sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert

Son dakika: Başkan Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Scholz'den önemli açıklamalar: Antalya Zirvesi önemli bir başarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, gerçekleştirdikleri görüşme sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'ya insani yardıma devam edeceklerini belirterek, "NATO ülkelerinin yapmadıklarını biz Rusya'ya rağmen yaptık, Ukrayna'ya desteklerimizi sürdürdük. "Biz şu anda 50 TIR'ı Ukrayna'ya gönderdik, göndermeye de devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca, Moskova ve Kiev ile ateşkes konusunda görüşmelere devam ettiklerini belirterek, "Gayretlerimiz sonucu, Rus ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, Dışişleri Bakanımla Antalya'da bir araya geldiler. Savaşın ortasında bu toplantı, diplomasi zaferi olarak görülebilir. Antalya zirvesi önemli bir başarı" dedi. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ise Rusya-Ukrayna savaşında Montrö Sözleşmesini uygulayan Türkiye'ye teşekkür ederek, "Montrö'ye göre Boğaz'ın savaş gemilerine kapatılmasını önemli buluyoruz" dedi.

Son dakika: Başkan Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Scholz'den önemli açıklamalar: Antalya Zirvesi önemli bir başarıdır
Son dakika: Başkan Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Scholz'den önemli açıklamalar: Antalya Zirvesi önemli bir başarıdır Admin
Bu içerik 125 kez okundu.
Advert

Başkan Erdoğan'dan Almanya Başbakanı Scholz ile yapılan ortak basın toplantısında son dakika açıklamaları

Giriş Tarihi: 14.3.2022  18:53 Son Güncelleme: 14.3.2022  20:29

Son dakikaBaşkan Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Scholz'den önemli açıklamalar: Antalya Zirvesi önemli bir başarıdır

Son dakika haberine göre; Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'ye geldi. Scholz, Ankara'ya indikten sonra resmi ziyaret kapsamında Anıtkabir'e gitti ve mozoleye çelenk bıraktı. Scholz, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Modern Türkiye'nin kurucusu büyük Avrupalı devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'e derin saygıyla. Bu gibi zor dönemlerde Türk ve Alman halkları arasındaki bağlılık özel bir değere sahip." notunu yazdı.

Başkan Erdoğan’dan Almanya Başbakanı Scholz ile yapılan ortak basın toplantısında son dakika açıklamalarıSon dakika haberine göre Almanya Şansölyesi Scholz, bugün Türkiye'ye resmi ziyarette bulunmak üzere geldi. Göreve gelmesinin ardından Türkiye'ye ilk kez ziyaret eden Scholz, Külliye'de Başkan Erdoğan tarafından resmi törenle karşıladı. Yapılan ikili görüşmelerin ardından Başkan Erdoğan ile Scholz ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan Antalya'daki Diplomasi Forumu'nun şu ana kadar kaydedilmiş en önemli başarı olarak tanımladı. Almanya Başbakanı Scholz ise görüşmenin çok yararlı geçtiğini ifade ederken "Türkiye ile AB iş birliği içindeler. Gelecek için planlarımız var. Üst düzey diyalog formatlarını yürürlüğe sokacağız." dedi. İşte detaylar...

Son dakikaBaşkan Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Scholz'den önemli açıklamalar: Antalya Zirvesi önemli bir başarıdır

Son dakika: Başkan Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Scholz’den önemli açıklamalar: Antalya Zirvesi önemli bir başarıdır

Son dakika haberleri: Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, resmi ziyarette bulunmak için bugün Ankara'ya geldi. Scholz, resmi törenle karşılandıktan sonra Başkan Erdoğan ile baş başa görüştü. Gelen son dakika haberine göre; Erdoğan ve Scholz arasındaki görüşme sona erdi. Heyetler arası görüşmenin ardından iki lider, ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Ukrayna-Rusya arasındaki savaşta çözüme yönelik diplomatik çabaların hızlandırılması konusunda mutabık kaldıklarını dile getiren Başkan Erdoğan, Antalya Zirvesi'nin önemli bir başarı olduğunu ifade etti, "Kalıcı ateşkesin sürmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz." dedi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları'nın Antalya'daki görüşmesinin çok yararlı olduğunu ifade etti. İşte detaylar...

Kritik mesaj: Antalya zirvesi önemli bir başarı

Son dakika haberine göre; Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Türkiye'ye geldi. Scholz, Ankara'ya indikten sonra resmi ziyaret kapsamında Anıtkabir'e gitti ve mozoleye çelenk bıraktı. Scholz, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Modern Türkiye'nin kurucusu büyük Avrupalı devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'e derin saygıyla. Bu gibi zor dönemlerde Türk ve Alman halkları arasındaki bağlılık özel bir değere sahip." notunu yazdı.

Scholz daha sonra ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne geçti. Scholz, Külliye'de askeri törenle karşılanırken, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeye geçti. Görüşmenin ardından heyetler arası görüşme de yapıldı.

Gelen son dakika haberine göre; Erdoğan ve Scholz arasındaki görüşme sona erdi. İki lider, ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"ANTALYA ZİRVESİ ÖNEMLİ BİR BAŞARI"

Sayın Şansölye ile yakın iş birliğimizi sürdürmekte kararlıyız. İkili lişkilerimiz, asker, ticari her yönde ele alma fırsatı bulduk. Rusya-Ukrayna konusunu da ağırlıklı olarak değerlendirme fırsatı bulduk.

Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmeler dikkat çekici. NATO müttefiki olarak aynı endişelere sahip olduğumuzu teyit ettik. Çözüme yönelik diplomatik çabaların hızlandırılması konusunda mutabık kaldık. Diyaloğun tesisi noktasında önemli ilerlemeler kaydedilmesine yardımcı olduk. Gayretlerimiz sonucunda, Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanları Antalya'da bir araya geldi. Savaşın ortasında bu toplantı, diplomasi zaferi olarak görülebilir. Antalya zirvesi önemli bir başarı. Kalıcı ateşkesin sürmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Başkan Erdoğan Almanya Başbakanı Scholz ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Dost ve müttefik Almanya Federal Cumhuriyetimizin şansölyesi sayın Scholz ülkemize ilk resmi ziyaretini gerçekleştiriyor. Kendisine hoş geldiniz diyorum. Son derece dinamik ve güçlü olan ilişkilerimizin boyutları emsalsizdir. Sayın şansölye ile yakın işbirliğimizi sürdürmekte kararlıyız.

Gerek siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel ilişkilerimizi ele alma fırsatını bulduk. Şu anda sadece bölgesel değil; dünya gündemini teşkil eden, işgal eden Rusya-Ukrayna konusunda ağırlıklı olarak değerlendirme fırsatını bulduk.

"ANTALYA BULUŞMASI, DİPLOMASİ HANESİNE KAYDEDİLMİŞ EN ÖNEMLİ BAŞARIDIR"

Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmeler tabii ki dikkat çekici. NATO müttefiki iki ülke olarak müşterek görüş ve endişelere sahip olduğumuzu özellikle teyit ettik. Bir yandan güvenlik, diğer yandan çözüme yönelik diplomatik çabaların hızlandırılması yönünde mutabık kaldık.

Türkiye olarak tarafları bir araya getirme, diyaloğun tesisi noktasında önemli ilerlemeler kaydedilmesine yardımcı olduk. Rus ve Ukrayna dışişleri bakanları, dışişleri bakanımın da katılımıyla Antalya'da bir araya geldiler. Bu toplantı diplomasinin hanesine kaydedilmiş önemli başarıdır.

Kalıcı ateşkesin tesisi noktasındaki çabaları yılmadan devam edeceğiz. Gündemimizdeki ikili ve birçok meseleyi değerlendirdik. Almanya ile mevcut yüksek düzeyli istişare mekanizmalarımızın canlandırılması gerektiğine inanıyorum. Yüksek düzeyli stratejik toplantısında sıra Almanya'da. İnşallah en yakın zamanda yüksek düzeyde stratejik konsey toplantımızı Türkiye'de gerçekleştireceğiz."

"ALMANYA İLE TURİZM İLİŞKİLERİMİZİ KARARLILIKLA DEVAM ETTİRECEĞİZ"

G-20 üyeleri olarak ekonomik ortaklığımızı küresel düzende daha da ileri taşımamız ortak menfaatimizedir. 2020 yılında 38 milyar dolar civarında gerçekleşen ikili ticaret hacmimiz 2021'de 41 milyar doları aşmış vaziyette.

Bu rakamı inşallah 50 milyar dolara taşımakta kararlıyız. İşbirliğimizin yenilenebilir enerji, iklim değişikliği ile mücadele, yeşil dönüşüm, yapay zeka ve dijitalleşme gibi yeni alanlarda yoğunlaşmamızın bu hedefe yardımcı olacağına inanıyorum.

Turizmde bu sene salgın öncesi dönemin rakamlarının yakalanmasına özellikle çalışıyoruz. Malum bizim turizmdeki etkin iki ülkemiz bir Rusya iki Almanya idi. Almanya ile olan turizmdeki münasebetlerimizi yine aynı kararlılıkla devam ettireceğimize inanıyorum.

"ÖZLEM TÜRECİ VE UĞUR ŞAHİN İKİ ÜLKENİN DE GURURU OLDU"

Almanya'daki 3 milyonluk Türk toplumunu ortak bir zenginlik olarak görüyoruz. Geçen sene Ekim'de Türkiye-Almanya İşgücü Anlaşması'nın 60. yıldönümünü idrak ettik. Türklerin emeklerinin bir kez daha takdir edilmesi bakımından güzel bir fırsat teşkil etti.

Kovid-19'da mücadelede Özlem Türeci ve Uğur Şahin hem Almanya hem Türkiye'nin gururu oldular. 14 Mart vesilesi ile kendilerini tebrik ediyorum.

Almanya ile bölgesel konularda yakın iş birliği içerisinde çalışmayı önemsiyoruz. Son gelişmeler, Türkiye'nin güvenlik ve enerji olmak üzere birçok alanda anahtar yere sahip olduğunu ispatlamıştır. Almanya'nın AB içinde lider konumunda olduğu ülkelerden biri olduğu tartışmasızdır. Türkiye-AB ilişkilerinde Alman dostlarımızın yapıcı tutumunun devam edeceğine inanıyorum."

"TÜRK ALMAN ÜNİVERSİTESİ'NDE İLAHİYAT FAKÜLTESİ KURULMALI"

İstanbul'daki Türk Alman Üniversitesi bizim için önemli ve ciddi sıçrama tahtasıdır. Bunu da sayın şansölye ile özellikle görüştük. Türk Alman Üniversitesi'nde ilahiyat fakültesi kurulması, Almanya ayağında da süratle adımın atılmasını kendilerine teklif ettim. Sözleşmenin altyapısında bu mevcut. Bu adımı da atmak suretiyle bir an önce Almanya ayağında da Türk Alman Üniversitesi'ni kurmamız, özellikle ilahiyat konusunda açığın giderilmesinde çok çok fayda sağlayacaktır.

Ben özel temsilciler noktasında da iki arkadaşımızı görevlendirdim. İbrahim Kalın Bey görevine devam edecek. Bir de milletvekilimiz Çağatay Bey de İbrahim Bey'le bu çalışmayı inşallah yürütecekler. Aynı şekilde sayın şansölye de görevlendireceği iki kişiyle bu adımları atmış olacağız."

Başkan Erdoğan’dan Almanya Başbakanı Scholz ile yapılan ortak basın toplantısında son dakika açıklamalarıBAŞKAN ERDOĞAN'DAN ALMANYA BAŞBAKANI SCHOLZ İLE YAPILAN ORTAK BASIN TOPLANTISINDA SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

SCHOLZ'UN AÇIKLAMALARI

"HİÇBİRİMİZ RUSYA'NIN UKRAYNA'YA SALDIRMASINI DÜŞÜNEMEZDİK"

Konuk Alman Şansölye ise şu ifadeleri kullandı:

"Çok mutluyum böyle bir görüş alışverişinde bulunduğumuz için. Çok uzun süre konuştuk. Bu gerçekten iyi bir iş birliğimizin olduğunun göstergesi. Şu anda savaş yaşanan dönemde bir araya geliyoruz. Hiçbirimiz böyle bir olayın gerçekleşeceğini düşünemezdik. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı devam ediyor.

İki ülkenin de vatandaşları televizyon önünde haberleri izliyor. Orada hayatlarını kaybeden insanları görünce, parçalanan aileleri, yıkılan şehirleri görünce endişeleniyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ve ben bu endişelerde hemfikiriz. En kısa zamanda ateşkese ulaşılması konusunda hemfikiriz. Siviller için güvenli koridorların sağlanması gerekir.

Her gün her füzeyle Rusya'nın dünya toplumunun birliğinden ayrıldığını göz önünde bulundurmalıyız. Rusya Başkanı'na çağrıda bulunuyor, "Artık durun" diyoruz. "Sadece diplomatik çözüm olabilir" diyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmeler son derece önemli.

"TÜRKİYE'DEKİ GÖRÜŞME ÇOK YARARLI OLDU"

Fransız Cumhurbaşkanı olsun, sayın Zelenskiy'le olsun görüşmelerimiz oldu. Bu görüşmelerin sürdürülmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Artık sonuçların elde edilmesi, silahların susması en önemlisi. Türk müttefiklerimizin diplomatik çözüme katkıda bulunmak istemelerini olumlu karşılıyoruz. Türkiye'de iki ülkenin dışişleri bakanının görüşmesi çok yararlı olmuştur.

Biz el birliğiyle insanlara destek olmak istiyoruz. Almanya'ya 100 binden fazla göçmen geldi. Çok sayıda üçüncü ülke vatandaşı da kaçıyor Ukrayna'dan. Hepimiz bu konuda destek olmalıyız.

Bu sorumluluk hepimizde. Hepimiz destek olmalıyız. Ukrayna'nın kendini savunmasını sağlamak istiyoruz. Maddi ve insani yardımıyla, silah yardımıyla yapıyoruz hem Türkiye hem Almanya olarak. Montrö Anlaşması'na uyarınca Boğazlarınca tarafların savaş gemilerine kapatılmasının krizin daha da tırmanmamasına katkı olduğunu düşünüyoruz.

İki liderden flaş açıklamalar: Antalya zirvesi önemli bir başarıdır"NATO ÜYELERİ OLARAK İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ"

En kısa zamanda silahların susması gerekiyor. Bölgesel toprak bütünlüğünün sağlanması, korunması bizim için önemli. Şu anda yapılan uluslararası hukukun önemli ihlali haline geliyor. NATO nezdinde iş birliği içinde olmamız son derece önemli. Şu anda değişmiş olan güvenlik durumuyla karşı karşıyayız.

Biz NATO'nun doğu sınırındaki ülkelerde güçlerinin yoğunlaştırılacağı yönünde bilgi verdik. Hava polisi uygulaması Almanya tarafından yürürlüğe konulacak. Hukukun ihlal edilmesi, bizim de güçlü olmamız gerektiğini gözler önüne serdi. Bu nedenle federal ordumuz için 100 milyar Avroluk ilave fon konusunda karar verdik.

"ENERJİDE RUSYA'YA BAĞIMLI OLMAMALIYIZ"

Ekonomik işbirliği hakkında da görüştük. Yapılacak çok şey var. Sayın Cumhurbaşkanını da bazı konulara değindi somut olarak. Bazı görüşme formatları üzerinde karara vardık. Sadece Almanya Türkiye arasında değil aynı zamanda AB ile Türkiye arasında elbette enerji alanında iş birliği çok önemli. Almanya fosil enerji kaynaklarından vazgeçmeye başladı. 25 yıllık süre koydu. Elektriğimizi rüzgar enerjisiyle, yenilenebilir kaynaklardan sağlamak istiyoruz.

Özellikle hidrojen konusunda ithalat yapmak durumundayız. Gelecekte bazı ülkelerden ithalatımız olacak. Enerjinin farklı kaynaklardan sağlanması, çeşitli olması ve farklı kaynaklardan, ülkelerden sağlamamız gerekir Rusya'ya bağımlı olmamak için. Böylece kendi kararlarımızı bağımsız verebilmemiz gerekir.

Burada Afrika kıtası ve Avrupa kıtası arasında enerji terminallerini kurmalıyız. Örneğin kuzey denizinde. Hem gaz hem de fosil enerji kaynakları için geçerli. Hızlı hareket etmeliyiz bu konuda. Demokratik ülkeler olarak işbirliği içinde olmalıyız, NATO bunun önemli temelini oluşturuyor.

Şu anda atlantik ötesi ilişkiler daha fazla önem kazandı. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa Türkiye de dahil yakın iş birliği içindedir. Güvenliğimizi savunmak durumundayız. Hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları bu bağlamda önemli konular.

Sizin İsrail Cumhurbaşkanı ile sürdürdüğünüz görüşmeleri memnuniyetle karşılamaktayım. Aynı zamanda Yunan Başbakanı ile olumlu görüşmeler sürdürdünüz.

"TÜRKİYE VE AB İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE"

Türkiye ile AB iş birliği içindeler. Gelecek için planlarımız var. Üst düzey diyalog formatlarını yürürlüğe sokacağız. Gümdrük Birliği konusunda müzakereler sürecek. Göç ve mülteciler konusunda işbirliğimiz çok önemli. Şu anda Ukrayna konusunda bu konular bitmiyor. Şiddet yaşandığı sürece maalesef hala insanlar göç edecek güvenli yerler arayacaklar. Bu açıdan bu insanları korumak insani sorumluluğumuz.

İkili ilişkilerimiz iyi. Özellikle Almanya'da çok sayıda Türkiye kökenli hemşehrimiz var. Ya kendileri ya anne babaları ya büyükanne, büyükbabaları Türkiye'den göçmüşler. Onlar bizim toplumumuzun önemli unsurlarıdır. Federal hükümet ve mecliste Türkiye kökenli temsilcilerimiz var. Onların Alman politikasına etkin katkılarından çok mutluyum.

Görüş ayrılıkları da var tabii ki.Farklı fikirler var. Örneğin insan hakları, hukuk devleti söz konusu olduğunda. Türkiye'de ev hapsi, tutukluluk olan Alman vatandaşları söz konusu. Burada bazı gelişmeler yaşandı. Hala devam edenlerin en kısa zamanda çözüme kavuşacağına inanıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı beni kabul ettiğiniz ve bu verimli görüş alışverişi için size çok teşekkür ediyorum."

"RUSYA'DAN TEKRAR SİLAH ALACAK MISINIZ?" SORUSUNA CEVAP

Alman gazetecinin "Askeri işbirliğinden bahsettiniz, şansölye NATO partnerlerinin birlik olması gerektiğini söyledi. Siz Rusya'dan hala silah alacak mısınız? Bunun dışında batının yaptırımlarına katılacak mısınız?" sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

"Basın mensubu arkadaşıma önce şunu söylemek isterim. Askeri derken NATO'daki iş birliği ne demektir? Aynı zamanda askeri dayanışmanın teşekkül ettiği kurumdur NATO. Burada ağır silahlardan tutunuz da, uçaklara varıncaya kadar her şeyi NATO'da kullanırsınız. Şu anda NATO'da Almanya ile iki ortağız. İki önemli NATO ülkesiyiz. Herhalde bunu aramızda değerlendirmek bu süreçte büyük önem arz etmektedir. İki NATO ülkesi olarak birlikte neler yapabiliriz, eksikliklerimizi nasıl giderebiliriz?

Rusya'dan aldığımız silahlar noktasında bunun cevabını merak ettiğinizi görüyorum. Bugüne kadar aldığımız silah veya silahlar var. Şu andaki şartlar içerisinde gelecek ne gösterir onu şu anda konuşmak herhalde erken olur. Şartlar ne getirir, ne götürür, görmemiz lazım. Biz sayın Zelenskiy'le, sayın Putin'le de dostluğumuzu aynen korumak durumundayız. Yaptırımlara gelince BM kuralları içerisinde ne gerekiyorsa onu yaptık ve NATO üyesi ülkelerinin yapmadıklarını biz Rusya'ya rağmen Ukrayna'ya yaptık. İnsani yardımlarımızı da aynı şekilde, şu anda 50'yi aşkın TIR'I Ukrayna'ya gönderdik, göndermeye de devam ediyoruz."

İŞTE GÜN İÇİNDE YAŞANANLAR

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle bugün Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz'u resmi törenle karşıladı.

Konuk Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz'un içinde bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeki caddede karşılayan süvariler, Scholz'a protokol kapısına kadar eşlik etti.


Başkan Erdoğan, Scholz'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Scholz'un tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Scholz, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı 'Merhaba Asker' diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Scholz, merdivenlerde Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyeti bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

 

 

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Scholz, heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Törene, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Ankara Valisi Vasip Şahin de katıldı.

GÖREVE GELMESİNİN ARDINDAN İLK ZİYARET
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Şansölye Scholz'un göreve gelmesinin ardından Türkiye'ye gerçekleştirdiği bu ilk resmi ziyarette, Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleriyle gözden geçirilecek.

İŞTE MASADAKİ KONULAR
İki ülke iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımların ele alınacağı ziyarette, başta Ukrayna ve Türkiye-AB ilişkileri olmak üzere, diğer güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması öngörülüyor.

ALMANYA BAŞBAKANI SCHOLZ, ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Esenboğa Havalimanı'na inmesinin ardından Scholz, Anıtkabir'i ziyaret etti. Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan Scholz, saygı duruşunun ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Scholz, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Çağdaş Türkiye'nin kurucusu ve Avrupalı büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'e en derin saygılarımla. Şimdiki gibi zor zamanlarda Almanya ve Türkiye milletleri arasındaki çok yönlü bağlar özel bir öneme haizdir."

BAŞ DÖNDÜREN TRAFİK
Scholz'un ziyareti, baş döndüren bir diplomasi trafiği sırasında gerçekleşiyor. Rusya'nın Ukrayna'daki işgal harekatının ardından her iki ülke lideri ile de temas halinde Başkan Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson başta olmak üzere pek çok ülkenin lideri ile telefonda görüştü.

 

Dün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i kabul eden Erdoğan, geçen hafta içinde de İsrail ile normalleşme adımlarının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'u ağırlamıştı.

Rusya Ukrayna savaşı sürerken iki ülkenin dışişleri bakanları Antalya'daki Diplomasi Forumu'nda bir araya gelmişti. Zirve, savaşın başlangıcından bu yana gerçekleşen en üst düzey temas olmuştu. Zirveden ateşkes gibi bir sonuç çıkmasa da benzer görüşmelerin olabileceği konusunda taraflar benzer açıklamalar yapmıştı.

14. YÜZ YÜZE GÖRÜLME
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından, Şansölye Scholz'un, Başkan Erdoğan'ın daveti üzerine bugün Türkiye'ye ilk kez yapağı ziyarete ilişkin paylaşımda bulundu.

Fahrettin Altun, "Bu görüşme, Sayın Cumhurbaşkanımızın son 5 günde dünya liderleriyle gerçekleştireceği 14'üncü yüz yüze görüşme olacak. Her şey, dünyada barış, istikrar ve adaletin tesis edilmesi için. Güçlü siyasi liderlik, güven ve istikrarı esas alan sosyo-ekonomik yapımız ülkece en büyük imkanımız." ifadelerini kullandı.

Almanya ile yakın işbirliği ve diyaloğun sürdürülmesinde kararlı olunduğunu vurgulayan Erdoğan, Scholz ile gerçekleştirdiği görüşmede sadece bölgesel konuları değil dünya gündemini işgal eden Rusya-Ukrayna konusunun da ağırlıklı olarak değerlendirildiğini kaydetti.

"TİCARET HACİMİMİZİ 50 MİLYAR DOLARA TAŞIMAKTA KARARLIYIZ"

Dışişleri Bakanlarımız görüşmek suretiyle Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantımızı Türkiye'de gerçekleştireceğiz. Almanya Türkiye'nin ihcaratta ilk, ithalatta ikinci sıradaki ortağıdır. 2021'de 41 milyar doları aşan ikili ticaret hacmimiz var. Ticaret hacmimizi 50 milyar dolara taşımakta kararlıyız. İş birliğimizin, yenilenebilir enerji, yapay zeka ve dijitalleşme gibi yeni alanlarda yoğunlaşması bu hedefe ulaşmamızda yardımcı olacağına inanıyorum. Ekonomik ortaklığımızı daha da ileri taşıyacağız.

Kovid-19 salgını döneminde Özlem Türeci ve Uğur Şahin hem Türkiye,'nin hem de Almnaya'nın gururu oldular. 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla kendilerini bir kez daha tebrik ediyorum.

Bölgemizdeki son gelişmeler, Türkiye'nin birçok alanda anahtar role sahip olduğunu ispatlamamıştır. Türkiye-AB ilişkilerinin ilerletilmesinde Alman dostlarımızın yapıcı tutumlarının devam edeceğine inanıyorum.

"TÜRK ALMAN ÜNİVERSİTESİ'NDE İLAHİYAT FAKÜLTESİ KURULMALI"

İstanbul'daki Türk Alman Üniversitesi bizim için önemli ve ciddi sıçrama tahtasıdır. Bunu da sayın şansölye ile özellikle görüştük. Türk Alman Üniversitesi'nde ilahiyat fakültesi kurulması, Almanya ayağında da süratle adımın atılmasını kendilerine teklif ettim. Sözleşmenin altyapısında bu mevcut. Bu adımı da atmak suretiyle bir an önce Almanya ayağında da Türk Alman Üniversitesi'ni kurmamız, özellikle ilahiyat konusunda açığın giderilmesinde çok çok fayda sağlayacaktır.

Ben özel temsilciler noktasında da iki arkadaşımızı görevlendirdim. İbrahim Kalın Bey görevine devam edecek. Bir de milletvekilimiz Çağatay Bey de İbrahim Bey'le bu çalışmayı inşallah yürütecekler. Aynı şekilde sayın şansölye de görevlendireceği iki kişiyle bu adımları atmış olacağız."

EN KISA ZAMANDA ATEŞKESE ULAŞMAK İÇİN HEMFİKİRİZ

Almanya Başbakanı Scholz'un konuşmasından öne çıkanlar:

"Savaş yaşanan bir dönemde bir araya geliyoruz. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı devam ediyor. Yaşanan büyük acıların haberlerini alıyoruz. Haberleri izliyoruz. Orada hayatları parçalanan insanları görünce endişeleniyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı ve ben, saldırı konusundaki endişeler konusunda hemfikiriz. Siviller için güvenli koridorların sağlanması gerekir. Tehlikeli bölgelerden çıkalabilmeleri için.

İki ülkenin cumhurbaşkanları ile yaptığımız görüşmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Bu görüşmelerin sürdürülmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Sonuçların elde edilmesi ve silahların susması en önemlisi. Türkiye'de de iki ülkenin dışişleri bakanları arasında görüşmenin olması çok yararlı olmuştur. El birliğiyle kaçan insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. 1.7 milyon mülteci Polonya'ya geldi. Almanya'ya yüz binden fazla mülteci geldi. Bu sorumluluk hepimizde. Hepimiz destek olmalıyız.

Ukrayna'nın kendisini savunmasını istiyoruz. Bunu silah, maddi yardımla yapıyoruz. Montrö Anlaşması uyarınca, boğazların savaş gemilerine kapatılmasının, krizin büyümesine engel olduğunu düşünüyoruz. Bunun için teşekkür borçluyuz. En kısa zamanda ateşkese ulaşmak için hemfikiriz.

"BÖLGESEL KONULARDA İŞ BİRLİĞİMİZİ SÜRDÜRMELİYİZ"

Güvenliğimizi savunmak durumundayız. Hukuk Devleti ve insan hakları bu bağlamda önemli konular. Bölgesel konularda da iş birliğimizi geliştirmeliyiz. İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşmelerinizi olumlu karşılıyorum. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile de görüştünüz. Bu şekilde ilerlemeliyiz.

Gümrük Birliği konusunda da müzakerelerimiz sürecek. Göç ve mülteciler konusunda iş birliğimiz önemli. Ukrayna konusunda görüyoruz ki, bu konular bitmiyor. Şiddet yaşandığı sürece maalesef hala insanlar göç edecek güvenli yerler arayacaklar. Bu insanları korumak bizim sorumluluğumuz. İkili ilişkilerimiz iyi. Almanya'da çok sayıda Türkiye kökenli hemşehrilerimiz var. Onlar artık bizim toplumumuzun önemli bir unsurudur. Federal Meclis'te de çok sayıda Türk kökenli isim var. İkimizde Sayın Cumhurbaşkanı ile bu ilişkileri geliştirme konusunda mutabık kaldık.

Ekonomik işbirliği hakkında da görüştük. Yapılacak çok şey var. Sayın Cumhurbaşkanını da bazı konulara değindi somut olarak. Bazı görüşme formatları üzerinde karara vardık. Sadece Almanya Türkiye arasında değil aynı zamanda AB ile Türkiye arasında elbette enerji alanında işbirliği çok önemli. Almanya fosil enerji kaynaklarından vazgeçmeye başladı. 25 yıllık süre koydu. Elektriğimizi rüzgar enerjisiyle, yenilenebilir kaynaklardan sağlamak istiyoruz.

Özellikle hidrojen konusunda ithalat yapmak durumundayız. Gelecekte bazı ülkelerden ithalatımız olacak. Enerjinin farklı kaynaklardan sağlanması, çeşitli olması ve farklı kaynaklardan, ülkelerden sağlamamız gerekir Rusya'ya bağımlı olmamak için. Böylece kendi kararlarımızı bağımsız verebilmemiz gerekir.

"TÜRKİYE İLE AB ARASINDA ÜST DÜZEY DİYALOG FORMATLARINI DEVREYE SOKACAĞIZ"

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında enerji alanındaki işbirliği çok önemli. Türkiye ile AB arasında üst düzey diyalog formatlarını devreye sokacağız. Türkiye'yle ilişkilerimizdeki büyük potansiyeli daha iyi değerlendirmek istiyoruz. Benim hükümetim bunun sorumluluğunu üstlenmiş durumdadır.

SORU-CEVAP

Alman gazetecinin "Askeri işbirliğinden bahsettiniz, şansölye NATO partnerlerinin birlik olması gerektiğini söyledi. Siz Rusya'dan hala silah alacak mısınız? Bunun dışında batının yaptırımlarına katılacak mısınız?" sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

"Basın mensubu arkadaşıma önce şunu söylemek isterim. Askeri derken NATO'daki iş birliği ne demektir? Aynı zamanda askeri dayanışmanın teşekkül ettiği kurumdur NATO. Burada ağır silahlardan tutunuz da, uçaklara varıncaya kadar her şeyi NATO'da kullanırsınız. Şu anda NATO'da Almanya ile iki ortağız. İki önemli NATO ülkesiyiz. Herhalde bunu aramızda değerlendirmek bu süreçte büyük önem arz etmektedir. İki NATO ülkesi olarak birlikte neler yapabiliriz, eksikliklerimizi nasıl giderebiliriz?

Rusya'dan aldığımız silahlar noktasında bunun cevabını merak ettiğinizi görüyorum. Bugüne kadar aldığımız silah veya silahlar var. Şu andaki şartlar içerisinde gelecek ne gösterir onu şu anda konuşmak herhalde erken olur. Şartlar ne getirir, ne götürür, görmemiz lazım. Biz sayın Zelenskiy'le, sayın Putin'le de dostluğumuzu aynen korumak durumundayız. Yaptırımlara gelince BM kuralları içerisinde ne gerekiyorsa onu yaptık ve NATO üyesi ülkelerinin yapmadıklarını biz Rusya'ya rağmen Ukrayna'ya yaptık. İnsani yardımlarımızı da aynı şekilde, şu anda 50'yi aşkın TIR'ı Ukrayna'ya gönderdik, göndermeye de devam ediyoruz."

Türkiye’nin barış diplomasisi! Başkan Erdoğan’dan 5 günde 14. GörüşmeTÜRKİYE'NİN BARIŞ DİPLOMASİSİ! BAŞKAN ERDOĞAN’DAN 5 GÜNDE 14. GÖRÜŞME

Kritik görüşme tamamlandıKRİTİK GÖRÜŞME TAMAMLANDI

Guterres’ten Başkan Erdoğan’a teşekkürGUTERRES'TEN BAŞKAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Başkan Erdoğan’dan diplomasi trafiği!BAŞKAN ERDOĞAN'DAN DİPLOMASİ TRAFİĞİ!

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı