hediye patlayan kutu

Advert
bodrum escort

Kadına şiddete özel savcı! Bakanlık harekete geçti.

Tedbir kararları artık, şiddet uygulayan kişiye kolluk birimleri aracılığı ile tebliğ edilecek. Tedbiri ihlal eden kocaya anında hapis cezası verilecek. Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha aktif mücadele edilebilmesi için yeni adalet yılında yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 81 ilin Başsavcılığına önemli bir yazı gönderildi.

Kadına şiddete özel savcı! Bakanlık harekete geçti.
Kadına şiddete özel savcı! Bakanlık harekete geçti. Admin
Bu içerik 109 kez okundu.
Advert

Kadına şiddete özel savcı! Bakanlık harekete geçti

Giriş Tarihi: 06.09.2020  10:14 Güncelleme Tarihi: 06.09.2020  10:27

Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadelenin daha hızlı yapılabilmesi için yeni adalet yılında yeni uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Kadına şiddete özel savcı

Adalet Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle daha aktif mücadele edilebilmesi için yeni adalet yılında yeni uygulamaları hayata geçiriyor. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 81 ilin Başsavcılığına önemli bir yazı gönderildi. Yazıda şu ifadelere yer verildi: Tedbir kararları artık, şiddet uygulayan kişiye kolluk birimleri aracılığı ile tebliğ edilecek. Kolluk birimleri tarafından, şiddet uygulayan kişiye bu kararın ihlal edilmesi durumunda hapse gireceği yönünde uyarılarda bulunulacak. Böylece, tebligat yapılamaması veya tebliğin gecikmesi gibi problemler ortadan kalkacak. Tedbir kararlarının ihlal edilmesi durumunda şiddet uygulayanlara yönelik 15 günden 30 güne kadar gecikmeksizin zorlama hapis cezası verilecek.

VAKAYA GÖRE UYGULAMA
Türkiye Gazetesi'nin haberine göre aile içi ve kadına yönelik şiddet vakaları, belirli cumhuriyet savcıları üzerinden takip edilecek. Mağdurun daha önce şiddete uğrayıp uğramadığı mutlaka kontrol edilecek. Bu yönde bulgulara ulaşılması durumunda şüpheli hakkında etkili koruma tedbirlerine başvurulacak. Bu sayede mağdurun korunması maksimum seviyeye çıkarılmış olacak. Özellikle, nitelikli ve tekrarlanan şiddet olgusu içeren vakaların, risk değerlendirmesi daha dikkatli yapılacak. Savcılıklar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri'nden mutlaka sosyal inceleme raporu isteyecek. Talep edilecek koruyucu ve önleyici tedbir kararları belirlenirken kolluk birimleri tarafından doldurulan olay kayıt formu ve hazırlanan sosyal inceleme raporu dikkate alınacak. Öfke kontrolü, stresle baş etme ve madde bağımlılığı tedavisi gibi vakaya özel uygun önleyici tedbir kararları da değerlendirilecek.

KADINA ŞİDDETE UZMAN SAVCI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzasını taşıyan genelgeye göre, "Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet Soruşturma Büroları" yaygınlaştırılacak. Şiddet vakalarına bu alanda eğitim almış belli savcılar bakacak. Alanında uzmanlaşması sağlanacak bu savcılar, farklı işlerde görevlendirilmeyecek ve sık iş bölümü değişikliği yapılmayacak. Başsavcılıklara yapılan şikayet başvuruları doğrudan polise havale edilmeyecek, müracaat sahibinin savcı tarafından ayrıntılı ifadesi alınacak.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Terör örgütü PKK'da çözülmeler sürüyor...Evlat nöbetindeki bir aile daha evladına kavuştu
Terör örgütü PKK'da çözülmeler sürüyor...Evlat nöbetindeki bir aile daha evladına kavuştu
Başkan Recep Tayyip Erdoğan 81 il teşkilatı ile bayramlaşma programında konuştu….
Başkan Recep Tayyip Erdoğan 81 il teşkilatı ile bayramlaşma programında konuştu….