Advert
Reklam

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'ne katıldı: KKTC'nin teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettik

Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, muhterem misafirler, sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Fıkıh ilminin efendisi, aynı şekilde Kütüb-I Sitte birinci sırada yer alan Buhari'nin her şeyi İmam Buhari adına özellikle bu kıymetli nişanın tarafıma tevcihinden çok çok büyük şeref duyuyorum. Fıkıhta ve hadis ilminde zirve bir isim. Milletim adına bu nişana layık görülmem vesilesiyle gösterilen teveccühe teşekkür ediyorum. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'ne katıldı: KKTC'nin teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettik
Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'ne katıldı: KKTC'nin teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettik Admin
Bu içerik 47 kez okundu.
Reklam

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'ne katıldı: KKTC'nin teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettik

Giriş Tarihi: 11.11.2022  07:39 Güncelleme Tarihi: 11.11.2022  08:56

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi! Başkan Erdoğan'dan Türk Yatırım Fonu çağrısı

Son dakika | Başkan Erdoğan'dan Türk liderlere önemli mesajlar: Birlikte mücadele etmeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Devlet Teşkilatları Konseyi'nde konuştu

Başkan Erdoğan Türk Devlet Teşkilatları Konseyi'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet ve Hükümet Başkanları 9. Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu.

Son dakika haberler: Başkan Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan'da Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde konuştu. Türk liderlere hitap eden Erdoğan her alanda işbirliği ve dayanışmanın önemini vurguladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne katıldı: KKTC’nin teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettikBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'ın Ebedi Şehirinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet ve Hükümet Başkanları 9. Zirvesi'ne katıldı. Başkan Erdoğan Türk Devleti Liderlerine hitap ederken, "KKTC'nin teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettik." dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'ın Ebedi Şehir'de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet ve Hükümet Başkanları 9. Zirvesi'ne katıldı.

Başkan Erdoğan Türk Devleti Liderlerine hitap etti.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından derlenenler:

Ülkelerimiz açısından fırsatlarla beraber riskleri de olan hassas bir dönemden geçiyoruz. Ukrayna'daki savaşın bitmesi için gıda krizinin son bulması için adımlarımızı atıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 9. Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde açıklamalarTürkiye olarak eli kanlı terör örgütleri ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Terör tehdidi yok olana kadar durmayacağız. FETÖ ile mücadelemizi sürdüreceğiz.

Su ve çevre sorunlarına ilaveten iklim değişikliği ile mücadelede de birlikte hareket etmemiz ortak yararımızdır.

Konseyimizi teşkilata dönüştürürken aynı zamanda özgün ve etkin bir yapının temelini attık.

Bugün kabul ettiğimiz strateji belgesi bizlere bir yol haritası sunuyor. Türk yatırım fonunun da en kısa sürede hayata geçmesi yararlı olacaktır.

KKTC'nin teşkilatımıza gözlemci üye olmasını kabul ettik.

Ülkelerimizin toplam ticaret hacmi 700 milyar dolara ulaşmakla birlikte, bu oranı daha yukarıya çekmek temel önceliğimiz olmalıdır.

Ortak coğrafyaımız stratejik enerji koridorlarıının kavşağında yer alıyor.

Enerji alanında teşkilatımız bünyesinde ve ikili düzeyde ortak projelere büyük önem atfediyoruz.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in ev sahipliğinde "Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru" temasıyla Semerkant'ta düzenlenen TDT Devlet Başkanları 9'uncu Zirvesi öncesinde liderler aile fotoğrafı için bir araya geldi.

Başkan Erdoğan, "Ebedi Şehir" Kongre Merkezi'ne gelişinde Mirziyoyev tarafından karşılandı.

Kongre Merkezi'nde çekilen aile fotoğrafında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile gözlemci ülkeler Türkmenistan Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı, eski Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban yer aldı.

Fotoğraf çekiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağında Tokayev, solunda ise Mirziyoyev bulundu. Liderler ülkelerinin bayrakları önünde durarak fotoğraf verdi.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI DEVLET BAŞKANLARI ÖZBEKİSTAN'DA TOPLANIYOR
Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirzoyoyev'in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye üyeler Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan cumhurbaşkanı seviyesinde, gözlemci ülke statüsündeki Macaristan ise başbakan seviyesinde katılım sağlıyor.

Toplantıda gözlemci ülke Türkmenistan'ı ise Türkmenistan Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı, eski Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov temsil ediyor, TDT Genel Sekreteri Bağdat Amreyev de zirveye iştirak ediyor.

"Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru" temasıyla düzenlenecek toplantı, TDT'nin gündeminin tartışılacağı, liderlerin bir dizi kararlar alacağı, ekonomi, ticaret, ulaştırma ve gümrük alanlarındaki TDT projelerine ilişkin çeşitli anlaşmaların ve resmi belgelerin karara bağlanacağı bir platform oluşturacak.

TDT'nin en üst düzey platformu olan Devlet Başkanları Zirvesi'nde liderler, üye ve gözlemci devletler arasında çeşitli alanlardaki iş birliğinin kilit konularını ele alarak, bölge ve ötesindeki siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacak.

SEMERKANT BİLDİRİSİ İMZALANACAK
Teşkilat dönem başkanlığının Türkiye'den Özbekistan'a geçeceği zirve programının kapanışında liderler, TDT Sekretaryasındaki yönetim atamaları da dahil olmak üzere bir dizi kararla Semerkant Bildirisi'ni imzalayacak.

Erdoğandan Rusya - Ukrayna savaşı, düzensiz göç ve terör mesajıİLK 5 YILLIK UYGULAMA KILAVUZUNU TEŞKİL EDECEK ÖNEMLİ KARARLAR ALINACAK
Zirvede teşkilatın 20 yıllık yol haritasını oluşturan vizyon belgesinin ilk 5 yıllık uygulama kılavuzunu teşkil edecek önemli kararlar alınacak, dönem başkanlığı Türkiye'den Özbekistan'a devredilecek.

ALİYEV İLE GÖRÜŞTÜ
Bugün gerçekleştirilecek zirve öncesi Başkan Erdoğan, dün akşam saatlerinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi için Semerkant'ta bulunan Erdoğan, Regency Semerkant Otel'de Aliyev ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme, 1 saat sürdü.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a Özbekistan'da Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'da Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı Takdim Töreni'nde konuştu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

"BU NİŞANI ÜLKELERİMİZ ARASINDAKİ KARDEŞLİĞİN SEMBOLÜ OLARAK KABUL EDİYORUM"
Sayın Cumhurbaşkanı, aziz kardeşim, muhterem misafirler, sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Fıkıh ilminin efendisi, aynı şekilde Kütüb-I Sitte birinci sırada yer alan Buhari'nin her şeyi İmam Buhari adına özellikle bu kıymetli nişanın tarafıma tevcihinden çok çok büyük şeref duyuyorum. Fıkıhta ve hadis ilminde zirve bir isim. Milletim adına bu nişana layık görülmem vesilesiyle gösterilen teveccühe teşekkür ediyorum. Nişanın Türkiye Cumhurbaşkanı olarak şahsıma tevcihi karşılıklı saygı, anlayış ve ortak çıkarlar temelinde her alanda gelişen ilişkilerimizin somut bir tezahürüdür.

Bu nişanı ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi kardeşliğin güçlü bir sembolü olarak kabul ediyorum. Tabii kendisiyle ilk tanıştığım andan itibaren özellikle İmam Buhari'den birçok başlıkları tarafıma naklettiğinde ben hakikaten Şevket Mirziyoyev kardeşime farklı bir muhabbet beslemiştim. Tabii şimdi İmam Buhari adına üniversitenin burada kuruluyor olması gerçekten İslam dünyasına da çok farklı bir mesaj olacaktır. Bugün zaten bir heyet Türkiye'den oğlum da dahil olmak üzere İbn-i Haldun Üniversitesi'nden arkadaşlar Taşkent'e gelmişler, orada çalışma yapmışlardır. Önce insan anlayışıyla gerçekleştirilen bu reformlarla devlet adamlığını gösteren aziz kardeşim Şevket Mirziyoyev'e bu nişan vesilesiyle şükranlarımı sunuyorum.

"BİR NUMARALI TABİİ HADİS ESERİ İMAM BUHARİ'NİN ESERİYDİ"
Kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız ilişkilerimizi daha da ileri mertebelere taşıyacağımıza olan inancım tamdır. Büyük bir onurla taşıyacağım Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı'nı almaktan duyduğum memnuniyeti tekrar ifade ediyorum ve Şevket Mirziyoyev kardeşimin şahsında tüm Özbek kardeşlerime teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Biz tabii öğrencilik yıllarımızda özellikle İmam Buhari'yi Sahih-i Buhari isimli hadis eseriyle tanıdık. Bir numaralı tabii hadis eseri İmam Buhari'nin eseriydi. Bizim için en önemli kaynak eserdi. Herhangi bir hadis arayacaksak önce İmam Buhari'nin Sahih-i Buhari eserine bakardık. Tabii şimdi kardeşim burada böyle bir üniversiteyi kurduğu zaman inanıyorum ki burası çok ciddi bir ilmi merkez ve bir çekim alanı olacaktır. Çok önemli bir adım attı, kendisini tebrik ediyorum, takdir ediyorum sağ olsun.

İŞBİRLİĞİNDE YENİ BİR STRATEJİ BELGESİ İMZASI: Konseyimizi teşkilata dönüştürürken özgün ve etkin bir yapının temelini attık. 2040 Türk Dünyası vizyon belgesi işbirliğimizin çerçevesini oluşturuyor. Sağlık, bilişim, ulaştırma, enerji ve spor gibi alanlarda işbirliğimizi geliştirelim istiyoruz. Bugün kabul ettiğimiz strateji belgesi de bunun bir parçası.

Son Dakika: Başkan Erdoğan'dan Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde önemli açıklamalar | Video

Ticaret, ulaştırma ve enerji anlamındaki çalışmalarda aramızdaki işbirliğinin ve bağın gelişmesine önem veriyoruz. Vaktinde attığımız kritik adımlarla hepimizin faydasına olacağına inandığım çalışmaları daha da arttırmamız gerektiğini düşünüyorum.

Yeni sekreterimize de hayırlı olsun diyor. Zirvede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dönem başkanlığı sürecinde herkese başarılar diliyorum. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları