sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Son dakika: O illerde sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Kısıtlama ne zaman sona erecek? Nereler açık olacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) ülkemizde de etkisini sürdürüyor. Mutasyonlu virüsün de etkisiyle son dönemde vaka sayıları artarken, salgına karşı yeni tedbirler alındı. 58 il çok yüksek riskli olan kırmızı kategoriye geçti. Bu sebepten ötürü Cumartesi günleri için kaldırılan kısıtlamalar da geri getirildi. Öte yandan koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması saat 21.00 itibariyle başladı. Peki hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak? Nereler açık olacak? İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Son dakika: O illerde sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Kısıtlama ne zaman sona erecek? Nereler açık olacak?
Son dakika: O illerde sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Kısıtlama ne zaman sona erecek? Nereler açık olacak? Admin
Bu içerik 113 kez okundu.
Reklam

Son dakika: O illerde sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Kısıtlama ne zaman sona erecek? Nereler açık olacak?

Giriş Tarihi: 09.04.2021  19:23 Güncelleme Tarihi: 09.04.2021  21:55

'de koronavirüse karşı verilen mücadele sürerken vakalardaki artış giderek korkutucu bir hal alıyor. Bu kapsamda yeni vakaların önüne geçilebilmesi adına uygulanan hafta sonu  başladı. Hangi illerde sokağa çıkma kısıtlaması var?  günlerinde nereler kaça kadar açık?  Ankara ve 'de kısıtlama ne zaman sona erecek? İşte il il detaylar...

Son dakika: O illerde sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Kısıtlama ne zaman sona erecek? Nereler açık olacak?

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede kontrollü normalleşme döneminde illerin risk durumlarına göre hafta sonu uygulanan  devam ediyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin hususlar hatırlatıldı.

BU İLLER SOKAĞA ÇIKABİLECEK

Bu kapsamda düşük (mavi) risk grubunda yer alan Şırnak ile orta risk (sarı) grubunda yer alan Batman, Bitlis, Diyarbakır, , Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa,  ve Van'da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatlerinde olacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Bu illerde yaşayanlar dikkat Hafta sonu hangi illerde  olacak ve nereler açık olacak? İşte hafta sonu yasağı hakkında tüm detaylar! Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) ülkemizde de etkisini sürdürüyor. Mutasyonlu virüsün de etkisiyle son dönemde vaka sayıları artarken, salgına karşı yeni tedbirler alındı. 58 il çok yüksek riskli olan kırmızı kategoriye geçti. Bu sebepten ötürü Cumartesi günleri için kaldırılan kısıtlamalar da geri getirildi. Öte yandan koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması saat 21.00 itibariyle başladı. Peki hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak? Nereler açık olacak? 

SON DAKİKA | Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak ve nereler açık olacak? İşte hafta sonu yasağı hakkında tüm detaylar!

 Son dakika haberleri: Koronavirüs tedbirleri kapsamında çok yüksek riskli 58 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Peki toplamda 56 saat sürecek olan sokağa çıkma kısıtlaması hangi şehirlerde uygulanacak? Hangi işletmeler hizmet verecek? İşte detaylar...

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI HATIRLATMA YAPTI

Son dönemde koronavirüs vaka sayısındaki artış nedeniyle getirilen kısıtlamalar hakkındaki detaylar bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı genelgesinde yayınlanmıştı. Kabine Toplantısı'nda 58 ilin çok yüksek riskli iller grubuna geçmesi ve kırmızı kategoride yer alması Cumartesi yasaklarını da geri getirdi.

Hafta sonuna da az bir zaman kala; hafta sonu yasak var mı sorusunun yanıtı merak edilmeye başlandı. İçişleri Bakanlığı, hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması öncesi bir bilgilendirme yaptı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi:

"Covid- 19 salgını ile mücadelede kontrollü normalleşme döneminde illerimizin risk durumlarına göre hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmektedir.

HAFTA SONU HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANACAK?

Bu kapsamda Düşük (Mavi) grubunda yer alan Şırnak'ta ve Orta Risk (Sarı) grubunda yer alan Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak, Van'da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Yüksek risk (Turuncu) grubunda yer alan Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli'de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00'de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak.

Çok yüksek risk (Kırmızı) grubunda yer alan Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak'ta ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00'de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak.

MANAVLAR, KASAPLAR VE KURUYEMİŞÇİLER TELEFONLA YA DA ONLİNE SİPARİŞLERİ TESLİM EDEBİLECEK

• Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve/ veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar ve kuruyemişçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek.

•Cumartesi/ Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

LOKANTA VE RESTORANLAR SAAT KAÇA KADAR HİZMET VERECEK?

• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/ veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

•Online sipariş firmaları da Cumartesi ve / veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.

Covid- 19 salgını ile mücadelede kontrollü normalleşme döneminde illerimizin risk durumlarına göre hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmektedir.DÜŞÜK RİSKLİ (MAVİ) İLLERDÜŞÜK RİSKLİ (MAVİ) İLLER

Bu kapsamda Düşük (Mavi) grubunda yer alan Şırnak’ta hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.ORTA RİSKLİ (SARI) İLLERORTA RİSKLİ (SARI) İLLER 

Orta Risk (Sarı) grubunda yer alan Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak, Van’da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.YÜKSEK RİSKLİ (TURUNCU) İLLERYÜKSEK RİSKLİ (TURUNCU) İLLER

Yüksek risk (Turuncu) grubunda yer alan Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli’de hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00’de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak.BU İLLERDE 56 SAAT SÜRECEKBU İLLERDE 56 SAAT SÜRECEK

Saat 21'de başlayan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde çok yüksek riskli illerde uygulanacak.ÇOK YÜKSEK RİSKLİ (KIRMIZI) İLLERÇOK YÜKSEK RİSKLİ (KIRMIZI) İLLER 

Çok yüksek risk (Kırmızı) grubunda yer alan Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır,Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak’ta hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak.Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve/ veya Pazar günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar ve kuruyemişçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek.Cumartesi/ Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/ veya Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.Online sipariş firmaları da Cumartesi ve / veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerimizdeki vatandaşlarımızın, Bakanlığımızca daha önce çıkarılan genelgeler doğrultusunda temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır.Kovid-19 salgını ile mücadelemiz sona erip eski normale dönünceye kadar TEMİZLİK, MASKE, MESAFE kurallarına uymaya devam etmeliyiz. Sağlığımız için hepimiz birbirimize karşı sorumluyuz.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan yüksek ve çok yüksek risk grubundaki illerimizdeki vatandaşlarımızın, Bakanlığımızca daha önce çıkarılan genelgeler doğrultusunda temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

TEK YAŞAYAN 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIN DURUMU NE OLACAK?

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşların ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları, planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek birimleri aracılığıyla karşılanacak.

CENAZELER NASIL YAPILACAK?

Cenazelere sadece vefat edenin birinci derecede yakınları katılabilecek. Ayrıca alınan tedbirler kapsamında  namazı en fazla 30 kişi ile kılınabilecek.

Hafta sonu hangi illerde sokağa çıkma yasağı var?HAFTA SONU HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR?

Bakan Koca 'Bundan başka çözüm yok' diyerek uyardı!BAKAN KOCA 'BUNDAN BAŞKA ÇÖZÜM YOK' DİYEREK UYARDI!

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı
Giriş Tarihi: 04.04.2021  10:00Güncelleme Tarihi: 04.04.2021 10:00
Mısır'da 22 firavunun mumyaları Kahire caddelerinden kortej eşliğinde yeni müzeye sevk edildi. Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı 'Firavunların Altın Geçidi' adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı. İşte dünyanın izlediği o törenden çarpıcı kareler...

BU ALBÜMÜ PAYLAŞ

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı

Mısır'da 22 firavunun mumyaları Kahire caddelerinden kortej eşliğinde yeni müzeye taşındı.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 1

Mısır'da 22 firavunun mumyaları akşam saatlerinde başkent Kahire caddelerinden kortejle geçirilerek Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’ne taşındı.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 2

Görkemli bir tören eşliğinde gerçekleştirilen nakil işlemine birçok Mısırlı’nın yanı sıra online olarak dünyanın birçok ülkesinden kişi yoğun ilgi gösterdi.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 3

Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı ‘Firavunların Altın Geçidi’ adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı.

 

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 4

Yüzyıllardır bulundukları yerden alınan Mumyalar, ülkenin başkenti Kahire'deki Mısır Müzesi'nden şehrin güneyindeki ‘Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'nde ziyaretçilere sergilenmeye başlanacağı ifade edildi.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 5

NAKİL İŞLEMİ 40 DAKİKA SÜRDÜ

Öte yandan, mumyası taşınan tarihi kral ve kraliçeler arasında Ramses II, Ramses IX, Seqenenre Taa II ve Hatshepsu yer aldı.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 6

Mumyalar, sarsıntı emicilerin bulunduğu altın renkli koruyucularla taşınırken, nakil işlemi yaklaşık 40 dakika sürdü. Müzenin yarından itibaren halka ziyarete açılacağı ifade edildi.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 7

“HAYRANLIK UYANDIRAN BİR TÖREN”

Geçit töreni sırasında törenin önemine değinen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, "Bu tören hayranlık uyandıran bir tören. Tarihin derinliklerine kadar uzanan bu eşsiz medeniyetin üzerinde değerlerine sahip çıkan Mısır halkının büyüklüğünün kanıtı olacaktır. Tüm Mısırlıları bu tarihi güne tanık olmaya ve bu eşsiz anın ruhundan ilham almaya davet ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 8

Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı ‘Firavunların Altın Geçidi’ adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı.
40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı
Mısır'da 22 firavunun mumyaları Kahire caddelerinden kortej eşliğinde yeni müzeye taşındı. Görkemli bir tören eşliğinde gerçekleştirilen nakil işlemine birçok Mısırlı'nın yanı sıra online olarak dünyanın birçok ülkesinden kişi yoğun ilgi gösterdi.
40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Mısır'da 22 firavunun mumyaları akşam saatlerinde başkent Kahire caddelerinden kortejle geçirilerek Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'ne taşındı. Görkemli bir tören eşliğinde gerçekleştirilen nakil işlemine birçok Mısırlı'nın yanı sıra online olarak dünyanın birçok ülkesinden kişi yoğun ilgi gösterdi.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı 'Firavunların Altın Geçidi' adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Yüzyıllardır bulundukları yerden alınan Mumyalar, ülkenin başkenti Kahire'deki Mısır Müzesi'nden şehrin güneyindeki 'Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'nde ziyaretçilere sergilenmeye başlanacağı ifade edildi.
NAKİL İŞLEMİ 40 DAKİKA SÜRDÜ

NAKİL İŞLEMİ 40 DAKİKA SÜRDÜ

Öte yandan, mumyası taşınan tarihi kral ve kraliçeler arasında Ramses II, Ramses IX, Seqenenre Taa II ve Hatshepsu yer aldı. Mumyalar, sarsıntı emicilerin bulunduğu altın renkli koruyucularla taşınırken, nakil işlemi yaklaşık 40 dakika sürdü. Müzenin yarından itibaren halka ziyarete açılacağı ifade edildi.
'HAYRANLIK UYANDIRAN BİR TÖREN'

'HAYRANLIK UYANDIRAN BİR TÖREN'

Geçit töreni sırasında törenin önemine değinen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, "Bu tören hayranlık uyandıran bir tören."

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

"Tarihin derinliklerine kadar uzanan bu eşsiz medeniyetin üzerinde değerlerine sahip çıkan Mısır halkının büyüklüğünün kanıtı olacaktır. Tüm Mısırlıları bu tarihi güne tanık olmaya ve bu eşsiz anın ruhundan ilham almaya davet ediyorum." İfadelerine yer verdi.


40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Müzenin yarından itibaren halka ziyarete açılacağı ifade edildi.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Geçit töreni sırasında törenin önemine değinen Sisi, "Bu tören hayranlık uyandıran bir tören. Tarihin derinliklerine kadar uzanan bu eşsiz medeniyetin üzerinde değerlerine sahip çıkan Mısır halkının büyüklüğünün kanıtı olacaktır. Tüm Mısırlıları bu tarihi güne tanık olmaya ve bu eşsiz anın ruhundan ilham almaya davet ediyorum." İfadelerine yer verdi.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

1881 yılına kadar kimsenin bulamadığı bu mumyaları çiftçi el-Rassul'un keçisi otlarken buldu.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki Gize kentinde yer alan Mısır Piramitleri günümüzde dahi gizemini koruyor.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Bölgede birçoğu dönemin firavunları için lahit görevi gördüğü bilinen 118 ila 139 kadar piramit yer aldığı tahmin ediliyor.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı ‘Firavunların Altın Geçidi’ adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı.

40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındıYüzyıllardır bulundukları yerden alınan Mumyalar, ülkenin başkenti Kahire'deki Mısır Müzesi'nden şehrin güneyindeki ‘Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'nde ziyaretçilere sergilenmeye başlanacağı ifade edildi.
40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındıYapılan deneyler ve gerekli kum su birleşenlerinin test edildiği araştırmada çöl kumunun gerekli su miktarı katılarak yoğun baskı uygulanması sonucu bekletilmesi ile normal kuma göre 2 kat daha sert bir birleşene sahip olunduğu belirtildi.
40 dakika sürdü, 400 televizyon canlı yayınladı! 18 kral ve 4 kraliçe böyle taşındı

Yapılan araştırmalara göre gizemli piramitlerin inşasında kum yığınlarının gerekli miktarda su miktarı ile birlikte kat kat yukarı doğru bekletilip gerekli sertliğe ulaşan kayaların kat kat yukarı doğru inşa edilerek piramitlerin yapıldığı hakkında yeni bir teori ortaya atıldığı belirtildi.

  • Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Mısır'da 22 firavunun mumyaları akşam saatlerinde başkent Kahire caddelerinden kortejle geçirilerek Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'ne taşındı.

GALERİ DEVAM EDİYOR

  

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Görkemli bir tören eşliğinde gerçekleştirilen nakil işlemine birçok Mısırlı'nın yanı sıra online olarak dünyanın birçok ülkesinden kişi yoğun ilgi gösterdi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı 'Firavunların Altın Geçidi' adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Yüzyıllardır bulundukları yerden alınan Mumyalar, ülkenin başkenti Kahire'deki Mısır Müzesi'nden şehrin güneyindeki 'Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'nde ziyaretçilere sergilenmeye başlanacağı ifade edildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

NAKİL İŞLEMİ 40 DAKİKA SÜRDÜ

Öte yandan, mumyası taşınan tarihi kral ve kraliçeler arasında Ramses II, Ramses IX, Seqenenre Taa II ve Hatshepsu yer aldı. Mumyalar, sarsıntı emicilerin bulunduğu altın renkli koruyucularla taşınırken, 

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Müzenin yarından itibaren halka ziyarete açılacağı ifade edildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

"HAYRANLIK UYANDIRAN BİR TÖREN"

Geçit töreni sırasında törenin önemine değinen Sisi, "Bu tören hayranlık uyandıran bir tören. Tarihin derinliklerine kadar uzanan bu eşsiz medeniyetin üzerinde değerlerine sahip çıkan Mısır halkının büyüklüğünün kanıtı olacaktır. Tüm Mısırlıları bu tarihi güne tanık olmaya ve bu eşsiz anın ruhundan ilham almaya davet ediyorum." İfadelerine yer verdi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

 

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

ANTİK MISIR'A AİT 3 BİN YILLIK GİZEMİN KAPISI ARALANDI

TT320 olarak adlandırılan Antik Mısır lahiti Teb Nekropolü'nde Deir el-Bahari bitişiğinde yer alıyor.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bu lahit önceleri Pinedjem II, eşi Neskhons ve yakın aile bireylerinin ebedi istirahatgah yeri olarak biliniyordu.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Fakat Pinedjem II, Mısır Krallığı'nın gerileme dönemine denk gelen ve lahit hırsızlarının kol gezdiği MÖ. 969 yılında yaşamını yitirmişti.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

9. Ramses döneminde Başpapaz, 3 bin yıl boyunca sır olarak kalacak son derece gizli bir yöntem keşfetti.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

İngiltere merkezli televizyon kanalı Channel 5'te yayınlanan ve sunuculuğunu Bettany Hughes'ın üstlendiği "Egypt's Greatest Treasures" programında geçtiğimiz bu ilginç konu işlendi.

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Hughes, Mısır Kralının cansız bedeninin oldukça şaşırtıcı bir noktada keşfedildiğini söyledi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Hikayenin Luksor kentinde başladığını belirten Hughes 1881 yılında dönemin yetkililerinin Mısır Firavunlarına ait değerli bazı eşyaların Abd el-Rassul adlı bir çiftçi tarafından satıldığını tespit ettiğini ifade etti.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

El-Rassul'un sorgu için gözaltına alındığını anlatan Hughes, çiftçinin sattığı hazinelerin kaynağını itiraf ettiğini aktardı.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Yetkililerle iş birliği yapmak için anlaşan el-Rassul, bu kişileri TT320'nin de bulunduğu bölgeye getirdi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Nil Vadisi yakınlarındaki bu bölgede araştırma yapmaya başlayan arkeologlar burada yerin 13 metre altında Antik Mısır dönemine ait sayısız eser bulunduğunu keşfetti.

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Arkeologlar yerin 13 metre altında Firavunlara ve Kraliçelere ait 40'tan fazla mumya buldu.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Yaklaşık 3 bin yıl kadar önce Pinedjem adlı bir papaz, Krallar Vadisi'ndeki değerli hazinelerin yanı sıra mumyaları da hedef alan hırsızlara karşı havarilerinin de desteğiyle son derece riskli bir plan yaptı.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Pinedjem ve havarileri, hırsızlık süsü vererek lahitlerden çıkardıkları mumyaları dağlık bir bölgeye dikkat çekmeyecek şekilde taşıdı.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

1881 yılına kadar kimsenin bulamadığı bu mumyaları çiftçi el-Rassul'un keçisi otlarken buldu.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki Gize kentinde yer alan Mısır Piramitleri günümüzde dahi gizemini koruyor.

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bölgede birçoğu dönemin firavunları için lahit görevi gördüğü bilinen 118 ila 139 kadar piramit yer aldığı tahmin ediliyor.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

3 büyük piramidin yer aldığı Gize'deki en büyük ve en eski piramit olan Keops Piramidi, Dünyanın Yedi Harikası'ndan günümüze kadar ulaşan tek eser olarak biliniyor.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Yaklaşık 20 yılda yapıldığı tahmin edilen Keops Piramidi'nin, içerisinde lahiti de yer alan Mısır Firavunu Keops adına yapıldığı düşünülüyor.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Amsterdam Üniversitesi araştırmacılarının gizemli Mısır Piramitleri'nde yaptıkları araştırmada ıslak kum bulunduğu ve bu bileşenin piramit yapımına karşı önemli bir ipucu olduğu belirtildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Araştırmacıların yaptıkları açıklamalara göre gerekli kum ve su miktarının bileşenlerinde gerekli sertleşmeyi oluşturacağı iddia edildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Yapılan deneyler ve gerekli kum su birleşenlerinin test edildiği araştırmada çöl kumunun gerekli su miktarı katılarak yoğun baskı uygulanması sonucu bekletilmesi ile normal kuma göre 2 kat daha sert bir birleşene sahip olunduğu belirtildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Yapılan araştırmalara göre gizemli piramitlerin inşasında kum yığınlarının gerekli miktarda su miktarı ile birlikte kat kat yukarı doğru bekletilip gerekli sertliğe ulaşan kayaların kat kat yukarı doğru inşa edilerek piramitlerin yapıldığı hakkında yeni bir teori ortaya atıldığı belirtildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Deneyler kumun rutubetinin doğru miktarda gerekli çekme kuvveti uygulanarak yapıldığı test etme üzerine olmuştur.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Teorilerini test etmek için, fizikçiler kum bir tepsiye Mısır kızağın bir laboratuvar versiyonunu yerleştirdi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bu kum su miktarının bir fonksiyonu olarak, gerekli çekme kuvvetini ve kum sertliğini belirleyici bir kuvvete sahip olduğu belirtildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Çok daha güçlü bir kum kayası elde etmek için belirli bir hacmi olan kum kayaların bir areometre ile ölçülerek uygulanan sertliğinin ölçüldüğünde istenilen sertliğe ulaştığı belirtildi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Mısır Piramitleri, Mısır'da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır'da 100'den fazla piramit vardır.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi'nden Orta Krallık Dönemi'ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3.Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit'tir.

 

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapısıdır.Yapımda çalışan işçiler piramitlerin sırrını bildikleri için yapım bittikten sonra öldürülmüşlerdir.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

En çok bilinen piramitler Gize'de bulunmuştur. Birkaç Gize Piramidi inşa edilmiş en büyük yapılardandır. Gize Piramitleri'nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran, Dünya'nın Yedi Harikası'ndan biri olarak görülmektedir.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Orta ve Güney Amerika'da Mayalar, Aztekler ve İnkalar tarafından benzer yapılar yapılmıştır, ama gerçek piramitler Mısır'dadır.Yunanca pyramis sözcüğünden türemiş olan piramitlerde genellikle taş ya da tuğla kullanılmıştır.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Dörtgen bir taban üzerinde yükselen piramitlerin üçgen biçimli dört kenar yüzeyi tepede bir noktada birleşir. Mezar odası çoğunlukla piramidin üzerine oturduğu kayanın içine oyulmuştur.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Eski Krallık'ta 2. hanedan döneminin sonuna kadar (yaklaşık İ.Ö.1650) krallar ve soylular mastaba denen mezarlara gömülürlerdi. Mastabalar, dikdörtgen biçimli, yan duvarları içeriye doğru eğimli ve üst yüzeyi düz olan; daha çok üstü kesik bir piramide benzeyen anıtmezarlardı. 3. hanedan döneminde (İ.Ö.2650-2575) kral mezarlarında taş kullanılmaya başlandı.

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

İlk piramit, bu dönemde, Kahire'nin yakınındaki Sakkara'da ünlü mimar İmotep tarafından yapıldı. Kral Zoser için tasarlanan ve üst üste konmuş altı mastabadan oluşan bu anıtmezara Basamaklı Piramit denmiştir.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Kutsal sayılan ölmüş krala armağanların sunulduğu bir tapınağı da içeren Basamaklı Piramit ve ek yapıları geniş bir duvarla çevrelenmiştir. 60 metre yüksekliğinde olan ve kireç taşından yapılan bu piramit Eski Mısır'ın en güzel anıtlarından biridir. Yapının altından toprağın içine uzanan 11 geçitte kral ve bazı soyluların pembe granit ve albatrdan (kaymak taşı) yapılma lahitleri bulunur.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bölgede daha birçok piramidin yapıldığı sanılmaktadır. 1953'te Sakkara'da 3.hanedan döneminden kalma tamamlanmamış bir başka basamaklı piramidin kalıntılarına rastlanmıştır.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

En tanınmış piramitler, Kahire'nin güneyinde Gize'de bulunan üç piramittir. Bu piramitler 4. hanedan döneminden (İ.Ö.2575-2468) kalmıştır. En büyüğünü Yunanca adıyla Firavun Keops yaptırmıştır. Keops Mısırlılar'ca Khufu olarak adlandırılır. Keops Piramidi'nin taban kenarları yaklaşık 230 metre ve yüksekliği 146 metredir.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Ama dış kaplaması aşındığı için bugün yüksekliği 9 metre daha düşüktür.Kayalık bir zemine oturan piramidin dış bölümü kireç taşı ve granitten yapılmıştır. Tüm yapıda her biri ortalama 2,75 ton ağırlığında toplam 2,3 milyon taş blok kullanılmıştır.

 

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Piramidin yapımında kullanılan kayalar Nil ırmağının karşı kıyısından getirilmiş, kireç taşı Kahire yakınlarından,granit ise Assuan'dan taşınmıştı. Kabaca yontulan granit bloklar, silindirler üzerinde çekilerek ırmağa getirilir ve buradan mavnalarla piramide en yakın yük iskelesine taşınırdı. Bloklar, iskele ile piramit arasında döşenmiş granit geçitten, tahta silindirler üzerinde çekilerek yerine ulaştırılırdı.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Taş blokları çıkaran ve taşıyan kişiler kendi adlarını kırmızı bir boya ile taşın üzerine yazarlardı. Bu yazılar bugün de okunabilmektedir.Taşlar çok düzgün bir biçimde bakır aletlerle işlenirdi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Keops'un ardından Kefren ve Mikerinos tarafından yaptırılan öbür ünlü iki piramit, ilkine göre daha küçüktür.Her üç piramit de yağmalanmış oldukları için içlerindeki eşyaların çoğu kaybolmuştur.5. ve 6. hanedan kralları da (İ.Ö.2465-2150) Gize ve Abu Şir'de birçok piramit yaptırmışlardı.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

11. ve 12. hanedan krallarının (İ.Ö.2130-1756) piramitleri daha çok Dahşur, Havara ve el-Lahun'da bulunmuştur.Bu dönemden sonra, soylulara mezar olarak kullanılan piramitlerin yapımına son verildi.Mısırlılar krallarını, 18. hanedan döneminde (İ.Ö.1540-1292) başkent olan Teb yakınlarındaki Krallar Vadisi'nde kayalara oyulmuş mezar odalarına gömmeye başladılar.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bir zamanlar Nil ırmağının batı kıyısı boyunca birçok piramit yer alırdı. Bunların Eski ve Orta Krallık döneminde yapılmış olmaları ile Mısırlılar'ın Güneş tanrısı Ra'ya tapınmaya ve ölülerini mumyalamaya başlamaları arasında bir ilişki olduğu sanılmaktadır. Eski Mısırlılar, ölen bir kişinin bedenini koruyarak, ona yiyecek ve içecek sunarak ölümden sonra yaşamasını sağlayabileceklerine inanırlardı.

 

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bu nedenle ölülerini, öbür dünyada gereksinecekleri eşyalarla birlikte gömerler, mezar duvarlarına çizdikleri resimler ve yazdıkları yazılarla ölülere karşılaşabilecekleri tehlikelerden korunma yollarını gösterirlerdi.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Mısır Piramitleri'nin ardında yatan büyük gizem ortaya çıktı. Dünyaca ünlü Mısır Piramitleri günümüzde halen gizemini korumaktadır. İşte herkesi şaşırtacak ilginç bilgiler.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Rüzgar enerjisi ile çalışan bu aspiratörler, oluşan kokuları dışarı atmaya yarıyorlar.

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Ortamda bulunan kötü havayı filtreleyerek dışarı atma prensibine dayanarak çalışır.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Eski fotoğraflarda insanların ellerini hep bir yere koyduğunu ya da bir şeyler tuttuğunu görmüşsünüzdür. Peki ama bunu neden yapıyorlar?

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

O dönemlerde fotoğrafçılık şimdi olandan çok daha zordu. İnsanlar kamera karşısına geçtiklerinde heyecanlanıyor ve ellerini nereye koyacaklarını bilemiyorlardı.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Sürekli hareket eden insanlar yüzünden fotoğraflar da oldukça kalitesiz görünüyordu. Fotoğrafçılar çözümü onların ellerini bir yerlere sabitleyerek buldular.Kimi zaman el ele tutuştular, kimi zaman tokalaştılar kimi zaman da ellerinde bir nesne tutarak fotoğraf çektirdiler.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Vietban'da kırlabgıç yuvaları insanları adeta zengin yapıyor.Bu kuşların tükürükleri ile hazırladıkları bu yuvaların insan sağlığı için önemli bir etkisi olduğuna inanıyorlar.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hatta bazı kanser türlerini de tedavi ettiği düşünülüyor.

 

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Kleopatra, Mısır Piramitlerinin inşasına göre ilk akıllı telefona daha yakın zamanda yaşadı.Piramitlerin inşası (MÖ 2580-2560) ile Kleopatra'nın doğumu (M.Ö. 69) arasında yaklaşık 2.500 yıl vardır. Buna karşılık, Kleopatra'nın ölümü (M.Ö. 30) ile ilk iPhone (2007) arasında sadece 2.037 yıl vardır.

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Ayrıca, bu piramitler aslında çölde yalnız değiller

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

Rusya ve Pluto'nun yüzey alan hacimlerinin karşılaştırılması

Dünyanın gözü bu törendeydi! 18 kral 4 kraliçe böyle taşındı

1930 yılında keşfedilen Plüton halen Güneş'in etrafında tam tur atamamıştır


Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı
Mısır'da 22 firavunun mumyaları Kahire caddelerinden kortej eşliğinde yeni müzeye taşındı
.
Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 9Dünya basınında yaklaşık 400 televizyonun canlı olarak yayınladığı ‘Firavunların Altın Geçidi’ adı verilen törende 18 kral ve 4 kraliçe eski Mısır geleneklerine göre dizayn edilmiş, ayrı araçlarda 5 kilometre boyunca taşındı.

Yüzyıllardır bulundukları yerden alınan Mumyalar, ülkenin başkenti Kahire'deki Mısır Müzesi'nden şehrin güneyindeki ‘Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi'nde ziyaretçilere sergilenmeye başlanacağı ifade edildi.

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 10

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 11

Mısır’da 18 kral ve 4 kraliçenin mumyası kortej eşliğinde müzeye taşındı - 12

NAKİL İŞLEMİ 40 DAKİKA SÜRDÜ

Öte yandan, mumyası taşınan tarihi kral ve kraliçeler arasında Ramses II, Ramses IX, Seqenenre Taa II ve Hatshepsu yer aldı. Mumyalar, sarsıntı emicilerin bulunduğu altın renkli koruyucularla taşınırken, nakil işlemi yaklaşık 40 dakika sürdü. Müzenin yarından itibaren halka ziyarete açılacağı ifade edildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki