Advert

Türk edebiyatının usta kalemi Rasim Özdenören'e veda

Yedi Güzel Adam'ın son temsilcisi Rasim Özdenören son yolculuğuna uğurlandı. Özdenören için Eyüp Sultan Camii'nde cenaze namazı kılındı. Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Erdoğan, usta yazar için kılınan cenaze namazının ardından yaptığı açıklamada, "Rasim Özdenören medeniyetimizin inşasında özel konumdaki bir insandı" dedi.

Türk edebiyatının usta kalemi Rasim Özdenören'e veda
Türk edebiyatının usta kalemi Rasim Özdenören'e veda Admin
Bu içerik 91 kez okundu.
Reklam

Medeniyet davasının abide ismi Rasim Özdenören’e veda!

Giriş Tarihi: 24.7.2022  17:47 Son Güncelleme: 24.7.2022  19:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rasim Özdenören'in cenaze törenine katıldı

Usta edebiyatçı Rasim Özdenören'e son veda: Cenaze törenine Başkan Erdoğan da katıldı

Türk edebiyatının usta yazarlarından Rasim Özdenören, Eyüp Sultan Camii'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazının ardından kısa bir konuşma yaparak, “Rasim ağabeyimiz, az önce hocamın da ifade ettiği gibi yedi güzel adamın sonuncusuydu. Şimdi hep birlikte Hakk'a uğurluyoruz” dedi.

Usta edebiyatçı Rasim Özdenören’e son veda: Cenaze törenine Başkan Erdoğan da katıldıSağlık sorunları nedeniyle dün vefat eden usta edebiyatçı, yazar ve '7 Güzel Adam'ın son temsilcisi Rasim Özdenören toprağa verildi. Eyüp Sultan Camii'ndeki cenaze törenine Başkan Erdoğan da katıldı. Tören sonrası Özdenören'in defin işlemleri için tabut omuzlara alındı. Başkan Erdoğan cenaze törenindeki konuşmasında, "Rasim Özdenören, çok çok farklı bir insan adeta medeniyetimizin inşasında ayrı bir konumu, ayrı bir yeri olan insan böyle bir abimizi, böyle bir büyüğümüzü bugün hep birlikte maşallah Hakk'a uğurluyoruz. Sizlerin buradaki tezkiyesi zaten onun için her şeyi ifade ediyor. " ifadelerine yer verdi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Türk edebiyatının usta yazarlarından Rasim Özdenören, sağlık sorunları nedeniyle 82 yaşında dün hayatını kaybetti.

Medeniyet davasının abide ismi Rasim Özdenören’e veda!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün vefat eden Yedi Güzel Adam'ın son temsilcisi Rasim Özdenören’in Eyüp Sultan Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Başkan Erdoğan, “Çok çok farklı bir insan adeta medeniyetimizin inşasında ayrı bir konumu, ayrı bir yeri olan insan böyle bir abimizi, böyle bir büyüğümüzü bugün hep birlikte maşallah Hakk’a uğurluyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rasim Özdenören'in cenaze törenine katıldıBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk öykücülüğünün önde gelen isimlerinden ve Yedi Güzel Adam'ın son temsilcisi usta edebiyatçı Rasim Özdenören'i son yolculuğuna uğurladı.

Başkan Erdoğan, Özdenören için Eyüp Sultan Camii'nde ikindi namazından sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kıldırdığı cenaze namazına katıldı. Başkan Erdoğan Özdenören'in tabutuna omuz verdi. Özdenören'in cenazesi Eyüp Sultan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Medeniyet davasının abide ismi Rasim Özdenören’e veda! | Video

"MEDENİYETİMİZİN İNŞASINDA AYRI BİR KONUMU VE YERİ VAR"
Başkan Erdoğan cenaze töreninde şöyle konuştu:

Önce şu anda sandukada Hakk'a uğurlamakta olduğumuz Rasim Özdenören abimizle ilgili tezkiye konusunda zaten Diyanet İşleri Başkanım gereğini yaptı. Bizler gerek köşe yazılarıyla, gerek tüm eserleriyle yakın dostluğumuzda gerçekten Rasim abimiz az önce hocamın da ifade ettiği gibi yedi güzel adamın sonuncusuydu. Şimdi hep birlikte Rasim ağabeyimizi Hakk'a uğurluyoruz. Rabbim bizleri sevgili habibinin livaül hamd sancağı altında haşrü cem eylesin. Ve tüm ailesi, tüm onun izleyenleri, okurları hep birlikte tezkiyemizi yaptığımız gibi inşallah Rasim ağabeyimizin ebedi alemde birlikte olmak, onun eserleriyle onu yaşamak bizler için çok daha farklı olacak. Bizlere ayrı bir güç katacaktır. Buna inanıyoruz.

Çok çok farklı bir insan adeta medeniyetimizin inşasında ayrı bir konumu, ayrı bir yeri olan insan böyle bir abimizi, böyle bir büyüğümüzü bugün hep birlikte maşallah Hakk'a uğurluyoruz. Sizlerin buradaki tezkiyesi zaten onun için her şeyi ifade ediyor. Çok fazla söze hacet yok ve Halidi İbni Eba Eyyüb El-Ensari Hazretlerine komşu böyle bir mekanda da inşallah kendisiyle çok daha fazla bir arada olacağız. Rabb'im yar, yardımcımız olsun. Hep birlikte. Ruhi için birer Fatiha okuyalım"

Cenaze törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ankara Valisi Vasip Şahin, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu katıldı.

RASİM ÖZDENÖREN KİMDİR?
Usta edebiyatçı, İstanbullu mühendis Hakkı Özdenören ile Kahramanmaraşlı Ayşe Hanım'ın oğlu olarak 1940'ta Maraş'ta dünyaya geldi. Şair Alaeddin Özdenören'in ikiz kardeşi olan yazar, ilkokula Kahramanmaraş'ta başladı, babasının görev yeri değişikliği nedeniyle Malatya'da devam etti. İlkokulu 1952'de tamamlayan Özdenören, 1955'te Tunceli Ortaokulundan mezun oldu. Rasim Özdenören, Kahramanmaraş Lisesinde, edebiyatla yakından ilgili Erdem Bayazıt, Hasan Seyithanoğlu, Sait ve Cahit Zarifoğlu kardeşlerle arkadaş oldu. Öğrencilik yıllarında arkadaşlarıyla Türkiye'nin önde gelen edebiyat dergilerini izleyip, yerel gazetelerde sanat sayfaları düzenlemeye başlarken, birlikte, o dönem yayınına ara verilen Maraş Lisesinin Hamle dergisini yeniden çıkardılar.

İLK HİKÂYESİ VARLIK'TA 1957'DE YAYINLANDI
Usta yazarın ilk hikâyesi, "Akarsu", Varlık dergisinde 1 Ocak 1957'de çıktı. Aynı dergide, "Kasap" ve "Bayır Dereden Öyküler" adlı eserleri de yayınlandı. Özdenören'in ilk hikâyeleri 1957-1958 arasında Türk Sanatı ve Arayış dergilerinde okuyucuyla buluştu. Usta kalem, edebi hayatı için bir dönüm noktası olan lise öğrenimini 1958'de tamamladı. Üniversite öğrenimi dolayısıyla ailesiyle İstanbul'a taşınan Özdenören, İstanbul Üniversitesinde, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünü 1964'te, Hukuk Fakültesini ise 1967'de bitirdi. Sezai Karakoç ile 1962'de tanışan yazar, 1964-1965'te Yeni İstiklal gazetesinin sanat sayfasını yönetti, 1950'li yıllarda yazdığı, "Eskiyen", "Oda", "Yolda", "Kan Otları", "Mani Olunmuş Adam", "Ricat", "Çark", "Sabah", "Koridor" ve "Düğüm" adlı hikâyelerini aynı sayfada yayımladı. Türk hikâyesinde yerlilik unsurunu benimseyen Özdenören, 1969'da Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt ve Alaeddin Özdenören ile "Edebiyat" dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

..ÖZDENÖREN'E SON VEDA: BAŞKAN ERDOĞAN DA KATILDI

Rasim ÖzdenörenEyüp Sultan Camii'nde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze namazını Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

Başkan Erdoğan konuşmasının ardından tabutu omuzladı.

TÖRENE KATILAN İSİMLER

İkindi namazını müteakip düzenlenen cenaze törenine, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ankara Valisi Vasip Şahin, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti İstanbul İl Başkanı Nuri Kabaktepe, yazar İskender Pala katıldı.

"MEDENİYETİMİZİN İNŞASINDA AYRI BİR KONUMU VE YERİ VAR"

Başkan Erdoğan, cenaze namazının kılınmasının ardından yaptığı konuşmada, Rasim Özdenören'in "Yedi Güzel Adam"ın sonuncusu olduğunu hatırlattı.

Usta yazar Rasim Özdenören son yolculuğuna uğurlandı

Usta yazar Rasim Özdenören son yolculuğuna uğurlandı

7 Güzel Adam'ın son temsilcisi, Türk edebiyatının çınarlarından, "Gül Yetiştiren Adam" Rasim Özdenören, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Özdenören, bugün ikindi namazının ardından Eyüp Sultan Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı.

Video Player

 

  

00:44 | 02:55

 

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

 

<p>Türk edebiyatının usta yazarlarından Rasim Özdenören, Eyüp Sultan Camii'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı</p>

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze namazının ardından kısa bir konuşma yaparak, “Rasim ağabeyimiz, az önce hocamın da ifade ettiği gibi yedi güzel adamın sonuncusuydu. Şimdi hep birlikte Hakk'a uğurluyoruz” dedi.
 

Başkan Erdoğan Eyüp Sultan Türbesi'nde dua ettiBaşkan Erdoğan Eyüp Sultan Türbesi'nde dua etti 

 

 

 

Özdenören'i hep birlikte Hakk'a uğurladıklarını belirten Başkan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Rabbim bizleri sevgili habibinin 'liva-ül hamd' ismiyle müsemma sancağı altında haşrü cem eylesin. Tüm ailesi, tüm onun izleyenleri, okurları, hep birlikte tezkiyemizi yaptığımız gibi inşallah Rasim Ağabeyimizin ebedi âlemde birlikte olmak, onun eserleriyle onu yaşamak, bizler için çok daha farklı olacak, bizlere ayrı bir güç katacaktır, buna inanıyoruz. Çok çok farklı bir insan, adeta medeniyetimizin inşasında ayrı bir konumu, ayrı bir yeri olan insan. Böyle bir ağabeyimizi, böyle bir büyüğümüzü bugün hep birlikte Hakk'a uğurluyoruz. Sizlerin buradaki tezkiyesi zaten onun için her şeyi ifade ediyor. Çok fazla söze hacet yok."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı