sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Üzeyir Garih cinayeti! Zaman aşımına 4 ay kaldı hala çözülemedi

Üzeyir Garih, cinayet günü Alarko Holding'de Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Nikolay Vassilev'le görüştü. Şoförü ve koruması izinliydi. Eyüp Sultan Mezarlığı'na 14.00'te gitti. Mezarlıkta asker kaçağı Yener Yermez tarafından öldürüldü. Yermez'e verilen müebbet ağır hapis cezası, Yargıtay'ca 18 yıl önce onandı.

Üzeyir Garih cinayeti! Zaman aşımına 4 ay kaldı hala çözülemedi
Üzeyir Garih cinayeti! Zaman aşımına 4 ay kaldı hala çözülemedi Admin
Bu içerik 103 kez okundu.
Reklam

 cinayeti! Zaman aşımına 4 ay kaldı hala çözülemedi

Giriş Tarihi: 2.4.2021  07:01 Son Güncelleme: 2.4.2021  07:42

 Kurusu Eş Başkanı Dr.  bundan tam 19 yıl 8 ay önce 11 bıçak darbesiyle öldürüldü. Garih'le ilgili soruşturma dosyası 4 ay sonra zaman aşımına uğrayacak. Eğer 4 ayda soruşturmayla ilgili herhangi bir yeni delil ve bilgi tespit edilemezse; dosya yeterince araştırılmayan ve cevapsız kalan sorularla tozlu raflarda yerini alacak.

Üzeyir Garih cinayeti için sayılı zaman kaldı

Üzeyir Garih, cinayet günü Alarko Holding'de Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Nikolay Vassilev'le görüştü. Şoförü ve koruması izinliydi. Eyüp Sultan Mezarlığı'na 14.00'te gitti. Mezarlıkta asker kaçağı Yener Yermez tarafından öldürüldü. Yermez'e verilen müebbet ağır hapis cezası, Yargıtay'ca 18 yıl önce onandı.

FETÖ'CÜ SAVCILAR İLGİLENMİŞTİ
Ancak bu tartışmaları bitirmedi. Garih'in arkadaşı Doğan Kasadolu'nun "Adi bir cinayet değil, arkasında bir örgüt olabilir" iddiasıyla ilgili savcılığa yapılan suç duyurusunda bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamadı.

Soruşturma dosyasıyla FETÖ'nün firari savcısı Zekeriya Öz, Cihan Kansız, Muammer Akkaş ve Fikret Seçen gibi savcılar ilgilenmişti. Sır perdesi aralanamayan cinayetin ardında bir örgütün olup olmadığı ya da cinayet sırasında başka bir kişinin olup olmadığı tespit edilemedi.

İŞTE YANIT BULAMAYAN 11 SORU
1 -Yermez, "Cinayeti hırsızlık için işledim" dedi. Ancak Garih'in kolundaki 50 bin dolarlık saati ve cüzdanı almadı. Neden?
2 -Cinayet delili bıçak, cinayet mahallinden 10 metre öteye şair Sıtkı Ozansoy'un mezarının yanında toprağa gömüldü. Polis, 11 günde delil bıçağı nasıl bulamadı?

3 -Yermez, Fehmi Koru'ya ihbar mektubu gönderdi. "Bana cinayeti üstlenmem karşılığında 1.5 milyon dolar teklif edildi. Kabul etmemem halinde ölümle tehdit edildim" dedi. Bu iddianın doğruluğu niçin araştırılmadı?

4 -Hasdal Kışlası'na girerken er Yermez'den cep telefonu çıktı. Cep telefonuyla ilgili niçin işlem yapılmadı?

5 -Yermez, adli tıpta görevli olan ve Ergenekon sanıkları arasında yer alan Ümit Sayın'ın Garih cinayetiyle ilgili çok şeyler bildiğini iddia etti. Sayın, Yermez'i yalanladı. Sayın, geçen yıl şüpheli bir şekilde evinde ölü bulundu.
6 -Olay yerinde bir kadının kanı tespit edildi. Yermez, Meral isimli kadından söz etti. Kim olduğu bulunamadı.
7 -Yermez'in raporuna göre üzerinde sadece küçük bir kan lekesi bulundu. Halbuki Garih tam 11 kez bıçaklanmıştı. Yermez o gün giydiği bütün giysileri değiştirdiyse dolabındaki pantolona kan lekesi nasıl bulaştı?

8 -Cinayeti işlerken eldiven kullanmayan Yermez'in cinayet mahallinde neden hiç parmak izine rastlanmadı?
9 -Yermez suç delili telefonunu neden kışlaya götürdü?

10 - Garih'in olay günü cep telefonuyla kimi ya da kimleri aradığı hiç araştırılmadı? Arayan ve aranan numaralar sır gibi saklandı.
11 - Garih'in Eyüp Mezarlığı'na neden yalnız gittiği meçhul kaldı.

Türkiye’yi sarsan cinayet

İş dünyasının önde gelen isimlerinden Üzeyir Garih, geçen cumartesi günü Eyüp Mezarlığı’nda bıçaklanarak öldürülmüş olarak bulundu.

27 Ağustos —  Cinayetin ardından düzenlenen operasyonlarda şu ana kadar hiçbir somut delile ulaşılamadı.

Alarko Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Üzeyir Garih, olay günü saat 10.30’da Ortaköy’deki evinden ayrıldı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Nikolay Vassilev, Türk iş dünyasının önde gelen isimleriyle temaslar yapmak üzere İstanbul’daydı. Konuk Bakan’ın görüştüğü işadamlarından biri de Üzeyir Garih’ti. Görüşme saat 11.00’de Garih’in Ortaköy’deki ofisinde gerçekleşti.
       Üzeyir Garih’in Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Vassilev’le görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Garih, bu görüşmenin ardından ofisinden ayrıldı.

Türkiye'yi sarsan Üzeyir Garih cinayeti hâlâ aydınlatılamadı

ŞOFÖRÜNÜ YANINA ALMADI

       Üzeyir Garih, 34 NL 050 plakalı özel otomobiliyle Eyüp Mezarlığı’na gitti. Şoförünün gelmesini istememişti. Otomobilini mezarlığın otoparkına bıraktı. Mezarlığa doğru yürümeye başladığında, çocuklar çevresini sardı. Çocuklara, her zaman yaptığı gibi bahşiş verdi ve yürümeye devam etti. Daha sonra yanına saldırgan ya da saldırganlar geldi.
       Bir süre konuşarak birlikte yürüdükleri tahmin ediliyor. Ancak Mareşal Fevzi Çakmak’ın mezarı başına geldiklerinde durum değişti ve burada saldırıya uğradı. Kaçmak istedi, ama başaramadı. Garih’in saldırıdan sonra yaralı halde kısa bir mesafe hareket ettiği anlaşıldı.

 Türkiye'yi sarsan Üzeyir Garih cinayeti hâlâ aydınlatılamadı
HIRSIZLIK VAKASI DEĞİL
       Polis Garih’in cesedini, Eyüp Mezarlığı’nın Piyer Loti çıkışına yakın bir yerde, saat 14.45 sıralarında buldu. Olay yerine gelen Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip, ceset üzerinde yaptığı incelemede kimliğini tespit etti. Garih’in üzerinde bulunan kredi kartları, para ve otomobilinin anahtarı alınmamıştı.
       Garih’in öldürüldüğünün anlaşılması üzerine başta İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir olmak üzere Cinayet Masası ve Terörle Mücadele Şubesi Ekipleri, Eyüp Mezarlığı’na akın etti. Eyüp Cumhuriyet Savcısı da olay yerine gitti. Garih’in cesedi üzerinde yapılan ilk incelemede, 1’i sol kulak memesinin altında, biri karnının altında, 6’sı da vücudunun sağ ve sol yanlarında olmak üzere, 8 bıçak darbesi aldığı belirlendi. Yapılan incelemede, Garih’in mezarlıkta öldürüldüğü saptandı.

Üzeyir Garih Cinayeti ve FETÖ Bağlantısı 

Yahudi asıllı Türk iş adamı olan Üzeyir Garih’in cinayet dosyası paralel savcılar elinde kayboldu. Cinayet dosyası kapatılmaya çalışıldı. Dosya Ergenekon ile birlikte tekrar açıldı ve Ergenekon zanlılarına yıkılmaya çalışıldı. 1929 İstanbul doğumlu Alarko Holding’in kurucularından Yahudi asıllı Türk iş adamı olan Üzeyir Garih, 1951’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Carrier’in Türkiye şubesinde çalışmaya başlamış, 1954 yılında İshak Alaton’un teklifiyle Alarko Kolektif şirketinin eş ortağı olmuştur. Garih, o tarihten ölümüne kadar Alarko Şirketler Topluluğunda İshak Alaton ile birlikte başkanlık görevini aralıksız sürdürmüştür.

1 Üzeyir Garih, 25 ağustos 2001 günü Eyüp Mezarlığı’nda bıçaklanarak öldürüldü. Cinayet zanlısı olduğu iddia edilen asker firarisi Yener Yermez, cinayeti işlediği “itiraf ettirilerek” 10 gün sonra yakalandı ve hapse gönderildi.

Cinayet Günü Neler Oldu?

Üzeyir Garih 25 Ağustos 2001 sabahı sahibi olduğu Alarko Holding’e gidip Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Nikolay Vassilev ile görüştü.

25.08.2011 saat 11-12 arası

Üzeyir Garih, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Nikolay Vassilev ile Koruması ve şoförü izinli olan Garih, saat 12.50’de holdingden çıktı, 14.00’te Eyüp Sultan’a gitti. Türkiye’nin Cumhuriyet dönemindeki ilk Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak’ın mezarının da bulunduğu Hüseyin Şeyh Türbesi yanına geldikleri sırada Garih 10 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Bir süre sonra Garih’in cesedi mezarlık görevlileri tarafından bulundu.

2

Üzeyir Garih öldürülmeden önce Mareşal Fevzi Çakmak’ın mezarının civarındaki Küçük Hüseyin Efendi’nin mezarını ziyaret etti Fevzi Çakmak Mezarlığı’ndaki görevliler tarafından polise gelen ihbar üzerine  İstanbul Emniyet Müdür Vekili Hasan Özdemir ve birimler mezarlığa gitti. Mareşal Fevzi Çakmak’ın mezarının yanında Garih’in bıçaklanarak öldürülmüş cesedini buldu. Kimlik ve kredi kartlarından ölen kişinin Üzeyir Garih olduğu anlaşıldığında ise cenaze olaydan iki saat sonra Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.   ” … Bir problemin çözümü, problemin ortaya konmasındaki açıklık oranında kolaylaşır. Yanıtı büyük oranda açık bir şekilde sorulmuş soru içinde saklıdır...” Üzeyir Garih, Yönetim İlkeleri, Sf.218 Fuat N. Bazı görgü tanıkları cinayetin faili olarak Deli Fuat olarak tanınan 14 yaşındaki Fuat N.’yi gösterdi. Garih’ten sadaka aldığını belirten 8 yaşındaki Yeşim adında bir kız çocuğu, polise Fuat N.’yi Garih’in yanında gördüğünü ve bir süre konuştuklarını anlattı. Üstelik F.N.’nin aynı gün bıçak bilettiği tespit edildi. Bunun üzerine Fuat N. polis tarafından gözaltına aldı.

00000384147

Deli Fuat olarak tanınan Fuat N. Faili yakaladığından emin olan polis bazı gazetecilere F.N.’nin sorguda cinayeti nasıl ve neden işlediğini anlattığına dair sonradan yanlış olduğu anlaşılan bazı ifadeler sızdırdı. Medyaya bilgi veren polisler Fuat N.’nin ifadesinde sık sık mezarlığa gelen Garih’ten para aldığını ve bu şekilde birbirlerini tanıdığını söylediğini belirterek, “O gün de para istedim vermeyince de önce sırtından sonra da diğer yerlerinden bıçakladım. Cüzdanındaki paraları da alıp kaçtım” dediğini ve uçucu madde bağımlısı olduğunu söyledi. Ancak Fuat N.’nin evinde yapılan incelemelerde herhangi bir bulguya rastlanılmadı. Fuat N. serbest bırakıldı. Fuat N. serbest kaldıktan sonra şu açıklamayı yaptı: “Otoparkın oradayken Tuğba adındaki bir kız, bana ve Yeşim adındaki arkadaşıma Üzeyir Garih’i göstererek, ‘Her cumartesi buraya geliyor ve para dağıtıyor’ dedi. Bunun üzerine Yeşim’le yanına gittik, bize 200’er bin lira para verdi. Ondan sonrasını bilmiyorum. Ben mezarlığa girmedim. Çünkü mezarlıkta başka çocuklar vardı, onun için oraya giremezdim.” Fuat N. Garih’in yanından ayrıldıktan sonra, Eyüp’teki bir kokoreççinin bileyletmek üzere kendisine bir bıçak ve para verdiğini söyledi. Bu işi hallettikten sonra evine döndüğünü, televizyon seyrederken birinin öldürüldüğü haberini duyduğunu anlatan Fuat N. daha sonra lastikçilik yapan Tuncay adlı bir kişinin yanına gittiğini belirtti ve şöyle açıklama yaptı: “Bir süre sonra babamla birlikte polisler oraya geldi. Polisler babama, benim cep telefonu çaldığımı söylemişler. Alıp götürdüler beni. Sordukları soruların yanıtlarını bilmediğimi söyleyince beni çıplak halde klimalı soğuk bir odaya attılar. Yarım saat beklettiler. Üzerimde şortum kalıncaya kadar soydular, hayalarımı sıktılar ve cinayeti anlatmamı istediler. Orada hem çok üşüdüm, hem de korktum. ‘Bu işi sen yaptın, doğruyu söyle, kafanı kopartırız’ dediler.

yener-yermez-ergenekon-savcisina-ifade-veriyor-1 (2)

Onlara ‘Vallahi ben yapmadım’ dedim.” Yener Yermez Yener Yermez cinayetten 10 gün sonra tutuklandı Cinayetin failinin Fuat N. olmadığı anlaşılınca İstanbul polisi olayın ikinci günü soruşturmaya yeniden başladı. Garih’in kayıp cep telefonu ve cinayet aleti bıçağın bulunması için 200 polis mezarlığa sevk edildi. Üzeyir Garih’in çalınan cep telefonunun sinyallerini takip eden polis, konuşmanın Hasdal Kışlası’ndan yapıldığını tespit etti. Alınan özel izinle kışlada büyük bir arama yapan İstanbul polisi, Garih’e ait cep telefonunu bir askerin üzerinde buldu. Üzerinden Garih’in telefonu çıkan asker cep telefonunu aynı kışladaki arkadaşı Yener Yermez’den aldığını söyledi. Ancak Yener Yermez’in firarda olduğu anlaşıldı. Hırsızlıktan sabıkası olan ve geçmişte cinayetten hüküm giyen katil zanlısı Yermez, Şartlı Tahliye Yasası’ndan 23 Aralık 2000 tarihinde tutuklu bulunduğu Kayseri Cezaevi’nden tahliye edildikten sonra askere alınmıştı. Yener Yermez 10 gün sonra memleketi Kayseri’ye giderken yakalandı. Yermez’in yolcu olarak bulunduğu Ankara’dan 4 Eylül 2001 günü saat 06.00’da hareket eden şehirler arası otobüs, saat 11.00 sıralarında Kayseri’ye 12 kilometre uzaklıktaki bir noktada durduruldu. Yermez’i daha önce hırsızlıktan yakaladığı için iyi tanıyan, bu nedenle arama yapan ekipte görev alan Hırsızlık Büro Amirliği’nde çalışan komiser Hasan Kahraman, kimlik kontrolü için otobüse girdiğinde, orta sıralarda cam kenarında oturan ve yakalanmamak için top sakal bırakıp, gözlük takan Yermez’i tanıdı. Yermez emniyetteki ifadesinde, Garih cinayetini başından sonuna kadar anlattı. İşlediği iddia edilen cinayet hakkında beyanına bakalım: “Adını o zaman bilmediğim ve sonradan Garih olduğunu öğrendiğim iyi giyimli kişiden, mezarlıkta para istedim. Zira cebimde 2 milyon lira vardı. O da para vermedi ve bana ‘Koskoca adamsın, para istemeye utanmıyor musun? Aslan gibi delikanlısın, git çalış’ dedi. Çok öfkelendim. Gidip, bir yerden bıçak satın alıp geldim. Üzeyir Garih orada duruyordu. İlk bıçak darbesini vurdum. Yaralanan Garih, cüzdanını çıkarıp bana parayı verdi. Sonra saydım 200 milyon liraydı. Ancak bir defa bıçaklamıştım, kanı görünce, bıçaklamaya devam ettim. Sonra cep telefonunu aldım. İmdat isteyerek bağırdığını görünce, çok sayıda bıçak darbesi daha vurup kaçtım. Sokaklarda gezip, geceleri çöplüklerde yattım.”

indir (1)

Paralel savcı Zekeriya Öz 7 Eylül 2001’de Yenişafak’ın haberine göre 6 Eylül 2001 günü ortaya çıkan bilgide cinayette kullanıldığı ileri sürülen bıçağın üzerinde Garih’e ait kan izi ve Yermez’in parmak izine rastlanmadı. Haberin devamı ise şu şekilde: Garih cinayeti 2008 yılındaki Ergenekon operasyonu ile birlikte tekrar gündeme geldi. Cinayetin Ergenekon ile ilgisi olduğu yönünde birçok iddia ortaya atılırken 2009 Ocak ayında Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, Yener Yermez’in ifadesini aldı.

_3819_1af37

 Yener Yermez cinayeti, bazı ‘güçler’ tarafından tehdit edildiği için işlemek zorunda kaldığını iddia etti.

Yermez’in avukatı Mustafa Yalçınkaya, müvekkilinin olayı kimlerin kendisinin üstüne yüklediğini açıklayamadığını, cinayetin birden fazla faille işlendiğini ve olayda ikinci bir kesici alet bulunduğunun Adli Tıp Kurumu tarafından açıklandığını iddia etti. Yermez’in avukatı Yalçınkaya’ya göre, Yermez’i cinayet öncesi ve sonrasında gözlerini bağlayarak kaçıran kişiler, günlerce rolünü ezberlettiler. ““Konuşursan seni ve aileni öldürürüz. Cezan bitince, 5 milyon dolar hesabında” dediler.

84650

Yener Yermez’in avukatı Mustafa Yalçınkaya Üzeyir Garih’in 50 bin dolarlık saati ve içinde para bulunan cüzdanına dokunulmadan nasıl bir gasp cinayeti işlenebileceğine akıl sır erdiremediğini söyleyen avukat, ‘Müvekkilim suçsuzum diyor. Ama hâlâ korkuyor. Ailesi de korkuyor. Zaten sessiz telefonlar aldıkları için sürekli telefonlarını değiştiriyorlar‘ dedi. Yalçınkaya, ‘Müvekkilimi mahkum ettiren kan örneğinin raporu da kurumdan gelmişti. Son görüşmemde müvekkilim Yener Yermez, görüşme defterime kendi el yazısıyla Ümit Sayın bana ‘bu olayın dini bir amaç için işlendiğini ve ifademin bu yönde verdiğim zaman bana burada yardımcı olacağını söylemiştir. Hatta o gün Galatasaray-Barcelona maçı oynanıyordu. Bana davana yardımcı olur Meral’i bulurum’ dediğini yazdı’ dedi. Yalçınkaya, Yermez’in kendisine görüş sırasında yazdığı notu Yeni Şafak’a verdi.

Screenshot_4

NOT: Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı “Haydar Meriç ve Necip Hablemitoğlu cinayetlerine tekrar bakılması lazım. Paralel yapı işin içinde” demiştir.  Faili meçhul bir suikast sonucu öldürülen Necip Hablemitoğlu’nun ölümünden aylar önceki bir MSN yazışmasında Ümit Sayın’ın “Hablemitoğlu bir yıla kadar gidici. Belki iyi olur. Bir solucan ayıklanır” dediği belirlenmiştir. Ayrıca Ümit Sayın, Ergenekon sanığı olmasına rağmen paralel yapının kaçak savcısı Zekeriya Öz ile bağlantıları olduğu ortaya çıkmıştır. Ergenekon davası sırasında Üzeyir Garih cinayetinin de gündeme gelmesi üzerine, Üzeyir Garih’in yakın bir çalışma arkadaşı, cinayet günü Üzeyir Garih’in torunun da asker kıyafeti giyen kişilerce kaçırıldığını ve eğer herhangi bir açıklama yaparlarsa çocuğun da öldürüleceğini söyleyerek kendilerini tehdit ettiklerini açıkladı.

c-2130-2jpg

Alarko Holding eski İthalat Koordinatörü ve Üzeyir Garih’in yakın çalışma arkadaşı Doğan Kasadolu Alarko Holding eski İthalat Koordinatörü Doğan Kasadolu,  Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçeyle iş adamı Üzeyir Garih cinayetinin bu soruşturma kapsamında derinleştirilmesini talep etti. Savcılık makamı isterse, bildiklerini tanık sıfatıyla anlatabileceğini belirten Kasadolu, cinayetin Garih’in torununun üzerine yıkılacağı tehditiyle ailenin olayın üzerine gitmesinin engellendiğini belirtti. ‘3 Ayrı Rapor Kayıptı’ Kasadolu savcılığa gönderdiği dilekçesinde, Garih cinayetiyle ilgili olarak 3 ayrı raporun kayıp olduğunu, bunların Ergenekon davasının tutuklu sanığı İstanbul Adli Tıp Enstitüsünde görevli Doç. Dr. Ümit Sayın’ın odasında ele geçirildiğini belirtti. Garih ve ailesiyle yakın dost olduğunu bildiren Kasadolu’nun dilekçedeki en dikkat çekici iddia ise ailesine, cinayetin Garih’in torununun üzerine yıkılacağı tehdidinin yapılması. Garih’in kızı Dalia’nın 2001 yılında 11 yaşında olan oğlu, cinayetin işlendiği gün, polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından bileğine kelepçe takılarak götürüldü. Bu bilgiyi kendisine çocuğun babası olan Garih’in damadı Doron’un anlattığını kaydeden Kasadolu, cinayetin ardından zaman zaman Ortaköy’deki Alarko Holding binasına gittiğini, Garih’in çocukları olan İzzet ve Dalia ve onun eşi Doron ile görüştüğünü belirterek anlattı. Kasadolu, şöyle devam etti: “İşte bu görüşmelerimizden bir tanesinde Üzeyir Garih’le aynı sitede ancak başka dairede oturan damat Doron, ‘Cumartesi günü, Üzeyir Garih’in öldürülüşünden çok kısa bir süre sonra bir polis otosunun evlerine gelerek iki oğlundan bir tanesine kelepçe takarak götürdüklerini, daha sonra yaptıkları görüşmelerde, bu işin üzerine giderlerse, cinayeti bu çocuğun işlediğini açıklayacaklarını şeklinde tehdit aldıklarını’ şahsıma doğrudan açıkça söylemiştir.”

dogan-kasado

Kasadolu,  “Adalet Bakanlığı’nda bazı görevlilerin bu kanun dışı eylem içinde olan şahıslarla işbirliği yaptıkları sabit olmasına rağmen risk alıp, bildiğim bu önemli ayrıntıyı sunmayı görev biliyorum” diyerek tanıklık yapmayı kabul ettiğini anlattı. Kasadolu, Garih’i öldüren Yermez’in hırsızlık nedeniyle bu suçu işlediği iddiasının da Garih’in kolundaki 50 bin dolar değerindeki saatiyle cüzdanını almaması nedeniyle çeliştiğine dikkat çekti. Doğan Kasadolu, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği 7 Ekim 2008 tarihli 6 sayfalık dilekçesinde şöyle dedi: “Üzeyir Garih’e değer veren dostları arasında yer almam nedeniyle, öldürülmesi karşısında derin bir üzüntü duydum. Cinayetten sonra, sokaktaki insanı dahi tatmin etmeyen bir yargılama yapıldı. Neticede Yener Yenmez isimli kişi mahkûm edilerek bu cinayet dosyasının kapatılmış olması, üzüntümü bir kat daha artırdı.”

Screenshot_1

Star gazetesinden Helin Şahin’in haberine göre, 13 yıl önce Eyüp Sultan Mezarlığı’nda 10 yerinden bıçaklanarak öldürülen Musevi asıllı iş adamı Üzeyir Garih cinayetine ilişkin dava dosyasının kayıp olduğu ortaya çıktı. Soruşturmaya daha önce bakan savcılar Zekeriya Öz, Cihan Kansız ve Muammer Akkaş’ın ise hiçbir işlem yapmadıkları iddia edildi. 17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra FETÖ ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Emniyet’ten son yıllarda yaşanan önemli eylemlerin araştırılması istenmişti. Savcılığın konuyla ilgili talimat yazısında şu ifadeleri yer almıştı: “Cemaat üyelerinin Türkiye’nin son 10 yılında işlenen önemli olaylara azmettiren, yardım eden ya da doğrudan suç işleyen sıfatıyla katılıp katılmadıklarının belirlenmesi, cemaat üyelerinin rolleri bulunduğu iddia edilen Rahip Santoro cinayeti, Hrant Dink’in öldürülmesi, Danıştay Saldırısı, Zirve Kitabevi Katliamı, Necip Hablemitoğlu ve Üzeyir Garih’in öldürülmesi gibi olaylar ile irtibatlarının araştırılması…” Bir yandan bu iddialar araştırılırken diğer yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda süren Garih cinayeti soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı derinleştirmek için harekete geçen savcı, dava dosyasını istedi ancak dosyanın kayıp olduğu bildirildi.

headline İhmaller olduğu gerekçesiyle yeniden açılan dosyaya Ergenekon soruşturmasının başında olan savcı Zekeriya Öz, katil zanlısı Yener Yermez’in ifadesini alarak başlamıştı. Dosya daha sonra savcı Cihan Kansız’a devredilmişti. Dosya 2010 yılında 25 Aralık soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş’a verildi. Akkaş’ın, Garih cinayetindeki iddiaları da hiç incelemediği iddia edildi.

images

Paralel Savcı Cihan Kansız firar etti Habere göre, Muammer Akkaş’ın görev yerinin değişmesiyle beraber elindeki tüm soruşturma dosyaları İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla başka savcıya devredildi. Garih cinayeti soruşturma dosyasını inceleyen yeni savcı, 6 yıl boyunca hiçbir tahkikat yapılmadığını tespit etti.

55ea4306f018fbb8f874a170

Paralel Savcı Muammer Akkaş Soruşturmayı sil baştan ele alan yeni savcı, incelemek üzere Bakırköy Adliyesi’nde bulunan dava dosyasını istedi. Dosyayı bekleyen savcıya gelen cevapta “Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili yapılan yargılama dosyası arşivimizde bulunamamıştır” denildi.

Screenshot_5

NOT:  Selam Tevhid soruşturması kapsamında Selam Tevhid dosyası savcılarından Cihan Kansız ve Muammer Akkaş’ın hakkında yakalama kararı çıktı.  Hapisle 31 yıl 2 aydan 67 yıl 3 aya kadar hapis cezalarına çarptırılmaları talep edildi.

alaton-cinayeti-ortbas-etti-suclamasi-1509151200_m2

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Üzeyir Garih’in eski İthalat Koordinatörü Doğan Kasadolu’nun suç duyurusu üzerine ünlü iş adamı İshak Alaton hakkında “Paralel Devlet Yapılanmasına” maddi ve manevi destek sağlamak suçlamasıyla inceleme başlattı. Anayasal Düzene Karşı Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen incelemenin Alarko Holding’in kurucusu Alaton’un hayatını anlatan “Lüzumsuz Adam İshak Alaton” kitabındaki hatıraları kapsadığı öğrenildi. Kasadolu suç duyurusunda İshak Alaton’un eski ortağı Üzeyir Garih cinayeti ile ilgili çok şey bildiğini öne sürerek, “Kitabındaki hatıralarından cinayetin aydınlanmasına katkı sağlamak yerine bildiklerini Savcılık makamlarından gizlemek suretiyle bu cinayetin örtbas edilmesi maksadıyla Paralel Yapı olarak bilinen bazı bürokratlarla birlikte hareket ettiği sahiptir” dedi. Kasadolu, kitabın “Gülen ve Hareketi Çok Önemli” başlıklı 17’inci bölümünde yer alan hatıralarla Alaton’un FETÖ olarak bilinen Fethullah Gülen cemaatine maddi manevi destek sağladığını açıkça ifade ettiğini belirtti. Ayrıca İshak Alaton, Üzeyir Garih cinayeti ile ilgili olarak  medyada affedemediği tek ismin Tuncay Özkan olduğunu açıkladı. Konuşmasında şöyle demişti: “Üzeyir Garih öldürüldüğü zaman, Tuncay Özkan, Milliyet’in Genel Yayın Yönetmeniydi. Milliyet’in politikasını o yönetiyordu. Üzeyir Garih öldükten 3-4 gün sonra Milliyet’te bir kampanya başlatıldı. 1 ay boyunca Üzeyir Garih’in aleyhinde yazılar çıktı. Halbuki ben Tuncay Özkan’ı hayatımda tanımadım, görmedim. Peki neden bu düşmanlık? Adam ırkçı, antisemitist, garip takıntıları olan bir adam.” Alaton’un bu sözlerine Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan şöyle cevap vermişti: “1- Üzeyir Garih cinayeti işlendiği dönem Milliyet’in Genel Yayın Yönetmeni babam değil Mehmet Yılmaz’dı. Babam köşe yazarıydı. 2- Babamın cinayetle ilgili atılan manşete veya fotoğrafa karışması gibi bir durum yoktu. Yıllık izinde olduğundan İstanbul’da bile değildi. 3- Alaton ulaşamadık diyor ama babamın o dönem avukatlarla görüş talebi reddedilmiş ve Alaton’un CEO’suyla zaten görüşmüşlerdi. 4- Ü. Garih’in oğlu İzzet Garih o dönem cinayetin çözülmesini sağlayan haberleri için babama M. Ali Yalçındağ ile teşekkürlerini iletmişti. Eli kolu bağlı, herkesin vurduğu bir adamı sorumlu tutmak tatlı olabilir ama yalan açıklamaları için Alaton’dan evlat olarak özür bekliyorum.” ODA TV adlı sitede ise antisemitist olmak ile suçlanan Özkan hakkında şöyle bir bilgi geçti: NOT:  Tuncay Özkan, 23 Eylül 2008 günü sabahı süregitmekte olan Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı ve daha sonra tutuklandı. 5 seneye yakın süre boyunca Silivri Cezaevi’nde bulunan Özkan, Ergenekon üyeliği nedeniyle 5 Ağustos 2013 günü Silivri’de yapılan yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.10 Mart 2014 tarihinde mahkeme kararıyla tahliye edildi. 

1354283060-untitled-1

İshak Alaton’un iddia ettiği dönemdeki Milliyet Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet M. Yılmaz NOT: 2001 yılında Milliyet Genel Yayın Yönetmeni ise Mehmet Y. Yılmaz’ın olduğu ortaya çıktı. Üzeyir Garih neden ve nasıl öldürülmüştü? Gerçekten de cinayeti Yener Yermez mi işlemişti? Olay’dan on gün sonra memleketine, yani Kayseri’ye giden bir otobüsün içinde yakalanan Yener Yermez, gerçek fail miydi?   Adam öldüren biri, memleketine gider mi? Üstelik asker kaçağı iken… Yermez, Hasdal Askeri kışlasında sinyal veren Garih’in cep telefonu sonrasında yakalanabilmişti.  Garih’i öldürdükten sonra cep telefonunu çalan adam, telefonu elden çıkarmaz mı? Üstelik Yermez’in emniyetteki ifadesinde Garih’ten para isteyip alamadığını,  üstelik ters cevap verildiğini söyledi. Akabinde Yermez sinirlendiğini,  Eyüp Meydanı’na inip bir bıçak satın aldığını, tekrar yokuşu tırmanıp Garih’i öldürdüğünü belirtti. Kısa süre önce cezaevinden çıkmış, askerlik vazifesini yerine getiren bir insan, bir cep telefonu veya 200 TL için bir insanı, 10 yerinden bıçaklayacak kadar nefret duygusuna kapılabilir mi? Üstelik Yener Yermez, Garih’in lüks saatini bile almadı.   KAYNAKLAR: Wikipedia – Üzeyir Garih  Radikal – Yeni Bir Mağdur!  NTV – Yener Yenmez Suçlamaları Reddetti İnternet Haber – Ümit Sayın Öz’den Yardım İstedi Milliyet – Garih’in Ailesi Susturuldu İddiası Medya Gündem – Üzeyir Garih Cinayeti İle İlgili Dosya Da O Savcıdaydı Yeni Şafak – Bıçak Temiz Çıktı Cihan – Selam Tevhid Yakalama  ODA TV- Alaton Cinayeti Örtbas Etti  ODA TV- Tuncay Özkan Cinayet Günü Kiminleydi?  Ensonhaber – İshak Alaton ve Fethullah Gülen Alarko – Üzeyir Garih Anısına Yazate – Üzeyir Garih Cinayeti Panoraması Sabah – Yener Yermez’in İfadesi Haber35 – Dosyalar Paralel Savcıların Elinde Kayboldu 

Kaynak: https://fetogercekleri.com/cinayetler/uzeyir-garih-cinayeti/
© FETÖ Gerçekleri

SON DAKİKA HABERİ: Kayseri'de öldürülüp toprağa gömülü halde bulunmuştu! Kan donduran cinayetin detayları ortaya çıktı SON DAKİKA: Emine Bulut’un boğazını kesmişti! Fedai Varan’ın müebbet cezası onandı! İzmir'de tüyler ürperten vahşet! Eşini bu yüzden öldürmüş!

T'nin enerji hamlesi 'ı panikletti! 'ni 'ye şikayet ettiler...

Giriş Tarihi: 14.03.2021  17:22 Güncelleme Tarihi: 14.03.2021  18:58

'nin 'deki hamlelerinden rahatsız olan 'ı bu kez de Türkiye'nin enerji alanındaki hamleleri rahatsız etti. Yunanistan Dışişleri Bakanı dias'ın geçtiğimiz hafta Başkan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından üçüncü güç ünitesinin temel atma töreni gerçekleştirilen 'ni 'ye şikayet ettiği ortaya çıktı.

Yunan korktu

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de video konferans yöntemiyle katıldığı törenle atıldı.

YUNAN RAHATSIZ OLDU
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hamlelerinden rahatsız olan Yunanistan'ı bu kez de Türkiye'nin enerji alanındaki hamleleri rahatsız etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Türkiye'yi, enerji alanındaki çalışmaları nedeniyle ABD'ye şikayet ettiği ortaya çıktı.

ABD'YE ŞİKAYET ETTİLER
Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesinin haberine göre, Bakan Dendias, bir süre önce ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü.

Dendias, görüşmede, Türkiye'nin enerji alanındaki projelerinin diğer ülkeler için tehdit oluşturduğunu iddia ederek, bu konudaki rahatsızlığını dile getirdi.

ÇERNOBİL YALANI
İnşa aşamasında olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) bölge ülkeleri için birçok sorunlu neticesi olacağını öne süren Dendias, "Akkuyu Doğu Akdeniz'in Çernobil'i olabilir." ifadesini kullandı.

Haberde, Yunanistan yönetiminin uzun yıllardır dikkatini Türkiye'nin bu konudaki çalışmalarına yönelttiği, Türkiye'nin, nükleer enerji üretme reaktörleri aracılığıyla nükleer silah imal etmede kullanılabilecek teknolojiye ve malzemeye ulaşacağı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'da yaptığı bir konuşmasında, "Bazı ülkeler nükleer başlıklı füzelere sahip ancak bize, bunlara sahip olamayacağımızı söylüyorlar. Bunu kabul edemem." ifadelerini kullandığı vurgulanan haberde, Türkiye'nin kendi nükleer mühendislerini eğittiği ve bu mühendisleri ticari amacın yanı sıra askeri amaçlar için de kullanılabilecek malzemeye ulaşmaya yönlendirdiği savunuldu.

Yunanistan'dan 'Akkuyu' paniği: ABD'ye şikayet ettiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Akkuyu NGS'nin üçüncü güç ünitesinin temel atma töreninde, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Türkiye'yi nükleer enerji sahibi ülkeler ligine katacağız." açıklamaları Yunanistan'ı endişeye sevk etti. Yunan basını, Dışişleri Bakanı Dendias'ın, ABD'li mevkidaşıyla konuyu ele aldığını yazdı.

Yunanistan'dan 'Akkuyu' paniği: ABD'ye şikayet ettiler

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çevirim içi yöntemle katılımıyla 10 Mart'ta gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Türkiye'yi nükleer enerji sahibi ülkeler ligine katacağız." dedi.

Putin, "Projenin gerçekleştirilmesi Türkiye’nin enerji güvenliğine katkı sağlayacak, ekonomisini güçlendirecek." ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN'DA AKKUYU PANİĞİ

Bölgede güçlenen Türkiye'nin nükleer enerji alanındaki hamlesi, Yunanistan'ı endişeye sevk etti. Kathimerini gazetesi, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ABD'li mevkidaşı Antony Blinken arasında yaklaşık üç hafta önce yapılan telefon görüşmesinin ayrıntılarını yazdı.

45 dakikalık telefon görüşmesine ilişkin, "Dendias, Akkuyu'da nükleer santral inşa etmenin birçok sorunlu neticesini gündeme getirdi." denildi.

"TEHDİT OLUŞTURUYOR"

Akkuyu'nun Türkiye'ye yakın diğer devletler için güvenlik tehdidi oluşturduğu savunuldu. Haberde, söz konusu nükleer tesise dair "Rusya'nın en büyük yabancı yatırımı ve Ankara nükleer tesis hakkında bilgi paylaşma konusunda isteksiz." ifadesine yer verildi.

Yunan bakanın, Akkuyu NGS hakkındaki iddialarını bir adım öteye taşıyarak, Doğu Akdeniz'de yeni bir "Çernobil" tehlikesinin yaşanabileceğini öne sürdüğü kaydedildi.

"TÜRKİYE NÜKLEER SİLAH GELİŞTİRECEK MALZEMELER EDİNİYOR"

"Atina yıllardır Türkiye’nin 'şüpheli' çabalarına dikkatle bakıyor. Türkiye, enerji üretimi için nükleer reaktörler yaparak, hem gerekli teknolojik bilgi birikimini hem de nükleer silahların geliştirilmesinde kullanılabilecek malzemelere erişimi elde ediyor." görüşü aktarıldı.

Haberde, "Türkiye, nükleer mühendisleri eğitiyor ve hem sivil hem de askeri kullanım için tasarlanmış fisil madde ve ekipman gibi kaynaklara erişmek istiyor." denildi.

Fisil madde, nükleer mühendislikte nükleer fizyon zinciri reaksiyonunu sürdürebilen madde olarak biliniyor.

KAYNAK: KATHİMERİNİ

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki