Advert
Reklam

Alevi kanaat önderlerinden Başkan Erdoğan'a teşekkür! "Cumhuriyet tarihinin en büyük adımıdır"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların bir araya geldiği mekanların meselelerinin takibi için Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın kurulacağını açıklaması Alevi kanaat önderleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Cemevi başkanları ve kanaat önderleri, "Alevilerin yıllardır beklediği büyük adımı sayın Cumhurbaşkanı attı. Cumhuriyet tarihinin en büyük adımıdır. Bu açıdan Erdoğan'a duyarlılığı nedeniyle teşekkür ediyoruz" dedi.

Alevi kanaat önderlerinden Başkan Erdoğan'a teşekkür!
Alevi kanaat önderlerinden Başkan Erdoğan'a teşekkür! Admin
Bu içerik 96 kez okundu.
Reklam

Alevi kanaat önderlerinden Başkan Erdoğan'a teşekkür! "Cumhuriyet tarihinin en büyük adımıdır"

Giriş Tarihi: 9.10.2022  07:00Son Güncelleme: 9.10.2022  07:02

Alevi kanaat önderlerinden Başkan Erdoğan'a teşekkür: Cumhuriyet tarihinin en büyük adımı

Başkan Erdoğan'ın, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların bir araya geldiği mekanların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuracaklarını belirtmesi Alevi Bektaşi vatandaşlar ve kanaat önderleri tarafından olumlu karşılandı.

GÜNDEMSabah

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların bir araya geldiği mekanların meselelerinin takibi için Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın kurulacağını açıklaması Alevi kanaat önderleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Konuyla ilgili görüşlerini SABAH'la paylaşan Cemevi başkanları ve kanaat önderleri , "Alevilerin yıllardır beklediği büyük adımı sayın Cumhurbaşkanı attı. Cumhuriyet tarihinin en büyük adımıdır. Bu açıdan Erdoğan'a duyarlılığı nedeniyle teşekkür ediyoruz"dedi.

Alevi kanaat önderlerinden Başkan Erdoğan’a teşekkür: Cumhuriyet tarihinin en büyük adımıBaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların bir araya geldiği mekanların meselelerinin takibi için Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın kurulacağını açıklaması Alevi kanaat önderleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Cemevi başkanları ve kanaat önderleri, "Alevilerin yıllardır beklediği büyük adımı sayın Cumhurbaşkanı attı. Cumhuriyet tarihinin en büyük adımıdır. Bu açıdan Erdoğan'a duyarlılığı nedeniyle teşekkür ediyoruz" dedi.

Başkan Erdoğan'ın Alevi vatandaşlara yönelik açıkladığı yeni adımları değerlendiren Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Dr. Beyzade Özkahraman, "Şahkulu Sultan Dergahı bir inanç merkezi olarak görev yapmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına hizmet etmiş bir kurumdur. İlk kez bir Cumhurbaşkanı bizim dergahımızı ziyaret etmiş oldu.


Bu ziyaretten son derece memnun olduk. Bu ülkede yaşayan Alevi-Sünni kardeşliği açısından önemli bir sayfa açıldığını düşünüyorum. Kültür Bakanlığı bünyesinde Alevi- Bektaşi inançlı yurttaşlarımızı temsil edecek bir kurum kuruluyor. Güzel bir gelişme. Bu kurum bünyesinde tüm Alevi- Bektaşi yurttaşlarımızın, Cemevi giderlerinin karşılanması, kira giderlerini kaldırılması gündeme geliyor.


Bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. Aynı camilerde olduğu gibi burada da çalışan, temizlik personeli, aşçılar, güvenlik hizmeti verenlerin hepsinin zaman içinde de maaşlarının karşılanacağını umut ediyoruz. Sonuç olarak, birçok alevi yurttaşımız bunları olumlu bir gelişme olarak buluyor" dedi.

"CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ADIMI"

Tunceli Cemevi Başkanı ve Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt ise Alevilerin hakkını Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın teslim ettiğine dikkat çekerek, konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: "Çok olumlu gelişmeler. Yıllardır gayretini verdiğimiz çözümünü beklediğimiz sorunlardı bunlar. Devlet nezdinde yapılmış en önemli adım. Cumhuriyet tarihinin en büyük adımıdır.


Aleviler açısından atılmış en önemli adım olarak görüyorum. Ben toplantıdan sonra Tunceli'ye döndüm. Biz devletimizle, milletimizle beraber önemli bir adım attık. Bu ülkenin beraberliğini, kardeşliğini pekiştirecek şekilde daha ileriye götürme gayretindeyiz. Erdoğan'a duyarlılığı nedeniyle Alevi toplumu adına teşekkür ediyorum"

"ÇOK SEVİNDİRİCİ"

İzmir'de Evrensel Alevi Bektaşi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı avukat Ali İhsan Şahin ise şunları söyledi: " Cemevlerinin giderlerinin karşılanması sağlanacak. Alevi dedelerine maaş bağlanacak. Cemevlerinin elektrik ve su paraları da karşılanacak. Alevilerin yıllar süren mücadelelerinin sonucu oldu.


Çok sevindik. Alevilerin bugüne kadar oy verdikleri partiler bununla çok alakadar olmadılar. Devlet cemevlerini tanımış oldu. Fiilen vardık hukuken yoktu. Artık hukuken de varız. Ulaşım parası bulmakta zorluk çeken dedeler de vardı. Artık ekonomik sıkıntı çekmeyecekler" dedi.

"KARDEŞÇE YAŞAMAYA DEVAM"

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Gültepe Cemevi Kurucu Başkanı olan Serkan Saliş(44) cemevleri için atılan adımları çok kıymetli bulduğunu belirterek, "Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurumunu yerinde ve kıymetli bulduğumuzu ifade etmek istiyorum.


Sevgili Yunus Emre'nin söylediği gibi 'Gönüller yapmaya geldik' şiarıyla her bir karışı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu topraklarda,kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen tüm gönül dostlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi.

"ÇOK GÜZEL BİR TABLO"

Erzurum Erenler Alevi Bektaşi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ertürk Karaman da Erdoğan'a teşekkür ederek, "Birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek adına çok önemli bir adım atıldı ve çok samimi bir yol aldık. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, cemevinin yapımında her aşamada yanımızda oldu.


30 milyon liralık bir yatırımdan bahsediyoruz. Hem cemevi hem de içinde kursların, kütüphanelerin olduğu bir kompleks. Bu çok güzel bir tablo. Bu çatı altında kardeşçe yaşadığımızın, aramızda hiçbir ayrımın olmadığının en güzel cevabı da bu projeler oldu" dedi.

"BÜYÜK BİR MUTLULUK"

Alevi dedesi ve kanaat önderi Ahmet Uğurlu, "Cemevini yapanları, yaptıranları hak tanıyanları yüce devletimizi takdir ediyorum, şükranla karşılıyorum. Biz bu topraklarda yüzlerce yıldır birlik ve beraberlik içinde yaşadık. Bu birliği bozmak isteyenlere hiç birimiz fırsat vermedik. Şimdi cem evlerimiz bir çok şehirde devletimiz tarafından yaptırılıyor. Bu büyük bir mutluluk" dedi.

Aleviler için yeni adımlar! Başkan Erdoğan açıkladıALEVİLER İÇİN YENİ ADIMLAR! BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLADI

Alevi açılımında yeni bir dönem başlatıyorALEVİ AÇILIMINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLATIYOR

Aleviler için yeni adımlar! Başkan Erdoğan açıkladıALEVİLER İÇİN YENİ ADIMLAR! BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLADI

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa değişikliğiyle aile kurumumuza yönelik tehditlerin önüne bir set daha çekmiş olacağız
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları
İşte son seçim anketi! Kısa sürede büyük fark! Tam 31 puan birden... AK Parti CHP MHP İYİ Parti HDP güncel oy oranları