Advert

Zonguldak, Karabük, Bartın ve Sinop'ta şiddetli yağış | Yollar göle döndü ev ve iş yerlerini su bastı

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu'da gece saatlerinden itibaren sağanak yağış etkili olmaya devam ediyor. Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Edinilen bilgilere göre, İnebolu ilçesinde yağan şiddetli yağışın dereleri taşması neticesinde 2 köprü yıkıldı. Yıkılan köprülerden bir tanesi sel sularının etkisiyle akıntıya kapılarak gözden kayboldu. Öte yandan AFAD yaptığı son dakika açıklamasında 6 il için kırmızı alarm verildiğini belirtti.

Zonguldak, Karabük, Bartın ve Sinop'ta şiddetli yağış | Yollar göle döndü ev ve iş yerlerini su bastı
Zonguldak, Karabük, Bartın ve Sinop'ta şiddetli yağış | Yollar göle döndü ev ve iş yerlerini su bastı Admin
Bu içerik 64 kez okundu.
Advert

Zonguldak, Karabük, Bartın ve Sinop'ta şiddetli yağış | Yollar göle döndü ev ve iş yerlerini su bastı

Giriş Tarihi: 27.6.2022  08:24 Son Güncelleme: 27.6.2022  11:23

 Kastamonu'da 2 köprü çöktü! Uyarılar peş peşe geliyor: 6 il için kırmızı alarm

Kastamonu'da sel suları köprüyü aldı

Karadeniz'in pek çok bölgesinde etkili olan sağanak yağış sele neden oldu. Bartın'da etkisini sürdürmeye devam eden sağanak yağmur yeniden yolları göle çevirirken iş yeri sahipleri çuvallarla su baskınlarına önlem almaya çalıştı. Sinop'ta da etkili olan sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katlarını su bastı, yol güzergahlarında hasar oluştu. Zonguldak'in Gökçebey ilçesinde etkili olan kuvvetli sağanakla birlikte yollar nehre dönüştü. Zonguldak Vali Yardımcısı Turgut Subaşı A Haber'e yaptığı açıklamasında, "Zarar gören her haneye 3 bin lira yardım yapılacak. Ayrıca dere yatağındaki evlerin tahliye edilmesi kararı aldık." ifadelerini kullandı.

Kırmızı kodlu alarm! İş yerlerini açmayın, üst katlara çıkın

.Son dakika haberi... Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu'da gece saatlerinden itibaren sağanak yağış etkili olmaya devam ediyor. Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. Edinilen bilgilere göre, İnebolu ilçesinde yağan şiddetli yağışın dereleri taşması neticesinde 2 köprü yıkıldı. Yıkılan köprülerden bir tanesi sel sularının etkisiyle akıntıya kapılarak gözden kayboldu. Öte yandan AFAD yaptığı son dakika açıklamasında 6 il için kırmızı alarm verildiğini belirtti.

 

Kastamonu'da sel suları köprüyü aldı

Kastamonu'da sel suları köprüyü aldı

Aşırı yağışlar nedeniyle taşan çay, İnebolu ilçesinin iki yakasını birbirine bağlayan köprüyü sürüklerden, ilçede birçok alan su altında kaldı.

Türkiye'nin güney kıyıları geçtiğimiz hafta yangınla boğuşurken bu hafta, Karadeniz sahilleri yağmura ve sele teslim oldu.

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından günler öncesinden başlayan uyarılar, dün Ortra Karadeniz'deki birçok il için kırmızı koda çıkartıldı.

Gece saatlerinden itibaren ise bölge şiddetli sağanağa teslim oldu.

SON DAKİKA | Kastamonu’da 2 köprü çöktü! Uyarılar peş peşe geliyor: 6 il için kırmızı alarm

Kastamonu'da yağışlar nedeniyle 2 köprünün çöktüğü ve esnafa "dükkan açmayın" uyarısı yapıldığı aktarıldı

Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu'da sabah saatlerinde çay ve dereler taşmaya başladı. İnebolu ilçe merkezinden geçen çayın taşma noktasına gelmesinden ötürü iş yerlerinin açılmaması ve giriş ile birinci katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkması uyarısı yapıldı.

ÇAY VE DERELER TAŞTI
Afet ve Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu'da gece saatlerinden itibaren sağanak yağış etkili olmaya devam ediyor. Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi.
En tehlikeli gün Risk tehlikeli boyutlardaİnebolu'da köprünün yıkılma anı kamerada | Video

Kastamonu'nun İnebolu ilçesi merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesinden ötürü ilçede tedbirler arttırıldı. İnebolu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Zabıta ekipleri, araçlarla sık sık devriye atarak vatandaşları olumsuz hava koşullarına yönelik uyarıda bulunmaya devam ediyor.

Su seviyesinin yükselmesiyle birlikte İnebolu Devlet Hastanesinin önüne doğru da sel suları gelmeye başladı.

İnebolu'da ilçe merkezinden geçen Söke Çayının taşma noktasına gelmesiyle vatandaşların iş yerlerini açmaması ve giriş kat ile birinci katta oturan ailelerinde de üst katlara çıkarak tedbir almaları istendi.

Öte yandan olumsuz hava koşulları sebebiyle oluşturulan kriz masası ile tüm kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği, 410 personel, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kesimlerine konuşlandırdı. Yapılan planlama ile olası riskli durumlara anında müdahale edilmesi hedefleniyor. Ayrıca 112 çağrı merkezinde oluşturulan özel ekip ile gelecek olan ihbarlar tek elden hızlı bir şekilde koordine edilecek.

İnebolu'da Söke Çayının taşma riskine karşı alınan tedbirleri yerinde incelemeyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, "İki gündür Meteoroloji ve AFAD tarafından gerekli uyarılar yapıldı. Bu çerçevede ilçemizde yapılan uyarılarla birlikte şiddetli yağışlarda devam etmektedir. Yağışlarla birlikte ilçemizden geçen çayın su seviyesinin yükseldiğini görüyoruz.

BAKAN SOYLU: DÜKKANLAR AÇILMAYACAK
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Gece boyunca ve bugün teyakkuz devam ediyor. Birçok noktada iş makineleri ve uyarılarla tedbir alındı. Ancak İnebolu'da dere çok yükseldi. Dere boyu dükkanlar açılmayacak. Valimiz ve tüm birimler çalışıyor. AFAD Başkanımız Yunus Sezer İnebolu'ya geçiyor. Allah muhafaza etsin" dedi.

VATANDAŞLARA KRİTİK UYARI

Bu yüzden vatandaşlarımızı sık sık olumsuz durumlara karşı uyarıyoruz. Vatandaşlarımız dikkatli olsunlar, dere kenarında bulunan araçların kesinlikle kaldırılması, alt katta oturan vatandaşların özellikle dere kenarında alt katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkmaları, ikinci bir uyarıya kadar işyerlerinin de kesinlikle açılmamasını halkımızdan istirham ediyorum. Tedbirli bir şekilde panik yapmadan tedbirlerimizi alalım. İnşallah bu sınavımızı da kayıpsız başarılı bir şekilde geçireceğiz. En az riskle atlatacağız. Vatandaşlarımızın her türlü olumsuz durumlara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum" dedi.

KÖPRÜLER YIKILDI
Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağışın etkisiyle taşan sel suları 2 köprüyü yıktı, bir mahallede ise evleri sel suları bastı.
AFAD'ın kırmızı kod uyarısı verdiği Kastamonu'da dün başlayan sağanak yağış sabah saatlerinde etkisini arttırdı. Edinilen bilgilere göre, İnebolu ilçesinde yağan şiddetli yağışın dereleri taşması neticesinde 2 köprü yıkıldı. Yıkılan köprülerden bir tanesi sel sularının etkisiyle akıntıya kapılarak gözden kayboldu. Dehşet veren anlar bir vatandaşın cep telefonu kamerası ile görüntülendi. İlçede yer alan Musa Mahallesi'nde ise evleri sel suları bastığı öğrenildi. Öte yandan, Kastamonu Valiliği koordinesinde bütün kamu kurumları yaşanan tüm olumsuzluklara karşı harekete geçti.

AFAD'DAN 6 İL İÇİN KRİTİK UYARI
İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), Batı Karadeniz bölgesinde "kırmızı" renkli uyarı verilen 6 ilde etkili şiddetli yağış ve sel baskınlarına karşı alınan tedbirler paylaşılarak, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Karadeniz'de halen yerel kuvvetli olarak devam eden sağanaklar etkisini artıracak ve bugün gece yarısına kadar Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olacak.

Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında bölgedeki ilgili birimler ile Meteoroloji Genel Müdürlüğünden görevlendirilen bir temsilci de AFAD Merkezi'nde çalışmalara başladı. Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak'taki AFAD Merkezlerinde de toplantılar düzenleniyor.

Bartın'da yaşanabilecek olumsuz durumlarla mücadeleye destek vermek amacıyla Ankara, Bursa ve Eskişehir'den 10 personel, 4 araç ve 1 adet paletli kurtarma aracı görevlendirilirken, il merkezinde 4 bina, merkez Epçiler Köyü ile Kurucaşile ilçesi Dizlermezeci köyünde birer konut tahliye edildi, Hasankadı yolundaki heyelan nedeniyle yol ile 3 köprü ulaşıma kapatıldı.

Yağışlar nedeniyle İstanbul ve Afyonkarahisar'dan Düzce'ye de takviye yapılırken, buradaki çalışmalarda 7 konuttaki 34 kişi bulundukları yerlerden tahliye edildi.

Karabük il merkezinde ve ilçelerde ise yağışlardan dolayı Yenice ilçesi İsmetpaşa, Aşağıköy yol ayrımında toprak kayması sonucu kapanan yolun açılması için bölgeye iş makineleri sevk edildi.

Kastamonu ve Sinop'taki riskli bazı bölgelerde vatandaşlar bulundukları yerden tahliye edilirken, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere de 200 kişilik KYK yurdu vatandaşlara tahsis edildi.

Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde yoğun yağış nedeniyle taşan Gaziler Deresi kenarındaki 25 konutta bulunan 56 kişi sosyal tesislere yerleştirildi, tahliye edilen 150 kişiye Türk Kızılay tarafından akşam yemeği dağıtıldı.

2 BİN 552 PERSONEL TEYAKKUZ HALİNDE BEKLETİLİYOR
Bölgedeki gelişmelerin sürekli olarak takip edildiği vurgulanan açıklamada, ayrıca şunlar kaydedildi:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda kırmızı uyarı verilen 6 ile destek vermek amacıyla Başkanlığımız tarafından 13 ilden (Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat, Sakarya) personel ve araç görevlendirmesi yapılmıştır. Kırmızı uyarı verilen Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Düzce illerinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 2 bin 552 personel ile 826 araç ve ekipman bulunmaktadır."

BARTIN VALİSİ'NDEN VATANDAŞLARA UYARI
Bartın Valisi Nurtaç Arslan AHaber'de önemli açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar can kaybının olmadığını belirten Vali Arslan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:


Bartın son 3 gün içerisinde ortalama 250 kg civarında yağış aldı. Son 6 saatte 50 kg civarında yağış aldı. Zaman zaman kesilmesine rağmen yağışlar devam ediyor.

ANAYOLLAR AÇIK
Biz 7/24 esasına göre çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bütün kurumlarımız sahada. Gelen ihbarlara ekiplerimizi hemen bölgeye yönlendiriyoruz.
Ulaşım olarak şu an ana yollarımız açık. Dönem dönem kontrol amaçlı trafik kesintileri yapabiliyoruz.

DERE KENARINDA ARAÇLARINIZI BIRAKMAYIN

Dere kenarında, ırmak kenarında yaşayan esnafımızı, vatandaşımızı sürekli uyarıyoruz. O bölgedeki dükkanlarımızı boşaltıyoruz, araçlarımızı kaldıyoruz.
Bugün engelli ve hamile vatandaşlarımıza izin verdik.

CAN KAYBI YOK
Bizim için sevindirici olan can kaybımızın olmaması.
Zarar tespit komisyonumuz cumartesiden itibaren çalışmalarına devam ediyor. Şu ana kadar tespit edilen zarar 148 bin civarında.
Özellikle vatandaşlarımızdan isteğimiz, işi olmayan vatandaşlarımız dışarıya çıkmasınlar. Giriş katlarını boşaltmalarını istiyoruz. Dere ırmak kenarında araçlarını bırakmamalarını, varsa bu alanlardan araçlarını çekmelerini istiyoruz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı