Advert

Zelenskiy'den Dugina suikastına ilk açıklama: Bizim sorumluluğumuzda değil

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya yönetiminden gelen "Darya Dugina'nın Moskova'da bombalı saldırıda öldürülmesinden Ukrayna'nın sorumlu olduğu" yönündeki suçlamayı reddederek "Bu kesinlikle bizim sorumluluğumuzda değil." dedi. Zelenskiy, Dugina'nın katili Natalya Vovk'un Ukrayna vatandaşı olmadığını açıkladı.

Zelenskiy'den Dugina suikastına ilk açıklama: Bizim sorumluluğumuzda değil
Zelenskiy'den Dugina suikastına ilk açıklama: Bizim sorumluluğumuzda değil Admin
Bu içerik 54 kez okundu.
Reklam

Zelenskiy'den Dugina suikastına ilk açıklama: Bizim sorumluluğumuzda değil

Giriş Tarihi: 23.08.2022  21:24Güncelleme Tarihi: 24.08.2022  01:42

Rusya'nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin'in kızı Darya Dugina, içinde bulunduğu aracın Moskova bölgesindeki Odintsovo kentinin yakınlarında 20 Ağustos'ta infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Zelenskiy’den Dugina suikastına ilk açıklama: Bizim sorumluluğumuzda değilUkrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya yönetiminden gelen "Darya Dugina'nın Moskova'da bombalı saldırıda öldürülmesinden Ukrayna'nın sorumlu olduğu" yönündeki suçlamayı reddederek "Bu kesinlikle bizim sorumluluğumuzda değil." dedi. Zelenskiy, Dugina'nın katili Natalya Vovk'un Ukrayna vatandaşı olmadığını açıkladı.

Rusya'nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin'in kızı Darya Dugina, içinde bulunduğu aracın Moskova bölgesindeki Odintsovo kentinin yakınlarında 20 Ağustos'ta infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB), Dugina'nın bombalı saldırıyla öldürülmesinin arkasında Ukrayna özel servislerinin bulunduğunun tespit edildiğini bildirmişti.

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov da Ukrayna televizyonuna bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın iddialarını reddederek ülkesinin Dugina'nın öldürülmesiyle alakasının olmadığını söylemişti.

ZELENSKİY'DEN İLK AÇIKLAMA: BİZİM SORUMLULUĞUMUZDA DEĞİL

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya yönetiminden gelen Darya Dugina'nın Moskova'da bombalı saldırıda öldürülmesinden Ukrayna'nın sorumlu olduğu yönündeki suçlamayı reddederek "Bu kesinlikle bizim sorumluluğumuzda değil." dedi.

Zelenskiy, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, yaklaşık 60 ülke ve uluslararası örgütten liderler ve üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenen Kırım Platformu 2. Zirvesi'nin ardından açıklamalarda bulundu.

"UKRAYNA VATANDAŞI DEĞİL"

Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) Dugina'nın bombalı saldırıyla öldürülmesinin arkasında Ukrayna özel servislerinin bulunduğunun tespit edildiği yönündeki açıklamasına değinen Zelenskiy, "Bu kesinlikle bizim sorumluluğumuz değil. (Dugina'yı öldürdüğü iddia edilen Natalya Vovk) Bizim devletimizin vatandaşı değil." ifadesini kullandı.

RUSYA SUİKASTÇININ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLAMIŞTI

Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin'in kızı gazeteci Darya Dugina'nın Rusya'nın başkenti Moskova'da bombalı saldırıda öldürülmesinin ardından Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Dugina suikastinin zanlısı olarak belirlediği Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk'a ait görüntüleri yayınlamıştı.

Görüntülerde, 12 yaşındaki kızıyla birlikte 23 Temmuz'da Rusya'ya giriş yapan Vovk sınır kapısında saçlarının sarı olduğu daha sonra Moskova'dan bir ev kiralayan Vovk'un sürekli olarak bu adrese girip çıkarken saç rengini değiştirdiği görüldü. Dugina'ya yönelik bombalı saldırının düzenlendiği gün ise Vovk bir araçla Rus sınır kapısından çıkış yaparak Estonya'ya geçiyor.

Ukrayna diken üstünde

Bugün bağımsızlık gününü kutlayacak olan UkraynaRusya’dan gelebilecek bir saldırı riski nedeniyle diken üstünde. Dugina suikastı ve Kırım saldırıları sonrası Rusya’nın ‘karşılık vereceği’ öne sürülüyor.

24.08.2022 - 07:00 | Son Güncellenme: 24.08.2022 - 07:01

Ukrayna diken üstündeDIŞ HABERLER SERVİSİ - Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş devam ederken, bugün bağımsızlık gününü kutlayacak olan Kiev, Rusya’dan gelebilecek bir saldırıya karşı diken üstünde. Özellikle Ukrayna ordusunun Kırım’a yönelik karşı saldırıları ve son olarak Kremlin’in Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina’ya yönelik saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutması sonrası, Rusya’dan bir ‘karşılık’ bekleniyor.

Ukrayna diken üstündeABD’nin Kiev Büyükelçiliği de, Ukrayna’daki vatandaşlarına çağrı yaparak ülkeden ‘hemen’ ayrılmaları için güvenlik uyarısı yayınladı. Güvenlik uyarısında, Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıları vuracağı belirtildi. Açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın önümüzdeki günlerde sivil yerleşim alanlarına ve hükümet binalarına saldırılar düzenleyebileceğine dair bilgi edindi. ABD’nin Kiev Büyükelçiliği, eğer güvenliyse vatandaşlarına Ukrayna’dan özel araçlarıyla ve karayolu kullanarak ayrılmaları konusunda uyarıda bulunuyor” denildi.

 

‘Karşılık veririz’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise dün yaptığı açıklamada, bağımsızlık günlerinde yapılacak her türlü saldırıya güçlü bir şekilde yanıt vereceklerini duyurdu. Zelenskiy, ülkesinin Sovyetler’den bağımsızlığının 31. yılını kutlayacağı sırada, “Rusya’nın ekstra iğrenç, ekstra acımasız saldırılar” yapabileceğini belirtmişti.

Öte yandan yabancı ülkelerin yaptığı uyarılar sonrası Zelenskiy’in danışmanlarından Mihaylo Podolyak tepki gösterdi. Podolyak, ‘Rusya’nın 6 aydır küresel liderlik eksikliği nedeniyle terörü sürdürdüğüne’ dikkat çekerken, “Belki artık yaklaşımı değiştirmenin zamanıdır” ifadesini kullandı.

Başkent Kiev’de bugün düzenlenmesi beklenen bağımsızlık günü etkinlikleri Rusya’nın saldırı ihtimallerine karşı yasaklanmıştı. Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991’de bağımsızlığını kazandığı Bağımsızlık Günü’nün bu yılki yıl dönümü, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaliyle başlattığı savaşın 6’ncı ayına denk geliyor.

Ukrayna diken üstünde

 

Ukrayna’da dün bayrak günü kutlandı. Ukrayna bayrağında, mavi şerit gökyüzünü (barışı), sarı şerit ise buğday tarlalarını (refahı) temsil ediyor. Sovyetler döneminde yasaklanan bayrak, Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından yeniden kabul edilmişti.

Ukrayna diken üstünde

 

‘Rusya için öldü’ dedi

Rusya’nın başkenti Moskova’da 21 Ağustos’ta katıldığı bir etkinlik dönüşünde aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu hayatını kaybeden ve Rusya’nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı olan Rus gazeteci Darya Dugina için cenaze töreni gerçekleştirildi. Törene saldırının asıl hedefi olan, ancak araçta bulunmayan siyaset uzmanı Aleksandr Dugina ve Rus siyasetçiler katıldı.

Törende konuşan Aleksandr Dugin, “O Rusya için öldü” derken, Ukrayna’daki savaşa da değindi. Dugin savaşın Ukrayna ile Rusya arasında olmadığını, “Karanlık ile aydınlık arasında” olduğunu iddia etti. Batı karşıtı, aşırı milliyeti görüşleri Rusya’da ana ideoloji haline gelen Dugin, Ukrayna işgalinin de fikir babası olarak görülüyor.

Ukrayna reddetti

Öte yandan Ukrayna yönetimi Rusya’dan kendilerine yöneltilen suçlamaları bir kez daha reddetti. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Dugina suikastının faili olarak resmen Ukrayna istihbaratını sorumlu tutmuştu. Dün Ukrayna yönetimi buna yanıt verdi. Ulusal Güvenlik Ve Savunma Konseyi Sözcüsü Oleksiy Danilov, “Biz bu şekilde çalışmayız” diyerek suçlamaları reddetti.

 

Dugina suikastı: Zelenskiy’den Rusya’nın suçlamalarına ret

 

 

Putin’in akıl hocası Aleksandr Dugin’in kızı öldürüldü!PUTİN'İN AKIL HOCASI ALEKSANDR DUGİN'İN KIZI ÖLDÜRÜLDÜ!

Görüntüler yayınlandı! İşte Dugina’nın katiliGÖRÜNTÜLER YAYINLANDI! İŞTE DUGİNA'NIN KATİLİ

Dugina’nın yakın arkadaşı suikastı A Haber’de anlattıDUGİNA'NIN YAKIN ARKADAŞI SUİKASTI A HABER'DE ANLATTI

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti