sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Can Göktuğ Boz'un odası yayınlandı! Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla öldüren caninin yaşadığı yer! Neler yazmış!

Ataşehir'de geçtiğimiz 9 Kasım günü Can Göktuğ Boz isimli şahıs, Ankara'dan gelen hiç tanımadığı mimar Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla saldırarak öldürmüştü. Türkiye'yi ayağa kaldıran olayda katil zanlısının evinin duvarlarında ilginç yazılar tespit edilirken, komşuları ise şahısın gece gündüz bağırdığını ve çocukları da kılıçla "Sizi öldüreceğim" diye tehdit ettiğini belirtti.

Can Göktuğ Boz'un odası yayınlandı! Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla öldüren caninin yaşadığı yer! Neler yazmış!
Can Göktuğ Boz'un odası yayınlandı! Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla öldüren caninin yaşadığı yer! Neler yazmış! Admin
Bu içerik 37 kez okundu.
Reklam

Son dakika... Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden Can Göktuğ Boz’un evi ilk kez görüntülendi!

Giriş Tarihi: 15.11.2021  22:21Son Güncelleme: 16.11.2021  02:27

ATAŞEHİR'de, Mimar Başak Cengiz'i kılıçla öldüren Can Göktuğ Boz'un evinin fotoğrafları ortaya çıktı. Evin oturma odasında duvarlara yapıştırılan A4 kağıtlarındaki yazılar ile masanın üzerindeki satranç, abaküs ve rubik küp gibi çok sayıda oyun aleti dikkat çekti. Duvara yapıştırılan kağıtlar arasında "herkes katil, kadın erkek, tartışma" gibi notlar da yer alıyor.

İstanbul Ataşehir'de, Mimar Başak Cengiz'i kılıçla öldüren Can Göktuğ Boz'un evinin fotoğrafları ortaya çıktı. Evin oturma odasında duvarlara yapıştırılan A4 kağıtlarındaki yazılar ile masanın üzerindeki satranç, abaküs ve rubik küp gibi çok sayıda oyun aleti dikkat çekti. Duvara yapıştırılan kağıtlar arasında "herkes katil, kadın erkek, tartışma" gibi notlar da yer alıyor.

Son dakika... Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden Can Göktuğ Boz’un evi ilk kez görüntülendi!İstanbul'a eğitim için gelen Mimar Başak Cengiz, geçtiğimiz salı günü yolda yürürken Can Göktuğ Boz'un samuray kılıçlı saldırısına uğrayarak hayatını kaybetti. Tutuklanan Can Göktuğ Boz (27) saldırıyı gerçekleştirdiği sokakta bulunan site önünde oturuyordu.​​​​​​​Can Göktuğ Boz'un odası yayınlandı! Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla  öldüren caninin yaşadığı yer! Neler yazmış! - Internet Haber

Psikolojik sorunları olduğu belirtilen Can Göktuğ Boz'un evinin içinden fotoğraflar ortaya çıktı. DHA'nın elde ettiği fotoğraflar Boz ile ilgili bazı şifreleri ortaya çıkarıyor.

Yazılar Boz'un kilolarıyla ilgili sıkıntı yaşadığını ortaya koyuyor. Camları gazete kağıtları ile kapatılan odanın diğer tarafındaki duvarda ise, 'Birleştir, farklı amaçla kullan, benzet.' ,'İstanbul Avrupa bölgesinde herkes katil, kadın erkek, tartışma',  'Dünyada 50 kelime vardır.' 'Sinirle kol vurma, tuzak kuruyor.' gibi notlar olduğu görülüyor. 

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahıs ne kadar ceza alacak? 3 ihtimal var

İstanbul Ataşehir'de hiç tanımadığı mimar Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla canice öldüren katil zanlısı Can Göktuğ Boz'un ne kadar caza alacağı psikolojik durumuyla ilgili yazılacak rapora bağlı olacak. Buna göre Boz için 3 ihtimal var.

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden Can Göktuğ Boz'un fotoğrafı  ortaya çıktı

Ataşehir'de geçtiğimiz 9 Kasım günü Can Göktuğ Boz isimli şahıs, Ankara'dan gelen hiç tanımadığı mimar Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla saldırarak öldürmüştü. Türkiye'yi ayağa kaldıran olayda katil zanlısının evinin duvarlarında ilginç yazılar tespit edilirken, komşuları ise şahısın gece gündüz bağırdığını ve çocukları da kılıçla "Sizi öldüreceğim" diye tehdit ettiğini belirtti.

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahıs ne kadar ceza alacak? 3 ihtimal varBaşak Cengiz

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL İDDİASI

Katil zanlısı Can Göktuğ Boz ise ifadesinde evden birini öldürmek için dışarı çıktığını anlatırken, annesi Ayşe Necla Yomralıoğlu, "14 yaşından beri psikolojik tedavi görüyor. 2 senedir de tedaviyi reddediyor. Akıl sağlığının yerinde olmadığını gözlemledim. Gözlem altına alınıp, tedavi olmasını talep ediyorum" ifadelerini kullandı. Zanlı olayın ardından 'Tasarlayarak canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme' ve aynı zamanda da 'Silahla tehdit' suçlamalarıyla tutuklandı.

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahıs ne kadar ceza alacak? 3 ihtimal varCan Göktuğ Boz

ÜÇ İHTİMAL VAR

Haber muhabiri Melis Coşan İslamoğlu'nun haberine göre katil zanlısı Can Göktuğ Boz için 3 ihtimal var.

Annesinin psikolojik tedaviyi reddettiğini söylediği Boz'un durumu incelenecek. Zanlının gerçekten psikolojik sorunlarını olup olmadığı kontrol edilecek. Zanlı bir klinikte gözlemlenecek. Zanlının davranışları ve uyku düzenleri 3 hafta boyunca doktorlar tarafından kontrol edilecek ve bir rapor yazılacak.

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahıs ne kadar ceza alacak? 3 ihtimal var

"CEZAİ SORUMLULUĞU TAM"

Üç farklı ibare kullanılabilir; Bunlardan bir tanesi 'Cezai sorumluluğu tam' ifadesi. Eğer raporda kullanılırsa kişi aldığı cezayı aynı şekilde alacak.

"CEZAİ SORUMLULUĞU AZALTILMIŞ"

Diğer bir ifade ise 'Ceza sorumluluğu azaltılmış' denilebilir. Yani bir kişinin evet psikolojik sorunları var ama ileri seviyede değil aldığı cezanın 6'da 1'i alabilecek.

"AĞIR DERECEDE AKIL SAĞLIĞI VAR"

Eğer ifadede 'Ağır derecede akıl sağlığı hastalığı var' denilirse de 'kişinin ceza sorumluluğu yoktur' ifadesi kullanılacak.

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahıs ne kadar ceza alacak? 3 ihtimal var

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahıs ne kadar ceza alacak? 3 ihtimal var

Samuray kılıcı ile öldürülen mimar Başak Cengiz son yolculuğuna uğurlandı!

İLGİLİ HABER

Samuray kılıcı ile öldürülen mimar Başak Cengiz son yolculuğuna uğurlandı!

SPOR VE CİNAYET NOTLARI

Boz'un oturma odasının duvarlarına asılı A4 kağıtlarında, 'Sabahtan akşama spor', '120 günde 4 yıl, 1 günde 24 gün.' , 'Alerji olunca 67'yi geçemedim kesin biliyorum' ve 'Sadece şınav, hapishane, doktor, zehir, fitness, hile' gibi kelimeler yazılı olduğu görüldü. Yazılar Boz'un kilolarıyla ilgili sıkıntı yaşadığını ortaya koyuyor. Camları gazete kağıtları ile kapatılan odanın diğer tarafındaki duvarda ise, 'Birleştir, farklı amaçla kullan, benzet.' ,'İstanbul Avrupa bölgesinde herkes katil, kadın erkek, tartışma',  'Dünyada 50 kelime vardır.' 'Sinirle kol vurma, tuzak kuruyor.' gibi notlar olduğu görülüyor. Öte yandan odada bulunan masanın üzerinde ise çok sayıda bozuk para, sigara kutusu, satranç, jenga oyunu, rubik küp ve abaküs olması dikkat çekiyor.

"İZOLE OLMAK İSTEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ"

Göktuğ'un evindeki eşyalara ve duvardaki yazılarına ilişkin değerlendirme Dr. Uzman Psikolog ve Sosyolog Serap Duygulu, "Odaya baktığımızda oyunların olduğu bir genç odası gibi gözüküyor. Fakat orada dikkat çekici unsurlar var. Onlardan birisi pencerelerin kağıtlarla kaplanmış olması, duvarlarda birtakım kendisine talimat verdiği hem kendisini disipline etmeye çalıştığı hem de başkalarıyla ilişkisini sınırlandıran birtakım cümleler, komutlar olduğunu görüyoruz. Özellikle camlara yapıştırdığı kağıt parçalarının biraz çevreden izole olmak istediğini kendisinin başkalarının izlenmesine karşı olmak yönünde kaygılar taşıdığını görüyoruz" dedi.

Samuray kılıcıyla dehşet! Genç kadın hayatını kaybetti

İLGİLİ HABER

Samuray kılıcıyla dehşet! Genç kadın hayatını kaybetti

"İNSANLARLA İLETİŞİM KURMAKTA SIKINTILAR YAŞADIĞINI DÜŞÜNEBİLİRİZ"

"Evde uzun süreli zaman geçirdiğini görüyoruz" diyen Serap Duygulu, "Yalnız ve uzun süreli zaman geçirdiğini görüyoruz. Evde birtakım sigaralar depolamış, birtakım  zeka oyunları var. Hem kendisiyle zaman geçirmek hem de izole olmak istemiş. Kendi içerisinde bir iç hesaplaşması olduğunu görüyoruz. Bunu hepimiz zaman zaman kendimizde yaparız. Odamıza birtakım talimatlar yazarız, 'bunu unutma' gibi. Fakat zanlının odasında çok sert, keskin, sınırları net ve biraz şiddet içerikli eylemlere yönelik söylemler oluşturduğunu görüyoruz. Kendi içinde ona cetveliyle eline vurmak üzere hazır, ne yapması gerektiğini söyleyen bir başka ses var gibi izlenim edindim. Neden bu kadar olumsuz komutlar yazdığını düşünmek lazım. Biraz kin biriktirdiğini, çok öfkeli olduğunu, insanlarla iletişim kurmakta sıkıntılar yaşadığını düşünebiliriz" diye konuştu.

Başak Cengiz kimdir? Başak Cengiz olayı nerede yaşandı, katil kim?

İLGİLİ HABER

Başak Cengiz kimdir? Başak Cengiz olayı nerede yaşandı, katil kim?

"GİDİŞATIN ÇOK SAĞLIKLI OLMADIĞINI GÖSTERİYOR"

Duygulu, "Fotoğraflar bana göre çok anlamlı ve ilginç ipuçları var. Ciddi anlamda disiplinler arası değerlendirme, psikologlar, psikiyatristler, uzmanlar tarafından değerlendirilip ona göre birtakım yorumlarda bulunmak gerekir. Akıl oyunları aslında hem sizin farklı düşünmenizi hem de stratejik bir düşünce yapısı geliştirmenizi sağlar. Hem de sorunlarınıza bir çözüm bulmanızı sağlar. Tek başına akıl oyunları oynaması bu kişinin psikolojik ya da başka anlamda sorun yaşadığını ya da insanlarla ilişkisinde sorun yaşadığını göstermez.  Kafasında kendisine göre yazdığı birtakım senaryolar ya da eyleme geçmek istediği birtakım senaryolar varsa onlarla ilgili taktik geliştirmek için farklı ortamlardan destek almak farklı bakış açıları geliştirmek isteyebilir. Duvardaki yazılar benim için çok önemli. Sıradan komutlar değil bunlar. Kendisini başkalarının zarar göreceği birtakım eylemlere yönlendiren ve kendisine talimat verdiği komutlar. Bunlar olmasaydı aslında gördüğümüz sıradan bir genç biraz dağınık genç odası gibi değerlendirebiliriz. Ama o işte yazılı komutlar, kendisine verdiği talimatlar gidişatın çok sağlıklı olmadığını gösteriyor" ifadesini kullandı.

"KENDİ KOYDUĞU KURALLARA UYMAYA ÇALIŞMIŞ"

"Akıl oyunları ile internet bağlantısı ile uzun süre yalnız kaldığını ve oraya odaklandığını görüyoruz" diyen Duygulu, "Özellikle televizyonun yanındaki duvarda bir anlam bütünlüğü göremiyoruz. Hem kendisine karşı çok acımasız kurallar hem de cümleler içinde bir bütünlük göremiyoruz. Alerji olduğunu belirtmiş ve bununla ilgili çok net gün sayı olarak bazı şeyleri anlatmaya çalışmış. Bir şeyleri kendi içerisinde tekrar etmiş. Kendi koyduğu kurallara uymaya çalışmış. 2023'ten bahsetmiş, 'hile'den bahsetmiş kendisine yönelik birtakım algılarının olduğuna yönelik öfkelerinin olduğunu görüyoruz. Televizyonunun internetinin telefonunun akıl oyunlarının hepsinin küçük bir alana sığdırıldığını görüyoruz. Dijital ayak izleri çok bırakmış. Dolayısıyla acaba bir kimliğin arkasına mı saklandı, başka rumuz mu kullandı? Bunlar bilinmediği için daha çok araştırmak gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başak Cengiz'in ailesine başsağlığı telefonu

İLGİLİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Başak Cengiz'in ailesine başsağlığı telefonu

Samuray kılıcıyla genç mimarı öldüren Göktuğ Boz'un evinden çıkanlar kan dondurdu

Samuray kılıcıyla genç mimarı öldüren Göktuğ Boz'un evinden çıkanlar kan dondurdu

 Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahsın evinin içi ürküttü! Duvarda yazanlara kimse anlam veremedi

Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla katleden şahsın evinin içi ürküttü! Duvarda yazanlara kimse anlam veremedi

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Mimar Başak CengizCan Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla katledildi. Korkunç olayın ardından katilin yaşadığı sitede toplantı yapıldığı öğrenildi. Cani ile komşu olan Şebnem Şirin'in teyzesi, yaşanan skandallardan şöyle bahsetti...

Katil Can Göktuğ Boz’un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

BAŞAK CENGİZ CİNAYETİNDE YENİ GELİŞME

Mimar Başak Cengiz, geçtiğimiz günlerde İstanbul Ataşehir'de samuray kılıcıyla katledildi.

Katil Can Göktuğ Boz’un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Tüyler ürperten olayın ardından cani Can Göktuğ Boz, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Katil Can Göktuğ Boz’un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Dehşet anları çevredeki güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendi.

Son Dakika: Başak Cengiz'in samuray kılıcıyla öldürülme anı görüntüleri ortaya çıktı! İşte o anlar

 

Katil Can Göktuğ Boz’un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

BAKIN KİM AÇIKLADI

Türkiye'nin konuştuğu olayla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Buna göre; Denizli'de Furkan Zıbıncı tarafından 12 bıçak darbesiyle öldürülen Şebnem Şirin'in teyzesi Selda Tokat, katil Can Göktuğ Boz ile komşu çıktı.

Katil Can Göktuğ Boz’un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

CAN GÖKTUĞ BOZ'UN OTURDUĞU SİTEDE SAMURAY TOPLANTI

Aynı sitede farklı bloklarda oturduklarını açıklayan Tokat, korkunç cinayetin ardından oturduğu sitede toplantı yapıldığını anlattı.

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Toplantı öncesinde ve sonrasında yaşanan skandallar ise herkesi şaşkına uğrattı. Yakın bir tarihte Şebnem'i toprağa veren acılı teyze, şu ifadeleri kullandı:

"Samuray kılıçlı katil, benim yan bloğumda oturuyormuş. Zaten canımız yanık. Gencecik masum Başak Cengiz için çok üzüldüm. Susamurum ve tüm çocuklar, gençler için ise inanılmaz endişeli ve şaşkınım.

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Sitemiz lüks falan değil bu arada ( öyle yazmış gazeteler ) gereğinden fazla pahalı o ayrı. Her neyse buraya yazmak istediğim bir başka şey de hani benim ortancaları söküp benim hakkımda tutanak tutmak isteyen site yönetimi bugün bir yazı yollamış sakinlere.

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Uzatmış uzatmış uzatmış ama 'Hatalıyız özür dileriz' dememiş, zaten bir Allah kulu istifa etmemiş. Üstüne ne yapmış? Haklarında eleştiri yapanları dava etmekle tehdit etmiş.

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Sitede samuray kılıçlı katil için geniş katılımlı bir toplantı oldu. Yönetim, müdür, güvenlik; sütten çıkmış ak kaşıkmış onu anlattılar. Bir de şey diyor site yk başkanı, koca Türkiye'nin gördüğü 80 cm'lik kılıca; 'Bıçak!' Yuh ya kafayı yicem. Bilin bakalım istifa, özür oldu mu?

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

ŞEBNEM ŞİRİN KİMDİR?

Denizli'de yaşayan Şebnem Şirin, erkek arkadaşı Furkan Zıbıncı tarafından boğazı kesilerek katledilmişti.

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Talihsiz genç kızın teyzesi ise Twitter'daki paylaşımıyla yürekleri dağlamıştı.

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

"Ahh şebnemiz ahh yeğenimi kaybettik. Yeğenimi sevgilisi boğazını keserek öldürdü. Çok üzgünüm. Dünya güzeli yeğenim 23 yaşındaydı. Çok üzgünüm. Yazacak gücüm yok. Bi gencecik Şebnem bi gözü dönmüş canavar tarafından katledildi...

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

DİĞER FOTOĞRAFLAR İÇİN İLERLEYİNİZ

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Katil Can Göktuğ Boz'un sitesinde samuray vahşeti toplantısı! Skandalları bakın kim açıkladı!

Samuray kılıcı ile Başak Cengiz'i katleden Can Göktuğ Boz'a şimdi ne olacak? Katil ‘deli’ raporu alıp 3 gün sonra serbest mi kalacak?

Ataşehir'de tanımadığı Başak Cengiz'i samuray kılıcı ile katleden Can Göktuğ Boz'un avukat annesi Ayşe Nejla Yomralıoğlu, oğlunun 14 yaşından bu yana psikolojik tedavi gördüğünü ve 2 senedir tedaviyi reddettiğini söylemişti. Avukat anne, Can Göktuğ Boz'un rehabilite edilmesi gerektiğini söylemişti. Peki şimdi ne olacak? Aile hakkında dava açılabilir mi? Katil zanlısı 'deli' raporu alıp 3 gün sonra serbest mi kalacak?

Samuray kılıcı ile Başak Cengiz'i katleden Can Göktuğ Boz'a şimdi ne olacak? Katil ‘deli’ raporu alıp 3 gün sonra serbest mi kalacak?

 İstanbul Ataşehir'de Başak Cengiz, tanımadığı Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcı ile katledildi.

Cengiz, hayatını kaybederken Can Göktuğ Boz'un ifadesinde kullandığı sözlerTürkiye'yi ayağa kaldırdı. Boz, izlediği dizi ve filmlerden etkilendiğini, o gün moralinin çok bozuk olduğunu, dışarı çıkıp Başak Cengiz'i öldürdükten sonra moralinin düzeldiğini söyledi. Can Göktuğ Boz'un avukat annesi ise çocuğunun 14 yaşından beri psikolojik tedavi gördüğünü, 2 yıldır tedaviyi reddettiğini bu yüzden rehabilite edilmesi gerektiğini söyledi. Peki şimdi ne olacak? Aile hakkında dava açılabilir mi? Katil zanlısı 'deli' raporu alıp 3 gün sonra serbest mi kalacak? İşte merak edilen sorunun yanıtı.AİLE, HEM VİCDANİ HEM KANUNİ ANLAMDA ÇOCUĞUNDAN SORUMLUDUR

Prof. Dr. Fatih Öncü, Türkiye Psikiyatri Derneği Başkan Yardımcısı. Uzun yıllardır Adli Tıp psikiyatrisi konusunda çalışıyor ve ayrıca Bakırköy ruh ve sinir Hastalıkları eğitim Araştırma hastanesi öğretim üyesi. Birkaç gündür sosyal medyada katil zanlısı Can Göktuğ Boz kadar ailesinin de yargılanması gerektiği konuşuluyor. Yasal olarak bu mümkün mü? Ayşe Nejla Yomralıoğlu'nun yaptığı '14 yaşından beri psikolojik tedavi görüyor. Verilen ilaçları düzenli kullandıramadık. Son 2-3 senedir tedaviyi reddediyor. Sıkıntıların arttığını, akıl sağlığının yerinde olmadığını ben de gözlemledim' savunmasını değerlendiren Öncü, 'Kişilerden ziyade genel uygulama nasıl gel sana onu anlatayım' diyor ve şöyle devam ediyor:

'AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL' DEMEK YETMEZ

'Kişide ciddi bir ruhsal hastalık belirtisi, garip tutum ve davranış (ki bu alkol ya da madde kullanan kişilerde de görülebilir. Alkol ya da madde etkisinde suç işleyenlerin ceza sorumluluğu tamdır) varsa aile çocuk ya da yakınlarını hastaneye götürmek, yatırmak ile sorumludur. Hastanın kendine zarar vermemesi ve toplum güvenliği açısından aile kişiyi hastaneye ulaştırmak için çaba harcamalıdır. Bu vicdani bir sorumluluk. 'Sıkıntıların arttığını, akıl sağlığının yerinde olmadığını ben de gözlemledim' demek yeterli değil. Elbette ki aileler bazen bazı garip tutum ve davranışların hastalık olup olmadığını, muayeneye götürmekte zorluk yaşanıyorsa nasıl bir yol takip edeceklerini bilemeyebilirler. O zaman da bir psikiyatristten yardım alabilirler.'

TCK'YA GÖRE SUÇ

'TÜRK Ceza Kanunu'nun 175. maddesi 'Akıl hastası üzerindeki bakım, gözetim yükümlülüğünü-başkalarının hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde ihmal eden kişi- 6 aya kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır' der. Tabii bunun için ortada kesin bir tanı olmalı. Ancak unutulmamalı ki aileler ya da varisleri kişininhareketlerinden kanuni olduğu kadar ahlaki anlamda da sorumludur.'

ZORLA HASTANEYE YATIRILABİLİRDİ

Katil zanlısı Boz'un annesi, oğlunun son 2-3 yıldır tedaviyi reddettiğini söylemiş, babası Ali Boz ise katıldığı bir yayında, 'Kelepçe takıp da elimde gezdiremem ki...' demişti. Kişi ya da kişiler tedavi için zorlanamaz mı? Prof. Dr. Öncü, 18 yaşından büyük yetişkinlerin kendi rızaları olmadan tedaviye zorlanmalarının uğraştırdığını ama istenirse bir yolu olduğunu belirterek, şöyle özetliyor: 'Bazen kolluk kuvvetleri, 'Bizim yetkimiz yok' diyerek bir girişimde bulunmayabiliyor. Bu gibi durumlarda aile ilçe sağlık müdürlüğü, kaymakamlıklar ve valiliklere durumu bildirerek kolluk kuvvet talep edebilir. 112 acil aracılığı ile de kişilerin kolluk gücü eşliğinde hastaneye götürülmeleri sağlanabilir. Hiçbiri olmadı mı? En son çare savcılığa dilekçe verirsiniz mahkeme kararı ile tedavi almasını sağlarsınız.'AİLELER UYANIK OLMALI

Soru: Aileler olarak çocuğumuzun ruhsal açıdan ciddi bir tedaviye ihtiyaç duyup duymadığını nasıl anlayacağız?

Cevap: Bu örnekte de olduğu gibi kişinin ekstrem alet, edevat biriktirmesi sıkıntılı bir durum. Ayrıca kişilerin duygu, davranış, konuşma ve düşüncelerinde ciddi değişiklik, muhakeme kusurları, absürt söylemleri olur. Uyku ve iştah düzenleri bozulur. Şüpheci ve alıngan olurlar. Tüm bu belirtiler de bir anda ortaya çıkmaz. Bu bir süreçtir. Aileler uyanık ve duyarlı olacak. İş, okul, sosyal yaşamı ihmal ettiği ya da silah biriktirdiği gibi ekstrem durumlarda kişiyi tedaviye ikna etmek için çaba harcayacak.

3 GÜN SONRA SERBEST Mİ KALACAK

Katil zanlısı 'Akli dengesi yerinde değil' raporu alabilir mi? Alırsa cezaevine girmeyecek mi? Prof. Dr. Öncü, zanlının psikolojik/psikiyatrik bir rahatsızlığı olduğu, tedavi gördüğü iddialarının araştırılması için yargının konuyu bilirkişiye taşıyacağını belirterek, 'Zanlı, Adli Tıp Gözlem İhtisas Kurulu ya da bir psikiyatri kliniğine gönderilir. Bu süre genelde 3 haftadır. Zanlı bu süreçte psikolojik ve laboratuvar testlerinden tutun uyku ve iştah düzenine kadar sıkı gözlem altında tutulur, bir değil defalarca farklı hekimlerce muayene edilir. 3 hafta sonunda sağlık kurulu bir rapor yazar. 3 seçenek vardır. Bir, 'Cezai sorumluluğu tam' denebilir ve zanlıya suça göre tam ceza verilir. İki, 'Ceza sorumluluğu azalmış' denilebilir.

Bu, kişin bir rahatsızlığı olduğunu ama ileri düzeyde olmadığını gösterir, cezası 6'da bir oranında indirilir. Üç, 'Ağır derecede akıl hastalığı var' denilebilir. Yani ceza sorumluluğu yoktur. Ceza almaz ama dışarı da salınmaz. Kişi toplum açısından tehlikesi azalıncaya kadar (belirli bir süresi yok) tedavi altına alınır. Süre olmaması 3 gün sonra salınacak anlamına gelmez' diyor.

Türkiye'de adli psikiyatri yatak sayısı konusunda sıkıntı olduğu ve toplumda '3 gün yatacak sonra serbest kalacak' algısının da bu nedenle oluştuğunu belirten Prof. Dr. Öncü, 'Dönem dönem böyle sıkıntılar oluyor. Ancak bu durum hiçbir zaman ciddi suçlar işleyenler için söz konusu olmadı' hatırlatması yapıyor.

 Ataşehir'de geçtiğimiz 9 Kasım günü Can Göktuğ Boz isimli şahıs, Ankara'dan gelen hiç tanımadığı mimar Başak Cengiz'i samuray kılıcıyla saldırarak öldürmüştü. Türkiye'yi ayağa kaldıran olayda katil zanlısının evinin duvarlarında ilginç yazılar tespit edilirken, komşuları ise şahısın gece gündüz bağırdığını ve çocukları da kılıçla "Sizi öldüreceğim" diye tehdit ettiğini belirtti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül