Advert

İsveç Başbakanı Kristersson'dan üçlü muhtıra sözleri: Tüm taahhütleri yerine getireceğiz

Türkiye PKK, YPG, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadele ediyor. Son olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde 29'u bu bina çevresinde olmak üzere 252 insanımız şehit edildi. Sayın Başbakan bugün Gazi Meclisimizi ziyaret ederek, FETÖ terör örgütünün demokrasimizin kalbine nasıl hançer saplamaya çalıştığını bizzat yerinde görmüş oldu. Madrid'de imzalanan üçlü muhtırada da vurgulandığı üzere terörizmle mücadelede tam dayanışma ve işbirliğidir. Yeni İsveç hükümetinin taahhütlerinden memnuniyet duyduk. Savunma sanayinde ülkemize uygulanan kısıtlamaların kaldırılması olumlu adım teşkil ediyor.

 İsveç Başbakanı Kristersson'dan üçlü muhtıra sözleri: Tüm taahhütleri yerine getireceğiz
 İsveç Başbakanı Kristersson'dan üçlü muhtıra sözleri: Tüm taahhütleri yerine getireceğiz Admin
Bu içerik 58 kez okundu.
Advert

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'dan Başkan Erdoğan'a söz: 3'lü muhtıradaki tüm taahhütleri yerine getireceğiz

Giriş Tarihi: 08.11.2022  19:17 Güncelleme Tarihi: 08.11.2022  19:55

 İsveç Başbakanı Kristersson'dan üçlü muhtıra sözleri: Tüm taahhütleri yerine getireceğiz

Erdoğan'dan çok net mesaj: Kaygılarımızı gideren bir İsveç istiyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsveç Başbakanı Kristersson ortak basın toplantısı konuşması: İsveç tüm taahhütlere uyacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile yaptığı ortak basın toplantısında "İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor, biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Bu ziyaret Başbakan düzeyinde 2009 yılından bu yana yapılan ilk ziyaret. Görüşmelerimizde ilişkilerimizi her alanda geliştirmek konusunda görüştük. Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak üzere küresel konuları değerlendirdik. İsveç'in NATO üyeliği başvurusu görüşmemizde önemli yer tuttu. İsveç ve Finlandiya'nın katılım müzakerelerine Madrid'de onay verdik. NATO'nun açık kapı politikasını destekliyoruz. İsveç'in güvenlik kaygılarını anlayışla karşılıyoruz. PKK/PYD/YPG, FETÖ ve DHKP-C terör örgütlerinin, İsveç'in demokratik ortamını istismar etmesi muhakkak engellenmelidir. İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor, biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz.  NATO'nun en önemli unsurlarından biri terörle mücadelede dayanışma ve işbirliğidir.

Son dakika haberi: İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gerçekleştirilen ortak basın toplantısında üçlü muhtıra ile ilgili verilen tüm taahhütleri yerine getireceklerini söyledi. Kristersson, "İsveç Türkiye'ye yapmış olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir. İleride de müttefik olarak verilen taahhütleri yerine getirecektir. Üçlü muhtırayı tam olarak uygulayacağız." ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA | İsveç Başbakanı Kristersson’dan üçlü muhtıra sözleri: Tüm taahhütleri yerine getireceğiz

Son dakika haberine göre; İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe'de resmi törenle karşılandı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Başkan Erdoğan ve Kristersson baş başa görüşmeye geçti.

Yapılan görüşmenin ardından Başkan Erdoğan ve Kristersson ortak basın toplantısı düzenledi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’dan Başkan Erdoğan’a söz: 3’lü muhtıradaki tüm taahhütleri yerine getireceğizBaşkan Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson Ankara'daki kritik görüşme sonrasında ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan İsveç'in güvenlik kaygılarını anladıklarını ancak İsveç'in Türkiye'nin güvenlik kaygılarının giderilmesine destek olmalı olması gerektiğinin altını çizdi. Diğer yandan Başkan Erdoğan, İsveç'ten FETÖ'cü terörist Bülent Keleş'in acil iadesini talep etti. Kristersson ise yaptığı konuşmada Türkiye'ye verdikleri tüm sözleri tutacaklarını taahhüt ederken PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul ettiklerini ve Türkiye'ye terörle mücadele konusunda yardım etmeye hazır olduklarını ifade etti. İşte detaylar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaygıları gideren bir İsveç istiyoruz

NATO üyeliği için adımlar atan İsveç'te yeni kurulan hükümetin Başbakanı Ulf Kristersson, Başkan Erdoğan ile Ankara'da görüştü. Kritik görüşme sonrasında ikili ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamaları:

İSVEÇ'İN GÜVENLİK KAYGILARINI ANLIYORUZ

"İkili münasebetlerimizin yanı sıra Türkiye-AB ilişkileri, Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirdik.

Türkiye NATO'nun açık kapı politikasının her daim güçlü temsilcisi olmuştur. İsveç ve Finlandiya'nın müzakerelerine bu yaklaşım doğrultusunda Madrid'de onay verdik. İsveç'in güvenlik kaygılarını anlayışla karşılıyoruz.

"TAAHHÜTLERDEN MEMNUNİYET DUYDUK"

Türkiye PKK, YPG, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadele ediyor. Son olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde 29'u bu bina çevresinde olmak üzere 252 insanımız şehit edildi. Sayın Başbakan bugün Gazi Meclisimizi ziyaret ederek, FETÖ terör örgütünün demokrasimizin kalbine nasıl hançer saplamaya çalıştığını bizzat yerinde görmüş oldu.

Madrid'de imzalanan üçlü muhtırada da vurgulandığı üzere terörizmle mücadelede tam dayanışma ve işbirliğidir. Yeni İsveç hükümetinin taahhütlerinden memnuniyet duyduk. Savunma sanayinde ülkemize uygulanan kısıtlamaların kaldırılması olumlu adım teşkil ediyor.

"DAHA OLUMLU BİR TABLOYLA KARŞILAŞMAYI ÜMİT EDİYORUZ"

Muhtırada kayıtlı hükümlerin somut adımlarla hayata geçirilmesine yönelik beklentilerimizi açık biçimde paylaştık. Terör örgütlerinin İsveç'in demokratik ortamını istismar etmesi engellenmelidir. Üçlü muhtıranın eksiksiz uygulanması akabinde İsveç'in NATO üyeliğinin gerçekleşmesi samimi temennimizdir.

Üçlü muhtırada kayıtlı hususların uygTahulanmasını sağlamak ve izlemek için kurulan ortak mekanizmanın ikinci toplantısı ay sonuna doğru Stockholm'da düzenlendiğinde daha olumlu tabloyla karşılaşmayı ümit ediyoruz.

Ticaret hacmimiz 3,7 milyar dolara ulaşarak geçen sene rekor kırdı. Bu rakamı ilk planda 5 milyar dolar düzeyine çıkarmayı hedefliyoruz. Sayın başbakan ile işadamlarımızın önünü açmak için neler yapabileceğimizi görüştük.

Sayın Başbakanın ziyaretinin ilişkilerimizde ortak çıkarlarımızın doğrultusunda yeni sayfa açmasını temenni ediyorum.

Kristersson'un açıklamaları:

ANKARA'DA OLMAK BİR ŞEREF

Sayın Cumhurbaşkanı, burada bizi ağırlamış olduğunuz için teşekkür ederim. Başbakan olarak AB dışında ilk ikili temasımı gerçekleştiriyorum. Ankara'da olmak bir şeref benim için.

Az önce çok verimli toplantı gerçekleştirdik sayın Cumhurbaşkanı ile. Türkiye İsveç arasındaki ilişkileri nasıl geliştirebileceğimizi konuştuk. Bizim ilişki tarihimiz yüzyıllar öncesine dayanıyor. Şarl Demirbaş'a kadar uzanıyor. Şu anda ilişkilerimizde büyük potansiyel var. Ticarette büyük atılımlar yapabiliriz.

PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜ VE TÜRKİYE'YE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ

Umuyorum ki, her iki ülke ve aynı zamanda bölgemizi birlikte koruyacağız. Tartışmalarımız güvenlik tehditlerine çok odaklandı. Benim de buradaki mesajım açık; İsveç şunu anlıyor, Türkiye'nin PKK terör örgütüne karşı vermiş olduğu kanlı savaş var ve binlerce Türk bu savaşın kurbanı olmak zorunda kaldı. Bunu anladığımızı belirtiyorum.

İsveç'in Türkiye'ye terörizmle mücadelesinde yardım etmesini istiyoruz. Hükümetim birkaç hafta önce seçildi. Bizim yetkimiz de hukuku yüceltmekti. Bunun içerisinde PKK gibi terör örgütleriyle mücadele etmek de var. İsveç için bu uzun vadeli taahhüt.

Türkiye 70 sene önce NATO'ya katıldı. Bu ittifaka katılmak bizim için hayati önem taşıyan güvenlik meselesi. Rusya'nın Ukrayna'yı illegal şekilde işgal etmesi güvenlik sorunu.

"İSVEÇ, TÜRKİYE'YE VERDİĞİ SÖZLERE RİAYET EDECEKTİR"

Bu yüzden İsveç tüm NATO üyeleri için güvenlik sağlayıcısı olmak istiyor. Sırtımıza yüklediği sorumluluğu biliyoruz. NATO'nun yeni kavramı, terörizmi bizim ortak güvenliğimizi tehdit eden pek çok tehditten biri olarak kabul ediyor. Biz biliyoruz ki terörizmden en çok etkilenen NATO müttefiklerinden biri Türkiye.

Tüm Türklere seslenmek istiyorum; İsveç Türkiye'ye yapmış olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir. Hem NATO üyesi olmadan önce vermiş olduğu taahhütleri ileride NATO müttefiki olarak vereceği taahhütlere riayet edecek. Üçlü muhtırayı tam olarak uygulayacağız.

Türkiye'nin Karadeniz'de tahıl koridorunda oynadığı role karşı takdirlerimi ilettim. Burada olmaktan şeref duyuyorum. Bizi ağırlamış olduğunuz için çok teşekkür ederim sayın Cumhurbaşkanı."

BAŞKAN ERDOĞAN: HALKIM HESABINI BİZE SORUYOR

Daha sonra tekrar sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveçli gazetecinin "İsveç'ten istenen tam olarak nedir?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bizim özellikle yapmış olduğumuz görüşmede hedef, terörle mücadelede İsveç'in bu noktadaki tutumu ve bu rakamların tabii 30 olması, 70 olması, 100 küsur olması, bunlar hepsi ayrı ayrı tartışabilecek konular. Bu arada 4 tanesi deport edildi. Şu anda FETÖ terör örgütünden İsveç'te olan bir tanesi var ki, ismini de vereceğim, Bülent Keneş, mesela bu teröristin Türkiye'ye deport edilmesi bizler için büyük önem arz ediyor. Bununla alakalı olarak da biz tabii İsveç'in daha hassas davranmasını istiyoruz. Bunun yanında, PKK, YPG, DEAŞ'la ilgili teröristler var. 40 bin vatandaşımızı teröre kurban verdik.

NATO'nun en önemli işlevi nedir? Birinci derece terörle mücadeledir. 70 yıl oldu NATO'ya gireli. NATO'da bu işin mücadelesini verdik, veriyoruz. İsveç ve Finlandiya'nın caddelerinde teröristlerin ellerinde terörist başının paçavralarıyla dolaşmalarını benim halkım gördüğü zaman hesabını bize soruyor. Biz vatandaşımıza hayır diyemeyiz. 7 ay sonra seçimde halkımızın karşısına gittiğimizde Türkiye'de terörle mücadelede zafer elde ettiniz, teröristlerle ciddi mücadelemizi halkımız biliyor. Bu konuda ciddi takdir ediyor.

Ortada bir başarı var. İstiyoruz ki, dostlarımız, özellikle 1. derecedeki NATO dostlarımızla dayanışma içerisinde olmamız lazım. Bu teröristleri ülkelerinde barındırmamak gerekiyor. Özellikle İsveç'te mi bu var? Hayır. Birçok AB üyesi ülkelerde maalesef teröristler cirit atıyor. Türkiye'den Almanya, Fransa, Hollanda, Danimarka'ya gidenler var. Teröristler orada kendilerine adeta zemin edinmişler. Bu konuda değerli dostuma şu an itibariyle beni anlayacağına inanıyorum. Önümüzde Temmuz ayına kadar süre var. Bir diğer taraftan da Haziran ayında Türkiye'de seçim söz konusu. Gerek Cumhurbaşkanlığı gerek parlamento seçimi. Bu seçimlere de hazırlanırken halkımızın karşısına çok rahat çıkabilmemiz lazım. Bunları da değerli dostumla paylaştık, görüştük. Ona göre de adımlarımızı atacağız."

"GELECEKTEKİ OLANAKLARA KAPI AÇTIK"

İsveç Başbakanı'na sorulan soruya ise Kristersson şu yanıtı verdi:

"Biz iş ilişkilerini de konuştuk. Bizimle beraber büyük bir iş camiası yetkilileri de yer alıyor. Şirketler var yanımızda. Pek çok firma şunun altını çizdi, Türk ekonomisinde çok potansiyel olduğunu söylediler. İş ikliminin müsait olduğunu, Türkiye'de kaynak bulmanın kolay olabileceğini söylediler. Buradaki iş potansiyeli açısından büyük heyecan hissettik.Bu sabah bence gelecekteki olanaklar için kapıyı açmış bulunuyoruz.

Terörle ilgili olarak biz üçlü muhtıradaki her şeyi konuştuk. Biz bunu çok ciddiye alıyoruz. İsveç'teki tutum, terörle mücadele etmemiz lazım. Burada kuşku yok. Her iki ülke de terörün mağduru oldu; elbette Türkiye İsveç'ten çok daha mağduru oldu. Bunu çok ciddiye alıyoruz. Bu sebeple de NATO işbirliğinin sacayağının terörle mücadele olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Elbette kararların hepsi İsveç hukuku gözetilerek, uluslararası sözleşmeler göz önüne alınarak alınacak.

Tüm bu hususlar muhtırada yer alıyor. Muhtıranın önemli kısmını tamamladık diye düşünüyorum. Bazılarını yapma aşamasındayız. Terörle mücadele mevzuatında İsveç büyük adımlar atacak. Bu da yasal otoritelere daha fazla kas gücü sağlamış olacak. Hem İsveç topraklarında terörle mücadele etmek, bu terör faaliyetleri ister Türkiye'yi ister İsveç'i hedef alıyor olsun."

RESMİ TÖRENLE KARŞILADI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'u resmi törenle karşıladı.

İSVEÇ'İN İSTEĞİ NATO ONAYI

Kristersson'dan önce geçtiğimiz hafta Türkiye'ye gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve "Zamanı geldi, Finlandiya ve İsveç'in tam üye olmaları gerekli" mesajını vermişti.

İsveç Başbakanı'nın ziyaretinin ana gündeminde de İsveç'in NATO üyeliğinin TBMM'de onaylanması isteği bulunuyor.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Görüşmelerimizde ilişkilerimizi her alanda geliştirmeye yönelik ortak iradelerimizi belirledik. Bölgesel ve küresel meseleleri değerlendirdik. Türkiye NATO'nun açık kapı politikasının her daim destekçisi olmuştur. Bu nedenle Madrid'de iki ülkenin katılımına onay verdik. Türkiye, PKK, YPG/PKK, FETÖ gibi terör örgütleri ile mücadele ediyor. Bu örgütlerin hain saldırılarında 40 bini aşkın vatandaşımızı kaybettik.

Erdoğan'dan çok net mesaj: Kaygılarımızı gideren bir İsveç istiyoruz
"GÜVENLİK KAYGILARIMIZIN GİDERİLDİĞİNİ GÖRMEK İSTİYORUZ"

İsveç, kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor, bizde kendi güvenlik kaygılarımızın giderildiğini görmek istiyoruz. Yeni İsveç hükümetinin üçlü muhtırayı uygulama taahhütlerini vermesinden memnuniyet duyduk. Terör örgütlerinin İsveç'in demokratik ortamını istismar etmesi engellenmelidir. Üçlü muhtıranın eksiksiz uygulanmasının akabinde İsveç'in NATO üyeliğinin gerçekleşmesi samimi temennimizdir.

"DAHA OLUMLU BİR TABLO İLE KARŞILAŞMAYI ÜMİT EDİYORUM"

Finlandiya'nın da dahil olduğu daimi ortak mekanizmanın ikinci toplantısı düzenlediğinde daha olumlu bir tablo ile karşılaşmayı ümit ediyorum. İsveç ile ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene rekor kırdı.

TÜRKİYE İSVEÇ'TEN NE İSTİYOR?

Özellikle yapmış olduğumuz görüşmedeki hedef terörle mücadelede İsveç'in bu noktadaki tutumu. İade edilecek teröristlerin rakamları 30 olması 100 olması tartışılabilecek konular. 4 tanesi deport edildi. Bülent Keneş adlı teröristin Türkiye'ye deport edilmesi bizler için önem arz ediyor. İsveç'in daha hassas davranmasını istiyoruz. YPG/PKK ile ilgili teröristler var. Biz 40 bin vatandaşımızı teröre kurban verdik. NATO'nun en önemli görevi terörle mücadeledir. Şu anda gerek İsveç gerek Finlandiya, bu teröristlerin PKK paçavralarıyla dolaşmalarını gördüğümüz zaman vatandaşımız bunun hesabını bize soruyor. 'Bunları görmüyor musunuz?' diyorlar. NATO'daki dostlarımızla dayanışma içerisinde olmamız lazım. Bu teröristleri ülkelerinde barındırmamaları gerekiyor. Birçok Avrupa ülkesinde teröristler cirit atıyor. Almanya'da Hollanda'da, Fransa'da yaşamlarını sürdürüyorlar. Önümüzdeki temmuz ayına kadar bir süre var, haziran ayında da Türkiye'de bir seçim söz konusu. Bu seçimlere hazırlanırken halkımızın karşısına çok rahat çıkabilmemiz lazım.

İsveç Başbakanı'nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye'ye terörizmle mücadelesinde yardım etmek istiyoruz. İsveç PKK'yı bir terör örgütü olarak görüyor. İsveç, Finlandiya ile beraber NATO'ya başvurdu. Türkiye 70 sene önce katıldı. Bu ittifaka katılmak bizim için çok önemli bir güvenlik meselesi. Bizim yanımızda Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi güvenlik tehdidi oluşturuyor.

"ÜÇLÜ MUHTIRAYI TAM OLARAK UYGULAYACAĞIZ"

Terörizmden en çok etkilenen NATO müttefiklerinden biri Türkiye. İsveç Türkiye'ye yapmış olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir. İleride de müttefik olarak verilen taahhütleri yerine getirecektir. Üçlü muhtırayı tam olarak uygulayacağız.

TERÖRLE MÜCADELEDE HANGİ SOMUT ADIMLAR ATILACAK?

Görüşmemizde iş ilişkilerimizi de konuştuk. Yanımızda bulunan iş heyetleri, Türkiye'deki iş ikliminin müsait olduğunu, kaynak bulmanın kolay olduğunu, ihracat için büyük bir merkez olduğunu söylediler. Üçlü muhtıradaki her şeyi konuştuk. Bunu çok ciddiye alıyoruz. Terörle mücadele etmemiz lazım. Her iki ülke de terörün mağduru oldu. İsveç bunun ne anlama geldiğini biliyor. Bu sebeple NATO iş birliğinin bir ayağının terörle mücadele olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Muhtıranın önemli bir kısmını tamamladık. İsveç bu senenin sonunda büyük adımlar atacak. İsveç terörle mücadelede daha fazla güç sağlayacak.

NATO için yakın markaj: İsveç Başbakanı Ankara’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsveç Başbakanı Kristersson ortak basın toplantısı konuşması: İsveç tüm taahhütlere uyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsveç kendi güvenliği için NATO üyeliğini istiyor, biz de kendi güvenlik kaygılarımızın giderilmesine destek olan bir İsveç görmek istiyoruz." dedi. İsveç Başbakanı Kristersson "Tüm Türklere seslenmek istiyorum; İsveç Türkiye'ye yapmış olduğu tüm taahhütlere riayet edecektir. Hem NATO üyesi olmadan önce vermiş olduğu taahhütleri ileride NATO müttefiki olarak vereceği taahhütlere riayet edecek. Üçlü muhtırayı tam olarak uygulayacağız" dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları