sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 3. tur sona erdi: Ukrayna'dan ilk açıklama!

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Rusya ve Ukrayna krizine ilişkin yaptığı açıklamada savaşın sadece diplomasiyle çözülebileceğini ifade ederken "Türkiye'nin çok önemli bir rolü var. Gördüğünüz üzere Ukraynalı ve Rus bakanların ilerleyen günlerde Antalya'daki forum kapsamında bir araya geleceklerini açıkladılar. " dedi. Görüşmelerin ardından Ukrayna'dan ilk açıklama geldi. İnsani koridor ile ilgili gelişmelerin bulunduğu belirtilen açıklamada "Küçük ama olumlu gelişmeler var"

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 3. tur sona erdi: Ukrayna'dan ilk açıklama!
Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 3. tur sona erdi: Ukrayna'dan ilk açıklama! Admin
Bu içerik 56 kez okundu.
Reklam

Türkiye'nin çok önemli bir rolü var! İtalya'dan Rusya - Ukrayna görüşmeleri için flaş açıklama

Giriş Tarihi: 07.03.2022  19:25 Güncelleme Tarihi: 07.03.2022  21:37

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 3. tur sona erdi: Ukrayna'dan ilk açıklama!

Türkiye’nin çok önemli bir rolü var! İtalya’dan Rusya - Ukrayna görüşmeleri için flaş açıklamaİtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di MaioRusya ve Ukrayna krizine ilişkin yaptığı açıklamada savaşın sadece diplomasiyle çözülebileceğini ifade ederken "Türkiye'nin çok önemli bir rolü var. Gördüğünüz üzere Ukraynalı ve Rus bakanların ilerleyen günlerde Antalya'daki forum kapsamında bir araya geleceklerini açıkladılar. " dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di MaioRusya-Ukrayna savaşının sadece diplomasiyle çözüme kavuşabileceğini, daha büyük bir savaşla çözülemeyeceğini belirtti.

BU SAVAŞ DAHA BÜYÜK BİR SAVAŞLA ÇÖZÜLEMEZ

Bakan Di Maio, Rai1 kanalının canlı yayınına katılarak, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla başlayan savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna'da sivillerin, Rus bombardımanı ve Rus zırhlı araçlarının açtığı ateşte öldüğünü ifade eden Di Maio, "Bu noktada çok açık olmalıyız. Bu savaş, daha büyük bir savaşla çözülemez. Biz bu savaşı, bu krizi diplomasiyle çözüme kavuşturacağız. Biz, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'i yeniden masaya getirmek ve barışçıl bir yol için tüm uluslararası toplumla beraber uğraşıyoruz." dedi.

TÜRKİYE'NİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ROLÜ VAR

Di Maio, Rusya Devlet Başkanı Putin'i masaya çekmek için Rus ekonomisini yaptırımlarla etkilemeye ve "kahramanca" olarak nitelediği Ukrayna halkının direnişini desteklemeye devam etmek gerektiğini belirtti.

Ayrıca bu krize çözüm bulmak için uluslararası aktörlerin dahil olması gerektiğini vurgulayan Di Maio, "Türkiye'nin çok önemli bir rolü var. Gördüğünüz üzere Ukraynalı ve Rus bakanların ilerleyen günlerde Antalya'daki forum kapsamında bir araya geleceklerini açıkladılar. Çin'in de önemli bir rolü var. Onlar da çözüm bulmak için müsait olduklarını açıkladılar. AB de (Fransa) Cumhurbaşkanı (Emmanuel) Macron da AB Dönem Başkanı olarak bugünlerde pek çok kez Putin ile görüşüyor arabuluculuk için." ifadelerini kullandı.

ÖNCELİKLE TAHLİYE İÇİN ATEŞKES SAĞLANMALI

Diplomaside zaman sınırlamasının olmadığını ve bazı şeylerin zaman alabildiğine işaret eden İtalyan bakan, öncelikle sivilleri tahliye etmek için ateşkes sağlamak gerektiğini belirtti.

ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI PATLAK VEREBİLİR

Di Maio, Ukrayna üzerinde neden uçuşa yasak bölge kuramayacaklarına ilişkin şunları kaydetti:

"Cuma günü NATO düzeyindeki toplantıdaydım. Uçuşa yasak bölge kurmayacağımıza karar verdik. Bu, savaş uçaklarımızı Ukrayna'ya göndermeyeceğimiz, bu çatışmayı sınırlandırmak anlamına geliyor. Eğer Ukrayna'yı savunmak üzere jetlerimizi göndermemiz gerekirse, uçağımız vurulduğunda buna tepki vermek gerekir ve üçüncü dünya savaşı patlak verebilir."

İTALYA HASIM ÜLKELER LİSTESİNDE

Rusya'nın, İtalya'yı hasım ülkeler listesine almasına şaşırmadıklarını ifade eden Di Maio, bunun, İtalya'nın, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısından sonra Avrupa Birliği'nin getirdiği yaptırımları uygulayan ilk ülkelerden olmasından kaynaklandığını ve böyle bir adım beklediklerini aktardı.

Di Maio, Ukrayna'da nükleer tesislere yönelik bir saldırının sadece Ukrayna halkı ya da Avrupalılar için değil, Ruslar üzerinde de "yıkıcı bir etkisi" olacağını sözlerine ekledi.

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 3. tur sona erdi: Ukrayna'dan ilk açıklama!

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 3. tur sona erdi: Ukrayna'dan ilk açıklama!Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin 12'nci gününde, Belarus sınırında düzenlenen müzakerelerin 3'üncü turu sona erdi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, müzakerelerde insani yardım koridorlarının lojistiğini iyileştirmede küçük ama olumlu gelişmeler olduğunu açıkladı.

Rusya'nın Ukrayna'ya girmesiyle başlayan savaşta 12. güne girildi. Günlerdir birçok kent bombalandı, saldırılarda yüzlerce sivil ve asker hayatını kaybetti. İki ülke yetkilileri önceki gün gerçekleştirdikleri 2. müzakere kapsamında sivillerin tahliye edildiği bölgelerde barış koridoru oluşturulması için anlaşmaya vardı. Ancak ilan edilen geçici ateşkeslerle yapılacak sivil tahliyeleri, bombardıman devam ettiği için tam anlamıyla gerçekleştirilemedi.

Üçüncü kez müzakere masasına oturdular
İlk iki görüşmede olumlu sonuç alamayan Ukrayna ve Rusya heyetleri arasındaki müzakere görüşmelerinin 3'üncü turu TSİ 17.00 Belarus'un Belovezhskaya Pushcha bölgesinde başladı. Rusya tarafı toplantı yerine yaklaşık 1 saat önce, Ukrayna tarafı ise toplantıya 20 dakika kala ulaştı.

Kiev-Moskova 3'üncü tur görüşmeleri

Kiev-Moskova 3'üncü tur görüşmeleri

Rusya ve Ukrayna temsilcileri, üçüncü görüşme için Belarus'ta bir araya geldi. Yaklaşık 4 saat süren görüşmeden bir sonuç çıkmadı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin bitirilmesi için bir araya gelen Kiev ve Moskova heyetleri, görüşmelerin 2. turunu Belarus'un Polonya ve Ukrayna’ya sınırı olan Brest şehrindeki Belovejsk Ormanı bölgesinde gerçekleştirmişlerdi.

Ukrayna müzakere heyetinden David Arahamiya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, heyetlerin bugün tekrar bir araya geleceğini duyurdu.

3. TUR GÖRÜŞMELERİNDEN SONUÇ ÇIKMADI

Açıklamanın ardından Rusya ve Ukrayna heyetleri Belarus'un sınırındaki Brest'te yeniden masaya oturdu. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Ukrayna heyetinden yapılan açıklamada "Görüşmeler durumun geliştirilmesi için henüz bir sonuç vermedi. İnsani koridorlarla ilgili küçük de olsa ilerleme sağladık" denildi.

"Küçük bir ilerleme sağladık"
Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından konuşan Ukrayna heyetinden bir yetkili, "Rusya ile müzakerelerde ateşkes de dahil sorunun çözümüne dair yoğun istişarelerde bulunuldu. Görüşmeler, insani koridorlar açısında az da olsa olumlu gelişmelere yol açtı. Ancak, mevcut durumu iyileştirebilecek bariz bir sonuca ulaşılmadı." ifadelerini kullandı.

Rus heyeti: Ukrayna güvence verdi
Rusya heyetine başkanlık eden Devlet Başkan Yardımcısı Medinskiy yaptığı açıklamada "Rus tarafı insani yardım koridorlarının yarından itibaren çalışmaya başlayacağını umuyor, Ukrayna tarafı bunun güvencesini verdi" dedi.

RUSYA'NIN SAVAŞI ANINDA BİTİRMEK İÇİN ŞARTLARI

* Anayasanın tarafsızlığı belirtecek şekilde değiştirilmesi
* İlhak edilen Kırım'ın Rus toprağı olarak tanınması
* Donetsk ve Luhansk sözde cumhuriyetlerinin bağımsız devletler olarak tanınması
* Ukrayna'nın silahsızlandırılması ve askerden arındırılması

Rusya-Ukrayna müzakerelerinde 3. tur sona erdi: Taraflardan açıklama!

Türkiye saatiyle 17:00 sularında başlayan, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin üçüncü turu sona erdi.

Video Player

 

  

00:30 | 02:13

 

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

 

Ukrayna ile Rusya arasında yapılan, liderlerin danışmanları düzeyinde yürütülen görüşmelerin üçüncü turu kısa süre içinde başlıyor. Ukrayna ve Rusya'nın heyetleri müzakerelerin 3'üncü turu için saat 17:00 sularında başladı.

3 saati aşkın süren toplantı 20:45 sularında sona erdi. Toplantıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Görüşmelerin ardından Ukrayna'dan ilk açıklama geldi. İnsani koridor ile ilgili gelişmelerin bulunduğu belirtilen açıklamada "Küçük ama olumlu gelişmeler var" ifadeleri kullanıldı. Ateşkesin ise henüz sağlanamadığı açıklandı.

MÜZAKERE SONRASI AÇIKLAMA 

Görüşme sonrasında yapılan açıklamada "Rusya ile müzakerelerde ateşkes de dahil sorunun çözümüne dair yoğun istişarelerde bulunuldu. Rusya ile müzakerelerde insani yardım koridorları konusunda olumlu gelişmeler oldu. İnsani yardım koridorlarının 8 Mart’ta çalışacağını ümit ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna heyetine başkanlık eden Ukrayna Devlet Başkanlığı Başdanışmanı Mihaylo Podolyak toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Üçüncü tur müzakereler sona erdi. Müzakerelerde durumu belirgin bir şekilde iyiye götürecek sonuca ulaşamadık. İnsani koridorlar konusunda az da olsa bir ilerleme sağladık. Ateşkes ve güvenlik garantilerinin yanı sıra düzenlemelerin temel siyasi ayağı üzerinde istişareler devam etti” dedi.

İNSANİ KORİDOR AÇILACAK

Rusya heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy ise, “Müzakerelerde beklediğimiz sonuç çıkmadı. Ancak bir dahaki sefere daha önemli adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Müzakereler devam edecek” ifadelerini kullanarak, insani koridorların yarın tekrar açılacağını açıkladı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin 4'üncü turunun ise ne zaman yapılacağı henüz bilinmiyor.

UKRAYNA-RUSYA MÜZAKERELERİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Podolyak, müzakerelerin 3’üncü turunun bugün Kiev saatiyle 16.00’da yapılacağını açıklamış ve görüşme noktasına giderken arkasında helikopterin göründüğü bir fotoğraf paylaşmıştı.

İLK İKİ TURDA YAŞANANLAR

Rus ve Ukraynalı heyetler, ilk olarak Belarus'un Ukrayna sınırındaki kenti Gomel'de, 28 Şubat'ta bir araya gelmişti. Yaklaşık 6 saat süren görüşme sonrası Rus heyet, "Genel pozisyonları belirleyebileceğimiz bazı noktalar tanımladık" açıklaması yapmıştı.

İkinci tur görüşme Polonya'nın Brest şehrinde 3 Mart'ta gerçekleşmişti. Orada da sivillerin tahliyesi için ortak insani koridor oluşturulması konusunda görüş birliğine varılmış, sivillerin tahliyesinde olası geçici ateşkes konusunda mutabık kalınmıştı.ı

SON DAKİKA: Rusya Ukrayna savaşından peş peşe sıcak haberler! Ukrayna öldürdüğü Rus askerlerinin görüntülerini paylaştı

23.00: Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüne yönelik bir ambargonun piyasalarda "felakete" neden olacağını belirterek, "Petrolün varil fiyatı 300 doların üstüne çıkabilir." dedi.

22.56: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bugün Ukrayna'dan 372 kardeşimiz daha yola çıktı. Yolunuz açık olsun. Tahliye ettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı 12 bin 306 oldu.

"KÜÇÜK AMA OLUMLU GELİŞMELER VAR"

20.56: Video mesajında Podolyak, müzakerelerde insani yardım koridorlarının lojistiğini iyileştirmede küçük ama olumlu gelişmeler olduğunu açıkladı.

20.49: Pentagon'dan üst düzey yetkili, Rusya'nın Ukrayna'da savaşmak üzere Suriye'den savaşçı topladığı haberlerinin doğru olduğunu söyledi.

20.48: Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelerin üçüncü turu sona erdi.

Gerçekleşen görüşme yaklaşık 4 saat sürdü.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı