sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert

Duque Türkiye'de... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak

Kolombiya ile yeni dönem! Erdoğan ticarette hedefi duyurdu: 5 milyar dolar... Son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ile görüştü. Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Kolombiya geçen sene ihracatımızı en çok artırdığımız ülkelerden biri oldu. Hedefimiz ticaret hacmimizi en kısa sürede 5 milyar dolara ulaştırmaktır." dedi.

Duque Türkiye'de... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak
Duque Türkiye'de... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak Admin
Bu içerik 69 kez okundu.
Advert

Son dakika: Başkan Erdoğan Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque'den önemli açıklamalar
Giriş Tarihi: 20.5.2022  18:24 Son Güncelleme: 20.5.2022  20:25
Son dakika haberi... Başkan Erdoğan'dan Kolombiya mesajı: Stratejik ortaklık seviyesine yükselttik

Kolombiya Devlet Başkanı Duque ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İlişkilerimizi 2 yılda bir Cumhurbaşkanları düzeyinde gerçekleştireceğimiz görüşmelerle geliştireceğiz. Hedefimiz ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmaktır.' dedi.

Son dakika: Başkan Erdoğan Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque’den önemli açıklamalarSon dakika haberi... Başkan Erdoğan, İstanbul Beşiktaş'taki Dolmabahçe Ofisi'nde Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez ile baş başa görüştü. Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Erdoğan, "Kolombiya, Brezilya'dan son Latin Amerika'da 2. büyük ortağımız. Kolombiya, bölgeye açılan önemli bir kapı konumunda. Ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkaracağız." ifadelerine yer verdi. Öte yandan Başkan Erdoğan, önemli ziyaretlerde bulunacağı Latin Amerika turuna çıkacağını duyurdu. Basın toplantısı öncesinde ise Başkan Erdoğan ile Kolombiya Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti ile Kolombiya Cumhuriyeti Arasındaki Stratejik İşbirliği ve Ortaklığa Dair Ortak Bildiri'ye imza attı. İşte haberin detayları...
Başkan Erdoğan'dan Kolombiya mesajı: Stratejik ortaklık seviyesine yükselttik

Son dakika haberi... Başkan Erdoğan’dan Kolombiya mesajı: Stratejik ortaklık seviyesine yükselttik

Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi'nde Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ile anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısına katıldı. Başkan Erdoğan, "İmzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine yükselttik" dedi ve ticaret hacmi hedefini açıkladı.
Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi'nde Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ile görüştü. Görüşmede Başkan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez'in eşi María Juliana Ruiz de yer aldı. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenleyerek iki ülke arasında ortak bildirinin imza töreni gerçekleştirildi.

 Başkan Erdoğan, İstanbul Beşiktaş'taki Dolmabahçe Ofisi'nde Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque'ı ağırladı.

İki lider başbaşa görüştü. Görüşme basına kapalı gerçekleşti.

Kritik temas sonrası iki lider kameralar karşısına geçerek basın açıklamasında bulundular.

"İLİŞKİLERİ STRATEJİK ORTAKLIK SEVİYESİNE YÜKSELTTİK"

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Son dönemde ülkelerimiz arasında artan temas ve ziyaretler memnuniyetle vericidir. Nisan ayının başında Kolombiyalı Cumhurbaşkanı yardımcısı ve dışişleri bakanı ülkemize geldi. Dışişleri Bakanımda Latin Amerika turu kapsamında Kolombiya'yı ziyaret etti. Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Yüksek Düzeyli işbirliği mekanizması sayesinde ilişkilerimizi iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst düzeyde ele alacağız" dedi.

"HEDEFİMİZ TİCARET HACMİMİZ EN KISA SÜREDE 5 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRMAKTIR"

Kolombiya'nın Latin Amerika'daki önemli bir ticari ortak olduğunu söyleyen Başkan Erdoğan, "Kolombiya Latin Amerika'da Brezilya'nın ardından en büyük ikinci ticari ortağımızdır. 2021'de ticaret hacmimiz 2'ye katlanarak 2 milyar doları aştı. Kolombiya geçen sene ihracatımızı en çok artırdığımız ülkelerden biri oldu. Hedefimiz ticaret hacmimiz en kısa sürede 5 milyar dolara ulaştırmaktır. Karşılıklı yatırımların artırılması için yoğun gayret sarf ediyoruz. Kolombiya gelişen ekonomisiyle Türk yatırımları için cazip fırsatlar sunuyor. Türk ve Kolombiyalı iş insanları arasındaki karşılıklı ziyaret ve temasların artırılmasını destekliyoruz" diye konuştu.

"GÖÇ SORUNU ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA BİRLİKTE ÇABA GÖSTERECEĞİZ"

"Kolombiya aynı zamanda Latin Amerika'daki mevcudiyetimiz ve bölgeye açılım bağlamında da merkezi bir konumdadır" diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Erdoğan, "TİKA'nın bölgedeki iki ofisinden biri ve Anadolu Ajansının bölge temsilciliği Bogota'da bulunuyor. THY Bogota İstanbul hattında her gün sefer düzenliyor. Kolombiya ile ilişkilerimizi her alanda gerek ikili, gerek uluslararası platformlarda geliştirme konusunda karşılıklı iradeye sahibiz. Savunma sanayi, sağlık, turizm, tarım ve göç gibi pek çok alanda işbirliğimiz geliştirmek için çalışıyoruz. Bilhassa düzensiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak işbirliğine önem veriyoruz. Uluslararası platformlarda gerçekleştireceğimiz ortak girişimlerle bu küresel sorunun çözümü konusunda birlikte çaba göstereceğiz. Ayrıca uyuşturucu kaçakçılığı, teröre ve organize suçlarla mücadele konusunda işbirliğimiz artıracağız. Türkiye bursları kapsamında bu güne kadar 177 Kolombiyalı öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sağladık" şeklinde konuştu.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN LATİN AMERİKA TURU

Başkan Erdoğan, Kolombiya'da 29 Mayıs'ta ilk turu gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dost Kolombiya halkı bakımından hayırlı olmasını dileyerek, Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez ve heyetine ziyaretleri için teşekkür etti.

Başkan Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque'nin konuşmasının ardından "7 Ağustos'ta Kolombiya'da cumhurbaşkanlığı değişimi olacak. Görevi bırakmadan önce bizi Kolombiya'ya bekliyor. Biz de planlamamızı yapacağız. Çalışmalarımızı yapacağız. Şöyle bir bölge turunu inşallah 7 Ağustos'tan önce gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

"İKİLİ TİCARET HACMİMİZİ EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKARTMAK İSTİYORUZ"

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ise, "Türkiye ve Kolombiya arasındaki ikili ticaret hacmimizi önümüzdeki 10 yıl içinde artırmak için hemen çalışmalara başlayacağız. Bunu en yüksek seviyeye çıkarmak istiyoruz. İşbirliği anlaşmalarıyla birlikte en önemli noktaya çıkartacağız. Bizim için kazan kazan anlayışı olmalı. Bu gün gruplarımız toplantılar düzenledi. Zaten Türk şirketleri Kolombiya'da mevcut, gelmek isteyenlere de kapılarımız açık" ifadelerini kullandı.

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

Basın toplantısı öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez, Türkiye Cumhuriyeti ile Kolombiya Cumhuriyeti Arasındaki Stratejik İşbirliği ve Ortaklığa Dair Ortak Bildiri'ye imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kolombiya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kolombiya Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Fernado Ruiz Gomez tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kolombiya Ulusal Arşiv Direktörlüğü Arasında İşbirliği Protokolü'ne Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ile Kolombiya'nın Ulusal Arşiv Başkanı Enrique Serrano Lopez imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Kolombiya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı'nı ise Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile Kolombiya Milli Eğitim Bakanı Maria Victoria Angulo imzaladı.

Toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk de yer aldı.

Erdoğan ile Marquez’den açıklamalarERDOĞAN İLE MARQUEZ'DEN AÇIKLAMALAR

HEDEFİMİZ TİCARET HACMİMİZİ 5 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRMAK

Erdoğan şöyle konuştu: Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en önemli ortaklarımızdan Kolombiya'nın Cumhurbaşkanı Sayın İvan Duque'yi ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kendilerine bir kez daha İstanbul'a hoş geldiniz diyorum. Son dönemde ülkelerimiz arasında artan temas ve ziyaretler memnuniyet vericidir. Nisan ayının başında Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ülkemize geldi. Dışişleri Bakanım da Latin Amerika turu kapsamında 26-27 Nisan'da Kolombiya'yı ziyaret etti. Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri, stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Yüksek düzeyde iş birliği konseyi mekanizması sayesinde ilişkilerimizi iki yılda bir Cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst düzeyde ele alacağız. Kolombiya halihazırda Brezilya'nın ardından Latin Amerika'daki en büyük ikinci ticari ortağımızdır. 2021'de ticaret hacmimiz ikiye katlanarak 2 milyar doları aştı. Kolombiya ayrıca geçen sene ihracatımızı en çok arttırdığımız ülkelerden biri oldu. Hedefimiz, ticaret hacmimizi en kısa sürede 5 milyar dolara ulaştırmaktır. Karşılıklı yatırımlarımızın arttırılması için de yoğun gayret sarf ediyoruz. Kolombiya gelişen ekonomisiyle Türk yatırımları için cazip fırsatları sunuyor. Türk ve Kolombiyalı iş insanları arasındaki karşılıklı temas ve ziyaretlerin arttırılmasını destekliyoruz."


KARŞILIKLI İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
"Kolombiya aynı zamanda Latin Amerika'daki mevcudiyetimiz ve bölgeye açılır politikamız bağlamında da merkezi bir konumdadır. TİKA'nın bölgedeki iki ofisinden biri ve Anadolu Ajansı'nın bölge temsilciliği Bogota'da bulunuyor. Türkiye Maarif Vakfımız da beşeri ilişkilerimize önemli katkı sağlıyor. Türk Hava Yolları Bogota-İstanbul hattında her gün sefer düzenliyor. Kolombiya'yla ilişkilerimizin her alanda gerek ikili, gerek uluslararası platformlarda geliştirme konusunda karşılıklı iradeye sahibiz. Savunma sanayi, sağlık, turizm, tarım ve göç gibi pek çok alanda iş birliğimizi geliştirmek için beraberce çalışıyoruz. Bilhassa göç başlığında düzensiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak iş birliğine önem veriyoruz. Uluslararası platformlarda gerçekleştireceğimiz ortak girişimler yoluyla bu küresel sorunun çözümü yönünde birlikte çaba göstereceğiz. Ayrıca uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize suçlarla mücadele konusunda da iş birliğimizi arttıracağız. Türkiye bursları kapsamında bugüne kadar 177 Kolombiyalı öğrenciye ülkemizde eğitim imkânı sağladık. Bugün ayrıca son dönemde meydana gelen bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele aldık. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, Kolombiya'da 29 Mayıs'ta ilk turu gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dost Kolombiya halkı bakımından hayırlı olmasını şimdiden diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanına ve heyetine ziyaretleri için şahsım, milletim adına tekrar teşekkür ediyorum."


400 MİLYON EUROYU AŞACAK TİCARET HACMİNEN ERİŞMEK İSTİYORUZ
Ivan Duque Marquez konuşmasında, " İş birliği anlaşmalarıyla birlikte en önemli noktaya çıkarabileceğiz. Bizim için kazan kazan anlaşmaları olmalı. Bu ölçütler içerisinde bugün gruplarımız, toplantılar düzenledi, yatırımcılarımız, Türk şirketleriyle birlikte toplantılar düzenledi. Gelmek isteyenlere kapılarımız açık. Gerçekten söylemek istiyoruz ki önemli ziyaretimizi Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte Kolombiya ve Türkiye alanında en önemli bir şekilde bu yıl için ve önümüzdeki yıl için baktığımızda 400 milyon euroyu aşacak olan bir ticaret hacmine erişmek istiyoruz. Kolombiya'ya baktığınızda çok önemli sektörlerde rol oynadığını görebilirsiniz. Buradaki yine enerji alışverişiyle birlikte turizmle birlikte olarak çok önemli sektörlerde rol oynamaktadır ve aynı zamanda."


KOLOMBİYA ÖNEMLİ FIRSATLAR SUNMAKTADIR

"Ve aynı zamanda Kolombiya bir önemli bir fırsat yaratmaktadır. Özellikle de stratejik endüstriler açısından bizim için önemli Latin Amerika içerisinde önemli bir pazar ama aynı zamanda Kuzey Amerika içerisinde önemli bir pazar. Kanada olsun, Amerika Birleşik Devletleri olsun önemli bir pazar oluşturuyoruz. İkinci olarak da bizim buradaki iş birliğimizi ve anlaşmalarımızı vurgulamak istiyorum. Özellikle de yükseköğrenim anlaşmaları bizim için çok önemli. Nedir? Bizim ülkemizdeki yükseköğrenimin geleneği bedava olmasıdır. Kolombiya'nın buradaki devlet politikası bu şekilde ilerlemektedir. Bu sayede pek çok değişim programı ve öğrencilerimize burs programı sağlamaktayız. Bu vesileyle büyük bir seviyede akademik ve araştırma alanlarında burslar sağlamaktayız. Üçüncü olarak baktığımızda bizim iki ülke olarak karşılaştığımız belli noktalar var. Büyük bir ölçekte büyük kardeşlikle yine bunu kucakladığımız noktalar var. Nedir? Biz iki ülke olarak kendi alanlarımız, coğrafyalarımız içerisinde göç alan büyük göç alan ülkelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi açık kapılar açık bir şekilde kardeşlerinin ailelerinin hayatlarının kalitesini yükselterek kendi sosyal gelişimi ve ekonomisine katkıda bulunmasına vesile oluyor. Biz de şunu söyleyebiliriz."
KOLOMBİYA DA GÖÇ ALAN ÜLKELERDEN BİR TANESİ

Kolombiya Latin Amerika'da 2 milyon göç ağırlayan ülkelerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Geçici belgesini biz tutuyoruz. Bu belge sayesinde onlara haklar veriyoruz. Ancak aynı zamanda onlara vazifeler de veriyoruz ve bu mekanizmanın önemli bir şekilde etkin olmasını ve fırsatlar yaratmasını ve Kolombiya'nın elbette yasal çerçevesi içerisinde yerleşim olmasını istiyoruz. Burada bizim yine göçmenlikle ilgili otoritelerimizle birlikte fikir teatisinde bulunduk, yine iş birliğimizi geliştireceğiz ve paylaşacağız. Yaptığımız göçle ilgili toplantılarda da yine bizim önümüzde yine paylaşacağımız dersler var. Aynı zamanda şunu da vurgulamak istiyorum. Yine bugün yine sağlık alanında imzaladığımız bir mutabakat var. Aynı zamanda çok şükranlarımı sunmak istiyorum. Çünkü bizim için kovid-19 görünmez bir düşman gibi ülkelerimizi etki altına almıştı. Öncelikli olarak bizim yaptığımız iş birliklerinden bir tanesi buradaki yine sizler olsun ve sizin devletinizden olsun bize olacak yine desteklerle birlikte kapılarımızı açmış olduk. Bugünkü yaptığımız anlaşmalarla birlikte Sağlık Bakanlarımız stratejilerini ve fikirlerini paylaşabilecek ve görünmez düşmanlara karşı savaşmayı sağlayacak."

ATTIĞIMIZ ADIM İKİ ULUS ARASINDA TOHUM EKMEK OLDU
"Aynı zamanda güvenlik alanında iş birliğimize dikkat çekmek istiyorum. Bildiğiniz üzere biz terörizmle uğraşmaktayız. Sizin bu terörizmle uğraştığımız gibi bu konuda çok net politikalarınız var. PKK karşısında koyduğunuz politikalar var. Biz de Kolombiya'da aynı şekilde aynı kararlılıkla yürüyoruz. Hiçbir mekanizmaları hiçbir taviz vermeden aynı şekilde devam ediyoruz. Bu yapıları dağıtmaya devam ediyoruz. Aynı şekilde 3 tane terörist organizasyonunu yerle bir ettik. Onların terörist yapılarını dağıttık. Sizinle burada güvenlik konusundaki iş birliğimiz çok önemli. Çünkü Türkiye'nin bu konuda NATO'da önemli bir vazifesi var. NATO'daki mevcudiyeti çok önemli. Kolombiya'ya baktığımızda Karayipler'de ve Latin Amerika'da çok önemli bir NATO üyesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda da yine fikirlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Yine Sayın Cumhurbaşkanım bizim burada iki ülke olarak iklim değişikliğine karşı da el ele mücadele etmemiz lazım. Enerji değişimini önceliklememiz lazım. Aynı zamanda karbon ayak izimizi azaltmaya çalışmamız lazım. Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan yine şunu da vurgulamak istiyorum. Yine 7 Ağustos'tan önce size yine davetimizi yenilemek istiyorum. Aynı zamanda yine bugün duyduğumuz şeylerden bir tanesi attığımız adımlardan bir tanesi en önemli bir yola doğru gidiyor. Bunlardan bir tanesi belki de bizim ticareti hacmimizi ikiye üçe, dörde katlamaktan da öte bir tohum ekmek oldu. İki ülke arasında iki ulus arasında turizmle, yatırımcılarımıza, akademisyenlerimize, öğrencilerimize bir tohum ekmek oldu ve bu diplomasi bizim için ilerlesin ve Kolombiya'da ve Türkiye'de de bu çok yönlü senaryolarımızı, ilişkilerimizi paylaşabilelim. NATO'daki tecrübelerimizi paylaşabilelim." Zülfikar Gençtürk
15-temmuz.net haberleri

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı