sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Türkiye hız kesmiyor! Savunma sanayiinde 4 kritik proje hayata geçiyor

Türkiye, savunma sanayiinde yaptığı yerli ve milli teknoloji hamlelerinde hız kesmiyor. Türkiye bir yandan kendi ihtiyacını stratejik üretimleriyle karşılarken, bir yandan da bu alanda ihracat yönünü güçlendiriyor. Bununla beraber, Türkiye'nin Savunma sanayiinde gücüne güç katacak 4 kritik proje daha hayata geçiyor.

Türkiye hız kesmiyor! Savunma sanayiinde 4 kritik proje hayata geçiyor
Türkiye hız kesmiyor! Savunma sanayiinde 4 kritik proje hayata geçiyor Admin
Bu içerik 94 kez okundu.
Advert

 hız kesmiyor! Savunma sanayiinde 4 kritik proje hayata geçiyor

Giriş Tarihi: 11.3.2021  11:22 Son Güncelleme: 11.3.2021  11:48

, savunma sanayiinde yaptığı yerli ve milli teknoloji hamlelerinde hız kesmiyor. Türkiye bir yandan kendi ihtiyacını stratejik üretimleriyle karşılarken, bir yandan da bu alanda ihracat yönünü güçlendiriyor. Bununla beraber, Türkiye'nin Savunma sanayiinde gücüne güç katacak 4 kritik proje daha hayata geçiyor.

ZÜBEYDE YALÇIN SABAH

Türkiye hız kesmiyor! Savunma sanayiinde 4 kritik proje hayata geçiyor

Türkiye, savunma sanayinde son yıllarda büyük bir atağa geçip dışa bağımlılığını azaltırken, belli kalemlerde yurt dışına satışlara da başladı. Yerlileşme stratejisi kapsamında milli roket, uçak bombası, gemilerin korunması için Yakın Savunma Sistemi ve hurdadan namlu üretimi gibi önemli projeler de hayata geçiriliyor.

TBMM KİT Komisyonu, MKEK'in hesaplarını ele aldı. MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere, çalışmaları hakkında bilgi verip milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Akdere, yerli savunma sanayi projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi:


530 MİLYON LİRALIK AR-GE PROJESİ: "2020 yılına ait 175 milyon lira yatırım ödeneğinin tamamını kullanarak yatırım bütçe hedefinde yüzde 100'lük bir gerçekleştirme oranı yakalanmıştır. Geçen yıl yeni çelikhane yapımı, hurda ve gemi söküm tesislerinin modernizasyonu, patlayıcı depolarının iyileştirilmesi ve dövme presi modernizasyonu gibi önemli projeler tamamlanmış bulunmaktadır. 200'ü aşkın Ar-Ge projesi tamamlandı. Bu projelerin büyük bir bölümü Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girmiş olup seri üretimimiz de devam etmektedir. Kurumumuzca halen toplam bütçesi 530 milyon lira olan 84 Ar-Ge projesinin 11'i sözleşmeli, 73'ü de öz kaynak olarak yürütülmektedir. Bütçenin yüzde 38'i Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, TÜBİTAK gibi kurum dışı kuruluşlarca da desteklenmektedir.HURDADAN NAMLU: Ağır silah fabrikamızda namlularımızı kendimiz üretiyoruz. Hurdalarla, namlu üretimimizi, "ingot"larımızı ve dövme çeliğimizi, biz artık yurt dışından ithal etmeden kendimiz üretmekteyiz.UÇAK BOMBALARI, ROKETLER: İhtiyaç duyduğumuz enerjetik malzemeyi yüzde 100 yerli teknoloji ve yerli sermayeyle üretir hale geldik. Hayata geçirdiğimiz bu üretim tesisiyle uçak bombalarında, roketlerde ve topçu mühimmatında kullanılan RDX, HMX, CXM adlı kritik kimyasallarda yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldırdık.MİLGEN'E YERLİ TOP: Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan ve millî savaş gemimiz MİLGEM'lerin vurucu gücünü oluşturan 76 mm deniz topu geliştirme faaliyetlerinde de son aşamaya gelmiş bulunmaktayız.

YAKIN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ: Kurumumuz tarafından yerli ve millî imkânlarla geliştirilecek ve bu konudaki yurt dışı bağlılığını ortadan kaldıracak olan Yakın Hava Savunma Sistemi projesiyle gemileri, başta güdümlü mermiler olmak üzere havadan karaya füzeler, seyir füzeleri, insansız hava araçları, uçaklar ve helikopterlere karşı korunacak.

 


MODERNİZASYON PROJELERİ: TSK'nın ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını doğrudan ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde millileştirme stratejisine uygun bir biçimde sürdürmektedir. 2020 yılında yeni çelikhane yapımı, hurda ve gemi söküm tesislerinin modernizasyonu, patlayıcı depolarının iyileştirilmesi ve dövme presi modernizasyonu gibi, önemli projeler tamamlanmış bulunmaktadır. Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı Projesi kapsamında silahlı kuvvetlerimizin envanterinde bulunan zırhlı personel taşıyıcılarımıza elektrikli güç grubu uygulaması ve kurumumuzun üretimi 25 mm silah kulesi entegrasyonu yapılarak araçlarımız modernize edilmektedir. Havadan taşınabilir 105 mm Hafif Çekili Obüs BORAN projemiz, kurumumuz imkânlarıyla gerekli standartlar ve diğer standart dokümanlara uygun olarak çevresel testler, tasarım doğrulama, atış cetveli, FTI ve 25 adet testten oluşan ürün kalifikasyonu testlerini 7 Haziran 2020 tarihinde de başarıyla gerçekleştirmiş bulunmaktadır."

Dikkat çeken veriler: Dünyada elektrik ihtiyacının yüzde 10'u nükleer enerjiden sağlanıyor!
Giriş Tarihi: 10.3.2021  20:33 Son Güncelleme: 10.3.2021  20:59
Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak 'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve  Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de video konferans yöntemiyle katıldığı törenle atıldı. Türkiye'nin enerji hamlesi konuşulurken dikkat çeken bir istatistik de ortaya çıktı. , Uluslararası Enerji Ajansı,  ve Avrupa İstatistik Ofisi verilerinden derlenen bilgilere göre Dünyada elektrik ihtiyacının yüzde 10'unun nükleer enerjiden sağlandığı ortaya çıktı. Nükleer enerjinin elektrik üretimindeki yüzde 10'luk payının 2030'da yüzde 15'e ulaşacağı öngörülüyor.

Nükleer enerjinin gücü!

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de video konferans yöntemiyle katıldığı törenle atıldı.
Nükleer enerjinin gücü!
YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Başkan Recep Tayyip Erdoğan "Nükleer santral birçok yan sektöre katkı yapacaktır. Şu anda 16 bin, üretim döneminde ise 4 bin kişilik istihdam sağlayacak. Öğrencilerimizden 186'sı zorunlu eğitimlerini tamamladı ve ülkesine döndü. Nükleer Güç Santralimizin tüm süreçlerinde bu öğrencilerimiz görev alacak" dedi. Putin ise, 2 ülke arasındaki dostluğun pekişeceğini belirtti ve "Yeni bir dönem başlıyor" ifadelerini kullandı.

NÜKLEER ENERJİNİN GÜCÜ
Türkiye'nin enerji hamlesi konuşulurken dikkat çeken bir istatistik de ortaya çıktı.

DÜNYADA ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 10'U NÜKLEER ENERJİDEN
Küresel elektrik üretiminin yüzde 10'unu karşılayan ve enerji arz güvenliği açısından güvenilir bir kaynak olarak öne çıkan nükleer enerjide kurulu güç artmaya devam ediyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Uluslararası Enerji Ajansı, Dünya Nükleer Birliği ve Avrupa İstatistik Ofisi verilerinden derlenen bilgilere göre, dünyada 33 ülkede faaliyet gösteren 443 nükleer reaktörün toplam kurulu gücü yaklaşık 400 bin megavat seviyesinde bulunuyor.

Son dakika: Nükleer enerjide tarihi adım! Başkan Erdoğan ve Putin'den flaş mesajlar...

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in canlı bağlantı ile katıldığı törenle Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nde 3'üncü Reaktörün Temel Atma Töreni gerçekleşti. Törende konuşan Putin, Başkan Erdoğan'ın 2023 hedefini projenin başında kendilerine bildirdiğinin altını çizdi, Türk-Rus iş birliği ile çalışmanın hiçbir aksama olmadan sürdüğünü belirtti. Putin, Türkiye'nin temiz enerjiyi kullanmaya başlayacağını da vurguladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise, Türkiye'nin enerji sepetine nükleeri de ekleyeceğini söyledi. Erdoğan, en yoğun dönemde 16 bin personelin çalışacağını, işletme kısmında ise 4 bin personele istihdam sağlanacağını vurguladı. Erdoğan, nükleer alanda da devler ligine giren bir Türkiye olacağını aktardı.

BAŞKAN ERDOĞAN: ÖNÜMÜZDEKİ YIL 4'ÜNCÜ REAKTÖRÜN İNŞASINA BAŞLAYACAĞIZ

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Rusya Devlet Başkanı Putin'e katılım nezaketi için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Türkiye2mize yeni bir eseri kazandırmanın haklı gururunu beraber yaşıyoruz. 3'üncü reaktörün inşasına başlıyoruz. Önümüzdeki yıl 4'üncü reaktörün inşasına da başlayacağız. Bu hamlemiz ile ülkemizin enerjideki yarınlarını garanti altına almayı hedefliyoruz. Ekonomimiz koronavirüse rağmen hamdolsun büyümeyi sürdürüyor. Geçen yıl birçok ülke ekonomik daralmalar yaşarken biz 1.8 büyüme sağladık.

"YENİLENEBİLİR ENERJİ SEVİYEMİZ YÜZDE 63.7"

Enerjiye yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır anlayışıyla bu anlamdaki projelerimizi çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Yenilenebilir enerjiye büyük önem veriyoruz. Kurulu gücümüz içinde yenilenebilir enerji seviyemiz yüzde 63.7'ye ulaştı.

ABD, faaliyetteki yaklaşık 96 bin 553 megavat kurulu güce sahip 94 nükleer reaktörüyle ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 61 bin 370 megavat kapasiteli 56 reaktörle Fransa takip ediyor.

Bu ülkeleri 47 bin 498 megavat kapasitesindeki 49 reaktörle Çin izlerken, 28 bin 578 megavatlık 38 reaktörle Rusya, 31 bin 679 megavatlık 33 nükleer reaktörle Japonya ve 23 bin 150 megavatlık 24 reaktörle Güney Kore en yüksek nükleer enerji kapasitesine sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Dünyada artan elektrik ihtiyacının karşılanmasında ikincil en düşük karbonlu kaynak olarak nükleer enerji, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enerji arz güvenliğinin garantisi açısından önemli rol oynuyor.

Fransa elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 70'ini, Slovakya ve Ukrayna yüzde 54'ünü, Macaristan yüzde 49'unu, Belçika ise yüzde 47'sini nükleer enerjiden karşılıyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde 2019 sonu itibarıyla nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payı yüzde 24,6 olarak hesaplanırken, ABD'nin toplam elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 20'si nükleer enerjiden sağlanıyor.

PETROL ZENGİNİ BAE İLK NÜKLEER ENERJİ SANTRALİNİ 2020'DE DEVREYE ALDI
Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, geçen yıl dünyada yaklaşık 8 bin megavat nükleer enerji kapasitesi devreye alınırken, Belarus ve petrol zengini ülkeler arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ilk nükleer santraller geçen yıl faaliyete başladı.

Bu dönemde, Çin ve Rusya'da da yeni nükleer santraller devreye alındı.

Dünya genelinde yaklaşık 53 bin megavatlık nükleer enerji santralinin inşası devam ederken, toplam 69 bin megavatlık nükleer enerji yatırım planı bulunuyor.

Çin, 5 yılda 20 bin megavatın üzerinde nükleer enerji kapasitesi oluşturma hedefiyle kapasite artışında ilk sırada yer alıyor.

Öte yandan, nükleer enerjinin elektrik üretimindeki yüzde 10'luk payının 2030'da yüzde 15'e ulaşacağı öngörülüyor.

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında temiz enerji kaynağı olarak görülen nükleer enerjinin dünyadaki toplam kurulu gücünün ise 2030'da 500 bin megavatı aşması bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN NÜKLEER GİRİŞİMLERİ
Türkiye'nin dünyadaki en önemli elektrik üretim kaynaklarından biri haline gelen nükleer enerji santralleriyle ilgili çalışmaları 60 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Ülkenin nükleer enerji alanında bir ilk olacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) hükümetler arası anlaşması 2010 yılında imzalandı.

Türkiye'nin en büyük yatırımları arasındaki Akkuyu NGS'de her biri 1200 megavat kapasiteli birinci reaktörün temeli Nisan 2018'de, ikinci reaktörün temeli ise Nisan 2020'de atıldı.

Geçen yıl kasımda inşaat lisansı verilen 1200 megavatlık üçüncü reaktörün temeli ise bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in video konferans yöntemiyle katıldığı törenle atıldı.

DÖRDÜNCÜ REAKTÖR
Başvurusu mayısta yapılan dördüncü reaktörün inşaat lisansının ise bu yıl içinde alınması bekleniyor.

2023'TE DEVREYE ALINMASI HEDEFLENİYOR
Santralin ilk ünitesinin 2023'te devreye alınması hedeflenirken, kalan 3 ünitenin de birer yıl arayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, Türkiye'nin elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılaması öngörülüyor.

Nükleer enerji gerçeği! Dünya elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu nükleer enerjiden temin ediyor
Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak 'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve  Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de video konferans yöntemiyle katıldığı törenle atıldı. Türkiye'nin enerji hamlesi konuşulurken dikkat çeken bir istatistik de ortaya çıktı. , Uluslararası Enerji Ajansı,  ve Avrupa İstatistik Ofisi verilerinden derlenen bilgilere göre Dünyada elektrik ihtiyacının yüzde 10'unun nükleer enerjiden sağlandığı ortaya çıktı. Nükleer enerjinin elektrik üretimindeki yüzde 10'luk payının 2030'da yüzde 15'e ulaşacağı öngörülüyor.
Nükleer enerji gerçeği! Dünya elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu nükleer enerjiden temin ediyor

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak 'nin (NGS) üçüncü güç ünitesinin temeli Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve  Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de video konferans yöntemiyle katıldığı törenle atıldı.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
Başkan Recep Tayyip Erdoğan "Nükleer santral birçok yan sektöre katkı yapacaktır. Şu anda 16 bin, üretim döneminde ise 4 bin kişilik istihdam sağlayacak. Öğrencilerimizden 186'sı zorunlu eğitimlerini tamamladı ve ülkesine döndü. Nükleer Güç Santralimizin tüm süreçlerinde bu öğrencilerimiz görev alacak" dedi. Putin ise, 2 ülke arasındaki dostluğun pekişeceğini belirtti ve "Yeni bir dönem başlıyor" ifadelerini kullandı.

NÜKLEER ENERJİNİN GÜCÜ
Türkiye'nin enerji hamlesi konuşulurken dikkat çeken bir istatistik de ortaya çıktı.

DÜNYADA ELEKTRİK İHTİYACININ YÜZDE 10'U NÜKLEER ENERJİDEN
Küresel elektrik üretiminin yüzde 10'unu karşılayan ve enerji arz güvenliği açısından güvenilir bir kaynak olarak öne çıkan nükleer enerjide kurulu güç artmaya devam ediyor.

, Uluslararası Enerji Ajansı,  ve  verilerinden derlenen bilgilere göre, dünyada 33 ülkede faaliyet gösteren 443 nükleer reaktörün toplam kurulu gücü yaklaşık 400 bin megavat seviyesinde bulunuyor.

, faaliyetteki yaklaşık 96 bin 553 megavat kurulu güce sahip 94 nükleer reaktörüyle ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 61 bin 370 megavat kapasiteli 56 reaktörle Fransa takip ediyor.

PETROL ZENGİNİ BAE İLK NÜKLEER ENERJİ SANTRALİNİ 2020'DE DEVREYE ALDI
Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, geçen yıl dünyada yaklaşık 8 bin megavat nükleer enerji kapasitesi devreye alınırken, Belarus ve petrol zengini ülkeler arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ilk nükleer santraller geçen yıl faaliyete başladı.

TÜRKİYE'NİN NÜKLEER GİRİŞİMLER

DÖRDÜNCÜ REAKTÖR

2023'TE DEVREYE ALINMASI HEDEFLENİYOR

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN PAYLAŞIM

Başkan Erdoğan Twitter'dan yaptığı paylaşımda, ''Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile 3. ünitesinin temelini attığımız, ilk ünitesini 2023 yılında hizmete alacağımız Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi nükleer enerji sahibi ülkeler ligine katacağız.'' ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Manisa’da öldürülen 4 arkadaş toprağa verildi....
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki
Küfürbaz savcı Özcan Muhammed Gündüz'e Fatma Betül Sayan Kaya, Ali İhsan Yavuz, Ahmet Hamdi Çamlı ve Melih Gökçek'ten sert tepki