sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Advert sex shop sex shop sex shop

Başkan Erdoğan G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TC-TUR" ile TSİ 00.10'da İtalya'nın başkenti Roma'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Roma Fiumicino Leonardo da Vinci Uluslararası Havalimanı'nda Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş'ın yanı sıra Roma ve Vatikan büyükelçiliklerinin personeli karşıladı.

Başkan Erdoğan G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da
Başkan Erdoğan G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da Admin
Bu içerik 80 kez okundu.
Reklam

Başkan Erdoğan G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da

Giriş Tarihi: 29.10.2021  22:15 Güncelleme Tarihi: 30.10.2021  07:41

Başkan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Roma'ya geldi.

Başkan Erdoğan G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere İtalya’daBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, 30-31 Ekim'de 16'ncısı gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da. Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri, İtalya'nın ev sahipliğinde bugün ve pazar günü Roma'daki zirvede bir araya gelecek. İtalya'nın dönem başkanı olduğu G20'de liderler, 2008'den bu yana 16'ncı zirve için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iki yıllık aradan sonra ilk yüz yüze zirvede buluşacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak "TC-TUR" ile TSİ 00.10'da İtalya'nın başkenti Roma'ya geldi.

Başkan Erdoğan'ı, Roma Fiumicino Leonardo da Vinci Uluslararası Havalimanı'nda Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş'ın yanı sıra Roma ve Vatikan büyükelçiliklerinin personeli karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Roma'ya geldi.

Zirve kapsamında resmi karşılama töreninde ve G20 aile fotoğrafında yer alacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık" ve "Daha İyi Toparlanma için KOBİ'lerin ve Kadınların Sahip Olduğu İşletmelerin Desteklenmesi" temalı oturumlar ile çalışma yemeğine katılacak.

Başkan Erdoğan, liderlerle ikili görüşmeler yapacak, İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin ev sahipliğinde düzenlenecek kültürel etkinliğe iştirak edecek ve İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'nın heyet başkanları onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak.

FUAT OKTAY VE ALİ YERLİKAYA UĞURLADI

Başkan Erdoğan'ı, Başkan Yardımcısı Fuat Oktay ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya uğurladı.

G20 Roma Zirvesi'ndeki görüşmelerde liderlerin, koronavirüs salgını gölgesinde yaşanan ekonomik toparlanma, küresel ekonomi ve sağlık alanındaki gelişmeler, iklim değişikliği, çevre, sürdürülebilir kalkınma, mülteci krizi gibi konular ile G20'nin bu konular özelinde oynayabileceği rollere dair görüş alışverişinde bulunmaları öngörülüyor.

G20 LİDERLERİ, DÜNYADA ÖNE ÇIKAN SORUNLARI GÖRÜŞMEK ÜZERE ROMA'DA BİR ARAYA GELİYOR

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri, İtalya'nın ev sahipliğinde yarın ve pazar günü Roma'daki zirvede bir araya gelecek.

İtalya'nın dönem başkanı olduğu G20'de liderler, 2008'den bu yana 16'ncı zirve için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iki yıllık aradan sonra ilk yüz yüze zirvede buluşacak.

Başkent Roma'nın "EUR" semtindeki Nuvola Kongre Merkezi'ndeki zirveye 35 ülke ve uluslararası kuruluştan temsilcilerin katılması bekleniyor.

Zirveye Türkiye, İtalya, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği'nin yanı sıra Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, Finansal İstikrar Kurulu (FSB), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşlardan lider ve temsilciler katılacak.

Ayrıca G20 zirvelerinde İspanya düzenli olarak "kalıcı bir konuk" ülke olarak katılırken; İtalya dönem başkanı olarak Azerbaycan, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ruanda, Filipinler, Yeni Zelanda, Hollanda ve Singapur'u da zirveye davet etti.

Bu yıl Rusya, Çin, Japonya ve Meksika gibi bazı ülkelerin liderleri, Roma'ya gelmeyecek. Bu ülkelerin lider veya temsilcilerinin zirveye çevrim içi olarak katılması bekleniyor.

LİDERLER, ROMA'YA GELMEYE BAŞLADI

ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, bu sabaha karşı Roma'ya ulaşarak, zirve için İtalya'nın başkentine gelen ilk liderlerden oldu. Biden, gün boyu Roma'da ikili görüşmelerde bulunacak.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Roma'ya gelip temaslarını başlattZirvede, Türkiye'yi temsil edecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ve İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi'nin açılışının ardından bu akşam Roma'da olması bekleniyor.

ZİRVE PROGRAMI

Liderlerin gündeminde iklim değişikliğiyle mücadele, Kovid-19 salgını ve sonrası ekonomik toparlanma, dijital ekonominin vergilendirilmesi ve Afganistan gibi dış politika konuları yer alacak. Zirve boyunca eşitsizliklerle mücadele, kadınların güçlendirilmesi, enerjide dönüşümü hızlandırma, küresel ticaret sisteminde şeffaflık gibi konuların da ele alınacağı ifade ediliyor.

İtalya Başbakanlığının paylaştığı programa göre, liderler, "Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık", "İklim Değişikliği ve Çevre" ile "Sürdürülebilir Kalkınma" başlıklarında 3 oturuma katılacak.

 

Zirvenin ilk günün ev sahibi İtalya Başbakanı Mario Draghi, zirve için gelen bütün liderleri kongre merkezi önünde tek tek karşılayacak. Zirvede ilk oturuma geçilmeden önce liderler, aile fotoğrafında buluşacak.

İlk gün oturumunun ardından, liderler için özel kültürel program hazırlandı. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da konuk liderlere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda akşam yemeği daveti verecek.

G20 liderleri, zirvenin ikinci ve son gününde ise "İklim Değişikliği ve Çevre" ile "Sürdürülebilir Kalkınma" oturumlarına katılacak.

Kapanış oturumunun ardından liderler, kendi ülkelerinden gelen gazetecilere yönelik birer basın toplantısı düzenleyecek.

İTALYA, SINIRLARINDAKİ KONTROLLERİ SIKILAŞTIRDI

Zirvenin yapılacağı Nuvola Kongre Merkezi, liderlerin zirve dışındaki etkinlikler için uğrayacakları duraklar, lider eşlerine yönelik programlar için ve liderlerin konaklayacakları yerlere olan güzergahlar da "kırmızı bölge" ilan edilerek güvenlik önlemleri artırıldı.

İtalyan Rainews24'e göre, zirve boyunca Roma'da 5 bin 300 emniyet mensubu görev yapacak. Farklı kaynaklara göre, güvenlik görevlisi sayısının 8 ile 10 bin arasında olacağı belirtildi.

İtalya, AB içerisinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması'nı zirve boyunca askıya alarak sınırlarındaki kontrolleri de en üst düzeye çıkardı.

Başkentte zirvenin yapılacağı EUR semti ile lider eşlerinin gezeceği kent merkezindeki bazı metro durakları da erişime kapatıldı.

G20 Liderlerinin buluşacağı kongre merkezi ile çevresindeki 10 kilometrekarelik bölge, "yüksek güvenlikli bölge" kapsamına alınarak ulaşıma kapatıldı.

İtalyan başkentinin hava sahası da zirve süresince "uçuşa yasak bölge" ilan edildi.

Ayrıca Roma Valiliği aldığı kararla kent genelinde ilk ve orta dereceli okulların 29 Ekim Cuma öğleden sonradan itibaren zirve önlemleri çerçevesinde kapatılmasını kararlaştırdı.

Diğer yandan İtalyan basını, zirve nedeniyle dünyanın gözünün Roma ve İtalya'nın üzerinde olacağını, bu nedenle İçişleri Bakanlığının zirve boyunca herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için teyakkuz da olduğunu belirtti.

Bazı İtalyan gazetelerinde de kısa süre önce EXPO 2030'a adaylığını açıklayan Roma için "vitrine çıkma" etkinliği olduğu ifade edildi.

PROTESTO GÖSTERİLERİ

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, başkent Roma'da bugün bir, yarın da iki ayrı gösteri olacak.

Bugünkü gösteriyi öğrenciler ve çevre aktivistleri yapacak. Yarın ise komünist partilerin San Giovanni Meydanı'nda oturma eylemi yapacağı, Ostiense Meydanı'nda ise küreselleşme karşıtlarının biri yürüyüş düzenleyeceği belirtildi.

İtalya İçişleri Bakanlığının küreselleşme ve aşı karşıtlarının, G20 Liderler Zirvesi'ne yönelik protesto gösterilerine şiddet eylemlerinin karışmasından endişe ettiği ve bu nedenle Roma'da güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkartıldığı ifade edildi.

Başkan Erdoğan’dan AKM paylaşımıBAŞKAN ERDOĞAN'DAN AKM PAYLAŞIMI

Kriz sonrası Biden’dan geri adım! BeceriksizlikKRİZ SONRASI BİDEN'DAN GERİ ADIM! "BECERİKSİZLİK"

Kriz sonrası Biden’dan geri adım! BeceriksizlikSon dakika: Biden ve Macron'dan büyük kriz sonrası tarihi itiraf: Beceriksizce davrandık!

Son dakika: ABD Başkanı Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile denizaltı krizinden sonra gerçekleştirdiği ilk yüz yüze görüşmede, “Avustralya ile yapılan ve Fransa ile gerginliğe yol açan denizaltı anlaşmasında beceriksizce davrandık” dedi.

Video Player

 

 

 

 

00:10 | 08:02

 

Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.

 

Son dakika haberi... G20 ülkelerinin liderleri, korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2 yıl aradan sonra ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirmek üzere İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya geliyor. G20 Zirvesi kapsamına Roma’ya gelen ABD Başkanı Joe Biden, Papa Francis, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile görüşmesinin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Biden ve Macron, AUKUS olarak bilinen denizaltı krizinden sonra ilk yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirmiş oldu.

ABD Başkanı Biden, yerel saatle 17.45’te Roma'daki Fransa Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen görüşmede Avustralya ile yapılan ve Fransa'nın tepkisine neden olan nükleer denizaltı anlaşması konusunda "beceriksizce" davrandıklarını belirterek, "Yaptığımız şey beceriksizceydi, incelikle yapılmadı. Bazı şeylerin gerçekleşmediği izlenimini edindim. Fransa son derece değerli ve önemli bir ortak" diye konuştu.

Söz konusu anlaşmayla ilgili Fransa'nın çok önceden bilgilendirildiğini düşündüğünü söyleyen Biden, Fransa’nın anlaşmadan haberdar olmadığını bilmediğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Biden ile yaptığı görüşmeyi "birlikte inşa ettikleri güven sürecinin başlangıcı" olarak nitelendirerek, "Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Başkan Biden, ordularımıza fayda sağlayan bazı temel kararlar aldı ve bu kararlar söz konusu desteğin somutlaşmış hali. Daha sonra silah ihracatı, uzay endüstrisi ve nükleer sektörde bazı ikili anlaşmalar yaptık. Birkaç kelimeyle, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca çalışmalarımızın merkezinde yer alan şeyler bunlardı ancak bugün bazı ortak girişimleri ve her konuda ortak eylemleri desteklemek için alınan bu somut kararları tartışacağız” ifadelerini kullandı.

Macron ayrıca, “G20'nin gündeminde yer alacak temel uluslararası meseleler iklim değişikliği, dijital sektör ve sağlık konuları üzerinde birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca kilit bir konu olan silah kontrolü konusunu da ele alacağız" dedi.

AUKUS KRİZİ

Avustralya, Fransız Naval şirketi tarafından Avustralya'ya konvansiyonel 12 denizaltı yapımını içeren 56 milyar Euro değerindeki Taarruz Denizaltı Programı’nı iptal ederek ABD ve İngiltere ile AUKUS adındaki ortak güvenlik anlaşmasına imza atmıştı. AUKUS olarak bilinen Avustralya, İngiltere ve ABD arasında güvenlik anlaşmasının imzalanması transatlantik müttefikler arasında gerilime neden olmuştu. Fransa, Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırmıştı.

Yaşanan diplomatik gerilimin ardından Biden, Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde söz konusu anlaşmayla ilgili durumun nasıl ele alındığı konusunda pişmanlık duyduğunu belirtmişti. Macron ise Washington Büyükelçisi'nin Fransa'ya dönmesine karar verdiğini duyurmuştu. Fransa Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden Biden-Macron görüşmesi sonrasında yapılan açıklamada, iki liderin ekim ayı sonunda Avrupa'da buluşacağı bildirilmişti. Fransa'nın Canberra Büyükelçisi de daha sonra görevine yeniden dönmüştü.

Çin'in bölgedeki artan varlığına karşı bir oluşum olarak görülen AUKUS anlaşması, bölgede gerilimi tırmandırabileceği ya da silahlanma yarışına katkıda bulunabileceği ihtimali nedeniyle Güneydoğu Asya ülkelerinde de endişelere yol açmıştı. 

G20 Liderler Zirvesi bugün Roma’da başlıyor: Ekonomi ve iklim krizi masada

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20 Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla İtalya’nın başkenti Roma’da bugün başlıyor.

G20 Liderler Zirvesi bugün Roma’da başlıyor: Ekonomi ve iklim krizi masada

Arşiv

G20 Liderler Zirvesi, İtalya’nın ev sahipliğinde başkent Roma’nın "EUR" bölgesindeki Nuvola Kongre Merkezi’nde bugün başlıyor. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderleri koronavirüs salgınında 2 yıl aradan sonra ilk yüz yüze zirvede buluşuyor.

16. G20 Liderler Zirvesi'nde katılımcıların koronavirüs salgını gölgesinde yaşanan ekonomik toparlanma, küresel ekonomi ve sağlık alanındaki gelişmeler, yükselen enerji fiyatları ve dünya çapında kilit sektörleri etkileyen tedarik zincirindeki sıkıntılar, iklim değişliği, çevre, sürdürülebilir kalkınma ile mülteci krizi gibi konular ile G20’nin bu konular özelinde oynayabileceği rollere dair görüş alışverişinde bulunması bekleniyor.

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Fransa, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Birleşik Krallık ve ABD’den oluşan G-20, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını ve küresel ekonominin yüzde 80’inden fazlasını oluşturuyor.

Putin ve Xi video konferans yöntemiyle katılacak

Zirveye Çin, Japonya, Meksika, Rusya ve Suudi Arabistan liderleri fiziki olarak katılım sağlamayacak. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Covid-19 endişesi nedeniyle video konferansla katılım göstermesi planlanıyor.

İlk günün programı

Ev sahibi İtalya’nın Başbakanı Mario Draghi, liderleri kongre merkezi önünde karşılayacak. Liderler, aile fotoğrafı çektirecek ve "Küresel Ekonomi ve Küresel Sağlık" konulu zirvenin ilk oturumuna katılacak. İlk oturumun ardından liderlerin ikili görüşmeleri olması planlanırken, daha sonra liderler "KOBİ’lerin ve kadınlara ait işletmelerin daha iyi gelişmelerini desteklemek" konulu etkinlikte bir araya gelecek. Lider akşam saatlerinde ise İtalya Başbakanı Draghi tarafından ev sahipliği yapılacak kültürel etkinlikle buluşacak. Daha sonra İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından Ouirinale Sarayı’nda heyet başkanları onuruna verilecek akşam yemeğinde liderler bir araya gelecek.

Sıkı güvenlik önlemi alındı

İtalya İçişleri Bakanlığı, bölgede güvenliği sağlamak için 5 bin ile 6 bin polis ve yaklaşık 500 askerin görevlendirildiğini duyurdu. Zirveye ev sahipliği yapacak kongre merkezinin çevresi Cuma gününden itibaren kordon altına alınırken, özel izin alınmadan kimsenin girişine izin verilmiyor. Roma üzerindeki hava sahası kapatıldı ve potansiyel sorunlar için sınır kontrolleri arttırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya'da

İtalya Başbakanı Draghi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Roma'da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi'ne davet etti

GÜNDEM

İtalya Başbakanı Draghi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Roma'da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi'ne davet etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki Avrupa ülkesini ziyaret edecek

GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki Avrupa ülkesini ziyaret edecek

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika: Türk Konseyi 8.Zirvesi toplandı! Başkan Erdoğan: Tarihi kararlar alacağız...
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül
Son dakika haberleri: Başkan Erdoğan talimat verdi! Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni formül