Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'da önemli mesajlar

Resmi görüşmeler kapsamında İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ikili görüşme ve Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7’nci toplantısının ardından ortak basın toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma hedefimiz vardı. Maalesef Covid olayı nedeniyle ciddi manada gerilemeyle karşı karşıya kaldık. Şu an itibarıyla 7,5 milyar doları yakaladık. En kısa zamanda 30 milyar dolar ticaret hedefini yakalamayı umuyoruz." ifadelerini kullandı. İran Cumhurbaşkanı Reisi ise açıklamasında, "Erdoğan'ın ziyareti iki ülke ilişkileri açısından önemli bir dönüm noktası olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'da önemli mesajlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'da önemli mesajlar Admin
Bu içerik 92 kez okundu.
Reklam

 

SON DAKİKA: Başkan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ticarette yeni hedefi açıkladı! Enerji krizi sürerken çok kritik anlaşma

Giriş Tarihi: 19.7.2022  13:43 Son Güncelleme: 19.7.2022  15:03

Dünyanın gözü Tahran’daki üçlü zirvede! Savaş sonrası ilk | Başkan Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran'da önemli mesajlar

İran’da imzalar atıldı... Erdoğan: 30 milyar dolar ticaret hedefini yakalamayı umuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğanİran Cumhurbaşkanı Reisi ile ortak basın toplantısı düzenledi. "Terör örgütleri iki ülkenin de baş belasıdır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana sürecine dikkat çekti. İran Cumhurbaşkanı Reisi de, ziyaretin iki ülke için dönüm noktası olduğunu söyledi.

Dünyanın gözü Tahran’daki üçlü zirvede! Savaş sonrası ilk | Başkan Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüştüBaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi törenle karşılandığı Sadabad Sarayı'nda İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı görüşme sona erdi. Başkan Erdoğan, daha sonra İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi. Türkiye ve İran heyetleri arasında anlaşmalar imzalandı. Ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminde yeni hedefin 30 milyar dolar olduğunu belirtti. Öte yandan dünya basını, Başkan Erdoğan’ın bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştireceği zirveye odaklandı..

Türkiye'nin aktif şekilde yürüttüğü ve küresel krizlerin çözüm noktasında oynadığı kilit rol, dünya basını tarafından yakından izlenmeye devam ediyor.
Bu hafta yine Türkiye'nin diplomasi trafiği yoğun olacak.

Erdoğan ve Reisi'den flaş açıklamalar! 'İki ülke için dönüm noktası'

Son dakika haberine göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İran'da resmi törenle karşılandıktan sonra İran Cumhurbaşkanı Reisi ve İran Dini Lideri Hamaney ile görüştü. Dar kapsamlı ve heyetler arası görüşmeler sonrası birçok kritik anlaşma imzalandı. Erdoğan ve Reisi basın toplantısında dünyaya önemli mesajlar verdi. Avrupa'da enerji krizi sürerken Türkiye elini rahatlatacak bir adım daha attı. Erdoğan ve Reisi'nin ticaret vurgusunun yanı sıra terör konusundaki vurgusu da dikkat çeken konu başlıkları arasında yer aldı. İki lider de terör örgütleri arasında bir ayrım olmaması gerektiğini vurguladı.

SON DAKİKA: Başkan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ticarette yeni hedefi açıkladı! Enerji krizi sürerken çok kritik anlaşma

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni ticaret hedefini 30 milyar dolar olarak açıklarken, mevcut ticaretin 7.5 milyar dolar olduğunu ifade etti. Başkan Erdoğan, terör örgütleri ile mücadeleye dikkat çekerken, İran'ın bu konudaki dayanışmasının önem arz ettiğini vurguladı. İbrahim Reisi ise, Erdoğan'ın ziyaretinin bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

HEDEF: 30 MİLYAR DOLAR TİCARET

Başkan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Az önce değerli kardeşimle dar kapsamlı, sonra da heyetler arası görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İstişare Toplantımızı böylece bitirmiş olduk. İstişarelerimizin ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. İran'ın komşuları ile ilişkilerini geliştirme vizyonunu çok değerli buluyorum. Siyasi, askeri, ekonomik, ticari konularda etraflıca görüşmelerimizi gerek bizler, gerek bakan arkadaşlarımız ifade etme şansı bulduk. Tabi bizim 30 milyar dolarlık bir ticari hedefe ulaşma hedefimiz var. Maalesef kovid olayı nedeniyle ciddi manada bir gerileme ile karşı karşıya kaldık. Şuan itibarıyla 7.5 milyar doları yakaladık. Ben inanıyorum ki iki ülkenin kararlı duruşu ile 30 milyar dolara ulaşacağız. Savunma sanayiinde atacağımız adımlarla bunu sağlamamız mümkün.

SON DAKİKA: Başkan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ticarette yeni hedefi açıkladı! Enerji krizi sürerken çok kritik anlaşma | Video

Cumhurbaşkanı Erdoğan İranda... İki liderden önemli açıklamalar

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

Gerek petrol gerek doğal gaz adımlarında atılacak adımlarla da bu hızlanabilir. Türkiye olarak savunma sanayiinde son yıllarda ciddi bir sıçramamız mümkün. Bu konudaki dayanışmamızı çok ama çok önemsiyorum. Sayın Cumhurbaşkanının da ifade ettiği gibi terör ile mücadelemiz büyük bir önem arz ediyor. PJAK, PKK, YPG, PYD terör örgütleri her iki ülkenin de ciddi anlamda başının belasıdır. Biz bunları artık NATO sözleşmesinin içerisine de soktuk. Bugün burada Yüksek Düzeyli İstişari Toplantımızın yanı sıra bir diğer önemli toplantıyı daha gerçekleştiriyoruz. O da Astana 3'lüsü olarak liderler olarak bir araya geliyoruz. Gerek Putin gerek şahsım gerek ise Reisi gelişmelerin son halini masaya yatırmış olacağız.

Bakan arkadaşlarıma çok çok teşekkür ediyorum. Aralarındaki mutabakatı, dayanışmayı devam ettirmelerini özellikle kendilerinden rica ediyorum.

"BU ZİYARET DÖNÜM NOKTASI"

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin açıklamaları şöyle:

Bu ziyaret şüphesiz ki dönüm noktası olacaktır. Toplantılarımızda iki ülkenin ekonomik ve ticari konular başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirme konusunda irademizi ortaya koyduk. İki ülkenin potansiyeline göre ticaret hacmi çok düşük. İki ülkenin de iradesi ile 30 milyar dolar hedef belirledik. Bu da mevcut ticaretin 3 katına çıkacağı anlamına gelmektedir.

"DOĞAL GAZ ANLAŞMASI UZATILACAK"

İki ülkede bilgi ve teknoloji şirketlerinin kurulması müzakere konularımızdan biriydi.

İki ülke arasında doğal gaz ihracatı konusunda bulunan 25 yıllık anlaşmanın uzatılması konuşuldu. Doğal gaz anlaşmasının süresi uzatılacak. Bugünkü toplantılarımızda yatırımların geliştirilmesi konusu da ele alındı.

İki ülkede aktif olarak çalışan şirketlerin faaliyetlerinin artması ve artırılması, yatırım konularının geliştirilmesine vesile olacaktır.

İRAN CUMHURBAŞKANINDAN DA TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

Sınır güvenliği konusu ele alındı, bu en önemli konulardan biriydi. Terörizm ile, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele konuları iki ülke tarafından da görüşüldü, vurgulandı.

Teröristlerin ve terör örgütlerinin farklı isimleri olabilir. Hangi örgüt halkarlımızı tehlikeye atıyor ise bunlar teröristtir, bunlarla mücadele etmek gerekir.

Her iki taraf da Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasını vurgulamışlardır. İki ülke arasındaki iyi ilişkiler bölgesel anlaşmalar ile sonuçlandırılabilir. Bölgenin uluslararası güvenliğinin artmasına iyi ilişkiler vesile olacaktır. Bugün bunları konuştuk.

İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya'da yapılacak İslami Dayanışma Oyunları için İran Cumhurbaşkanı Reisi'ye davetiye iletti.

ORTAK BASIN TOPLANTISI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin açıklamaları şöyle:

Bu ziyaret şüphesiz ki dönüm noktası olacaktır. Toplantılarımızda iki ülkenin ekonomik ve ticari konular başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirme konusunda irademizi ortaya koyduk. İki ülkenin potansiyeline göre ticaret hacmi çok düşük. İki ülkenin de iradesi ile 30 milyar dolar hedef belirledik. Bu da mevcut ticaretin 3 katına çıkacağı anlamına gelmektedir.

İki ülkede bilgi ve teknoloji şirketlerinin kurulması müzakere konularımızdan biriydi. İki ülke arasında doğal gaz ihracatı konusunda bulunan 25 yıllık anlaşmanın uzatılması konuşuldu. Bugünkü toplantılarımızda yatırımların geliştirilmesi konusu da ele alındı.

İşte Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından derlenenler;

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İran-Rusya üçlü zirvesine ilişkin, "Astana sürecini yeniden bir değerlendirme, Astana sürecini yeniden ayağa kaldırma durumu olacaktır." dedi.

Erdoğan, Sadabad Sarayı'nda, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı'nın ardından İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, dar kapsamlı ve heyetler arası toplantılarda gerçekleştirdikleri istişarelerin iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağına inandığını belirtti.

Reisi'nin ortaya koyduğu İran'ın komşularla ilişkilerinin geliştirilmesi vizyonunu çok değerli bulduğunu ifade eden Erdoğan, siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel alandaki etraflıca görüşmeleri gerek ilgili bakanların gerekse kendilerinin ifade etme fırsatı bulduklarını söyledi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN 30 MİLYAR DOLAR VURGUSU

İki ülkenin daha önce 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefinin olduğunu anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef Kovid-19 salgını sebebiyle ciddi manada gerilemeyle karşı karşıya kaldık. Şu an itibarıyla 7,5 milyar doları yakaladık. İnanıyorum ki iki ülkenin kararlı yürüyüşüyle biz 30 milyar dolara yine ulaşacağız. Savunma sanayinde atacağımız adımlarla bu süreci hızlandırmamız mümkün. Gerek petrol gerek doğal gaz alanında atılacak adımlarla da bu hızlanabilir. Türkiye olarak bildiğiniz gibi özellikle savunma sanayinde ciddi bir sıçramamız mevcut. Bu konudaki dayanışmamızı çok ama çok önemsiyorum."

Cumhurbaşkanı Reisi'nin ifade ettiği gibi terörle mücadelelerinin büyük bir önem taşıdığına dikkati çeken Başkan Erdoğan, şunları kaydetti:

"PJAK, PKK, PYD, YPG, FETÖ terör örgütleri, her iki ülkenin de ciddi manada baş belasıdır. Bildiğiniz gibi biz bunları artık NATO sözleşmesinin içerisine de soktuk. Çünkü, bunlar hangi ülkede olursa olsun o ülkenin huzurunu kaçıran baş belalarıdır. Dolayısıyla bunlarla, dayanışma içinde bir mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor."

Başkan Erdoğan, bugün Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 7. Toplantısı'nın dışında önemli bir toplantıyı daha gerçekleştireceklerini anımsattı.

Astana üçlüsü olarak liderlerle bir araya geleceklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Gerek Sayın Putin gerek şahsım gerekse Sayın Reisi bir araya gelerek gelişmelerin son halini masaya yatırmış olacağız. Astana sürecini yeniden bir değerlendirme, Astana sürecini yeniden ayağa kaldırma durumu olacaktır. Bu vesileyle tüm bakan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Aralarındaki mutabakatı, dayanışmayı devam ettirmelerini özellikle kendilerinden rica ediyorum."

BAŞKAN ERDOĞAN RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ziyarette bulunduğu İran'da, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından resmi törenle karşılandı.

Başkan Erdoğan'ı, Sadabad Sarayı'ndaki tören alanına gelişinde Reisi karşıladı. Başkan Erdoğan ile Reisi'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülke milli marşları çalındı.

Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Reisi, daha sonra tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Törende, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Başkan Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, daha sonra baş başa gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti.

GÖRÜŞME SONA ERDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi.

Sadabad Sarayı'nda gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü.

Basına kapalı görüşmede, iki ülke heyetleri de hazır bulundu.

BAŞKAN ERDOĞAN HAMANEY İLE BİR ARAYA GELDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu İran'da, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi.

Hamaney'in ofisinde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Dünyanın gözü bugün İran'ın başkenti Tahran'da olacak. BaşkanRecep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi bir araya gelecek.

Yarın ise İstanbul'da küresel tahıl krizi için Türk ve Rus heyetleri görüşecek. Dünya basını Tahran'da bugün gerçekleştirilecek olan üçlü zirveye odaklanmış durumda.

SAVAŞ SONRASI İLK
Ortadoğu'da yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülen süreçte Tahran'daki görüşmenin ana gündeminde Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine olası operasyonu, sığınmacıların geri dönüşü ve anayasal geçiş süreci yer alıyor.

Fransa merkezli AFP ajansı, İran'daki zirvede tarafların ayrıca ikili görüşmeler de yapacak olmasına dikkat çekti. Bu görüşmelerde de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin'in Ukrayna Savaşı'ndan bu yana ilk kez yüz yüze geleceklerinin altı çizildi.

Al Jazeera'daki geniş haberde de görüşmelerde özellikle Suriye konusunda önemli kararların beklendiği kaydedildi. Öte yandan üçlü zirve öncesinde İran'dan bölgesel krizlerle ilgili de bir açıklama geldi.

RİYAD AÇIKLAMASI
İran Dış Politikalar Stratejik Konseyi Başkanı Kemal Harazi, bölgedeki krizlerin tek çözümünün diyalogdan geçtiğini belirterek, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın katılımıyla bu yönde bir girişim başlatılması çağrısı yaptı.

Başkan Erdoğan İran’da! Resmi törenle karşılandıBAŞKAN ERDOĞAN İRAN'DA! RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

İRAN İLE 8 ANLAŞMA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi huzurunda iki ülke arasında 8 anlaşma imzalandı.

Sadabad Sarayı'nda düzenlenen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin 7'nci Toplantısının ardından anlaşmaların imza törenine geçildi.

Bu kapsamda, "Türkiye ile İran Arasında Kapsamlı Uzun Vadeli İşbirliği Anlaşması", "Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile İran Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Arşiv Alanında İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasındaki Sosyal Güvenlik Anlaşmasının Uygulanmasına İlişkin İdari Anlaşma", "Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Spor ve Gençlik Bakanlığı arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Eylem Planı", "Türkiye Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile İran Küçük Sanayi ve Endüstri Parkları Kurumu (ISIPO) arasında 7 Nisan 2015'te imzalanan Mutabakat Zaptının tamamlayıcısı hükmünde Eylem Planı", "Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ile İran İslam Cumhuriyeti Standartlar ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü Ulusal Metroloji Merkezi Arasında Mutabakat Zaptı", "İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) ile TRT Arasında İşbirliği Protokolü" ve "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Kurumu Arasında Yatırım Tanıtım Faaliyetlerinde İşbirliği Konusunda Mutabakat Zaptı" imza altına alındı.

Anlaşmalar, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, İran tarafından ise İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Çalışma Bakanı Vekili Muhammed Hadi Zahidivafa, Spor ve Gençlik Bakanı Sayyid Hamid Reza Sajjadi, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, Milli Standartlar Kurumu Başkanı Mahdi Eslampanah, İran Yayın Kurumu Başkanı Peyman Jebeli ve İran Yatırım, Ekonomik ve Teknik Destek Kurumu Başkanı Ali Fekri tarafından imzalandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı