sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

SON DAKİKA | Malatya’da bina çöktü! AFAD'dan ilk açıklama: 13 vatandaş enkazdan çıkarıldı...

Son dakika: Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Sıtmapınarı caddesindeki 2 katlı bir binanda çökme meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edilirken, bölgedeki arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor. Şu ana kadar toplamda 13 vatandaşın enkazdan yaralı olarak çıkarıldığı aktarılırdı. Yaralı vatandaşlardan ikisinin ise durumunun ağır olduğu belirtildi. Bölgedeki çalışmalar hızla devam ederken, konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Malatya Valisi Aydın Baruş, göçük meydana gelen binanın enkazından şu ana kadar 13 kişinin kurtarıldığını, 3 kişinin taburcu edildiğini, 2 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü ancak hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada "Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir." ifadelerine yer verdi.

SON DAKİKA | Malatya’da bina çöktü! AFAD'dan ilk açıklama: 13 vatandaş enkazdan çıkarıldı...
SON DAKİKA | Malatya’da bina çöktü! AFAD'dan ilk açıklama: 13 vatandaş enkazdan çıkarıldı... Admin
Bu içerik 33 kez okundu.
Reklam

Son dakika | Malatya'da bina çöktü! Valilik son durumu açıkladı

Giriş Tarihi: 09.11.2021  17:13 Güncelleme Tarihi: 09.11.2021  20:49

Malatya'da bina çöktü

Üst katında kıraathane işletildiği ve alt katında iş yerlerinin olduğu belirtilen bir binada çökme meydana geldi. Ekipler, yaralıları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Malatya'da bina çöktü

Malatya'nın merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Caddesi'nde bina çöktü.

Cumhuriyet İlkokulu'nın yanındaki bina çökmesinin ardından sivil savunma ekipleri, itfaiye ve sağlık ekiplerinin olay yerine intikal etti.

Alt katında 3 adet dükkanın bulunduğu 2 katlı binanın, üst katında da kıraathane işletildiğini aktarıldı.

 Malatya'da bina çöktü, enkazın altından 13 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Valisi Baruş ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan'dan bilgi aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da bir binada meydana gelen göçük ve enkazda devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.<p>Malatya'nın Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi'nde bulunan ve 2 katlı olduğu değerlendirilen bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü.</p>
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya Valisi Aydın Baruş ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile telefonda görüştü.<p>AFAD: Malatya'da çöken bina enkazından şu ana kadar 13 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılarak hastaneye sevk edilmiştir. </p>
Görüşmede, göçük olayı ve enkazda devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi alan Erdoğan, devletin bütün imkanları ve kurumlarıyla vatandaşlarının yanında olduğunu belirtti.

<p>Binanın tadilat nedeniyle bugün bir kolonunun kesildiği iddiası ortaya atıldı. </p>

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerini ileterek, yaralılara acil şifa temennisinde bulundu.

Son dakika | Malatya’da bina çöktü! Valilik son durumu açıkladıSon dakika haberi...Malatya'da bina çöktü. Enkaz altında kalan kimsenin olup olmadığı araştırılıyor. Gelen son bilgilere göre 13 kişinin enkazdan çıkarıldığı, takribi 10 kişinin enkaz altında olabileceği belirtildi.

Malatya'da bir binada meydana gelen göçüğün ardından arama kurtama çalışması başlatıldı

Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi'nde bulunan ve 2 katlı olduğu değerlendirilen bir binada henüz bilinmeyen bir nedenle göçük meydana geldi.

Giriş katında dükkanların bulunduğu binanın çevresinde güvenlik önlemi alındı.

Bölgede arama kurtarma çalışmalarına başlandı.

Malatya Valisi’nden flaş açıklamaMALATYA VALİSİ'NDEN FLAŞ AÇIKLAMA

13 KİŞİ KURTARILDI, ENKAZ ALTINDA YAKLAŞIK 10 KİŞİ VAR

Malatya Valisi Aydın Baruş, ''Çöken bina iki katlı bir bina. Enkazın altından şimdiye kadar 8 kişi çıkarıldı, durumları iyi. Çöken binada bir kahvehane, bir fırın ve bir de tavuk satışı yapan bir ticarethane var. Dolayısıyla kaç kişinin etkilendiği noktasında tam emin olmamakla beraber yaklaşık 10 civarında insan olduğu söyleniyor.'' dedi. Valinin açıklamasının ardından 5 kişinin daha enkaz altından kurtarıldığı öğrenildi böylece enkazdan kurtarılan vatandaşların sayısı 13'e yükseldi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, enkazdan çıkarılan 13 kişiden ikisinin durumunun ağır olduğunu belirtti.

AFAD'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

AFAD'dan yapılan açıklamaya göre, Malatya'da çöken bina enkazından şu ana kadar 11 vatandaş çıkarılarak hastaneye sevk edildi.

Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Sivas ve Adana'dan arama ve kurtarma ekipleri faaliyetlere destek vermek üzere bölgeye sevk edildi.

BİNA NEDEN ÇÖKTÜ?

Yıkılan binanın caddeye bakan yönünün yanı sıra arama-kurtarma çalışmalarına arka cephesinden de başlatıldı. Çalışmalar sırasında sık sık yapılan anonslarla da vatandaşlardan sessiz olmaları istendi. Öte yandan bölgedeki görgü tanıkları, söz konusu binadaki bir iş yerinde gün boyunca tadilat yapıldığını belirterek bir kolonun da kesildiğini iddia etti.  Malatya’da bina çöktü! AFAD'dan ilk açıklama: 13 vatandaş enkazdan çıkarıldı...

SON DAKİKA | Malatya’da bina çöktü! AFAD’dan ilk açıklama: 13 vatandaş enkazdan çıkarıldı...

Son dakikaMalatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan Sıtmapınarı caddesindeki 2 katlı bir binanda çökme meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edilirken, bölgedeki arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor. Şu ana kadar toplamda 13 vatandaşın enkazdan yaralı olarak çıkarıldığı aktarılırdı. Yaralı vatandaşlardan ikisinin ise durumunun ağır olduğu belirtildi. Bölgedeki çalışmalar hızla devam ederken, konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Malatya Valisi Aydın Baruş, göçük meydana gelen binanın enkazından şu ana kadar 13 kişinin kurtarıldığını, 3 kişinin taburcu edildiğini, 2 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü ancak hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaptığı açıklamada "Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir." ifadelerine yer verdi.

Son dakika haberleri: Bugün Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bulunan 2 katlı bir binada çökme yaşandı. Olayın ardından olay yerine çok sayıda ekip sevk edilirken, arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

SON DAKİKA: 13 KİŞİ ENKAZDAN ÇIKARILDI

Şimdiye kadar enkaz altından 13 kişi çıkarıldı. Enkaz altından yaralı olarak çıkartılan vatandaşlar çevredeki hastanelere götürülerek tedavi altına alındı.

İŞ YERİNDEKİ TAŞIYICI KOLONUN KESİLDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Öte yandan olayın ardından iddialar da beraberinde geldi. Yaklaşık olarak 60 yıllık binada gün içerisinde yapılan tadilatta taşıyıcı kolonlardan birinin kesildiği öne sürüldü. Bahsi geçen iddia ile ilgili olarak yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.

SON DAKİKA: Malatya'da bina çöktü! Olay yerinden ilk görüntüler 

VALİ BARUŞ'TAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: KURTARILANLAR ARASINDA HAYATİ TEHLİKESİ OLAN YOK

Malatya Valisi Aydın Baruş yaşanan olayla ilgili olarka yaptığı açıklamada, "Kıraathanede yaklaşık olarak 15 kişi var. Tadilat olan binada da 2 kişi olduğu ifade ediliyor. Tavuk satışı yapılan binadaki 3 kişi ise kendi çabalarıyla çıkıyorlar. 13 kişinin hayati tehlikesi yok, 3 kişi taburcu oldu. Kurtarılanlar arasında hayati tehlikesi olan yok. Arkadaşlarımız 1 kişiden ses aldıklarını söylüyorlar. Ona ulaşmaya çalışıyorlar. Vatandaşlarımızdan ricamız olay yerinden uzak durmaları. Enkaz tam olarak kaldırıldıktan sonra tam olarak manzarayı göreceğiz. Sevindirici olan şu kaybettiğimiz vatandaşımız yok." dedi.

Malatya Valisi Aydın Baruş: Kurtarılan 13 kişiden hayati tehlikesi olan yok! | Video

BAKAN KOCA'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olayla ilgili olarak yaptığı ilk açıkalamada, "Malatya merkezde bir binanın çökmesi sebebiyle 13 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Geçmiş olsun Malatya. Yanınızdayız." ifadelerine yer verdi.

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞAKNI MEHMET ÇINAR

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar: Şu anda göçüğün olduğu noktadayım. Bina çok eski bir bina. Bu binayla ilgili yakın zamanda bir tadilat yapılmaya başlanmış. Bina içinde tadilat yapılınca herhalde yeterli tedbirler ve gerekli izinler alınmamış. Uygun olmayan bir teknikle iki dükkanı birleştirilmeye çalışılmış. Şu anda hummalı bir çalışma var. Duamız can kaybının olmaması yönünde. İçeride kaç kişi var onu da bilmiyoruz, enkaz yan yatmış vaziyetti.

AK PARTİ MALATYA MİLLETVEKİLİ AHMET ÇAKIR'DAN AÇIKLAMA

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır: Arkadaşlarımız olay yerinde takip ediyorlar. Avantaj olarak çok katlı olmamasının can kaybına sebebiyet vermeyeceğini umuyoruz. Duamız can kaybının olmaması. Malatya kısa süre içerisinde bir deprem yaşadı. Neyin sebep olduğunu görmek lazım. 2 katlı bir binanın böyle çökmesi normal gözükmüyor. Eski bir yapı burası. Arkadaşlarımızdan anlık bilgileri alıyoruz. Bu caddenin toplam uzunluğu 6 kilometre. Caddenin başlangıcına yakın bir yer. Merkeze yakın. Yayaların yoğun olduğu bir saat. Çok katlı olmaması nedeniyle kaldırımda bulunan vatandaşlar kaçma fırsatı buldu. Umarım alt kattaki insanlar kaçmıştır."

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: DEVLETİMİZ TÜM İMKANLARIYLA BÖLGEDEDİR

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Malatya'da bir binada meydana gelen göçük nedeniyle oluşan enkaz sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Devletimiz tüm imkanlarıyla ve kurumlarıyla bölgededir. Göçükten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Duamız, kalbimiz Malatyalı kardeşlerimizle…" dedi.

VALİ BARUŞ'TAN A HABER'E AÇIKLAMALAR

Malatya Valisi Aydın Baruş, A Haber canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Çöken bina iki katlı bir bina. Olay yerine doğru hareket ettim.Yaralı vatandaşlar hastaneye kaldırılırken, tedavilerine başlandı." dedi.

Açıklamalarına devam eden Baruş, "Binada tamirhane, fırın ve tavuk satışı yapan bir dükkan var. Orada 20 civarından insan olduğu söyleniyor. Olayı araştırıyoruz. Şu anda kurtarma ekiplerimiz müdahale halinde. Hızlı bir şekilde müdahale ediliyor. İnşallah sağlıklı bir şekilde vatandaşlarımıza ulaşacağız." ifadelerini kullandı.

Son Dakika: Malatya'da çöken binada arama kurtarma çalışmalarından son görüntüler...

AFAD'TAN AÇIKLAMA

AFAD tarafından yapılan son açıklamada, "Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Sivas ve Adana illerinden arama ve kurtarma ekipleri faaliyetlere destek vermek üzere bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

ÇUKURDERE MAHALLE MUHTARINDAN AÇIKLAMA GELDİ: 2 KİŞİ İLE İLETİŞİM HALİNDE

Çukurdere Mahalle Muhtarı Mehmet Fatih Gönültaş, "Üst katında kıraathane var. 11 kişi şu anda çıkartıldı. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Akşam yemek saati ekmek alım saati. Ekipler şu anda 2 kişi ile iletişim halinde. Görgü tanıklarının söyledikleri 20'ye yakın insan olduğu yönünde. Bugün tadilat yapıldığı söylendi. Çökmenin tadilattan dolayı olduğu söyleniyor." dedi.

BATTALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI GÜDER'DEN AÇIKLAMA: SADECE KIRAATHANEDEKİ VATANDAŞLAR ENKAZ ALTINDA KALDI

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, "Geldiğimizde 2 vatandaşımızı çıkarıyorlardı. Şu anda 11 vatandaşımız 2'si ağır olmak üzere göçük altından çıkarılmış oldu. Bina 60 yılın üzerinde bir bina. Oluşabilecek bir depreme dayanıksız bir binaydı. Şu an içeriden ses almaya çalışıyorlar. Tadilat filan yapıldığı söyleniyor ama tadilat hakkında bilgi sahibi değiliz. Tadilatın ne şekilde yapıldığı yönünde bilgi sahibi değiliz. Burada 20-25 civarında vatandaşımızın olduğu düşünülüyor. Aşağıdaki vatandaşlar kendilerini dışarıya atmışlar. Aşağı katta herhangi bir insanımız enkaz altında kalmamış." dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP MALATYA'DA ÇÖKEN BİNAYA İLİŞKİN BİLGİ ALDI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Malatya'da çöken binaya ilişkin Vali Aydın Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'dan bilgi aldı.

Şentop, Malatya'da çöken binaya ilişkin Vali Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan'ı aradı.

Çöken binaya ilişkin Baruş ve Gürkan'dan bilgi alan Şentop, geçmiş olsun dileklerini iletti.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK, MALATYALILARA GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİNİ İLETTİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Malatya'da bir binanın çökmesi dolayısıyla vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Malatya'da binanın çökmesi sonucu vatandaşların yaralandığını üzülerek öğrendiğini belirterek, "Devletimiz tüm kurumlarıyla arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Göçükten etkilenen tüm Malatyalı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz." ifadelerini kullandı.

Son Dakika: Malatya'da bina çöktü

FAHRETTİN ALTUN: DEVLET TÜM İMKANLARIYLA BÖLGEDE

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medyada yaptığı açıklamada "Malatya'da bir binada meydana gelen göçük nedeniyle oluşan enkaz sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Devletimiz tüm imkanlarıyla ve kurumlarıyla bölgededir. Göçükten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Duamız, kalbimiz Malatyalı kardeşlerimizle…" ifadelerini kullandı.

ÇÖKME ANI KAMERADA

Malatya'da çöken bina saniye saniye kameralara yansıdı. Görüntülerde binanın büyük bir şiddetle çöktüğü ve vatandaşların karşı kaldırıma kaçtığı görülüyor.

Malatya’daki binanın çökme anı kameradaMALATYA'DAKİ BİNANIN ÇÖKME ANI KAMERADA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, ''Malatya merkezde bir binanın çökmesi sebebiyle 13 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Geçmiş olsun Malatya. Yanınızdayız.'' ifadelerini kullandı.

Malatya Valisi Aydın Baruş çöken binadaki son durumu açıkladıMALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ ÇÖKEN BİNADAKİ SON DURUMU AÇIKLADI

MALATYA VALİSİ AYDIN BARUŞ: ENKAZDA BİR KİŞİDEN SES ALINDI

Malatya Valisi Aydın Baruş: Üst katta 15, altta tadilat yapan iki kişi olduğu söylendi. Kurtarılan 13 kişiden hayati tehlikesi olan yok. Enkazda bir kişiden ses alındı.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN MALATYA'YA GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Valisi ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı'nı telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Erdoğan görüşmede felakete ilişkin bilgi aldı.

Son dakika: Malatya'da göçükten kendi imkanlarıyla çıkan vatandaş o anları anlattı: Felaket geliyorum demiş...

Son dakika: Malatya’da göçükten kendi imkanlarıyla çıkan vatandaş o anları anlattı: Felaket geliyorum demiş...

Malatya'da göçük yaşanan binanın enkazından kendi imkanlarıyla çıkan Şemseddin Bozdemir (52), "Tabya üzerimize çöktü. Duvar patladı, o patlaktan çıktık. 2 arkadaşımı da kendim tutup yukarıya, çatıya çektim çıkardım." dedi.

Bozdemir, gazetecilere, İnönü Caddesi'ndeki iki katlı binaya olaydan 10 dakika önce geldiğini anlattı.

Binanın üst katında bulunduğunu, alt katta ise tadilat yapıldığını belirten Bozdemir, şöyle konuştu:

"BURASI ESKİ BİNA DİKKAT ET"

"Alt kattaki fırın daha önce boşaltılmıştı. Fırının yerini tavukçu kendi işyerine katıyordu. Gelip geçtiğimizde, 'Nasıl ettin?' diye soruyorduk. 'Abi bir an önce hizmete açmak için uğraşıyorum.' diyordu. '

Malatya'da göçükten kendi imkanlarıyla çıkan vatandaş o anları anlattı | Video

Burası eski bina dikkat et.' diyorduk. 'Abi kayıtsız ol, ben onların hepsinin şeyini yaptım.' dedi. Ondan sonra bu olayla karşılaştık."

Ölümle burun buruna geldiğini, hayatta kaldığı için sevinçli olduğunu dile getiren Bozdemir, "Tabya üzerimize çöktü. Duvar patladı, o patlaktan çıktık. 2 arkadaşımı da kendim tutup yukarıya, çatıya çektim çıkardım.

Arkada İmam Hatip okulu var. O okulun duvarına bakan kısmında boşluktan kendimizi kurtardık. Ben girdiğimde 15-20 kişi vardı. Yaralılardan arkadaşlarımız var, onlardan da haber aldık. Ciddi durumlarının olmadığını öğrendik, sevindik." sözleriyle olay anını anlattı.

MALATYA'DA BİR BİNADA MEYDANA GELEN ÇÖKMENİN ARDINDAN ARAMA KURTARMA ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi'nde bulunan ve altında iş yerleri bulunan tek katlı binada henüz bilinmeyen nedenle çökme meydana geldi.

Binada başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında 13 kişi, enkazdan yaralı kurtarıldı. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Yıkılan binanın caddeye bakan yönünün yanı sıra arama-kurtarma çalışmalarına arka cepheden de başlandı. Çalışmalar sırasında sık sık yapılan anonslarla da vatandaşlardan sessiz olmaları istendi.

Öte yandan bölgedeki görgü tanıkları, söz konusu binadaki bir iş yerinde gün boyunca tadilat yapıldığını belirterek, bir kolonun da kesildiğini iddia etti.

Bu arada, olay yerinin çevresindeki bir işyerinin güvenlik kamerasına göçme anı yansıdı. Görüntülerde, kaldırımda vatandaşlar yürürken, bölgenin toz bulutuna kaplandığı, seyir halindeki araçların da kaldırımlara çarparak durabildiği görüldü.

YARALILARDAN 7'Sİ TABURCU EDİLDİ

Bu arada, Malatya Valiliği yaralıların durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Yaralılardan Halit Hangün, Mustafa Asiltürk, Zeki Canpolat, Hüseyin Barlak, Ahmet Özcan, Vahap Atabey ve Hikmet Doğan'ın taburcu edildiği bildirilen açıklamada, Ali Seydi Felek, İbrahim Kalı, Duran İnan, İbrahim Uçak, Mehmet Günay ve Osman Aslantaş'ın da tedavilerine devam edildiği kaydedildi.

264 PERSONEL SAHADA

Malatya'da yıkılan bina enkazında arama kurtarma çalışmalarına AFAD ekipleri de destek veriyor.

Malatya, Elazığ, Tunceli, Diyarbakır, Kahramanmaraş'tan olay yerine ulaşan AFAD ekipleri ile itfaiye, UMKE ve STK'lardan toplam 264 personel enkazda görev yapıyor.

AFAD'a ait arama köpekleri ve AFAD mobil koordinasyon merkezi bölgede çalışmalara eşlik ediyor.

AÇIKLAMALAR

Malatya Valisi Aydın Baruş, AA muhabirine, göçük öncesinde binada 20 kişinin olduğunu tahmin ettiklerini, bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da enkaz altından kurtarılanların hastanelere sevkinin yapıldığını kaydetti.

Göçüğün hemen ardından ekiplerin olay yerine geldiğini ifade eden Gürkan, "İtfaiye, AFAD olmak üzere bütün ekiplerimiz seferber oldu. Ümidimiz vatandaşların sağ salim enkaz altında çıkarılmasıdır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, devletimiz tüm imkanlarıyla buradadır. Ümidimiz can kaybının olmamasıdır." dedi.

İl Sağlık Müdürü Recep Bentli de İnönü Caddesi'ndeki çöken binanın enkazından şu ana kadar 13 yaralının çıkarıldığını belirtti.

Yaralılardan 2'sinin Turgut Özal Tıp Merkezi, 11'inin ise Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığı bilgisini veren Bentli, "13 yaralıdan 11'inin durumu iyi, 2'sinin orta." diye konuştu.

VALİLİKTEN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Malatya Valiliği, göçükte enkaz altında yakınlarının olduğunu düşünen kişilerin ihbarda bulunmasını istedi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "Şifa Mahallesi İnönü Caddesi 162 nolu binada saat 16.50 sıralarında meydana gelen çökme neticesinde enkazda yakını veya yakınları olduğunu düşünen vatandaşlarımızın 112 veya Valiliğimizin 0 532 662 60 23 nolu iletişim numaralarına bildirimde bulunmaları önem arz etmektedir." ifadesi kullanıldı.

BİNADA KOLONLARIN KESİLDİĞİ İDDİASI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, göçme öncesinde bina altındaki dükkanlarda tadilat olduğu yönündeki iddialara değinerek, şunları kaydetti:

"Binamızda 16.50 sularında göçme yaşandı. Binanın alt katındaki iki iş yerinin birleştirilmesiyle ilgili bir tadilat olduğu bilgisi bize verildi. Bina gördüğüm kadarıyla eski bir bina. İş yerini alan kişi, iki dükkanı birleştirirken görünen o ki ya duvarları kaldırmış ya da taşıyıcıların kaldırılmasıyla ilgili tadilat yapmış. Bu da maalesef binanın göçmesine vesile olmuş. Bina içerisinde bizim çevreden, komşulardan aldığımız bilgi çerçevesinde alt katta çalışan birkaç kişinin olduğu üst katta da 20-25 kişinin kıraathanede oturduğuyla ilgili bilgi var. Başka yaralıların ve enkaz altında kalanların olduğu bilgisi var. kamu kurumları ve belediyeler, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber hummalı çalışmayı sürdürüyoruz. İnşallah can kaybı olmaz. İnşallah yaralı sayımız da artmaz. Enkaz altındaki vatandaşlarımızı en kısa zamanda çıkarmayı hedefliyoruz. Belli ki herhangi bir izin almadan, bilgisizce binaya müdahale edilmiş gibi bir görüntü var. Mesleğimiz icabı gördüğümüz kadarıyla mühendislik bilgisi olmadan dışarıdan tadilata girişilmiş. Bilgisizlik ve cahilliğin neticesi de böyle ağır oldu. Temennimiz o ki can kaybı olmasın."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül