sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Son dakika haberi: ABD seçimle sonuçlarında son durum! Donald Trump'ın rakibi Joe Biden kritik eyalette öne geçti.

ABD'de başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçi aday Donald Trump şu ana kadar 214, Demokrat aday Joe Biden ise 238 delege sayısına ulaştı. ABD'de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor.

Son dakika haberi: ABD seçimle sonuçlarında son durum! Donald Trump'ın rakibi Joe Biden kritik eyalette öne geçti.
Son dakika haberi: ABD seçimle sonuçlarında son durum! Donald Trump'ın rakibi Joe Biden kritik eyalette öne geçti. Admin
Bu içerik 284 kez okundu.
Reklam

Son dakika haberi:  seçimle sonuçlarında son durum! 'ın rakibi  kritik eyalette öne geçti

Giriş Tarihi: 4.11.2020  17:56 Son Güncelleme: 4.11.2020  18:34

Tüm dünyanın beklediği   sonuçları hakkında son dakika bilgileri geliyor. Amerikalılar, Washington'daki güç dengesini ve ülkenin dört bir yanında eyaletlerdeki güç dengesini belirlemek için önceki gün sandık başına gitti. Corona virüsü salgını gölgesinde geçen seçimlerin ardından ABD seçim sonuçları milyonlar için merak konusu oldu. Gelen son dakika bilgisine göre Demokratların adayı  kritik eyaletlerden biri olan Michigan'da öne geçti. İşte ABD başkanlık seçimlerinden son dakika gelişmeleri.

Son dakika haberi: ABD seçimle sonuçlarında son durum! Donald Trump'ın rakibi Joe Biden kritik eyalette öne geçti

'de aylardır süren geri sayım bitti ve başkanlık seçimleri için kritik gün geldi.

ABD'de 59. başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, ABD Başkanı  toplam delege sayısını 213'e çıkardı. Biden ise 238 delege almış durumda bulunuyor. ABD'de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık seçimini kazanıyor.

Associated Press'in (AP) açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre Trump, Güney Carolina'da 9, Oklahoma'da 7, Alabama'da 9, Mississippi'de 6, West Virginia'da 5, Kentucky'de 8, Tennessee ve Indiana'da 11'er, Kuzey Dakota, Güney Dakota ve Wyoming'de 3, Nebraska'da 4, Louisiana'da 8, Arkansas'ta 6, Kansas'ta 6, Missouri'de 10, Utah'da 6, Texas'ta 38, Iowa'da 6, Idaho'da 4, Florida'dan 29, Montana'dan 3 ve Ohio'dan 18 delegeyi hanesine yazdırdı.

ABD seçimi tepetaklak! Az önce öne geçti...Öte yandan Demokrat aday Biden, Washington DC'de 3, Vermont'ta 3, Illinois'te 20, Virginia'da 13, New Jersey'de 14, Delaware'de 3, Massachusetts'te 11, Maryland'da 10, New York'ta 29, Colorado'da 9, Connecticut'ta 7, Washington'da 12, New Hampshire ve Rhode Island'da 4'er, New Mexico'da 5, Oregon'da 7, California'da 55, Arizona'da 11, Maine'den 3, Hawaii'den 4, Minnesota'dan 10 ve Nebraska'dan 1 delegeyi aldı.

Dünyanın gündemindeki seçimde dakika dakika yaşananlar;

Son dakika haberi: ABD seçimle sonuçlarında son durum! Donald Trump'ın rakibi Joe Biden kritik eyalette öne geçti

17.00: BİDEN MICHAGAN'DA ÖNE GEÇTİ
Türkiye saati ile 15.30 itibariyle 16 delegeye sahip Michigan'da Trump, 6 delegeye sahip Nevada'da ise Biden önde gözüküyordu. Ancak Biden, saat 17.00 itibariyle Michigan'da önce 0,1 puan, ardından 0.2 puan öne geçti ve böylece başkanlık yarışında ibre Biden'a döndü.

15.30: 7 EYALETTE SAYIM SÜRÜYOR
 Başkanı'nın kim olacağı, oy sayımın halen devam ettiği Michigan ve Nevada eyaletlerinin sonucuna göre belli olacak. 16 delegeye sahip Michigan'da Trump, 6 delegeye sahip Nevada'da ise Biden önde gözüküyor. Toplamda 50 eyaletin bulunduğu ülkede, 43 eyalette sonuçlar yüksek oranda netleşirken, 7 eyalette sayım sürüyor.

Seçimin kaderini belirleyecek kilit eyaletlerden biri olarak değerlendirilen Wisconsin'de oyların yüzde 95'i sayıldı.  şu anda 20 bin oy farkıyla önde görünüyor.

14.24: ALMANYA SAVUNMA BAKANI TEPKİ GÖSTERDİ, SLOVENYA BAŞBAKANI TEBRİK ETTİ
Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, oy sayımı devam ederken Trump'ın zafer ilan etmesine ilişkin "çok tartışma yaratacak bir durum" ifadelerini kullandı. Slovenya Başbakanı Janez Jansa ise Twitter hesabından 'ı tebrik ederek, "ABD halkının Donald Trump ve Mike Pence'i seçtikleri çok açık" açıklamasını yaptı. Öte yandan Jansa, Trump'ı tebrik eden ilk AB ülkesi lideri oldu.

13:08: "TRUMP'IN AÇIKLAMASI ÖLÇÜSÜZ, GÖRÜLMEMİŞ VE YANLIŞ"
Demokrat Parti başkan adayı 'ın kampanya ekibi, Başkan 'ın erken ve doğrulanmamış zafer açıklamasına tepki gösterek,  Başkanı'nın ifadelerinin "ölçüsüz, görülmemiş ve yanlış" olduğunu ifade etti.

Dillon, Trump'ın oy sayımı ile ilgili olarak Yüksek Mahkeme'ye Biden'ın "hukuk ekibi hazır bekliyor. Joe Biden ve Kamala Harris, Amerikalıların, kime oy vermiş olurlarsa olsunlar, oylarının sayılması hakkını savunuyor" dedi.

10.20: TRUMP'TAN AÇIKLAMA
ABD Başkanı Trump kameraların karşısına geçti. Başkan Trump, "Pensilvanya'da 690 bin oy fark atmış durumdayız. Kazanamayacaklarını anladılar ve yargıya gidelim dediler. Bu seçimi kazandık. Oy sayımının durdurulması için Yüksek Mahkeme'ye gideceğiz" dedi.

Pensilvanya Demokratların seçimi kazanması için kritik öneme sahip.

08.43: ADAYLARDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI
Başkan adayı Joe Biden, "Arizona'yı kazandığımızı söylediler. Georgia'da da oyun dışı değiliz. Wisconsin ve Michigan için çok iyi hislerimiz var. Oyları saymak uzun sürebilir ama Pensilvanya'yı da kazanacağız. Sonuçları almamız yarın sabahı bulabilir. Kimin kazandığını söylemek ne bana ne de Donald Trump'a düşer. Bunu sadece ABD halkı söyleyebilir" dedi.

ABD Başkanı Trump ise, "Seçimi çalmaya çalışıyorlar. Seçimin çalınmasına izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.

Ancak Twitter, söz konusu paylaşıma 10 dakika içerisinde, "Bu Tweette paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir." şeklinde uyarı etiketi ekledi.

08.30: ABD BAŞKANI BUGÜN KESİNLEŞMEYEBİLİR
Seçimin en önemli eyaletleri Wisconsin, Michigan ve Pensilvanya'da oyların neredeyse yarısı sayıldı. 2016 seçiminde  Başkanı Trump, TSİ saat 10.00 civarında zafer konuşmasını gerçekleştirmişti.

Ancak Wisconsin, Michigan ve Pensilvanya'daki sonuçların bugün açıklanması beklenmiyor. Bu nedenle ABD'yi dört yıl daha yönetecek kişinin açıklanması bir sonraki güne sarkabilir.

07.30: BIDEN OYLARDA ÖNE GEÇTİ
Demokratların ağırlıkta olduğu Batı yakası eyaletleri Washington, Oregon ve California'da oy verme işlemi sona erdi. Buradaki sandıkların açılmasıyla 'ın oylarında artış gözlemlendi.

Sayılan toplam oy sayısı 105 milyonu geçerken Biden oyların yüzde 49.8'ini, Trump yüzde 48.7'sini aldı.

07.00: TRUMP 16 EYALETİ GARANTİLEDİ
Her geçen dakikada ABD Başkanı 'ın aldığı eyaletlerin sayısı artıyor. ABD Başkanı Trump'ın garantilediği eyaletlerin sayısı 16'ya yükseldi. Sayılan oy sayısı 85 milyona yaklaştı. Başkan Trump oyların yüzde 50.7'sini alırken, Biden 47.7'sini aldı.

06.30: HARİTA KIRMIZIYA DÖNÜYOR
ABD Başkanı Trump, geride başladığı Florida, Ohio, Texas ve Kansas'ta öne geçti. Trump'ın bu eyaletlerde oy sayısını artırmasıyla şimdiye kadar sayılan oylarda ABD eyaletlerinde Cumhuriyetçilerin rengi olan kırmızının ağırlığı arttı.

Trump'ın favori kanalı manşetten veriyor: Ertelendi!

Donald Trump'tan flaş açıklama: Oy pusulaları sayıldıkça ortadan kayboldu

 Başkanı   hesabından yaptığı açıklamada "Oy pusulaları sayıldıkça ortadan kayboldu" dedi. Trump, dün gece önde götürdüğü bir çok eyalette eksik sandıkların sayılmasıyla oy pusulalarının bir anda ortadan kaybolmaya başladığını belirtti.

Donald Trump'tan flaş açıklama: Oy pusulaları sayıldıkça ortadan kayboldu

ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Oy pusulaları sayıldıkça ortadan kayboldu" dedi.

PUSULALAR ORTADAN KAYBOLMAYA BAŞLADI

ABD Başkanı Trump seçimlerle ilgili yeni bir paylaşım yaptı. Trump "Dün gece çoğunda açık ara olmak üzere önde gittiğim Demokrat yönetime sahip eyaletler birden ortaya çıkan eksik sandıkların sayılması ile oy pusulalarının sihirli şekilde ortadan kaybolmaya başladı." ifadelerini kullandı.

Son dakika: ABDde tarihi seçim! Trumptan flaş açıklamalar: Biz bu seçimi kazandıkSON DAKİKA: ABD'DE TARİHİ SEÇİM! TRUMP'TAN FLAŞ AÇIKLAMALAR: BİZ BU SEÇİMİ KAZANDIK

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak! Az önce öne geçti...

Cumhuriyetçi mevcut Başkan Trump ve Demokrat aday Biden favori oldukları eyaletlerde kazanıyor. En kritik eyalet Florida'daki yarışı tüm ABD soluğunu tutarak izliyor. CNN, tarihi seçimi Beyaz Saray'dan takip eden Trump'ın bir konuşma yapabileceğini duyurdu. Seçime katılım oranı ise 112 yıllık rekoru paramparça ederken, bahis piyasasındaki oranlar Başkan Donald Trump'ın lehine döndü. Resmi olmayan sonuçlara göre kritik önemdeki Florida eyaletini Donald Trump kazandı. Demokrat Başkan adayı Biden, Türkiye saati ile 08.30'da destekçilerinin karşısına çıktı. Trump da dünyanın ekranlara kilitlendiği bir açıklamada bulundu. Öte yandan Fox News sunucusu Tucker Carlson da çarpıcı bir iddia ortaya attı. Seçimde kritik öneme sahip olan bir eyaletten ise bomba bir haber geldi.

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak! Az önce öne geçti...

ABD'nin tarihi seçiminde sandıklar doğu eyaletlerinden başlayarak bir bir kapanırken, ilk sonuçlar da gelmeye başladı. Tüm son dakika gelişmelerini anbean canlı blogla aktarıyoruz. 

18.25 : Twitter, Trump'ın "sürpriz oy çöplüğü" tweet'ini tartışmalı ve yanıltıcı olarak etiketledi.

18.19 : Trump'ın kampanya yöneticisi"tüm yasal oylar sayılırsa kazanacaklarını" söyledi.

18.11 : Biden, Twitter hesabından "Herkesin oyu sayılıncaya kadar dinlenmeyeceğiz" dedi ve kampanya yöneticilerinin güncel bilgiler verdiği linki paylaştı.

Biden'ın kampanya yöneticisi Bob Bauer de bugün Biden'ın 270'den de fazla delege elde edeceğini ve Wisconsin'i kazandıklarına inandığını söyledi. Michigan'da da nihai sonuçların bugün açıklanacağını belirten Bauer, Biden'ın kazanmayı beklediği Nevada'nın sonuçlarının yarın, Pennsylvania'nın ise Perşembe geç saatlerde belli olacağını düşündüklerini kaydetti.

Yönetici ayrıca Georgia'da da sonuçları bugün beklediklerini ancak Kuzey Carolina'nın birkaç gün daha süreceğini belirtti.

Bauer mahkemenin yasal olarak kullanılmış oyların geçersiz sayılması girişimlerine izin vermeyeceğini, kendilerinin her türlü yasal mücadeleye hazır olduklarını söyledi.

17.59 : ABD'nin kilit eyaletlerindeki oy sayımı devam ederken, seçim bahis oranları tersine döndü. Bahis sitelerinde Biden'ın Trump'ı yenme şansının yüzde 79'a yükseldiği iddia ediliyor. Daily Mail gazetesi, Biden'ın seçimi kazanma şansının tüm zamanların en yüksek noktasına ulaştığını iddia etti. 

17.45 : Pennsylvania Başsavcısı Josh Shapiro, seçmenlerin oyların sayılma sürecinden emin olabileceğini söyledi ve sabırlı olmaya çağırdı. Shapiro, CNN’den John Berman'a verdiği röportajda, "İşte gerçek: Doğru bir sayımın elde edilmesi uzun zaman alacak" dedi ve ekledi: "Kanun böyle gerektiriyor!" 

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak Az önce öne geçti...

 

17.13 : Michigan'da oyların yüzde 89'u sayıldı. Trump oyların yüzde 49.1'ine Biden yüzde 49.2'sine sahip. Reuters'ın son dakika haberine göre Biden öne geçmiş oldu. 

17.05 : Alaska, Arizona, Kuzey Carolina, Nevada, Wisconsin, Michigan, Maine, Georgia ve Pennsylvania'da oylar hala sayılıyor. Biden'ın kampanyasında çalışan görevlilerden biri, kazandıkları eyaletler ve henüz sayılmayanlar temelinde kampanyanın doğru yolda olduğundan emin olduklarını söyledi. 

16.20 : Avrupa liderlerinin önemli bir kısmı, bu sabah ABD seçimlerine dair sessizliğini korudu. AB’nin en üst düzey diplomatı olan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kendi görüşünü açıklayanlardan biriydi. Borrell, “Henüz kimse zafer ilan edemez çünkü bu iddiayı destekleyecek bir veri yok” dedi.

16.00 : Michigan'ın Wayne County bölgesindeki yetkililer, oy sayımının ne zaman biteceğini tahmin edemediklerini açıkladı. Detroit kentinin de bulunduğu Wayne County'de oyların sayımı sürüyor. Yetkililer, bölge çok büyük olduğu için oy sayımının ne zaman sona dereceğine dair tahmin yürütemediklerini açıkladı. 

15.40 : CNN'den Phil Mattingly, Joe Biden'ın Wisconsin'de öne geçtiğini bildirdi. Oyların yüzde 99'unun sayıldığı Wisconsin eyaletinde, Demokrat baykan adayı Joe Biden, Donald Trump'a karşı kıl payı da olsa öne geçti. Şu anda Biden, Trump'ın 20 bin oy kadar önünde bulunuyor. Wisconsin, Beyaz Saray'ı kimin kazandığını belirlemede çok öneme sahip. CNN'den Chris Cuomo, 2016'da Başkan Trump'ın Wisconsin'i 22 bin oyla kazandığını söyledi.

15.12 : Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Trump'ın erken ve temelsiz zafer ilanı ile ABD'yi başkanlık seçiminin "meşruiyeti için bir mücadeleye" soktuğunu söyledi.

15.00 : Eski New Jersey valisi ve Trump'ın üst düzey müttefiki Chris Christie, Başkan Trump'ın seçim gecesi vaktinden önce zafer ilan eden ve meşru oy sayma çabalarına saldıran konuşmalarını onaylamadığını dile getirdi. Christie, Trump'ın "kendi güvenilirliğinin altını çizdiğini" söyledi. "Bu gece bu tartışmayı yapmanın hiçbir temeli yok. Sadece yok. Tüm oyların sayılması gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

14.35 : ABD’de bazı eyaletlerde başkanlık seçiminin yanı sıra referandumlar için de oy kullanıldı. Florida’daki oylamada da saat başı 8.53 dolar olan asgari ücretin 30 Eylül 2026’ya kadar 15 dolara çıkarılması onaylanmış oldu. Colorado’da seçmenler kürtajın 22 haftalık gebelikten sonra yasaklanmasını öngören teklifi oy çokluğuyla reddetti. Mississippi'de tedavi amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran bir öneri kabul edildi.

14.05 CNN International, sonuçların açıklanmadığı 9 eyalet kaldığını açıkladı. Bu eyaletler alfabetik sırayla Alaska, Arizona, Georgia, Michigan, Maine, Nevada, Kuzey Carolina, Pennsylvania ve Wisconsin.

12.45 : Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Twitter hesabından Donald Trump’ı tebrik etti. Jansa, Trump’ı tebrik eden Avrupa Birliği ülkesi lideri oldu.

12.30 : Demokrat aday Joe Biden'ın 2020 Seçim Kampanyası Direktörü Jen O'Malley Dillon, Trump'ın "ABD Yüksek Mahkemesine gideceği ve oy kullanma işlemlerinin durdurulması talebinde bulunacağı" açıklamasını ve iddialarını "çok çirkin ve asılsız" olarak değerlendirdi.

Biden'ın "Trump'la mücadele etmeye hazır hukuk ekibinin olduğunu" belirten Dillon, bu konuda da galip geleceklerini söyledi.

12.15 : BBC'nin ünlü Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, Başkan Trump'ın haftalardır ima ettiği adımı Çarşamba sabahı attığını ve ABD'deki kıyamet günü senaryolarının gerçeğe dönüştüğünü bildiriyor.

Trump'ın zafer ilan etmesi ve oy sayımını durdurmak için Yüksek Mahkeme'ye başvuracağını söylemesinin yardımcısı Mike Pence tarafından yumuşatılmaya çalışıldığını aktaran Zurcher, ancak seçimlerin çoktan hasar aldığını vurguluyor. BBC muhabirine göre, Trump kazansa da kaybetse de bu seçimlerin üstüne gölge düştü.

12.03 : Donald Trump’ın “Seçimi biz kazandık” açıklaması Demokrat siyasetçilerin tepkisini çekti. New York’ta yeniden seçilmesi beklenen Demokrat Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Trump’ın seçimi kazandığını iddia etmesini kınadı ve “gayrimeşru, tehlikeli ve otoriter” dedi.

Ocasio-Cortez Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Oyları say. Sonuçlara saygı göster” dedi.

11.45 : ABD'de seçim anketleri dört sene önce olduğu gibi yine yayılmaya yakın. Bunun sebebini Fox News sunucusu Tucker Carlson açıkladı. Carldson, ABD'de Donald Trump seçmenlerinin, seçimlerini açıklamaya korktuklarını söyledi. Destekçilerinin Trump'ı desteklediklerini söylemeye utandıkları için özellikle de Florida'da anket sonuçlarının yanıldığını iddia etti.

10.50 : ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Joe Biden, kritik eyaletlerden Arizona'yı kazandı.

10.20 : Donald Trump konuşma yapmak üzere kürsüye geldi. Trump, ceketinin cebinden içerisinde eyaletlerdeki oy oranlarının yazılı olduğu bir kağıt çıkardı. Trump, kendisine oy veren milyonlara teşekkür etti. Trump, ailesine ve başkan yardımcısına teşekkür etti. Konuşmasının satır başları:

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak Az önce öne geçti...

 

"Büyük bir kutlama yapmaya hazırlanıyoruz. Sonuçlar harika ve dışarı çıkıpo kutlama yapmaya hazırız. Büyük bir başarı. Bu bir rekor, daha önce böyle bir başarı kazanılmadı. Kazanacağımızı beklemeyen eyaletleri kazandık. Florida, Ohio ve Teksas'ı kazandık. Giorgia'yı da kazandığımız kesinleşti. Bizi asla yakalayamazlar. Kuzey Carolina'yı da kesin olarak kazandı. Pensilvanya'yı büyük bir farkla kazanıyoruz. Bize yakın bile değiller, yakalamaları imkansız. Michigan'ı da kazanıyoruz, rakamlara baktım, öndeyiz. Wisconsin'i de kazanıyoruz. Üstelik buna ihtiyacımız bile yok. 

Bu gece kazandığımız tüm eyaletlere bakınca, "seçime ne oldu" dedim. Ne oldu biliyor musunuz? Kazanamayacaklarını bildikleri için mahkemeye gidelim dediler.  Açıkça söylemek gerekirse bu seçimi kazandık. Halkımız için harika bir zafer. Yüksek Mahkme'ye gideceğiz. Bunu kazanacağız ve aslında çoktan kazandık. Hepinize teşekkür etmek istiyorum. Başkan Yardımcımız Pence de bir şeyler söylesin."

Pence: "Teşekkürker Sayın Başkan. Seçmenlerimize teşekkür ediyoruz, 4 yıl daha Donald Trump'ı başkan seçtiler."

10.00 : ABD’de oyların sayımı devam ederken, Washington sokaklarında ABD Başkanı Trump karşıtı gösteriler düzenlendi.

Yüzlerce kişi, Kongre binasının bulunduğu bölgelerde sokaklara döküldü, yolu trafiğe kapattı ve fişekler yaktı. Bazıları “Bize adalet sağlanmadığı sürece onlara huzur yok” sloganları attı.

09.32 : Donald Trump Montana eyaletini kazandı.

09.13 : CNN International'ın aktardığına göre Rhode Island'ı Joe Biden kazandı. 

09.08 : Seçimlerde kritik önem taşıyan eyaletlerden biri olan Teksas'ta, Donald Trump kazandı.

08.50: Donald Trump, büyük bir "galibiyete doğru gittiklerini" iddia etti; seçimlere ilişkin, "Büyük avantajımız var ama Demokratlar seçimi bizden çalmaya çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Öte yandan Trump açıklama yapacağını söyledi.  

08.47: Iowa ve Idaho eyaletlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump, Hawaii adalarını ise Demokrat Joe Biden kazandı. 

08.45 : Joe Biden Dalaware'de kameralar karşısına geçti ve beklenen açıklamayı yaptı. Biden, "Her oy sayılana kadar sabırlı olmalı ve beklemeliyiz, şu anda bulunduğumuz nokta konusunda iyi hissediyoruz. Seçimi kazanacağımızı hissediyoruz. Seçimi kimin kazandığını Trump ya da ben ilan edemeyiz. Bunu ABD  halkı ilan edecektir. İnanmaya devam edelim, bu seçimi kazanacağız." ifadelerini kullandı.

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak Az önce öne geçti...

08.40: ABD'de başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre kritik önemdeki Florida eyaletini Donald Trump kazandı.

08.20 : Demokrat Başkan adayı Joe Biden'ın, saat 08.30 sularında bir açıklama yapması bekleniyor.

07.08 : Trump 29 delegeli Florida'yı ve 6 delegeli Utah'ı kazandı.

07.01 : Biden 7 delegeli Oregon, 12 delegeli Washington ve 55 delegeli California'yı, Trump da 4 delegeli Idaho'yu kazandı

6.43 : Bahis piyasasındaki oranlar, Başkan Donald Trump'ın lehine döndü.

BBC Türkçe'nin haberine göre, İngiliz bahis şirketi Betfair, Trump'ın ikinci kez seçilme olasılığı yüzde 60'a yükseldiğini duyurdu. Sandıkların ilk açıldığı saatlerde bu oran yüzde 39'du.

Betfair, Biden'ın kazanma olasılığını da yüzde 61'den yüzde 40'a çekti.

Betfair Sözcüsü Sam Rosbottom, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Trump, Biden karşısında önemli bir avantaj sağlamış durumda. Bu da Biden'ı sıkıntılı bir gecenin beklediğini gösteriyor" dedi.

İngiltere merkezli Smarkets Exchange de Trump'ın yeniden kazanma şansını yüzde 39'dan yüzde 65'e yükseltti. Biden'ın kazanma ihtimali de yüzde 61'den yüzde 35'e geriledi.

Smarkets'ın politika analisti Patrick Flynn, Florida'da Trump'ın kazanmasına kesin gözüyle bakıldığını ve burayı kazanmanın Trump açısından rakibine kıyasla çok daha büyük önem taşıdığını söyledi.

Flynn, "Biden'ın hala Orta Batı'daki kritik eyaletler Pennsylvania, Michigan ve Wisconsin'de kazanma şansı var. Buraları alırsa seçimleri de kazanır" dedi.

06.37 : Trump 10 delegeli Missouri'yi, Biden 4 delegeli New Hampshire'ı kazandı.

06.30 : AFP, Demokratlar'ın bir kez daha Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu sağladığını duyurdu.

06.15 : AP'nin duyurduğu resmi olmayan sonuçlara göre Trump 103, Demokrat aday Joe Biden 122 delegeye ulaştı. 

06.06 : BBC'nin tahminlerine göre an itibariyle Biden'ın 89, Trump'ın 72 delegesi var.

05.55 : Trump 6 delegeli Kansas'ı kazandı.

05.50 : BBC'den Anthony Zurcher seçime ilişkin şu yorumlarda bulundu:

"Donald Trump'ın hesaplarının tutması için hem Ohio'ya hem Kuzey Carolina'ya ihtiyacı var ancak Biden ikisinde de önde götürüyor. Ancak Demokratlar bu farka güvenmemeli. Tahmin edildiği gibi, erken oylar ibreyi Biden’a çevirirken, sandığa gidilip verilen oylarda Trump’ın üstünlüğü var.

Sandığa gidilerek verilen oylar sayıldıkça başkan da yavaş yavaş farkı kapatacak.

Trump şu anda Virginia’da önde görünüyor ancak Cumhuriyetçiler her zaman önde başlar, ta ki Demokratlar yetişene kadar.

Görünüş aldatıcı olabilir."

05.33 : Trump'ın seçim ekibi Georgia, Michigan ve Wisconsin eyaletleriyle ilgili endişeli olduklarını ancak Florida konusunda daha iyi hissettiklerini söyledi.

Trump'ın danışmanı Kuzey Karolina'nın ortada olduğunu bununla birlikte Trump'ın kazanacağına inandıklarını belirtti.

05.30 : Biden, Columbia'yı kazandı

05.23 : Fox News, Demokratlar'ın Temsilciler Meclisi'nde bir kez daha çoğunluk olacaklarını yazdı.

05.20 : AP, Biden'ın 9 delegeli Colorado'yu kazandığını geçti.

05.08 : AP'ye göre Biden 5 delegeli New Mexico'yu, Trump 3 delegeli Güney Dakota'yı kazandı.

05.00 : AP'ye göre Trump, 3 delege sahibi Wyoming ve 2 delegeli Nebraska'yı, AFP'ye göre ise 8 delegeli Louisiana'yı kazandı.

05.00 : Edison Search'e göre Biden, 29 delegeli New York'u kazandı. AP'ye göre Trump 3 delegeli Kuzey Dakota'yı kazandı.

04.50: Fox News ve AP, Biden'ın 4 delegeli Rhode Island'ı kazandığını geçti.

04.30 : Trump 6 delegeli Arkansas'ı kazandı.

04.25: Trump 9 delege sahibi Güney Carolina ve 6 delegeli Tennessee'yi, Biden 7 delegeli Connecticut'ı kazandı.

KİLİT EYALETLERDEN FLORİDA’DA KIYASIYA YARIŞ

04.20 : Bu gece yakından takip edilen kilit eyaletlerden biri Florida. Eyalette halihazırda oyların yaklaşık yüzde 80’i sayıldı ve iki aday yarışı başa baş götürüyor. Oy verme işlemi eyaletin tüm bölgelerinde TSİ 04.00'te sona erdi.

Florida, seçim yarışının hep çok başa baş geçtiği bir eyalet. Burası her ne kadar Donald Trump'ın sık sık ziyaret edip kaldığı bir yer olsa da, Trump 2016'da burayı ancak kıl payı kazanabildi.

Florida'nın 29 delegesinin olması ve belli bir partinin kalesi olmaması burayı da en kritik eyaletlerden biri haline getiriyor. Buranın bir başka özelliği de 1964 yılından bu yana bu eyaleti kazanan adayın Başkanlık seçimini de kazanmış olması.

Biden'ın kampanya ekibi Florida'yı kazanma konusunda gerçekçi olduklarını ve ihtimalin azaldığını ancak bunun kötüye gidişin başlangıcı olmadığını söylediler.

Her halükarda Biden'ın Florida'yı kaybetmesi, seçimin oldukça zorlu geçeceği anlamına gelecek.

04.11 : AP'ye göre Biden, 11 delegeli Illınoisi'yı kazandı.

04.05 : Fox News'a göre Trump, 10 delegeli Missouri'yi, Biden ise Maine eyaletinin 4 delegesinden 3'ünü kazandı. 

04.04 : Reuters’in Edison Research’e dayandırdığı haberine göre, Biden, 14 delegeli New Jersey, 10 delegeli Maryland, 12 delegeye sahip Washington D.C., 3 delegeli Delaware, 11 delegeli Massachusetts’i, Trump ise 7 delege sahibi Oklahoma, 6 delegeli Mississipi ve 9 delege sahibi Alabama’yı kazandı.

04.00 : Amerikalı seçmenler oy kullanırken en fazla hangi konuları göz önünde bulundurdu?

İlk seçim anketlerine göre, oylarını kullanırken Amerikalı seçmenlerin akıllarındaki öncelikli konu ekonomiydi. Edison Research pazar araştırma şirketinin yürüttüğü ankete göre, ırksal eşitsizlikler ikinci sırada yer alırken, koronavirüs salgını ise üçüncü sırada geldi.

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak Az önce öne geçti...

 

03.50 : Erken kullanılan oyların sayısının 100 milyonu bulduğu ABD'de, analistler tarihin en yüksek katılım oranlarından birine ulaşılabileceğini belirtiyor.

New York Times'ın haberine göre, Florida Ünversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Michael P. McDonald, ülke genelinden topladığı verilere göre, seçimlerde oy kullananların sayısının 160 milyona ulaşmasını beklediğini belirtti.

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak Az önce öne geçti...

 

Bu beklentinin doğru çıkması halinde, seçime katılım oranı da yüzde 67 olacak. Bu, katılım oranının yüzde 65 olduğu 1908 yılındaki seçimlerden bu yana ulaşılan en yüksek düzey.

Aralarında Texas, Colorado, Washington, Oregon, Hawaii ve Montana'nın da olduğu en az altı eyalette, erken kullanılan oyların sayısı 2016'da kullanılan toplam oyların üzerine çıktı. Florida, Georgia ve Kuzey Carolina gibi kritik eyaletlerde ise erken oyların toplamı 2016'daki oylara yakın düzeylerde bulunuyor.

03.45 : AP haber ajansı, Başkan Donald Trump'ın 8 delegesi bulunan Kentucky ve 5 delegeye sahip West Virginia'yı, Demokrat aday Joe Biden'ın ise 13 delegesi olan Virgina ve 3 delege çıkaran Vermont'u kazandığını duyurdu.

BBC ve CNN tahminine göre ise, 11 delegeye sahip Indiana'da da Başkan Trump zafere uzandı.

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak Az önce öne geçti...

TRUMP SONUÇLARI BEYAZ SARAY'DAN İZLİYOR

03.40 : CNN International, Donald Trump’ın seçimleri Beyaz Saray kompleksinin Doğu Kanadı’ndan takip ettiğini bildirdi. CNN Beyaz Saray muhabiri Kaitlan Collins, Beyaz Saray İletişim Başkanı Alyssa Farah’dan aldığı bilgiye göre, Trump’ın yanında üst düzey yetkililerin ve ailesinin olduğunu yazdı.

CNN, Farah’ın Trump’ın bu gece sonuç ne olursa olsun Beyaz Saray’da kamu önüne çıkmasını beklediğini söylediğini bildirdi. Farah, “Aceleci davranmak istemiyorum ama sanırım bu gece (Trump'ın) konuştuğunu görebilirsiniz” dedi.

03.35 : ABD'de birçok eyalette T.S.İ 03.30 ve öncesinde sandıklar kapandı.

Seçimin kaderini belirleyecek Florida'nın yanı sıra, Georgia, Kuzey Carolina, New Hampshire, Güney Carolina, Vermont, Virginia gibi eyaletlerde oylar sayılıyor.

Sandıkların kapanmasının beklendiği eyaletler ise şöyle:

  • Pennsylvania - 04:00 T.S.İ
  • Arizona - 05:00 T.S.İ
  • Michigan - 05:00 T.S.İ
  • Wisconsin - 05:00 T.S.İ

03.20 : HANGİ EYALETLERDE SENATO YARIŞI YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ?

ABD'de başkanlık dışında Senato'daki 35 koltuk için de oy kullanılıyor. Şu anda Cumhuriyetçilerin kontrolü altında olan Senato'nun Demokratlara geçme ihtimali bulunuyor. Bu durum, Biden'ın kazanması halinde uzun bir zaman sonra hem Kongre'nin hem de Beyaz Saray'ın Demokratlara geçmesi anlamına geliyor.

Senato'da şu anda Cumhuriyetçilerin 53, Demokratların da 45 sandalyesi var. İki bağımsız üye de yasama çalışmalarında Demokratlarla birlikte hareket ediyor.

Son dakika: ABD seçimi tepetaklak Az önce öne geçti...

 

Yakından izlenmesi gereken Senato yarışları şunlar:

Alabama: Demokratlardan Cumhuriyetçilere geçmesi beklenen ender yerlerden birisi. Demokrat Senatör Doug Jones, 2017 yılındaki ara seçimlerde rakibinin bir seks skandalına karışmasının ardından sürpriz bir şekilde seçimi kazanmıştı. Bu yıl ise bu muhafazakar eyaletin tekrar özüne dönüp, Cumhuriyetçi Parti'den Tommy Tuberville'ı Senato'ya göndermesi bekleniyor.

Arizona: Şu anda Cumhuriyetçilerin elindeki koltuğun Demokratlara geçmesi bekleniyor. Burada Demokrat Parti adayı eski astronot Mark Kelly, anketlerde az bir farkla da olsa önde gidiyor.

Georgia: Demokratlar, 1992'den bu yana bu eyalette kazanamıyor. Bu sene ise eyaletteki iki Senatörlük için de seçim yapılıyor. Demokratların bu koltuklardan en az birini alması bekleniyor.

Güney Carolina: Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı'na en sert muhalefeti gösteren Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ın koltuğu tehlikede. Demokrat rakibi Jaime Harrison, gerek topladığı bağışlarla gerekse de anketlerdeki performansıyla göz doldurdu.

Maine: Burası da Cumhuriyetçilerden Demokratlara geçebilecek yerler arasında. 67 yaşındaki Susan Collins, ılımlı Cumhuriyetçilerden birisi. Ancak buradaki seçmenin genel olarak Başkan Trump'ın politikalarından duyduğu hoşnutsuzluğun kurbanı olabilir. Bu durum Demokrat aday Sara Gideon'u bir adım öne çıkarıyor.

03.05 : Başkan Trump, sandıkların kapanmaya başlamasıyla resmi Twitter hesabından ilk açıklamasını yaptı, "Tüm ülkede çok iyi görünüyoruz. Teşekkürler" mesajını paylaştı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül