sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert

Başkan Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'den önemli açıklamalar! Flaş Rusya ve Ukrayna mesajı

Başkan Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Erdoğan Ukrayna'nın AB üyelik sürecine atıfta bulunarak, "Ukrayna'yı AB'ye alma gayretlerini takdirle karşılıyoruz. Ama bu AB üyelerine ben diyorum ki acaba Türkiye'yi ne için AB'ye hala almakta endişe ediyorsunuz. Yoksa birileri saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız?" dedi.

Başkan Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'den önemli açıklamalar! Flaş Rusya ve Ukrayna mesajı
Başkan Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'den önemli açıklamalar! Flaş Rusya ve Ukrayna mesajı Admin
Bu içerik 121 kez okundu.
Advert

Başkan Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'den önemli açıklamalar! Flaş Rusya ve Ukrayna mesajı
Giriş Tarihi: 01.03.2022 17:56 Güncelleme Tarihi: 01.03.2022 20:58

Vjosa Osmani: Artık bunun zamanı geldi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, "Ukrayna’da olayları gördüğümüzde doğal olarak düşünüyoruz ki Kosova'nın NATO’ya girme zamanı gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Vjosa Osmani: Artık bunun zamanı geldi

 

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Osmani, Türkiye ile olan ilişkilerinin şimdiye kadar çok iyi olduğunu, bundan sonra da iyi olması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Başkan Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’den önemli açıklamalar! Flaş Rusya ve Ukrayna mesajıSon dakika… Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye ziyarette bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bölgede yaşanan krizlere değinen Başkan Erdoğan, "Bölgemizdeki ve ötesindeki tüm aktörlerin bölgesel barış ve istikrarı öne çıkarması elzemdir." mesajını verdi. Başkan Erdoğan ayrıca, "FETÖ'nün varlığının sonlandırılması önem arz ediyor." dedi. Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ise, "Kosova'nın NATO'ya girme zamanı gelmiştir." açıklamasını yaptı. Öte yandan sorulan soru üzerine Başkan Erdoğan "Ukrayna'yı AB'ye alma gayretlerini takdirle karşılıyoruz. Ama bu AB üyelerine ben diyorum ki acaba Türkiye'yi ne için AB'ye hala almakta endişe ediyorsunuz" ifadelerine yer verdi. Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Başkan Erdoğan, "Hem Rusya'ya hem Ukrayna'ya çağrımız, bir an önce ateşler kesilsin, gerek Rusya gerek Ukrayna burada dünya barışına güzel bir katkıda bulunsun." cümlelerine yer verdi.

Erdoğan'dan Ukrayna'nın AB üyeliği başvurusu hakkında açıklama

Erdoğan'dan Ukrayna'nın AB üyeliği başvurusu hakkında açıklamaCumhurbaşkanı Erdoğan, AB'ye seslenerek "Ukrayna için gösterdiğiniz hassasiyeti Türkiye için de gösterin" dedi.

Değiştir Sil

Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine sonrası Başkan Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Osmani'den ortak basın toplantısı düzenledi.
Başkan Erdoğan'dan Kosovalı mevkidaşıyla ortak basın toplantısı: AB üyeliği için musibet mi gerekiyor!

Başkan Erdoğan'dan Kosovalı mevkidaşıyla ortak basın toplantısı: AB üyeliği için musibet mi gerekiyor!Başkan Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Erdoğan Ukrayna'nın AB üyelik sürecine atıfta bulunarak, "Ukrayna'yı AB'ye alma gayretlerini takdirle karşılıyoruz. Ama bu AB üyelerine ben diyorum ki acaba Türkiye'yi ne için AB'ye hala almakta endişe ediyorsunuz. Yoksa birileri saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız?" dedi.

 

BAŞKAN ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI ŞÖYLE;

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani'yi misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Türkiye-Kosova arasındaki süreci değerlendirme imkanımız oldu. Balkanlar ve Ukrayna başta olmak üzere bölgemizde yaşanan gelişmelerle ilgili fikir alışverişinde bulunduk.

TİCARET HEDEFİ

Firmalarımız enerji sektörü başta olmak üzere birçok alanda Kosova'daki yatırımlarını artırmaya hazırdır. Ticaret hacmimiz salgına rağmen geçen yıl 600 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır.

Kosova'da faaliyet gösteren TİKA 700'e yakın projeyi gerçekleştirdi. Türk firmaları da yatırım yaptı. Enerji sektörü başta olmak üzere firmalarımız yatırımları arttırmaya hazırdır.

BÖLGESEL BARIŞ MESAJI

Türkiye, Kosova'nın tüm komşuları ile iyi ilişkiler geliştirmesini istemektedir. Bölgesel barış ve istikrar için elimizden gelen gayreti göstermeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna'da acil ateşkes için çabalıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna'da acil ateşkes için çabalıyoruz

Erdoğan, bazı ülkelerin liderleriyle temas kurdu. Görüşmelerde Erdoğan, Ukrayna'daki saldırıların bir an önce durması gerektiğinin altını çizdi.

"FETÖ'NÜN VARLIĞININ SONLANDIRILMASI ÖNEM ARZ EDİYOR"

Kosova'da FETÖ'yle mücadele: Demokrasimize kasteden, 251 vatandaşımızı alçakça şehit eden terör örgütünün varlığının sonlandırılması büyük önem arz ediyor.

KOSOVA CUMHURBAŞKANI OSMANİ'NİN MESAJLARI:

"Türkiye ile olan ilişkilerimiz şimdiye kadar çok iyi olduğu gibi devamında da iyi olmasına çaba gösteriyoruz. Türkiye'nin halkı ve kurumları için çok teşekkür etmek istiyorum. Hem aramızdaki ilişkiler seviyesinde desteklerini gördük hem de uluslararası arenada desteklerinizi gördük.

"KOSOVA'NIN NATO'YA GİRME ZAMANI GELMİŞTİR"

Kosova'ya uluslararası arenada Türkiye yardımcı olmuştur. Sayın Erdoğan'ın verdiği desteği hatırlatmak istiyorum. Türkiye'nin verdiği desteği ve aramızdaki ilişkileri daha stratejik noktaya getirme çabalarını görüyoruz. Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Kosova'yı ilk olarak tanıyan devletlerden biri Türkiye idi. Her zaman iletişim kanallarını açtı. Biz Türkiye ile çalışmaktayız. Ukrayna'da olanları gördüğümüzde doğal olarak düşünüyoruz ki, Kosova'nın NATO'ya girme zamanı gelmiştir. NATO'da Türkiye'nin rolü çok önemlidir. Bu konuda vermiş olduğu destek için sayın Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. İki ülke arasındaki ilişkiler çok derindir.

Güvenlik, eğitim, sağlık, ekonomi ve birçok alanda işbirliğimizi geliştireceğiz. Türkiye'ye ve sayın Erdoğan'a vermiş olduğu devamlı desteği için teşekkür etmek istiyorum. Bu destek 1990'lı yıllardan bu yana gelmiştir. Türk vatandaşlarının da desteği çok büyüktür. Türkiye'nin daha sonra vermiş olduğu yardımı için teşekkür ediyorum. Pandemi döneminde Türkiye'nin Kosova'ya vermiş olduğu yardım da çok önemlidir.

"RUSYA'NIN AMACI SADECE UKRAYNA'YA YÖNELİK DEĞİL"

NATO konusunda Türkiye'nin bir şeyler yapabileceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin katkısıyla istikrarı bütün Balkanlar'da görebileceğiz. Türkiye'de yaşayan Arnavutlar ve Kosova'da yaşayan Türkler, aramızdaki güzel ilişkilerin en önemli köprüsünü teşkil etmektedir.

Kosova Ukrayna'nın egemenliğini ve halkını tam olarak desteklemektedir. Sayın Erdoğan'ın Ukrayna halkına vermiş olduğu desteği de takdir ediyoruz. Sayın Erdoğan'la yaptığımız görüşmelerde, Rusya'nın amaçları bellidir. Sadece Ukrayna'ya yönelik değildir. Balkanlar'da istikrarsızlık yaratmak da bu konuya dahil edilebilir. Sırbistan'a destek vermektedir. İstikrarsızlık içinde olan Balkanlar tüm ülkeler için sorun teşkil edecektir. Balkan ülkelerin barışına dokunulmasına izin vermememiz gerekiyor.

"SIRBİSTAN'IN OLUMSUZ YAKLAŞIMIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Kosova gibi Bosna gibi ülkelerin egemenliğine izin verilmesi gerekiyor. Biz bu konuda çok kararlı şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Ukrayna'dan gelen acı görüntüler bize demokratik ülkeler arasındaki halkların birbirine daha çok yakınlaşması gerektiğini hatırlatmaktadır. Eminim ki demokrasi tekrar zaferini bulacaktır. Halklar arasındaki eşitlik önem teşkil etmektedir. Bölgemizin ülkelerinin hepsinin NATO ve AB'ye üye olması çok önemlidir. Türkiye bu konuda bize yardımcı olmuştur. Türkiye gibi ülkelerin desteğini NATO üyeliği konusunda bekliyoruz.

Sırbistan'la olan diyalogda Kosova sürekli olumlu yaklaşmıştır. O diyalog sadece Kosova'nın tanınmasıyla devam edebileektir. Ancak bu şekilde bölgede barış ve istikrar sağlanacaktır. Kosova hala Sırbistan'ın olumsuz yaklaşımıyla karşı karşıyadır. Sürekli istikarsızlık yaratma çabaları sözkonusudur. Bunun için tüm partnerlerimizle çalışıyoruz. Özellikle en önemli müttefiğimiz Türkiye Cumhuriyeti bize hiçbir zaman sırtını dönmemiştir.

Şuna inanıyorum ki aramızdaki işbirliğini daha fazla derinleştireceğiz. Bu istikrarın iyiliğine olacaktır. Kosova'da her zaman size saygı duyacak bir halk bulacaksınız. Bir an önce sizinle işbirliğine devam etmek istiyorum sayın Cumhurbaşkanı. Tekrar teşekkür ediyorum."

SORU-CEVAP KISMI VE BAŞKAN ERDOĞAN'IN MEASJLARI

"TÜRKİYE'YE SALDIRI OLUNCA MI AB'YE ALACAKSINIZ"

Başkan Erdoğan, "NATO konusunda duruşumuz zaten belli. Genişlemesine engel olan bir ülke değiliz. Tam aksine NATO'da da genişlemenin faydalı olacağını hep savunduk. Bu adımları atarken dünya barışı için istiyoruz. Dünya barışına ne denli katkıda bulunabiliriz bunun için istiyoruz. AB konusunda tekrar AB üyesi ülkelere diyorum ki, şu anda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye için de gösterin. Yoksa Türkiye'ye de birileri savaş açıp, saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız." dedi.

RUSYA VE UKRAYNA'YA ÇAĞRI

Başkan Erdoğan, "Şu anda AB üyesi ülkeler içerisinde savunma sanayi işbirliği yapmamız gereken ülkeler var. Bu ülkelerin birçoğu NATO üyesi. Türkiye de bir NATO üyesi. Türkiye'ye savunma sanayii işbirliğinde yaklaşmayan, uzak duran. Bunları niye vermiyorsunuz? Bu araç gereç mühimmatı vermeniz dayanışmamızın gereği. Bunlar samimi değil. NATO ve AB üyeleri sadece laf üretiyor. Zelensky konuşma yapıyor ayakta alkışlıyorlar. Güzel bir gelişme bu. Türkiye her zaman duruşunu koruyan bir ülke. Her zaman mazlumun, mağdurun yanında olan bir ülke. Çağrımız hem Rusya hem Ukrayna'ya. Bir an önce ateşler kesilsin ve gerek Rusya, gerek Ukrayna dünya barışına güzel bir katkıda bulunsun." mesajını verdi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani'nin bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Başkan Erdoğan, Osmani'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.

Başkan Erdoğan ve Osmani'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı.

VJOSA'DAN TÜRKÇE SELAM

Osmani, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı, Türkçe "Merhaba asker." diyerek selamladı.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Başkan Erdoğan ve Osmani, merdivenlerde Türkiye ve Kosova bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

TÖRENE KATILAN İSİMLER

Törende, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Ankara Valisi Vasip Şahin de hazır bulundu.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İki lider gazetecilere teşekkür ettikten sonra, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ayağa kalktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı'nı uyararak, "Osmani, şurada bir tokalaşalım." dedi.

Osmani ve Erdoğan, basın toplantısından sonra fotoğraf vererek salondan ayrıldı.

Başkan Erdoğan ve Osmani-Sadriu’dan açıklamalarBAŞKAN ERDOĞAN VE OSMANİ-SADRİU'DAN AÇIKLAMALAR

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Son dakika: Suudi Arabistan'a giden Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Umre ziyareti
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı
Vali Karadeniz, Muradiye OSB Hizmet Destek Alanları Dükkânları Temel Atma Törenine Katıldı