Advert

Karanlık cinayetlerin sır perdesi aralandı! Necip Hablemitoğlu ve İhsan Güven suikastlerinde FETÖ kumpası

Hablemitoğlu suikastında tetiği çeken parmağın, Dost Tarikatı lideri İhsan Güven ve eşi Sibel Güven’i öldüren silahı da ateşlediği ortaya çıkmıştı. Güven suikastının örgütsel şüphelisi FETÖ'nün, cinayet dosyasını nasıl kararttığının detayları da deşifre oldu. İhsan Güven cinayetinin arka planındaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) izinin nasıl saklandığına dair yeni bulgular ortaya çıktı. Buna göre Güven suikastının örgütsel şüphelisi olan FETÖ, cinayet dosyasını tamamen karartarak beş sözde şüpheli buldu ve yargılayıp ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etti.

Karanlık cinayetlerin sır perdesi aralandı! Necip Hablemitoğlu ve İhsan Güven suikastlerinde FETÖ kumpası
Karanlık cinayetlerin sır perdesi aralandı! Necip Hablemitoğlu ve İhsan Güven suikastlerinde FETÖ kumpası Admin
Bu içerik 103 kez okundu.
Advert

Karanlık cinayetlerin sır perdesi aralandı! Necip Hablemitoğlu ve İhsan Güven suikastlerinde FETÖ kumpası
Giriş Tarihi: 27.7.2022  06:59 Son Güncelleme: 27.7.2022  07:00

Karanlık cinayetlerin sır perdesi aralandı! Necip Hablemitoğlu ve İhsan Güven suikastlerinde FETÖ kumpasıNecip Hablemitoğlu suikastında tetiği çeken parmağın, Dost Tarikatı lideri İhsan Güven ve eşi Sibel Güven’i öldüren silahı da ateşlediği ortaya çıkmıştı. Güven suikastının örgütsel şüphelisi FETÖ'nün, cinayet dosyasını nasıl kararttığının detayları da deşifre oldu.

İhsan Güven cinayetinin arka planındaki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) izinin nasıl saklandığına dair yeni bulgular ortaya çıktı. Buna göre Güven suikastının örgütsel şüphelisi olan FETÖ, cinayet dosyasını tamamen karartarak beş sözde şüpheli buldu ve yargılayıp ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm etti.

Bu beş kişi, FETÖ devletten uzaklaştırıldıktan sonra 2016'da görülen davanın karar duruşmasında ise beraat etti. FETÖ'nün Necip Hablemitoğlu suikastında tetiği çeken Ahmet Tarkan Mumcuoğlu'nun izine ve dolayısıyla FETÖ'ye ulaşılmaması için İBDA-C örgütü üyesi birini ve ona yardım ettiği öne sürülen dört kişiyi yakalayıp suikastı kararttığı anlaşıldı.

AHMET TARKAN MUMCUOĞLU

Bu karartma, FETÖ'nün yurtdışındaki firari savcısı Zekeriya Öz'ün 2008'de Özel Yetkili Savcı iken İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazdığı yazıda çarpıcı biçimde görülüyor. Öz'ün yazısında, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan yazar Ergün Poyraz'ın Tarikat, Siyaset ve Cinayet adlı kitabında Hablemitoğlu cinayeti ile İhsan Güven cinayeti arasında ikiz derecesinde benzerlikler olduğundan söz edildiği belirtiliyor.

Yıllar sonra açığa çıkan gerçeği FETÖ, "Ergün Poyraz Ergenekon Terör Örgütü'nden manipülatif bilgiler alıyor" diyerek Poyraz'ı soruşturmaya dâhil edip karartı. Öz'ün o dönemde mahkemeye yazdığı yazıda yer alan en çarpıcı kısımlardan biri şu: "Ergün Poyraz'ın kitabının 281. sayfasında Necip Hablemitoğlu ve İhsan Güven cinayetinin çoğu yönden benzerlikler gösterdiği, İhsan Güven cinayetinin çözülmesi durumunda Necip Hablemitoğlu cinayetinin de çözüleceği yönünde bilgilerin bulunduğu anlaşılmıştır." Bu yazıdan, kitapta iki cinayet arasındaki ikizliğin tespitinin FETÖ'yü son derece rahatsız ettiği ve FETÖ'nün kendi azmettirdiği iki suikastın karartılması için soruşturmanın seyrini 180 derece değiştirdiği anlaşılıyor.

Yazıda ayrıca Poyraz'ın kitabında İhsan Güven'in Fetullah Gülen davası ile alakalı olarak dönemin DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel'e bilgi ve belge ilettiği bahsinin yer aldığı belirtiliyor ve "Ergün Poyraz'ın notlarında da Nuh Mete Yüksel'le birçok görüşmesinin bulunduğu anlaşılmıştır" deniliyor. İhsan Güven cinayeti davasında 2012'deki ilk kararı veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerinin tamamı ile savcının FETÖ'cü olduğu da ortaya çıktı. Meslekten ihraç edilen mahkeme heyeti içinde şu isimler yer alıyordu: Rüstem Eryılmaz (Başkan), Hadi Çağdır (Üye), Mesut Özcan (Üye). Ayrıca savcı İsmail Tandoğan da FETÖ'den ihraç oldu

'ULUSALCI KOMUTANLAR YAPTI' ALGISI OLUŞTURULDU
FETÖ, tıpkı İhsan Güven cinayeti gibi Necip Hablemitoğlu suikastının çözümünü engellemek için de akıl almaz planlar yaptı ve devreye soktu. Sabah'ta yer alan habere göre, FETÖ, Necip Hablemitoğlu'nun ulusalcı generallerin talimatıyla öldürüldüğü algısını yaymak için yolsuzluk.com adlı bir site kurdu. Yolsuzluk. com, aslında FETÖ'cüler tarafından yönetilen bir siteydi. Zaten Hablemitoğlu da bu sitenin örgüt tarafından yönetildiğini söylemişti. Ancak siteyi TSK'nın komuta kademesindeki üst düzey isimleri yıpratmak için kuran FETÖ'cüler Hablemitoğlu'nun da kendi yazarları olduğunu öne sürecek kadar ileri gitti.


KOMUTANLA KONUŞMAYI KOYMUŞLAR!
Zekeriya Öz'ün cinayeti karartmak için hazırladığı dosyanın eklerinde MGK Genel Sekreterliği de yapan kuvvet komutanlarından Cumhur Asparuk ile İhsan Güven arasında geçen bir konuşmanın tapesi de yer alıyor. Bu tapede Güven'in "O Fetullah hakkında da kitaplar yazmıştık. Akademi Komutanı 'Bu kitapları kütüphanemize koymamıza izin verir misiniz?' diye sordu. Ben de cevap verdim: 'Kafanıza koyun, kafanıza…' Bu tapeden Güven'in Gülen'le ilgili yazdığı kitapların FETÖ'yü rahatsız ettiği ve maktulün bu yüzden hedef seçildiği anlaşılıyor.


'KARDANADAM11' E-POSTA ADRESİ...
FETÖ, tıpkı Hablemitoğlu suikastında olduğu gibi azmettirdiği İhsan Güven cinayetini de karartmak için kendi polislerine 'Kardanadam11 @Gmail. com' isimli sahte e-mail adresinden e-posta ihbarı yaptı. Hablemitoğlu ve Güven'i öldürten örgütün bir üyesi yazmış gibi gösterilen bu ihbarda her iki suikastta da 'Ergenekon' şüpheli gibi gösterildi ve şöyle denildi: Bazı özel operasyonlarda kullanılan şahıslar ve ulaşılabilecek yakınları Özel Kuvvetler gibi birimlere alınarak inceleniyor. İBDA/C içerisinden bazı şahısların da yine bizim tavsiyemizle Özel Kuvvetlere alınarak eğitim verildiğini biliyorum.

FETÖ TEHDİDİNE İŞARET ETTİLER 2 YIL ARAYLA SUSTURUCULU SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜLER
Fetullahçılar Türkiye'nin yüz yüze olduğu en tehlikeli tehdit odağıdır" tespitinde bulunan Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Bu suikasttan 2 yıl sonra 1 Mayıs 2004'te Tuzla'da Dost Tarikatı lideri İhsan Güven ve eşi katledildi. Hablemitoğlu, ölümünden bir süre önce İhsan Güven'le Fetullahçı yapılanmanın ne kadar tehlikeli bir örgüt olduğunu konuşmuş ve Köstebek adlı kitabında kullanılmak üzere bazı gizli belgeleri kendisinden edinmişti. İki isim de susturucu silahla öldürüldü. Hablemitoğlu suikastının ardından Güven çiftinde de eski Özel Kuvvetler mensubu Ahmet Tarkan Mumcuoğlu'nun izine ulaşıldığı 25 Temmuz'da ortaya çıkmıştı.

2012'de 5 şüpheliye müebbet hapis kararı veren mahkemenin başkanı FETÖ'cü Rüstem Eryılmaz'dı. Hrant Dink davasının da kritik ismi Eryılmaz, 2016'da Manisa'da yakalanarak tutuklandı. 2016'daki yeniden yargılamada FETÖ'nün üzerine suç yıktığı 5 sanık beraat etti.

NATO'ya üye olmak isteyen İsveç'ten bir skandal daha! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cü Yılmaz Aytan'ı böyle kaçırmışlar

Giriş Tarihi: 27.07.2022  09:44 Güncelleme Tarihi: 27.07.2022  11:47
NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar


Rusya-Ukrayna savaşı sonrası NATO'ya girmek isteyen İsveç'in terör örgütü PKK/YPG'ye verdiği desteğin ardından bu kez de FETÖ skandalı ortaya çıktı. Madrid'de yapılan kritik zirve sonrası Türkiye'nin taleplerini yerine getirmeyi taahhüt eden İsveç'ten 26'sı PKK, FETÖ, DHKP- C, TİKKO üyesi 33 kişinin iadesini istemişti. Silahlı terör örgütü yönetme/kurma suçlarından iadesi istenen Yılmaz Aytan'ın ise iadesi durdurulmuştu. İsveç basınından FETÖ'cü Yılmaz Aytan ile ilgili
BU ALBÜMÜ PAYLAŞ

  • NATO’ya üye olmak isteyen İsveç’ten bir skandal daha! Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ’cü Yılmaz Aytan’ı böyle kaçırmışlar

Finlandiya ile NATO'ya üyelik başvurusu yapan ve NATO Zirvesinin gerçekleştirildiği İspanya'nın başkenti Madrid'de terör örgütlerine karşı Türkiye ile iş birliği taahhüdünde bulunarak üçlü muhtıraya imza atan İsveç, teröristlerin iadesine yönelik talepleri karşılıksız bırakmayı sürdürüyor. İsveç Yargıtayı, Terör Örgütü (FETÖ) mensubunun örgütün üst düzey yöneticilerinden sözde Afganistan imamı Yılmaz Aytan'ın iadesini durdurmuştu. FETÖ'cü Yılmaz Aytan ile ilgili İsveç basınından itiraf geldi.


.

Rusya Ukrayna savaşı sonrası İsveç ve Finlandiya NATO'ya üyelik süreci devam ederken İsveç'te PKK/YPG skandallarına bu kez de FETÖ eklendi. Madrid'de yapılan kritik zirve sonrası Türkiye'nin taleplerini yerine getirmeyi taahhüt eden İsveç'ten 33 ismin iadesi istenmişti. Silahlı terör örgütü yönetme/kurma suçlarından iadesi istenen Yılmaz Aytan'ın ise iadesi durdururlmuştu. FETÖ'cü Yılmaz Aytan ile ilgili İsveç basınından itiraf geldi...NATO’ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ’cüyü böyle kaçırmışlar

Finlandiya ile NATO'ya üyelik başvurusu yapan ve NATO Zirvesinin gerçekleştirildiği İspanya'nın başkenti Madrid'de terör örgütlerine karşı Türkiye ile iş birliği taahhüdünde bulunarak üçlü muhtıraya imza atan İsveç, teröristlerin iadesine yönelik talepleri karşılıksız bırakmayı sürdürüyor. İsveç Yargıtayı, Terör Örgütü (FETÖ) mensubunun örgütün üst düzey yöneticilerinden sözde Afganistan imamı Yılmaz Aytan'ın iadesini durdurmuştu. FETÖ'cü Yılmaz Aytan ile ilgili İsveç basınından itiraf geldi.

NATO’ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ’cüyü böyle kaçırmışlar

FETÖ'CÜYE YARDIM!

İsveç'te online yayınlanan Samnytt gazetesinin haberi skalnalı ortaya çıkardı. Haberde ülkede FETÖ'cülere nasıl yardım edildiği gözler öününe serilirken FETÖ'cü Yılmaz Aytan'ı Türkiye'ye iade etmemek için neler yapıldığı detaylarıyla anlattı.

 NATO’ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ’cüyü böyle kaçırmışlar

TERÖRİSTE YARDIM

Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından silahlı terör örgütü yönetme/kurma suçlarından iadesi istenen, ancak İsveç tarafından iadesi durdurulan Yılmaz Aytan hakkındaki haberde "İsveç aktif bir şekilde Türkiye'nin terörizm suçlamasıyla iadesini istediği Yılmaz Aytan'a yardım etti.

NATO’ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ’cüyü böyle kaçırmışlar

SKANDAL BAŞLIK

İsveç, Aytan'ı Erdoğan'ın burnunun dibinde kaçırmayı başardı" ifadeleriyle İsveç'in açıkça Aytan'a yardım ettiği ifşa edildi.

NATO’ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye’nin iadesini istediği FETÖ’cüyü böyle kaçırmışlar

PASAPORTUNA EL KONULDU

Haberde, 2018 Aralık ayında Afganistan'da bulunan Yılmaz Aytan burada eğitimci olarak bulunduğu sırada Afganistan'ın FETÖ baskınları dolayısıyla ülkeden kaçmaya çalıştı. Afgan yetkililer ise Aytan'ı tutuklayarak ev hapsine aldılar ve pasaportuna el koydu.

 NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar

İADE EDİLECEKKEN İSVEÇ DEVREYE GİRDİ

Türkiye, örgütün üst düzey isimleri arasında olan Aytan'ın Türkiye'ye iadesini istedi. Haberde, Afganistan FETÖ'cü ismi Türkiye'ye iade etmek üzereydi ancak Aytan Afganistan'dayken İsveç'e iltica talebinde bulunduğu belirtildi. Talebin kabul edilmesinin ardından kendisine geçici pasaport verilen Aytan İsveç'e giderek 2018'de ülkede kalıcı oturum izni aldı.

NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar

Aytan'ın İsveç'e sığınma talebine anında olumlu cevap verdiğini yazıp "İsveç Göçmenlik Ajansı, Aytan'a geçici yabancı statüsü pasaportu verdi. Aytan bu sayede İsveç pasaportuyla ülkeden ayrılabilir" bilgisini paylaştı.

 

NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar

15 TEMMUZ DETAYI

Haber, İsveç hükümetinin bir başka skandal uygulamasını da gündeme taşıdı: "İsveç Göçmenlik Ajansı'nın Türkiye karşısındaki hukuki pozisyonuna göre Erdoğan'a karşı 2016 yılındaki darbe girişimine destek vermek İsveç'te göçmenlik başvurusu için gerekçe olabiliyor. Türkiye'nin hukuki süreçleri de sürekli sorgulanmakta ve terörizmle suçlananlar ülkede adil bir yargılanma süreci yaşayamama riskiyle karşı karşıyalar. Yılmaz Aytan davasındaki durumda da bu değerlendirme hakimdi."

NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar

Haberde, 2019 yılının başından itibaren Burdur'daki Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Aytan'ın ülkeye iadesinin istendiğini ancak İsveç otoritelerinin bu talebi görmezden geldiği belirtildi. Habere göre, Türkiye'nin Stockholm'deki Büyükelçiliği'nin Ocak 2021'de İsveç Adalet Bakanlığı'na Aytan'ın iadesine ilişkin talepte bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar

Bu talebin resmi evrağını da okuyucularıyla paylaşan yayın organı Aytan'ın ülkenin istihbarat birimi SAPO tarafından sorgulandığını ancak bu sorgulamanın da sembolik olduğunu ifşa etti.

 NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar

SEMBOLİK SORGULAMA

Habere göre Aytan, Türkiye'nin talebinden sekiz ay sonra, Eylül 2021'de İsveç'in güneyindeki Güvenlik Polisi (SAPO) tarafından sorguya çağrıldı. Sorgulamanın çoğu gizliydi ama sembolik bir sorgulamaydı. Haberde "Sorgulayıcı, ülkesinde aranan Türk'e tutuklanmayacağını ve "İsveç'in uluslararası sözleşmelere bağlı olduğu ve bu nedenle onunla birlikte sorgulanması gerektiği" gerekçesiyle sorgunun yapıldığını derhal bildirdi" denildi.

NATO'ya böyle mi girecekler? İsveç basınından itiraf! Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ'cüyü böyle kaçırmışlar

13 Temmuz'da İsveç Üst Mahkemesi'nin kararıyla hakkında Türkiye'ye iade edilemez kararı çıkarılan Yılmaz Aytan'ın hakkındaki suçlamaların 2016 yılına ait olduğu ancak bu tarihte Aytan'ın İsveç'te suçlu olarak bulunmadığı iddiası karara gerekçe gösterildi. Aytan'ın bu şekilde İsveç'te kalması ve daimi kalma hakkına sahip olması sağlandı.


Giriş Tarihi:27.07.2022  09:27Güncelleme Tarihi: 27.07.2022  09:27

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Türkiye, dördüncü sondaj gemisi olan Abdülhamid Han'ın 9 Ağustos'ta göreve başlayacak olmasının gururunu yaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda Abdülhamid Han'a yoğun ilgi gösteren Yunan basını, sondaj gemisinin görev tarihi belli olunca yeniden gemiyi manşetlerine taşıdı. Bazı Yunan gazeteleri ise "Bizim neden sondaj gemimiz yok?" sorusuna cevap aradı.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Dünyada 7. nesil teknolojiye sahip 5 sondaj gemisinden biri olan ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın adını 'Abdülhamid Han' olarak açıkladığı Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisinin yola çıkacağı tarih belli oldu.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün yaptığı açıklamada "Abdülhamid Han sondaj gemisini 9 Ağustos'ta Mersin'den ilk görev yerine uğurlayacağız" sözlerine yer verdi.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Abdülhamid Han'ın varlığı zaten halihazırda bir süredir Yunanistan'ın gündemini meşgul etmekteydi. Sondaj gemisinin yola çıkacağı tarih belli olunca, gazeteler Abdülhamid Han'ı yeniden manşetlerine taşıdı.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Yunan gazetesi Kathimerini, Abdülhamid Han'ın yola çıkacağı tarihten bahsederek, Bakan Dönmez'in sondaj gemisinin "Türk deniz sorumluluk alanları içinde" faaliyet yürüteceğini söylediğinin altını çizdi.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Gazete, haberin devamında Türkiye'nin sözde ihlallerinden bahsederek, dün Anadolu Ajansı'da bahsedilen Ege'deki bir Yunan gemisinin yelkenliyi taciz ettiği haberindeki iddialarla ilgili ise Yunan tarafından henüz bir açıklama gelmediğini ifade etti.

 Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Avgi ise Abdülhamid Han'ın 9 Ağustos'ta yola çıkacağını ifade ederek, geminin özeliklerinden bahsetti.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Gazete, "Abdülhamid Han 238 metre uzunluğunde ve 42 metre genişliğinde. 7. nesil gemi, Türkiye'nin sondaj filosunun en güçlüsü olarak kabul ediliyor. Gemi, 12 bin-12 bin 500 metre derinlikle çok yüksek basın altında deniz sondajı yapma kabiliyetine sahip ve 6. nesil gemilere göre çok daha ileri bir teknolojiye sahip" sözlerine yer verdi.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Parapolitika gazetesi ise Abdülhamid Han'ın gücünden bahsetti. Ayrıca Yunanistan'ın böyle bir sondaj gemisinin olup olmadığıyla ilgili de açıklama yapan gazete, "Diplomatik kaynaklar Yunan yargı yetkisi altındaki bir bölgeye araştırma gemisi gönderme planının olmadığını öne sürdüler" sözlerine yer verdi.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Gazete Türkiye'nin Atina'nın Girit çevresinde herhangi bir hareketini önlemek istediğini iddia etti.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

Öte yandan Yunan basını daha önce de belirtildiği gibi uzun süredir Abdülhamid Han ile ilgileniyor. Haftalardır Yunanistan manşetlerinden düşmeyen Abdülhamid Han'la ilgili Atina'nın 3 olası senaryosu vardı. Bu senaryolar şöyleydi:

 Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

1. Abdülhamid Han'ın Türkiye karasuları içinde faaliyet göstermesi
Yunan basınında dolaşan haberlerde bu ihtimale çok az yer veriliyordu. Nitekim Atina da bu ihtimal üzerinde çok az duruyordu.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

2. Türkiye'nin, Türk karasuları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında sondaj yapması

Birkaç hafta önce KKTC ihtimali üzerinde duran Yunan basını, Atina'nın Adülhamid Han'ın hamlelerini tahmin etmek için akademisyenlerden bilgi aldığını ifade etmişti.

Abdülhamid Han kıskançlığı: Bizde niye yok? Yunanistan basını bu haberle çalkalanıyor

3. Doğu Akdeniz'de 2020 yılında yaşanan Oruç Reis krizinin yaşandığı yerde faaliyet göstermesi

2020 yılının Ağustos ayında, Antalya açıklarında doğal gaz arama çalışmarını devam ettiren Oruç Reis, Yunan savaş gemileri tarafından engellenmeye çalışılmıştı. Türk donanması da duruma müdahale ederek Yunan tarafının uzaklaşmasını sağlamıştı. Süreç iki ülke arasında ciddi bir kriz yaşatmıştı.


Giriş Tarihi:26.07.2022  16:21Güncelleme Tarihi: 26.07.2022  16:21

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde, provokasyon dolu hareketlerinden vazgeçmeyen Yunanistan'ın ABD'den 90 tane M1117 tipi zırhlı güvenlik aracı aldığı ifade edildi. Araçlardan 50 tanesi ise Türkiye sınırındaki Meriç Nehri'ne konuşlandırıldı.

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan kriz aylardır devam ediyor. Yunanistan'ın provokatif hamleleri ve uluslararası alanda gittiği her toplantıda Türkiye'yi şikayet etmesi gerilimi daha da tırmandırıyor.

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Yunanistan Devlet Ajansı AMNA'nın bildirdiğine göre ABD'den 90 yeni M1117 tipi zırhlı güvenlik aracı tedarik edildi.

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Söz konusu araçlar Yunanistan Kara Kuvvetleri tarafından Selanik'te teslim alındı.

 

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Bugüne kadar buna benzer 354 araç alan Yunanistan, bu konudaki alımlarına devam edecek.

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Yunanistan M1117 tipi araçları ABD'nin İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi Programı'ndan (EDA) tedarik ediyor.

 Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Zırhlı araçların keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılacağı iddia edildi.

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

ABD'nin Atina Büyükelçiliği ise konuyla ilgili sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "90 tane daha M1117'nin Selanik'te olmasına büyük memnuniyet duyuyoruz. Yıl sonuna kadar ABD, 1200 zırhlı araç sevk etmeyi planlamakta ve hepsi de ücretsiz. ABD ile Yunanistan arasındaki iş birliği her zamankinden de güçlü" denildi.

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Öte yandan basında dolaşan haberlerde araçlardan 50 tanesinin Türkiye sınırındaki Meriç Nehri'ne konuşlandırıldığı bildirildi.

 

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Geçtiğimiz hafta ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalia, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Hava Kuvvetleri Komutanı Themistoklis Bourolias ve ABD'nin yeni Atina büyükelçisi George Tsounis ile Girit Adası'na çıkarma yapmıştı.

Yunanistan'dan yine provokasyon! ABD'den aldılar, 50 tanesi Türkiye sınırında

Bunun ardından ise Yunan pilotların F-35 jetlerini kullandığı fotoğraf, ABD ordusunun NATO hesabı üzerinden paylaşılmıştı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı