hediye patlayan kutu

Advert
bodrum escort

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Cebrayıl bölgesinde 13 köyünün işgalden kurtarıldığını açıkladı.

Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı. *Anketçilerin iflası! 'Ersin Tatar seçimi kazansın mesleğimi bırakırım' diyen Adil Gür anketçiliği bırakacak mı?*Son dakika: CHP'li İBB’den şehit ailesine saygısızlık!*Başkan Erdoğan'ın imzasını taşıyan bütçe Meclis'e sunuldu! Her kesime önemli destek* Hayırdır Amerika ne işin var burada. Batı şu anda Azerbaycan'ın yanında değil.*Senaryoları boşa çıkarıyor oyunları bozuyoruz* Son dakika: Eskişehir'de yolcu otobüsü devrildi!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Cebrayıl bölgesinde 13 köyünün işgalden kurtarıldığını açıkladı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Cebrayıl bölgesinde 13 köyünün işgalden kurtarıldığını açıkladı. Admin
Bu içerik 72 kez okundu.
Reklam

Paşinyan te sivillere saldırdı!  ordusu ’ın bir  uçağını daha ortadan kaldırdı...
Giriş Tarihi: 19.10.2020  07:27 Güncelleme Tarihi: 19.10.2020  07:36
Paşinyan, yine kirli oyunlara kalkıştı. te sivillere saldırdı. Azeri ordusu ise ’ın bir  uçağını daha ortadan kaldırdı. Ermenistan, önceki gece duyurulan ateşkesi de tanımadı. ’ın bağımsızlık gününde Ağdere, Fuzuli, Cebrail ve Hadrut’u bombaladı.

Pis su var 25

Paşinyan, yine kirli oyunlara kalkıştı. te sivillere saldırdı. Azeri ordusu ise 'ın bir  uçağını daha ortadan kaldırdı.

Ermenistan, önceki gece duyurulan ateşkesi de tanımadı. 'ın bağımsızlık gününde Ağdere, Fuzuli, Cebrail ve Hadrut'u bombaladı.

Azeri güçleri de tokadı bastı. cebrail'i vurmaya gelen bir su-25 uçağını yere çaktı. böylece vurulan ermeni uçağı sayısı 4'e çıktı.

Fuzuli'de ermeni kışlasına azeri bayrağı dikildi. Tarihi önemdeki Şuşa şehri kurtarıldı.

HUDAFERİN!
Ermenistan, yine ateşkesi hiçe saydı. Ama Azeri ordusu, stratejik tarihi 'ne bayrağını astı...
Erminestan, kalleşlikte sınır tanımadı. İkinci kez anlaşmaya varılan insani amaçlı ateşkesi, yine hiçe saydı. Sivillere saldırdı. Karşılık veren Azeri Ordusu, 4'üncü Su-25 uçağının yere çakılmasını sağladı.

Cumhurbaşkanı , Cebrail kentindeki "Tarihi Hudaferin Köprüsü'ne Azerbaycan bayrağı dikildi" açıklaması yaptı. Ayrıca bölgede Ermeniler'in hava savunma güçleri imha edildiği hatırlatıldı. Ermenistan'a ait mevzilerde son kuvvet olarak savaşan Ermenistan özel güçlerinin, Azeri ordusunun karşısında siperlerden geri çekildiği ortaya çıktı.

AZERİLERİN ZAFER YOLU

BAĞIMSIZ AZERBAYCAN
TBMM Başkanı  ve beraberindeki Parlamento Heyeti, Bakü'de Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü kutlamalarına katıldı.

Şentop, "Azerbaycan'ı haklı davasında destekliyoruz. Ebediyete kadar ay ve yıldız sancağın dün Bakü'de bugün Karabağ'da eksik olmasın" dedi.


Son dakika:  Cumhurbaşkanı : Cebrail bölgesinde 13 köy işgalden kurtarıldı
Son dakika haberine göre,  Cumhurbaşkanı , Azerbaycan ordusunun Cebrail ilinin 13 köyünü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardığını duyurdu. Öte yandan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ateşkesi ikinci kez ihlal eden Ermenistan’ın saldırılarına karşı,  Ağdara - Ağdam ve Fizuli - Hadrut - Cebrayil istikametinde ve Araz Nehri boyunca operasyonların devam ettiğini açıkladı.


Aliyev: 13 köy işgalden kurtarıldı

 Cumhurbaşkanı , Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun 18 Ekim'de yürürlüğe giren geçici insani ateşkesi alenen ihlal ederek Azerbaycan sivil yerleşim birimleri ve mevzilerine ağır top atışı gerçekleştirdiğini belirtti.

Bu saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu bildiren Aliyev, Azerbaycan ordusunun gereken yanıtı vererek birkaç yerleşim birimini işgalden kurtardığını kaydetti.

Son dakika... Azerbaycan dünyaya ilan etti: Kurtarıldı!

KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR
Aliyev, paylaşımında "Cebrail ilinin Soltanlı, Emirvarlı, Maşanlı, Hasanlı, Alikeyhanlı, Kumlak, Hacılı, Göyerçinveyselli, Niyazgullar, Keçel Memmedli, Şahvelli, Hacı İsmayıllı ve İsaklı köyleri işgalden kurtarılmıştır. Karabağ Azerbaycan'dır." bilgisini verdi.

AZERBAYCAN İKİ GÜNLÜK ÇATIŞMA BİLANÇOSUNU AÇIKLADI: ERMENİSTAN'IN 63'ÜNCÜ TANK TABURUNUN KURMAY BAŞKANI ÖLDÜ
Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ateşkesi ikinci kez ihlal eden Ermenistan'ın saldırılarına karşı, Ağdara - Ağdam ve Fizuli - Hadrut - Cebrayil istikametinde ve Araz Nehri boyunca operasyonların devam ettiğini açıkladı.

Azerbaycan Ordusu'nun yürüttüğü askeri operasyonlar sonucunda, 2 adet T-72 tankı, 2 adet BM-21 "Grad" YARS tipi, 1 adet D-30 tipi ve 1 adet D-20 tipi obüs topu ve 11 askeri araç cephenin farklı bölgelerinde imha edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun operasyonları sonucunda çatışma bölgelerinde mevkilerini kaybeden Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 1'inci Motorlu Tüfek Alayı'nın tabur komutanı emriyle geri çekildiğini belirtti. Alayın çatışma bölgesinde bulunan 63'üncü tank taburunun kurmay başkanının çatışmalarda öldüğü, 1'inci tabur komutanı ile yardımcısı Gevorg Makaryan'ın ise yaralandığı açıklandı.

TABUR KOMUTAN YARDIMCISI BİNBAŞI HAYK STEPANYAN ÖLDÜ
Bakanlık, Azerbaycan ordusunun Ermenistan 5'inci Muhrip Alayı savunma alanında aralarında tabur komutan yardımcısı Binbaşı Hayk Stepanyan'ın olduğu tabur askerlerinin imha edildiğini ve kalan askeri personelin savaş mevzilerini terk ettiğini belirtti. Bakanlığın açıklamasında, Ermenistan'a göç etmek isteyen 55 yaş altı askerlerin ve gönüllülerin işgal altındaki Azerbaycan topraklarından kaçmasını önlemek için yollara komuta merkezleri kurulduğu ifade edildi.

Azerbaycan ateşkes onayını cesetleri çürümeye başlamış olan Ermeni askerleri için vermiş

Azerbaycan işgalden kurtardığı Fuzuli’de Ermenistan’a ait askeri teçhizat ve araçlar ele geçirdi!
Son dakika: İlham Aliyev duyurdu! Cebrail bölgesinde 13 köy işgalden kurtarıldı
Son dakika haberine göre;  Cumhurbaşkanı , "Geçici ateşkesi ihlal eden  ordusunun saldırılarına karşı Azerbaycan ordusu karşılık verdi ve birçok yerleşim yerini kurtardı. Karabağ'da Cebrail bölgesinde 13 köy işgalden kurtarıldı.
Giriş Tarihi: 19.10.2020  07:27Güncelleme Tarihi: 19.10.2020  07:36
Son dakika: İlham Aliyev duyurdu! Cebrail bölgesinde 13 köy işgalden kurtarıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Geçici ateşkesi ihlal eden Ermenistan ordusunun saldırılarına karşı Azerbaycan ordusu karşılık verdi ve birçok yerleşim yerini kurtardı. Karabağ'da Cebrail bölgesinde 13 köy işgalden kurtarıldı.

Son dakika... Azerbaycan dünyaya ilan etti: Kurtarıldı!
Gelen son dakika haberine göre, Azerbaycan ordusu 13 köyü daha Ermenistan'ın işgalinden kurtardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun 18 Ekim'de yürürlüğe giren geçici insani ateşkesi alenen ihlal ederek Azerbaycan sivil yerleşim birimleri ve mevzilerine ağır top atışı gerçekleştirdiğini de belirtti.


Son dakika haberine göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cebrail ilçesinde 13 yerleşim biriminin işgalden kurtarıldığını duyurdu. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Ermeni birliklerinin gece boyunca Goranboy, Terter ve Ağdam bölgelerine hava ve top atışları yaptığı bildirildi.

2Cumhurbaşkanı Aliyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun 18 Ekim'de yürürlüğe giren geçici insani ateşkesi alenen ihlal ederek Azerbaycan sivil yerleşim birimleri ve mevzilerine ağır top atışı gerçekleştirdiğini belirtti. Bu saldırıda ölü ve yaralıların olduğunu bildiren Aliyev, Azerbaycan ordusunun gereken yanıtı vererek birkaç yerleşim birimini işgalden kurtardığını kaydetti. Aliyev, paylaşımında "Cebrail ilinin Soltanlı, Emirvarlı, Maşanlı, Hasanlı, Alikeyhanlı, Kumlak, Hacılı, Göyerçinveyselli, Niyazgullar, Keçel Memmedli, Şahvelli, Hacı İsmayıllı ve İsaklı köyleri işgalden kurtarılmıştır. Karabağ Azerbaycan'dır." bilgisini verdi.

3Azerbaycan ordusu topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda daha önce de Fuzuli'nin bazı köylerini Ermenistan güçlerinden temizlemişti. Kent merkezi, 1 kasaba ve 75 köyden oluşan Fuzuli ilinin sadece 20 köyü işgal edilmemişti.
4Öte yandan Dağlık Karabağ savaşında ikinci ateşkes yerel saatle 00.00, Türkiye saatiyle Cumartesi akşamı 23.00'te yürürlüğe girdi ancak dakikalar sonra patlama sesleri duyuldu. Ermenistan ordusu daha önce yaptığı gibi ateşkesi ihlal etti, 00.05-04.00 saatlerinde Gedebey ve Tovuz bölgelerindeki askeri mevzilere büyük kalibreli silahlarla ateş açtı.

5Ateşkes ihlalli daha sonra Dağlık Karabağ'da işgalden kurtarılan Cebrail kenti çevresine yayıldı, bölgeye top ve havan saldırıları düzenledi.
6Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan ordusunun savaş uçaklarını kullanarak ateşkesi ihlal ettiğini duyurdu.

7Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise, 27 yıl sonra özgürlüğüne kavuşturulan Fuzuli'de Ermeni askerlerinin kışlayı bırakıp kaçmak zorunda kaldığını bildirdi.
8Söz konusu kışlada ele geçirilen tank, zırhlı araç, top ve diğer silahların görüntüleri de resmi Twitter hesabından paylaşıldı.

9Cephe hattındaki en önemli gelişme ise, öğle saatlerinde yaşandı. Azerbaycan, Ermenistan'a ait bir SU-25 savaş uçağının düşürüldüğünü açıkladı.
10Resmi açıklamada, Cebrail çevresindeki mevzilere saldırı hazırlığındaki savaş uçağının hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği belirtildi.

11Azerbaycan Savunma Bakanlığı ayrıca Ermenistan özel kuvvetler askerlerinin öldürüldüğü görüntülere de yine Twitter hesabında yer verdi.
12Ermenistan'ın Hızı şehrine fırlattığı füze ise Azerbaycan ordusuna ait hava savunma sistemleri tarafından vurularak yok edildi.

13BBC, cepheden 200 kilometreyi aşkın bir mesafede bulunan Hızı'yı hedef alan füzenin S-300'ün kalıntıları olduğunu bildiriyor.
14Azerbaycan lideri İlham Aliyev, tarihi Hudaferin Köprüsü'nün kurtarıldığını duyurdu. Aliyev, "Azerbaycan Silahlı Güçleri kadim Hudaferin Köprüsü üstünde Azerbaycan bayrağını salladı. Çok yaşa Azerbaycan halkı!" diye yazdı.

15Uçağın düşürülmesinden sonra bu kez Ermenistan ordusu sınır hattındaki bir diğer kent olan Terter'e saldırılar düzenliyor.
16Ermenistan, Cumartesi gününün ilk saatlerinde daha önce de füzelerle saldırdığı Azerbaycan'ın en büyük ikinci kenti Gence'yi hedef almıştı.

17Füzelerin birçok binayı yerle bir ettiği kanlı saldırıda 13 sivil hayatını kaybetti. Yaşamını yitirenlerden biri, 15 yaşındaki Nigar.
18Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev, Nigar'ın kimlik kartını Twitter hesabından paylaşıp bugün doğumgünü olduğunu yazdı.

19Ermenistan ordusu, Terter'de hafta içinde bir cenaze törenine katılanları hedef almış, çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti.
20Azerbaycan ordusunun hafta içinde Karadağlı Köyü'nü kurtarmasıyla, işgal altındaki Dağlık Karabağ'ın başkenti Hankendi ile kuş uçuşu mesafe 18 kilometreye düştü.

21Ermenistan, hafta içinde Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'da bazı bölgelerde kontrol sağladığını teyit etti. Böylece, Ermenistan tarafından toprak kayıpları ilk kez doğrulanmış oldu.
2227 Eylül'de başlayan savaşta Erivan yönetiminin resmi açıklamalarına göre 673 Ermenistan askeri Azerbaycan ordusu tarafından öldürüldü.

2310 Ekim'deki ilk ateşkesi bizzat açıklayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hafta içinde Dağlık Karabağ'daki ateşkesi gözlemlemek için Rus askeri birliklerinin yerleştirilebileceğini duyurdu. Ancak Azerbaycan tarafından henüz bu öneri için olumlu bir yanıt verilmiş değil.
24Dağlık Karabağ'daki çatışmalar 27 Eylül Pazar günü sabah saatlerinde Ermenistan'ın ateşkes ihlaliyle başladı. Dağlık Karabağ, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan'ın topraklarının yaklaşık yüzde 20'sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990'ların başından bu yana Ermenistan işgali altında bulunuyor.

25Bölgede 1991 yılında 'Dağlık Karabağ Cumhuriyeti' ilan edildi. Ancak burayı uluslararası alanda Ermenistan dahil hiçbir ülke tanımış değil.
26Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor.

27Peki, ikisi de eski Sovyetler Birliği ülkesi olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorununun tarihçesi ne? 'Dağlık Karabağ' bölgesinin kelime kökeni birkaç farklı dilin karışımından oluşuyor. İsminin içinde bulunan birkaç dil bile, bölgenin tarih boyunca farklı kültürler arasındaki geçişkenliğe nasıl maruz kaldığını başlıbaşına gösterir nitelikte.
28İngilizcesi Nagorny (ya da Nagorno) Karabakh. 'Nagorny' kelimesi Rusçada 'dağlık' (нагорный), anlamına geliyor. Azerbaycancada da, tıpkı Türkçe'deki gibi 'dağlık' anlamına gelen 'dağlıq' ya da 'yukarı' anlamına gelen 'yuxarı' kelimeleri ile anılıyor. Karabağ ise, Türkçe ve Farsçada ortak bir kelime olup, 'siyah bahçe' demek.

29Azerbaycan ve Ermenistan’ın 1922’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne katılmasıyla Dağlık Karabağ, kabullenilmiş görünen, ancak Ermeniler tarafından benimsenmeyen bir yapıya evrildi. 1923’te Azerbaycan Cumhuriyeti’ne bağlı otonom bölge statüsü verilen Dağlık Karabağ'da, bölgede yaşayan etnik Ermenilerin, Azerbaycan yönetiminden duydukları rahatsızlığı zaman zaman gündeme getirmelerine rağmen, Sovyet sisteminin durma noktasına geldiği 1980’lerin sonuna kadar statüko korundu.
30Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’un tıkanan sistemin önünü açmak için 1985’te başlattığı açıklık (glasnost) ve yeniden yapılanma (perestroika) süreciyle beraber, Kafkasya’nın bütün sorunlu alanları gibi Dağlık Karabağ da gün ışığına çıktı. Sovyet yönetiminin her geçen gün zayıflayan otoritesini değerlendiren Dağlık Karabağ Otonom Yönetimi, 1988’de Ermenistan Cumhuriyeti’ne bağlanmayı talep etti. Bu talep karşılık bulmazken Azerbaycan ile Ermenistan’ın 1991’de bağımsızlıklarını ilan etmelerinin akabinde Dağlık Karabağ Ermenilerinin ayrılma girişimleri de yoğunlaştı.

31Bu dönemde Karabağ'daki Azeri nüfusu zorunlu göçler nedeniyle yüzde 20'ye kadar düşmüştü. 10 Aralık 1991’de yapılan ve bölgede kalan Azerilerin boykot ettiği referandumda Ermeniler, Azerbaycan’dan ayrılmak için oy kullandı. Referandumun ardından Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığı ilan edildi, ancak bu girişim uluslararası toplumda karşılık bulmadı. Ermenistan ordusunun desteklediği Dağlık Karabağ Ermenileri ile bölgede yaşayan Azeriler arasındaki gerilim, bağımsızlık ilanıyla gittikçe yükseldi. Çıkan çatışmalar, 1992’de Ermenistan ordusu ve Dağlık Karabağlı Ermeniler ile Azerbaycan ordusu arasında sıcak savaşa dönüştü.
32Dağlık Karabağlı Ermeniler, savaş sonunda bölgenin tümünün kontrolünü ele geçirdikleri gibi komşu yedi bölgeyi (rayon) de işgal ettiler. Böylelikle Dağlık Karabağ ile Azerbaycan'ın doğrudan temas noktaları oldukça sınırlandı. Dağlık Karabağ sorunu akademik çevrelerde yıllardır 'donmuş çatışma' olarak nitelendiriliyor. Aralıklarla devam eden çözüm müzakerelerine rağmen hem Dağlık Karabağ-Azerbaycan temas hattında hem de Azerbaycan-Ermenistan sınırında, karşılıklı ateşkes ihlalleri sık sık tekrarlanıyor. 2014'ün Ağustos ayında 20 yılın en kanlı çatışmaları yaşandı. Dağlık Karabağ sınırında iki gün süren çatışmalarda 13 Azerbaycan askeri öldü. Ermenistan Savunma Bakanlığı da 20 askerinin öldüğünü açıkladı.

33Yarım milyon mülteci Azerbaycan ve Ermenistan'a sığındı, yaklaşık bir milyon insan zorla yer değiştirmek zorunda kaldı. Dağlık Karabağ çatışmaları başlamadan önce varolan bazı kasaba ve köyler tamamen terk edildi ve harabeye döndü. Azerbaycan topraklarının yüzde 14’ünden fazlası halen işgal altında. Azeriler bölgenin tarihsel olarak kendi kontrolünde olduğunu ve dolayısıyla kendilerine ait olduğunu iddia ediyor; Ermeniler ise bölgede hep Ermenilerin yaşadığını ve Azeri yönetiminin gayrimeşru olduğunu savunuyor.
34İç mesele olarak görüldüğünden dış müdahale konusunda diğer devletler gönülsüz davrandı. İhtilaf, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanması dolayısıyla 1992’den itibaren devletlerarası bir hale büründü. Azerbaycan’da savunma harcamaları 2003’ten bu yana her yıl yaklaşık yüzde 50 oranında arttı. 2012’de savunma harcamaları, Azerbaycan’ın toplam kamu harcamalarının beşte birini oluşturur hale geldi. Ermenistan da Rusya’nın yardımıyla cephaneliğini genişletti.

35Tam sayılar net olarak bilinmemekle beraber, küçük yerleşimler ile Laçin ve Kelbecer’in nüfusunun toplamda yaklaşık 14 bin kişi olduğu sanılıyor. AGİT Minsk Grubu eş başkanlarına göre 2005 yılından bu yana nüfusta belirgin bir artış yok. Bölgeye yerleşen etnik Ermeniler altyapıya, ekonomik faaliyetlere ve kamu hizmetlerine kısıtlı bir erişime sahip. Birçoğunun kimlik belgeleri de eksik.
36Sorunun en zayıf yeri 175 kilometre uzunluğundaki temas hattı. Mayın tarlalarıyla dolu bu hat, Birinci Dünya Savaşı siperlerini andırıyor. Temas hattına Ermeni tarafından 30 bin, Azerbaycan tarafından ise bu sayıdan biraz daha fazla asker konuşlandırılmış durumda. AGİT Minsk Grubu aracılığıyla yürütülen müzakereler zorlu geçiyor; zira liderler uzlaşıya yaklaşsa da ülkelerinde kamuoyunun isteklerini karşılayamama endişesiyle geri adım atıyor.

37Dağlık Karabağ Azerileri ve Ermenileri sürece etki edemiyor. Ermenistan ve Azerbaycan kamuoyunun süreç üzerinde, bölgenin yerlilerinden daha çok etkisi var.
38Minsk Grubu eş başkanlarının sözcüsü ya da medya sekreteri yok. Bu nedenle de görüşmeler medyada az yer alıyor. Rusya, önceden Ermenistan’a yakın bir pozisyon almışken, artık Azerbaycan’a ve Ermenistan’a eşit uzaklıkta durmayı tercih ediyor. Bu strateji Ağustos 2008’de Gürcistan’la yaşanan savaşın ardından güçlendi. Stratejik öncelik Gürcistan’ın tecrit edilmesi haline dönüştü. Dağlık Karabağ Sorunu ABD için, Orta Doğu’daki çatışmalardan daha az öneme sahip. Kongre’deki Ermeni lobisi, Hazar Denizi Havzası enerji güvenliği, ‘terörle mücadele’ ve Afganistan’a uçuşlarda Azerbaycan hava sahasını kullanabilmesi ABD için öncelikli konular.


Paşinyan Türkiye'ye iftira atıp bağımsızlık talep etti! Aliyev müjdeyi ve acı haberi duyurdu
Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki gerilimde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Paşinyan Türkiye'ye iftira atıp bağımsızlık talep etti! Aliyev müjdeyi ve acı haberi duyurdu

27 Eylül Pazar sabahı Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başlamıştı. Azerbaycan ordusu karşı saldırı başlatmış ve çok sayıda yerleşim birimlerini işgalden kurtarmıştı. İki ülke arasında daha sonra Moskova'da yapılan görüşmede esirlerin ve cenazelerin değişimi için ateşkes kararı alınmıştı. Sürenin dolmasının ardından ikinci defa insani ateşkes ilan edildi. Ancak Erivan tarafının sivil alanlara saldırıları durmuyor.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gelişmeleri gün boyunca bu haberimizden takip edebilirsiniz.

HAYK STEPANYAN ÖLDÜRÜLDÜ

- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan 5'inci Muhrip Alayı savunma alanında aralarında tabur komutan yardımcısı Binbaşı Hayk Stepanyan'ın olduğu tabur askerlerinin imha edildiğini ve kalan askeri personelin savaş mevzilerini terk ettiğini belirtti.

- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ermenistan ve Azerbaycan'ı 18 Ekim'de ilan edilen ateşkese uymaları konusunda uyardı.

13 KÖY DAHA KURTARILDI

- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cebrayıl Rayonunda bulunan 13 köyü daha Ermeni işgalinden kurtarıldığını açıkladı. Aliyev açıklamasının devamında, Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ettiğini vurgulayarak, bu saldırılarda ölü ve yaralıların olduğunu kaydetti. Aliyev, Azerbaycan ordusunun gereken yanıtı vererek birkaç yerleşim birimini işgalden kurtardığını kaydetti. 

ERMENİSTAN TARAFINI ATEŞKESİ İHLAL ETMEYE DEVAM EDİYOR

- Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan güçlerinin  gece boyunca Goranboy, Terter ve Ağdam'a topçu ve hava atışlarıyla saldırdığını açıkladı. Sabah saatlerinde ise Ağcabedi'nin ateş altına aldığı belirtildi.
DAĞLIK KARABAĞ'IN ÖZERK ERMENİ TOPRAĞI OLARAK TANINMASINI TALEP ETTİ

- Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Twitter'dan yayımladığı mesajda, "Karabağ hiçbir zaman Azerbaycan'ın parçası olmadı ve Azerbaycan'ın toprak iddialarının uluslararası hukukta hiçbir temeli yoktur. Soykırımı önleyin ve Karabağ'ı tanıyın" ifadelerini kullandı.PAŞİNYAN'DAN İFTİRA

Paşinyan başka bir açıklamasında ise, "Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ'a saldırmaya Ankara ikna etti" iftirasını attı ve Türkiye'nin cihatçıları Dağlık Karabağ'da savaştırdığı yalanına bir kez daha sarıldı. Paşinyan açıklamasında, Türkiye'nin Libya, Doğu Akdeniz, Suriye ve Irak'ta olduğu gibi Güney Kafkasya'da da yayılmacı amaçları olduğunu öne sürerek, "Ateşkes görüşmeleri sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'ın çatışmaları durdurmasını istemediğini söyledi" iddiasında bulundu.

Adil Gür anketçiliği bırakacak mı? KKTC cumhurbaşkanı seçiminde anketçilerin iflası
Anketçilerin iflası! 'Ersin Tatar seçimi kazansın mesleğimi bırakırım' diyen  anketçiliği bırakacak mı?

A&G 'nin sahibi ’taki seçimi 'nın yüzde 60’la kazanacağını iddia etmiş, Sonar Araştırma Başkanı  da; Mustafa Akıncı’nın yüzde 53.3 oy alacağını öne sürmüştü. “Eğer Kıbrıs’taki seçimleri Türkiye’nin desteklediği Ersin Tatar kazansın, ben bu mesleği bırakacağım” diyen Adil Gür’ün mesleğini bırakıp bırakmayacağı merak ediliyor

Sema ALİM DALGIÇ
Giriş Tarihi: 18.10.2020  23:47Son Güncelleme: 18.10.2020  23:52

Anketçilerin iflası! 'Ersin Tatar seçimi kazansın mesleğimi bırakırım' diyen Adil Gür anketçiliği bırakacak mı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yapılan cumhurbaşkanı ikinci tur seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçildi.

ADİL GÜR VE HAKAN BAYRAKÇI'NIN TAHMİNLERİ TUTMADI!
Seçim sonuçları Türkiye'deki anket şirketlerinin başarısızlığını gözler önüne serdi. A&G Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür; Kıbrıs'taki seçimi Mustafa Akıncı'nın yüzde 60'la kazanacağını iddia etmiş, SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı da; Mustafa Akıncı'nın yüzde 53.3 oy alacağını öne sürmüştü.
Ulusal Birlik Partisi'nin adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmesi, söz konusu anketçilerin başarısızlığını gözler önüne serdi.

Anketçilerin iflası! Adil Gür anketçiliği bırakacak mı?
GÜR: "40'A 60'LA AKINCI SEÇİLECEK"
A&G Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür, bir özel televizyon kanalında yaptığı açıklamada; "Çok önemli değişiklik olmazsa bu Pazar günü 40'a 60 gibi sonuç çıkacak. Buradan ilan ediyorum. 40'a 60 Akıncı seçilecek. Benim öngörüm o" iddiasında bulundu."ERSİN TATAR KAZANSIN, BEN BU MESLEĞİ BIRAKACAĞIM"
Adil Gür, bir internet sitesine yaptığı açıklamada ise; "Eğer Kıbrıs'taki seçimleri Türkiye'nin desteklediği Ersin Tatar kazansın, ben bu mesleği bırakacağım. Bir daha da bu konuda ekranlara çıkmayacağım. Kaybedecek hem de büyük bir fark yiyerek kaybedecek" iddiasında bulundu.

BAYRAKÇI'NIN DA TAHMİNİ TUTMADI!
SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı da; SONAR'ın hazırladığı KKTC Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçim Araştırma Sonuçları'nı açıkladı. Bayrakçı, Mustafa Akıncı'nın 53.3, Ersin Tatar'ın 46.7 oy alacağını iddia ederek, "Seçime katılma oranı, bu bulguları, yüzde 2.8'lik farklarla etkileyebilir" iddiasında bulundu.
Hakan Bayrakçı; "Anket sonuçlarına kişisel siyasi görüşlerimi karıştırmam. Sonucu, SONAR ne bulmuşsa, onu açıklarım. İspatı, bir çeşit noter görevi gören Twitterdir. Duvarımdaki medya bölümünü tarayan bunu görür" demişti.


"YANILGIMIZA TWİTTERDE EPEY TAARRUZ EDİLMİŞ"
Hakan Bayrakçı, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:
"KKTC seçimlerinde yüzde 53 olarak tahmin ettiğimiz M. Akıncı yüzde 48 civarı oy almış gibi görünmektedir. Lefkoşa'da ve Girne'de Akıncı 53 civarı oy almasına rağmen Magosa'daki Tatar üstünlüğü sonucu belirlemiştir. Ayrıca seçimlere müdahale edildiği iddiası vardır. Hayırlısı olsun."
"Kıbrıs seçimi ilk turunu milimetrik bilmemize rağmen ikinci turdaki (katılım çoğalırsa sonuç değişir hatırlatmama rağmen) yanılgımıza twitterde epey taarruz edilmiş. Bu taarruzu da AKP'li vatandaşlarımız yapmış. Belli ki ne keyiflenmişler! Beni bu kadar sevmediğinizi bilmiyordum."

KKTC'de seçimi kaybeden Mustafa Akıncı'dan flaş karar!

 

Son dakika: KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan canlı yayında önemli açıklamalar
Kuzey  Türk Cumhuriyeti'nde () yapılan   seçim sonuçları Türkiye’deki anket şirketlerinin başarısızlığını gözler önüne serdi. A&G 'nin sahibi ; Kıbrıs’taki seçimi 'nın yüzde 60’la kazanacağını iddia etmiş, Sonar Araştırma Başkanı  da; Mustafa Akıncı’nın yüzde 53.3 oy alacağını öne sürmüştü. “Eğer Kıbrıs’taki seçimleri Türkiye’nin desteklediği  kazansın, ben bu mesleği bırakacağım” diyen Adil Gü’ün mesleğini bırakıp bırakmayacağı merak ediliyor.
Giriş Tarihi: 18.10.2020  23:34Güncelleme Tarihi: 18.10.2020  23:46
Adil Gür anketçiliği bırakacak mı? KKTC cumhurbaşkanı seçiminde anketçilerin iflası

Kuzey  Türk Cumhuriyeti'nde () yapılan   seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre, 'nin (UBP) adayı  oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçildi.

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan ilk mesajlarKKTC'NİN YENİ CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR'DAN İLK MESAJLAR

ADİL GÜR VE HAKAN BAYRAKÇI'NIN TAHMİNLERİ TUTMADI!

Seçim sonuçları Türkiye'deki anket şirketlerinin başarısızlığını gözler önüne serdi. A&G 'nin sahibi ; Kıbrıs'taki seçimi 'nın yüzde 60'la kazanacağını iddia etmiş, SONAR Araştırma Başkanı  da; Mustafa Akıncı'nın yüzde 53.3 oy alacağını öne sürmüştü.

Ulusal Birlik Partisi'nin adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmesi, söz konusu anketçilerin başarısızlığını gözler önüne serdi.

GÜR: "40'A 60'LA AKINCI SEÇİLECEK"

A&G Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür, bir özel televizyon kanalında yaptığı açıklamada; "Çok önemli değişiklik olmazsa bu Pazar günü 40'a 60 gibi sonuç çıkacak. Buradan ilan ediyorum. 40'a 60 Akıncı seçilecek. Benim öngörüm o" iddiasında bulundu.

"ERSİN TATAR KAZANSIN, BEN BU MESLEĞİ BIRAKACAĞIM"

Adil Gür, bir internet sitesine yaptığı açıklamada ise; "Eğer Kıbrıs'taki seçimleri Türkiye'nin desteklediği Ersin Tatar kazansın, ben bu mesleği bırakacağım. Bir daha da bu konuda ekranlara çıkmayacağım. Kaybedecek hem de büyük bir fark yiyerek kaybedecek" iddiasında bulundu.

BAYRAKÇI'NIN DA TAHMİNİ TUTMADI!

SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı da; SONAR'ın hazırladığı KKTC Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçim Araştırma Sonuçları'nı açıkladı. Bayrakçı, Mustafa Akıncı'nın 53.3, Ersin Tatar'ın 46.7 oy alacağını iddia ederek, "Seçime katılma oranı, bu bulguları, yüzde 2.8'lik farklarla etkileyebilir" iddiasında bulundu.

Hakan Bayrakçı; "Anket sonuçlarına kişisel siyasi görüşlerimi karıştırmam. Sonucu, SONAR ne bulmuşsa, onu açıklarım. İspatı, bir çeşit noter görevi gören Twitterdir. Duvarımdaki medya bölümünü tarayan bunu görür" demişti."YANILGIMIZA TWİTTERDE EPEY TAARRUZ EDİLMİŞ"

Hakan Bayrakçı, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:

"KKTC seçimlerinde yüzde 53 olarak tahmin ettiğimiz M. Akıncı yüzde 48 civarı oy almış gibi görünmektedir. Lefkoşa'da ve Girne'de Akıncı 53 civarı oy almasına rağmen Magosa'daki Tatar üstünlüğü sonucu belirlemiştir. Ayrıca seçimlere müdahale edildiği iddiası vardır. Hayırlısı olsun."
"Kıbrıs seçimi ilk turunu milimetrik bilmemize rağmen ikinci turdaki (katılım çoğalırsa sonuç değişir hatırlatmama rağmen) yanılgımıza twitterde epey taarruz edilmiş. Bu taarruzu da AKP'li vatandaşlarımız yapmış. Belli ki ne keyiflenmişler! Beni bu kadar sevmediğinizi bilmiyordum."

(SEMA ALİM DALGIÇ / SABAH)

Tatar destekçileri sokaklara akın ediyorTATAR DESTEKÇİLERİ SOKAKLARA AKIN EDİYOR
Son dakika: KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar olduSON DAKİKA: KKTC'NİN YENİ CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR OLDU
Başkan Erdoğan'dan KKTC'de Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar'a tebrikBAŞKAN ERDOĞAN'DAN KKTC'DE CUMHURBAŞKANI SEÇİLEN ERSİN TATAR'A TEBRİK
Son dakika: CHP'li İBB’den şehit ailesine saygısızlık!
'li  şehidi  Emre Baysal'ın adını  merkezine vermek istedi. Şehit babası buna dilekçeyle itiraz etti. CHP’li yönetim, babanın bu itirazını görmezden gelip teklifi Meclis’e sundu. Ailenin isteği,  ve ’li üyelerin oyları ile yerine getirildi.
Giriş Tarihi: 19.10.2020  07:23Güncelleme Tarihi: 19.10.2020  07:31
Son dakika: CHP'li İBB’den şehit ailesine saygısızlık!

'li 'nin (),  şehidi  Emre Baysal'ın adını, şehit babasının itirazına rağmen  merkezine vermek için Meclis'e teklif sunması tepki çekti. Teklif, ailenin rızası olmadığı için AK Partili ve 'li üyelerin oyları ile reddedilirken, baba dilekçesini görmezden gelen İBB'nin tutumuna tepki gösterdi.

DİLEKÇE İLE BAŞVURDU
İdlib'de şehit olan Uzman Onbaşı Emre Baysal'ın ismini Sancaktepe'de açılacak çocuk etkinlik merkezine vermek isteyen İBB, şehit babası 'a durumu iletti. Şehit babası Uğur Baysal da, 30 Eylül'de İBB'ye bir dilekçeyle başvurarak oğlunun adının cami veya okul dışında bir yere verilmesini istemediğini söyledi. Buna rağmen İBB, Sancaktepe'deki merkeze şehidin isminin verilmesini içeren teklifi Meclis'e sundu.Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, konuyla ilgili İBB Meclisi'nde yaptığı konuşmada, şehit ailesinin izni olmadan böyle bir teklifin getirilmesinin uygun olmadığını belirterek, "Burada şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekenler, terörün siyasi uzantıları ile organik bağı bulunanlardır" diye tepkisini dile getirdi. İBB Meclisi'ndeki Ekim ayı ikinci oturumunda  ve MHP'li üyeler, şehit ailesinin rızası olmadığı için söz konusu teklife ret oyu verdi. Böylelikle şehit ailesinin isteği yerine gelmiş oldu.


'SAYGI DUYMALARI GEREKİRDİ'
Şehit babası Uğur Baysal konuyla ilgili SABAH'a yaptığı açıklamada, "Bize şehit evladımızın ismini bir yere vereceklerini söylediler. Biz de 'cami veya bir okul olursa bu mümkün olabilir' dedik. Ancak başka yerlere verilmesini istemediğimi defalarca belirttim. Buna rağmen İBB yönetimi ısrarla bizim onayımız olmamasına rağmen çocuk etkinlik merkezine şehit oğlum Emre'nin adını vermek istedi. Eğer bizim rızamızı soruyorlarsa, buna saygı duymaları gerekirdi. Ben vatan uğuruna evladımı şehit verdim. Siyaset yapmayı istemem, ancak 'ya ve onun siyasi koluyla ittifak edenlere Allah lanet etsin" dedi.

Sabah
Başkan Erdoğan'ın imzasını taşıyan bütçe Meclis'e sunuldu! Her kesime önemli destek
Hazine ve Maliye Bakanı ’ın, “Ekonomide yeni döneme giriyoruz” açıklaması ile sinyalini verdiği dönüşüm Meclis’e sunulan 2021 bütçesine yansıdı. Hedefi, ekonomik dönüşümü ve değişimi gerçekleştirmek olarak belirlenen bütçede aslan payını eğitim aldı. En fazla ödenek artışı yatırımda gerçekleşti. Sağlık yatırımlarına hız verilirken özel sektöre ve çiftçiye destekler katlandı

HAZAL ATEŞ
Giriş Tarihi: 19.10.2020

Başkan Erdoğan'ın imzasını taşıyan bütçe Meclis'e sunuldu! Her kesime önemli destek


Milli Enerji Hamlesi ile prangalarından kurtulma yolunda önemli adımlar atan, dışa bağımlılığın azaltılması stratejisi çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Ekonomide yeni bir döneme giriyoruz" tespitiyle yeni bir rota belirleyen Türkiye'yi dönüştürecek bütçe Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

ŞEFFAFLIK ARTIRILDI
AK Parti hükümetlerinin 19'uncu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş sonrası ise hazırlanan 3'üncü bütçe olan 2021 yılı bütçesi, bu yıl ilk kez Program Bütçe esaslarına göre hazırlandı. Program bütçe ile kamu idarelerinin bütçelerinin yasama süreçlerinde ve kamuoyu nezdinde amaç ve sonuçlarının anlaşılırlığının güçlendirilmesi ve dolayısıyla şeffaflığının ve hesap verebilirliğinin daha da artırılması hedefleniyor.

ADALETLİ PAYLAŞIM
Halka hizmeti esas alan, öğrenciden emekliye, çiftçiden reel sektöre tüm kesimi koruyan, yatırım, istihdam, ekonomik ve sosyal kalkınmaya odaklı 1.3 trilyon lira büyüklüğündeki bütçede aslan payını 211.4 milyar lira ile eğitim aldı. Bu yıla göre 2021'de en fazla ödenek artışı da yatırım bütçesinde görüldü. Özel sektörün yatırım ve istihdamını destek için 27.7 milyar liralık prim desteği sağlanacak. Hazine destekli kefalet ve tarımsal kredilere 11 milyar lira, esnafa 3.8 milyar lira, ihracatçıya 4.1 milyar lira finansman desteği verilecek. Bütçede toplam 1 trilyon 101 milyar lira gelir öngörülürken, adaletli paylaşım, vatandaşın işini-gelirini koruma esas alındı.

EN BÜYÜK PAY EĞİTİME AYRILDI
Bütçe giderleri 1.3 trilyon, faiz hariç giderler 1.1 trilyon, bütçe gelirleri 1.1 trilyon, vergi gelirleri 922.7 milyar lira öngörüldü. Eğitimde yapılacak köklü reformlar, kalitenin artırılması için 211.4 milyar liralık kaynak ayrıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ile eğitim hizmeti veren diğer kurum ve kuruluşlara 2021'de 19.1 milyar lirası yatırım olmak üzere toplamda 211.4 milyar lira kaynak ayrıldı. Yükseköğretim Programına 52.2 milyar lira, Ortaöğretim Programına 43 milyar lira, Temel Eğitim Programına 82.2 milyar lira, Engellilerin Toplumsal Hayata Katılımı ve Özel Eğitim Programı içinde yer alan Engelli Eğitimine 4.8 milyar lira, Hayat Boyu Öğrenme Programına 3 milyar lira, Uluslararası Eğitim İşbirlikleri ve Yurtdışı Eğitim Programına 1.9 milyar lira ayrıldı. Eğitime ayrılan kaynakta Milli Eğitim Bakanlığı'nın yatırım ödeneğindeki artış dikkati çekti. 2020 bütçesinde söz konusu Bakanlığın yatırım ödeneği 5.8 milyar lira iken, bu rakam yüzde 94 artışla 11.3 milyara çıkarıldı.

SAĞLIK YATIRIMINA HIZ VERİLDİ
Sağlık sektörü yatırımlarına bu yıl 11.6 milyar lira kaynak ayrılırken bu tutar gelecek yıl için 20.1 milyar liraya yükseldi. Bu tutarın 18.5 milyar lirası Sağlık Bakanlığı, 1.6 milyar lirası üniversitelere ayrılacak. Sağlık Bakanlığı'nın bütçesi 77.4 milyar lira öngörülürken, program bazlı bütçeyle sağlıkta da eğitime yakın bir ödeneğe ulaşılması bekleniyor.

ÖZEL SEKTÖRE 46.6 MİLYAR TEŞVİK
Özel sektörün üretken yatırımları ve istihdamı artırması teşvik edilecek. Sosyal güvenlik işveren prim destekleri için 27.7 milyar lira, tarımsal kredi faiz destekleri için 5.5 milyar, hazine destekli kefaletler için 5.5 milyar, ihracat destekleri için 4,1 milyar lira, esnafların finansmana erişimi için 3.8 milyar lira olmak üzere toplam 46.6 milyarlık teşvik sağlanacak.

İSTİHDAM ODAKLI BÜYÜME
Meclis'e sunulan kanun teklifinde, bütçenin hedefi, "Yeni Ekonomi Programı ile elde edilen kazanımları koruyup geliştirmek, iç ve dış dengeyi yeniden sağlamak, istihdam odaklı büyümeyi hedefleyen politikalarla yeni normalin oluşturduğu iktisadi fırsatları da kullanarak üretime, ihracata ve finansal istikrara dayalı ekonomik dönüşümü ve değişimi gerçekleştirmek" olarak tanımlandı.

ÇİFTÇİYE 42.4 MİLYARLIK KAYNAK
Tarıma ayrılan bütçe 9 milyar lira artışla 42.4 milyar oldu. Tarımsal destek programları kapsamında çiftçilere 22 milyar TL ödeme yapılacak. Yatırımlar için 12.1 milyar aktarılacak.

SANAYİ BÖLGELERİ GÜÇLENECEK
Organize sanayi bölgeleri ve küçük sanayi siteleri altyapısı için ayrılan kaynak 5.5 kat artırıldı. Bu yıl 204 milyon lira olan bu kaynak gelecek yıl 1.1 milyar liraya çıkarıldı.

EN FAZLA ÖDENEK YATIRIMA
Bütçe teklifinde en fazla ödenek artışı yatırım projeleri için sağlandı. Sermaye gideri ödenekleri, yüzde 83 artarak 103.7 milyar liraya çıktı. Bu tutar tarımda yüzde 147 oldu.

54.5 MİLYARLIK PRİM ÖDEMESİ
Personel giderlerine 326.6 milyar, sosyal güvenlik primlerine de 54.5 milyar lira ayrıldı. Mal ve hizmet alımına 89.1 milyar, cari transferlere 536 milyar aktarılacak.

YERELE 114 MİLYARLIK KAYNAK
Yerel yönetimlere ayrılan kaynak 114 milyar liraya çıktı. Mahalli idarelere vergi gelirlerinden 106.9 milyar lira, sokak aydınlatma desteği kapsamında 2.7 milyar lira ayrıldı.

TEKNOLOJİK YATIRIMA 6.8 MİLYAR TL
TÜBİTAK tarafından yürütülen Ar-Ge destek programı TARAL için ayrılan ödenek 1.6 milyar'dan 2.1 milyar liraya çıktı. Araştırma, geliştirme ve yenilik için toplam 6.8 milyar lira ayrıldı.

! Başkan  ’a destek veren ülkelere sert çıktı

Başkan ’nde ’a destek veren ülkelere sert çıktı. Biz neden 'da varız. Ne diyorlar Minsk 3'lüsü (ABD, ). Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar. “, ne işin var burada” diye sert tepki gösterdi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'nde 'a destek veren ülkelere sert çıktı

Hiçbir siyasi, ideolojik, sosyal, kültürel, ekonomik mülahaza, birlik beraberliğimizden, kardeşliğimizden daha önemli, daha hayati değildir.

Biz neden 'da varız. Ne diyorlar Minsk 3'lüsü (ABD, ). Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar.

Bunlar her türlü silahlı desteği veriyorlar. Azerbaycan, Ermeniler'den topraklarını kurtarmak için bu mücadeleyi veriyor. İnanıyorum ki bu toprakları Ermeniler'den alacaklar.

Hayırdır Amerika ne işin var burada. Batı şu anda Azerbaycan'ın yanında değil.

Ermenistan, Azerbaycan'ı ateşkese rağmen yine vurdu. Biz ses verince de Batı, "'ye bakın hiç sessiz durmuyorlar" diyor. Sessiz durmayacağız.

Şırnak'ın bir tarafı  bir tarafı Suriye. Her iki bölgede de acılar yaşanıyor. Terör örgütleri sizi istismar ederler, bunlar kendi çıkarları için burada bulunan ülkeler için savaşıyorlar.

Son dakika: Başkan Erdoğan'dan toplu açılış töreninde önemli açıklamalar

FATİH: KEŞFE GİDEN YOL
'de büyük bir keşfe imza atan Fatih'in belgeseli 'Fatih: Keşfe Giden Yol', dün televizyonlarda izleyiciyle buluştu. Hazine ve Maliye Bakanı , Karadeniz'de bulunan 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin anlatıldığı belgeseli, sosyal medya hesabından "Üstün fedakarlık, gayret ve azmin zaferi Fatih sondaj gemimizin hikayesini anlatan; Fatih: Keşfe Giden Yol Belgeseli" ifadeleriyle paylaştı.
Senaryoları boşa çıkarıyor oyunları bozuyoruz
Başkan Erdoğan: Dün 3-5 teröristle, 3-5 milyar dolarlık manipülasyonlarla ’yi köşeye sıkıştırmaya çalışanlar artık bunlar işe yaramadığından olsa gerek küresel senaryolarla üstümüze geliyorlar. Bu oyunları milletimizle bozduk, bozacağız
Sekvan KÜDEN
Hüseyin KAÇAR
Giriş Tarihi: 19.10.2020

Senaryoları boşa çıkarıyor oyunları bozuyoruz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin il kongreleri maratonunu Şırnak'tan başlattı. AK Parti Şırnak İl Kongresi'ne katılan Erdoğan kentte sevgi gösterileriyle karşılandı. Otobüsten çocuklara hediyeler dağıtan Erdoğan, kongre salonuna da tezahüratlarla girdi. İşte Başkan Erdoğan'ın kongre konuşması;

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Şırnak'ta toplu açılış töreninde konuştu! 

 MİLLETİMİZİ BÖLMEYE ÇALIŞANLAR EN BÜYÜK DÜŞMANIMIZ: Gerektiğinde yedi düvele meydan okumaktan çekinmedik, ülkemizin dört bir yanını eserlerle donatırken önümüze çıkan engelleri milletimizle beraber aştık. Her kim milletimizi bölmeye, ülkemizi parçalamaya, devletimizi yıkmaya yönelik söylem, eylem ve tavır içindeyse bilin ki hepimizin en büyük düşmanıdır. Bölgemiz ve dünyamız nice krizlerle boğuşurken Türkiye'nin dimdik ayakta kalması güçlü birliğimiz sayesindedir. Herhangi bir yerde aksaklık varsa muhatabınız burada. Size en ufak bir ayrımcılık yapılıyorsa failinden hesabını sormak boynumun borcudur. Bundan 5-6 yıl önce biz akan kanı durdurmak için demokratik tüm yolları kullanıyorduk. Terör örgütünün marifeti şehirlerimizi çukurlara bölmek olmuştu. Ağızlarından demokrasiyi düşünmeyenler bizim değil alçak terör örgütünün yanında yer aldı. Attığımız her adımda akıl almaz engellerle karşılaştık, PKK'sından FETÖ'süne kadar karşımıza çıkartılmadık terör örgütü kalmadı. Sizlerle birlikte tüm bunları birer birer aştık. Dün 3-5 teröristle 3-5 milyar dolarlık manipülasyonlarla Türkiye'yi köşeye sıkıştırıyorlardı artık bunlar işe yaramadığından olsa gerek küresel senaryolarla üstümüze geliyorlar. Irak'ta bunların oyunlarını bozduk, Suriye'de bozduk, Akdeniz'de bozduk, Karadeniz'de bozduk artık bu ülke milleti ve devleti ile başkalarının ittiği yönde değil kendi hedeflerinin peşinde ilerliyor, milletimizle senaryoların her birini boşa çıkarıyor, oyunlarını bozuyoruz. İçinde yer aldığımız tüm uluslararası platformlarda bozduk. İPLERİNİN BAĞLI OLDUĞU YERLERE GİDERLER: Dağda terörist olarak gezenin de şehirde siyasetçi sıfatıyla dolaşanın da medyada aydın sıfatıyla kalem sallayanın da hiçbirinin ne Şırnak için ne Türkiye için bir hayali vardır. Hepsi de iplerinin bağlı olduğu yerler nereye gidiyorsa oraya giderler.Hiçbir siyasi, ideolojik, sosyal, kültürel, ekonomik mülahaza, birlik beraberliğimizden, kardeşliğimizden daha önemli değildir.
 SUFLEYİ BAŞKA YERLEDEN ALIYORLAR: Şehirlerimize gidip milletimizle kucaklaşmadan 'gönül siyaseti yapıyorum' diyenler, sufleyi milletten değil başka yerlerden alıyor.

BATI SESSİZ KALSA DA BİZ HAKLININ YANINDAYIZ
 Amerika'nın 11 bin kilometreden Suriye'ye gelip üs kurmasının anlamı ne? 3 bini aşkın TIR silah, mühimmat getiriyor ABD.. Dünya Azerbaycan'ın yanında değil. Ateşkes ilan edildi gece, ateşkesi Ermeniler yine bozdu. Bütün bu gerçekler ortadayken Batı ses çıkarıyor mu? Çıkarmıyor. Türkiye'ye ses çıkarınca da 'Türkiye'ye bak hiç de sessiz durmuyor' diyorlar, susmayacağız. Nerede çatışma çıkmışsa kaybeden Müslümanlar. Canı yanan, kanı dökülen biziz ama kazanan başkaları. Böyle bir çarpıklığa nasıl göz yumabiliriz. Biz hakkın ve haklının yanında yer alacağız.BİZ MİLLETİMİZLEYİZ MUHALEFET KAPALI KAPILAR ARDINDA...
 Bizim en büyük gıdamız milletimizle kurduğumuz gönül bağı. Bu iki taraflı bir muhabbet. Darbeciler uçakları, silahları ile üzerimize gelirken milletimiz yanımızdaydı. Türkiye'nin yönetim sistemi demokratik yollarla değiştirirken milletimiz yanımızdaydı. Biz hayatımızı milletimize hizmete adadık. Milletimiz de bizi yalnız bırakmadı. Her platforma hakkımızı savunurken milletimiz hep yanımızdaydı. Muhalefet milletten uzak duruyor. Kapalı kapılar ardında siyaset yapmak kolay. Siyasetin gerçek er meydanı 81 vilayetimizin tamamıdır.
MİNSK ÜÇLÜSÜ ERMENİSTAN'A SİLAH VERİYOR
 Biz niye Azerbaycan'da varız? Ne deniyor, Minsk üçlüsü. Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldı. Ermenistan'a her türlü silah desteğini veriyorlar. Libya' da Ruslar'ın paralı askerleri var. Sizin orada ne işiniz var diyorlar. Biz zulüm nerede ise oradayız. Diyorlar ki Suriye'de ne işiniz var? 911 kilometre sınırımızın olduğu yerde kardeşlerimizi kurtarmayacak mıyız? Bu niye birilerini rahatsız ediyor? Kusura bakmasınlar orada da varız ve olacağız.ŞIRNAK-CİZRE ARASINA DUBLE YOL VE TÜNEL
Başkan Erdoğan Şırnak'ta toplam değeri 3.5 milyar TL olan 591 projenin açılış törenine katıldı. gerçekleştirilen toplu açılış törenine katıldı. Törende, Ulaştırma ve Altyapı bakanı Adil Karaismailoğlu'nun hazır bulunduğu 37 kilometrelik Şırnak-Cizre duble yolu ile aynı yol üzerinde Cudi Dağına yapılan 822 metrelik Şehit Güvenlik korucusu Dündar Page Tüneli ve 715 metrelik Jandarma Yüzbaşı Mustafa Erdal Tünelinin de açılışına canlı bağlanıldı. Yeni duble yol ve tüneller, 45 dakika süren Şırnak- Cizre arasını 20 dakikaya indirdi. Başkan Erdoğan yaptığı konuşmada " Şırnak bizim gözbebeğimiz. Biz yatırım yaparken kökene değil illerimizin durumuna bakarız. Tam 18 yıldır hiçbir ayrım yapmadan hizmet yürütüyoruz. Sağlıkta da 75 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesini Şırnak'la buluşturuyoruz. Bu hizmet ve eserler gözbebeğimiz şehrimize hayırlı olsun" dedi.

Başkan Erdoğan, sosyal medya kullanıcılarının başlattığı “Nasıl başladı? / Nasıl gidiyor?" akımına dahil oldu Başkan Erdoğan'ın yeni "doğal gaz müjdesi" sevinçle karşılandı SON DAKİKA: Başkan Erdoğan Zonguldak'ta büyük müjdeyi duyurdu! Doğal Gaz rezervimiz 405 milyar metreküp oldu
Son dakika: Eskişehir'de yolcu otobüsü devrildi!

Son dakika haberine göre; 'de yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 3 kişi yaralandı. Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.Giriş Tarihi: 19.10.2020  06:27
 
Son dakika: Eskişehir'de yolcu otobüsü devrildi!

Sait S. idaresindeki 03 ABE 827 plakalı yolcu otobüsü, Eskişehir-Seyitgazi kara yolunun 20. kilometresinde yoldan çıkarak devrildi.

Kazada araçta sıkışan sürücü, yedek şoför İlyas Eren ile muavin Enes Aydoğmuş, 112 Acil Servis ve itfaiye ekiplerince bulundukları yerden çıkarıldı.

Yaralılardan Eren ile Aydoğmuş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, Sait S. ise Eskişehir Şehir Hastanesine kaldırıldı.

Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör örgütü PKK'da çözülmeler sürüyor...Evlat nöbetindeki bir aile daha evladına kavuştu
Terör örgütü PKK'da çözülmeler sürüyor...Evlat nöbetindeki bir aile daha evladına kavuştu
Başkan Recep Tayyip Erdoğan 81 il teşkilatı ile bayramlaşma programında konuştu….
Başkan Recep Tayyip Erdoğan 81 il teşkilatı ile bayramlaşma programında konuştu….