sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki

Twitter’dan sahte hesapla bakanlara, AK Parti yöneticilerine ve vekillere ağır hakaretler eden kişi, Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz çıktı. Adalet dağıtması gerekirken mesaisini sosyal medyada küfürbazlığa harcayan Gündüz, HSK tarafından açığa alındı. Siyasilerden ise küfürbaz Savcı'ya peş peşe sert tepkiler geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sosyal medya mecralarının hem hukuki hem de ahlaki ciddi sorunlara yol açtığını biliyoruz. Kimse kimsenin hukukunu çiğneyemez." ifadelerini kullandı. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, "Bu savcı hakkında ciddi bir araştırma yapılmalı. Tam bir FETÖ metodu uygulaması dolayısıyla böyle bir şüphenin içine düşmem gayet doğaldır." ifadelerini kullandı.

Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki Admin
Bu içerik 170 kez okundu.
Advert

Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki

Giriş Tarihi: 19.03.2021  00:48 Güncelleme Tarihi: 19.03.2021  07:03

Sosyal medyada açtığı "sayın müsteşar" rumuzlu hesap üzerinden trollük yapan küfürbaz savcı 'ün hakaret ettiği siyasiler 'e konuştu. AK Parti Genel Başkan Yardımcıları  ve , AK Parti İstanbul Milletvekili  ve Ankara Büyükşehir eski Belediye Başkanı  görevden alınan savcı Özcan Muhammed Gündüz’e çok sert tepki gösterdiler. 

Küfürbaz savcıya siyasilerden sert tepki

'dan devlet büyüklerine hakaret eden cumhuriyet savcısı 'e siyasilerden tepki: Tam bir 

 merkezli sosyal medya platformu ’da sahte hesap açıp bakanlara,  yöneticilerine ve vekillere ağır hakaretlerde bulunan kişi, Cumhuriyet Savcısı  çıktı. Adalet dağıtması gerekirken mesaisini sosyal medyada küfürbazlığa harcayan Gündüz, HSK tarafından açığa alındı. Siyasilerden ise küfürbaz Savcı'ya peş peşe sert tepkiler geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı , konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Sosyal medya mecralarının hem hukuki hem de ahlaki ciddi sorunlara yol açtığını biliyoruz. Kimse kimsenin hukukunu çiğneyemez." yorumunda bulundu. Eski  Başkanı  ise, "Bu savcı hakkında ciddi bir araştırma yapılmalı. Tam bir  uygulaması dolayısıyla böyle bir şüphenin içine düşmem gayet doğaldır." diye konuştu.

Devlet büyüklerine hakaret eden savcı FETÖ'cü mü?

Twitter'dan sahte hesapla bakanlara, AK Parti yöneticilerine ve vekillere ağır hakaretler eden Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz, HSK tarafından açığa alındı. İki yıllık savcı Gündüz yakalanınca @HOHMUSTESARI hesabını kapattı.

2019-2020 yılları arasında "sayın müsteşar" rumuzlu bir hesaptan, aralarında bakanların da olduğu devlet yetkililerine ve AK Partili siyasilere hakaret edildi. Hesabı Samsun Cumhuriyet Savcısı 'ün kullandığı belirlendi ve Gündüz hakkında başlatılan soruşturma sonrası açığa alındı.

Samsun Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz'ün hedef aldığı siyasiler 'e konuştu.

Twitter'dan devlet büyüklerine hakaret eden cumhuriyet savcısı Özcan Muhammed Gündüz'e siyasilerden tepki: Tam bir FETÖ metodu

FATMA BETÜL SAYAN KAYA: YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı , "Bir cumhuriyet savcısının maske takarak sahte bir hesap üzerinden bizlere, şahsıma, AK Parti'nin yönetiminde yer alan insanlara, bakanlarımıza en ağır en çirkin hakaret ve iftiralarla sosyal medyadan üzerinden yayın yapması ile ilgili elbette yasal haklarımızı kullanacağız. Bu sürecin takipçisi olacağız." dedi.

ALİ İHSAN YAVUZ: TÜYLERİMİZ DİKEN DİKEN OLDU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  ise, "Tüylerimiz diken diken olurken, aslında bunu kim yaparsa yapsın ve kime yaparsa yapsın gerçekten hiç hoş karşılamayacağımız, son derece yadırgayacağımız bir durum ortaya çıkıyor" şeklinde tepkisini dile getirdi.

AHMET HAMDİ ÇAMLI: NETİCEDE ACINACAK ZAVALLI BİR HAL!

Ortaya atılanların ağza alınmayacak sözler olduğunu vurgulayan AK Parti İstanbul Milletvekili , "Küfürler ediliyor, bu acayip bir şey. Bir vatandaş olarak hakkımı hukukumu teslim ettiğim bir insan. Savcılık devlette hemen hemen herkeste olmayan bir yetkisi olan kurum. Bu nasıl oldu diye incelenmesi lazım. Zavallı bir çocuk yani. Ben bunu kendi üstüme almıyorum. Ama ben de bu milletin iradesini taşıyorum. Taşıdığım vakarın hakkını vermek için bu olayın takipçisi olacağım. Neticede acınacak zavallı bir hal." şeklinde konuştu.

MELİK GÖKÇEK'TEN "FETÖ" VURGUSU! "MUTLAKA BUNLARIN ARKASINDA BİRİLERİ VAR"

Ankara Büyükşehir eski Belediye Başkanı , "Bir savcı böyle bir iş yapıyor. Duyduğumda şoke oldum. İnanılacak bir iş değil. Kişisel kanaatim şudur; Bu savcı yalnız başına değil. Mutlaka bunların arkasında birileri var. Yüzde yüz. Bu savcı hakkında FETÖ'cülükle ilgili ciddi bir araştırma yapılması lazım. Diyemem FETÖ'cü ama tam bir FETÖ metodu uygulaması dolayısıyla böyle bir şüphenin içine düşmüş olmam gayet doğal. Arkasındakiler ortaya çıktığı zaman özellikle siyaset ciddi anlamda bir temizlenme için adım atabilecektir. Ben de hem kendisine hem ceza ve tazminat davaları açacağım." cümlelerini kullandı.

HSK'nın açığa aldığı gündüz hakkında yürütülen adli soruşturma da tamamlandı. Gündüz hakkında "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "iftira" suçu kapsamında 2 yıldan 6 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi.

İddianame, Samsun Ağır Ceza Mahkemesi'nce oy birliği ile kabul edildi.

Gündüz, 3 Mayıs 2021 günü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargı önüne çıkacak.

SİYASİLERDEN PEŞ PEŞE TEPKİLER

Siyasilerden ise küfürbaz savcıya peş peşe sert tepkiler geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, yaptığı açıklamada, "Sosyal medya mecralarında kişi hak ve özgürlüklerine yapılan saldırılar artıyor. AK Parti Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak, sosyal medya mecralarının hem hukuki hem de ahlaki ciddi sorunlara yol açtığını biliyoruz. Kimse kimsenin hukukunu çiğneyemez." ifadelerini kullandı.

"HAKARET ETMEYE HAKKI YOK"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Seçim İşleri Başkanı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ise, "Sosyal medyanın bu yıkıcı halini biliyoruz. Sosyal medya üzerinden hakaret eden kişinin sıfatına baktığımızda savcı olması gerçekten bizleri hayrete düşürdü. Savcı da olsa kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkı yok. Eleştirebilir, ancak hakaret etmeye iftira atmaya hakkı yok. Aslında bunu kim yaparsa yaparsın, ve kime yaparsa yapsın hiç hoş karşılayamayacağımız bir durum ortaya çıkıyor." dedi.

"TAM BİR FETÖ METODU"

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptığı açıklamada, "Bu savcı hakkında FETÖ'cülükle ilgili ciddi bir araştırma yapılmalı. Tam bir FETÖ metodu uygulaması dolayısıyla böyle bir şüphenin içine düşmem de gayet doğaldır. Arkasındakiler ortaya çıktığı zaman, siyaset özellikle bir temizlenme için önemli bir adım atmış olacaktır. İnşallah bulunur. Bana atılan tweetleri gördüm. Ağza alınmayacak sözler." ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Hesapla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan teknik incelemeler sonucunda, hesabı Samsun Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz'ün kullandığı belirlendi. Bu tespit üzerine vatandaşlara hukuk dağıtması gerekirken, bir savcının göreviyle bağdaşmayan eylemlerde bulunan Gündüz hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) soruşturma izni verdi. Açığa alınan Özcan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma dosyası yetkisizlik kararıyla Samsun'a gönderildi.

HAKARET ETTİĞİ DEVLET YETKİLİLERİ

Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz'ün, Eski AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam'a trol hesabı üzerinden hakaretler yağdırdığı ortaya çıktı.

Son dakika... Twitter'da devlet yetkililerine hakaretler yağdıran küfürbaz trol bakın kim çıktı! Son dakika haberi: Küfürbaz savcının yalanı böyle ortaya çıktı! İşte istenilen ceza

Küfürbaz savcıya siyasilerden sert tepkiKÜFÜRBAZ SAVCIYA SİYASİLERDEN SERT TEPKİ

İşte küfürbaz savcı için istenilen cezaİŞTE KÜFÜRBAZ SAVCI İÇİN İSTENİLEN CEZA

Vatandaş 'de, " kapatılıyor, PKK'nın kökü kazanıyor" narası attı

Giriş Tarihi: 17.3.2021  20:53 Son Güncelleme: 17.3.2021  21:36

PKK terör örgütüne siyasi ve lojistik destek veren 'ye açılan kapatma davası vatandaşları mutlu etti. Bir vatandaş İstanbul'un en büyük caddesi 'de, "HDP kapatılıyor, PKK'nın kökü kazanıyor. Müjdeler olsun." naraları attı.

İstiklal'de HDP'nin kapatılacağı için sevinç gösterisi

PKK/KCK/YPG/PYD'ye destek veren HDP'nin kapatılma süreci başladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı.

İddianamenin Yüksek Mahkeme'ye gönderildiği öğrenilirken, PKK destekçisi HDP'den henüz bir açıklama gelmedi.

HDP'YE KAPATMA DAVASI VATANDAŞLARI SEVİNCE BOĞDU

Terör örgütü PKK'nın Meclis'teki uzantısı olarak faaliyet gösteren HDP'nin kapatılma davası, vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

İstanbul'un simgelerinden olan İstiklal Caddesi'nde bir vatandaşın kapatma davasıyla ilgili sevinci, oradan geçen bir başka şahsın kamerasına böyle yansıdı.

"HDP KAPATILIYOR, PKK'NIN KÖKÜ KAZINIYOR"

Görüntüde vatandaşın, "HDP kapatılıyor, PKK'nın kökü kazanıyor. Müjdeler olsun." ifadeleri duyulurken, caddeden geçenlerin alkışları da dikkat çekti.

HDP'ye kapatma davası neden açıldı? Süreç nasıl işleyecek? Uzman isimlerden 'HDP'nin kapatma davası' yorumu

HDP'ye kapatma davası neden açıldı? Süreç nasıl işleyecek? Uzman isimlerden 'HDP'nin kapatma davası' yorumu

Son dakika haberi:  Başsavcısı , HDP'nin kapatılması istemiyle 'ne dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme'ye gönderildi. İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları belirtildi. PKK HDP'nin kapatılma davasında süreç nasıl işleyecek? Siyasi partiler nasıl kapatılır? HDP'ye neden kapatma davası açıldı? Detayları uzman isimler yanıtladı. İşte o açıklamalar...

HDP'ye yönelik Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin açılan kapatma davasına ilişkin uzman isimler A Haber ekranlarında önemli açıklamalarda bulundu.

ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANI BEKİR BOZDAĞ: HDP KENDİ HATASININ BEDELİNİ ÖDEDİ
HDP'nin kendi hatasının bedelini ödediğini belirten Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, artık kararın yargıya ait olduğunu belirtti. Bozdağ, Anayasa'nın kapatma için koyduğu ölçüleri partiler tanımıyorsa ve bunu yoğun bir şekilde yapıyorsa kapatılmanın normal olduğunu ifade etti.

ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANVEKİLİ ALİ ÖZKAYA: PARTİLERİN HİÇBİR HAKKI SINIRSIZ DEĞİLDİR
Partilerin hiçbir hakkının sınırsız olmadığını belirten Özkaya, HDP'nin her şartta PKK'yı desteklediğini ifade etti. HDP'nin terörist cenazelerinde başrol oynadığını ifade eden Özkaya, HDP'nin uyarılara kulaklarını tıkadığını ifade etti. Bundan sonraki sürecin Anayasa Mahkemesi'nin elinde olduğunu belirten Özkaya, HDP'nin ısrarla kamu düzeninin bozmaya yönelik adımlar atmaktan çekinmediğini söyledi

AVUKAT MEHMET SARI: HDP "BİZ PKK'NIN ESERİYİZ"
HDP'ye açılan kapatma davasında uluslararası normların ele alındığını belirten Sarı, ifade veren teröristlerin sözlerini de canlı yayında paylaştı. Teslim olan teröristlerin HDP'nin İlçe Başkanlığından örgüte katıldıklarını söylemesinin örgüt ile partinin arasındaki ilişkiye ortaya çıkardığını belirten Sarı HDP'nin böylece "Biz PKK'nın eseriyiz" dediğini ifade etti.

Son dakika haberi: HDP'ye kapatma davası açıldı! İddianame AYM'ye gönderildi

GAZETECİ-YAZAR MEHMET METİNER GEREKÇELERİ AÇIKLADI
Gazeteci-Yazar Mehmet Metiner HDP'ye yönelik açılan kapatma davasına ilişkin A Haber ekranlarında değerlendirmelerde bulundu.

HDP'li isimlerin PKK'ya yönelik övgü dolu o sözleri! "Biz sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz"
İŞTE GEREKÇELER
HDP'nin kapatılmasına ilişkin açılan davanın son derece doğru bir karar olduğunu belirten Metiner, HDP'nin terör örgütünün partisi olduğunu belirtti. HDP'nin PKK'nın şiddet eylemlerini terör eylemi olarak görmediğini söyleyen Metiner, partinin terör üzerinden siyasal sonuçlar elde etmek istediğini ifade etti.

SIRTLARINI PKK'YA YASLADILAR
HDP'nin sırtını terör örgütüne yasladığını belirten Metiner, HDP'nin PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini de sözlerine ekledi.

TOP ANAYASA MAHKEMESİ'NDE
Başvurunun dikkatlice incelendiğinde iyi bir hazırlık yapıldığını belirten Metiner, topun artık Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu ifade etti. Metiner, HDP'nin PKK'nın doğrudan talimatıyla kurulduğunu ifade etti.

SABAH GAZETESİ YAZARI MAHMUT ÖVÜR'DEN FLAŞ YORUM!
Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, A Haber canlı yayınında HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

"ŞİDDETLE SİYASET ARASINA MESAFE KOYAMAYANLAR..."
Uzun süredir bir kamuoyu oluştuğunu belirten Övür, "Dünyanın hiçbir yerinde şiddetle siyaset arasına mesafe koymayan partilerin eninde sonunda varacağı yer burasıdır. Türkiye bu konuda çok hassas davrandı. Partileri kapatmamak için yasa çıkardı, yasayı değiştirdi ama buna rağmen HDP ve o sosyolojiye uyumlu siyaset yapanlar bu mesafeyi koymakta özen göstermediler" dedi.

CHP, İYİ PARTİ VE DİĞER PARTİLERE ÇAĞRI
Mahmut Övür sözlerini şöyle sürdürdü;

"Böyle bir davanın açılmasının sürpriz olmadığını düşünüyorum. Hakikaten HDP ile PKK arasındaki ilişki konusunda HDP'nin pervasızlığı inanılmaz bir noktaya gelmişti. İspanya örneği ortada duruyor. Yani dünya artık şiddetle siyaset arasındaki ilişkiye göz yummuyor. Türkiye'nin de buna göz yummaması gerekiyor. Bütün siyasi partilerinde bu konuda hassas olması lazım. Terör ve şiddetle mücadele bütün siyasi partiler bir araya gelmeden başarı elde etmek mümkün değil. Bu yüzden sadece MHP ve AK Parti'nin bu konuda bir tavır sergilemesi değil, CHP'nin İYİ Parti'nin hatta diğer partilerin bu konuda özel bir çaba harcaması gerekiyor."


SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, yazılı açıklamasında, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan siyasi partilerin, toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sunmayı amaçlayan kurumlar olduğunu belirtti.

Son dakika haberi: HDP'ye kapatma davası açıldı! 

İYASİ PARTİLER YASASI'NIN 90. MADDESİNDE
Siyasi partilerin bu amaçlarını evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmelerinin esas olduğunu vurgulayan Şahin, bununla birlikte Anayasa'nın 68/3. fıkrasında ve Siyasi Partiler Yasası'nın 90. maddesinde, siyasi partilerin faaliyetlerini Anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmeleri gerektiğinin düzenlendiğini hatırlattı.

Yine Anayasa'nın 14. maddesinde, temel hak ve hürriyetlerden hiçbirinin, "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan" faaliyetler biçiminde kullanılamayacağının öngörüldüğünü anımsatan Şahin, şunları kaydetti:

"Anayasanın 69. maddesinin 6. fıkrasında ve Siyasi Partiler Yasası'nın 103. maddesinde, bir siyasi partinin Anayasa'nın 68. maddesinin 4. fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak bu nitelikteki fiillerin işlendiğinin ve odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesince tespit edilmesi halinde karar verileceği belirtilmiş, fıkranın devamında da bir siyasi parti, bu nitelikteki fiiller o partinin üyelerince yoğun bir şekilde işlendiği ve bu durum o partinin tüm organlarınca zımnen veya açıkça benimsendiği, yahut bu fiiller doğrudan doğruya anılan parti organlarınca kararlılık içinde işlendiği takdirde söz konusu fiillerin odağı haline gelmiş sayılacağına işaret edilmiştir."

Başsavcı Şahin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesinin 1. fıkrasında, "herkesin barışçıl olarak toplanma ve dernek kurma hakkı"na sahip olduğunun belirtildiğini, aynı maddenin 2. fıkrasında ise bu hakların kullanılmasına, ulusal ve kamusal güvenliğin korunması, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla kanunla kısıtlama getirilebileceği ilkesinin kabul edildiğini vurguladı.

Şahin, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Nitekim, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, terörün kınanmamasını dahi siyasi partilerin kapatılması için yeterli bir gerekçe olarak kabul etmiştir. Siyasi parti yönetici ve üyeleri demokratik ilkeler çerçevesinde faaliyetlerine devam etmeli, terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olmamalı, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlamamalıdır. Bu bağlamda, Halkların Demokratik Partisi yönetici ve üyelerinin beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulunarak, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçladıkları anlaşıldığından, adı geçen siyasi partinin kapatılması Anayasa Mahkemesinden talep edilmiştir."

Siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanıyor. Anayasa Mahkemesi, temelli kapatma yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ilgili siyasi partinin devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasına karar verebiliyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan dava üzerine Mahkeme, bir siyasi partinin Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin üçte iki oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verebiliyor.

Siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin davalar, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun davanın mahiyetine uygun hükümleri uygulanmak suretiyle dosya üzerinden Genel Kurulca inceleniyor ve kesin karara bağlanıyor.


AYM BAŞKANI RAPORTÖR GÖREVLENDİRECEK
Bu aşamadan sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, raportör görevlendirecek.

Başkanın görevlendirdiği raportör ilk inceleme raporunu hazırlayarak Başkanlığa sunacak. Sonrasında kabulüne karar verilmesi halinde iddianame ve ekleri HDP'ye gönderilerek, usul ve esasa ilişkin savunmaları alınacak.

HDP'nin yasal süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Bu sürenin uzatılması için yapılabilecek başvuruyu Anayasa Mahkemesi karara bağlayacak.

Ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş HDP'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Başsavcı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak.

Bütün bu sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun Anayasa Mahkemesi üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak.

Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazetede yayımlanacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
HDP'nin kapatılması için açılan dava ile ilgili süreç hakkında detayları paylaşan A Haber muhabiri Tülay Ağaoğlu, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, davayı açtı ve AYM'ye dosyayı gönderdi. AYM'de raportörü dosyanın tam olup olmadığına bakacak. Ardından da dosya Genel Kurul raportörüne gidecek ve burada kontrol edilecek. Ardından dava ya kabul edilecek ya da kabul edilmeyecek. Bu konuda bir süreç sınırı bulunmuyor." dedi.

HDP'Lİ ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU'NUN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞTÜ
Bugün de HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşmüştü.

Gergerlioğlu, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası almış, cezası da Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki