Advert

Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! Bakan Koca acı haberi duyurdu: 2 kişi hayatını kaybetti, 20 yaralı

Bartın'da maden kuyusunda patlama yaşanırken olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Diğer yandan yer altında işçilerin olduğu bilgisi paylaşıldı. Bartın Valiliği tarafından yapılan açıklamada patlamanın 18.15'te yaşandığı belirtilirken,AFAD çok sayıda farklı ilden arama kurtarma ekiplerini bölgeye sevk edildiğini duyurdu. Ayrıca olay sonrası Başkan Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez patlamanın yaşandığı bölgeye ulaştı. Diğer yandan sosyal medyadan açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 işçinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin ise yaralandığını duyurdu. .

Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! Bakan Koca acı haberi duyurdu: 2 kişi hayatını kaybetti, 20 yaralı
Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! Bakan Koca acı haberi duyurdu: 2 kişi hayatını kaybetti, 20 yaralı Admin
Bu içerik 109 kez okundu.
Reklam

Bartın'da maden ocağında patlama! Onlarca işçi mahsur kaldı! Umutlu bekleyiş sürüyor

Giriş Tarihi: 14.10.2022  20:37 Son Güncelleme: 14.10.2022  21:57

Son dakikaBartın Amasra'da maden ocağında patlama! Bakan Koca acı haberi duyurdu: 2 kişi hayatını kaybetti, 20 yaralı

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde, yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Kurtarma çalışmaları sürüyor. Bakan Koca 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Son dakika: Bartında maden ocağında patlama Bakan Koca acı haberi duyurdu: 2 ölü, 20 yaralıBakan Koca 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında bir patlama olduğu ihbarı üzerine bölgeye ekipler sevk edildi. 8 işçinin kendi imkanlarıyla madenden çıktığını açıklayan Bartın Valisi Arslan "Şu an -300 kotunda 44 kişi, -350 kotunda da 5 kişi var. Kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 8 kişi kendi imkanlarıyla kurtarıldı." dedi.

Bartın’da maden ocağında patlama! Onlarca işçi mahsur kaldı! Umutlu bekleyiş sürüyorBartın'da maden kuyusunda patlama yaşanırken olay yerine çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Diğer yandan yer altında işçilerin olduğu bilgisi paylaşıldı. Bartın Valiliği tarafından yapılan açıklamada patlamanın 18.15'te yaşandığı belirtilirken,AFAD çok sayıda farklı ilden arama kurtarma ekiplerini bölgeye sevk edildiğini duyurdu. Ayrıca olay sonrası Başkan Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez patlamanın yaşandığı bölgeye ulaştı. Diğer yandan sosyal medyadan açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 2 işçinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin ise yaralandığını duyurdu. İşte detaylar...

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde, yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

Son dakika bilgisine göre Bartın'ın Amasra ilçesinde maden ocağında patlama meydana geldi. Bartın Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre patlama, saat 18.15 sıralarına eksi 300 kotunda gerçekleşti. Patlama nedeniyle bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken Bartın Valisi Nurtaç Arslan, yer altında 49 işçinin olduğunu bildirdi. Sağlık Bakanı Koca, patlamada 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini 20 kişinin ise yaralandığını duyurdu. Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da patlamaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Son dakika: Bartın Amasra’da maden ocağında patlama! Bakan Koca acı haberi duyurdu: 2 kişi hayatını kaybetti, 20 yaralı

Son dakika haberleri... Bartın'ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde, yeraltında patlama meydana geldi. Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde yeraltında patlama meydana geldi.

Son dakika: Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! Yer altında işçiler var | Video

Bartın'ın Amasra ilçesinde maden ocağında patlama! Yer altında kalan işçiler var

ÇOK SAYIDA EKİP SEVK EDİLDİ

Olay yerine AFAD, itfaiye ve çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi. Bartın Valisi Nurtaç Arslan bir patlama olduğunu, patlamanın neden kaynaklı olduğunun henüz net olmadığını söyledi.

BAKAN KOCA ACI HABERİ DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, patlama nedeniyle 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi. Koca, açıklamasında "Bartın'da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada, şu anki bilgilere göre; 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 yaralımız var. Patlamanın yaşandığı yere il merkezi ve il dışından 5 UMKE aracı ve 31 Ambulans, 1 Acil Müdahale Aracı ile toplam 149 personel görevlendirilmiştir. Acı haberleri azaltmak, tüm Türkiye'ye iyi haberler vermek için elimizden geleni yapacağız. Başımız sağ olsun." ifadelerine yer verdi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA!

Valilikten de açıklama geldi. Açıklamada patlamanın nedeni ile ilgili henüz kesin bir nedenin belirlenmediği belirtildi.

Valilik açıklamasının yanında Vali Nurtaç Arslan da yer altında işçiler olduğunu söyledi.

BAŞKAN ERDOĞAN TALİMAT VERDİ: BAKANLAR BÖLGEDE

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez patlamaya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

"TOZ DUMAN OLDU, GÖZ GÖZÜ GÖRMEDİ"

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü'ne geldi. Vali Arslan, "Kim çıktı aşağıdan? Durum nedir?" diyerek maden ocağından çıkan işçi ile konuştu.

Son dakika: Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! Patlamadan kurtulan madenci anlattı | Video

Bartın'dan acı haber geldi! 2 ölü 20 yaralı

Maden ocağından çıkan işçi, "Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz, duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi" dedi.

İŞÇİLER OCAKTAN ÇIKARTILIYOR

Patlamayı haber alan çalışanların yakınları ise maden ocağına geldi. Çalışmalar sırasında bazı işçiler ocaktan çıkarıldı. Bir işçi arkadaşlarından destek alarak yürürken, durumunun iyi olduğunu söyledi. Mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Son dakika: Bartın Amasra'da maden ocağında patlama! Yer altında mahsur kalan işçiler var | Video

2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 20 KİŞİ YARALANDI

21.47

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Patlamanın yaşandığı yere il merkezi ve il dışından 5 UMKE aracı ve 31 Ambulans, 1 Acil Müdahale Aracı ile toplam 149 personel görevlendirilmiştir. Acı haberleri azaltmak, tüm Türkiye'ye iyi haberler vermek için elimizden geleni yapacağız. Başımız sağ olsun. Bartın'da, bir maden ocağında meydana gelen patlamada, şu anki bilgilere göre; 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 20 yaralımız var.

"TRAFO KAYNAKLI OLDUĞU BİLGİSİ SEHVEN PAYLAŞILMIŞTIR"

21.43

AFAD: Bartın ili Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisi sehven paylaşılmıştır. Patlamanın nedeni henüz belirlenememiştir. Mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşılması için AFAD ve tahlisiye ekipleri seferber edilmiştir.

21.39

BAŞKAN ERDOĞAN YAKIN TAKİPTE

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada "Maden ocağı patlaması sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı @RTErdogan 'ın talimatlarıyla bölgeye intikal etmiştir. Bartın ilimizin Amasra ilçesinde meydana gelen maden ocağı patlaması ile ilgili süreci ve tüm kurumların katıldığı çalışmaların koordinasyonunu yakından takip etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

21.27

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde yeraltında meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yaptı. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Bozdağ, "Amasra'da maden ocağındaki patlama sebebiyle yaralanan ve madende mahsur kalan işçilerimize/ailelerine büyük geçmiş olsun. Yaralı işçilerimize acil şifalar diliyorum. Madende mahsur kalan işçilerimize ulaşmak, onları sağ ve salimen kurtarmak için çalışmalar devam etmektedir. Devletimiz, tüm imkan ve kabiliyetlerini seferber etmiştir. Madende mahsur kalan işçilerimizin sağ ve salimen kurtarılması hepimizin en büyük dileğidir. Patlamayla ilgi Amasra Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştır. Hadise bütün boyutlarıyla soruşturulacaktır" ifadelerini kullandı.

21.20

BU BİR GRİZU PATLAMASI

Prof.Dr. Gündüz Ökten A Haber'e konuştu: Bu gibi patlamaların çoğu grizu patlamasıdır. Ben bu olayın trafo patlaması değil grizu patlaması olduğunu düşünüyorum. Grizu patlaması olduğunda büyük göçükler de olabilir ama olmayadabilir.

21.08: İLETİŞİM BAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

"Amasra Taşköprü İşletme Müessesesi Müdürlüğü'nde meydana gelen kazanın ardından olaya müdahale etmek amacıyla devletimiz tüm kurumları ile kısa sürede harekete geçmiş, bölgede gerekli çalışmaları yürütmeye başlamıştır.

Olayın aydınlatılması ve nedeninin tespit edilmesine yönelik incelemeler devam ederken mahsur kalan maden işçilerimizin kurtarılması için çalışmalar ivedi bir şekilde sürdürülmektedir. Gerekli bilgiler, ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak paylaşılmaktadır.

Bu açıklamaların takip edilmesi, resmi makamların paylaştığı bilgiler dışındaki iddia ve spekülasyonlara itibar edilmemesi gerekmektedir."

20:39 AFAD PATLAMININ NEDENİNİ DUYURDU

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki patlamanın trafo kaynaklı olduğunu bildirdi.

Başkanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında trafo kaynaklı bir patlama meydana gelmiştir." bilgisine yer verildi.

Bölgeye, Bartın İl AFAD, Emniyet, 112, İtfaiye, Jandarma ve TTK'ya ait tahlisiye ekipleri, Sakarya İl AFAD, Kütahya İl AFAD ve Eskişehir İl AFAD ekipleri ile Kütahya, Zonguldak, Karabük ve Eskişehir İl AFAD müdürlerinin sevk edildiği belirtildi.

Zonguldak'tan da tahlisiye ekiplerinin sevk edildiği kaydedilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kütahya'dan TKİ'ye ait 20 kişilik tahlisiye ekipleri sevk edilmiştir. Kızılaydan 2 ikram aracı ve 3 personel aracı bölgeye sevk edilmiştir. Sakarya İl AFAD ve Ankara İl AFAD'dan 2 mobil koordinasyon tırı gönderilmiştir. Bölgede herhangi bir iletişim kesintisi olmamakla beraber bölgeye tedbir amacıyla 1 mobil baz istasyonu gönderilmiştir."

20.25: YANGIN RİSKİ VAR MI?

Maden Mühendisi Doç. Dr. Abdullah Fişne A Haber'e yaptığı açıklamada "Göçük olmadıysa patlama sonucu Allah korusun yangın da çıkabilir. Öyle bir durum yoksa kurtarma ekipleri oraya en kısa sürede girip madencileri çıkaracaktır. Göçük meydana gelmiş olması da muhtemeldir." ifadelerini kullandı.,

20.22: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amasra'daki maden kazası ile ilgili soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirildi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Bartın'ın Amasra ilçesindeki taş kömürü maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Olaya ilişkin 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği, soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edildiği kaydedildi.

20.20: Bartın Valisi Nurtaç Arslan: 300 kotunda 44 kişi, -350 kotunda da 5 kişi var. 8 kişi kendi imkanlarıyla kurtarıldı. Bütün ekiplerimiz seferber.

20.15: MADENDEN KENDİ İMKANLARIYLA ÇIKTI

Madenden çıkan bir madenci yaşadıklarını, "Ben kendi imkanlarımla çıktım. Güçlü bir patlama oldu. Biz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu, göz gözü görmedi." diyerek Vali Arslan'a anlattı.

Kurtarılan madenci yaşananları anlattıKURTARILAN MADENCİ YAŞANANLARI ANLATTI

20.10: ÇİP ÜZERİNDEN İŞÇİLERİMİZLE TEMASTAYIZ

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır: Baretlerdeki çip üzerinden temastayız. 87 işçiden 11'i çıkarıldı.

20.00: AFAD'DAN İLK AÇIKLAMA

Geçmiş olsun Amasra! Amasra Taşkömürü İşletmesinde henüz belli olmayan bir nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz.

19.50: AK PARTİ BARTIN MİLLETVEKİLİ TUNÇ: OCAĞA ULAŞMA KONUSUNDA SIKINTI YOK

AK Parti Grup Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç: Şu anda ocağın başındayız. Olay çok daha yeni. Bütün ekiplerin hepsi teyakkuz haline geçtiler. Patlamanın sebebi henüz belli değil. Trafo ve grizu diyenler de var. Şu anda kurtarma ekipleri bölgeye indiler. Orada yaralı olan işçilerimizi kurtarmaya devam ediyorlar. Ocağa ulaşabilme noktasında sıkıntı yok. Henüz patlama sebebini öğrenmiş değiliz. Sayın valimiz burada şu anda. Bakanlarımız da bölgeye intikal ediyorlar. İnşallah hiçbir kardeşimizin bu kazayı atlatacak diyoruz. TTK'nın arama ekipleri çok tecrübeli. Ocağa indiler şu anda işçilerimizi kurtarmaya devam ediyorlar. Şu anda kurtarma ekipleri, teknik ekipler kurtarmaya yoğunlaşmış durumda. Onları meşgul etmemiz doğru değil. Temennimiz bu patlama tesiri fazla olmayan patlama olsun, işçilerimiz hayatını kaybetmesin, bütün duamız bu.

19.40: BAKANLAR BÖLGEYE GİDİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bartın'da maden ocağındaki patlama sonrası bölgeye gidiyor

19.30: BARTIN VALİLİĞİNDEN RESMİ AÇIKLAMA

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, "Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sıralarında -300 kotunda henüz nedeni belli olmayan kısmi bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek gerekli çalışmalara başlanmıştır." ifadeleri kullanıldı.

."YER ALTINDA 49 İŞÇİ VAR"

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, yer altında 49 işçi bulunduğunu belirtti. Vali Arslan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Arama kurtarma çalışmaları çok sayıda ekiple devam ediyor. Eksi 300 kotunda 44 kişi, eksi 350 kotunda 5 kişi var. 8 kişi kendi imkanlarıyla kurtarıldı. 6 kişi de yer altından çıkarıldı."

Bartın Valisi Nurtaç Arslan'dan açıklama | Video

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amasra'daki maden kazası ile ilgili soruşturma başlatıldı. Olayla ilgili 3 savcı görevlendirildi.

Adalet Bakanı Bozdağ: Madende mahsur kalan işçilerimizin sağ ve salimen kurtarılması hepimizin en büyük dileğidir. Patlamayla ilgi Amasra Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatmıştır. Hadise bütün boyutlarıyla soruşturulacaktır

CUMHURBAŞKANLIĞI'DAN AÇIKLAMA

Bartın'daki maden ocağında meydana gelen patlamaya ilişnkin açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı, gelişmelerin tüm kurumlar tarafından takip edildiğini bildirdi. Yapılan açıklamada "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başkan Erdoğan'ın talimatlarıyla bölgeye intikal etmiştir." denildi.

AFAD: PATLAMA TRAFO KAYNAKLI DEĞİL

AFAD'dan yapılan açıklamada "Bartın ili Amasra ilçesinde maden ocağında meydana gelen patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisi sehven paylaşılmıştır. Patlamanın nedeni henüz belirlenememiştir. Mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşılması için AFAD ve tahlisiye ekipleri seferber edilmiştir." denildi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları