalkan bölgesine yönelik yüksek ilgi olduğunu aktaran Patıroğlu, "Bu bölge yine lider. Buraları Bodrum, Fethiye ve Datça takip ediyor" dedi. Belek ve Çeşme'ye bu yıl talebin önceki yıllara kıyasla düştüğünü anlatan Patıroğlu, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan vatandaşlar ise Mersin ve çevresine ilgi gösteriyor. İstanbul'un yakın çevresinde de Armutlu ve Sapanca'ya ilgi yüksek" şeklinde konuştu.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

BODRUM'DA 50 BİN TL'YE ÇIKIYOR

Tam kapanma öncesi bayram dönemi için yüksek bir ilgi olduğunu anlatan Patıroğlu, "Ancak tam kapanmayla bazı iptaller de geldi. Ev sahipleri ortalama yüzde 35 indirim yaptı. Ortalama 10-15 bin arasındaki villalar daha çok tercih ediliyor. Özellikle Bodrum bölgesinde fiyatlar 50 bine kadar çıkabiliyor" dedi.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

BAKANLIK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE SEYAHAT YASAĞI KONUSUNU AYDINLATTI

Kısmi kapanma kararı ardından vaka sayılarında yeterli bir düşüsün gözlenmemesi nedeniyle 17 günlük tam kapanma kararı alındı. Buna göre 17 gün boyunca kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Kabine toplantısında alınan tam kapanma kararından sonra İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

TAM KAPANMA NE ZAMAN BAŞLIYOR? SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE SEYAHAT YASAĞI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

Tam kapanma kapsamında sokağa çıkma yasağı bugün saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilen genelgede seyahat yasağı ve açık olacak işletmelerle ilgili şu ifadelere yer verildi:

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecek.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

TAM KAPANMADA MARKET VE BAKKALLAR 10:00-17:00 ARASI AÇIK

Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

ZİNCİR MARKETLER KAÇA KADAR AÇIK?

Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

YEMEKTE SADECE PAKET SERVİSİ OLACAK

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceği belirtilen genelge şöyle devam etti;

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

İçişleri Bakanlığı son dakika genelgesinde Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek. Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecek.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.)

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir. Sokağa çıkma yasağında Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Son dakika uyarısı: Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

Son dakika | İşte tam kapanma ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler! Dikkat! Sakın bu oyunlara gelmeyin

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebileceklerdir.

.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Giriş Tarihi: 27.04.2021  14:27 Güncelleme Tarihi: 27.04.2021 14:45

Son dakika haberine göre; Darbecilerin yönetime el koyduğu Myanmar'da gençlere silahlı eğitim veren milis grubu sabaha karşı orduya ait kamplara saldırı düzenledi. Baskında çevre köyler patlama ve silah sesleriyle sarsıldı, ele geçirilip ateşe verilen orduya ait kampların görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

BU ALBÜMÜ PAYLAŞ

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Darbecilerin yönetime el koyduğu ülkede, gençlere silahlı eğitim veren milis grubu sabaha karşı orduya ait kamplara saldırı düzenledi. Dünya bir anda iç savaşın fitilinin ateşlendiği ülkeye kilitlendi.

GALERİ DEVAM EDİYOR

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Myanmar'ın Tayland sınırını kontrol eden Karen National Union -Karen Kurtuluş Ordusu (KNU) adlı silahlı grup, darbeyi tersine çevirmek için protestoculara eğitim vermeye başladı.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Reuters haber ajansının dünyaya servis ettiği karelerde, yaşları hayli genç olan erkek ve kadınlara milisler tarafından silahlı eğitim verildiği görüldü.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Yerel medyadaki haberlerde, 1 Şubat'taki darbeden bu yana 750'yi aşkın kişiyi öldüren ordunun kıyımı sürerken bazı protestocuların silahlanmaya karar verdiğini ve söz konusu kamplara katıldığını yazdı.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Yerel medya, sınırdaki eğitime katılanlar arasında Mandalay'daki üniversite öğrencileri veya Yangon'da yaşayan şehirli gençlerin bulunduğunu aktardı.Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

SABAHA KARŞI 05.00'TE SALDIRDILAR
Sınırdaki askeri eğitim görüntülerinden bir gün sonra bu kez KNU militanları Tayland sınırındaki ordu üslerine saldırı düzenledi. Çevredeki köylerin patlama ve silah sesleri duyduğu çatışmadan yaklaşık bir saat sonra bu kez dumanlar yükseldi.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Yerel medya, Myanmar'ın en eski isyancı grubu olan KNU militanlarının saldırısında Tayland sınırındaki Saluen Nehri kıyısındaki ordu kamplarının yok edildiğini bildiriyor.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Köylüler üsteki yedi askerin kaçarken gördüklerini söyledi, henüz resmi bir açıklama yapmayan Myanmar ordusu savaş uçaklarıyla KNU üslerine saldırı düzenleyerek misillemede bulundu.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Gün doğumuna yakın gerçekleşen çatışma nehrin Tayland tarafındaki köylerde de duyuldu. Ordu üslerinden alevler yükselen görüntüler ise, sosyal medyadan paylaşıldı.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Karen eyaletinde Myanmar ordusunun en az 81 üssünün olduğu tahmin ediliyor. KNU militanları Mart ayı sonunda orduya ait bir karakolu basıp 10 askeri öldürünce Myanmar jetleri bölgeyi bombardımana tutmuştu.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Yerel medya, Saluen Nehri'nin Tayland tarafındaki iki köyde acil tahliye başlatıldığını duyurdu. Haberlerde, araçlarına binerek çatışma bölgesinden kaçmaya çalışan 300'ü aşkın köylünün görüntüsü yayınlanıyor.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

KENDİ HALKINA SAVAŞ AÇAN ORDU
Yaklaşık 54 milyon insanın yaşadığı Güney Asya ülkesi Myanmar'da, ordu 1 Şubat'ta sivil yönetimi devirip darbe yaptı. Cunta, geride kalan 85 günde ortalama her 24 saatte dokuz protestocuyu öldürdü. Darbenin birkaç gün sonrasında başlayan gösteriler, ülkenin büyük kentleri Yangon, Mandalay ve Nepido'dan tüm şehirlere yayılıp kitlesel hale büründü.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii'yi gözaltına alıp sokağa çıkma yasağı ilan eden darbecilerin çabası, protestoların önünü kesemedi.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Myanmar ordusu sokağa dökülen darbe karşıtlarına silah doğrultmakta bir beis görmedi, ülkeden her gün kitlesel ölüm haberleri gelmeye başladı.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

SOKAKLAR KAN GÖLÜ
Uluslararası haber ajansları,sokaklarından silah seslerinin dinmediği Myanmar'da gözünü kan bürüyen ordunun bugüne kadar 753 protestocuyu öldürdüğünü bildiriyor.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Cunta beklendiği gibi gösterilere katılanları kitlesel olarak gözaltına aldı, bir yıl olağanüstü hal ilan edilen ülkede halihazırda 3 bin 400'den fazla protestocu gözaltında.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Darbecilerin gözaltı yelpazesinde Myanmar'ın en tanınmış komedyeni Zarnagar'dan güzellik kraliçesi Han Lay'a, model Paing Takhon'dan yazar Tu Tu Tha'ya çok sayıda sanatçı ve ünlü de vardı.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Kasım 2020'deki seçimleri ordunun desteklediği parti kaybedince 'hile' bahanesiyle darbe yapan cunta, ABD ve Batılı ülkelerin yaptırım tehditlerine rağmen şimdiye kadar geri adım atmış değil.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Çin'in desteğini alan darbeciler gözaltında tuttukları siyasileri askeri mahkemelerde yargılarken, hafta sonu gerçekleşen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvesinde krizin çözümü için beş maddede anlaşma sağlandı.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Endonezya'nın başkenti Cakarta'daki ASEAN zirvesinden, Myanmar'daki şiddetin bir an önce durdurulması ve örgütün atayacağı temsilcinin taraflarla diyaloğa geçmesi gibi maddeler çıktı.

 

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Ancak ASEAN zirvesinde alınan kağıt üstündeki kararlar darbecilerin katliamını durdurmadı, son 24 saatte en az altı göstericinin daha yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Pazartesi günü Myanmar'ın birçok şehrinde darbe karşıtları yine sokaklara çıktı, ülkenin en büyük kenti Yangon'da göstericiler 'Yangon grevi tüm düşmanları yenecek' pankartı taşıdı.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

ELEKTRİK FATURALARI VE TARIM KREDİLERİNİ ÖDEMEYİN!
Reuters, ASEAN zirvesindeki anlaşmayı kabul etmeyen darbe karşıtlarının cuntayı devirmek için Pazartesi günü yeni bir kampanya başlattıklarını bildiriyor.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Buna göre cuntayı çaresiz bırakmak için elektrik faturaları ve tarım kredileri ödenmeyecek, darbe karşıtları çocuklarını okullara göndermemeye devam edecek.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Myanmar'daki darbe karşıtı protestoları sürükleyen gençler, esprili pankartlarıyla dünyada haber oldu: 'Eski sevgilim kötüydü ama ordu daha kötü!'

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Birleşmiş Milletler, protestoculara silah doğrultan Myanmar ordusunun kendi halkına savaş açtığını belirtiyor. Sınırdaki yeni görüntüler, ülkenin kanlı bir iç savaşa sürüklenebileceğinin işareti.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

'GİDİŞAT HAYRA ALAMET DEĞİL'
BBC Güney Doğu Asya muhabiri Jonathan Head, cuntanın başındaki General Min Aung Hlaing'in ilk kez ulusa seslendiği tarih olan 8 Şubat'taki analizine 'Gidişat hayra alamet değil' başlığını atmıştı:

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

"Cunta, devlet televizyonu aracılığıyla halkı, kamu güvenliğini ve hukukun üstünlüğünü tehdit edilmesi durumunda harekete geçeceği konusunda uyardı. 2007'de Safran Devrimi sonrası da cunta karşıtı protestolarda yetkililer benzer uyarıları yapmış, ardından da gerçek mermilerle göstericilerinee ateş açmıştı. Çok sayıda kişi protestolar sırasında hayatını kaybetmişti.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Bu elbette farklı bir dönemdi. Sosyal medya, internet ya da cep telefonları yoktu. Bu kez ise sosyal medya kanallarına erişimin engellenmesine rağmen gösteriler Facebook'da canlı yayımlanıyor. Peki ordu gücünü yeniden göstermek adına silahlı gücünü kullanabilir mi?

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Gidişatın pek hayra alamet olduğu söylenemez. İktidarı ele geçiren generaller, Aung San Suu Kyi'yi koltuğundan indirerek doğru şeyi yaptıklarına inanıyor gibi görünüyor. Hatta kendileri yerine göstericilerin disiplinsizlikleriyle demokrasiye zarar verdiklerini düşünüyor."

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

Jonathan Head'in bu satırları yazmasından birkaç gün sonra ordu göstericilere ateş açmaya başladı, Myanmar sokaklarında tüyler ürpertici görüntüler ortaya çıktı. Darbecilerin sınırdaki askeri eğitime nasıl tepki vereceği ise şimdilik belirsiz.

Bağımsızlığını ilan ettiği 1948'den itibaren sivil yönetimle idare edilen Myanmar, 1962'deki darbenin ardından yaklaşık 50 yıl boyunca askerin perde arkasında dizginleri elinde tuttuğu bir ülkeydi.

Savaş başladı! Askerler kaçtı silah sesleri köyleri inletti

2011 yılında ilk sivil hükümet kurulduğunda bile, parlamentonun dörtte birini askerler oluşturuyordu. 10 yıl sonra, 1 Şubat 2021 tarihinde Myanmar karanlık günlere geri

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki