sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

83 milyona büyük destek! Vergi, prim, Genel Sağlık Sigortası, KYK ve ceza gibi borçlar yapılandırılacak.

Borçlu olan vatandaşları ilgilendiren son dakika haberi Meclisten geldi. Buna göre TBMM Genel Kurulu, bugüne kadarki en kapsamlı borç yapılandırmalarından biri olarak kabul edilecek yasayı kabul etti. Yeni yasa ile yaklaşık 4 milyon kişinin toplam 500 milyar liralık borcu yapılandırılmış olacak. Koronavirüs Pandemisi nedeniyle ödeme zorluğu çeken tüm vatandaşların nefes alması sağlanacak. Yasanın satır aralarından edinilen son dakika bilgilerinde vergiden trafik cezalarına, öğrenim kredisine kadar devlete olan borçların 18'e kadar varan taksitlerle ödenebileceği görüldü.

83 milyona büyük destek! Vergi, prim, Genel Sağlık Sigortası, KYK ve ceza gibi borçlar yapılandırılacak.
83 milyona büyük destek! Vergi, prim, Genel Sağlık Sigortası, KYK ve ceza gibi borçlar yapılandırılacak. Admin
Bu içerik 385 kez okundu.
Advert
83 milyona büyük destek! Vergi, prim, Genel Sağlık Sigortası, KYK ve ceza gibi lar yapılandırılacak

Giriş Tarihi: 13.11.2020  07:29 Son Güncelleme: 13.11.2020  07:49

83 milyonu ilgilendiren yasa Meclis’ten geçti. a yeni destekler gelirken; vatandaş vergi, prim, ceza gibi larını kolayca kapatma imkanına kavuştu...

Vatandaşa dev destek

Merakla beklenen yasa TBMM'de kabul edildi. Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek yasa ile istihdama yeni destekler gelirken, vatandaşa da 31 Ağustos 2020 öncesine ait borçlarından kolayca kurtulma imkanı sağlanıyor.

Son dakika... Borç yapılandırma kabul edildi Kimleri kapsıyor İşte detaylar...

HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA:
Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, Emlak Vergisi, gümrük vergisi, idari para cezaları, su, atık su, yol katılım payları, öğrenim kredisi, SGK primi, birlik aidatı, KOSGEB aidatları, OSB'lerin kredi borçları...

NE ZAMAN BAŞVURULACAK?:
Başvurular yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek.

Vatandaşa dev destekBORÇLAR NASIL HESAPLANACAK?:
Biriken borcun faizleri silinecek. Ana paraya aylık yüzde 0.35 olarak belirlenen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) dikkate alınarak gecikme farkı eklenecek. Borçlar ilk taksitte peşin olarak ödenirse, bu gecikme farkının yüzde 90'ı silinecek.

TAKSİT İMKANI OLACAK MI?:
Vatandaş borcunu taksitlendirmek isterse ana para ve Yİ-ÜFE'den oluşan tutar, seçilen taksit sayısına göre belirlenen katsayılarla çarpılacak. 18 aya varan taksit imkanı olacak. Ancak ödemeler 2 ayda bir yapılacağından borçlar 36 aya varan sürede kapatılacak.

İLK TAKSİT NE ZAMAN ÖDENECEK:
Taksit ödemeleri başvuruların bitmesiyle başlayacak. Vergi ile ilgili borçlarda ilk taksit Ocak 2021, prim borçlarında ise Şubat 2021 tarihinde başlayacak.

GSS'DE FARK YOK
GENEL Sağlık Sigortası kapsamında olanlara da prim borcundan kurtulma imkanı tanınıyor. Bu kapsamdaki vatandaşlar Nisan ayına kadar sadece ana parayı ödeyerek geçmiş borçlardan kurtulabilecek. Prim borcu bulunanların sağlık hizmetinden yararlanabilmesi için tanınan süre de 30 Nisan 2021 tarihine uzatıldı.

BAĞ-KUR'LUYA EMEKLİLİK
BAĞ-KUR'LU olan esnaf ve çiftçilerden 31 Ekim 2020'ye kadar olan prim borçlarını ödemeyen ya da yapılandırmayanların prim borcu silinirken, bu sürelere ilişkin sigortalılıkları dondurulacak. Bu süreler emeklilik için geçerli olmayacak. Bağ-Kur'lu olup da prim borçları nedeniyle daha önce sigortalılık süreleri durdurulanlar 2 ay içinde SGK'ya ihya (prim canlandırma) başvurusunda bulunabilecek. Böylece emeklilik fırsatı doğacak.

İSTİHDAMA KORUMA KALKANI
İLAVE İSTİHDAMA DESTEK:
İşverene, Ocak 2019-Nisan 2020 dönemindeki sigortalı sayısına ilave olarak istihdam edeceği her bir sigortalı için her ay SGK'ya ödeyeceği tüm primlerden mahsup edilmek üzere nakdi ücret desteği sağlanacak. Destek günlük 44.15 lira olacak.

İŞSİZİN PRİMİ DEVLETTEN:
İşsizlik ödeneği alanların, 90 gün içinde işe girmeleri ve 12 ay çalışmaları halinde, işsizlik ödeneğinden yararlandıkları süre için primleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

İŞE GERİ DÖNÜŞ:
İş veya hizmet sözleşmesi 1 Ocak 2019- 17 Nisan 2020 döneminde sona erenlerle sigortasız çalışanların tekrar işe alınmaları halinde günlük 44.15 lira destek verilecek.

NORMALLEŞME DESTEĞİ:
Cumhurbaşkanı, normal çalışmaya dönenlerin prim desteğini 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek.

KISA ÇALIŞMA YETKİSİ:
Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresini 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek,

TEŞVİKLER UZAYACAK:
Genç ve kadınlara tanınan destek süresi uzatılacak.

AHİLİK SANDIĞI ERTELENDİ
ESNAF Ahilik Sandığı uygulamasının yürürlük tarihi, 1 Ocak 2021'den 31 Aralık 2023'e ertelendi. Konaklama vergisinin yürürlük tarihi de 1 Ocak 2022 olarak değiştirildi. Turizmcilerin 1 Nisan-30 Haziran 2020 arasındaki dönemde tahsil edilmesi gereken kira, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat paylarının ödemesi 6 ay ertelendi.

YURT DIŞINDAN GELEN ALTIN VE DÖVİZE VERGİ YOK
Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını, 30 Haziran 2021'e kadar Türkiye'ye getirenler söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecek. Bunlardan vergi alınmayacak.

EVDE ÜRETENE MUAFİYET
Gelir Vergisi Kanunu'nda yapılan düzenlemeyle ayrı bir işyeri açmaksızın ve sanayi tipi veya seri üretim yapabilen makine, alet kullanmaksızın oturdukları evlerde imal ettikleri malları internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanların bu faaliyetleri muaflık kapsamına alınacak. Bu muafiyetten faydalanılabilmesi için vergiden muaf esnaf belgesi alınması, Türkiye'de kurulu bankalarda bir ticari hesap açılması gerekecek. Cumhurbaşkanı'na, oranları ve tutarı, yarısına kadar indirme ve 2 katına kadar artırma yetkisi verildi

SON DAKİKA... Borcu olan dikkat! Düzenleme 'den geçti

Borçlu olan vatandaşları ilgilendiren son dakika haberi Meclisten geldi. Buna göre  , bugüne kadarki en kapsamlı  yapılandırmalarından biri olarak kabul edilecek yasayı kabul etti. Yeni yasa ile yaklaşık 4 milyon kişinin toplam 500 milyar liralık borcu yapılandırılmış olacak. Koronavirüs Pandemisi nedeniyle ödeme zorluğu çeken tüm vatandaşların nefes alması sağlanacak. Yasanın satır aralarından edinilen son dakika bilgilerinde vergiden trafik cezalarına, öğrenim kredisine kadar devlete olan borçların 18'e kadar varan taksitlerle ödenebileceği görüldü.

SON DAKİKA HABERİ... Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, bugüne kadarki en kapsamlı borç yapılandırmalarından biri olarak kabul edilen yasayı kabul etti. Yasa ile yaklaşık 4 milyon kişinin 500 milyar liralık borcu yapılandırılacak. Pandemi nedeniyle ödeme zorluğu çeken esnaf, küçük işletmelerin ve vatandaşın nefes alması sağlayacak. Vergiden trafik cezalarına, öğrenim kredisine kadar devlete olan borçlar 18'e kadar varan taksitlerle ödenebilecek. İşte meclisten gelen son dakika bilgileri...

SON DAKİKA BUGÜNE KADARKİ EN KAPSAMLI DÜZENLEME

Vatandaşın ödemediği vergi borçları, emlak, motorlu taşıtlar vergileri, gençlerin öğrenim kredileri, trafik cezaları, seçim, nüfus, askerlik para cezaları, otoyol geçiş cezaları, Gümrük Bakanlığınca takip edilen gümrük vergileri ve para cezaları, Sosyal Güvenlik Kurumunca takip edilen sigorta primleri, çeşitli kanunlara dayalı uygulanan damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları, il özel idarelerinin, asli ve fer'i amme alacakları, belediyelerin vergi, emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacak. TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidatları da yapılandırma kapsamında olacak.

SPOR KULÜPLERİNE 7 YIL VADE

1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2022 tarihine ertelenecek. Ve düzenlemeden edinilen son dakika bilgileri arasında şu da var; Spor kulüplerinin vergi ve prim borçları 7 yıllık sürede 36 eşit taksitte ödenebilecek. BAĞ- KUR'lulardan 31 Ekim 2020 tarihi itibarıyla prim borcu bulunanlar, borçlarını iki ay içinde ödemezlerse veya yapılandırmazlarsa prim borçları silinecek ancak sigortalılıkları da durdurulacak.

Paket kapsamında ayrıca bir önceki yılın ortalama sigortalı sayısına ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine prim desteği devam edecek.

İLK TAKSİT ÖDEMESİ 2021'DE

Yapılandırma 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak.
Yararlanmak isteyenler başvurularını yıl sonuna kadar yapabilecek.
Son dakika düzenlemesine göre vergi borçları ile il özel idarelerine, belediyelere olan borçların ilk taksiti 2021'in Ocak ayında, SGK'ya olan borçların ilk taksiti de 2021 Şubat ayında ödenecek.

18 TAKSİTE KADAR ÇIKABİLECEK

Ödemeler ikişer aylık aralıklarla 18 taksitle yapılabilecek.
Borçlarını ilk taksit süresi içinde peşin ödeyenler, gecikme faizinden tümüyle kurtulacak.
Borçlarını taksitle ödemek isteyenler 6, 9, 12 ya da 18 taksiti tercih edebilecek.

SON DAKİKA... Borcu olan dikkat! Düzenleme TBMM'den geçti

Belediyelerin borçları genel bütçe vergi gelirleri payından kesinti yapılmak suretiyle 120 eşit taksitte tahsil edilecek.
Yurtdışındaki döviz, altın, gayrimenkullerini getirenlerden vergi alınmayacak.
Pandemi nedeniyle getirilen kurallara uymayanlar, maske takmayanlar ile sigara cezaları yapılandırma kapsamında yer almıyor.

83 milyona büyük destek! Vergi, prim, Genel Sağlık Sigortası, KYK ve ceza gibi borçlar yapılandırılacak

Vergi, prim, GSS, KYK ve ceza borcu olanlara güzel haber geldi. 83 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren yasa teklifi Meclis'ten geçti. İstihdama yeni destekler gelirken; vatandaş vergi, prim, ceza gibi borçlarını kolayca kapatma imkanına kavuştu...

83 milyona büyük destek! Vergi, prim, Genel Sağlık Sigortası, KYK ve ceza gibi borçlar yapılandırılacak

 HANGİ BORÇLAR KAPSAMDA:
, Kurumlar Vergisi, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, Emlak Vergisi, gümrük vergisi, idari para cezaları, su, atık su, yol katılım payları, öğrenim kredisi,  primi, birlik aidatı, KOSGEB aidatları, OSB'lerin kredi borçları...

 NE ZAMAN BAŞVURULACAK?:
Başvurular yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla başlayacak ve yıl sonuna kadar sürecek.

 BORÇLAR NASIL HESAPLANACAK?:
Biriken borcun faizleri silinecek. Ana paraya aylık yüzde 0.35 olarak belirlenen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) dikkate alınarak gecikme farkı eklenecek. Borçlar ilk taksitte peşin olarak ödenirse, bu gecikme farkının yüzde 90'ı silinecek.

Vatandaş borcunu taksitlendirmek isterse ana para ve Yİ-ÜFE'den oluşan tutar, seçilen taksit sayısına göre belirlenen katsayılarla çarpılacak. 18 aya varan taksit imkanı olacak. Ancak ödemeler 2 ayda bir yapılacağından borçlar 36 aya varan sürede kapatılacak.

 İLK TAKSİT NE ZAMAN ÖDENECEK:
Taksit ödemeleri başvuruların bitmesiyle başlayacak. Vergi ile ilgili borçlarda ilk taksit Ocak 2021, prim borçlarında ise Şubat 2021 tarihinde başlayacak.

GSS'DE FARK YOK

BAĞ-KUR'LUYA EMEKLİLİK

İSTİHDAMA KORUMA KALKANI
 İLAVE İSTİHDAMA DESTEK:

 İŞSİZİN PRİMİ DEVLETTEN:

 İŞE GERİ DÖNÜŞ:

 NORMALLEŞME DESTEĞİ:
Cumhurbaşkanı, normal çalışmaya dönenlerin prim desteğini 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek.

 KISA ÇALIŞMA YETKİSİ:
Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresini 30 Haziran 2021'e kadar uzatabilecek,

 TEŞVİKLER UZAYACAK:
Genç ve kadınlara tanınan destek süresi uzatılacak.

AHİLİK SANDIĞI ERTELENDİ

YURT DIŞINDAN GELEN ALTIN VE DÖVİZE VERGİ YOK

EVDE ÜRETENE MUAFİYET

Herkes bunu konuşuyor! 

Toplumun büyük bölümünü yakından ilgilendiren borçları yeniden yapılandıran düzenleme önceki gece Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. 500 milyar liralık bir büyüklüğü kapsayacağı belirtildi

1) Yapılandırma hangi borçları kapsıyor

1) Yapılandırma hangi borçları kapsıyor? 

Yasa temel olarak vergi dairelerine yani Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Sosyal Güvenlik Kurumu’na, gümrük müdürlüklerine, belediyelere, özel idarelere, YİKOB’lara olan borçların yapılandırılmasına ilişkin hükümleri içeriyor.Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV ile sosyal güvenlik primi, trafik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yeniden yapılandırılabilecek.​​​​​​​TEŞVİKLERE DEVAMTEŞVİKLERE DEVAM 

Borçlara yeniden yapılandırma getiren yasayla istihdam teşviklerinin dolan süreleri uzatılırken bazı yeni teşvikler de getirildi.​​​​​​​KADIN VE GENÇ İSTİHDAMIKADIN VE GENÇ İSTİHDAMI 

İşsizlik ödeneğinden yararlandırılanların, işten ayrılmalarını izleyen 90 gün içinde işe girmeleri ve 12 ay kesintisiz çalışmaları halinde, işsizlik maaşı aldıkları süre kadarki sigorta primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.​​​​​​​Kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahiplerinin istihdam edilmesi halinde uygulanan teşvikler ve ilave istihdama ilişkin teşvikler 31 Aralık 2023’e kadar uzatılabilecek. Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresini 30 Haziran 2021’e kadar uzatma yetkisine sahip olacak.​​​​​​​1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisinin yürürlük tarihi, 1 Ocak 2022’ye ertelenecek.

20VARLIK BARIŞIVARLIK BARIŞI 

Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bu varlıklarını serbestçe tasarruf edebilecek. Bu varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.​​​​​​​PANDEMİ İZNİ UZADIPANDEMİ İZNİ UZADI 

COVID-19 salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre 31 Ocak 2021’e uzatılacak​​​​​​​TURİZME SALGIN ÖNLEMİ GELDİTURİZME SALGIN ÖNLEMİ GELDİ 

COVID-19 salgınının turizm sektörüne olumsuz etkilerinin azaltılması için ilgili bakanlıklar tarafından üzerinde turizm tesisleri yapılmak üzere adlarına kamu arazisi tahsis edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli yatırımcılar ve işletmecilerden kira ve bedeller 6 ay süreyle alınmayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli turizm tesislerinin yatırımcıları ve işletmecilerinden aynı dönemde tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri 6 ay ertelenecek.​​​​​​​İSTANBUL’A ÖZEL KDVİSTANBUL’A ÖZEL KDV 

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi kapsamında İstanbul Valiliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren İstanbul Proje Koordinasyon Birimine yapılacak teslim ve hizmetler için sağlanan KDV istisnası, 2025 sonuna kadar devam edecek.​​​​​​​Milli Eğitim Bakanlığı’na bilgisayar ve donanımlarının bedelsiz teslimleri, bunlara ilişkin yazılım teslimi ve hizmetlerinde uygulanan KDV istisnasının süresi 31 Aralık 2023’e kadar uzatılacak.​​​​​​​BAZ İSTASYONU DÜZENLEMESİBAZ İSTASYONU DÜZENLEMESİ 

Kamu ve özel mülkiyete tabi arsa ve arazilerde 15 metreden yüksek olmayan kule ve direkler ile yapı ve binalardaki kule ve direkler için ruhsat yerine izin belgesi kavramı getiriliyor. Binalarda kurulacak kule ve direklere izin verilirken 10 metreden yüksek olmama şartı aranacak.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül