Advert

Manisa Soma'da ve Mersin'de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

nnnnnnnnnMANİSA VALİLİĞİ AÇIKLADI Manisa Valiliği'nin yangın ile ilgili yaptığı açıklamada, "Meydana gelen orman yangını nedeniyle 104 nüfuslu Heciz Mahallesinde ikamet eden vatandaşlarımız ile 1000 kadar küçükbaş hayvanın tedbir amaçlı tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Beyce ve Kızılören Mahallelerinde de gerekli tedbirler alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.Mersin'in Gülnar ilçesinde bu sabah başlayan ve halen devam eden orman yangınına 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz ve 850 personelle müdahale edilirken, Milli Savunma Bakanlığı da bölgeye hava desteği gönderdi. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, "Rüzgar hızını biraz kesmiş durumda. Mücadele devam ediyor. Can kaybımız yok 110 hane tamamen tahliye edildi." dedi. Yangın nedeniyle Mersin-Antalya kara yolu ulaşıma kapatıldı..

Manisa Soma'da ve Mersin'de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi
Manisa Soma'da ve Mersin'de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi Admin
Bu içerik 60 kez okundu.
Reklam

SON DAKİKA: Manisa Soma'da ve Mersin'de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

Giriş Tarihi: 07.09.2022  18:08 Güncelleme Tarihi: 07.09.2022  22:39
Mersin’deki orman yangını yayılmaya devam ediyor! Alevler D-400 karayoluna ulaştı, yol kapatıldı!

Mersin’deki orman yangını yayılmaya devam ediyor! Alevler D-400 karayoluna ulaştı, yol kapatıldı!Son Dakika Haberi... Manisa'nın Soma ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken yangının yerleşim alanlarını tehdit etmesi üzerine 2 mahallede yaşayan vatandaşlar tahliye edildi. Mersin'de çıkan orman yangınına ise 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personelle müdahale ediliyor. İşte 2 ayrı noktada çıkan yangındaki son durum...
Son dakika: Mersin'de orman yangını: Ekipler müdahale ediyor! Mersin-Antalya kara yolu ulaşıma kapatıldı
Son dakika: Mersin’de orman yangını: Ekipler müdahale ediyor! Mersin-Antalya kara yolu ulaşıma kapatıldıSon dakika haberleri... Mersin'in Gülnar ilçesinde bu sabah başlayan ve halen devam eden orman yangınına 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz ve 850 personelle müdahale edilirken, Milli Savunma Bakanlığı da bölgeye hava desteği gönderdi. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, "Rüzgar hızını biraz kesmiş durumda. Mücadele devam ediyor. Can kaybımız yok 110 hane tamamen tahliye edildi." dedi. Yangın nedeniyle Mersin-Antalya kara yolu ulaşıma kapatıldı.

Mersin'in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangını, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı hava araçları ve yer ekipleri sevk edildi.

Kuvvetli rüzgarın etkili olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya'dan ekipler ile uçak ve helikopterler de söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Yangına 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz ve 850 personelle müdahale ediliyor. Çalışmalara AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar da destek veriyor.

Öte yandan, söndürme çalışmalarına katılmaya giden bir arazöz Delikaya Mahallesi'nde şarampole devrildi. Kazada yara almayan arazöz sürücüsü kendi imkanıyla araçtan çıktı.

TEDBİREN 30 EV BOŞALTILDI

Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız da yangın alanında incelemede bulundu, çalışmaları takip etti.

Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar da yangına müdahale eden ekiplere, hortum çekerek yardımcı oldu.

Ünüvar, yangına müdahalenin devam ettiğini belirterek, "Şiddetli rüzgara rağmen 4-5 uçak müdahale ediyor. Sıkıntı yaşayabilecek vatandaşlarımızın tahliyesiyle ilgili çalışmalar devam etmekte. Allah'ın izniyle yangını söndüreceğiz." diye konuştu.

Yangın nedeniyle bölgedeki 30 ev tedbiren boşaltıldı. Evlerinden tahliye edilen vatandaşlar için Gülnar'daki iki lise barınma yeri olarak hazırlandı.

Manisa  Soma'daki yangın nedeniyle 2 mahalle boşaltıldı
Manisa'da çıkan orman yangını kısmen kontrol altında
MAHALLELER BOŞALTILDI

Rüzgarın da etkili olduğu yangının söndürülmesi için çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından tedbir amaçlı Beyce ve Heciz mahallelerinin boşaltıldığı öğrenildi.

MANİSA VALİLİĞİ AÇIKLADI

Manisa Valiliği'nin yangın ile ilgili yaptığı açıklamada, "Meydana gelen orman yangını nedeniyle 104 nüfuslu Heciz Mahallesinde ikamet eden vatandaşlarımız ile 1000 kadar küçükbaş hayvanın tedbir amaçlı tahliyesi gerçekleştirilmiştir. Beyce ve Kızılören Mahallelerinde de gerekli tedbirler alınmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Jandarma ekiplerinin de bölgedeki güvenlik önlemleri sürüyor.
Mersin'deki yangın büyüdü, ekipler bölgede! Silifke'ye sıçradı

Mersin’deki orman yangını yayılmaya devam ediyor! Alevler D-400 karayoluna ulaştı, yol kapatıldı!

Mersin’deki orman yangını yayılmaya devam ediyor! Alevler D-400 karayoluna ulaştı, yol kapatıldı!Mersin'in Gülnar ilçesinde 15 saattir devam eden orman yangınında alevler D-400 karayoluna kadar ulaştı .Yol geçici olarak ulaşıma kapatıldı.

Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkiinde bu sabah çıkan orman yangını, evlere kadar ulaştı. Yangına 850 personel, 11 uçak, 29 helikopter ve 138 arazözle müdahale edildi. Akşama kadar süren çalışmalarda yerleşim yerine yangının ulaşması engellendi. Rüzgarın da etkisi ile Kuzey doğu tarafına yönlenen yangın Karayar dağının arka kısmından Silifke ilçesi sınırlarına geldi. Yangında 15. Saate girilirken alevler eceli tünelinin çevresini sararak Mersin-Antalya D400 karayoluna kadar geldi.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise, ”Aydıncık - Silifke Devlet Yolu Büyükeceli mevki, yangın sebebiyle taşıt trafiğine kapatılmıştır. Transit trafik Aydıncık - Gülnar, Gülnar - Silifke güzergâhından sağlanacaktır” denildi.

Öte yandan araçlar yolda güvenlik güçleri tarafından durdurularak kontrollü şekilde alternatif yola yönlendirildi.

Bakanlıktan açıklama:  850 personelle müdahale ediliyor
Tarım ve Orman Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Mersin ili Gülnar ilçesi Büyükeceli mevkiinde saat 07.13’te başlayan orman yangınına saat 07.20 itibarı ile ilk müdahale yapılmıştır. Yangını kontrol altına alma çalışmaları; 11 uçak, 29 helikopter (9 adet Milli Savunma Bakanlığı, 5 adet İçişleri Bakanlığı Rezerv Güç), 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel ile devam etmektedir. Orman yangınında 5 Orman Genel Müdürlüğü personeli yaralanmış olup, tedavileri yapılmak üzere sağlık kurumlarına sevk edilmiştir.

7 Eylül 2022 tarihinde ülkemiz genelinde 13 orman yangını, 9 kırsal alan yangını çıkmıştır. Bu yangınlardan 20’si kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları sürmektedir. Mersin/Gülnar ve Manisa/Soma’da çıkan orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmaları ise devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

"110 hanede 450 vatandaşımızı tahliye ettik"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, son durumla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Rüzgarın hızının şu an itibariyle yavaş yavaş azalmaya başladığını kaydeden Pehlivan, "Mücadeleye yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Tabi henüz kontrol altına aldık diyemiyoruz ama havadan ve karadan bütün ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah öngörülen kısa süre içerisinde söndürmeyi başarırız. Çalışmalar bu noktada devam ediyor. Şu an itibariyle mahallerimizde ve yerleşim yerlerimizde bir sıkıntı yok. İlk etapta yerleşim yerlerine yönelik tedbir alınmıştı. Alınmaya da devam ediyor. 110 hanede 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Daha çok şu an kuzeydoğu istikametine yayılım söz konusu. Ona da gerekli müdahaleler yapılıyor” dedi.

Sadece 1 metruk bina yandı
Yerleşim yerlerindeki hanelerle ilgili herhangi bir problemin olmadığını, sadece ormanlık alan içerisinde bir metruk binanın yandığını söyleyen Pehlivan, "Şu an itibariyle hummalı bir söndürme çalışması sürdürülüyor. Bu çerçevede 18 helikopter, 6 uçakla yangına müdahale ediliyor. Bu helikopterler içerisinde Orman Genel Müdürlüğümüze, Jandarma Genel Komutanlığının, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yönlendirilenler var. Ayrıca 81 arazöz şu anda alanda yangın söndürme çalışmalarını devam ettiriyor. Bütün bu ekiplerde çalışan personel sayımızda 524."

460 kişi kapasiteli pansiyon hazır hale geldi
"Başta orman olmak üzere AFAD ve itfaiye personellerimiz de var. Bu süreçte vatandaşlarımızı tahliye ettiğimizi söyledik. Yangının başından itibaren afet koordinasyon merkezimizi kurduk. Ankara’da da İçişleri Bakanlığı Gamer bünyesindeki afet koordinasyon merkeziyle irtibat halindeyiz. Vatandaşlarımızın sorunsuz bir şekilde toplanmaları sağlandı. Sonra da iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındılar. Akşam saatlerinde evlerine dönme konusunda risk devam ederse barınmalarıyla ilgili de Gülnar merkezde 460 kapasiteli pansiyonlarımız hazır hale getirildi” ifadelerini kullandı.

Araröz devrildi
Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Delikaya Mahallesi'ndeki orman yangınına müdahale sırasında arazözlerden biri, şarampole devrildi. Araçtan kendisi çıkan sürücü, kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

Milli Savunma Bakanlığı devrede
Milli Savunma Bakanlığı'ndan yangına ilişkin açıklama yapıldı. MSB açıklamasında, "Mersin Valiliğinin talebi üzerine; Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına destek sağlamak amacıyla Kara Kuvvetlerimizden görevlendirilen 3 adet S-70, 5 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopter yangına havadan müdahale ediyor." denildi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN

Mersin'de orman yangını evleri tehdit etmeye başladı! TSK devreye girdi, 110 ev 450 kişi tahliye edildi

Foto GaleriMersin'de orman yangını evleri tehdit etmeye başladı! TSK devreye girdi, 110 ev 450 kişi tahliye edildiGaleriye Gözat
mersin orman yangını

TAHLİYE SAYISI 110'A YÜKSELDİ

Gelen son dakika gelişmesine göre, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, "Rüzgar hızını biraz kesmiş durumda. Mücadele devam ediyor. Can kaybımız yok 110 hane tamamen tahliye edildi." dedi.

MERSİN-ANTALYA YOLU ULAŞIMA KAPATILDI

Yangın nedeniyle Mersin-Antalya kara yolu ulaşıma kapatıldı.

Vali son durumu anlattıVALİ SON DURUMU ANLATTISON DAKİKA: Manisa Soma’da ve Mersin’de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Adil Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda öğle saatlerinde çıkan Orman Yangını havadan ve karadan müdahalelerle kontrol altına alınırken, ilçenin farklı bir noktasındaki ormanlık alanda yeniden yangın çıktı.

SON DAKİKA: Manisa Soma’da ve Mersin’de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

İlçeye bağlı Kızılören Mahallesi'nde saat 16.00 sıralarında başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.

SON DAKİKA: Manisa Soma’da ve Mersin’de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

Yangın bölgesine 10 helikopter, 6 uçak, 61 arazöz, 4 dozer, 7 yer ekibi ve 4 su tankeri sevk edildi. Alevlere, havadan ve karadan müdahale sürüyor.

SON DAKİKA: Manisa Soma’da ve Mersin’de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

Yangının, kırsal Beyce ve Heciz mahallelerine 2 kilometre kadar yaklaştığı belirtildi.

SON DAKİKA: Manisa Soma’da ve Mersin’de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

Soma İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, muhtarlar aracılığıyla ve anonslarla bölge halkını uyardı. 2 mahalle de tedbir amacıyla boşaltıldı.

 

SON DAKİKA: Manisa Soma'da ve Mersin'de orman yangını: 2 mahalle ile 110 hane tahliye edildi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti