hediye patlayan kutu

Advert antalya escort
Reklam

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olacak.

ABD’nin çekilme kararı, YPG-PKK’da şok etkisi yarattı. Savaş uçakları pazartesi günü sınır hattında keşif uçuşları yaparken, olası operasyonda ilk çıkarma yapılacak bölgenin, Tel Abyad ve Resulayn olması bekleniyor. Çekilmenin bitmesinin ardından harekatın başlaması öngörülüyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olacak.
Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olacak. Admin
Bu içerik 216 kez okundu.
Advert

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

Giriş Tarihi: 8.10.2019  06:54 Güncelleme Tarihi:8.10.2019  08:04

ABD’nin çekilme kararı, YPG-PKK’da şok etkisi yarattı. Savaş uçakları dün sınır hattında keşif uçuşları yaparken, olası operasyonda ilk çıkarma yapılacak bölgenin, Tel Abyad ve Resulayn olması bekleniyor. Çekilmenin bitmesinin ardından harekatın başlaması öngörülüyor

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

ABD güçlerinin, Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad ve Resulayn’dan çekilmesi, Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon sürecini hızlandırdı. Önceki gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı Güvenli Bölge görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan kritik açıklama geldi. ABD’den gelen “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” yönündeki açıklamanın ardından Tel Abyad ve Resulayn bölgesindeki ABD kuvvetleri bölgeyi terk etti ve güneydeki M4 otoyoluna yakın hatlara, Ayn İsa bölgesine çekildi.

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

Milliyet'ten Seyfettin Ersöz'ün haberine göre ABD askerlerinin çekilmesi YPG-PKK’da şok etkisi yaratırken, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Kino Gabriel, “Amerikalılar SDG’yi arkadan bıçakladı” açıklamasını yaptı. ABD askerlerinin çekilmesinin bitmesinin ardından harekatın başlaması bekleniyor.

İlgili resim

F-16’lardan keşif uçuşu

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

Gelişmelerin ardından gözlerin çevrildiği sınır hattında hareketlilik arttı. Dün Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları sınır hattı boyunca uçarak, keşif faaliyeti gerçekleştirdi. Harekâtta ilk çıkarmanın Şanlıurfa Akçakale karşısında bulunan Tel Abyad, Ceylanpınar karşısındaki Resulayn ve Suruç’un karşısında yer alan Ayn el Arap (Kobani) olması bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, aylardır Akçakale ilçesine yaptığı zırhlı araç, tank, obüs sevkiyatı da harekatın Tel Abyad ile onun doğusunda bulunan Resulayn’a yapılacağını kuvvetlendiriyor. ABD ile yapılan ortak hava ve kara devriyeleri de, Tel Abyad-Resulayn arası gerçekleştirilmişti.

Havadan ve topçu atışlarıyla

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

Türkiye-Suriye arasındaki 480 kilometrelik sınır hattında yaklaşık 85 bin kişilik askeri yığınağı bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Fırat’ın doğusuna harekât için tüm keşif ve istihbarat çalışmalarını tamamladı. Harekâtın sınırda konuşlu ateş destek vasıtları (topçu ve obüs bataryaları) atışları ve hava sahasının açılması durumunda hava harekâtıyla başlaması bekleniyor.

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

Afrin harekâtında olduğu gibi karadan zırhlı birlikler ve komandolar sızarak operasyon için ilk adımı atacak. TSK’nın Tel Abyad ve Resulayn’a aynı anda operasyon başlatması ve ilk planda 15 km bir derinlik sağlaması bekleniyor. TSK’nın operasyon hazırlıklarına parelel olarak terör örgütü de hazırlık yapıyor. YPG, Deyrizor kırsalındaki unsurlarını, Suriye’nin kuzeyine doğru yönlendirmeye başladı. Terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde toplamda 65 bin silahlı unsuru bulunduğu ve bu sayının 100 bine çıkabileceği belirtiliyor. YPG/PKK’nın zırhlı araçları da bulunuyor.

Kod adı: Barış Pınarı mı?

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

Fırat’ın doğusuna operasyon sinyali veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Parti’nin Kızılcahamam Kampı’nda “Barış Pınarları” ifadesini kullanması, olası operasyonun kod adı şeklinde yorumlanırken, Erdoğan’ın “Barış Pınarları”nı özellikle çoğul belirtmesi de, olası operasyonun birden fazla noktadan başlayacağına işaret olarak değerlendiriliyor.

Son dakika: 'ndan operasyon açıklaması:  mücadeleye hazır

 Fırat'ın doğusuna düzenlenecek operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, " mücadeleye hazır" ifadesine yer verildi.

Dünyanın gözü Türkiye'de! İlk hedef...

 Fırat'ın doğusuna düzenlenecek operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, " mücadeleye hazır" ifadesine yer verildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"TSK vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına, 82 milyon vatandaşımızın huzur/güvenliğine yönelik tehdit/tehlike oluşturan tüm terör örgütlerine karşı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı güçle ve "Ölürsem şehit kalırsam gazi" anlayışıyla mücadeleye hazırdır"

Bakanlığın resmi Twitter hesabında yer alan açıklamada, "Bölgemizin istikrar ve huzuruna katkı sağlayarak Suriyelilerin güvenli bir yaşama kavuşabilmesi için Güvenli Bölge/Barış koridoru kurulması zaruridir. TSK, sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasına asla müsamaha göstermeyecektir. Harekat için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır" denildi.

Son dakika: Milli Savunma Bakanlığı'ndan operasyon açıklaması: Türk Silahlı Kuvvetleri mücadeleye hazır

’nin çekilme kararı, -’da şok etkisi yarattı. Savaş uçakları pazartesi günü sınır hattında keşif uçuşları yaparken, olası operasyonda ilk çıkarma yapılacak bölgenin,  ve Resulayn olması bekleniyor. Çekilmenin bitmesinin ardından harekatın başlaması öngörülüyor.

 güçlerinin, 'nin kuzeyindeki  ve Resulayn'dan çekilmesi, Fırat'ın doğusuna yapılacak operasyon sürecini hızlandırdı. Önceki gece Başkan 'ın, ABD Başkanı  ile yaptığı  görüşmesinin ardından 'dan kritik açıklama geldi. ABD'den gelen "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" yönündeki açıklamanın ardından Tel Abyad ve Resulayn bölgesindeki ABD kuvvetleri bölgeyi terk etti ve güneydeki M4 otoyoluna yakın hatlara, Ayn İsa bölgesine çekildi..

Malikiyye’deki PKK noktaları vuruldu

Dünyanın gözü burada: İşte ilk hedef noktaları

Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıklarını sürdürürken, dün akşam Irak-Suriye sınırının kesiştiği noktada bulunan Cizre ilçesinin karşısındaki Malikiyye bölgesine operasyon düzenlendi. TSK’ya ait savaş uçakları ile sınırda konuşlu topçu unsurları tarafından yapılan operasyonda, Simalka sınır kapısı ve Malikiyye’deki YPG/PKK noktaları ateş altına alındı. Harekatın sınırın Irak topraklarında bulunan PKK noktalarına yönelik olduğu ifade edildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Başkan Erdoğan kabine sonrası açıkladı: Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 4 gün.
Son dakika: Başkan Erdoğan kabine sonrası açıkladı: Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 4 gün.
Leyla Gülüşken A Haber canlı yayınında skandal iddiaları tek tek çürüttü: Hepsi yalan ve iftira.
Leyla Gülüşken A Haber canlı yayınında skandal iddiaları tek tek çürüttü: Hepsi yalan ve iftira.