Advert

Başkan Erdoğan 15 Temmuz'da açıkladı: Kırmızı çizgimizdir dedik FETÖ'yü NATO kayıtlarına girdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Saraçhane Meydanı'nda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı'nda konuştu. Erdoğan "Ülkemizin bir daha 15 Temmuz gibi musibetlere maruz kalmaması için büyük ve güçlü Türkiye'nin inşaasını kararlılıkla sürdüreceğiz" sözlerine yer verdi. Erdoğan, "15 Temmuz gecesi gördük ki son sözü top, tüfek değil, iman belirler, yürek belirler, inanç belirler." ifadelerini kullandı. NATO zirvesine değinen Erdoğan, FETÖ, YPG ve PYD'nin terör örgütü olarak kayıtlara girdiğini hatırlattı ve 'Bu bizim kırmızı çizgimizdir' dedi. Muhalefete seslenen Erdoğan, "Bu altılı masada şehitlerimizin esamesi okunuyor mu? Onların derdi başka, onlar PKK terör örgütüyle beraber yürüyorlar." cümlelerini kullandı.

Başkan Erdoğan 15 Temmuz'da açıkladı: Kırmızı çizgimizdir dedik FETÖ'yü NATO kayıtlarına girdik
Başkan Erdoğan 15 Temmuz'da açıkladı: Kırmızı çizgimizdir dedik FETÖ'yü NATO kayıtlarına girdik Admin
Bu içerik 87 kez okundu.
Advert

Başkan Erdoğan: Sinsi oyun yerle yeksan oldu!
Giriş Tarihi: 16.07.2022  06:15 Güncelleme Tarihi: 16.07.2022  06:18
Bağımsız Türkiye'nin gövde gösterisi: Başkan Erdoğan'dan tarihi mesajlar
 Başkan Erdoğan 15 Temmuz'da açıkladı: Kırmızı çizgimizdir dedik FETÖ'yü NATO kayıtlarına girdik
Erdoğan’dan 15 Temmuz mesajı: Ülkemizi oyun dışında bırakamazlar


Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Saraçhane Meydanı'nda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı'nda konuştu. Erdoğan "Ülkemizin bir daha 15 Temmuz gibi musibetlere maruz kalmaması için büyük ve güçlü Türkiye'nin inşaasını kararlılıkla sürdüreceğiz" sözlerine yer verdi. Erdoğan, "15 Temmuz gecesi gördük ki son sözü top, tüfek değil, iman belirler, yürek belirler, inanç belirler." ifadelerini kullandı. NATO zirvesine değinen Erdoğan, FETÖ, YPG ve PYD'nin terör örgütü olarak kayıtlara girdiğini hatırlattı ve 'Bu bizim kırmızı çizgimizdir' dedi. Muhalefete seslenen Erdoğan, "Bu altılı masada şehitlerimizin esamesi okunuyor mu? Onların derdi başka, onlar PKK terör örgütüyle beraber yürüyorlar." cümlelerini kullandı.

15 Temmuz gazisi Tümgeneral Ala: Bu millet için canımı vermeye hazırım

15 Temmuz gazisi Tümgeneral Ala: Bu millet için canımı vermeye hazırımErzincan'daki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde konuşan gazi Tümgenaral Davut Ala, konuşmasıyla etkinliğe katılanları duygulandırdı.

Erdoğan 15 Temmuz'da açıkladı: Kırmızı çizgimizdir dedik FETÖ'yü NATO kayıtlarına girdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Fatih'te bulunan Saraçhane Meydanı'nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programı düzenlendi. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Başkan Erdoğan: Sinsi oyun yerle yeksan oldu!15 Temmuz ruhunun canlı tutulması, milli şuurun güçlendirilmesi, şehitlerin hatırasının yad edilmesi amacıyla Saraçhane'de düzenlenen etkinlikte, Başkan Erdoğan vatandaşlara seslendi. "Sinsi oyun 15 Temmuz gecesi milletimizin iman dolu göğsüne çarparak yerle yeksan oldu" diyen Başkan Erdoğan, "Cumhur İttifakı olarak bu mücadeleyi o gece (15 Temmuz) nasıl ispatladıysak şunu bilelim ki bundan sonraki süreçte de aynen ispatlamaya devam edeceğiz." mesajını verdi.
Erdoğan 15 Temmuz'da açıkladı: Kırmızı çizgimizdir dedik FETÖ'yü NATO kayıtlarına girdikDiğer yandan KYK bursları ile ilgili kritik bir açıklama yapan Başkan Erdoğan, “Bay Kemal çıkmış, üniversiteli gençlerimizi, KYK ve onların burslara faiz yükü bindiriyormuşuz. Faizin en büyük düşmanı biziz. Allah nasip ederse ilk kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamayı toplantı sonrası yapacağız. Gençlerimizi faize kurban etmeyiz.” şeklinde konuştu. Başkan Erdoğan, sözlerini Arif Nihat Asya'nın "Dua" şiirini okuyarak tamamladı.

Bağımsız Türkiye'nin gövde gösterisi: Başkan Erdoğan'dan tarihi mesajlar
Başkan Recep Tayyip Erdoğan dün Saraçhane Meydanı'nda düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı'na MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte katıldı. Başkan Erdoğan, "15 Temmuz gecesi gördük ki son sözü top ve tüfek değil, iman, inanç belirler. Bay Kemal 252 şehidimizin olduğu olaya 'tiyatro' diyor. Ben soruyorum şimdi: 6'lı masada şehitlerimizin esamesi okunuyor mu? Teröristin sırtını sıvazlayanlardan devlet adamı olmaz." dedi.

Başkan Recep Tayyip ErdoğanSaraçhane'de düzenlenen 15 Temmuz Mitingi'nde vatandaşlara hitap etti.

Değiştir Sil 
 

BAŞKAN ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKANLAR ŞÖYLE;

Aziz milletim, sevgili İstanbullular, MHP kıymetli genel başkanı, değerli kardeşlerim, sizleri en kalbi duygularımla, hasret ve muhabbetle selamlıyorum. Geride bıraktığımız Kurban bayramınızı tebrik ediyorum. Rabbimden milletimize ve tüm insanlığa hayır, sağlık ve esenlikle nice bayramlar nasip etmesini diliyorum.

"252 KARDEŞİMİZ ŞEHADETLE ŞEREFLENDİ"

Bugün 15 Temmuz ihanetinin 6. yıldönümü. Yakın tarihimizin bu en alçak darbe girişiminde toplamda 252 kardeşimiz şehadetle şereflendi. Her biri bu topraklar için toprağa düşmüş askerimiz hükmünde olan 15 Temmuz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Şehitler sevgililer sevgilisi, peygamber efendimize komşular. Biliyoruz ki, rabbim şehitlerimizi sevgili habibinin sancağı altında şereflendirsin.
Türkiye'nin dört bir yanında 15 Temmuz unutulmadı

Bizi de onlarla beraber şerefyab etsin. Bu ihanet girişimi sırasında darbecilerin uçak, helikopter, tank, silahlarıyla karşı koyarken yaralanan gazilerimize sağlık ve sıhhat temenni ediyorum.

Erdoğan: 15 Temmuz’da bu millet destan yazdıERDOĞAN: 15 TEMMUZ'DA BU MİLLET DESTAN YAZDI

"HAMDOLSUN BU DEFA YİNE BAŞARAMADILAR"

Toplumların tarihlerinde asırlar boyu unutulmayacak, nesiller boyu destan gibi anlatılacak dönüm noktaları vardır. Milletimiz 15 Temmuz'da akşam güneş batarken başlayan darbe girişimini sabah güneşin doğuşuyla birlikte akamete uğratarak böyle bir destan yazmıştır.

Bu millet bu tür destanları yazdı, Allah'ın izniyle yine yazar. 2 asırdır ayağa kalkmak istediği dönemde milleti savaş, bozgunculuk, darbe, vesayet, terör, siyasi istikrarsızlık, ekonomik kriz, sosyal çatışmayla dizleri üzerine çökertenler hamdolsun bu defa yine başaramadılar.

Farklı dönemlerde farklı kisveler altında sahnelenen sinsi oyun 15 Temmuz gecesi milletimizin iman dolu göğsüne çarparak yerle yeksan oldu.

"BU 6'LI MASADA ŞEHİTLERİMİZİN ESAMESİ OKUNUYOR MU"

Şimdi 6'lı masaları var değil mi bunların? Bu 6'LI masada şehitlerimizin esamisi okunuyor mu? Onların derdi başka. Onlar PKK terör örgütüyle beraber yürüyorlar. Yani Gabar, Cudi, Tendürek'te bizim Mehmedimize saldıranlarla onların parlamentodaki uzantılarıyla beraber elele omuz omuza yürüyorlar.

Şimdi önümüzde büyük bir hesap var. Balkan harbiyle üzerine çöreklenen kara bulutları Çanakkale zaferiyle dağıtan milletimiz, milli mücadelede şanla şerefle dolu tarihine yeni bir halka eklemişti.

"15 TEMMUZ GECESİ DOSTA, DÜŞMANA İSPATLADIK"

Son devletimiz Cumhuriyetimizin milli iradenin üstünde payidar olacağına 85 milyon 15 Temmuz gecesi dosta, düşmana ispatladık. Cumhur İttifakı olarak o gece nasıl ispatladıysak, bundan sonraki süreçte de aynen ispatlamaya devam edeceğiz. Şu karşımdaki topluluğa bakarak ne diyoruz; Türkiye aşkına, bir kez daha ya Allah bismillah, Allahuekber diyerek. Şu Saraçhane meydanında tüm gönülleri titretiyorsak, 15 Temmuz kıyamı sayesindedir. Ben bu tabloyu görünce gençlik yıllarımı hatırladım. Gençlik yıllarımda bu meydanda biz 29 Mayısları kutlardık. 15 Temmuz öyle bir geceydi ki, darbecilere karşı direnmek üzere ev, işyerleri, mahallelerinden harekete geçenlerin tamamı şahadeti göze alarak yola çıkmıştı. Kadın, erkek, genç yaşlı demeden yola çıkmışlardı.

"CUMHUR İTTİFAKI BUNLARIN ÇANINA OT TIKADI"

Hani birisi de akşam 23.00'de Yeşilköy Havalimanı'na gelmişti. Haberim olsaydı ben de beklerdim diye haber veriyor. FETÖ'cülerin kontrolü altında, nezareti altında oradan Bakırköy Belediyesi'ne gidiyor. Orada televizyon karşısında kahvesini yudumlarken biz de havalimanına iniyoruz. Kaçta? Saat 1'i birkaç dakika geçe. Ama orada onbinler vardı. Onbinler oradaydı. Kadın, erkek, genç, yaşlı oradaydı. Allah sizlerden razı olsun. Sizin ferasetiniz, Cumhur İttifakı olarak orada buluşmanız işte bunların çanına ot tıkadı. Ne oldu? Fazla sürmedi, hemen kaçıp gittiler. Zafer inananlarındır dedik ve oradan elhamdülillah zaferle çıktık. Bu sadece İstanbul'da değil Ankara'da da böyle oldu. Her ne kadar şehitlerimiz oldu ama o şehitler kazandı. Şehitlerimizin hatıralarına baktığımızda tamamında aynı şuur, aynı teslimiyet, aynı irade ve kararlılıkla darbecilerin üzerine yürüdüklerini görüyoruz.

Şu anda biz buradan konuşuyoruz. Ama aynı anda şu anda Ankara'da da Kızılay başta olmak üzere ülke genelinde şu törenler yapılıyor. Çünkü kalpler aynı anda atıyor. İşte bu buluşmanın adı nedir; Cumhur İttifakı. Saraçhane'deki şu arka tarafımda olan süs havuzlarının dili olsa da o gece abdestsiz şehit olmamak için kendine uzanan elleri anlatsa. Boğaziçi Köprüsü'nün direkleri olsa da darbecilerin ölüm kusan namluların üzerine gül bahçesine girer gibi yiğitlerin kahramanlığını anlatsa. TBMM'nin dili olsa da milletin vekillerinin sizlerin emanetine nasıl sahip çıktıklarını, ölüme nasıl meydan okudukları anlatsa. Genelkurmay Başkanlığı'nın binalarının dili olsa da darbecilerin tank, tüfekle sürekli üzerlerine ateş ederken milletin asil evlatlarının onların karşısında nasıl korkusuzca durduğunu anlatsa. Gölbaşı Özel Harekat'ın dili olsa da alçakça bombalanan kahraman polislerimizin imanını anlatsa. Şu vatan topraklarının dili olsa da milyonların gözlerini kırpmadan sabaha kadar nasıl dua ettiklerini anlatsa. Şehirlerdeki meydanların dili olsa da 27 gün süren demokrasi nöbetlerinde bir milletin istiklal ve istikbaline nasıl dört elle sahip çıktıklarını anlatsa.

Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden spora her alanda kazandırdığımız güçlü altyapının üzerinde ülkemizin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için var gücümüzle çalışacağız.

"SEL AFETİNDE ACABA SORUMLULAR NEREDEYDİ?"

Sel afetini yaşadık değil mi İstanbul'da? Sel afetinde acaba sorumlular neredeydi? Aynı şekilde Ankara'da, neredeydi? Bunların hesabını 2023'de sandıklarda sormaya var mıyız? Fakat durmak yok, çok çalışacağız, Cumhur İttifakı olarak bu hesabı sormaya hazır mıyız?

Bizim soracak hesabımız var. Bizim demokrasi ve kalkınma devrimimizin en büyük şahidi İstanbul'dur. Türkiye'yi 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla muasır medeniyet seviyesine çıkarma hedefimizden en küçük taviz vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü üç kıta yedi iklimini kuşatan medeniyet davamızın inkişafının sembolü haline getireceğiz.

"ÜLKEMİZİ OYUN DIŞI BIRAKMAK İSTEYENLERE, BU FIRSATI SUNMAYACAĞIZ"

Dünyanın siyasi ve ekonomik güç odaklarının yeniden yapılandırıp ülkemizi oyun dışı bırakmak isteyenlere aradıkları fırsatı kendi ellerimizle sunmayacağız.

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. İnşallah 2023 imtihanını da başarıyla vererek bu kutlu menzile doğru yolumuza devam edeceğiz. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla. Ben sizin bu imanınıza, bu inancınıza, bu kararlılığınıza güveniyorum. Rabbim bizleri bu yolda daim eylesin.

Hangi kökenden, hangi meşrepten olursa olsun 85 milyon tek milletiz. Tek bayrak bizim tek bayrağımız. Rengini şehitlerimizin kanından alan şu ayyıldızlı al bayrağımızdır. Tek vatan; 780 bin kilometre karelik vatan topraklarının tek bir karışına dahi göz dikenin gözünü çıkartırız. Tek devlet, bizim Türkiye Cumhuriyeti devleti dışında bir devletimiz yoktur. Aksini iddia edenlerin başını ezmek de boynumuzun borcudur.

15 Temmuz gecesi gördük ki son sözü top, tüfek değil iman belirler, yürek belirler, inanç belirler. 15 Temmuz gecesi gördük ki, güneş batınca üzerimize çöken karanlığın hükmü ertesi sabah yeniden güneş doğana kadardır.

15 Temmuz gecesi gördük ki, yuları gavurun elinde olan hainin büründüğü kisve ne olursa olsun, gün doğduğunda gerçek yüzü mutlaka ortaya çıkmaktadır. Gördük ki, asıl azmaz, bal kokmaz, kokarsa yağ kokar, onun da aslı ayrandır. Atalarımız böyle demiş. Rabbime beni, bizi böyle bir milletin evladı olarak yarattığı için binlerce kez hamd ediyorum. Rabbime bizlere böyle bir millete hizmet etme imkanı verdiği için binlerce kez hamd ediyorum.

Bizi böyle bir milletle 15 Temmuz gibi imtihandan geçirdiği için, bize böyle yoldaşlar nasip ettiği için hamd ediyorum. Sizleri Allah için çok seviyorum. Dik durduk, dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde öyle d önemler vardır ki bunları unutmamalıyız. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının açtıkları çığır bu dönüm noktalarından biridir. Rahmetli Özal'ın ülkemize kendi deyimiyle çağ atlatmak için başlattığı hamle, aynı şekilde rahmetli Erbakan'ın, aynı şekilde rahmetli Türkeş'in attıkları adımlar bizim de izini sürdürdüğümüz adımlardır.

FİNANS SALDIRILARININ HEDEFİ ASLA FAİZ KUR HESABI DEĞİLDİ"

2013'ten beri verdiğimiz çok yönlü mücadelenin yeri ayrıdır. Gezi olaylarının sebebi ağaç ve çevre hassasiyeti değildir. 17-25 Aralık yargı emniyet darbe girişiminin sebebi asla hukuk ve adalet anlayışı değildir. Çukur eylemlerin sebebi meşru hak talebi değildi. Sınırlarımızı taciz eden DEAŞ'ın, PKK, PYD'nin saldırılarının sebebi asla tabi süreçler değildir. 15 Temmuz darbe girişiminin sebebi milletin çıkarları değildi. Finans saldırısının sebebi asla faiz kur hesabı değildi.

Hemen her alanda maruz kaldığımız siyasi ve ekonomik ambargoların sebebi asla demokrasimizi koruma gayesi değildi. Tahammül edilemeyen Cumhur İttifakı değildir, asıl tahammül edilemeyen Türk milletinin iradesine sahip çıkması, hedeflerine kilitlenmiş olmasıdır.

Tahammül edilemeyen Türkiye'nin özgürce kendi istikametine yönelmesidir. Aslında onlar da biliyor ne olduğunu, kimin ne yaptığını. Kimi nefsine yenildi, kimi tıyneti bozuk olduğu, kimi göbekten bir yerlere bağlı olduğu için tatava yapıyor, maval okuyor, safsata ile gerçekleri örtmeye çalışıyorlar.

Ne diyor Bay Kemal? Bu bir tiyatroydu diyor. 252 şehidimizin olduğu bu gelişmeyi bir tiyatro olarak değerlendiriyor. E ben şimdi soruyorum, FETÖ'ye rahmet okutanlar var. Yahu daha ne olacak 252 şehidimiz var 2 bin 200'ü aşkın gazimiz var. Hala FETÖ'ye rahmet okuyanlar var. Kusura bakmasınlar neyin ne olduğunun şahidi 15 Temmuz gecesidir. Ülkenin ve milletin geleceğine dair fikir, program, proje geliştirmeyen, sadece laf salatasıyla insanları istismar edemezsiniz.

"TERÖRİSTİN SIRTINI SIVAZLAYANLARDAN DEVLET ADAMI OLMAZ"

Her fırsatta ülkesini yabancılara kötüleyerek şimdiden bu desteğin hakkını vermeye çalışanlardan bu millete hayır gelmez. Yönlerini milletimize dönmüş olsalar şu gerçekleri onlar da görecekler. Terörle mücadele ederken, teröristin sırtını sıvazlayandan devlet adamı olmaz. İnsanlar darbeye direnirken hainlerle anlaşıp kaçacak delik arayanlardan siyasetçi olmaz.

"YPG'Yİ, PYD'Yİ, FETÖ'YÜ NATO'NUN KAYITLARINA GİRDİK"

15 Temmuz'a ağız dolusu darbe girişimidir diyemeyenler milletin adamı olmaz. Kamudan temizlenmiş terör örgütü mensuplarına mavi boncuk dağıtanlardan devlet adamı olmaz. Kardeşlerim FETÖ terör örgütü olarak uluslararası kayıtlarda var mıydı? Sadece PKK AB kayıtlarında vardı. Bu son NATO zirvesinde YPG'yi, PYD'yi, FETÖ'yü NATO'nun kayıtlarına girdik. Dedik ki, 'Bu bizim kırmızı çizgimizdir, FETÖ'yü, PYD'yi, YPG'yi terör örgütü olarak gireceksiniz, aksi takdirde bizden olur alamazsınız'. Ve girdiler, olay bu. Güney sınırları boyunca kurmakta olduğu güvenlik koridorunu sabote edenlerden yerli ve milli bir şey çıkmaz. Ekonomimize yönelik tehditler karşısında uygulamaya geçirdiğimiz programı anlamaya çalışmayanlardan yönetici olmaz.

Türkiye'nin kendini konumlandırdığı güçlü yeri görmezden gelenlerden feraset beklenemez. Yerli ve milli olmayanlardan bu ülkeye hayır gelmeyeceğini en iyi milletimiz bilir.

KILIÇDAROĞLU'NA "FAİZ VE KYK" YANITI: ÇALIŞMAMIZI YAPIYORUZ! GENÇLERİMİZİ FAİZE KURBAN ETMEYİZ

Yaşadığımız diğer sorunların, küresel ve bölgesel krizler elbette bizi de etkiliyor. Hayat pahalılığı başta olmak üzere insanları sıkıntıya düşüren gelişmeler yaşıyoruz. Hiçbir sorunumuz çözümsüz değildir, hiçbir yük kalıcı değildir. Bay Kemal çıkmış, üniversiteli gençlerimizi, KYK ve onların burslara faiz yükü bindiriyormuşuz. Faizin en büyük düşmanı biziz. Allah nasip ederse ilk kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamayı toplantı sonrası yapacağız. Gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Enflasyona da kurban etmeyiz. Çalışmamızı yapıyoruz, kabine toplantımızdan sonra da gerekli açıklamayı yapacağız. Milletimizin sıkıntılarını, ülkemizin imkanlarını da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal biz. Göreve geldiğimizde öğrencilerin aldığı burs 45 liracıktı. Bu harcı kaldıran kimdi? Biz kaldırdık. Ekonomide önceliğimiz milletimizin işine, aşına vererek kritik tercihte bulunduk. 31 milyona yaklaşan istihdam, sanayi, yıllık 250 milyar dolara yaklaşan ihracatımızla kesintisiz büyüyen bir Türkiye fotoğrafı ile karşı karşıyayız. Enflasyonu kontrol altına aldıkça bu tablonun güzelliği daha da iyi anlaşılacaktır.

İnşallah yakın gelecekte de ekonomik tetikçileri aynı akıbete düçar edeceğiz. Yeter ki hedeflerimizden kopmayalım, elimizdekilerin kıymetini bilelim. Kazanımlarımıza sahip çıkalım. Bozguncuların oyunlarına gelmeyelim. Çalışalım, çabalayalım, azmedelim, sabredelim. Onların korktuğu da Türkiye'nin 2023'de başaracak olmasıdır. Önümüzdeki 1 asır boyunca artık aynı fırsatı tekrar yakalayamayacaklarını çok iyi biliyorlar.

Biz Türkiye'yiz, biz Türk milletiyiz, biz kadim bir davanın hizmetkarlarıyız. Çünkü biz arkasında yüz milyonların duası, yanında 85 milyon kardeşi önünde aydınlık yolu olan ekibiz. Gerektiğinde yedi düvele meydan okuyarak, taşlı, dikenli, mayınlı yollardan geçerek, alın terimizi akıtarak, canımızı ortaya koyarak, kalbimizi açarak; ülke ve millet olarak bize büyük fedakarlık ve mücadelelerle geldiğimiz bu noktadan geri dönüş yoktur.

"TÜRKİYE'NİN İNŞAASINI MUTLAKA TAMAMLAYACAĞIZ"

Biz bugün burada büyük ve güçlü Türkiye'nin inşaasını mutlaka tamamlayacağız diyoruz. 15 Temmuz kahramanlarımız başta olmak üzere cümle şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Fakat Cumhur İttifakı olarak bu yaz mevsiminde bizi yalnız bırakmadınız. Şimdi önümüzdeki yıl malum seçimler var. Çok çalışacağız, çok gayret edeceğiz.Cumhur İttifakı'nın inşallah bu seçimlerden zaferle çıkacağına ben inanıyorum.

Başkan Erdoğan, sözlerini Arif Nihat Asya'nın "Dua" şiirini okuyarak tamamladı:

"Biz kısık sesleriz. Minareleri sen ezansız bırakma Allah'ım. Ya çağır şurada bal yapanlarını ya kovansız bırakma Allah'ım. Mahyasızdır minareler. Göğü de kehkeşansız bırakma Allah'ım. Müslümanlıkla yoğrulan yurdu Müslümansız bırakma Allah'ım. Bize güç ver. Cihat meydanını pehlivansız bırakma Allah'ım. Kahraman bekleyen yığınlarını kahramansız bırakma Allah'ım. Bilelim hasma karşı koymasını. Bizi cansız bırakma Allah'ım. Yarının yollarında yılları da Ramazansız bırakma Allah'ım. Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü ya çobansız bırakma Allah'ım. Bizi sen, sevgisiz, susuz, havasız ve vatansız bırakma Allah'ım. Müslümanlıkla yoğrulan yurdu Müslümansız bırakma Allah'ım."

TÖRENDEN NOTLAR

Türkiye'nin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminden büyük bir destanla kurtuluşunun 6. yıl dönümü kapsamında Saraçhane Meydanı'nda düzenlenen anma programı başladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı"na gelen vatandaşlar, öğle saatlerinden itibaren arama noktalarından geçirilerek meydana alındı.

Ellerinde Türk bayrağı taşıyan ve bazılarının ay yıldızlı tişörtler giydiği yüzlerce vatandaş alanı doldurdu.

Bedensel engelli bazı vatandaşlar ise alana tekerlekli sandalyeyle geldi.

Etkinlik alanına Türk bayraklarının yanı sıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları asıldı.

15 Temmuz temalı video gösterimiyle başlayan anma programı kapsamında sahne alan sanatçılar, şarkı ve marşlar seslendirdi.

Alanı dolduran vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak şarkı ve marşlara eşlik etti.

Sela verilen etkinlikte, 15 Temmuz şehitlerinin ismi tek tek okunurken vatandaşlar "burada" diye karşılık verdi.

Sahneye uzak olan vatandaşlar etkinliği, alandaki bazı noktalara yerleştirilen dev ekranlardan takip etti.
PROGRAMA BAHÇELİ DE KATILDI

Anma programına, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.KUR'AN-I KERİM OKUNUNDU

Program kapsamında Saraçhane'de 15 Temmuz şehitlerimiz için Kur'an-ı Kerim okunundu.

Giriş Tarihi:15.07.2022  13:11Güncelleme Tarihi: 15.07.2022  13:12
Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

SABAH Gazetesi foto muhabirleri Uğur Yıldırım ve Murat Şengül, 8 saat 23 dakika 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde, mermilerin altında ölüm pahasına görev yaptı. O gece köprüde neler oldu? İşte o unutulmaz anlar...Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

Sabah Gazetesi foto muhabiri Uğur Yıldırım: Fettullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 2'si polis 34 kişi şehit edildi. Köprüyü kapatan darbeci askerler 8 saat 23 dakika boyunca köprü üzerinde ölüm saçtı.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan o kanlı gecede vatandaşlarla birlikte köprüdeydim, yanımdaki birçok kişi vuruldu, şehit edildi. Hayatımın en zor günlerinden biriydi. Gece bittiğinde akıllı telefonum köprünün üzerinde 34 kilometre yol yürüdüğüm uyarısında bulunuyordu. 15 Temmuz 21:52'de başlayan olaylar 16 Temmuz 06:15'te darbeci askerlerin teslim olmasıyla son bulmuştu. Öfke ve zafer çığlıkları arasında vatandaşlar tankların üzerinde Türk bayrakları sallayarak darbe girişimine dur demenin sevincini yaşıyordu.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

İNSANLAR AKIN AKIN SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

15 Temmuz 2016 Cuma günü mesai çıkışı eve döndüm. Uzun yıllar Ankara'da çalışmıştım, saat 20:30 gibi başkentteki çalışma arkadaşlarımdan askeri hareketlilik konusunda mesajlar almaya başladım. Ankara üstünde alçak uçuş yapan F-16'lardan bahsediyorlardı.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

İnanmakta zorluk çektim. Evdeki televizyonu açtım, haberler kalkışma girişimi haberlerini yavaş yavaş vermeye başlamıştı ama herkes neler olduğunu henüz bilmiyordu. Hemen gazetedeki haber müdürlerimle konuştum. Hazır beklememi söylediler. İlerleyen saatlerde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye'nin farklı noktalarından korkunç görüntüler gelmeye başladı

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

F-16'lar meclis binasını bombalıyor, helikopterler Genelkurmay önünde vatandaşlara mermi yağdırıyor, tanklar sivil araçları ezip geçiyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Milletimi meydanlara davet ediyorum" açıklamasının ardından dışarı çıktım. Sarıyer'de camilerde sela okunuyordu. Vatandaşlar akın akın sokaklara çıkıyordu. Hacıosman metrosu yakınlarında yüzlerce kişi ellerinde Türk bayrakları ile darbeyi lanetleyen sloganlar atıyordu.

 Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

"KÖPRÜYÜ AÇMAYA GİDİYORUZ"

Mahallede ve Hacıosman metrosu civarında biraz fotoğraf çektikten sonra Levent'e doğru yola çıktım. Binlerce kişi yürüyordu. Nereye gidiyorsunuz diye sordum. "Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü açtık şimdi Boğaz köprüsünü açamaya gidiyoruz" dediler. Birlikte Zincirlikuyu'ya kadar yürüdük. Oradan köprüye döndük.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

Darbeci askerler köprüyü kapattığı için karşıya geçmek isteyen yüzlerce araç kenarda bekliyordu. Saat 01:00'e geliyordu. Araçların arasında yürüyüp köprünün Anadolu yakasına kadar yürüdük. Aslında neyle karşılaşacağımızı pek bilmiyorduk. Silah sesleri geliyordu. Köprünün Anadolu tarafına yakın ayaklarının yanına geldiğimizde askerleri ve namlusu bize çevrili tankları gördük. Yürümeye devam ettik. Bize doğru korkunç bir ateş başladı.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

Gecenin karanlığında birlikte yürüdüğümüz insanlar birer birer yerlere düştü. Kan içinde yere düşenleri diğer vatandaşlar sırtlarında güvenli bölgelere götürdü. Motosikletli kuryeler yaralıları ambulanslara taşıdı. Sabaha kadar Anadolu yakasına ulaşmak için vatandaşlarla birçok girişimde bulunduk. Yaşlı bir amca yol bulduğu bir trafik dubasını sırtına atmış, tanka kafa tutuyordu. Azerbaycan bayraklı insanlar vardı. Köprüye desteğe gelmişlerdi. Her seferinde açılan ateş sonucu yaralılarımızı sırtlarımızda taşıyarak geri döndük. Gecenin ilerleyen saatlerinde köprünün üstü iyice boşalmıştı. Birkaç polis ekibi ilerleyen saatlerde köprüyü açmak için Anadolu yakasına doğru ilerledi. Açılan ateş sonucu onlar da geri dönmek zorunda kaldı. Yaralı sayısı giderek artıyordu.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

ZAFER POZU

Anadolu yakasından da köprüyü açmak vatandaşların mücadele ettiğini duymuştuk. Sürekli ateş sesleri duyuyorduk. Anadolu yakasında neler olduğunu bilmiyorduk. Anadolu yakasına yaklaştığımızda askerlerin açtığı ateş sonucu geri çekilmek zorunda kalıyorduk. Köprünün üzerinde ileri geri o kadar çok tur attım ki hatırlamıyorum. Sabaha karşı savaş uçaklarının sesleri köprünün üstünde yankılanmaya başladı. Savaş uçaklarının yarattığı sonik patlamaların korkunç sesleri büyük bir korku yarattı. İnsanlar çığlıklar içinde köprünün üstünde koşturuyordu.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

Darbecilerin farklı noktalarda teslim olduğu haberleri geliyordu. Boğaz Köprüsü üzerindeki darbeciler halka kurşun yağdırmaya devam ediyordu. İstanbul'un farklı noktalarından gelen insanlarda köprünün üzerinde toplanmaya başlamıştı. Sabahın ilk ışıkları artık şehrin üzerindeydi. 06:15'te darbecilerin teslim olduğu haberi geldi.

 Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

8 saat 23 dakika boyunca köprünün üzerinde ölüm saçan askerler silahlarını bırakmıştı. Öfke ve zafer çığlıkları arasında binlerce kişi köprüye koştu. Anadolu ve Avrupa yakasında toplanan siviller buluştu. Ellerinde Türk bayrakları olan vatandaşlar tankların üstünde zafer pozu verdi. O gece köprünün iki yakasında yaşanan can pazarı ve vatandaşların verdiği demokrasi mücadelesi hafızalarda yerini aldı.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

MURAT ŞENGÜL: Telefonuma Boğaz Köprüsü'nün kapandığı mesajları düşmeye başlayınca Beşiktaş'ta yemek yiyordum. İlk önce kaza ya da otoyolla ilgili bir problem olduğunu düşündüm sonra askerler tarafından engellenmelerin olduğunu da öğrendiğimde anormal bir durum olduğunu anladım ve motosikletimle hemen boğaz köprüsüne sürdüm.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

Motosiklet iyi bir seçimdi çünkü yollar kilitlenmişti. Avrupa yakasından Asya yakasına geçerken sol şeridimde ellerinde silahlarıyla ve askeri araçlarla yolu kapatmış askerleri gördüm ve motorumu hemen yanlarında bırakarak fotoğraf çekmek için indim. Motordan iner inmez beni gören iki asker üzerime doğru silahlarıyla koşarak gelmeye başladılar ve bana bağırarak fotoğraf çekmemi engellediler.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

Olayın ciddiyetini bir kez daha anlamış oldum. Çok geçmeden darbe haberleri de gelince askerler daha da agresifleşerek insanların üzerine ateş etmeye başladılar ardından uçakların ve helikopterlerin seslerini sürekli duymaya başladık. Bu sırada binlerce insan köprüye doğru akın akın gelmeye başladı. Şehit ve yaralı haberleri de gelmeye başladı. Askerler hiç çekinmeden ateş ediyorlardı.

 

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

MERMİLERİN SESİNİ BİR METRE YAKINDAN DUYDUK

Fotoğraf çekmeye çalıştığımız yerden mermilerin bir iki metre yanımızdan geçtiğini hissediyordum. Siper aldığımız yerlerde mermiler ayaklarımızın dibinden sekiyordu. Bu sırada çok fazla yaralanan ve ölen insanlar oldu.

 Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

BİR YARALIYI MOTOSİKLETİMLE AMBULANSA TAŞIDIM

Bacağından vurulan yaralıyı kan kaybetmeden ambulansa götürmek için motosikletimle Acıbadem'deki ambulansa taşımak durumunda kaldım.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

TANKLA BURUN BURUNA GELDİM

Gecenin ilerleyen saatlerinde motosikletle metrobüs yolundan Acıbadem'e doğru giderken hızla gelen bir tankla burun buruna geldim tank üzerime doğru hızla gelirken geri dönemeyeceğimi anladım ve motordan atlayarak kendimi yolun karşı tarafına attım. Tank bana yaklaştığında metrobüs yolundan çıkarak diğer şeride geçip köprüye doğru devam etti.

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

VİRAL OLAN FOTOĞRAFIM 'SİGARALI ADAM'

O geceden viral olan fotoğraflarım da oldu. Darbeye direnmek için gelen binlerce insan arasında yerde siper almış elinde sigarasıyla darbeye direnen adam fotoğrafım darbenin en bilinen fotoğraflarından oldu. Ayrıca birçok fotoğrafım ödül aldı ve birçok yerde sergilendi

 

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

Sabah olup gün ağarmaya başlayınca dayanamayacaklarını anlayan askerler polisler tarafından alınarak götürüldüler.

 

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

TARİHE NOT DÜŞEN FOTOĞRAFLAR ÇEKTİK

Bütün gece boyunca bir gazeteci olarak yaşadıklarımız ve tarihe tanıklığımız meslek hayatımızda en önemli tecrübelerden biri oldu. Yıllar sonra darbe hakkında konuşulduğunda orda olan biri olarak yaşadıklarımızı anlatabiliyor ve durumun vahametini daha iyi aktarabiliyoruz.

 Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

 

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

 

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

 

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

 

Tam 8 saat 23 dakika! 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde ölüm pahasına mücadele: İşte unutulmaz anlar...

 


Kahraman şehidin hikayesini annesi gözyaşları içinde anlattı: 15 Temmuz gecesi çağrılmayı beklemeden gitti!
15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi FETÖ'nün bombaladığı Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda şehit düşen 7 kadın polisten biri olan Demet Sezen'in annesi Zeynep Köşker, kızının şehit olduğu 15 Temmuz'u anlattı. Anne Zeynep Köşker, "Polislerimiz şehit oldu dediklerinde yer ayağımın altından kaydı" dedi.

Başkan Erdoğan Saraçhane’deBAŞKAN ERDOĞAN SARAÇHANE'DE
15 Temmuz şehitleri için Kur’an-ı Kerim okundu15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN KUR'AN-I KERİM OKUNDU
Erdoğan: 15 Temmuz’da bu millet destan yazdıERDOĞAN: 15 TEMMUZ'DA BU MİLLET DESTAN YAZDI

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Başkan Erdoğan yeni kampanyanın startını Sakarya'dan verdi: Seçime kadar 81 ilde kesintisiz devam edecek
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti