Advert

Hükümetten Roman vatandaş adımı; 6 farklı alanda yeni eylem planı hazırlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Roman vatandaşlara yönelik 2022-2030 yıllarını kapsayacak yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planının hedefleri belirlendi. Eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal yardım ve sosyal hizmet olmak üzere 6 farklı alanın yer aldığı yeni planda, Roman vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Hükümetten Roman vatandaş adımı; 6 farklı alanda yeni eylem planı hazırlandı
Hükümetten Roman vatandaş adımı; 6 farklı alanda yeni eylem planı hazırlandı Admin
Bu içerik 138 kez okundu.
Reklam

Hükümetten Roman vatandaş adımı; 6 farklı alanda yeni eylem planı hazırlandı

Giriş Tarihi: 1.9.2022  09:19 Son Güncelleme: 1.9.2022  11:23

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Roman vatandaşlara yönelik 2022-2030 yıllarını kapsayacak yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planının hedefleri belirlendi. Eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal yardım ve sosyal hizmet olmak üzere 6 farklı alanın yer aldığı yeni planda, Roman vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Roman vatandaşlara yönelik 2022-2030 yıllarını kapsayacak yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planının hedefleri belirlendi. Eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal yardım ve sosyal hizmet olmak üzere 6 farklı alanın yer aldığı yeni planda, Roman vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

Roman vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adım attı. Bu doğrultuda bakanlık, 6 farklı alanın yer aldığı Yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırladı. İşte eğitim, sağlık, barınma, sosyal yardım gibi alanlarda Roman vatandaşlar için hazırlanan o planın detayları...

Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2022-2030) hazırlık sürecine ilişkin yol haritasını hazırlayan Bakanlık, öncelikle ilgili paydaşlarla çalıştaylarda bir araya geldi. Çalıştaylarda 2016-2021 eylem planı kapsamında yapılan faaliyetler, güncel konular, sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. Çalıştayların yanı sıra uluslararası sözleşmeler, eylem planları, ulusal mevzuat, ilgili Bakanlıkların stratejik planları ve üst politika belgeleri incelendi.

İlgili yeni kamu kurum ve kuruluşların görüş ve önerileri alındı
Daha çok paydaşa ulaşabilmek için Roman vatandaşlara sunulan hizmetlerle ilgisi olan, Romanlara yönelik faaliyetler yürüten, Bakanlığın hizmet alanını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen kurum ve kuruluşlar tespit edilerek, görüş ve önerileri alındı. Tüm bu görüş ve öneriler ışığında stratejik amaçlar ve hedefler belirlendi, eylem planına ilişkin öneriler değerlendirildi.

Roman vatandaşlara yönelik yeni sosyal konut projesi gerçekleştirilecek
Yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda, Roman vatandaşlara yönelik geliştirilecek politikalar eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal yardım ve sosyal hizmet olmak üzere 6 başlıkta ele alındı. Romanların talepleri doğrultusunda belirlenen hedeflerden bazıları şöyle:

Roman vatandaşlara yönelik yeni sosyal konut projesi gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, Türkiye genelinde Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı bölgeler belirlenecek, oturulamayacak durumda olan veya kentsel dönüşüm kapsamına giren evlerde yaşayanlar için müstakil konut projeleri hayata geçirilecek. Bu konut projelerinin içerisinde ilgili kamu kurumları tarafından oluşturulacak Sosyal Dayanışma Merkezleri (SODAM) gibi birimlerle Roman vatandaşların hizmetlere erişimleri kolaylaştırılacak.

Roman mahallelerinde Genç Ofisler kurulacak
Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılacak. Okul öncesi eğitime erişimin artırılması amacıyla fiziksel imkânlar iyileştirilecek, Roman çocuklara yönelik sanatsal ve sportif faaliyetler düzenlenerek bu faaliyetlere katılımları artırılacak. Okullara yapılacak fiziksel iyileştirmeler ve ilave faaliyetlerle Roman çocuklar arasındaki devamsızlık sorununa çözüm bulunması hedefleniyor. Roman mahallelerinde Genç Ofisler kurulacak. Gençlerin boş vakitlerinde bu merkezlerde hobi edinmeleri ve kaliteli zaman geçirmeleri sağlanacak.

Roman kadınların kooperatif kurmaları teşvik edilecek
Türkiye İş Kurumu hizmetlerinden Roman vatandaşların daha fazla haberdar olmaları ve erişimlerinin kolaylaştırılması amacıyla mahalle bazlı çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu sayede Romanların iş arama süreçlerine katılımları kolaylaştırılacak. Roman vatandaşların istihdam edilebilirliklerini artırmak için bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Ayrıca, Roman kadınların kooperatif kurmaları teşvik edilecek.

Kültür-sanat etkinliklerine erişimleri artırılacak
Roman çocuk ve gençlerin milli bilinç ve şuurla yetişmeleri amacıyla Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığına periyodik olarak ziyaretler düzenlenecek. Kamyon Tiyatro ile Romanların bulunduğu bölgelerde temsil verilerek onların kültür-sanat etkinliklerine erişimlerinin artırılması sağlanacak. Romanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde gezici kütüphaneler konumlandırılarak etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca, “Roman Ezgileri” temalı periyodik konserler düzenlenerek vatandaşlar arasındaki kaynaşma ve dayanışmanın artırılması sağlanacak.

2016-2021 eylem planında, Bakanlık uhdesinde yer alan pek çok çalışma hayata geçirildi
Yeni Strateji Belgesi ve Eylem Planının bu yılsonuna kadar son şeklinin verilip, kamuoyu ile paylaşılması planlanırken; Bakanlık, 2016-2021 yıllarını kapsayan Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesinde kendi uhdesinde yer alan pek çok çalışmayı da hayata geçirdi.  Bu kapsamda, Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı illerde, il müdürlüklerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve akademisyenlerin katılımıyla Yerel Düzey Roman Çalıştayları düzenlendi. Çalıştaylarda ilgili kurum ve kuruluşlar ile STK’ların yaptıkları çalışmalar görüşüldü, Romanların sorunları ve çözüm önerileri değerlendirildi. Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde faaliyet göstermek üzere yeni SODAM’lar açıldı. Romanların psikososyal, sosyokültürel, mesleki, sanatsal ve kişisel gelişmelerine katkıda bulunan 35 SODAM sayısının bu yıl içerisinde 47’ye ulaşması planlanıyor.

Hükümetten 'Roman açılımı' geliyor... Bakan Yanık açıkladı
Kaynak : Anadolu Ajansı  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yeni bir Roman Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırladıklarını belirterek, "Bu yeni planla eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal hizmet, sosyal yardım olmak üzere 5 farklı alanda Roman vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmeyi ve hayat standartlarını yükseltmeyi hedefliyoruz." dedi.   

Eklenme :26 Mayıs 2022 13:18

Yanık, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından bir otelde düzenlenen Roman Hakları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 20 yıllık zaman diliminde pek çok alanda Cumhuriyet tarihinin en belirgin sıçramalarına sahne olduğunu, siyasi ve toplumsal anlamda devlet ve halk arasındaki mesafelerin önemli ölçüde kapandığını söyledi.

Her köşesinde başka bir kültürün yaşam sürdüğü Anadolu topraklarının, insanlara bambaşka renklerin bir araya gelerek muhteşem desenler oluşturduğu bir mozaik sunduğunu ifade eden Yanık, Anadolu topraklarının mazlumu kucaklayan, bağrına basan, yaşatan ve koruyan topraklar olduğunu dile getirdi.

Bakanlık olarak, sosyal hizmetleri organize ederken toplumsal dengeyi sağlamaya odaklı bir yöntem belirlediklerini vurgulayan Yanık, şöyle devam etti:

"Toplumsal adaletin güçlenmesi adına her sosyal grubun ihtiyaçlarına özel sosyal politikalar geliştiriyoruz. Bu anlamda herkese eşit yakınlıktayız, eşit yakınlıkta olmak zorundayız. Dört mevsim hayatın içinde olan, her anlarını dolu dolu yaşayan Roman vatandaşlarımızın da yüzlerinde beliren tebessüm olmak bizim için önemli. Bu sebeple Romanlara yönelik hizmetlerimizi en üst düzeyden bir eylem planıyla şekillendiriyoruz. 2016-2021 yıllarını kapsayan Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi ve Eylem Planlarıyla pek çok çalışma yürüttük, hala bu çalışmalardan önemli bir kısmı devam ediyor. Şimdi ise yeni bir Roman Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlıyoruz. Bu yeni planda eğitim, istihdam, sağlık, barınma, sosyal hizmet, sosyal yardım olmak üzere 5 farklı alanda Roman vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmeyi ve hayat standartlarını yükseltmeyi hedefliyoruz. Özellikle tam ve eşit sosyal katılım konusunda, toplumsal farkındalığın güçlenmesiyle ön yargı ve olası dışlama eğiliminin önüne geçilebileceğine inanıyoruz."

- "Roman vatandaşlarımız hakkında ülke genelinde yapılan çalışmaları raporluyoruz"

Bakan Yanık, eylem planlarıyla Roman vatandaşların sosyal gelişim ve toplumsal entegrasyonlarının seyrini gözlemlemek için de yeni bir projeye daha başladıklarını belirterek, "Kısa adı ROMSİD olan Roman Strateji Belgesi İçin Etkili Bir İzleme, Değerlendirme ve Koordinasyon Mekanizması Kurulması Projesiyle, Roman vatandaşlarımız hakkında ülke genelinde yapılan çalışmaları raporluyoruz. Ulaştığımız sonuçlar bağlamında sosyal politikalarımızın kapsayıcı ve kuşatıcı niteliğini artırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

2020-2021 yılları içinde Roman vatandaşların yoğun yaşadığı illerde, il müdürlükleri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenlerin katılımıyla Roman çalıştayları organize ettiklerini hatırlatan Yanık, bu toplantılardan elde edilen veri ve taleplerle yeni eylem planlarını şekillendirdiklerini kaydetti.

Ayrıca Romanların yoğun yaşadığı yerlerde Sosyal Dayanışma Merkezleri (SODAM) açtıklarını anımsatan Yanık, bu merkezlerin Romanların psiko-sosyal, sosyo-kültürel, mesleki, sanatsal ve kişisel gelişimlerini, dolayısıyla toplumsal entegrasyonlarını sağlamaya yönelik faaliyetler yürüttüğünü ifade etti.

SODAM'ların açıldığı günden beri özellikle kadın ve çocuklara hizmet verdiğini anlatan Yanık, "Merkezlerimizde aile eğitim programları, okuryazarlık ve meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Sağlık, eğitim, hijyen gibi konulara dikkat çeken, istihdam ve üretime katılım desteği sağlayan çalışmalar yürütüyoruz. Çalışan annelerin çocuklarına kreş hizmeti sağlıyoruz. Küçük yaşta evliliklerin önlenmesi, suç oranının düşürülmesi, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve madde bağımlılığının önüne geçilmesine yönelik programlarımız da bu kapsamda aralıksız devam ediyor." bilgisini paylaştı.

Yanık, Bakanlık olarak toplumun tüm kırılgan gruplarıyla çalışıp bu gruplarla ilgili her türlü ayrımcılık ve nefret suçuyla mücadele ettiklerinin altını çizdi.

Eğitimden sağlık hizmetlerine, iş gücü piyasasından istihdam olanaklarına kadar kamusal haklarına ulaşamayan bütün vatandaşlar gibi Roman vatandaşların da bu hakları elde edebilmeleri için Bakanlık olarak çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bununla birlikte ortak yaşam kültürünü besleyen asıl motivasyonun, toplumsal farkındalık ve karşılıklı anlayış olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. Geçmişten günümüze ayrılmaz bir parçamız olan Roman kimliğinin tarih ve kültürüne ışık tutan bu zirveyi, sosyal politikalarımızın doğru anlaşılması ve hedeflerine ulaşması bakımından çok anlamlı buluyorum. Roman yaşamını insan haklarına erişimleri açısından değerlendiren ve karşılaşılan sorunlara sağduyu ile çözüm üretmeye odaklanan bu nitelikli buluşmanın değerli kanaatlerle sonuçlanacağına inancım tam."

- "Roman vatandaşlarımız meselelerini devletin en üst düzeyinde konuşma imkanı bulmuştur"

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ise Türkiye'de 2000'li yıllara kadar Romanların sorunlarının konuşulmadığını vurgulayarak, 2002'den itibaren her konuda olduğu gibi insan hakları ve bunun doğal sonucu olarak Roman vatandaşların sorunlarının çözümü noktasında çok önemli çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

36 ilde faaliyet gösteren federasyonların ve derneklerin katılımıyla 2009'da gerçekleştirilen Roman Çalıştayı ile Roman hakları konusunda Türkiye'de yeni bir döneme girildiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, "Cumhuriyet tarihinde ilk defa Roman vatandaşlarımız meselelerini devletin en üst düzeyinde konuşma, tartışma imkanı bulmuştur." sözlerini sarf etti.

TİHEK Başkanı Muharrem Kılıç da Osmanlı devlet felsefesine bakıldığında, farklılıkları bir arada bulundurma anlayışına sahip olunduğunun görüldüğünü belirtti.

Bununla övünmek gerektiğini ifade eden Kılıç, "Bunun için ne kadar gayret sarf etsek yerindedir diye düşünüyorum." düşüncesini dile getirdi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti