Advert

NATO kapsamındaki Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi! İlk açıklama Beyaz Saray'dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesi sona erdi. Toplantı yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Toplantı öncesi kameraların karşısına geçen liderler önemli mesajlar verdi. Biden, İsveç ve Finlandiya'nın üyelikleri için Türkiye'ye teşekkür ederken Erdoğan ise NATO Zirvesi'nde atılacak adımların Rusya-Ukrayna sürecine de katkı sağlayacağını dile getirdi. Öte yandan görüşme sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Ege ve Suriye'de istikrarın sağlanmasının önemine vurgu yapıldı. İkili ilişkilerin yapıcı şekilde ilerlemesine yönelik bağlılığımız sürüyor" denildi.

NATO kapsamındaki Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi! İlk açıklama Beyaz Saray'dan
NATO kapsamındaki Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi! İlk açıklama Beyaz Saray'dan Admin
Bu içerik 106 kez okundu.
Advert

Başkan Erdoğan ve Biden zirvesi sona erdi! Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin ilk açıklama
Giriş Tarihi: 29.6.2022  18:16 Son Güncelleme: 29.6.2022  22:31
Beyaz Saray'dan Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama: Yapıcı ilişkiler sürdürülmeli
NATO kapsamındaki Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi! İlk açıklama Beyaz Saray'dan
Madrid'de Erdoğan-Biden görüşmesi! Beyaz Saray'dan açıklama: Biden mutabakattan memnun


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden ile görüşmesi sona erdi. Toplantı yaklaşık 1 saat 10 dakika sürdü. Toplantı öncesi kameraların karşısına geçen liderler önemli mesajlar verdi. Biden, İsveç ve Finlandiya'nın üyelikleri için Türkiye'ye teşekkür ederken Erdoğan ise NATO Zirvesi'nde atılacak adımların Rusya-Ukrayna sürecine de katkı sağlayacağını dile getirdi. Öte yandan görüşme sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Ege ve Suriye'de istikrarın sağlanmasının önemine vurgu yapıldı. İkili ilişkilerin yapıcı şekilde ilerlemesine yönelik bağlılığımız sürüyor" denildi.
Beyaz Saray’dan Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama: Yapıcı ilişkiler sürdürülmeliBaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, NATO Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi sonrası Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı. Ege ve Suriye'deki istikrarın öneminden bahsedilen açıklamada, "Yapıcı ikili ilişkiler sürdürülmeli" denildi. Biden'ın Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması için Kongre'de gerekli gayreti göstereceği de vurgulandı.
Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi İlk açıklama Beyaz Saraydan

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden yüz yüze görüştü. İki liderin bir saati aşan görüşmesinin ardından Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı.

Başkan Erdoğan ve Biden zirvesi sona erdi! Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin ilk açıklama

İspanya’nın başkenti Madrid’teki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dahilinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşme TSİ 18:50'de başladı. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, "NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir" dedi. Erdoğan ayrıca, tahıl koridoruna ilişkin "Denge politikasıyla süreci çözme gayretindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım" ifadelerine yer verdi. ABD Başkanı Biden, Ukrayna tahılının çıkarılması ve İsveç ile Finlandiya'nın NATO başvuruları hakkında yaptıklarından dolayı Erdoğan'a teşekkür etti. Öte yandan, görüşmeye ilişkin Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Açıklamaya göre iki lider Ege ve Suriye'de istikarın önemini konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüştüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid'de yapılan NATO Zirvesi'ndeki ikili temasları kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın NATO Liderler Zirvesi kapsamındaki görüşmesi TSİ 18:50'de başladı. Başkan Erdoğan'ın NATO Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi sona erdi.

BİDEN'DAN F-16 MESAJI

ABD Başkanı Joe Biden'ın "F-16 konusunun Kongre'den geçmesi için gayret edeceğim" dediği öğrenildi.

GÖRÜŞME YAKLAŞIK 1 SAAT SÜRDÜ

Başkan Erdoğan, NATO Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Madrid'de ikili temaslarına kapsamında ABD Başkanı Biden ile bir araya geldi. Erdoğan ve Biden'ın, IFEMA Kongre Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen görüşmesi yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

Başkan Erdoğan ve Biden zirvesi sona erdi! Masada 5 başlık var | Video
İki liderden kritik görüşme! Biden'dan dikkat çeken F-16 mesajı

BEYAZ SARAY: EGE VE SURİYE'DE İSTİKRAR VURGUSU

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugünkü görüşmesinde Finlandiya ve İsveç ile imzalanan üçlü muhtıradan duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini ve iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin sürmesini arzuladığını bildirdiğini aktardı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın Madrid'deki NATO Zirvesi kapsamında ikili bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.

Başkan Erdoğan ve Biden zirvesi sona erdi! Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin ilk açıklama | Video

Açıklamada, "Başkan Biden, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç ile üçlü muhtıra imzalayarak, bu ülkelerin NATO'ya katılımına davetin önünü açmasını memnuniyetle karşıladı." ifadesine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın Ukrayna'ya desteği de ele aldığına işaret edilen açıklamada, Ukrayna tahılının ihracatının önündeki Rus engelinin aşılmasının önemine de değinildiği aktarıldı.

Açıklamada, "Liderler, Ege ve Suriye'de istikrarın korunması konusunu da ele alındı. Biden, yapıcı ikili ilişkilerin korunması arzusunu bir kez daha dile getirdi ve iki lider hükümetleri arasında yakın iletişimin sürdürülmesine vurgu yaptı." ifadeleri kullanıldı.

Başkan Erdoğan görüşme öncesi açıklamalarda bulundu:

Erdoğan, ABD Başkanı Biden'le görüşmesinde, "NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir." dedi.

Başkan Erdoğan ayrıca, tahıl koridoruna ilişkin "Denge politikasıyla süreci çözme gayretindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım" dedi.

ABD BAŞKANI JOE BİDEN'DAN BAŞKAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılması ve İsveç ile Finlandiya'nın NATO başvuruları hakkında yaptıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Başkan Erdoğan ve Biden zirvesi başladı! Masada 5 başlık var... | Video

Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Görüşmenin başında açıklama yapan Biden, Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Biden, Ukrayna'da tutulan ve limanlardan çıkarılamayan tahılın dünya piyasalarına ulaştırılabilmesi için yaptığı "müthiş iş" ve "İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyelik sürecinin ilerlemesine izin verilmesi" dolayısıyla Erdoğan'a teşekkürlerini iletti. Biden, "Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum." dedi.

BIDEN GÖRÜŞME TALEP ETMİŞTİ

Başkan Erdoğan dün Madrid'e gitmeden önce yaptığı açıklamalarında ABD Başkanı Joe Biden'ın görüşme isteğine bulunduğunu belirtti. Başkan Erdoğan buradaki açıklamalarında "Sayın Biden ile bir görüşme yaptık. Tekrar bir araya gelme arzusunu iletti ve biz de "olabilir" dedik. F-16 konusunda oyalama taktiği var. Bunlar görüşülecek. Kararlı duruşumuzdan taviz vermeyecek, aynı şekilde yürüyüşümüzü sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.2 ülkeye resmi davet gitti! Türkiye'nin kararı NATO'ya yön verdi

Başkan Erdoğan dün Madrid'e gitmeden önce yaptığı açıklamalarında ABD Başkanı Joe Biden'ın görüşme isteğine bulunduğunu belirtti. Başkan Erdoğan buradaki açıklamalarında "Sayın Biden ile bir görüşme yaptık. Tekrar bir araya gelme arzusunu iletti ve biz de "olabilir" dedik. F-16 konusunda oyalama taktiği var. Bunlar görüşülecek. Kararlı duruşumuzdan taviz vermeyecek, aynı şekilde yürüyüşümüzü sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ERDOĞAN, İSPANYA BAŞBAKANI SANCHEZ'İN NATO LİDERLERİ ONURUNA VERDİĞİ YEMEĞE KATILDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve eşinin NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan liderler ve eşleri onuruna verdiği "Gayri Resmi Transatlantik Yemeği"ne katıldı.

Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez ve eşi Maria Begona Gomez Fernandez'in Prado Müzesi'nde verdiği yemek öncesinde ABD Başkanı Joe Biden ve kızlarıyla sohbet etti.

Yemeğe gelen konukları karşılayan İspanya Başbakanı Sanchez ve eşi Fernandez, zirveye katılan devlet ve hükûmet başkanları, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve eşleriyle fotoğraf çektirerek müzeyi gezdi ve ardından yemeğe geçildi.

NATO İspanya'nın başkenti Madrid'deki tarihi zirvede Stratejik Konsept Belgesi'ni yeniliyor. Türkiye, Madrid'deki anlaşmayla İsveç ve Finlandiya'nın ittifak üyeliği önündeki vetosunu kaldırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada çok sayıda kritik görüşme gerçekleştirdi. Zirvede merakla beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesi gerçekleşti. Görüşme 1 saat 10 dakika sürdü.

Görüşmelerde Ege ve Suriye'deki istikrarı sürdürmenin öneminden bahsedildiği, ikili yapıcı ilişkilerin sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

"BIDEN ÜÇLÜ ANLAŞMADAN MEMNUN"

Biden'ın Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya ile imzaladığı üçlü anlaşmayı 'memnuniyetle karşıladığını' vurgulayan Beyaz Saray, "Liderler, Rus saldırganlığına karşı Ukrayna'nın savunmasına devam eden desteği ve tahıl ihracatı önündeki Rus engellerinin kaldırılmasını ele aldı." açıklamasında bulundu.

F-16'LARIN SATIŞI

Açıklamada ayıca Biden'ın, Türkiye'ye F-16 savaş uçağı satılması için Kongre'de gerekli gayreti de göstereceği vurgulandı.


  
GÖRÜŞME ÖNCESİ BIDEN'DAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme öncesi yaptığı açıklamada, temasların yarın da devam edeceğini belirtti. Erdoğan 'Rusya- Ukrayna savaşında denge politikasıyla süreci çözme gayretindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım' vurgusunda bulundu. Erdoğan, "NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar, özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir." dedi.

ABD Başkanı Biden ise Finlandiya-İsveç mütabakatı ve Ukrayna tahılı konusundaki çabaları için Türkiye'ye teşekkür etti.

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

 

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

 

NATO üyesi 30 ülkenin katıldığı aile fotoğrafı çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk sırada ABD Başkanı Joe Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın yanında poz verdi. Erdoğan, fotoğraf çekimi sonrasında ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Johnson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile sohbet etti.

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

 

Associated Press (AP) ve Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, söz konusu sohbetten onlarca fotoğrafı dünyaya geçti.

Madridde Erdoğan-Biden görüşmesi Beyaz Saraydan açıklama: Biden mutabakattan memnun

 

 “TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda varılan anlaşmaya da değinen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’ye teşekkür etti. Stoltenberg, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Bugün, NATO liderleri Finlandiya ve İsveç'i NATO üyesi olmaya davet etmek için tarihi bir karar aldı. Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in dün gece imzaladıkları anlaşma bu kararın önünü açtı. Türkiye, Finlandiya ve İsveç'e, ileriye dönük ortak bir yol bulmak için müzakerelere katılma davetimi kabul ettikleri için teşekkür ederiz. Bu, birçok farklı düzeyde birden fazla kişiyle haftalarca süren zorlu bir çalışma oldu. Üst düzey yetkililer, benim himayemde Brüksel'de iki tur görüşme yaptı. Dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Niinistö ve Başbakan Andersson ile görüştük ve nihai anlaşmaya varabildik. Bu Türkiye için iyi bir anlaşma. Finlandiya ve İsveç için iyi bir anlaşma. Bu NATO için iyi bir anlaşma.”
Dünya NATO zirvesini izliyor!
GÖZLER ERDOĞAN'DADünya NATO zirvesini izliyor!Haberi Görüntüle
Mutabakat sonrası harekete geçildi!
TÜRKİYE'DEN JET HAMLEMutabakat sonrası harekete geçildi!Haberi Görüntüle
Erdoğan eve zaferle dönüyor!
DÜNYA MEDYASI:Erdoğan eve zaferle dönüyor!Haberi Görüntüle
Türkiye'ye teşekkür ederiz
NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERGTürkiye'ye teşekkür ederizHaberi Görüntüle
Bahçeli'den Madrid mutabakatıyla ilgili açıklama
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRBahçeli'den Madrid mutabakatıyla ilgili açıklamaHaberi Görüntüle
Çipras'tan Atina'ya Türkiye eleştirisi
ENDİŞELİYİM!Çipras'tan Atina'ya Türkiye eleştirisiHaberi Görüntüle
​​Sizin İçin Seçtiklerimiz

Başkan Erdoğan’ın o görüntüleri dünyayı salladıBAŞKAN ERDOĞAN'IN O GÖRÜNTÜLERİ DÜNYAYI SALLADI

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı